На 04 септември в 18.45 часа в РУ Тетевен е получен сигнал за тежък пътен инцидент на път 305, в местността Боаза при разклона за с. Градежница. На място е установено, че произшествието е между насрещнодвижещи се товарен автомобил, с водач 20-годишен мъж от с. Градежница и лек автомобил, управляван от 39-годишен от с.Глогово.
При инцидента е пострадал водачът на лекия автомобил, който е откаран в плевенска болница с тежки наранявания, а водачът на товарния автомобил и трима пътници пътували в същото превозно средство, са откарани за преглед и лечение в ловешката болница – без опасност за живота. По случая в РУ Тетевен е образувано досъдебно производство и продължава работата по изясняване на причините за инцидента.
На 06 септември в 10.25 часа на пътя с. Гложене-Ябланица, 26-годишен от София при управление на лек автомобил е предприел изпреварване и е блъснал завиващия пред него товарен автомобил. При произшествието леко е пострадала пътничка в лекия автомобил. Двамата водачи са тествани с техническо средство за наличие на алкохол, като пробите им са отрицателни. Служители на РУ Тетевен са съставили два акта за нарушение на ЗДВП и констативен протокол.
В дните от 3 до 5 септември в град Тетевен се проведе Традиционният есенен панаир. Той не е само част от Културната програма на Община Тетевен, а своеобразен празник за всичките й населени места.
Празничната програма започна на 3 септември с концерт на талантливите танцьори от съставите и формациите към народните читалища от община Тетевен. Те зарадваха малки и големи като представиха своите завладяващи танцови и музикални изпълнения.
Официално панаирът бе открит от д-р Мадлена Бояджиева – кмет на Община Тетевен, през следващия съботен ден. Кметът поздрави събралите се на пл. „Сава Младенов“ с думите:
„Отново дойде време за провеждането на Традиционния тетевенски есенен панаир. Всички ние с трепет очакваме настъпването на този момент от годината, като обхванати от радостни емоции и изпълнени с вълнение, ние посрещаме Тетевенския панаир заредени с енергия и приповдигнат дух, каращи ни отново да се почувстваме като деца“.
„Днес е време за празнуване, време за веселие и добро настроение. Искам да Ви благодаря, че сте тук и за пореден път ще празнуваме заедно. Бъдете най-вече здрави, щастливи и изпълнени с позитивизъм, като отправям пожелания за множество успехи както лични, така и професионални. Обичайте се и си помагайте“, завърши д-р Бояджиева.
Преди програмата да продължи с концерт на обичаната от всички народна изпълнителка Николина Чакърдъкова, д-р Бояджиева отправи към нея най-топли пожелания, връчи ѝ поздравителен адрес и цветя по случай 52-ия рожден ден на певицата.
От своя страна г-жа Чакърдъкова благодари за жеста и каза, че за нея няма по-голяма радост от това да е на сцената и да сподели рождения си ден с публиката. Тя бе придружена от дъщеря си Мария Чакърдъкова, както и от Неврокопския танцов ансамбъл.
След прекрасния и зареждащ концерт, жителите и гостите на Тетевен имаха възможността да се насладят на изложбата на художника Цветолюб Цоков, която се проведе в художествената галерия на НЧ „Съгласие – 1869“, гр. Тетевен. Кметът града бе сред посетителите на събитието, като разгледа творбите и поздрави автора за работата му.
Малко по-късно д-р Бояджиева бе и сред присъстващите на представянето на книгите с разкази на писателя Николай Милчев. В салона на ОбС-Тетевен г-н Милчев и съпругата му направиха кратко резюме на творбите „Ябълковият човек“ и „Разтуряй Злато моме магиите“. Те запознаха аудиторията с предисторията на двете творби и с това как всеки може да определи кое за него е вярно и кое е грешно в книгите. Г-н Милчев разказа и за своя житейски път, изпълнен с перипетии и уроци, както и за момента, когато се е захванал с писане.
Последният ден от традиционния панаир завърши с Детска кинопрожекция, след която на пл. „Сава Младенов“ се състоя концерт на „БГ дуетът“, където невероятното дуо – Милчо Соколов и Кирил Веселинов поднесоха един незабравим спектакъл от най-хубавите български песни.
Утре – 3 септември, последният работен ден преди трите почивни дни около Деня на Съединението, от 18 ч. до 21 ч. ще бъде ограничено движението на камионите над 12 тона по АМ „Тракия“ в участъка от София до Пловдив /п.в. „Север“/, в посока Пловдив, както и по АМ „Хемус“ от София до Боаза /кръговото кръстовище при 87-ми км/ в посока Варна. Спира се и тежкотоварният трафик по първокласния път I-1 /Е79/ Благоевград – Кресна в двете посоки /от връзката с автомагистрала „Струма“ при Благоевград до връзката с АМ „Струма“ при Кресна/.
Съвместната заповед е на Агенция „Пътна инфраструктура“, ГД „Национална полиция“ и ИА „Автомобилна администрация“. Целта е повишаване на безопасността, увеличаване на пропускателната способност на инфраструктурата и ограничаване на пътно-транспортни произшествия с участие на тежкотоварни превозни средства.
Тежкотоварните превозни средства ще бъдат спрени и на 6-ти септември /понеделник/ и 12-ти септември /неделя/, от 16 ч. до 20 ч. Ще бъде ограничено преминаването на автомобилите над 12 т по АМ „Тракия“ в участъка от Пловдив до София в посока столицата и по АМ „Хемус“ от Боаза /кръговото кръстовище при 87-ми км/ до София, както и по път I-1 Благоевград – Кресна в двете посоки.
Забраната не важи за МПС, превозващи бързоразвалящи се хранителни продукти и товари на температурен режим, живи животни и опасни товари (ADR).
Във връзка с очаквания интензивен трафик Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите да карат разумно и със съобразена скорост, да спазват правилата за движение и да не използват аварийните ленти по автомагистралните участъци за по-бързо придвижване. Рисковото и емоционално шофиране не гарантира по-кратко пътуване, но застрашава живота и здравето на всички останали, които спазват правилата.
На АМ „Хемус“ продължават ремонтно-възстановителните работи на тръбата за София на тунел „Ечемишка“. Трафикът се осъществява двупосочно в тръбата за Варна.
На АМ „Марица“ продължава ремонтът на дилатационни фуги на мостовото съоръжение над р. Йерусалимовска при 82-ри км на АМ „Марица“ в платното за ГКПП „Капитан Андреево“. До 10 септември движението в участъка от 85-ти до 80-ти на АМ „Марица“ в района на гр. Любимец ще се осъществява двупосочно в платното за Хасково.
Въвеждат нови мерки срещу разпространението на COVID-19 у нас. Това стана ясно на брифинг в здравното министерство. Новата заповед ще влезе в сила от 7 септември и ще важи до 30 октомври.
„Няма място за паника в момента и за разпространение на страхове. Ситуацията е сериозна, но не е излязла извън контрол. Ниският процент на ваксинация налага да предложим нови мерки“, заяви здравният министър д-р Стойчо Кацаров.
Учебната година започва присъствено, стана ясно още на брифинга. Ако се наложи, учениците ще бъдат пускани в грипни ваканции.
Мерките изчете зам.-здравният министър д-р Александър Златанов.
Провеждането на присъствени занятия в образователни центрове се допуска само при спазване на дистанция и носене на маски.
Преустановяват се посещения в детски центрове и други места на закрито с присъствието на деца.
Семинари и симпозиуми могат да се провеждат при 30% от капацитета на помещението.
Преустановява се провеждането на тиймбилдинги.
Провеждането на конкурси се допуска при капаците до 30 % и 30 участника в помещението, с носене на защитни маски.
Преустановяват се концертите и фестивалите.
Кина и театри ще работят при спазване на изискванията за дистанция.
Посещения на фитнеси се допуска при 30% от капацитета.
Колективните спортове на закрито се преустановяват.
Професионалните спортни мероприятия на открито ще могат да се провеждат с публика, но при заетост само на 30% от капацитета на спортните съоръжения
Посещенията на балнеолечебни центрове и терапевтични центрове – само при 30 на сто от капацитета и създаване на график на посещенията
Ограничава се работното време на заведенията, игралните зали и казината – от 07:00 до 22:00 часа. Изисква се и носене на маски от персонала.
За събития от частен характер като сватби – до 30 лица на закрито и 60 на открито.
На пазарите и тържищата се създава еднопосочно движение.
Работодателите трябва да организират работата на служителите си в дистанционна форма, където е възможно, като се допуска работа на най-много 50 процента от персонала.
Всички заведения ще работят с вечерен час от 7 от 22 часа, като няма да има ограничения в капацитета на помещението.
„До 6 души на маса. Метър и половина от гърба на стола до гърба на стола. Капацитет няма. Премахнахме го, защото то не може да се провери и да се гарантира. Може да се контролира отстоянието и б души”, заяви д-р Кацаров.
След 10 дни ще се направи оценка как тези мерки се отразяват на епидемичната обстановка в страната.
Отборът на ФК „Озрен“ (Голям Извор) отново записа великолепно представяне, тази път извън пределите на община Тетевен. След като спечелиха „А“ окръжна футболна група – Ловеч, в края на миналия месец момчетата от Голям извор спечелиха и Лятна купа „Требич“ 2021, в конкуренцията на 12 отбора. Втори се класира тимът на ФК „Зенит“ (Филиповци), а трети останаха ФК „Обеля Сити“.
Пътят на отбора от Голям извор не бе никак лесен като на полуфинала се изправиха срещу момчетата на „Локомотив“ (София) до 19 години, побеждавайки ги с 5:3. На финала ФК „Озрен“ се срещна с ФК „Зенит“, но двата отбора не излъчиха победител в редовното време (2:2) и се стигна до изпълнението на дузпи, които приключиха 4:3 в полза на ФК „Озрен“.
Две от нашите момчета получиха и индивидуални награди. За най-добър вратар на турнира бе избран Арсений Сираков, а голмайстор стана Николай Георгиев – Горския.
„Поканата ни за участие в турнира дойде покрай Ивайло Иванов-Кантона. Записахме се, не знаехме какво ни очаква, но съм приятно изненадан от условията и организацията. Нашата идея бе да направим подготвителен лагер със софийски отбори, да си сверим часовниците. Програма максимум беше излизане от групите, цели 12 отбора участваха. Както и отборът на Локо София до 19 години. Идеята ми беше да направим подготовка, но апетитът идва с яденето. Много съм доволен от момчетата, не съм си представял да станем шампиони, но израствахме след всеки мач. Най-хубавият мач с Локо София беше на полуфинала. Обрати, три пъти ни повеждаха, пропуснати дузпи. Пожелавам успех на момчетата, дано да имат късмет да пробият в мъжкия футбол. За мен там имаше момчета, готови за първия отбор“, каза Румен Трифонов по повод на участието на отбора му в турнира.
Така приключи 1-ят Подготвителен турнир по футбол за аматьори „Требич Къп“ 2021 г. Целта на турнира е популяризиране на футбола и един вид лятна подготовка, преди стартирането на първенствата на БФС. В него имаха право да участват регистрирани към БФС футболни клубове с аматьорски статут от цялата страна, с платена турнирна такса. Състезанието се проведе със съдействието на ЗС към БФС и Община Надежда.
Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 01.09.2021 е 216,2 на 100 хил.население.
На 01 септември 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани общо 24 случая – хоспитализираните са 7, останалите са на домашно лечение и изолация. 5 лица са от 3 семейни огнища, останалите нямат епидемиологична връзка помежду си. Няма новодиагностицирани медицински лица.
Случаите са разпределени както следва:
За община Ловеч – 3 случая:
мъж на 75 г. от с. Умаревци
2 жени на 26 и 63 г. от гр. Ловеч
За община Троян – 6 случая:
2-ма мъже на 71 и 77 г. от гр. Троян
4 жени на възраст от 59 до 73 г. от гр. Троян
За община Тетевен – 7 случая:
мъж на 62 г. от гр. Тетевен
5 жени на възраст от 19 до 62 г.от гр. Тетевен
дете на 3 г. от гр. Тетевен
За община Луковит – 7 случая:
4 жени на възраст от 27 до 73 г.от гр. Луковит
3-ма мъже на 57, 70 и 81 г. от гр. Луковит
За община Летница – 1 случай:
мъж на 19 г. от с. Крушуна
Към 10,00 часа на 01 септември 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 6246. Активните случаи са 305, от които 227 на домашна изолация и лечение и 78 хоспитализирани. Излекуваните лица са 5557, под карантина са 565 души, починалите са 384. Починали са жена 75 г. от гр. Ловеч с придружаващо сърдечно заболяване и жена на 39 г. от с.Чавдарци без придружаващи заболявания.
В 17.43ч. вчера, в РСПБЗН – Тетевен е получен сигнал за пожар в сливова овощна градина, в местността Шипа край с.Български извор.
Унищожени са 20 дка от градината, а с намесата си огнеборците са спасили останалите 30 дка от нея. Предполага се, че огънят първоначално е възникнал в сухи треви, като впоследствие е обхванал и овощната градина.
Регистрираната 14-дневна заболеваемост за област Ловеч към 31.08.2021 е 211,3 на 100 хил. население.
На 31 август 2021 на територията на област Ловеч са диагностицирани общо 29 случая – хоспитализираните са 4, останалите са на домашно лечение и изолация. 3 лица са от 3 семейни огнища, останалите нямат епидемиологична връзка помежду си.
Случаите са разпределени както следва:
За община Ловеч – 11 случая:
мъж на 73 г. от с. Радювене
мъж на 56 г. от с. Лисец
6 жени на възраст от 22 до 74 г. от гр. Ловеч
3-ма мъже на 30, 53 и 54 г. от гр. Ловеч
За община Троян – 6 случая:
жена на 21 г. от с. Орешак
2-ма мъже на 27 и 35 г. от гр. Троян
жена на 52 г. от гр. Троян
дете на 14 г. от гр. Троян
За община Тетевен – 2 случая:
мъж на 54 г. от гр. Тетевен
жена на 64 г. от гр. Тетевен
За община Луковит – 8 случая:
мъж на 54 г. от с. Карлуково
жена на 80 г. от с. Румянцево
мъж на 35 г. от с. Румянцево
4 жени на 32, 34, 41 и 74 г.от гр. Луковит
мъж на 70 г. от гр. Луковит
За община Летница – 1 случай:
мъж на 30 г. от с. Крушуна
За община Ябланица – 1 случай:
мъж на 63 г. от гр. Ябланица
Към 10,00 часа на 01 септември 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 6213. Активните случаи са 281, от които 210 на домашна изолация и лечение и 71 хоспитализирани. Излекуваните лица са 5550, под карантина са 585 души, починалите са 382. Починали са жена 65 г. от гр. Луковит, без придружаващи заболявания, жена на 73 г. от гр.Троян с придружаващо сърдечно заболяване, мъж на 78 г. от гр. Троян с придружаващо сърдечно заболяване .
В неделя бе първия мач от Националното първенство за жени на Република България или така наречената „А“ група при жените. В него участват 16-те най-елитни отбора в страната ни, като ФК „Светкавица“ (Градежница) е единственият клуб от област Ловеч, който получи право за участие в това първенство.
В първия си мач за сезона, а и на такова ниво, отборът на Светкавица (Градежница) се представи достойно, въпреки загубата с 0:2 от отбора на Енко (Пловдив). Клубът от Градежница показа добра игра, като малшансът им попречи да запишат по-добър резултат. Голям брой зрители, сред които бяха зам.-кметът на Община Тетевен – Красимир Красимиров и кметът на селото – Митко Русинов, наблюдаваха сърцатата игра на девойките ни.
Следващият мач на отбора е на 4 септември /събота/ от 17.00ч., когато ще се проведе II-ят кръг от първенството, в който нашите момичета ще гостуват на Янтра 2013 (Габрово).
На 28 и 29 август в село Черни Вит се проведе II Национален и 40-ти Общински фолклорен събор на народното творчество „От Тимок до Вита”. Съборът има конкурсен характер, а в него се включиха около 180 фолклорни състава, групи за народни обичаи и инструменталисти от над 80 населени места.
Събитието бе открито от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и кмета на с. Черни Вит – Цветослава Христова, които поздравиха присъстващите, пожела успех на участниците и спорна работа на журито. Сред присъстващите на откриването бяха и семейство Ваня и Ташко Делийски – почетни жители на с. Черни Вит.
Този събор носи радост, настроение и надежда. Празникът днес е доказателство, че продължавате изконните традиции на дедите си и ги пренасяте през вековете на идните поколения, каза д-р Бояджиева. Тя добави, че дълбоките корени на традициите са мечта за много народи, а това дава заряд и прави хората необикновени.
Участниците се представиха в 8 категории, като бяха разделени в 3 възрастови групи. Изпълнителите бяха оценявани от компетентно жури в състав: доц. Д-р Веселка Тончева – етномузиколог в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей в БАН; Николай Борисов – Диригент на оркестъра на Северняшки ансамбъл за народни песни и танци – гр. Плевен; Мартин Мочков – хореограф-постановчик в Северняшки ансамбъл за народни песни и танци – гр. Плевен.
Специалната награда на Община Тетевен бе връчена на ТС за АФ към Народно читалище „Възраждане – 1908“, с. Българско Сливово. Наградата на ОбС-Тетевен получи МФГ към НЧ „Климент Охридски 1926“, с. Склаве.
Наградата на кметство с. Черни Вит бе връчена на Камерна група НЧ „Трезвеност – 1870“, гр. Сухиндол. НЧ ”Христо Смирненски 1925” – с. Черни Вит даде своята специална награда на ГАФ „На мегдана“ към НЧ „Светлина – 1929“, с. Черепово. Наградата на журито получи ФПГ НЧ „Стефан Караджа – 1942“, с. Смолница.
Отличието за най-млад изпълнител получи Кристияна Кръстева, на 3 г. от с. Черепово. Най-възрастният изпълнител на събора бе Цана Бочева на 96 г. от с. Голец.
Традиционният събор се организира от Община Тетевен, кметство с. Черни Вит и НЧ ,,Христо Смирненски 1925“ – с. Черни Вит. С решение на ОбС-Тетевен, по предложение на кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, от юли 2019г., съборът стана национален.