четвъртък, юни 25, 2026

203 нови положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 24 януари 2022 на територията на Област Ловеч са диагностицирани общо 203 случая. Хоспитализираните са 12, останалите са на  домашно лечение и изолация. 23 души са от 11 семейни огнища, 4 души са поредни случаи в семейството,  останалите нямат епидемиологична връзка.

Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 24.01.2022 е 1147 на 100 хил. население.

На територията на областта са новодиагностицирани: 1 ученик от гр. Ловеч – паралелката се карантинира, и 3-ма учители от гр. Троян – няма да се предприемат мерки извън семейството.

Новодиагностицираните медицински лица са 2 мед. сестри от гр. Ловеч и гр. Троян.

Случаите са от 8- те общини на областта и са разпределени както следва:

За община Априлци – гр. Априлци – 3

За община Летница – с. Крушуна – 1

За община Ловеч – 92 – с. Пресяка, Малиново и Казачево по 1 случай, с. Дойренци – 2, с. Лисец – 3, с. Славяни – 1, гр. Ловеч – 83;

За община Луковит – 13 – с. Тодоричане, Бежаново по  1 случай, гр. Луковит – 11

За община Тетевен – 8 – с. Рибарица и Градежница по 1 случай, с. Български извор -2, гр. Тетевен – 4

За община Троян – 84 – с. Врабево, Г. трапе, Дебнево, Дълбок дол, и Чифлик по 1 случай, с. Орешак – 5, с. Г. Желязна – 3, с. Шипково -3, с. Бели Осъм – 4, Троян – 64;

За община Угърчин –  с. Микре – 1

За община Ябланица – гр. Ябланица -1

Към 13,30 часа на 25 януари 2022 г. общо диагностицираните случаи в областта са 12 947. Активните случаи са 1528, от които 1427 на домашна изолация и лечение и 101 хоспитализирани.  Излекуваните лица са 10 646, под карантина са 2201 души, починалите са 773.

На 25.01.2022 г. в системата са отразени починали от и със COVID: мъж на 71 г. от с. Рибарица с хронично хематологично заболяване, жена на 77 г. от гр. Луковит и на 78 г. от Ловеч със сърдечно заболяване, мъж на 55 г. от гр. Луковит с диабет и сърдечно заболяване.

Реклама

Областният щаб по здравеопазване: Без нови мерки, увеличаваме контрола по спазването им и засилваме комуникацията между звената

„Провеждаме днешното заседание след тримесечно прекъсване, като целта ни е не да въведем нови мерки, а да направим преглед на действащите. Да увеличим контрола по спазването им и да засилим комуникацията между звената, ангажирани с управлението на ковид кризата и изпълнението на Националния план за справяне с пандемията COVID-19“. Това каза областният управител Виктор Стойчев на заседанието на областния кризисен щаб по здравеопазването днес. Важно е гражданите да чувстват спокойствие, че държавата работи в посока опазване на общественото здраве, изтъкна той.

На заседанието стана ясно по проследяваните показатели, че област Ловеч се намира във втори етап от националния план и такива са прогнозите за следващите пет дни, затова допълнителни мерки не са нужни. Важно е да се придържаме към мерките за този етап и да ги спазваме, апелира областният управител. Не се налага преминаване към онлайн обучение, не се налага въвеждане на вечерен час за заведенията, не се налага те да работят на 50% от капацитета, допълни Стойчев по-късно пред журналисти.

Иначе на щаба и.д. директорът на РЗИ – Ловеч, д-р Росица Милчева оповести, че въпреки високия брой заболели в болниците в областта няма проблеми с леглата, малко са хоспитализираните и с не толкова тежка клиника.

Участниците в щаба изразиха оптимизъм във връзка с вълната от Омикрон – протича с по-лека клиника, и увереност, че област Ловеч няма да премине в трети етап. Директорите на лечебните заведения обърнаха внимание, че натискът не е такъв, какъвто е бил, и я няма опасната картина отпреди, намаляла е драстично кислородотепарията в болниците.

Препоръчано бе хората със симптоми на коронавирус да посещават не общопрактикуващите лекари, а ковид зоната, която се намира на петия етаж в МБАЛ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Ловеч, работното й време е от 8 до 16 ч. Извън тези часове прегледи се извършват в спешното отделение на болницата. А личните лекари трябва да работят с предварително записване, за да не се струпват пациенти пред кабинетите им.

Регистрираната 14-дневна заболяемост за област Ловеч към вчерашна дата е 1061 на 100 хил. население – при 714 на 100 хил. за предходния период. В отделните общини се регистрира динамика и няма община със заболяемост под 250 на 100 хиляди. За миналата седмица са заболели 788, което е 32,5% ръст спрямо предишните 7 дни. „Тези стойности нарастват, но към момента активните случаи са 1511, от които на болнично лечение 105, което прави само 6,9% хоспитализирана заболяемост и това е добър показател“, посочи д-р Милчева. От 596-те легла в шестте болници в областта за ковид са предвидени 200 (от които 10 интензивни), което е 34% от капацитета на лечебните заведения. Към днешна дата са заети 84 за неусложнени случаи, а от интензивните легла – пет.

До момента в област Ловеч със завършен ваксинационен цикъл са 27,3 на сто, за страната процентът е 32,4. За миналата седмица са приложени 1982 дози ваксина, като 346 са първа доза. Три четвърти от общо поставените ваксини са бустерна доза – 1493. В петък са поставени първите пет педиатрични ваксини, но като цяло няма интерес към тях.

По данни на Регионалното управление на образованието карантинирани са 17 паралелки в областта – 15 в училище (в Ловеч, Тетевен, Троян) и 2 в детски градини, а от днес има карантинирани още две в две луковитски училища, каза началникът Еленко Начев. Тази седмица ще пристигнат около 13 хиляди теста, които да обезпечат тестването на учениците след ваканцията.

Поради 10% заболели (не само от коронавирус) учители в Професионалната гимназия по механоелектротехника в Троян има предложение училището да премине към обучение от разстояние в електронна среда. Очаква се потвърждение от министъра на образованието и до края на седмицата учениците да учат онлайн.

В четвъртък областният управител и и.д. директорът на РЗИ ще участват на среща в Плевен за координация на междуобластно ниво съгласно Националния план за справяне с пандемията. Според него Ловеч попада в Северен централен район с областите Плевен, Габрово, Велико Търново и Русе.

Реклама

13 нови положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 23 януари 2022 на територията на Област Ловеч са диагностицирани общо 13 случая. Хоспитализираните са 3, останалите са на  домашно лечение и изолация. 3 души са от 1  семейно огнище,  останалите нямат епидемиологична връзка.

Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 23.01.2022 е  1061 на 100 хил. население.

На територията на областта са новодиагностицирани: 2-ма ученика и учител от гр. Луковит – под карантина са поставени 3 паралелки и  -ма ученика от гр. Ловеч – няма да се предприемат мерки извън семейството.

Случаите са от 6 общини на областта и са разпределени както следва:

За община Априлци – гр. Априлци – 1

За община Ловеч – гр. Ловеч – 3;

За община Луковит – 4 – с. Тодоричане – 1, гр. Луковит -3

За община Троян – Троян – 1;

За община Угърчин –  по 1 случай от с. Лесидрен и гр. Угърчин

За община Ябланица – с. Батулци и Малък извор по  1 случай

Към 11,00 часа на 24 януари 2022 г. общо диагностицираните случаи в областта са 12 637. Активните случаи са 1511, от които 1406 на домашна изолация и лечение и 105 хоспитализирани.  Излекуваните лица са 10 357, под карантина са 1745 души, починалите са 769.

На 24.01.2022 г. в системата са отразени починали от и със COVID: мъж на 74 г. от гр. Ловеч с хронично неврологично и сърдечно заболяване.

Реклама

Временно се ограничава движението за всички автомобили през проход „Троянски“

Временно се ограничава движението за всички автомобили през проход „Троянски“ поради силен снеговалеж, снегонавявания и нулева видимост.

Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка от интернет страницата на АПИ – www.api.bg, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20 в АПИ.

Реклама

Информационен бюлетин на ОД МВР-Ловеч

На 20 януари за времето от 10 до 22 часа на територията на община Тетевен е проведена специализирана полицейска операция, с участието на служители от местното районно управление на МВР и ЗЖУ-Плевен. Полицейските служители са проверили 128 лица и 99 МПС, като за установени нарушения са съставили 8 акта и 22 глоби с фиш.

Ето и останалите новини от информационния бюлетин на ОДМВР – Ловеч:

28-годишен, който е управлявал лек автомобил в Тетевен е задържан за срок до 24 часа, след като е спрян за полицейска проверка и с помощта на техническо средство е установено, че шофира след употреба на наркотични вещества – амфетамин и метаамфетамин. На водачът е съставен акт за нарушение на ЗДвП и е образувана предварителна проверка. Друг 20-годишен младеж, при управление на лек автомобил на пътя за с. Градежница, е спрян за полицейска проверка и при тестване с техническо средство е установено, че шофира след употреба на наркотични вещества. По случая е образувано бързо производство , а лицето е задържано за срок до 24 часа в РУ Тетевен.

46-годишен е задържан за срок до 24 часа в РУ Тетевен. В село Глогово мъжът е установен да управлява  моторно превозно средство без регистрационни табели и без установена рама.  При задържането си водачът е оказал и съпротива на полицейските служители. По случая в РУ Тетевен е образувано досъдебно производство по чл. 270 от НК.

71-годишна от Тетевен е установена като съпричастна към счупването на стъклопакети на витринни стъкла монтирани в жилищна сграда в града. По случая е започнала проверка и работа продължават служителите на РУ Тетевен.

Реклама

Български младежки Червен кръст – Ловеч отчете дейността си за 2021

На 20-ти януари, делегатите на Отчетното събрание на клубовете на БМЧК- Ловеч, приеха отчета на организацията за 2021 г. Избраха се насоки за работа и календарен план за дейностите за 2022 г. За делегати на Националния събор на БМЧК пък ще бъдат представители на клуб БМЧК Ловеч и Тетевен. За подгласници бяха избрани активисти на клубовете от Летница, Троян и Априлци.

Щатният специалист БМЧК Станислава Бояджиева и Директора на Секретариата на ОС на БЧК-Ловеч поздравиха новоизбраните делегати, благодариха за работата на всички настоящи и бивши членове и доброволци.

Реклама

Рекордно ниско ниво безработица в Ловешка област

Равнището на регистрираната безработица в Ловешка област остава на рекордно ниско ниво от 7.4% и през м.декември 2021г. Спадът на годишна база е с 2.5 пр. пункта. Надвишава с 2.6 пр. пункта равнището на безработица за страната, което е 4.8%, а спрямо равнището на безработица за региона на Дирекция ”Регионална служба по заетостта” гр. Ловеч надвишението е с 1.7 пр. пункта. В сравнение с края на декември 2019 г. – година, която бе рекордна по ниво на заетост, равнището на безработица сочи също понижение – с 2.6 пр.пункта.

Най-ниска е безработицата през декември в община Троян – 3.7% и община Ловеч – 3.7%. Най-висока е безработицата в общините Угърчин – 20.9% и Ябланица – 23.7%. Останалите общини са с равнище на безработица – в Априлци – 4.9%, в Летница – 10.6%, в Тетевен – 11.1% и в Луковит – 17.2%.

Регистрираните безработни в бюрата по труда в края на м. декември са 4 143, което е с едва 39 лица повече спрямо предходния месец и с 1 360 лица или с 24.7% по-малко в сравнение с година по-рано.

В бюрата по труда през месеца са се регистрирали нови 468 безработни лица, кoeто е с 45 лица по-малко в сравнение с ноември и със 175 по-малко от броя на новорегистрираните през декември 2020г. Други две лица – 1 от групата на търсещите работа заети и 1 учащо се лице също са се регистрирали в бюрата по труда през месеца.

През м.декември 281 безработни лица са започнали работа. Данните отчитат намаляване на броя им с 10 лица спрямо ноември, но и нарастване с 22 лица спрямо същия месец на предходната година. 

Разпределението на започналите работа безработни лица е както следва: 61.2% (172 лица) от започналите работа през м. декември са устроени в реалната икономика, като от тях най-много са наети в сектора на държавно управление – 28.8%, преработващата промишленост – 15.7%, търговията – 12.5%, следвани от хуманно здравеопазване – 7.1%, строителство – 4.6%, хотелиерство – 3.2%, аграрен сектор – 2.5% и др.

109 безработни лица от рисковите групи са били назначени на субсидирани работни места през месеца – 76 по програми за заетост и 33 по схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (ОП „РЧР”).

Заявените работни места на първичния пазар на труда през декември са 123 или с 25 (с 16.9%) по-малко от предходния месец и с 45 места (26.8%) по-малко спрямо същия месец на 2020г.  Най-голям дял свободни работни места в реалната икономика са заявени в преработващата промишленост (58.5%), следват търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети (16.3%), хуманитарно здравеопазване и социална работа (3.3%) и  хотелиерство (2.4%).

Най-търсените от бизнеса професии през месецa са: оператори на стационарни машини и съоръжения; работници в добивната и преработваща промишленост; работници по производство на храни, облекло, дървени изделия и сродни; работници по събиране на отпадъци; монтажници; персонал, полагащ грижи за хората; персонал в сферата на персоналните услуги; продавачи; машиностроители; водачи на МПС и подвижни съоръжения и др.

Реклама

Изабела Янкова е „Спортист на годината“ на община Тетевен за 2021 година

Община Тетевен награди най-изявените си млади спортисти и треньори за 2021 година. Това се случи на специална церемония, която е част от усилията на местната власт да стимулира и подкрепи спорта в детско-юношеска възраст.

За пореден път, на това вече превърнало се в традиционно събитие, ще наградим най-успешните и талантливи наши спортисти. Ще отдадем признание за целогодишния им труд, защото те го заслужават – за отделеното време, за всяка минута на обучение и тренировки, за безсънните нощи, тръпнейки в очакване на поредното състезание. Това каза д-р Мадлена Бояджиева – кмет на Община Тетевен, в своето приветствие към присъстващите.

Всички Вие – драги наши спортисти, чрез труда си, чрез таланта си, чрез волята и енергията си, чрез привързаността си към любимия спорт и клуб – тренирате, изявявате се, печелите медали, завоювате призови места за Вас и Вашия отбор. По този начин Вие градите и авторитета и престижа на Община Тетевен, защото всички Вие сте емблемата на нашата Община, подчерта д-р Бояджиева.

Тя благодари на спортистите, треньорите и спортните деятели, като им пожела да бъдат здрави и много успешни през настоящата година.

За пореден път за Спортист номер №1 на община Тетевен бе обявена Изабела Янкова, състезателка на СК „Riders United“. Тя завърши един изключително успешен сезон с 5 от 5 победи – в Държавния шампионат, Европейския шампионат, Европейския iXS шампионат в категория жени елит, световния шампионат и не на последно място – носител на Световната купа по спускане в категория девойки.

След нея, на второ място, се класира Петя Петкова, състезателка на СКО „Вежен“ – Тетевен. Третата позиция зае Славена Петкова отново състезателка на СКО „Вежен“ – Тетевен.

Алекси Гигов бе избран за „Треньор на годината“, а след него останаха Младен Маринов – 2-ро място и Петър Мечкаров – 3-то място.

В категория „Най-добри отбори за 2021 г.“ класирането бе следното – първо място – ФК „Светкавица“ – Градежница /девойки/, второ място ВК „Тетевен Волей“ /момичета, мини волейбол/ и трето място – ФК „Бенковски“ – Тетевен /деца/.

Специалната награда на кмета на Община Тетевен получи Кирил Русинов – Републикански шампион на Българи за 2021 г. при мъжете и 2-ри на международен турнир в Испания.

Специална награда за принос в развитието на спорта и популяризиране на Община Тетевен получиха Маша Перович – 2-пъти държавна вицешампионка за 2021 г. и Милош Перович – вицешампион на България и 3-то място държавно първенство за 2021 г.

Наградите на победителите връчиха д-р Мадлена Бояджиева, Мария Стойчева – председател на Общински съвет – Тетевен, Красимир Красимиров, Тони Стоев и Борис Врабевски – зам.-кметове на Община Тетевен и Свилен Русинов – общински съветник, олимпийски медалист по бокс от Барселона 1992, носител на множество отличия.

За прекрасното настроение на церемонията се погрижиха самодейците от НЧ „Ариф Дженин – 1961“ – с. Глогово.

Пълният списък на наградените спортисти и треньори може да видите – ТУК.

Реклама

Новият областен управител свиква областния кризисен щаб по здравеопазването на 24 януари

На 24 януари да се проведе заседание на областния кризисен щаб по здравеопазването. За това се споразумяха на работна среща областният управител Виктор Стойчев, директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Росица Милчева и директорът на Районната здравноосигурителна каса д-р Антонио Маринов. Идния понеделник Стойчев свиква щаба в 14 ч.

На срещата двамата директори запознаха областния управител с актуалната епидемична обстановка. Обсъдиха и новия подход за управление на ковид кризата и съвместните си действия по прилагане на Националния  оперативен план за справяне с пандемията от COVID-19.

Областният управител изиска да се засили подаването на постоянна, достоверна и актуална информация за хода на пандемията на територията на областта, предприетите мерки и контрола върху изпълнението им и за ваксинационния процес.

Стойчев изтъкна, че опазването на здравето на гражданите продължава да бъде най-важно за правителството, като приоритет са още образованието и подкрепата за най-уязвимите бизнеси.

Реклама

135 нови положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 18 януари 2022 на територията на Област Ловеч са диагностицирани общо 135 случая. Хоспитализираните са 10, останалите са на домашно лечение и изолация. 10 души са от 5 семейни огнища, 5 души са поредни случаи в семейството, останалите нямат епидемиологична връзка.

Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 18.01.2022 е 861 на 100 хил. население.

На територията на областта са новодиагностицирани 2- ма учители и 5 ученика – при проучването е установено, че под каратнина ще бъдат поставени 2 паралелки, при останалите случаи не се налагат допълнителни мерки извън семейството. Под карантина като контактни са поставени 3 групи и 1 детски учител от 3 детски градини в гр. Ловеч.

Случаите са от 8-те общини на областта и са разпределени както следва:

  • За община Априлци – 2 – с. Велчево – 1, гр. Априлци – 1
  • За община Летница – с. Кърпачево – 1
  • За община Ловеч – 50 – от селата Радювене, Лисец, Соколово, Славяни, Слатина, Скобелево и Лешница по 1, гр. Ловеч – 43;
  • За община Луковит – 6 – с. Дерманци – 1, гр. Луковит -5
  • За община Тетевен – 13 – с. Глогово и Рибарица по 1, гр. Тетевен – 11
  • За община Троян – 58 – с. Бели Осъм – 3, с. Орешак– 2, с. Гумощник – 1, с. Шипково – 1, с. Борима – 2, с. Балканец – 1, с. Дебнево – 2, с. Добродан – 1, Троян – 41;
  • За община Угърчин – с. Микре – 1
  • За община Ябланица – 4 – с. Брестница – 1, с. Г. Брестница – 1, гр. Ябланица – 2

Към 14,00 часа на 19 януари 2022 г. общо диагностицираните случаи в областта са 12 225. Активните случаи са 1292, от които 1188 на домашна изолация и лечение и 104 хоспитализирани. Излекуваните лица са 10 173, под карантина са 2007 души, починалите са 760. На 19.01.2022 г. в системата са отразени починали от и със COVID: мъж на 54 г. от с. Радювене – няма данни за придружаващо заболяване.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно облачно
28.4 ° C
28.4 °
28.4 °
55 %
1.7kmh
68 %
чт
27 °
пт
31 °
сб
28 °
нд
29 °
пн
31 °