петък, юни 26, 2026

Интересни младежки събития планира Община Тетевен за 2021 г.

Общинският план за младежта на Община Тетевен за 2021 г. е изпълнен с множество интересни инициативи. Той се ръководи от 5 стратегически цели:

Стратегическа цел 1: Създаване на благоприятна и подкрепяща среда за качествено образование и професионална реализация на младите хора в общината. В нея са включени дейности като: Презентиране на дигитални продукти, изработени от учениците от осми и девети клас; Организиране на посещения от ученици от прогимназиална степен в местни фирми и места за настаняване с цел запознаване с дейността им и възможностите за бъдеща професионална реализация; Организиране на младежка трудова борса за завършващи средно образование; Номинация „Работодател и инвеститор на годината“, категория младежка заетост и младежко предприемачество и номинация „Ученик с постижения в общообразователната и професионална подготовка и др.

Стратегическа цел 2: Създаване на устойчив механизъм за облекчаване бита и насърчаване раждаемостта, решаване на социални проблеми на младите хора като предпоставка за задържането им в общината. Предвидено е организирането на Информационна кампания за популяризиране на мерките за подпомагане на млади семейства с репродуктивни проблеми и насърчаване на раждаемостта, заснемане на видеофилм с млади семейства, избрали да живеят и се развиват в община Тетевен и организиране на различни благотворителни инициативи.

Стратегическа цел 3: Насърчаване на здравословен начин на живот и превенция на отрицателните обществени явления и прояви сред младите хора. Тя включва Информационна кампания за отбелязване на Европейския ден за борба със затлъстяването; Арт терапия с младежи в неравностойно положение; „Да излезеш от ада“- среща с млади хора, преодолели наркозависимости; Посредничество за осъществяване на индивидуални консултации със специалисти на деца и младежи, зависими от наркотични вещества и др.

Стратегическа цел 4: Създаване на привлекателна и достъпна среда за развитие на младите хора в общината, разширяване възможностите за културни, спортни изяви и личностно развитие. В тази цел са заложени най-много дейности, сред които Обявяване на конкурс за финансово подпомагане на младежка инициатива, свързана с благоустрояване на обществената среда, запазване на културното наследство на тетевенци; Общинска работилница /изработване на сувенири с характерни за района стари шевици, дърворезби, елементи в килимарството/ и организиране на разпродажба за подпомагане на благотворителни каузи; Естетизиране на подпорната стена при кооперативния пазар с графитни изображения. На пл. ,,Сава Младенов“ в Тетевен ще бъде организирано публично четене и изработване на отворена книга с цитати. Интересни събития ще има и по случай Часът на Земята.

Стратегическа цел 5: Стимулиране гражданската активност и съпричастност на младите хора, както и участието им в местното самоуправление; развитие на междукултурния диалог. Тук една от заложените дейности е организирането на образователни, културни и спортно – развлекателни прояви. Друга дейност е популяризиране на добри практики в реализация на младежки инициативи от формални и неформални сдружения. Предвидено е и да се проведе акция „Екодоброволци“, организиране на група младежи – доброволци за посещение и подпомагане с различни дейности на възрастни хора на територията на община Тетевен, нуждаещи се от подкрепа, залесяване и др.

Подробности за изготвянето на Общинския план за младежта за 2021 г. на Община Тетевен и всички дейности, предвидени в него, може да видите на официалния сайт на Общината www.teteven.bg, раздел ,,Информация и дейности“ – вижте ТУК.

Реклама

8 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Към 10 часа 02 февруари 2021 г. общо диагностицираните случаи в област Ловеч са 2514, активните случаи са 103, като 39 от тях на болнично лечение, а 64 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 2258. Общият брой на карантинираните лица в областта е 151. Починалите са 153.

На 01  февруари са новодиагностицирани 8 случая, разпределени както следва:

За Община Ловеч – 2 случая

  • жена на 50 г. от гр. Ловеч
  • мъж на 24 г. от гр. Ловеч

За Община Луковит – 5 случая

  • мъж на 21 г. от с. Дерманци
  • 2 жени на 61 и 71 г. от с. Торос
  • жена на 56 г. от гр. Луковит
  • мъж на 47 г. от гр. Луковит

За Община Угърчин – 1 случай

  • мъж на 48 г. от с. Кирчево

От новодиагностицираните 3 лица са от 1 семейно огнище, останалите нямат епидемиологична връзка. 3 лица са хоспитализирани, останалите са на домашна изолация и лечение. Контактните лица са установени и карантинирани.

Няма новодиагностицирани учители и медицински лица.

Починала е жена на 82 г. от с. Дерманци със затлъстяване и хронично белодробно заболяване.

Реклама

Задържаха 46-годишна жена като съучастничка в кражба

След проведени издирвателни мероприятия, служители на РУ Тетевен са установили 46-годишна жена като съпричастна към извършена кражба на портфейл, с документи и сумата от 50 лева, притежание на 53-годишен тетевенец. Работата по случая продължава.

Реклама

Информация за епидемичната обстановка в област Ловеч

14-дневната заболяемост от COVID-19 в област Ловеч към 31.01.2021г. е 64,5 на 100 хил.души население при средна за страната 99,0 на 100 хил.  Към 24.01.2021г. заболяемостта е била 61,2 на 100 хил.

През последните два дни на територията на област Ловеч няма новодиагностицирани случаи. Общо диагностицираните от началото на епидемията са са 2503, активните случаи са 99, като 37 от тях на болнично лечение и 62 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 2252, а общият брой на карантинираните лица в областта е 129. Починалите са 152.

Починал е мъж на 75 г. от гр. Троян с придружаващи съдечно, онкологично заболяване и диабет.

През настоящата седмица подлежи прилагането на втора доза от ваксината на над 200 медици в област Ловеч. Продължава обхващането на персонал и потребители от социалните домове в областта, като с новата доставка от ваксината ще бъдат обхванати 180 лица.

Реклама

Оповестен е проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2021 г.

Със Заповед на Директора на Парковата дирекция е оповестен проект на Годишен план за пашата и ползването на сено в Национален парк „Централен Балкан“ за 2021 г. Планът се изготвя в съгласие със Закона за защитените територии и има за цел да организира поддръжката и регулацията на тревни местообитания в НП „Централен Балкан“ чрез въвеждане на успешни практики за паша на селскостопански животни и сенокос, като същевременно създава условия за устойчив поминък на местното население.

В него са регламентирани вида и броя на селскостопанските животни, които могат да пасат в пределите на Парка, местата и периодите за паша, начинът и периодите на добиване на сено, процедурата за достъп до този ресурс на стопаните и др. С пълния текст на проекта на Годишния план за пашата и ползването на сено за 2021 г. може да се запознаете от тук

Реклама

ЧЕЗ удължава работното време на центровете за обслужване на клиенти

Компанията призовава потребителите да продължат да използват възможностите на каналите за връзка от разстояние

От 1 февруари, понеделник, центровете за обслужване на клиенти на дружествата на ЧЕЗ в България удължават работното си време и ще обслужват клиенти от 08:30 до 17:00 ч.

Дейността на клиентските центрове бе временно променена поради предприетите мерки за защита на клиенти и служители, свързани с ограничаване разпространението на вирусни инфекции по време на извънредната обстановка. Във връзка с облекчаването на мерките, компанията взе решение да организира работата по начин, който да позволи удължаването на работното време при спазване на указанията за предпазване от коронавирус.

Създадена е организация за изпълнение на всички изисквания и препоръки за безопасно обслужване на потребители, включително използване на лични предпазни средства от служители и клиенти. Осигурена е периодична дезинфекция на работни места и помещения. Обслужването е организирано при спазване на препоръките на Министерство на здравеопазването за разстояние между служител и клиент.

Информация за адресите и работното време на всеки от 29-те центрове за клиенти на ЧЕЗ на територията на Западна България може да се получи на корпоративните сайтове cez.bg и cez-rp.bg, както и на телефонната линия 0 700 10 010.

Във връзка с удължената до 30 април извънредна обстановка, ЧЕЗ съветва своите клиенти да посещават офисите на центровете за обслужване при неотложна необходимост, като за информация и връзка с компанията използват възможностите за дистанционен контакт.

Реклама

След три години от София до Варна ще се пътува по магистрала

„През 2024 година българските граждани спокойно ще пътуват по съвременен европейски, с високо качество аутобан от София до Варна“, каза по БНТ зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. С добри темпове върви 52-километровата отсечка от АМ „Хемус“ до разклона за  Ловеч и Плевен. Същевременно започнаха подготвителните дейности по изграждане на 84-километровото трасе до Велико Търново. Строят се инженерни пътища, премахва се хумусният слой от имотите, които ще бъдат засегнати и др.

Хубава новина за Северна България, е че търгуваме магистралата от Русе до Велико Търново, която ще се изгражда с европейски средства на три лот-а. Строи се и основната пътна връзка на Северозападна България – Видин-Ботевград. Отчита се бърз напредък по трасето Ботевград – Мездра, като за улеснение на трафика предсрочно е пуснато трасе на биндер, добави Нанков.

Предстои завършването на тунел „Витиня“ на АМ „Хемус“. Там се чака само осветлението от германска фирма, която е имала проблеми с доставката през месец декември. За магистрала „Струма“ зам.-министър Нанков информира, че е останал само най-тежкият участък –през Кресненското дефиле. Има избрани изпълнителни, но ще се изчака окончателното произнасяне на ЕК за взетите екологични мерки. Очаква се до края на годината да финализира изграждането на тунел „Железница“ и мостовите съоръжения преди и след него. До края на годината ще приключи и най-тежкият участък от магистрала „Европа“ – от Калотина до Драгоман. Последният 16-километров участък от Сливница до София ще се изгражда със средства от ЕС.

Реклама

Информационен бюлетин на ОДМВР – Ловеч

35-годишен мъж от Русе е задържан за срок от 24 часа в РУ Троян, след като на 31 януари около 22.13ч. е установен да управлява лек автомобил в града след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 1,68 промила. По случая е образувано досъдебно производство.

Бързо производство за шофиране след употреба на алкохол е образувано и в РУ Ябланица. На 31 януари около 00.40ч., 25-годишен жител на с.Скравенае установен да управлява товарен автомобил в с.Златна Панега посока София, след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 1,33 промила. Работата по случая продължава.

30-годишен жител на Троян е задържан в местното районно управление на МВР, след като на 29 януари при извършена полицейска проверка е установено, че държи в джоб на дрехите си суха, зелена тревиста маса – т.нар. «дизайнерска дрога», с тегло около 4 гр. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.           

Реклама

Отбелязваме Деня за почит към жертвите на комунистическия режим

На 1 февруари отбелязваме Деня за почит към жертвите на комунистическия режим. Началото на тази традиция е поставено преди 10 години.

На тази дата през 1945 г. първи състав на Народния съд обявява смъртните присъди на тримата регенти на малолетния цар, 67 депутати, 22-ма министри начело с министър-председателите акад. Богдан Филов, Иван Багрянов и Добри Божилов, 47 генерали и висши офицери и 8 царски съветници. Спасява се от смърт само последният премиер Константин Муравиев с присъда от 15 години затвор. Смъртните присъди са изпълнени в нощта на 1 срещу 2 февруари.

По инициатива на президентите Желю Желев и Петър Стоянов от 2011 г. 1 февруари се отбелязва официално като Ден на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим.

В столицата днес граждани и политически формации ще поднесат цветя пред Мемориала в тяхна памет в парка пред Националния дворец на културата.

Реклама

Скална маса падна на пътя Тетевен-Боаза

Малко след 19.00ч. снощи е паднала скална маса в едната пътна лента на път 305-52км., посока Тетевен-Боаза. Движението се е осъществявало в другата пътна лента, като на място са били и служители на РУ Тетевен и АПИ. Около 20.30ч. движението по пътя е било възстановено напълно.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно облачно
26.2 ° C
26.2 °
26.2 °
65 %
1.8kmh
65 %
пт
24 °
сб
28 °
нд
29 °
пн
31 °
вт
33 °