сряда, юни 24, 2026

Два пътни инцидента са станали през изминалите почивни дни

На 04 септември в 18.45 часа в РУ Тетевен е получен сигнал за тежък пътен инцидент на път 305, в местността Боаза при разклона за с. Градежница. На място е установено, че произшествието е между насрещнодвижещи се товарен автомобил, с водач 20-годишен мъж от с. Градежница и лек автомобил, управляван от 39-годишен от с.Глогово. 

При инцидента е пострадал водачът на лекия автомобил, който е откаран в плевенска болница с тежки наранявания, а водачът на товарния автомобил и трима пътници пътували в същото превозно средство, са откарани за преглед и лечение в ловешката болница – без опасност за живота. По случая в РУ Тетевен е образувано досъдебно производство и продължава работата по изясняване на причините за инцидента.

На 06 септември в 10.25 часа  на пътя с. Гложене-Ябланица, 26-годишен от София при управление на лек автомобил е предприел изпреварване и е блъснал завиващия пред него товарен автомобил. При произшествието леко е пострадала пътничка в лекия автомобил. Двамата водачи са тествани с техническо средство за наличие на алкохол, като пробите им са отрицателни. Служители на РУ Тетевен са съставили два акта за нарушение на ЗДВП и констативен протокол.

Реклама

На 52-ия си рожден ден Николина Чакърдъкова изнесе концерт в Тетевен по време на Традиционния есенен панаир

В дните от 3 до 5 септември в град Тетевен се проведе Традиционният есенен панаир. Той не е само част от Културната програма на Община Тетевен, а своеобразен празник за всичките й населени места.

Празничната програма започна на 3 септември с концерт на талантливите танцьори от съставите и формациите към народните читалища от община Тетевен. Те зарадваха малки и големи като представиха своите завладяващи танцови и музикални изпълнения.

Официално панаирът бе открит от д-р Мадлена Бояджиева – кмет на Община Тетевен, през следващия съботен ден. Кметът поздрави събралите се на пл. „Сава Младенов“ с думите:

„Отново дойде време за провеждането на Традиционния тетевенски есенен панаир. Всички ние с трепет очакваме настъпването на този момент от годината, като обхванати от радостни емоции и изпълнени с вълнение, ние посрещаме Тетевенския панаир заредени с енергия и приповдигнат дух, каращи ни отново да се почувстваме като деца“.

„Днес е време за празнуване, време за веселие и добро настроение. Искам да Ви благодаря, че сте тук и за пореден път ще празнуваме заедно. Бъдете най-вече здрави, щастливи и изпълнени с позитивизъм, като отправям пожелания за множество успехи както лични, така и професионални. Обичайте се и си помагайте“, завърши д-р Бояджиева.

Преди програмата да продължи с концерт на обичаната от всички народна изпълнителка Николина Чакърдъкова, д-р Бояджиева отправи към нея най-топли пожелания, връчи ѝ поздравителен адрес и цветя по случай 52-ия рожден ден на певицата.

От своя страна г-жа Чакърдъкова благодари за жеста и каза, че за нея няма по-голяма радост от това да е на сцената и да сподели рождения си ден с публиката. Тя бе придружена от дъщеря си Мария Чакърдъкова, както и от Неврокопския танцов ансамбъл.

След прекрасния и зареждащ концерт, жителите и гостите на Тетевен имаха възможността да се насладят на изложбата на художника Цветолюб Цоков, която се проведе в художествената галерия на НЧ „Съгласие – 1869“, гр. Тетевен. Кметът града бе сред посетителите на събитието, като разгледа творбите и поздрави автора за работата му.

Малко по-късно д-р Бояджиева бе и сред присъстващите на представянето на книгите с разкази на писателя Николай Милчев. В салона на ОбС-Тетевен г-н Милчев и съпругата му направиха кратко резюме на творбите „Ябълковият човек“ и „Разтуряй Злато моме магиите“. Те запознаха аудиторията с предисторията на двете творби и с това как всеки може да определи кое за него е вярно и кое е грешно в книгите. Г-н Милчев разказа и за своя житейски път, изпълнен с перипетии и уроци, както и за момента, когато се е захванал с писане.

Последният ден от традиционния панаир завърши с Детска кинопрожекция, след която на пл. „Сава Младенов“ се състоя концерт на „БГ дуетът“, където невероятното дуо – Милчо Соколов и Кирил Веселинов поднесоха един незабравим спектакъл от най-хубавите български песни.

Реклама

На 3, 6 и 12 септември в пиковите часове се спира движението на камионите над 12 т в участъци от АМ „Тракия“, АМ „Хемус“ и път I-1 Благоевград – Кресна

Утре – 3 септември, последният работен ден преди трите почивни дни около Деня на Съединението, от 18 ч. до 21 ч. ще бъде ограничено движението на камионите над 12 тона по АМ „Тракия“ в участъка от София до Пловдив /п.в. „Север“/, в посока Пловдив, както и по АМ „Хемус“ от София до Боаза /кръговото кръстовище при 87-ми км/ в посока Варна. Спира се и тежкотоварният трафик по първокласния път I-1 /Е79/ Благоевград – Кресна в двете посоки /от връзката с автомагистрала „Струма“ при Благоевград  до връзката с АМ „Струма“ при Кресна/.

Съвместната заповед е на Агенция „Пътна инфраструктура“, ГД „Национална полиция“ и ИА „Автомобилна администрация“. Целта е повишаване на безопасността, увеличаване на пропускателната способност на инфраструктурата и ограничаване на пътно-транспортни произшествия с участие на тежкотоварни превозни средства.

Тежкотоварните превозни средства ще бъдат спрени и на 6-ти септември /понеделник/ и 12-ти септември /неделя/, от 16 ч. до 20 ч. Ще бъде ограничено преминаването на автомобилите над 12 т  по АМ „Тракия“ в участъка от Пловдив до София в посока столицата и по АМ „Хемус“ от Боаза /кръговото кръстовище при 87-ми км/ до София, както и по път I-1 Благоевград – Кресна в двете посоки.

Забраната не важи за МПС, превозващи бързоразвалящи се хранителни продукти и товари на температурен режим, живи животни и опасни товари (ADR).

Във връзка с очаквания интензивен трафик Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите да карат разумно и със съобразена скорост, да спазват правилата за движение и да не използват аварийните ленти по автомагистралните участъци за по-бързо придвижване. Рисковото и емоционално шофиране не гарантира по-кратко пътуване, но застрашава живота и здравето на всички останали, които спазват правилата.

На АМ „Хемус“ продължават ремонтно-възстановителните работи на тръбата за София на тунел „Ечемишка“. Трафикът се осъществява двупосочно в тръбата за Варна.

На АМ „Марица“ продължава ремонтът на дилатационни фуги на мостовото съоръжение над р. Йерусалимовска при 82-ри км на АМ „Марица“ в платното за ГКПП „Капитан Андреево“. До 10 септември движението в участъка от 85-ти до 80-ти на АМ „Марица“ в района на гр. Любимец ще се осъществява двупосочно в платното за Хасково.

Реклама

Въвеждат се нови противоепидемични мерки от 7 септември до края на месец октомври

Въвеждат нови мерки срещу разпространението на COVID-19 у нас. Това стана ясно на брифинг в здравното министерство. Новата заповед ще влезе в сила от 7 септември и ще важи до 30 октомври.

„Няма място за паника в момента и за разпространение на страхове. Ситуацията е сериозна, но не е излязла извън контрол. Ниският процент на ваксинация налага да предложим нови мерки“, заяви здравният министър д-р Стойчо Кацаров.

Учебната година започва присъствено, стана ясно още на брифинга. Ако се наложи, учениците ще бъдат пускани в грипни ваканции.

Мерките изчете зам.-здравният министър д-р Александър Златанов. 

  • Провеждането на присъствени занятия в образователни центрове се допуска само при спазване на дистанция и носене на маски.
  • Преустановяват се посещения в детски центрове и други места на закрито с присъствието на деца.
  • Семинари и симпозиуми могат да се провеждат при 30% от капацитета на помещението.
  • Преустановява се провеждането на тиймбилдинги.
  • Провеждането на конкурси се допуска при капаците до 30 % и 30 участника в помещението, с носене на защитни маски.
  • Преустановяват се концертите и фестивалите.
  • Кина и театри ще работят при спазване на изискванията за дистанция.
  • Посещения на фитнеси се допуска при 30% от капацитета.
  • Колективните спортове на закрито се преустановяват.
  • Професионалните спортни мероприятия на открито ще могат да се провеждат с публика, но при заетост само на 30% от капацитета на спортните съоръжения
  • Посещенията на балнеолечебни центрове и терапевтични центрове – само при 30 на сто от капацитета и създаване на график на посещенията
  • Ограничава се работното време на заведенията, игралните зали и казината – от 07:00 до 22:00 часа. Изисква се и носене на маски от персонала.
  • За събития от частен характер като сватби – до 30 лица на закрито и 60 на открито.
  • На пазарите и тържищата се създава еднопосочно движение.
  • Работодателите трябва да организират работата на служителите си в дистанционна форма, където е възможно, като се допуска работа на най-много 50 процента от персонала.

Всички заведения ще работят с вечерен час от 7 от 22 часа, като няма да има ограничения в капацитета на помещението.

„До 6 души на маса. Метър и половина от гърба на стола до гърба на стола. Капацитет няма. Премахнахме го, защото то не може да се провери и да се гарантира. Може да се контролира отстоянието и б души”, заяви д-р Кацаров.

След 10 дни ще се направи оценка как тези мерки се отразяват на епидемичната обстановка в страната.

Реклама

ФК „Озрен“ (Голям Извор) спечели Лятна купа „Требич“ 2021

Отборът на ФК „Озрен“ (Голям Извор) отново записа великолепно представяне, тази път извън пределите на община Тетевен. След като спечелиха „А“ окръжна футболна група – Ловеч, в края на миналия месец момчетата от Голям извор спечелиха и Лятна купа „Требич“ 2021, в конкуренцията на 12 отбора. Втори се класира тимът на ФК „Зенит“ (Филиповци), а трети останаха ФК „Обеля Сити“.

Пътят на отбора от Голям извор не бе никак лесен като на полуфинала се изправиха срещу момчетата на „Локомотив“ (София) до 19 години, побеждавайки ги с 5:3. На финала ФК „Озрен“ се срещна с ФК „Зенит“, но двата отбора не излъчиха победител в редовното време (2:2) и се стигна до изпълнението на дузпи, които приключиха 4:3 в полза на ФК „Озрен“.

Две от нашите момчета получиха и индивидуални награди. За най-добър вратар на турнира бе избран Арсений Сираков, а голмайстор стана Николай Георгиев – Горския.

„Поканата ни за участие в турнира дойде покрай Ивайло Иванов-Кантона. Записахме се, не знаехме какво ни очаква, но съм приятно изненадан от условията и организацията. Нашата идея бе да направим подготвителен лагер със софийски отбори, да си сверим часовниците. Програма максимум беше излизане от групите, цели 12 отбора участваха. Както и отборът на Локо София до 19 години. Идеята ми беше да направим подготовка, но апетитът идва с яденето. Много съм доволен от момчетата, не съм си представял да станем шампиони, но израствахме след всеки мач. Най-хубавият мач с Локо София беше на полуфинала. Обрати, три пъти ни повеждаха, пропуснати дузпи. Пожелавам успех на момчетата, дано да имат късмет да пробият в мъжкия футбол. За мен там имаше момчета, готови за първия отбор“, каза Румен Трифонов по повод на участието на отбора му в турнира.

Така приключи 1-ят Подготвителен турнир по футбол за аматьори „Требич Къп“ 2021 г. Целта на турнира е популяризиране на футбола и един вид лятна подготовка, преди стартирането на първенствата на БФС. В него имаха право да участват регистрирани към БФС футболни клубове с аматьорски статут от цялата страна, с платена турнирна такса. Състезанието се проведе със съдействието на ЗС към БФС и Община Надежда.

Реклама

24 нови положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 01.09.2021 е 216,2  на 100 хил.население.

На 01 септември 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани общо 24  случая – хоспитализираните са 7, останалите са на  домашно лечение и изолация. 5 лица са от 3 семейни огнища, останалите нямат епидемиологична връзка помежду си. Няма новодиагностицирани медицински лица.

Случаите са разпределени както следва:

За община Ловеч – 3 случая:

мъж на 75 г. от с. Умаревци

2 жени на 26 и 63 г. от гр. Ловеч

За община Троян – 6  случая:

2-ма мъже на 71 и 77 г. от гр. Троян

4 жени на възраст от 59 до 73 г. от гр. Троян

За община Тетевен – 7  случая:

мъж на 62 г. от гр. Тетевен

5 жени на възраст от 19 до 62 г.от гр. Тетевен

дете на 3 г. от гр. Тетевен

За община Луковит –  7 случая:

4 жени на възраст от 27 до 73 г.от гр. Луковит

3-ма мъже на 57, 70 и 81 г. от гр. Луковит

За община Летница – 1  случай:

мъж на 19 г. от с. Крушуна

Към 10,00 часа на 01 септември 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 6246. Активните случаи са 305, от които 227 на домашна изолация и лечение и 78 хоспитализирани.  Излекуваните лица са 5557, под карантина са 565 души, починалите са 384. Починали са жена 75 г. от гр. Ловеч с придружаващо сърдечно заболяване и жена на 39 г. от с.Чавдарци без придружаващи заболявания.

Ваксинирани лица с първа доза на 31 август – 295.

Реклама

Огнеборците от РСПБЗН – Тетевен са спасили 30 дка след пожар в овощна градина

В 17.43ч. вчера, в РСПБЗН – Тетевен е получен сигнал за пожар в сливова овощна градина, в местността Шипа край с.Български извор.

Унищожени са 20 дка от градината, а с намесата си огнеборците са спасили останалите 30 дка от нея. Предполага се, че огънят първоначално е възникнал в сухи треви, като впоследствие е обхванал и овощната градина.

Реклама

29 нови положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Регистрираната 14-дневна заболеваемост за област Ловеч към 31.08.2021 е 211,3  на 100 хил. население.

На 31 август 2021 на територията на област Ловеч са диагностицирани общо 29  случая – хоспитализираните са 4, останалите са на  домашно лечение и изолация. 3 лица са от 3 семейни огнища, останалите нямат епидемиологична връзка помежду си.

Случаите са разпределени както следва:

За община Ловеч – 11 случая:

  • мъж на 73 г. от с. Радювене
  • мъж на 56 г. от с. Лисец
  • 6 жени на възраст от 22 до 74 г. от гр. Ловеч
  • 3-ма мъже на 30, 53 и 54 г. от гр. Ловеч

За община Троян – 6  случая:

  • жена на 21 г. от с. Орешак
  • 2-ма мъже на 27 и 35 г. от гр. Троян
  • жена на 52 г. от гр. Троян
  • дете на 14 г. от гр. Троян

За община Тетевен – 2  случая:

  • мъж на 54 г. от гр. Тетевен
  • жена на 64 г. от гр. Тетевен

За община Луковит –  8 случая:

  • мъж на 54 г. от с. Карлуково
  • жена на 80 г. от с. Румянцево
  • мъж на 35 г. от с. Румянцево
  • 4 жени на 32, 34, 41 и 74 г.от гр. Луковит
  • мъж на 70 г. от гр. Луковит

За община Летница – 1  случай:

  • мъж на 30 г. от с. Крушуна

За община Ябланица – 1  случай:

  • мъж на 63 г. от гр. Ябланица

Към 10,00 часа на 01 септември 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 6213. Активните случаи са 281, от които 210 на домашна изолация и лечение и 71 хоспитализирани.  Излекуваните лица са 5550, под карантина са 585 души, починалите са 382. Починали са жена 65 г. от гр. Луковит, без придружаващи заболявания, жена на 73 г. от гр.Троян с придружаващо сърдечно заболяване, мъж на 78 г. от гр. Троян с придружаващо сърдечно заболяване .

Ваксинирани лица с първа доза на 31 август – 376.

Реклама

ФК „Светкавица“ (Градежница) е единственият клуб от област Ловеч, участващ в Националното първенство за жени на Република България

В неделя бе първия мач от Националното първенство за жени на Република България или така наречената „А“ група при жените. В него участват 16-те най-елитни отбора в страната ни, като ФК „Светкавица“ (Градежница) е единственият клуб от област Ловеч, който получи право за участие в това първенство.

В първия си мач за сезона, а и на такова ниво, отборът на Светкавица (Градежница) се представи достойно, въпреки загубата с 0:2 от отбора на Енко (Пловдив). Клубът от Градежница показа добра игра, като малшансът им попречи да запишат по-добър резултат. Голям брой зрители, сред които бяха зам.-кметът на Община Тетевен – Красимир Красимиров и кметът на селото – Митко Русинов, наблюдаваха сърцатата игра на девойките ни.

Следващият мач на отбора е на 4 септември /събота/ от 17.00ч., когато ще се проведе II-ят кръг от първенството, в който нашите момичета ще гостуват на Янтра 2013 (Габрово).

Реклама

180 състава от 80 населени места взеха участие във II Национален и 40-ти Общински фолклорен събор на народното творчество „От Тимок до Вита”

На 28 и 29 август в село Черни Вит се проведе II Национален и 40-ти Общински фолклорен събор на народното творчество „От Тимок до Вита”. Съборът има конкурсен характер, а в него се включиха около 180 фолклорни състава, групи за народни обичаи и инструменталисти от над 80 населени места.

Събитието бе открито от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и кмета на с. Черни Вит – Цветослава Христова, които поздравиха присъстващите, пожела успех на участниците и спорна работа на журито. Сред присъстващите на откриването бяха и семейство Ваня и Ташко Делийски – почетни жители на с. Черни Вит.

Този събор носи радост, настроение и надежда. Празникът днес е доказателство, че продължавате изконните традиции на дедите си и ги пренасяте през вековете на идните поколения, каза д-р Бояджиева. Тя добави, че дълбоките корени на традициите са мечта за много народи, а това дава заряд и прави хората необикновени.

Участниците се представиха в 8 категории, като бяха разделени в 3 възрастови групи. Изпълнителите бяха оценявани от компетентно жури в състав: доц. Д-р Веселка Тончева – етномузиколог в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей в БАН; Николай Борисов – Диригент на оркестъра на Северняшки ансамбъл за народни песни и танци – гр. Плевен; Мартин Мочков – хореограф-постановчик в Северняшки ансамбъл за народни песни и танци – гр. Плевен.

Специалната награда на Община Тетевен бе връчена на ТС за АФ към Народно читалище „Възраждане – 1908“, с. Българско Сливово. Наградата на ОбС-Тетевен получи МФГ към НЧ „Климент Охридски 1926“, с. Склаве.

Наградата на кметство с. Черни Вит бе връчена на Камерна група НЧ „Трезвеност – 1870“, гр. Сухиндол. НЧ ”Христо Смирненски 1925” – с. Черни Вит даде своята специална награда на ГАФ „На мегдана“ към НЧ „Светлина – 1929“, с. Черепово. Наградата на журито получи ФПГ НЧ „Стефан Караджа – 1942“, с. Смолница.

Отличието за най-млад изпълнител получи Кристияна Кръстева, на 3 г. от с. Черепово. Най-възрастният изпълнител на събора бе Цана Бочева на 96 г. от с. Голец.

Традиционният събор се организира от Община Тетевен, кметство с. Черни Вит и НЧ ,,Христо Смирненски 1925“ – с. Черни Вит. С решение на ОбС-Тетевен, по предложение на кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, от юли 2019г., съборът стана национален.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно облачно
18.8 ° C
18.8 °
18.8 °
90 %
1.1kmh
76 %
ср
27 °
чт
28 °
пт
27 °
сб
28 °
нд
24 °