През 2020 г. АПИ ще инвестира в археологически проучвания близо 5 млн. лв.
Археологически находки, разкрити при строителството на автомагистрала „Хемус“ в участъка Белокопотиво – Буховци, са част от експонатите в националната изложба „Българска археология 2019“. Традиционната експозиция с най-интересните и впечатляващи проучвания се открива на 14 февруари в Националния археологически институт с музей при БАН.
В изложбата, която ще продължи до 26 април, може да се видят керамична чаша и бронзова фибула от ранната желязна епоха. Находките са открити по трасето на автомагистралата край село Градище в област Шумен. С постери са представени археологическите проучвания край Сливница при изграждането на пътя Калотина – София. Според специалистите изследваният обект са останки от селище и жилищни постройки от бронзовата и ранната желязна епоха. Също с постер в изложбата са представени и разкритите останки от късно-античния храм, открит по трасето на обходния път на Габрово.
През 2020 г. за археологически проучвания на изграждащите се големи пътни проекти на Агенция „Пътна инфраструктура“ ще бъдат осигурени близо 5 млн. лв. За опазване и проучване на културно-историческото наследство по трасето на АМ „Хемус“ между 122-ри и 189-ти километър ще бъдат проучени 15 обекта. Част от тях са селища от праисторията, римската епоха и средновековието, както и надгробни могили.
По направлението на пътя Видин – Димово – Бела – Ружинци – Монтана са регистрирани 8 археологически обекта. По първоначални данни някои от тях представляват селища от II-ро до I-во хилядолетие преди Христа. Има и материали от римската епоха и от османския период. Един обект от късната античност ще бъде проучен по трасето на път І-8 Калотина – СОП.