На 23 август 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани 12 случая – 7 са хоспитализираните, останалите са на домашно лечение и изолация. Няма новодиагностицирани медицински лица, 2 лица са от 2 семейни огнища. Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 22.08.2021 е 133,8 на 100 хил.население.
Случаите са разпределени както следва:
За община Ловеч – 6 случая:
жена на 85 г. от с. Гостиня
3 жени на 51, 52, 66 г. от гр. Ловеч
2-ма мъже на 64 и 75 г. от гр. Ловеч
За община Троян – 4 случая:
жена на 73 от гр. Троян
За община Луковит – 1 случай:
мъж на 86 г. от гр. Луковит
За община Априлци – 1 случай:
жена на 70 г. от гр. Априлци
Към 09,00 часа на 23 август 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 6022. Активните случаи са 176, от които 129 на домашна изолация и лечение и 47 хоспитализирани. Излекуваните лица са 5474, починалите 372. Под карантина са 508 души.
На 28 и 29 август в тетевенското село Черни Вит ще се проведе II Национален и 40-ти общински фолклорен събор „От Тимок до Вита”. Началото на събитието ще бъде дадено в 09:30ч., на 28 август, в центъра на селото, където се намира и фолклорната сцена.
Съборът има конкурсен характер, а в него ще могат да участват фолклорни състави, инструментални групи, индивидуални изпълнители, инструменталисти, певци, танцьори, групи за народни обичаи и разказвачи представящи автентичен и обработен фолклор.
Съборът е създаден през 1980г. от НЧ „Христо Смирненски 1925г.”, Кметство с. Черни Вит и ОУ „Георги Бенковски”, с. Черни Вит. Идеята е да се представят групи и състави от селото, но поради нарастващия интерес към събитието през следващите години, започват да се включват участници и групи от тетевенска община и Ловешки окръг, а в последствие и групи от цялата страна.
Датата за провеждане на събора също не е случайна. През 1981год. хората от Черни Вит обричат селото на „Пресвета Богородица” и така всяка последна събота и неделя на месец август (около датата 28 август- Успение Богородично по стар стил) в Черни Вит се провежда събор. Той е притегателен център за ценителите на българския фолклор, както и за последователите на големия фолклорист – проф. Васил Стоин и неговия следовник и един от основателите на чернивитския събор – Марин Иванов – народен певец, майстор на песенния разказ.
Обнадеждаващ е фактът, че с всяка изминала година се забелязва участието на все повече млади хора, което е доказателство, че богатството на местните традиции и обичаи ще бъде съхранено и предадено на идните поколения.
С предложение за намиране на начини в рамките на националното или европейското финансиране за незабавно екологосъобразно обезвреждане на складовете, в които се съхраняват препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност, се обръща днес в писмо до министъра на околната среда и водите Асен Личев областният управител инж. Светослав Славчев.
По проблема в областната администрация в Ловеч се работи от години, но той така и остава нерешен. А е твърде сериозен – излезлите от употреба пестициди и други препарати за растителна защита с изтекъл срок са източник на замърсяване, увреждат околната среда и създават потенциална опасност за живота и здравето на хората. Сградите, съхраняващи пестициди, на територията на област Ловеч се нуждаят от поддръжка, което изисква финансов ресурс, с който общините не разполагат. Допълнително е необходимо да бъдат обезвредени и складовете с неустановена собственост, което създава пък проблеми при обезопасяването им.
Както е известно, през септември 2018 г. стартира проект за обезвреждане на излезли от употреба пестициди и други препарати за растителна защита (ПРЗ) с изтекъл срок на годност, изпълняван по Българо-швейцарската програма за сътрудничество. До приключване на Програмата на територията на област Ловеч от общо 31 склада са отворени само два – централизираният в с. Карлуково, община Луковит, и складът в гр. Угърчин. В рамките на срока на договора предвид значимата разлика между предварителните прогнози и установените реални количества отпадък и в двата склада са извършени дейности по преопаковане на пестициди. Една част от тях са изнесени за окончателно обезвреждане, останалото е подготвено за транспорт и крайно обезвреждане.
През 2020 г. е сключен договор между община Ловеч и фирма от София и негодните ПРЗ (2642 кг) в склада в с. Владиня са окончателно предадени за обезвреждане, а в склада в кв. Гозница, гр. Ловеч, една част от количествата са преопаковани и изнесени, друга част са налични. По данни на РИОСВ – Плевен, в останалите 29 склада в област Ловеч към 1 януари 2021 г. има общо 158 118 кг твърди, смесени и течни количества ПРЗ, както и 66 400 кг твърди, смесени и течни количества ПРЗ в централизирания склад в с. Карлуково.
Изразявам силното си безпокойство от нерешените проблеми по обезвреждането на излезли от употреба пестициди и други препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност, посочва в писмото си до министър Личев инж. Светослав Славчев. Той се ангажира с оказване на всякаква помощ в рамките на компетенциите си за премахване на опасните складове.
В резултат на проведени оперативно-издирвателни мероприятия от служители на РУ Тетевен – 21 и 19-годишен и двамата от София, са установени като съпричастни към извършена кражба на мотоциклет в с.Български извор.
По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.
На 22 август около 04.25 часа в Тетевен, 18-годишен при управление на лек автомобил е загубил контрол над превозното средство, напуснал е пътното платно и се е ударил в метална врата и ограда на частен дом.
Водачът е откаран в ЦСМП-Тетевен, без опасност за живота. Пробата му за алкохол с техническо средство е отчела 0.77 промила в издишания въздух. На водачът е съставен акт за нарушение на ЗДВП.
Мерки за ускоряване на ваксинационния процес набеляза областният кризисен щаб по здравеопазване на разширено заседание днес. То бе ръководено от председателя на щаба – областният управител инж. Светослав Славчев, участваха представители на РЗИ, общините, болниците в област Ловеч, РЗОК, ОДМВР, РДПБЗН, ЦСМП. Щабът бе свикан в изпълнение на призива на министъра на здравеопазването за ускоряване на ваксинационния процес на местно ниво. Д-р Стойчо Кацаров препоръчва общините в областта да създадат нужната организация за ваксиниране на населението във всички населени места. Целта е постигане на високо ваксинално покритие в цялата страна.
Сред мерките, приети на заседания на общинските щабове по здравеопазване и предложени и одобрени днес, са широка разяснителна кампания, която навсякъде вече е в ход – разпространяване на флаери и други печатни материали, кампанийно присъствие в социалните мрежи, организиране от кметовете на населените места на срещи с общопрактикуващите лекари и изготвяне на списъци на желаещи да се ваксинират, провеждане на срещи с клубовете на пенсионера и читалищата, срещи с ромското население, активна работа на здравните медиатори по разясняване на ползите от ваксинирането. В някои от общинските центрове вече са открити горещи телефони, на които желаещите да се ваксинират може да се запишат, изработени са видеоклипове с послания. От общините заявиха готовност да съдействат с транспорт за хората от селата, които не могат да се организират на място, да бъдат превозени до пункт за ваксиниране.
Решено бе да се засили и контролът по спазването на противоепидемичните мерки – да се правят съвместни проверки от общините, МВР и РЗИ.
До министъра на здравеопазването ще бъде изпратено писмо с предложение за по-активна национална разяснителна кампания, както и да се разработи пакет за диагностика и лечение на болни от ковид от лекарите в извънболничната помощ, за да се облекчат лечебните заведения.
В област Ловеч до момента с приключен ваксинационен цикъл са 16 543-има, или 13,4 % от населението, съобщи главният секретар на РЗИ Маруся Върбанчева, само с първа игла са 17 675 – идентично с нивото в национален мащаб. От медицинския персонал са ваксинирани 49,2 на сто, учителите – 25,32 %, възрастните в социални домове – 37,78 %, хората на 65+ години – 39,1 %.
Към 12 ч. днес общодиагностицираните случаи в областта са 5983. Активните случаи 159, от които 117 на домашна изолация и лечение и 42-ама хоспитализирани. Излекуваните лица са 5453, починалите 371. Под карантина са 495-има.
Регистрираната 14-дневна заболеваемост към 19 август е 118,3 на 100 хиляди население. Вчера са диагностицирани 11 нови случая на Ковид-19 – трима са хоспитализирани, останалите са на домашно лечение и изолация.
На 19 август 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани 11 случая – 3-ма са хоспитализирани, останалите са на домашно лечение и изолация. Няма новодиагностицирани медицински лица и семейни огнища. Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 19.08.2021 е 118,3 на 100 хил. население.
Случаите са разпределени както следва:
За община Ловеч – 5 случая:
мъж на 77 г. от с. Къкрина
жена на 57 г. от с. Чавдарци
жена на 35 г. от гр. Ловеч
2-ма мъже на 27 и 77 г. от гр. Ловеч
За община Троян – 1 случай:
жена на 73 от гр. Троян
За община Летница – 1 случай:
мъж на 47 г. от гр. Летница
За община Тетевен – 2 случая:
мъж на 73 г. от с. Дивчовото
жена на 48 г. от гр. Тетевен
За община Априлци – 1 случай:
жена на 27 г. от с. Велчево
За община Угърчин – 1 случай:
мъж на 37 г. от гр. Угърчин
Към 12,00 часа на 20 август 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 5983. Активните случаи са 159, от които 117 на домашна изолация и лечение и 42 хоспитализирани. Излекуваните лица са 5453, починалите 371. Под карантина са 495 души. За денонощието са починали мъж на 70 г. от с. Радювене без придружаващи заболявания и мъж на 76 г. от с. Александрово с придружаващо сърдечно заболяване и диабет.
Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева свика заседание на Общинския кризисен щаб по здравеопазването, на който бяха обсъдени мерките и предложенията за ускоряване на ваксинационния процес и контрола по спазване на въведените противоепидемични мерки.
На срещата присъстваха зам.-кметовете на Тетевен – Борис Врабевски и Тони Стоев, директорът на “МБАЛ – Тетевен – Д-р А. Пешев” ЕООД – д-р Невелина Ганева, началникът на РУ Тетевен – Илия Нешев, началникът на пожарната – Николай Христов, кметове на кметства, представител на РЗИ, общопрактикуващи лекари.
По време на срещата се стигна до общото мнение, че броят на ваксинираните на територията на общината е нисък, а процесът върви все по-бавно. Чуха се и предложения за засилване на информационната кампанията както на местно, така и на национално ниво, защото хората не са достатъчно информирани. Общопрактикуващите лекари казаха, че има отлична организация за ваксиниране, но няма желаещи.
По отношение на контрола по спазване на въведените противоепидемични мерки, д-р Бояджиева даде предложение за провеждането на комплексни проверки от страна на полицията, РЗИ и общинския инспекторат. Проверките ще бъдат насочени към това дали се носят предпазни маски в закрити и обществени пространства, извършва ли се дезинфекция, спазва ли се необходимата дистанция при събирането на големи групи от хора и др.
В РУ Тетевен за срок до 24 часа е задържан 25-годишен мъж. На 18 август при управление на лек автомобил в с.Български извор, лицето е спряно за полицейска проверка и е установено, че превозното средство е с регистрационни табели издадени за друго МПС, а водачът шофира без да притежава свидетелство за правоуправмление на МПС.
По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.
На 18 август на територията обслужвана от РУ Тетевен, служители на местното районно управление съвместно с ЗЖУ-Плевен са провели специализирана полицейска операция, насочена срещу битовата престъпност в малките населени места и подобряване на пътно-транспортната обстановка на територията на общината.
Полицаите са извършили проверка на 110 лица и 93 МПС, като за установени нарушения са съставили 5 акта и 16 глоби с фиш, посетили са 2 сигнала и са образували 1 бързо производство.