вторник, юни 23, 2026

ФК „Олимпик“ – Тетевен спечелиха XXIV-ят футболен турнир в памет на проф. Иван Славков

От 10-ти до 12-ти декември в Тетевен се проведе XXIV-ят футболен турнир за момчета и момичета, родени 2007 – 2008 г., в памет на проф. Иван Славков. Наградите бяха осигурени от Община Тетевен БФС и БОК, a турнирът бе под патронажа на кмета на града – д-р Мадлена Бояджиева.

Събитието бе открито именно от д-р Бояджиева и зам.-кмета на Община Тетевен – Красимир Красимиров, които поздравиха присъстващите и пожелаха успех на отборите.

Турнирът се проведе в спортна зала ,,Георги Бенковски“ на комплекс ,,Олимп“ Тетевен. Играха се две полувремена по 12 минути, а финалът – две по 15 минути. В състезанието се включиха 8 футболни тима: ФК „Бенковски“ – Тетевен, ФК „Озрен“ – Голям извор, ФК „Светкавица“ – Градежница (момичета), ФК „Олимпик“ – Тетевен, ФК „Козаро“ – Ботевград, ФК „Орловец 2015“ – София, ФК „Орловец 2015 II“ – София, ФК „Вихър“ – Глогово.

До финала стигнаха отборите на ФК „Олимпик“ – Тетевен и ФК „Светкавица“ – Градежница, които предложиха на зрителите красиви изпълнения и много емоции. Срещата бе оспорвана, но победителят бе един, а именно – съставът на ФК „Олимпик“ – Тетевен. Трети в класирането се подреди отборът на ФК „Вихър“ – Глогово, а четвърти останаха състезателите на ФК „Бенковски“ – Тетевен.

Наградите бяха връчени от д-р Бояджиева и г-н Красимиров, които изразиха своята радост от проявения интерес към турнира и желанието на участниците да се включат в него. Те подчертаха, че младите трябва да спортуват, защото спортът е здраве и учи на ред и дисциплина.

Ето и индивидуалните отличия:

  • Най-добър вратар – Десислава Руменова (ФК „Светкавица“);
  • Най-добър защитник – Илия Огнянов (ФК „Олимпик“);
  • Голмайстор на турнира – Станимир Асенов (ФК „Олимпик“);
  • Най-техничен състезател – Силвия Найденова (ФК „Светкавица“);
  • Най-полезен за отбора си – Камен Ангелов (ФК „Орловец 2015“);
  • Най-малък участник – Биляна Кавалска (ФК „Светкавица“)
  • Спортсмен на турнира – Радослав Василев (ФК „Козаро“);
  • Отбор спортсмен – ФК „Озрен“;
  • Най-добър съдия – Петко Филипов;
  • Най-добър треньор – Алекси Гигов (ФК „Светкавица“, ФК „Олимпик“)
Реклама

Започва приемът на документи за обезщетение за отчуждените за АМ „Хемус“ имоти в Дренов, Владиня, Слатина, Александрово и Чавдарци

Започва приемът на документи за изплащане на парично обезщетение за имотите, отчуждени за изграждане на автомагистрала „Хемус“, намиращи се в землищата на с. Дренов, с. Владиня, с. Слатина, с. Александрово и с. Чавдарци.

За целта собствениците на отчуждените имоти трябва да подадат заявление, придружено с документ за собственост, скица на имота, актуално удостоверение за наследници, удостоверение за тежести и др.

Документите се подават на гише „Административно обслужване“ в областната администрация.

Обявлението и изискуемите документи може да видите тук

Реклама

Две училища от област Ловеч сред най-активните у нас в спорта

Две учебни заведения от област Ловеч са сред най-активните у нас в Европейския ден на спорта в училище. Инициативата да се отличат най-активните училища, за което допринася най-много именно спортът, за седма поредна година е на сдружение „БГ Бъди активен“, а областна администрация – Ловеч, за втори път е партньор, който подкрепя и популяризира събитието.

Европейският ден на спорта в училище е посветен на насърчаването на физическата активност сред учениците, като се залага на елемента на забавлението и се изпробват нови начини за физическа активност и спорт, за да се повиши усещането за „принадлежност към училището“ на всеки участник. На 24 септември т. г. в близо 400 учебни заведения в цялата страна бяха организирани множество различни събития с участието на над 85 000 ученици и близо 9500 преподаватели. И тази година разнообразната програма включваше всякакви видове физическа активност, спорт и игри с широкото им отразяване в социалните медии. Повече от половината от участващите учебни заведения бяха организирали тематично празника, като основните теми бяха активни пространства и  училище без отпадъци.

В инициативата от област Ловеч се включиха над 1900 ученици и 150 преподаватели от 11 учебни заведения. След получаването на отчетите, проведеното задълбочено проучване на данните и според критериите на „БГ Бъди активен“ сдружението отличи за област Ловеч СУ „Васил Левски“ – с. Черни Осъм (националното училище за планински водачи, за което общинският съвет в Троян наскоро прие да се преименува на средно училище за планински водачи „Минко Занковски“), и ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Ловеч.

В СУ „Васил Левски“ – Черни Осъм, е организиран целодневен  спортен празник с участието на 70% от учениците и 24 преподаватели в 18 различни активности. Проведен е целодневен преход до Козя стена, а в учебното заведение за друга част от учениците – катерене по външна катерачна стена, изграждане и спускане по алпийски тролей над реката, щафетни игри, разпъване и събиране на палатки (състезание), аеробика, народни танци, колоездене, слек лайн, тръгване на преход към Северен Джендем. За отразяване на една от основните теми на инициативата – „Активни пространства“, в учебното заведение е  изрисуван компас – атрактивно дворно пространство, и направено озеленяване.

В ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Ловеч, е организиран двучасов спортен празник с участието на 62% от учениците. Проведени са и физзарядка – упражнения преди началото на часовете, флашмоб – предаван на живо по социалните мрежи, „Пътека на здравето“, футбол за учениците и  народна топка. 

Учебните заведения, участвали в Европейския ден на спорта в училище, получиха от „БГ Бъди активен“ електронни сертификати за участие, както и онлайн достъп до ресурси – наръчници, презентации и други,  в помощ на организирането на спортни празници.

Победителите от област Ловеч ще бъдат наградени и от областния управител, ангажимент, поет от инж. Светослав Славчев при обявяването и промотирането на инициативата. Той пък получи специалната благодарност на „БГ Бъди активен“ и сертификат за подкрепата и популязиризането на събитието.

Европейският ден на спорта в училище е част от кампанията NowWeMove и Европейската седмица на спорта #BeActiv. Събитията от кампанията са официално подкрепени от Министерството на образованието и науката и Министерството на младежта и спорта.

Реклама

Сираци и полусираци от община Тетевен получиха коледни пакети от Българския червен кръст

В навечерието на най-светлите християнски празници в община Тетевен бяха раздадени подаръци на деца и младежи, които са сираци и полусираци. За област Ловеч бяха предвидени общо 104 коледни пакети с лакомства и плюшени играчки, като 42 от тях бяха раздадени на ученици, посещаващи трите средни училища в гр. Тетевен.

Благотворителната инициатива се реализира от Българския червен кръст – гр. Ловеч, със съдействието на Български младежки червен кръст при Община Тетевен.

Реклама

Откриваме Галерия на ловешките областни управители

На днешния 9 декември се навършват 30 години от създаването на институцията областен управител на Ловеч. В тази връзка в областната администрация е организирана галерия на ловешките областни управители. Инициативата е на настоящия областен управител инж. Светослав Славчев с идеята да се покаже уважение към хората, провеждали държавната политика на регионално ниво и допринесли за развитието на областта.

Галерията, в която портретите са подредени в хронологичен ред, разказва историята на институцията областен управител в Ловеч. Тя е разположена на първия етаж в администрацията.

Ловешка област е създадена с указ на Държавния съвет от август 1987 г. в съответствие със Закона за създаване на нови административно-териториални единици. Тя е с административен център Ловеч и включва 32 общини от бившите Ловешки, Плевенски, Великотърновски и Габровски окръг. Управляващ орган е областният народен съвет с изпълнителен комитет. Първи негов председател от 1987 г. до 1991 г. е Кунчо Кунев.

Като орган на държавната власт от август 1990 г. функционира временен областен изпълнителен комитет. От април до юни 1991 г. председател е инж. Младен Младенов, а от юли до декември същата година – д-р Гето Джурковски.

От декември 1991 г. с решение на Министерския съвет областните народни съвети се закриват и на тяхно място се изграждат областни администрации с областен управител. Първият областен управител е инж. Цоньо Ботев (декември 1991 г. – април 1993 г.). След него се нареждат инж. Венцислав Йотов (юни 1993 г. – февруари 1995 г.), доц. д-р Владимир Попов (февруари 1995 г. – февруари 1997 г.), инж. Илиян Обретенов (февруари 1997 г. – януари 1999 г.).

С указ на президента на републиката от януари 1999 г. и във връзка със Закона за административно-териториалното устройство се утвърждават границите на административните центрове у нас, които стават 28. Създава се област Ловеч с административен център гр. Ловеч, в която се включват осем общини – Априлци, Летница, Ловеч, Луковит, Троян, Тетевен, Угърчин и Ябланица. И от 1 февруари 1999 г. областен управител става д-р Гето Джурковски, който е на длъжността до юли 2001 г. От август 2001 г. до края на август 2003 г. ръководството поема Мариян Балев. След него две години – от септември 2003 г. до септември 2005 г., на поста е Зафир Зарков. Първата жена областен управител на Ловеч – Сурай Велиева, е начело на администрацията от септември 2005 г. до август 2009 г., когато е заменена от Николай Нанков (август 2009 г. – септември 2011 г.). От септември 2011 г. до юни 2013 г. областен управител е инж. Ваня Събчева, която се връща на поста и през януари 2019 г. и остава до май тази година.

От юни 2013 г. до декември 2014 г. областната администрация оглавява Милко Недялков, след него за година – д-р Мадлена Бояджиева (декември 2014 г. – ноември 2015 г.). След това управляват Ирина Митева (ноември 2015 г. – февруари 2017 г.), инж. Пенка Николова (февруари – май 2017 г.) и Георги Терзийски (май 2017 г. – януари 2019 г.).

От май тази година областен управител става инж. Светослав Славчев. Той е 18-ият поред начело на администрацията в Ловеч.

Реклама

50-годишен без книжка е катастрофирал. Отказал да бъде тестван с дрегер

На 07 декември, около 02.00ч., 50-годишен мъж от с.Глогово, без книжка, е загубил контрол над управлявания от него автомобил, напуснал е пътното платно, ударил се е в мантинела и се е преобърнал. Инцидентът се е случил на ПП I-4 при км. 53+000, с посока на движение към Варна.

Водачът е отказал да бъде тестван с техническо средство за наличие на алкохол и при видими наранявания е отказал медицински преглед.

Съставени са му 3 акта за нарушения на ЗДвП и му е издаден талон за медицинско изследване.

Реклама

Йохан Георгиев получи плакет „Доброволец на 2021 г.“ от Министерството на младежта и спорта

Министерството на младежта и спорта награди победителите в ежегодния конкурс „Мисията доброволец – (не)възможна“. Инициативата се провежда за шеста поредна година по случай 5 декември – Международен ден на доброволчеството и цели да популяризира и да насърчи участието в доброволчески инициативи.

В тазгодишното издание на анкетата участваха 14 доброволчески организации, 17 доброволци и 11 доброволчески мисии. Сред наградените бе и един от будните и инициативни младежи на гр. Тетевен – Йохан Георгиев. Той, също така, е зам.-председател на БМЧК при Община Тетевен и председател на Ученическия съвет при Средно училище „Георги Бенковски“- гр. Тетевен.

Министърът на младежта и спорта Андрей Кузманов поздрави всички доброволци и изказа благодарност за тяхната всеотдайност и благородство.

„Скъпи млади хора, Министерство на младежта и спорта Ви е длъжник. За краткото ни управление анализирахме младежките политики и предприехме адекватни промени за максимална ефективност в реализирането на вашите инициативи, проекти и политики. Смятам, че поставихме стабилна основа, за да бъдат удовлетворени потребностите на младите хора в България”, заяви министър Кузманов в своето приветствие.

За мен беше чест в навечерието на Международния ден на доброволеца да бъда отличен с почетен плакет „Доброволец на 2021 г.“, отбеляза Йохан.

Той благодари за оценката на Министерството на младежта и спорта, както и за номинацията и подкрепата на Община Тетевен, младежката организация на БМЧК – Тетевен и областната структура на БЧК – Ловеч.

Уверявам Ви, че ще продължа да следвам мисията си, подчерта Йохан.

В конкурса бяха номинирани хора и организации, които активно са се включвали в доброволчески инициативи и кампании през изминалата 2021 г. Участниците бяха разпределени в 3 категории – „Доброволец“, „Доброволческа мисия“ и „Доброволческа организация“, а победителите бяха избрани чрез онлайн анкета. Наградите бяха връчени от министър Кузманов, заместник-министъра на труда и социалната политика Надя Клисурска и изпълнителният директор на Център за развитие на човешките ресурси Михаил Балабанов.

Реклама

Информационен бюлетин на РЗИ – Ловеч

Епидемиологичен надзор

Регистрираната 14-дневна заболяемост за Област Ловеч към 06.12.2021 е 429 на 100 хил. население, при 469 на 100 хил. население за предходната седмица. С най- висока и все още над 500 на 100 хил. население са общините Троян, Летница, Ловеч и Априлци. Под 500/100 хил. население са общините Луковит, Ябланица, Тетевен и Угърчин. 

В периода 29.11.2021 – 05.12.2021 година включително са диагностицирани 266 заболели, при 251 за предходния 7 дневен период.

 През седмицата за диагностицираните и карантинирани като контактни лица са издадени 346 предписания за задължителна домашна изолация, за изолация след дехоспитализация, за изолация и лечение в лечебно заведение и за поставяне под карантина съгласно изискванията на Заповед №РД-01-610/22.10.2020 година на Министъра на здравеопазването.

През изминалия период в област Ловеч общопрактикуващите лекари и специализираните имунизационни кабинети са приложили 1565 дози ваксина, като от тях с първа доза са обхванати 416. През седмицата 629 лица от областта са завършили схемата за имунизация срещу COVID-19, поставени са като трета (бустерна ) 520 дози.

Здравен контрол

За периода инспекторите от РЗИ – гр.Ловеч извършиха насочени проверки за спазване на противоепидемичните мерки въведени със заповеди на Министъра на здравеопазването, както следва:

На 02.11.2021г. са извършени 5 проверки на бензиностанции в гр. Тетевен: „Бензин-Газстанция“, „ИМ Петрол“ЕООД; Бензиностанция „Лукойл България“ ЕООД; Бензиностанция, „Милвена“ ООД;Бензиностанция, „Шел България“ ЕАД;

 При проверките не са констатирани нарушения, спазват се противоепидемични мерки.

Реклама

АПИ: През нощта в Западна България и Предбалкана дъждът ще преминава в сняг

През нощта и утре се очаква понижение на температурите и във високите полета в Западна България и Предбалкана дъждът ще преминава в сняг. По планинските проходи са възможни навявания. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои утре пътуване, да тръгват с автомобили подготвени за движение при зимни условия, да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и не предприемат резки маневри. Блокирането на движението от превозни средства с неподходящи – износени гуми, блокира пътуването на всички останали шофьори и затруднява работата на снегопочистващата техника.

Екипите на пътноподдържащите фирми следят метеорологичните прогнози и са в готовност да предприемат максимално бързо необходимите действия за обработка на настилките, за да се осигури проходимостта на пътищата. Приоритет са автомагистралите, най-натоварените направления по първокласната и второкласната пътна мрежа и проходите, осигуряващи връзките между Северна и Южна България. За повишаване безопасността на движение при необходимост е възможно да се затварят отделни участъци за обработване на настилките с химически вещества и инертни материали, а там, където се налага заради силния вятър, снегонавяванията и слаба видимост, е възможно трафикът да се ограничава временно до подобряване на метеорологичните условия и почистването на пътя.

Реклама

Мария Стойчева бе определена за представител на НСОРБ в състава на Националния съвет по въпросите на социалното включване

На своето заседание на 26 ноември 2021г. Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) определи председателя на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева за представител на Сдружението в състава на Националния съвет по въпросите на социалното включване.

На заседанията на Съвета г-жа Стойчева ще представлява НСОРБ съвместно с г-жа Албена Атанасова, съпредседател на Постоянната комисия по социална политика и заместник – кмет на Столична община и г-жа Даниела Ушатова, ръководител екип „Местни политики и финанси“ и секретар на социалната комисия.

Националния съвет по въпросите на социалното включване е колективен орган за осъществяване на координация, сътрудничество и консултация при разработването, провеждането, мониторинга и оценката на държавната политика в областта на социалното включване. Съгласно Правилника за устройството и дейността на Съвета в състава му Сдружението определя трима титулярни представители.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно ясно
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
94 %
1.3kmh
18 %
вт
26 °
ср
23 °
чт
26 °
пт
27 °
сб
21 °