сряда, юни 24, 2026

Село Български извор отбеляза своя традиционен събор

От 8 до 10 юли в с. Български извор се състояха множество събития по случай традиционния събор на селото. Той беше открит от кмета на Български извор – Исай Данг, а сред присъстващите бяха зам.-кметът на Община Тетевен – Красимир Красимиров, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, общински съветници и голям брой жители и гости на селото. Поздравителен адрес за празника бе изпратен от кмета на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева. Г-н Данг благодари за подкрепата и съдействието при организацията на събитието на д-р Бояджиева, на народния представител г-н Николай Нанков, както и на г-н Пламен Петков.

Празникът бе открит на 8 юли с музикални и танцови изпълнения на децата от НЧ „Христо Ботев 1897“ – с. Български извор и певицата Светла Дукова. Вечерта завърши с тържествена заря.

През съботния ден се проведоха две футболни срещи. Първата бе между детските отбори на „Балкан“ (Български извор) и „Дунав“ (Селановци), а втората между мъжките отбори на „Балкан“ и „Искър“ (Роман).

Съборът завърши в неделя, когато се проведоха т. нар. Народни борби – турнир финансиран от Община Тетевен и част от Спортния й календар за 2022г. В него се включиха над 100 участници в различни категории и възрастови групи. Състезанието бе открито от кмета на Български извор Исай Данг, а сред присъстващите бяха зам.-кметът на Тетевен Красимир Красимиров и народния представител Николай Нанков.

В навечерието на традиционния събор в Български извор г-н Нанков заедно с кмета на селото Исай Данг и Игнат Дойчинов – Тачо, реализираха една отколешна мечта – осигуриха чисто нов професионален тепих, на който ще се провеждат състезанията по борба в региона. Тепихът вече бе използван по време на турнира по борба в неделния ден.

Реклама

Водач на автомобил без регистрация и с фалшиви табели бяга от полицията

На 09 юли около 03.20ч. в с. Гложене полицейски автопатрул е подал звуков и светлинен сигнал към водача на лек автомобил „Опел“, който се е движил криволичещо по пътното платно. Водачът не се подчинил на полицейското разпореждане и е продължил движението си последван от полицейския автомобил.

На улица без изход „Опел“-ът е изоставен, а водачът му е побягнал към гориста местност. Установено е, че превозното средство е с прекратена регистрация, а поставените на него табели са издадени за друго МПС. В колата са открити телефон и лични документи. РУ Тетевен продължава работа по установяване местонахождението на водача, образувано е досъдебно производство.

Реклама

Две деца от Тетевен предложенията на област Ловеч за членове на Съвета на децата

Две деца от Тетевен са предложенията на област Ловеч за членове на Съвета на децата. Това е консултативен орган към председателя на Държавната агенция за закрила на детето и от 2003 г. работи в изпълнение на основните принципи на Конвенцията на ООН за правата на детето и Закона за закрила на детето. Целта му е да насърчава детското участие в процесите на изработване на политики за децата. За членове на съвета може да бъдат предлагани кандидатури на деца на възраст от 13 до 16 години в четири направления – членове на училищни форми за самоуправление; представители на детски и младежки инициативи и програми, финансирани от бизнеса; представители на неправителствени организации, работещи с деца, потребители/доброволци в социални услуги за деца; индивидуални кандидатури.

Номинираните от област Ловеч са 15-годишни ученички в СУ „Георги Бенковски“ – Тетевен – Ралица Маринова и Еника Янкова. Ралица кандидатства в направление членове на училищни форми за самоуправление, а Еника е инвидивидуална кандидатура. Те са утвърдени съгласно правилата за провеждане на избор от нарочна общинска комисия.

Процедурата за избор на членове на Съвета на децата е разделена на три нива – общинско, регионално и национално. При спазване на сроковете областният управител разпространи до всички осем общини механизма за участие в процедурата за избор на членове. Кандидатури са постъпили само в община Тетевен и община Троян. В Троян комисията не е допуснала кандидата до участие заради непълни документи и навършени 17 години. Така областният управител предлага за националния етап на процедурата двете кандидатури на община Тетевен.

Ралица Маринова е секретар на ученическия съвет в СУ „Георги Бенковски“, активно участва в дейностите по проект „Стъпки заедно“ на Уницеф. В мотивационното й писмо е записано, че притежава добри комуникационни умения и иска да помага на децата и извън училищната общност да са състрадателни, отзивчиви, да не се притесняват да споделят тревогите си, да се учат да се изказват аргументирано и да са инициатори на благотворителни дела. От мотивационното писмо на Еника разбираме, че също е активен участник в дейностите по проекта „Стъпки заедно“, умее да изразява позицията си свободно и аргументирано, иска да работи и извън училищната институция за повишаване на дигитално-медийните компетенции на децата, добър организатор, медиатор и презентатор е.

Предстои до 30 септември на национално ниво да бъде определен представителят на гласа на младите хора от област Ловеч в Съвета на децата.

Уверяваме децата, че тяхното мнение е важно за нас, то винаги ще бъдат чуто и вземано предвид от всички в държавата, ангажирани с гарантирането на правата им, коментира областният управител Виктор Стойчев.

Реклама

Провериха напредъка на ремонта на спортния център в Тетевен

Кметът на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева провери как вървят ремонтните дейности на спортния комплекс в град Тетевен.

Продължава ремонтът на спортния център в Тетевен. Настилката на футболното игрище вече е подменена с нова, а тази на терасата е подменена с настилка от студоустойчив гранитогрес. Ударопоглъщащо покритие е поставено на пода във фитнеса, написа във фейсбук д-р Бояджиева.

Ремонтът на обекта започна още през юни, а реализацията му е по проект „Красива България”, Мярка М01 „Подобряване на обществената среда в населените места”. Общият бюджет за проекта е 282 958.00 лв. с ДДС, като съфинансирането от страна на Общината е 60% от общата сума или 169 774.80 лв.

Реклама

Тетевен стана столица на ретро автомобилите с марка „Трабант“ за 10-ти юбилеен път

За 10-та поредна година община Тетевен събра любителите на ретро автомобилите на традиционния Трабант фест. Той бе открит в с. Рибарица от кмета на общината – д-р Мадлена Бояджиева, която поздрави присъстващите и пожела успех на участниците. Сред присъстващите бяха зам.-кметът Красимир Красимиров и кметът на с. Рибарица – Пенка Ганева.

Във феста, организиран от „Никсметал груп“ и „Национален клуб Трабант“, със съдействието на Община Тетевен, се включиха близо 80 превозни средства от страната. Те се събраха в местността Костина, където първо се проведе конкурс за автентичност. Там бяха изложени напълно реставрирани разновидности на ретро марката „Трабант“, а също така и тунинговани модели с малко по-нетрадиционен външен вид и мощност.

След като журито и д-р Бояджиева огледаха колите на участниците, дойде ред за наградите. Купата на Кмета тази година отиде при Димитър Димитров, а кметът д-р Бояджиева също получи купа от организаторите на феста за доброто сътрудничество и съдействие в организирането на събитието през годините.

Част от останалите специални награди бяха за: Най-добра реставрация, Най-добър тунинг, Най-възрастен и най-млад участник, Най-автентичен „Трабант“, Най-добър външен вид и др.

След оценяването и награждаването, автомобилите се отправиха към трасето за състезанията по майсторско управление. Състезателите бяха разделени в два класа – коли до 600 куб.см и над 600 куб. см.

При дамите първо място в майсторското шофиране до 600 кубика спечели Светлозара Върлева, на второ място се подреди Лора Маринова от Тетевен, а трета остана Елина Николова. В драг състезанията победител стана Лора Маринова.

При мъжете до 600 кубика първото място бе за Момчил Атанасов, втори остана Звезделин Атанасов, а трети се подреди Иван Данчев. В класа над 600 кубика първата позиция бе за Ангел Лалев от Тетевен, второто място – за Момчил Атанасов, а на трета позиция се класира Николай Ножаров.

В драг сериите първото място в клас до 600 кубика завоюва Кристиян Джамбазов. В клас над 600 кубика победата бе за Николай Ножаров.

Програмата завърши с поднасяне на венци и цветя пред паметника на Георги Бенковски.

Реклама

За втора поредна година отборът на ФК „Озрен“ спечели „А“ окръжна футболна група – Ловеч

За втора поредна година отборът на ФК „Озрен“ спечели първенството в „А“ окръжна футболна група – Ловеч. Тимът от с. Голям извор записа 13 победи и 3 загуби в изиграните 16 мача, с 47 на 16 голова разлика. Момчетата на Румен Трифонов добавиха 39 точки в актива си, които бяха напълно достатъчни за първата позиция. След тях останаха отборите на ФК „Ботев“ – Луковит и ФК „Балкан“ – Орешак.

На последната среща на ФК „Озрен“, която бе приятелски мач с отбор, съставен от играчи от украински граждани, присъстваха куп легенди от миналото, зам.-кметът на Община Тетевен – Красимир Красимиров, кметът на Голям извор – Илиян Маринов, председателят на Областния съвет на БФС – Николай Денчев, шефът на ДК на БФС Ловеч – Кунчо Игнатов.

След последния съдийски сигнал г-н Денчев връчи купата, а г-н Красимиров и г-н Маринов раздадоха златните медали на шампионите от ФК „Озрен“. Кметът на Голям извор получи плакет за особени заслуги в развитието на футбола в селото.

Играчът на ФК „Озрен“ – Огнян Атанасов, получи наградата за „Най-добър футболист“ в първенството за сезон 21/22.

Реклама

Образувано е досъдебно производство за незаконно включване в ел. мрежа в с. Галата

На 29 юни в РУ Тетевен е образувано досъдебно производство след получен сигнал от служители на ЧЕЗ АД, че от частен дом в с.Галата е извършено неправомерно присъединяване към електропреносната мрежа.

Така са създадени условия за непълно отчитане на потребената ел. енергия. Работата по случая продължава.

Реклама

Отбелязахме Националния ден на безопасност на движението по пътищата

На 29 юни отбелязваме Националния ден на безопасността на движението по пътищата. Инициативата е на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“, а в днешния ден, на територията на цялата страна, са предвидени редица прояви и инициативи, с които да се засили вниманието на обществото към проблемите на пътната безопасност.

В гр. Тетевен, на ключови кръстовища, на водачите на МПС бяха раздадени стикери и книжки с тематични послания за опазването живота и здравето на хората, участващи в пътното движение. Информационните материали бяха раздадени от доброволците от БМЧК – Тетевен, като съдействие им оказаха представители на РУ – Тетевен.

Целта на инициативата е да се разшири и повиши осведомеността на обществото по темата за безопасността на движението по пътищата, защото пътната безопасност е важна за всички граждани – от най-малките до най-големите.

Реклама

20-годишен е задържан в РУ Тетевен за притежание на наркотични вещества

На 28 юни около 16.30ч. мъжът е спрян за полицейска проверка в Тетевен. В хода на процесуално-следствените действия е установено, че държи в себе си 3 опаковки с бяло кристално вещество, с бруто тегло около 2 грама, което при тестване е реагирало на метамфетамин.

В джоб на дрехите на тетевенеца е открита и опаковка с канабис, с бруто тегло около 1.14 грама. Мъжът е задържан за срок до 24 часа в РУ Тетевен , а по случая е образувано досъдебно производство.

Реклама

Проведе се среща с дърводобивните фирми относно осигуряването на дърва за огрев на населението

На 27 юни в заседателната зала на Община Тетевен се проведе работна среща с представители на дърводобивните фирми в региона. На нея беше обсъдено как ще се организира осигуряването на дърва за отопление на жителите на община Тетевен през предстоящия отоплителен сезон.

Започналото покачване на цените на енергоносителите от есента на 2021г. пренасочи голяма част от населението отново към дървата за огрев. Големият интерес доведе до дисбаланс на пазара, което допълнително стимулира повишаването на цените.

Граждани споделят, че през последните месеци се наблюдава недостиг и сериозни затруднения при закупуването на дърва за огрев.

В срещата взеха участие кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, зам.-кметът Красимир Красимиров, ръководител дейност „Управление и стопанисване на общинските гори“ – инж. Цветомир Симеонов, председателят на ОбС – Тетевен – Мария Стойчева, общински съветници, представители на фирмите, занимаващи се с дърводобив.

Най-напред искам да Ви благодаря за това, че се отзовахте на нашата покана за тази среща, а нейният повод е подсигуряването на местното население с дърва за огрев за предстоящия отоплителен сезон, каза кметът д-р Мадлена Бояджиева.

За мен като кмет е изключително важно населението да бъде задоволено с дърва през идващия сезон още повече, че тази година е по-особена от предходните, защото сме в период на инфлация и енергийна криза. Хората се насочват към финансово по-икономични варианти, а в конкретния случай това са дървата, отбеляза д-р Бояджиева.

Вие знаете, че Общината води активна социална политика спрямо населението и винаги се отделят определени количества от общинските гори за задоволяване на тази нужда на населението, отбеляза кметът. Тя уточни, че с Решение на ОбС – Тетевен са определени цените за добива до временен склад и цената, на която ще се продава на населението. Кметът подчерта, че тези цени са социално ориентирани и включват само преките разходи за добива и стойността на дървесината.

Както всяка година, така и тази Общински съвет – Тетевен одобри обема дървесина, за продажба по ценоразпис от общински горски територии през 2022г. До всички кметства в община Тетевен се изпратиха писма за изготвяне и представяне на списъци на жители желаещи да закупят дървесина по ценоразпис от общински горски територии. В деловодството на Общината постъпиха списъци, изготвени от кметовете на населени места и когато бяха разгледани, се установи, че заявените количества дървесина надвишават одобрените с Решение № 629/24.02.2022г. год. на ОбС-Тетевен, поради което кметът на Община Тетевен внесе предложение до Общинския съвет за увеличаване на обема на дървата за огрев. На последната сесия на ОбС-Тетевен се прие дървесината за населението от 2000 куб. м лежаща маса да се увеличи на 4500 куб. м, което е съобразено с исканията на гражданите.

Това е един проблем, който при нас от година на година става все по-болезнен и труден за решаване. Тази година в професионален план ме затрудни калкулирането на цените, които изчислих януари, защото към днешна дата те са променени и продължават да се променят, каза инж. Симеонов.

Обемът дървесина, който е заявен за добив от общинската гора, за да се предостави по ценоразпис на склад на населението, е 4422 куб. метра. Разпределени са по населени места по следния начин: град Тетевен – 110 заявления, село Рибарица 185заявления, Васильово – 31 заявления, Черни Вит – 112 заявления, Дивчовото – 9 заявления, Гложене – 7 заявления. Инж. Симеонов уточни, че по Закон на домакинство се отпускат до 10 куб. м.

Предстои обявяване на конкурс за добив. Това е мотива да се инициира тази среща. От три години се прави така, а повечето от Вас са участвали и знаят каква е процедурата, но понеже обемът е нараснал значително тази година, се налага ангажираност от Ваша страна, за да се реши този сериозно нарастващ социален проблем за осигуряване на отоплението на населението, каза още инж. Симеонов.

Представителите на фирмите за дърводобив споделиха своите проблеми, сред които са липсата на работници, убиване на животните пренасящи дървения материал, обявените ниски цени на пространствен кубик. Те отбелязаха още, че работниците вече искат по-голямо заплащане, защото работата е трудоемка, а цените на всичко вървят нагоре, което допълнително усложнява положението.

Друго изискване, което се постави от дърводобивните фирми бе за засилен последващ контрол на списъците с хората, желаещи дърва за огрев. От фирмите излязоха с предложение тези процедури да се правят в началото на годината, за да могат да се организират, както и поради факта, че дървата в този период са по-евтини.

Сега предстои Община Тетевен да проведе открит конкурс за възлагане на добива на заявените количества дърва за огрев.

Реклама

Времето

Тетевен
облачно
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
93 %
1kmh
100 %
ср
24 °
чт
27 °
пт
28 °
сб
29 °
нд
29 °