На 24 май около 22.05ч. в РУ Тетевен е получен сигнал за сбиване между група мъже на ул.“Хаджи Генчо“ в града. Незабавно към мястото на инцидента са изпратени полицейски екипи, които са установили, че при сбиването на 51-годишен местен жител е бил нанесен удар с нож в областта на шията, като в резултата на получената рана е починал на място.
Извършен е оглед на местопрестъплението и в хода на оперативно-издирвателните и последвалите процесуално-следствените действия, като съпричастен към убийството за срок до 24 часа е задържан 25-годишен тетевенец. Предстои повдигане на обвинение.
В РУ Тетевен е образувано досъдебно производство и работата продължава под наблюдението на Окръжна прокуратура-Ловеч.
На 24 май в град Тетевен се проведе тържествена заря – проверка, посветена на 146–та годишнина от Епилога на Априлското въстание и гибелта на войводата Георги Бенковски. Както всяка година, гости и тетевенци сведоха глави пред паметта на загиналите герои, отдавайки почит към тяхната саможертва.
Делото на въстаниците от 1876 г. не е случайна страница от нашата история. Тя е най-високият връх на народната саможертва, а Априлското въстание направи от българите вечен народ, защото това, което предците ни извършиха е нещо повече от история и пример за подражание, то е плътта и кръвта на безсмъртния и достоен човек, каза кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева по време на своето приветствие към присъстващите.
Като говорим за саможертва, неминуемо пред нас изниква образа на Георги Бенковски и всички знайни и незнайни герои, дали живота си за освобождението ни. Бенковски – една от най-светлите фигури на Априлското въстание. След получаването на Кървавото писмо с пламнал огън в сърцето и жажда за правда сформира прочутата Хвърковата чета и с безстрашието си се хвърля в боя. За каузата, за Родината, за спасението, за нас, добави още кметът.
Тя завърши с думите, че пет вековното турско робство приключва, когато българинът се надига срещу поробителя, когато решава, че е време да изправи глава и да бъде свободен.
Приветствие към събралите се отправи и полковник Данаил Диков – зам.-началник по административната част и логистиката на Висше военновъздушно училище ,,Георги Бенковски“ – гр. Долна Митрополия.
Сред присъстващите на традиционната заря – проверка бяха още кметът на Община Ловеч – Корнелия Маринова, народните представители Николай Нанков и Младен Маринов, Мария Стойчева – Председател на ОбС-Тетевен, зам.-кметовете Борис Врабевски, Тони Стоев и Красимир Красимиров, общински съветници, жители и гости на Тетевен.
Преди официалната част присъстващите се насладиха на музикалните изпълнения на Представителния духов оркестър на ВВС, а краят на вечерта бе сложен с красива и пъстра тържествена заря.
Отбелязването на 24 май в гр. Тетевен винаги се превръща в един голям празник за всички жители и гости на цялата община. Както винаги в събитието се включиха ученици, учители, детски градини, културни дейци и читалищни самодейци, без които празникът нямаше да бъде същият.
Програмата за деня започна с откриването на детски футболен турнир „За купата на Кмета 22“, като лично кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева даде старт на състезанието. След това събитията се изместиха в началото на пешеходната зона на ул. „Иван Вазов“, откъдето тръгна традиционното шествие на ученици и деца от училищата и детските градини в града. Тази година в него се включиха множество участници, които бяха водени от мъжка вокална група „Вежен“, а непосредствено след нея бяха официалните лица, сред които – д-р Мадлена Бояджиева, зам.-кметовете Тони Стоев, Красимир Красимиров и Борис Врабевски, председателят на ОбС – Тетевен – Мария Стойчева.
Не са много дните, които събуждат в нас спомени, които провокират чувството ни на преклонение и признателност, които ни носят усещането за значимост и подхранват самочувствието ни. Това каза кметът на Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева в празничното си слово на пл. „Сава Младенов.“
24 май е именно от тези дни – символ на българския дух в пътя му през вековете, ден на почит към делото на Светите братята Кирил и Методий, добави още д-р Бояджиева.
Тя отбеляза, че азбуката, сътворена от Кирил и Методий, е най-ценното наследство за България и за другите славянски народи, а днес, буквите на България са азбука и на Европа, а ние имаме пълното право да се гордеем с това.
24 май е най-чистият български празник, на който цял един народ коленичи и се прекланя пред мъдростта, защото този ден е зареден с магията на двамата братя, боговдъхновени в свещеното си дело, подчерта кметът.
Директорът на СУ „Георги Бенковски“, гр. Тетевен – Маринела Маркова също отправи своето приветствие по случай празника, след което с почетни грамоти бяха отличени учители от училищата и детските градини за приноса им в развитието на образователното дела. Грамоти получиха и всички читалища от общината за своя принос в съхраняването и развитието на българската култура, традиции и изкуство. Наградите бяха връчени от кмета на Община Тетевен.
Празничният ден продължи с концерт на изпълнителката Радостина Паньова, която зарадва публика с хубава българска музика, като по време на концерта се извиха няколко кръшни хора.
Програмата, посветена на 24 май, ще завърши с откриване на изложба на художника Милен Цаков, музикални изпълнения на духов оркестър и тържествена заря-проверка, посветена на 146–та годишнина от Епилога на Априлското въстание и гибелта на войводата Георги Бенковски.
На 25 май в местността „Костина“, село Рибарица, ще се проведе възпоменателен митинг, посветен на 146-та годишнина от епилога на Априлското въстание и гибелта на един от най-великите революционери Георги Бенковски. Възстановката, която се провежда всяка година, ще пресъздаде последните часове на войводата и верните му спътници, станали жертва на предателство в Тетевенския балкан.
Възпоменанията по повод годишнината от Априлската епопея и смъртта на Бенковски ще започнат още на 24 май с тържествена заря-проверка на пл. „Сава Младенов“ в гр. Тетевен. Програмата ще започне рано сутринта с детски футболен турнир, който ще се проведе на спортен комплекс „Тетевен 2009“. После през центъра на града ще премине традиционното шествие, посветено на 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Шествието ще завърши на пл. „Сава Младенов“, където ще бъдат отличени учители от училищата и детските градини за съществен принос в образователното дело.
Програмата ще продължи с концерт на Радостина Паньова, а в следобедните часове ще се състои изложба на художника Милен Цаков. Ще звучат изпълнения на духов оркестър на пл. „Сава Младенов“, след което, в края на деня, всички жители и гости на града ще сведат глави пред подвига и саможертвата на всички знайни и незнайни воини, дали живота си за освобождението на България. Събитието ще завърши с тържествена заря-проверка.
ПРОГРАМА
24 май
09.00ч. – Общински футболен турнир за деца “За купата на кмета” /спортен комплекс „Тетевен 2009“/
10.30ч. – Празнично шествие по случай 24 май /пл. “Сава Младенов”, гр. Тетевен/
11.15ч. – Концерт на Радостина Паньова /пл. “Сава Младенов”, гр. Тетевен/
18.30ч. – Откриване на изложба на Милен Цаков /худ. галерия НЧ “съгласие 1869” – гр. Тетевен/
19.00ч. – Музикални изпълнения на дух. оркестър
21.00ч. – Тържествена заря-проверка /пл. “Сава Младенов”, гр. Тетевен/
25 май
11.00ч. – Възпоменателен митинг в м. „Костина“, с. Рибарица, посветен на 146–та годишнина от Епилога на Априлското въстание и гибелта на войводата Георги Бенковски
На 21 май жители и гости на с. Черни Вит сведоха глави пред героичния подвиг на чернивитчанина Нейо Крачунов, който през 1876 година помага на Бенковски и неговата чета след погрома на Априлското въстание.
Сред присъстващите на събитието бяха кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева и кметът на с. Черни Вит – Цветослава Христова. Те се обърнаха към присъстващите с емоционални слова по случай честването.
Пред паметника на дядо Нейо бяха поднесени цветя от името на Община Тетевен, Общински съвет – Тетевен, Кметство Черни Вит, Кметство Дивчовото, НЧ „Христо Смирненски 1925“ – с. Черни Вит, Съюз на ветераните от войните – Тетевен, пенсионерски клуб „Три поколения“, граждани.
Родолюбци и самодейци към местното читалище „Христо Смирненски 1925“ и членове на Национално дружество „Традиция“ пресъздадоха бурните исторически събития от май 1876. Те припомниха на събралите се за саможертвата на дядо Нейо, за зверските мъчения, на които е бил подложен и за смелото му хвърляне в буйните води на река Вит, за да остане верен докрай на Войводата, на неговата чета и на България.
а 19 май служители на сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ при ОД МВР-Ловеч, полицаи от Районните управления на МВР в Луковит и Тетевен, съвместно с представители на ТД НАП-Велико Търново, са иззели около 400 артикула от търговски обекти в Тетевен и Луковит.
Предприетите действия са в рамките на проведена операция за противодействие разпространението, продажбата и неправомерното използване на чужди търговски марки. Проверени са общо 5 магазина, но нарушения са открити в 2 от тях. Иззетите стоки са имитация на световни брандове, като собствениците нямат съгласието на притежателя на изключителното право.
Дрехите са иззети по съответния ред, а по случаите са образувани две досъдебни производства по чл. 172б, ал.1 от НК и работата продължава.
През месец април нивото на регистрираната безработица в област Ловеч достигна исторически най-ниската си стойност досега. Равнището на регистрирана безработица в областта намалява, като през април достига 7.1%. Понижението спрямо предходния месец е с 0.2 пр. пункта, а на годишна база се наблюдава спад с 1.9 пр. пункта.
Най-ниска е безработицата през април в община Троян – 3.5% и Община Ловеч – 3.6%. Най-висока е безработицата в общините Угърчин – 19.7%, Ябланица – 21.9%. Останалите общини са с равнище на безработица – в Априлци – 3.7%, в Летница – 10.3%, в Тетевен – 10.5%, и в Луковит – 17.1%.
Само общините Троян, Ловеч и Априлци са под равнището на безработица за страната за м.април – 4.6%
В края на април регистрираните безработни в бюрата по труда от Ловешка област са били 3 954, което е с 105 лица по-малко от март. На годишна база се отчита спад с 1087 лица.
През месец април за ползване на посредничеството и услугите на бюрата по труда са се регистрирали нови 338 безработни лица, като броят им е с 54 по-малко спрямо март и с 85 по-малко от броя на новорегистрираните през април 2021 г. Освен тях, други 6 души от групите на търсещите работа заети, 4 учащи се и 4 пенсионери, също са се регистрирали в бюрата по труда.
Отчита се намалениена постъпилите на работа безработни. През април броят им е 320, което е с 22 по-малко в сравнение с последния месец на изминалата година. 90.9% от започналите работа са устроени в реалната икономика, като от тях най-много са наети в сектора на преработващата промишленост – 20.9%, следвани от търговията – с 13.1%, хотелиерство – 12.5%, селско, горско и рибно стопанство – 5.6%, административни и спомагателни дейности – 5.3%, строителство – 5.0% и др. Работа чрез бюрата по труда откриха и 3 заети, 1 учащо се лице и 2 пенсионери.
29 безработни лица от рисковите групи са били назначени на субсидирани работни места през месеца – по схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (ОП „РЧР”).
Заявените работни места на първичния пазар на труда през април са 175. Най-голям дял свободни работни места в реалната икономика са заявени в преработващата промишленост (52.0%), хотелиерство (14.3%), държавно управление (12.3%), следват административни и спомагателни дейности (4.6%), хуманно здравеопазване (4.0%), финансови и застрахователни дейности (3.4%) и др.
Най-търсените професии през месецa са: работници в сферата на персоналните услуги; работници в добивната и преработваща промишленост; персонал, полагащ грижи за хората; монтажници; квалифицирани работници по производство на храни, облекло, дървени изделия; оператори на стационарни машини и съоръжения; машиностроители; работници по събиране на отпадъци; чистачи; водачи на МПС; продавачи; строителни работници и др.
Екипът на Зелени Балкани ще отбележи една от най-важните природозащитни дати в страната с турне в партньорство с организации и музеи в различни части на страната. Град Тетевен ще се включи в инициативата на 23 май, когато ще се отбележи деня на Натура 2000.
На него ще бъдат представени различни дейности на организацията за опазване на приоритетни видове от европейско природозащитно значение, както и дейностите на страната за изграждане на Националната екологична мрежа Натура 2000.
По време на събитията ще имате възможността да:
Разгледате Фотоизложба „Натура 2000 в България“ със снимки от защитени територии и животни от екологичната мрежа Натура 2000 на фотографа Емил Енчев и архив на Зелени Балкани;
Получите информация за целевите видове – царски орел, белошипа ветрушка, червеногуша гъска, прилепи, китоподобни, ловен сокол, белоглав лешояд и брадат лешояд, гривеста рибарка и малък корморан под формата на големи пъзели с награди.
Във връзка с Европейската година на младежта 2022 на 17 май Община Тетевен и Сдружение „Екомисия 21 век“ проведоха инициативата „Млад кмет за един ден“. В събитието взеха участие учениците от местните училища – Професионална гимназия по строителство, електротехника и услуги, СУ „Георги Бенковски“ и НПГГСД „Сава Младенов“.
Те бяха посрещнати от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, която ги приветства и запозна с работата на администрацията, какви са отговорностите и трудностите, каква е ролята на общинския съвет и т.н. Д-р Бояджиева подчерта, че очакванията към местната власт са големи, работи се усилено и се налага да се вземат важни и отговорни решения, понякога в кратки срокове. Кметът наблегна на това, че една от политиките, на който залага Общината, е да се привличат можещи млади хора, които да останат в Тетевен и да помагат на града да се развива.
След това бе проиграна ролева игра, а учениците влязоха в ролите на кмет, зам.-кмет, секретар, директори на отдели. Бе им поставена реална ситуация, чрез която да се докоснат до ежедневието и работата на съответните длъжности.
По-късно се състоя и обиколка на няколко от отделите в общинска администрация, за да се запознаят учениците с дейността на служителите им. В техен гид се превърна секретарят на Общината – Цветелина Стоянова, която споделяше интересни факти и детайли за всяко звено и за протичащите работни процеси.
На 16 май 2022 г. по покана на Община Тетевен и Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните /МКБППМН/ в гр. Тетевен гостува Стефан Бакалов – началник отдел „Борба с наркотрафика“ в Главна дирекция „Митническо разузнаване и разследване“ на Агенция „Митници“ на летище София.
По време на посещението си г-н Бакалов и екипът му проведоха две лекции в салона на Община Тетевен с учениците от средните училища на територията на общината. В тях се включи и кметът на града – д-р Мадлена Бояджиева. Присъстващите бяха запознати с функциите и дейността на митническите служители в борбата срещу наркотиците, какви са видовете наркотици, рисковете за здравето и живота от употребата им.
Учениците бяха запознати и със заплахите и рисковете, които дебнат децата в ежедневието като предлагането на наркотици в DARK NET, като им беше обърнато внимание, че един от основните канали за „зарибяването„ на младите хора днес са именно социалните мрежи. Сред най-уязвимите групи попадат ползвателите на ТикТок, защото тази социална мрежа се използва предимно от млади хора и анонимността, която предлага интернет, е доста удобна за дилърите, посочи Стефан Бакалов.
Пред сградата на Общината специално обучено митническото куче демонстрира откриване на наркотици в пътнически чанти и раници. За целта бяха проиграни реални ситуации, в които участваха и учениците.
В края на всяка лекция учениците се включиха в заснемането на групови клипчета за Тик Ток, които може да видите на следните линкове: