Към 10 часа 02 март 2021 г. общо диагностицираните случаи в област Ловеч са 2901, активните случаи са 309, като 86 от тях на болнично лечение, а 223 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 2421. Общият брой на карантинираните лица в областта е 557. Починалите са 171.
На 01 март са новодиагностицирани 25 души, разпределени както следва:
За Община Ловеч– 8 случая
жена на 73 г. от с. Брестово
2 жени на 36 и 51 г. от с. Баховица
3 жени на 34, 38 и 42 г. от гр. Ловеч
2 мъже на 51 и 77 г. от гр. Ловеч
За Община Троян – 7 случая
мъж на 54 г. от с. Чифлик
4 жени на възраст от 44 до 50 г. от гр. Троян
2 мъже на 41 и 59 г. от гр. Троян
За Община Тетевен – 1 случай
жена на 53 г. от с. Български извор
За Община Луковит– 8 случая
мъж на 55 г. от с. Пещерна
2 мъже на 56 и 66 г. от с. Дерманци
2 жени на 67 и 74 от с. Карлуково
мъж на 52 г. от с. Карлуково
2 жени на 67 и 70 г. от гр. Луковит
За Община Летница – 1 случай
дете на 13 г. от гр. Летница
От новодиагностицираните 3 лица са от 2 семейни огнища, останалите нямат епидемиологична връзка. Хоспитализирани са 5 души, останалите са на домашно лечение и изолация.
Всички контактни на новодиагностицираните лица са установени и поставени под карантина.
Няма новодиагностицирани медицински лица. Новодиагностицирани са трима учители от гр. Троян. При проведеното епидемиологично проучване е установено, че не е необходимо предприемане на допълнителни мерки освен карантинирането им.
Тръгваме към нова изборна победа със самочувствието на успешен мандат и изпълнени ангажименти. С тази заявка за продължаване на политиката на дадени и спазени обещания областният лидер на ПП ГЕРБ – Ловеч, Николай Нанков регистрира днес листата с кандидати за народни представители от 11 МИР на коалиция ГЕРБ-СДС. Той благодари на партийните структури в областта и на изпълнителната комисия на партията за честта и отговорността да поведе листата. В нея има добре познати лица, вече доказали се с работата си, но и нови, млади хора, креативни и дръзки в мечтите и намеренията за развитие на България.
Средната възраст на кандидатите за депутати е 42 години. Двама са по на 32, един е в Христовата възраст, двама са със солидните 50. Най-възрастен (64) е доайенът в политиката в Ловеч – представителят на коалиционния партньор СДС, областният председател д-р Георги Митев. Сред кандидатите са още бивш министър на МВР, двама досегашни народни представители, настоящи общински съветници, областният управител на Ловеч, хора от частния бизнес. Четирима са представители на гражданската квота.Ето имената на кандидатите:
На първи март доброволците от Българския младежки червен кръст при община Тетевен организираха поредната си инициатива.
Младежите посетиха отделенията на ,,МБАЛ Тетевен д-р Ангел Пешев“, администрацията, рентгена, лабораторията и Спешна помощ. Те подариха на медиците мартеници и подаръци в знак на признателност за усилията и професионализма, които влагат в ежедневната борба за спасяването на човешки животи. Пожелаха им здраве и късмет и все така да продължават да се грижат за хората.
Досъдебно производство е образувано спрямо гости на хотел в Панагюрище. Вчера рано сутринта от охраната на комплекса в средногорския град бил получен сигнал в полицията на Панагюрище за нанесени щети в една от стаите на хотела.
На мястото се отзовал дежурен автопатрул. Униформените установили, че на една от стените в коридора и в стая са нанесени щети по мазилката, тавана и оборудването.
В тази връзка били задържани двама млади мъже на 20 и 25 години, и двамата от Тетевен. Те били гости на хотела и през нощта са нанесли щетите.
Техния размер е в процес на изясняване, а спрямо „дуото“ е образувано досъдебно производство.
Тази година на 1 март – най-черната дата в историята на Тетевен, се навършват 220 г. от опожаряването на града от кърджалиите. След погрома оцеляват няколко стари къщи и манастира „Свети Илия“, а близо 5 000 души са избити и изклани.
Годишнината беше отбелязана с панихида пред паметния знак „1801г.“. На събитието присъстваха зам.-кметовете на Община Тетевен – Борис Врабевски и Красимир Красимиров, председателят на ОбС – Тетевен – Мария Стойчева, представители на Съюза на ветераните от войните в България /СВВБ/ и Исторически музей – Тетевен, ученици и учители от НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен, НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен, ПГ по СЕУ – гр. Тетевен, граждани.
След панихидата бяха поднесени цветя в памет на загиналите.
Паметникът и надписите бяха почистени през изминалия месец от служителите в отдел „Хуманитарни дейности, спорт и туризъм“ при Община Тетевен. Бе поставена и мраморна плача с надпис „Изгоря до къща, опустя до крак“.
1 март 1801 г. – ОПОЖАРЯВАНЕТО НА ТЕТЕВЕН ОТ КЪРДЖАЛИИТЕ
ХVІІ и ХVІІІ в. са период на разцвет на Тетевен – в икономическо и културно отношение. Хората от съседните селища започват да го наричат „Алтън Тетевен, алтън кьой” (Златен Тетевен, златно селище).
Този „златен” Тетевен привлича погледа на кърджалиите и на 1 март 1801 г. градът е опожарен почти до основи. Близо 5 000 души са избити и изклани; останалите забягват в различни краища на България и извън нея.
Кои са кърджалиите?
Това е военна организация, насочена преди всичко срещу централната турска власт. Упадъкът на Османската империя в края на ХVІІІ в. позволява появата и. Недоволни войници, дезертирали от армията, разорени и бунтовно настроени селяни и градски бедняци, стават основа на разбойническите дружини. Лесната печалба и свободният живот привличат в редовете им много българи. Организирани, първоначално в Хасково (с. Кърджалии, откъдето идва и името им), те бързо нарастват числено и подлагат на опустошения всички попаднали по пътя им християнски и мохамедански селища. Грабежите им позволяват да си набавят много средства, които използват за купуване на оръжие, пищно облекло и коне.
Турската власт успява да изгони кърджалиите от Тракия и те идват в Северна България, търсейки закрила при независими паши като Осман Пазвантоглу във Видин. Намерили защита, те нарастват до внушителната цифра 25 000 души и продължават своите безчинства до 1808 г., когато султан Махмуд успява да унищожи организацията им.
Привлечени от богатствата на Тетевен, кърджалиите правят няколко опита да влязат в града откъм с. Гложене. Преди това изпращат известие за откуп до местните първенците, което те отхвърлят. В замяна на това тетевенци правят укрепления и поставят стражи на местата, откъдето предполагат, че могат да влязат разбойниците. Озлобени от отказа, кърджалиите се връщат в Гложене, и през Градежница и Бабинци атакуват Тетевен.
Според спомените на дядо Ничо Удренов Табака, свидетел на събитията, и според народните песни от този период, жестокостта на кърджалиите била предизвикана и от факта, че смели тетевенци (Дели Пало, Дишо Гложков, Димо Гагов и др.) организират чети и успяват до освободят пленените при първите набези моми и невести.
1 март 1801 г. – най-черният ден в историята на Тетевен. За него четем в летописите на поп Грозю и поп Велчо. Нахлуването на кърджалийската орда става с обичайната за случая тържественост: биене на барабани и свирене на музика. Обзетото от ужас население прибира по ценните си вещи и покъщнина и хуква към околните и непристъпни върхове, за да търси спасение, а по смелите грабват оръжие, за да продължат борбата. Част от жителите, милеещи за домовете си, остава в града, надявайки се на милостта на нападателите, но веднага след влизането си в града, кърджалиите започват своята вакханалия. Докато една част от тях грабят, друга – тръгва да преследва избягалите. Според преданията част от местното население бяга през Козница до Платуница, друга – към Джедвар, а трета – търси защита на непристъпния Трескавец. Кърджалиите обсаждат върха и чакат да настъпи глад и обсадените да се предадат. Една хитрост ги спасява: събират по малко от хранителните припаси на всяко семейство и нахранват до насита едно теле, след това го хвърлят от скалата. Храната, която се показва от търбуха на животното, заблуждава кърджалиите, („че ако те хранят и добитъка си с жито и царевица, сигурно имат храна в изобилие за себе си”) и те напускат обсадата.
Три седмици кърджалиите колят и грабят в Тетевен. И след всичко това пристъпват към унищожението на Тетевен с огън. Градът е запален от няколко места и вероятно е изгорял бързо, като се има предвид, че къщите му са били предимно дървени и застроени близо една до друга. Изгаря и църковният храм. Като по чудо оцеляват манастирът „Св. Илия”, Йорговата къща и няколко къщи в махала Манастирски дол, които, според преданията, са спасени от българин-кърджалия от тази махала. (Караджи Асан – Сокол, възпят в едноименната поемата и на чието име е наречена местността Соколов зъб.)
Разорен и опустошен, Тетевен, дълго време се съвзема. Още повече, че голяма част от останалите живи тетевенци, напускат града. Някои заминават и се установяват в „мирната земя Влашка”, предимно в градовете Слатина, Крайова, Питещи, Александрия и Турну Мъгурели. Според Мильо П. Табаков в Крайова и Слатина е имало улици, наречени „Тетевянолуй” (Тетевенска). Друга част от жителите та Тетевен се преселват в Южна Русия – с. Терновка, Херсонска губерния. Много тетевенци остават и в селата по пътя за Румъния – Кула, Зайчар и Велики извор.
Възстановяването на града, особено през първите две – три десетилетия, върви сравнително бавно. Едва в едно писание от 1835 г. четем: „Тетевен, велико село без турци, посред тече Вита река…”, т.е. Тетевен вече заема подобаващото му се място. През 1846 г. завършва и строителството на църквата „Св. Всях Светих”, на мястото на опожарения стар храм. Изграждането се извършва с доброволен труд и дарени средства от тетевенци, в т.ч. и от тези, които живеят извън града. Веднага след построяването на църковния храм започва и строежът на мъжкото класно училище в двора на църквата.
Постепенно се възраждат занаятите, откриват се първите частни училища, оживява се търговията и Тетевен тръгва напред.
Заболяемостта от COVID-19 в област Ловеч бележи плавно показване през м.февруари. 14-дневната заболяеност към 28 февруари е 197,5 на 100 хил.души население при 247,3 на 100 хил.за страната. Спрямо предходната седмица е налице ръст от 63% (124, на 100 хил.към 21 февруари).
Към 11 часа 01 март 2021 г. общо диагностицираните случаи в област Ловеч са 2867, активните случаи са 288, като 88 от тях на болнично лечение, а 200 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 2408. Общият брой на карантинираните лица в областта е 520. Починалите са 171.
На 28 февруари са новодиагностицирани 5 души, разпределени както следва:
За Община Ловеч– 2 случая
дете на 15 г. от с. Баховица
жена на 84 г. от гр. Ловеч
За Община Луковит– 3 случая
мъж на 23 г. от с. Дерманци
жена на 51 от с. Карлуково
мъж на 78 г. от гр. Луковит
От новодиагностицираните 3 души са от 2 семейни огнища, останалите нямат епидемиологична връзка. Хоспитализирани са 4 души, един е на домашно лечение и изолация.
Всички контактни на новодиагностицираните лица са установени и поставени под карантина.
Няма новодиагностицирани медицински лица и учители.
Починал е мъж на 90 г. от с. Ъглен с придружаващо сърдечно заболяване и мъж на 79 г. от с. Александрово с придружаващи сърдечно и хронично бъбречно заболяване.
Имунизационната кампания на територията на област Ловеч продължава с обхващане на заявилите желание за ваксиниране членове на Секционните избирателни комисии. До момента са обхванати РИК, областна и общински администрации на заетите с изборния процес и СИК в община Троян – общо 158 лица. В „зелен коридор“, с втора доза на подлежащи от втора фаза и част от заетите в изборите, през изминалата седмица са имунизирани над 1000 лица. От днес започва раздаването на ваксина на AstraZeneca на общопрактикуващите лекари, които ще обхващат лица от четвърта фаза на Националния план за ваксиниране, а именно лица над 65 г. и лица с хронични заболявания от техните пациентски листи. Доставката за областта е 870 дози. Дежурният кабинет на РЗИ ще работи в следващите две съботи „зелен коридор“, за които вече има записани граждани. При следваща доставка на ваксина, записването на желаещи лица в Имунизационните кабинети, извън фазите от Плана, ще продължи.
От днес са сформирани два мобилни екипа за имунизиране на трудноподвижни граждани, на лица от отдалечни населени места и без личен лекар. Екипите са от ЦСМП и ще имунизират в координация с РЗИ и кметовете на съответни населени места, като е необходимо съответния кмет/кметски наместник да разполага с данни за инвалидизирани лица или без личен лекар и да заяви списък на РЗИ, като осигури и подходящо помещение за екипа. При наличие на ваксина и подадена заявка най-малко 24 часа по-рано, мобилният екип ще извърши ваксинирането. Общопрактикуващите лекари следва да ваксинират лицата в техните пациентски листи и работата на мобилните кабинети не отменя тяхното задължение.
22-годишен мъж от с.Галата е задържан за срок до 24 часа в РУ Тетевен, след като на 26 февруари около 13.30ч., при управление на лек автомобил в града, е спрян за полицейска проверка и е установено, че шофира след употреба на метамфетамин.
По случая е образувано бързо производство и работата продължава.
Вчера, 28 февруари, приключи фотоконкурса „Зимна приказка в тетевенския балкан“, който започна на 15.01.2021г. Снимки за участие в конкурса се приемаха до 19.02.2021г., а на 20.02.2021г. всички получени фотографии бяха публикувани за гласуване на фейсбук страницата на Туристически Информационен Център/ТИЦ/ – Община Тетевен.
Гласуването завърши в 00.00 ч. на 1-ви март, а крайното класиране е следното:
1-во място – Александър Игнатов;
2-ро място – Деница Тодорова;
3-то място – София Илиева.
Наградите в конкурса ще бъдат връчени лично от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева на 8 март.
По случай Националния празник на България – 3-ти март, Община Тетевен организира програма, с която да бъде почетена паметта на героите, дали живота си за освобождението.
Програма:
10.00 ч. Панихида – пред паметника на загиналите за освобождението на Тетевен руски войни в двора на църква ,,Св. Всех Святих“ – гр. Тетевен;
11.00 ч. Тържествено издигане на знамето на Република България на пл. „Сава Младенов“.
Събитието ще протече при спазване на всички противоепидемични мерки.
Изпълнителната комисия на ГЕРБ утвърди имената на водачите на листите с кандидати за народни представители. Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов ще води две листи – тези в 25 МИР – София град и 16 МИР – Пловдив град. Пълните листи на ГЕРБ с кандидатите за народни представители ще бъдат регистрирани утре, 1 март, в РИК в цялата страна.