В последния ден от учебната седмица и по покана на г-жа Станислава Стоянова, учител от НУ „Хаджи Генчо“, гр. Тетевен, заместник-председателят на БМЧК – Тетевен Йохан Георгиев и доброволецът Зорница Иванова, посетиха учениците от 1-ви клас като им дадоха полезни знания по първа долекарска помощ. Инструктираха ги за стъпките, които трябва да направят при всяка неизбежна ситуация и справянето и с нея до намесата на лекарски екип. Демонстрираха им на манекен сърдечен масаж и изкуствено дишане.
От своя страна учениците от класа зададоха въпросите си към доброволците и имаха възможността да упражнят извънгръдните притискания на манекена. В рамките на един час учениците получиха ценни знания и останаха доволни от срещата. Споделиха, че за в бъдеще биха участвали в съвместна дейност с доброволците от БМЧК при Община Тетевен.
На 29 ноември 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани 71 души. Хоспитализираните са 11, останалите са на домашно лечение и изолация. От новодиагностицираните 15 души са от 7 семейни огнища, 3 лица са поредни случаи в семейството, останалите нямат епидемиологична връзка помежду си.
Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 29.11.2021 е 485 на 100 хил. население.
Новодиагностициран е 1 медицински специалист и 1 детски учител в детска градина от гр. Троян. Децата от групата са поставени под карантина като контактни.
Случаите са от 7 общини на областта и са разпределени както следва:
За община Летница – гр. Летница – 4
За община Ловеч –31 случая – един случай за селата Лешница, Лисец, Баховица, Малиново, Стефаново, Деветаки, с. Александрово – 2, гр. Ловеч – 23 случая
За община Луковит – с. Беленци 1, гр. Луковит – 1
За община Троян – 28 – по един случай за селата Калейца, Шипково и Орешак, с. Дълбок дол – 2, гр. Троян – 23
За община Тетевен – 2 – с. Галата- 1, с. Рибарица – 1
За община Угърчин – 2 – с. Драгана – 1, с. Лесидрен – 1
За община Ябланица – с. Голяма Брестница – 2
Към 11,30 часа на 30 ноември 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 10 003. Активните случаи са 719, от които 570 на домашна изолация и лечение и 149 хоспитализирани. Излекуваните лица са 8632, под карантина са 1004 души, починалите 652.
На 30 ноември 2021 година в системата са отразени починали от и със COVID: жена на 74 г. от с. Тодоричане и мъж на 75 г. от с. Хлевене със сърдечно заболяване, мъж на 63 г. от гр. Ловеч с хронично белодробно и сърдечно заболяване.
На всички Вас, както и на гражданите, е известно безпрецедентното увеличение на цената на ел. енергията през последните месеци. В медиите и обществото се говори много затова и за пагубното му отражение върху бизнеса в България. Но това поскъпване се отразява изключително негативно и върху общините, които са едни сериозни консуматори на ел. енергия. Дейността на Община Тетевен също е свързана с консумацията на немалко количество ел. енергия – за улично осветление, за отопление на детски и социални заведения, исторически музей и т.н. Това каза кметът на Община Тетевен по време на 27-то заседание на Общински съвет – Тетевен.
Общината не е фирма и не генерира печалба. Местните приходи са относително постоянни и до голяма степен те се формират от данъци и такси, като на този етап не е ясно откъде можем да набавим допълнителни средства, с които да плащаме огромните сметки, генерирани през последните 2-3 месеца, както и тези, които се очертават за следващата 2022 г., отбеляза кметът.
Тя каза, че за последните 6 години, до 01.09.2021г., цената на електроенергията, която Община Тетевен заплаща, се е движела до 196 лв. с ДДС за мегаватчас.
Цената на електроенергията заедно със съпътстващите такси за последните месеци се е увеличила 3 пъти, а цените на борсата за месец ноември 2021г. минават прага от 600 лв. с ДДС за мегаватчас. Направихме прогноза за разхода за електрическа енергия на общината и второстепенните разпоредители, без училищата, за 2022г. и от нея се вижда, че годишната консумация е 2 059 мегаватчаса, подчерта д-р Бояджиева.
По думите й при цена от 600 лв. с ДДС, заедно с останалите допълнителни такси, общата цена на ел. енергията ще стане около 703 лв. за мегаватчас с ДДС, или при прогнозна консумация от 2 059 мегават часа сумата, която трябва да плати Общината за ел. енергия за следващата година ще бъде около 1.5 млн. лв.
Важно е да се отбележи, че около 48% от тази изразходвана ел. енергия се ползва за улично осветление, т.е. през 2022г. ел. енергията за осветление ще струва на Община Тетевен около 700 хил. лв. И то при положение, че цената ще остане на сегашното ниво и няма да се покачва. За сравнение, досега сметките за осветление са били около 200 хил. лв. годишно, добави д-р Бояджиева.
В последните години се увеличиха значително броя на осветителните тела /от 2550 през 2015г. до 3445 през 2021г./. Отзовавали сме се на всяко искане на кметовете и на съграждани за поставяне на нови улични лампи. И така би трябвало да бъде. Наша задача е да създаваме благоприятна жизнена среда за нашите съграждани. Подменили сме голяма част от осветителните тела с енергоспестяващи и въпреки увеличения брой лампи, разходите за ел. енергия са се запазили през тези години. С неколкократното поскъпване на тока ще бъдем изключително затруднени да осигурим тази услуга на хората в пълен капацитет. И искам те да знаят това, отбеляза кметът.
Затова алармирам Вас като общински съветници и по този начин и гражданите на община Тетевен, че вероятно ще се наложи да се въведат някои непопулярни мерки. Вече издадох заповед за въвеждане на строги икономии на ел. енергия в общинска администрация и във всички звена и второстепенни разпоредители с бюджетни средства.
На този етап няма да коментирам драстичното увеличение на цените на строителните материали през последните 6 месеца, което ще увеличи значително бъдещите инвестиционни разходи и ще направи така, че със същите средства ще бъдат направени много по-малко инвестиции – ремонти на улици, пътища и т.н.
Правя това изявление с огромна загриженост по отношение състоянието на общинския бюджет за 2022г. и възможностите общината да изпълнява в пълен обем своите ангажименти. Винаги сме били открити и откровени с гражданите и затова искам те да знаят всички тези проблеми и наши притеснения, завърши д-р Бояджиева.
40-годишен мъж е задържан за срок до 24 часа в РУ Тетевен, след като на 29 ноември около 17.30ч. в града е спрян за полицейска проверка и с помощта на техническо средство е установено, че шофира след употреба на наркотични вещества.
На водачът са съставени 2 акта, образувано е и бързо производство. Работата по случая продължава РУ Тетевен.
Възстановено е движението за превозните средства до 12 тона за столицата
Аварирал румънски ТИР с износени гуми е причина за затрудненото движение тази сутрин на АМ „Хемус“ в посока София, в отсечката между тунелите „Топли дол“ и „Ечемишка“.
Препречването на платното от превозно средство е затруднило работата на снегопочистващите машини и това е довело до образуването на колона от автомобили. Веднага е създадена организация за изтегляне на авариралия камион и възстановяване на движението за МПС до 12 тона. От началото на снеговалежа над 30 снегопочистващи машини обработват АМ „Хемус“ в участъка от изхода на София до 88-ми км. Над 20 сантиметра е падналият сняг и работата на машините продължава.
Агенция „Пътна инфраструктура“ отново апелира шофьорите, на които им предстои пътуване, да тръгват с автомобили с подходящи за зимните условия гуми, да карат със съобразена скорост и повишено внимание, да спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Блокирането на движението от превозни средства, които не са подготвени за зимни условия, затруднява пътуването на всички останали шофьори и работата на снегопочистващата техника.
Областните пътни управления следят метеорологичните прогнози по райони и предприемат необходимите действия за обработка на настилките.
Временно движението по път II-35 Троян – Кърнаре /Троянски проход/ е ограничено за МПС над 12 т поради снегопочистване.
Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка от интернет страницата на АПИ – www.api.bg, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20 в АПИ.
През нощта и утре – 30 ноември, се очаква понижение на температурите, а в Северна и Западна България метеорологичната прогноза е за понижение на температурите, силен вятър и дъжд, който в планинските райони в Западна България и в Лудогорието ще преминава в сняг. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване, да тръгват с автомобили с подходящи за зимните условия гуми, да карат със съобразена скорост и повишено внимание, да спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Блокирането на движението от превозни средства, които не са подготвени за зимни условия, затруднява пътуването на всички останали шофьори и работата на снегопочистващата техника.
Областните пътни управления следят метеорологичните прогнози по райони и са в готовност да предприемат необходимите действия за обработка на настилките във високопланинските райони и проходите, където има предпоставки за хлъзгавост и заледявания по усойните места. Целта е превантивните, а след това и снегопочистващите дейности да започват максимално бързо при прогноза за влошаване на времето, за да се осигури проходимостта на пътищата.
Приоритет са автомагистралите, най-натоварените направления по първокласната и второкласната пътна мрежа и проходите, осигуряващи връзките между Северна и Южна България.
Днес кметът на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева се срещна с директорите на училищата, детските заведения и социалните центрове на територията на общината. Бяха обсъдени актуални въпроси по отношение на моментната епидемична обстановка и провеждането на училищните занятия.
Коментираха се темите за тестването на децата, провеждането на учебните часове и графиците на училищата, състава на учители и персонал – каква част от тях имат зелени сертификати и какъв процент са ваксинирани.
От срещата стана ясно, че на този етап няма съществени проблеми с провеждането на учебните часове – в някои училища част от учениците са вече присъствено, като има такива, които още са онлайн.
Д-р Бояджиева повдигна и темата за безпрецедентното увеличение на цената на ел. енергията през последните месеци. Тя коментира, че поскъпването се отразява изключително негативно върху общините.
Кметът даде пример с цената за ел. енергия, която Общината е заплащала през последните 6 години, и нейното движение до 196 лв. за мегават час с ДДС. Цената на ел. енергията, заедно със съпътстващите я такси, за последните месеци се е увеличила 3 пъти, а цените на борсата за месец ноември минават прага от 600 лв. с ДДС за мегават час.
Затова алармирах общинските съветници на последната сесия, сега алармирам и Вас, че вероятно ще се наложи да се въведат някои непопулярни мерки. Вече издадох и заповед за въвеждане на строги икономии на ел. енергия в общинска администрация и във всички звена и второстепенни разпоредители с бюджетни средства, подчерта д-р Бояджиева.
В края на срещата д-р Бояджиева раздаде символични Коледни подаръци и поздравителни адреси на директорите на училищата, детските заведения и социалните центрове и им пожела приятно посрещане на предстоящите светли празници, както и една успешна Нова 2022г.
В навечерието на най-светлите християнски празници, от името на Община Тетевен Ви подарявам тези малки, но символични подаръци, които да придават настроение и празнична атмосфера, каза д-р Бояджиева.
Тя отправи пожелания за здраве, благоденствие и просперитет: „Нека предстоящите светли празници да изпълнят домовете Ви, да донесат здраве, мир и благоденствие! Нека Новата 2022 година да бъде много успешна и да ни зареди с вяра и сили, за да се справяме с предизвикателствата, които ще ни поднесе“, завърши кметът.