Проверка от служители на ДАНС бе извършена вчера в Община Тетевен, потвърдиха от администрацията.
Общината е съдействала изцяло на органите, всички документи, които са изискани, са предоставени, посочи кметът – д-р Мадлена Бояджиева. Тя добави, че става дума за подаден сигнал, по който служителите на ДАНС са извършили проверка.
На 03 ноември 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани 110 души. Хоспитализираните са 20, останалите са на домашно лечение и изолация. 21 лица са от 12 семейни огнища, останалите нямат епидемиологична връзка помежду си.
Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 03.11.2021 е 775 на 100 хил.население.
Новодиагностицирани са мед. сестра от гр. Троян от гр. Априлци и двама лекари от гр. Ловеч – при проучването е установено, че не е необходимо прилагането на мерки извън семействата.
Диагностицирани са 3 нови случая от ДПБ – г. Карлуково. Днес 04 ноември екип от РЗИ Ловеч ще извърши пробонабиране за тестване с PCR тест.
Случаите са от 8 общини на областта и са разпределени както следва:
За община Априлци – гр. Априлци – 2
За община Летница – с. Крушуна – 2
За община Ловеч – общо 49 случая – от с. Стефаново – 1, с. Тепава – 1, с. Г. Павликене – 1, с. Йоглав – 1, с. Слатина – 1, с. Радювене – 1, с. Скобелево – 1, с. Соколово – 1, с. Баховица – 2, гр. Ловеч – 39 случая.
За община Луковит – 11 случая – с. Тодоричане – 1 , с. Карлуково – 2, ДПБ г. Карлуково – 3 и гр. Луковит – 5
За община Тетевен – 11 случая – с. Рибарица – 2, с. Градежница – 1, с. Галата – 1, с. Глогово – 1, с. Български извор – 1 и гр. Тетевен – 5.
За община Троян – 31 случая – с. Ч. Осъм – 2, с. Б. Осъм – 3, с. Борима – 1, с. Голяма Желязна – 1, с. Орешак – 1, с. Старо село – 1, с. Шипково – 1 и гр. Троян –21
За община Угърчин – 3 случая в с. Голец -1 и в с. Кирчево – 2
За община Ябланица – с. Орешене – 1
Към 12,00 часа на 03 ноември 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 8765. Активните случаи са 1065, от които 863 на домашна изолация и лечение и 202 хоспитализирани. Излекуваните лица са 7144, под карантина са 1314 души, починалите са 556.
На 04 ноември 2021 година в системата са отразени починали от и със COVID: жена на 76 г. от с. Баховица с придружаващо сърдечно заболяване, жена на 77 г. от гр. Тетевен и мъж на 64 г. от с. Галата и двамата с диабет и хронично белодробно заболяване, жена на 66 г. от гр. Троян с диабет и сърдечно заболяване.
В първите часове на 3 ноември, в РУ Тетевен за срок до 24 часа е задържан 25-годишен мъж. След проверка на управлявания от него автомобил, полицаите са открили и иззели наркотично вещество канабис, с общо бруто тегло 4.55 грама.
По случая в РУ Тетевен е образувано досъдебно производство и работата продължава.
На 01 ноември 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани 98 души. Хоспитализираните са 8, останалите са на домашно лечение и изолация. 16 лица са от 14 семейни огнища, останалите нямат епидемиологична връзка помежду си.
Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 01.11.2021 е 789 на 100 хил. население.
Няма новодиагностицирани медицински лица, новодиагностицирани са 2- ма учители, дете от детска градина и ученик – при проучването е установено, че не е необходимо прилагането на мерки извън семействата.
Диагностицирани са 5 пациенти от 2 отделения в ДПБ г. Карлуково – поредни случаи. По повод предходни случаи има издадена заповед за спиране на плановия прием, а отделенията са поставени под карантина.
Случаите са от 7 общини на областта и са разпределени както следва:
За община Априлци – гр. Априлци – 2
За община Летница – с. Крушуна – 1
За община Ловеч – общо 52 случая – от с. Слатина – 1, с. Баховица – 2, с. Радювене – 1, с. Александрово – 1, с. Йоглав – 1, с. Лисец – 1, с. Горан – 1, с. Лешница – 1, гр. Ловеч – 43 случая.
За община Луковит – 5 случая – пациенти в ДПБ г. Карлуково
За община Тетевен – 5 случая – с. Глогово – 2, с. Черни Вит – 2 и гр. Тетевен – 1.
За община Троян – 32 случая – с. Орешак -1, с. Бели Осъм – 1, с. Борима – 1, с. Чифлик – 1, с. Добродан – 1, с. Врабево – 1, и гр. Троян – 26.
За община Ябланица – 1 случай за гр. Ябланица
Към 13,00 часа на 02 ноември 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 8590. Активните случаи са 1003, от които 813 на домашна изолация и лечение и 190 хоспитализирани. Излекуваните лица са 7043, под карантина са 1292 души, починалите са 544.
На 02 ноември 2021 година в системата са отразени починали от и със COVID: Мъж на 83 г. от с. Кърпачево, на 69 от гр.Ловеч, на 55 от с. Карлуково – и тримата с придружаващо сърдечно заболяване, мъж на 87 г. от гр. троян – няма данни за придружаващи заболявания и жена на 75 г. от г. от гр. Ловеч – без придружаващи заболявания.
Партньори и организатори на инициативата са: Съюза на българските автомобилисти, „Пътна полиция“ ГДНП, Българския червен кръст и Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“.
От 1 ноември започна традиционната акция „Зима“. Партньори и организатори на инициативата са :Съюза на българските автомобилисти, „Пътна полиция“ ГДНП, Българския червен кръст и Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“.
Акция „Зима“ стартира с три кампании в нея: С безопасно пътно превозно средство през зимата (01.11.2021г. – 10.11.2021 г) – насочена към водачите на ППС-велосипеди, превозни средства с животинска тяга и др; Пешеходци и водачи за толерантност на пътя(11.11.2021г. до 20.11.2021 г.) – към пешеходците и поведението на водачите спрямо пешеходците; и Безопасно шофиране през зимата (21.11.2021г. до 30. 11. 20210 г.)– към водачите на МПС, техническата изправност на автомобилите и поведението на водачите спрямо пешеходците, а 21 ноември е обявен за Световния ден за възпомeнание на жертвите от пътнотранспортни произшествия. Целта на акцията е да бъдат сведени до минимум пътните инциденти, а водачите да подготвят автомобилите си за управление при зимни условия и да шофират отговорно.Освен на автомобилите си, е важно хората да обърнат внимание и на аптечките в тях, както и да си припомнят основните правила по оказване на първа медицинска помощ на пострадал.
За периода от 01 ноември 2020 год. до 01 март 2021 год. на територията на областта са регистрирани 181 пътнотранспортни произшествия, при които са загинали 8 човека, а 80 са ранени. За сравнение, за времето от 01 ноември 2019 год. до 01 март 2020 год. транспортните произшествия са били 185, с 8 загинали и 105 ранени.
Акцията се провежда в продължение на 27 години по инициатива на Съюза на българските автомобилисти в партньорство с МВР – ГДНП, отдел „Пътна полиция“, и Българския червен кръст. През последните години в партньорството се присъединиха Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, Агенция „Пътна инфраструктура“ и Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“.
На 01 ноември около 00.10ч. в РУ Тетевен е получен сигнал за горящ автомобил. На място незабавно е изпратен автопатрул на РУ Тетевен и е констатирано, че 23-годишна жена при управление на лек автомобил, в посока от с. Български извор към София, е загубила контрол над управлението, ударила се е в 2 пътни знака и се е преобърнала в крайпътна канавка.
След инцидента водачката е напуснала невредима превозното средство, а то се е запалило и е изгоряло напълно. Жената е тествана с техническо средство за наличие на алкохол, като пробата е отчела резултат над 1,2 промила в издишания въздух. Лицето е задържано за срок до 24 часа, а по случая е образувано бързо производство и работа продължават служителите на РУ Тетевен.
Днес в Тетевен бяха отбелязани 144 г. от освобождението на града и Деня на народните будители. Началото на празничния ден бе поставено в двора на църквата „Св. Всех Святих“, където отец Борис отслужи панихида пред паметника на загиналите за Освобождението на Тетевен руски воини. В знак на признателност бяха поднесени цветя от името на Община Тетевен, Общински съвет – Тетевен, СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен, НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен, НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен, ПГ по СЕУ – гр. Тетевен, НЧ „Съгласие 1869“ – гр. Тетевен, Исторически музей Тетевен, Общинска организация на Съюза на ветераните от войните в България – Тетевен, представители политически партии, граждани.
Празничният ден продължи на пл. „Сава Младенов“, където кметът на Тетевен д-р Мадлена Бояджиева произнесе тържествено слово и издигна знамето на града.
Днес празнуваме възкресението на нашия град. Възкресение, което е плод на духа и кръвта на нашите светли предци. Дух, носещ в себе си величие и истинска любов към Отечеството, каза д-р Бояджиева.
Днешният празник, денят на Тетевен, е повод отново да си припомним, че сме силни само тогава, когато сме заедно и когато с едно сърце и една душа преодоляваме стръмнини и изпитания, теготи и болки, подчерта кметът. Тя добави още, че днес, следвайки заветите на будните тетевенци от миналото, ние продължаваме да градим Тетевен, а той става все по-красив и привлекателен, добави кметът.
На този ден всички българи отдаваме почит на създателите и пазителите на българската духовност – от раждането на писменото слово, през Средновековието, през петвековното османско владичество, завършило с над стогодишното национално Възраждане и освободителните борби. Почитаме паметта на духовните строители на следосвобожденска България, каза още д-р Бояджиева.
Тя отбеляза, че трябва да отдадем признателността си и на днешните будители, защото признанието на цялостната им дейност не трябва да идва след векове.
Затова в днешното динамично време, време на предизвикателства, е необходимо да вярваме в себе си, да вярваме в децата си и в младите, като им предадем уроците на историята, за да носят в сърцата си гордия български и балканджийски дух, завърши д-р Бояджиева.
Със своя заповед, кметът на Тетевен награди Изабела Янкова – за принос в развитието на спорта и постигнати изключителни достижения в прослава на родния град, с грамота и плакет.
През настоящата година, Изабела стана държавен шампион, спечели Европейската купа по маунтин байк в дисциплината даунхил в Марибор, спечели и Световната купа по планинско колоездене. Тя постигна това, което нито един български състезател не бе правил преди това и показа на целия свят непримиримия тетевенски дух.
Поздравителни адреси по повод празника на града бяха получени от Национално сдружение на общините в Република България, д.ик.н. Янка Такева – председател на Синдикат на българските учители, Мариела Петрова – изпълнителен директор на РСО „Централна Стара планина“ и др.
Специални гости на тържеството бяха народните представители в 46-то Народно събрание – Николай Нанков и Младен Маринов. На Събитието присъстваха още – зам.-кметовете на Община Тетевен – Борис Врабески, Тони Стоев и Красимир Красимиров, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, общински съветници, директори на училища и др.
На 25 октомври 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани 102 случая. Хоспитализираните са 21, останалите са на домашно лечение и изолация. 15 лица са от 12 семейни огнища, останалите нямат епидемиологична връзка помежду си.
Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 25.10.2021 е 703,7 на 100 хил. население.
Новодиагностицирани са 3-ма учители от гр. Троян, един от с. Дебнево, един от гр. Ловеч и 1 ученик от с. Черни Осъм. Карантинирана е една паралелка в гр. Троян, при епидемиологичното проучване е установено, че не се налагат допълнителни мерки извън семействата за останалите случаи.
Новодиагностицирани са лекар, фердшер и мед. специалист от състава на ТЕЛК Ловеч. Работата на състава се преустановява до изтичане на карантината на положителните. Насрочените за освидетелстваните през този период пациенти ще бъдат пренасочени за други дати.
Случаите са от 8 общини на областта и са разпределени както следва:
За община Априлци – 1 случай от гр. Априлци
За община Летница – 2 случая от гр. Летница
За община Ловеч – общо 35 случая – от с. Лисец -2, с. Слатина – 1, с. Славяни – 1с. Българене – 1, с. Горан – 1, с. Хлевене – 1 и от гр. Ловеч – 28 случая.
За община Луковит – 12 случая – с. Ъглен – 1, с. Румянцево – 1, с. Тодоричане – 2, гр. Луковит – 8
За община Тетевен – 6 случая – по един от селата Голям извор, Галата, Васильово и Градежтица и от гр. Тетевен – 2.
За община Троян – 42 случая – с. Дебнево -2 , с. Борима – 2, с. Орешак -2, Черни Осъм -3, с.Бели Осъм – 3, с. Голяма Желязна – 2, гр. Троян – 28.
За община Угърчин – 3 случая – с. Кирчево – 1 и от гр. Угърчин -2
За община Ябланица – 1 случай от гр. Ябланица
Към 13,00 часа на 26 октомври 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 8131. Активните случаи са 932, от които 740 на домашна изолация и лечение и 192 хоспитализирани. Излекуваните лица са 6693, под карантина са 1346 души, починалите са 506.
На 25 октомври 2021 година в системата са отразени починали от и със COVID мъж на 88 г. от гр. Угърчин и мъж на 77 г. от с. Златна Панега с придружаващо сърдечно заболяване.
Нововаксинираните лица са 143, а поставените бустерни дози 172.
На 25 октомври Събранието на академиците в БАН избра четирима нови членове в областта на природоматематическите науки. Сред тях бе и тетевенецът Николай Витанов:
Отделение по природоматематически науки
Направление „Физически науки“:Академик Николай Витанов Витанов
Роден е през 1964 г., водещ учен в света по квантова информатика и кохерентен контрол на квантови системи. Сред първите 2% на най-добрите учени в света според класацията на престижния Станфордски университет. В момента е заместник-ректор по научната и проектната дейност на Софийския университет. През 2014 г. е избран за член-кореспондент на БАН.
Отделение по природоматематически науки
Направление „Математическите науки“:Академик Олег Кръстев Мушкаров
Роден е през 1951 г., математик на световно равнище, с научни приноси в такива модерни области като диференциалната геометрия, многомерния комплексен анализ и математическата физика, които са високо ценени в света. Със значим принос в издигането на равнището на извънкласната работа по математика с талантливи ученици в България и в чужбина. Работи в Института по математика и информатика на БАН. През 2012 г. е избран за член-кореспондент на БАН.
Отделение по природоматематически науки
Направление „Химически науки“:Академик Николай Денков Денков
Роден е през 1962 г., световноизвестен учен в областта на химията – колоидно-дисперсни системи и техните приложения в индустрията и бита. Сред първите 2% на най-добрите учени в света според класацията на престижния Станфордски университет. Работи в Софийския университет „Св. Климент Охридски“- Факултет по химия и фармация. През 2018 г. е избран за член-кореспондент на БАН.
Отделение по природоматематически науки
Направление „Химически науки“:Академик Константин Иванов Хаджииванов
Роден е през 1958 г., световнопризнат учен в областта на химията на повърхностите, която е в основата на важни процеси като адсорбция и катализ. Сред първите 2% на най-добрите учени в света според класацията на престижния Станфордски университет. Работи в Института по обща и неорганична химия на БАН. През 2012 г. е избран за член-кореспондент на БАН.
Бившият мениджър на Манчестър Юнайтед Сър Алекс Фергюсън се е включил онлайн в курса за лиценз „Про“ в треньорската ни школа. Срещата е била в петък в Тетевен, където са били последните лекции. Темата на сър Алекс е била „Лидерството“. Той дори дал няколко примера от личния си живот и кариера пред българските треньори, пише „24 часа“.
Курсът стартира през октомври миналата година и в него бяха включени Александър Тунчев, Ангел Стойков, Валентин Илиев, Веселин Великов, Владимир Манчев, Димитър Палазов, Живко Желев, Константин Мирчев, Левон Апкарян, Малин Орачев, Мартин Кушев, Мирослав Косев, Петър Костадинов, Сашо Ангелов, Светослав Петров, Станислав Генчев, Тодор Живондов, Тодор Симов, Христо Арангелов и Юри Васев.