петък, юни 26, 2026

НАСА показа зрелищни първи кадри от Марс

Снимка: NASA

НАСА показа първи кадри от Червената планета, съобщава Си Ен Ен. Видеото е заснето от марсохода „Пърсивиърънс”,  който кацна на Марс преди няколко дни.

На записа има и звук – нещо, което се случва за пръв път в историята. Видеото започва от момента, в който се отваря парашутът на роувъра на 11 километра в орбита около четвъртата планета от Слънчевата система, до кацането му на повърхността в кратера Езеро- всичко е на видео, заявиха от Американската космическа агенция.

Микрофон, прикрепен към „Пърсивиърънс”, е успял да улови марсиански бриз в кратера за около 10 секунди от целия запис, който е с продължителност от около 3 минути. 

Кадрите, които бяха показани днес, са от изключителна важност за инженерите, които търсят начини да подобрят технологиите, с които се взимат проби от повърхността на Марс.

Реклама

30 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Към 10 часа 24 февруари 2021 г. общо диагностицираните случаи в област Ловеч са 2771, активните случаи са 231, като 68 от тях на болнично лечение, а 163 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 2374. Общият брой на карантинираните лица в областта е 405. Починалите до момента са 166.

На 23  февруари са новодиагностицирани 30 души, разпределени както следва:

За Община Ловеч– 11 случая

  • мъж на 38 г. от с. Чавдарци
  • мъж на 82 г. от с. Къкрина
  • жена на 73 г. от с. Александрово
  • 6 жени от 35 до 72 г. от гр. Ловеч
  • 2 мъже на 33 и 48 г. от гр. Ловеч

За Община Троян – 9 случая

  • жена на 54 г. от гр. Троян
  • 4 мъже от 26 до 69 г. от гр. Троян
  • 4 деца: три на16 г.  и едно на 13 г. от гр. Троян

За Община Тетевен – 4 случая

  • жена на 53 г. от с. Рибарица
  • мъж на 86 г. от гр. Тетевен
  • 2 жени на 68 и 70 г. от гр. Тетевен

За Община Луковит– 5 случая

  • мъж на 43 г. от с. Дерманци
  • жена на 32 г. от с. Торос
  • жена на 61 г. от с. Ъглен
  • жена на 67 г. от с. Ъглен
  • жена на 73 г. от гр. Луковит

За Община Летница – 1 случай

  • жена на 60 г. от гр. Летница

От новодиагностицираните 13 души са от 8 семейни огнища, останалите нямат епидемиологична връзка. Хоспитализирани са 8 души, останалите са на  домашно лечение и изолация.

Няма новодиагностицирани медицински лица.

Новодиагностициран е учител от Троян, но преподавал в друга област и 4 ученици от 2 паралелки (VII и IX клас)в гр. Троян. Учениците от двете паралелки са поставени под карантина в домашна изолация за 10 дни, считано от 23 февруари, учител от детска градина в с. Торос-последно на работа повече от 48 часа.

Всички контактни на новодиагностицираните лица са установени и поставени под карантина.

За денонощието е починал мъж на 87 г. от с. Старо село с придружаващо онкологично заболяване и жена на 62 г. от гр. Ловеч – мед. сестра от МБАЛ Ловеч с придружаващо сърдечно заболяване.

Реклама

Премиерът Борисов: на 1 март ресторантите и игралните зали ще отворят, а на 1 април ще заработят нощните заведения

Близо 150 000 са ваксинираните до момента български граждани, като само за ден са имунизирани над 17 000 желаещи, а над 200 000 са оздравелите пациенти с COVID-19. „С това темпо на ваксинация и с този щит от 350 000 души, който имаме пред пандемията, на 1 март ресторантите и игралните зали ще бъдат отворени, а от 1 април ще заработят и нощните заведения“, заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на редовното правителствено заседание.

Премиерът разпореди на министъра на здравеопазването Костадин Ангелов да обсъди на предстоящата среща днес с бранша налагащите се действия по отношение на готовността на ресторантите и заведенията да заработят от 1 март. В този контекст министър-председателят отбеляза, че ваксинацията трябва да продължи с постигнато темпо, а осигурените мобилни екипи за отдалечените населени места да имунизират, тъй като това е пътят затворените от пандемията сектори отново да заработят при определени условия и капацитет.

„В България при стриктно спазвани мерки и в същото време – най-либералните в Европа, поддържаме резултати, които дават възможност на хората да живеят нормално. Българите не усещат, че има пандемия, така както в другите европейски държави. Така че да продължим по този начин“, отбеляза министър-председателят Бойко Борисов.

В рамките на заседанието на кабинета министърът на здравеопазването Костадин Ангелов докладва на премиера актуалната ситуация в страната. „По отношение на създадената организация за мобилните екипи, днес имаме заявени нужди от Ахтопол, където сме изпратили мобилен екип от РЗИ-Бургас, а други два екипа са в селата над Велико Търново – в Хаинбоаз. Там също днес започва ваксинация“, посочи здравният министър. Ангелов добави, че всички кметове в страната са информирани за възможността за заявка за мобилни екипи и здравните власти им съдействат максимално бързо.

Премиерът Бойко Борисов изрази убеденост, че въпреки предизвикателствата, породени от пандемията, Европейската комисия ще предприеме необходимите действия за осигуряването на ритмични доставки от ваксини.

Реклама

Децата от община Тетевен с послания срещу насилието в училище

Всяка година последната сряда на месец февруари отбелязваме Ден за борба с тормоза в училище или Ден на розовата фланелка. На този ден хиляди училища по целия свят носят розово, за да символизират своята позиция, като израз на неприемане на тормоза. В България този ден е отбелязан за първи път на 29 февруари 2012 г.

За шеста поредна година Община Тетевен инициира отбелязване на Деня против тормоза под мотото: „Нека спрем насилието в училище, като се обичаме, уважаваме и ценим човешкото достойнство“. Ученици и учители от общината се противопоставиха с призиви: “Да не се допуска тормоза в училище”. С различни инициативи те посочиха необходимостта учениците да бъдат толерантни и съпричастни един към друг, да не затварят очите си, когато някой е подложен на насилие и унижение.

Бяха раздадени балони и стикери във всички училища. Отправиха се напътстващи призиви от децата на общината и от възпитаниците на Център за подкрепа за личностно развитие. Идеята на кампанията е учениците да изразят своите послания към съучениците си, предизвиквайки ги да говорят открито и да търсят отговори на ситуации на училищен тормоз, в които са въвлечени и на които стават свидетели или преки участници. Да открият онези думи, които биха им помогнали в ситуации на насилие, призовавайки, как да се разбират по-добре и да станат по-успешни и добронамерени хора в живота.

Реклама

Николай Нанков показа напредъка на АМ „Хемус” при разклон „Боаза“

Зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков публикува във фейсбук профила си напредъка на АМ „Хемус” при разклон „Боаза“. В поста му се казва, че през 2024 г. автомагистралата ще е готова и от София до Варна ще се пътува комфортно, безопасно и спокойно.

По думите на Нанков, това е първият голям мост от участък 1 на АМ „Хемус”, „Боаза“ – разклон Плевен-Ловеч. Съоръжението се намира на 89+270 от новото трасе. Има общо 6 такива, като общата им дължина е 3 км, височината на някои от колоните достига 33 метра, а гредите, които трябва да се монтират на тази височина, са с тегло 49 тона. По този първи участък има общо 18 съоръжения, като 6 са виадукти, 4 надлеза и 8 селскостопански подлеза. По трасето само в този участък ще бъдат вложени около 95 000 кубика бетон и над 12 000 тона арматурна заготовка. Тоест, ако един бетоновоз превозва средно 9 куб. м бетон, това прави 10 555 бетоновоза.

„Каквото и да ви говорят нашите опоненти, ние продължаваме да работим! И през 2024 г. автомагистрала “Хемус” ще е готова. И от София до Варна ще се пътува комфортно, безопасно и спокойно. Като човек от Северна България зная колко чакана и важна е “Хемус”. Това е и един от моите ангажименти към земляците ми“, подчертава Нанков.

Реклама

Зам.-министър Евгени Григоров участва в работна среща с областния управител Ваня Събчева

Зам.-министърът на здравеопазването Евгени Григоров участва днес в работна среща при областния управител Ваня Събчева. Събчева обсъжда с институциите, имащи отношение по организацията на изборния ден, готовността им да се осигури нормално протичане на всички дейности на 4 април. В срещата участваха председателят на РИК Ловеч Валентина Недялкова, директорът на ОД на МВР старши комисар Цветозар Цанков, директорът на РЗИ Ловеч д-р Анета Винева, Христо Христов, директор на ДАНС Ловеч, началникът на РСПБЗН Владимир Кацарски. След работно посещение в РЗИ Ловеч се включи и зам.-министър Григоров.

Указанията на министъра на здравеопазването за противоепидемичните мерки в секционните избирателни секции, организацията в РИК за реда за получаването на изборните книжа, както и ваксинационната кампания бяха темите на срещата.

Ваня Събчева подчерта, че областта вече има разработен План за действие на техническия екип за изборите, предоставени са указания до общините във връзка с предоставянето на средства за логистично осигуряване на изборния процес; осъществена е организационно-техническа подкрепа за обезпечаване работата на РИК Ловеч – осигурено е помещение за дейността на РИК и друго помещение за провеждане на заседания, подготвена е административната част, приети са предварителни избирателни списъци от ГД „ГРАО“ при МРРБ и предоставени на общинските администрации.

„Осъществена е координация с общините във връзка с имунизацията срещу COVID 19 на членовете на техническите екипи и служителите, участващи в изборния процес, екипът на Областна администрация дори вече е получил първата доза, подготвя се имунизацията на членовете на СИК, заявили желание, осъществена е координация с представителите на сдруженията на работодателите в област Ловеч за ваксиниране на работници и служители, проявяващи желание за това, проведена е работна среща с представители на РИК – Ловеч във връзка с прилагането на противоепидемичните мерки, като всички действия на администрацията във връзка с изборния процес ще бъдат съобразени с дадените указания и препоръки на МЗ“, информира Ваня Събчева.

В Ловешка област са разкрити и осем имунизационни кабинета в болници и РЗИ. До тази сутрин в областта са поставени 1638 ваксини, от които 423 са втора доза на медицински специалисти, информира д-р Винева.

Впечатлен съм от отличната организация на РЗИ, вече работят 8, а се очаква и разкриването на още един имунизационен кабинет. Това е голямо предизвикателство – да се подготвят не само членовете на СИК, а и гражданите, които желаят да се имунизират и да бъдат спокойни в изборния ден, каза пред журналисти Евгени Григоров. По думите му видяното в Ловеч дава увереност, че тук няма да има проблеми. Ваксини получаваме всяка седмица, те биват веднага разпределени. Скоро ще има регулярни доставки и от трите вида, така че хората след един момент ще имат избор. Но е добре да подчертаем още веднъж, че и трите са с доказана ефикасност и всички те изпълняват основната цел – да защитават имунизираните от коронавирус и тежки усложнения. В последните няколко дена се ускориха темповете в страната, желаещите се увеличават и се надяваме, че в скоро време ще постигнем едно добро ниво на ваксинация, за да може този вирус да бъде пречупен, каза още зам.-министър Григоров. Той призова хората, които са се имунизирали и реимунизирали да се снабдят със сертификат, за да могат винаги и навсякъде да докажат, че са ваксинирани срещу COVID 19.

Реклама

31 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Към 11 часа 23 февруари 2021 г. общо диагностицираните случаи в област Ловеч са 2754, активните случаи са 227, като 70 от тях на болнично лечение, а 157 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 2363. Общият брой на карантинираните лица в областта е 367. Починалите до момента са 164.

На 22  февруари са новодиагностицирани 31 души, разпределени както следва:

За Община Ловеч– 7 случая

  • мъж на 57 г. от с. Абланица
  • мъж на 48 г. от с. Слатина
  • жена на 46 г. от с. Слатина
  • 2 жени на 40 и 70 г. от гр. Ловеч
  • мъж на 26 г. от гр. Ловеч
  • дете на 17 г. от гр. Ловеч

За Община Троян – 9 случая

  • мъж на 59 г. от с. Горно Трапе
  • мъж на 37 г. от с. Черни Осъм
  • жена на 36 г. от с. Черни Осъм
  • 3 жени на 33, 47 и 60 г. от гр. Троян
  • 3 деца на 10, 15 и 16 г. от гр. Троян

За Община Тетевен – 1 случай

  • мъж на 60 г. от с. Галата

За Община Луковит– 10 случая

  • 2 мъже на 46 и 78 г. от с. Дерманци
  • 2 жени на 41 и 45 г. от с. Дерманци
  • жена на 75 г. от с. Торос
  • жена на 40 г. от с. Ъглен
  • 2 жени на 44 и 53 г. от гр. Луковит
  • 2 мъже на 54 и 83 г. от гр. Ловеч

За Община Летница – 2 случая

  • мъж на 36 г. от гр. Летница
  • жена на 56 г. от гр. Летница

За Община Ябланица – 2 случая

  • мъж на 70 г. от с. Добревци
  • жена на 64 г. от гр. Ябланица

 От новодиагностицираните 9 души са от 4 семейни огнища, останалите нямат епидемиологична връзка. Хоспитализирани са 7 души, останалите са на на домашно лечение и изолация.

Няма новодиагностицирани медицински лица.

Новодиагностициран е учител и ученик от Ловеч, паралелката ще бъде поставена под карантина в домашна изолация за 10 дни и учител и 3-ма ученици от гр. Троян. Учителят е работил в условия на онлайн обучение, един ученикът е бил на онлайн обучение а другите двама последно на училище съответно на 11 и 18 февруари и допълнителни мерки по отношение на деца няма да бъдат предприемани.

Всички контактни на новодиагностицираните лица са установени и поставени под карантина. За денонощието е починал мъж на 89 г. от с. Ъглен с придружаващо сърдечно заболяване.

Реклама

Старши комисар Цветозар Цанков е новият директор на ОД МВР-Ловеч

Със заповед на министърът на вътрешните работи от 23 февруари  2021 година Цветозар Цанков е временно преназначен на длъжност Директор II степен на ОД МВР-Ловеч, със специфично наименование „старши комисар“.

Комисар Цветозар Цанков е роден през 1971 год. в гр. Ловеч. Средното си образование завършва през 1989 година в полицейското училище в гр. Пазарджик, а през 2000 година придобива образователно-квалификационна степен „Магистър“ в СА „Д.А. Ценов“ гр. Свищов.

Работа в системата на МВР започва на 01 май 1991 год. в СДВР, а от м. декември същата година постъпва на работа като полицай в РПУ-Ловеч.

Октомври 2000 год. е преназначен на длъжност Районен инспектор в РУ Ловеч, през 2003 год. заема длъжност в сектор „Криминална полиция“ в РУ-Ловеч, а от 2005 г. в сектор „Борба с организираната престъпност“. През 2007г. и 2010г. последователно заема длъжности в сектор СОД и в „Охранителна полиция“ в РУ Ловеч , а от 2011 год. е инспектор в сектор „Криминална полиция“ при ОД МВР-Ловеч.

От 2015 год. до юни  2017 год. Цветозар Цанков е началник група в сектор „Криминална полиция“ в ОД МВР-Ловеч, а от 07 юни 2017 година до този момента е на длъжност началник на отдел „Криминална полиция“ в ОД МВР-Ловеч.

Реклама

46 годишен мъж е задържан за 24 часа. Шофирал след употреба на наркотици

На 22 февруари около 16.00ч. на ул. „Иван Вазов“ в Тетевен, полицейски екип е спрял за проверка лек автомобил, управляван от 46 годишен мъж. При тестване на водачът, с техническо средство дрегер, който е отчел наличието на амфетамин и канабис.

По случая е образувано бързо производство, а лицето е задържано за срок до 24 часа в РУ Тетевен.

Реклама

Как да направим справка за номера и адреса на избирателната си секция

От Централната избирателна комисия уведомяват, че всеки избирател може да направи справка за номера и адреса на избирателната си секция на интернет страницата на ГД „ГРАО“ към МРРБ на адрес: https://www.grao.bg/elections/

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
72 %
0.5kmh
1 %
пт
28 °
сб
29 °
нд
29 °
пн
31 °
вт
32 °