събота, юни 27, 2026

Държавата ще заплаща таксите на студенти, които имат сключен договор с работодател за стаж и работно място

 Държавата ще заплаща напълно или частично таксите на студенти, които имат сключен договор с работодател за осигуряване на стаж по съответната специалност за периода на обучението и на работно място след успешното му завършване. Това предвижда одобрена от правителството Наредба, която урежда условията за сключване на договорите и начина на финансиране обучението на студентите.

Ежегодно министърът на образованието и науката ще утвърждава списък със специалностите, за обучението в които се осигуряват средства от държавния бюджет по реда на тази Наредба. Списъкът ще се изготвя по висши училища, форми на обучение и брой студенти, за които се осигурява напълно или частично заплащането на разходите за обучение.

Министерският съвет, по предложение на министрите чрез министъра на образованието и науката, ще приема списък с работодатели, регистрирани на територията на страната, които имат право да сключват договори със студентите по реда на Наредбата. В този списък ще бъдат посочвани и специалностите и броят на студентите, за които работодателят е заявил готовност за сключване на договор.

Студентите, сключили договор, няма да заплащат такси за времето на обучението си в университет, като в същото време ще имат стаж при съответния работодател по специалността си. След успешно завършване същите студенти ще продължат работа при работодателя си за минимум 5 години, в които ще получават възнаграждение в размер не по- малко от средната основна заплата в предприятието.

Наредбата се приема в изпълнение на одобрените промени в Закона за висшето образование, като основна цел е да се приложи механизъм за оптимизиране на връзката между висшето образование и потребностите на икономиката и обществото чрез стимулиране на обучението във важни за развитието на страната специалности, където има недостиг на висококвалифицирани кадри.

Реклама

11 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Към 11 часа 13 януари 2021 г. общо диагностицираните случаи в област Ловеч са 2407, активните случаи са 222, като 47 от тях на болнично лечение, а 175 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 2045. Общият брой на карантинираните лица в областта е 281. Починалите са 140.

На 12  януари са новодиагностицирани 11 случая, разпределени както следва:

За Община Ловеч – 4 случая

  • мъж на 58 г. от с. Александрово
  • жена на 37 г. от с. Дойренци
  • жена на 48 г. от гр. Ловеч
  • мъж на 45 г. от гр. Ловеч

За Община Троян – 3 случая

  • мъж на 64 г. от с. Орешак
  • жена на 43 г. от гр. Троян
  • мъж на 66 г. от гр. Троян

За Община Тетевен – 1 случай

  • мъж на 54 г. от гр. Тетевен

За Община Луковит – 2 случая

  • мъж на 27 г. от с. Петревене
  • жена на 65 г. от гр. Луковит

За Община Летница – 1 случай

  • мъж на 56 г. от гр. Летница

Лицата нямат епидемиологична връзка помежду си,  4 лица са хоспитализирани, останалите поставени са на домашна изолация и лечение.

Дагностицирано е 1 медицинско лице от гр. Троян, работещо в УМБАЛ Плевен.

Починал е мъж на 72 г. от гр. Троян с придружаващи сърдечно и хронично неврологично заболяване.

Реклама

Информационен бюлетин ОДМВР-Ловеч

На 12 януари на територията обслужвана от РУ Ябланица е проведена специализирана полицейска операция, в хода на която полицейските служители са извършили проверка на 133 лица и 95 МПС, като за установени нарушения са съставили 4 акта по ЗБЛД и 4 акта и 8 глоби с фиш за нарушение на ЗДВП.

В РУ Троян е образувано досъдебно производство след получен сигнал от служители на ЧЕЗ АД, че от частен дом в с.Дебнево е извършено неправомерно присъединяване към електропреносната мрежа, с което са създадени условия за непълно отчитане на потребената ел. енергия.

Реклама

Община Тетевен стартира нова социална услуга „Асистентска подкрепа“

Община Тетевен стартира нова социална услуга „Асистентска подкрепа“, държавно –делегирана дейност, която ще обхване 59 потребители и ще бъдат ангажирани 15 асистенти. Това е специализирана социална услуга, която включва подкрепа от асистент за самообслужване, движение и придвижване, промяна и поддържане на позицията на тялото, изпълнение на ежедневни и домакински дейности, комуникация.

Асистентската подкрепа ще се предоставя на лица в надтрудоспособна възраст в невъзможност за самообслужване, които нямат определена по съответния ред степен на намалена работоспособност. Деца с трайни увреждания и пълнолетни лица с трайни увреждания с определена чужда помощ, които не ползват асистентска подкрепа, помощ за осигуряване на асистентска подкрепа или за които не се получава помощ за грижа в домашна среда по реда на друг закон, също ще могат да се възползват от услугата.

Насочването за ползване на асистентска подкрепа, контролът върху дейността на асистентите и отчитането на услугата се извършва от Община Тетевен.

Реклама

336 педагогически специалисти и 130 непедагогически персонал от област Ловеч са заявили желание за имунизация срещу COVID 19

336 педагогически специалисти и 130 непедагогически персонал от област Ловеч са заявили желание за имунизация срещу COVID 19. Това е близо 20 % от общия брой – 1695 учители, възпитатели, педагогически съветници и други, работещи в училища и детски градини. Данните са предоставени на областния управител Ваня Събчева от Регионалното управление на образованието и са към 8 януари 2021 г. Процесът обаче е отворен, всеки може да заяви желанието си. При стартиране на втората фаза от Националния план за имунизация, който включва работещите в образователните структури ще бъдат поканени първо хората, вече заявили готовността си да се ваксинират, а след това и онези, които са взели решението по-късно.

Най-голям е броят на заявилите желанието си в община Ловеч – 148 педагогически специалисти и 54 непедагогически персонал, следвани от Троян – съответно 78 и 22, Тетевен – 54 и 22, Луковит – 33 и 20. В община Ябланица заявилите желанието си за имунизация педагози са 9, а непедагози 4, в Летница 7 и 1, в Угърчин 6 и 5, а в община Априлци към момента само един учител и двама от персонала.

Припомняме, че в момента върви първа фаза, в която попадат медицинският персонал от лечебните заведения за болнична и извънболнична помощ, специалисти по здравни грижи, лекари по дентална медицина, фармацевти, пом.-фармацевти.

Във втора фаза са включени педагози, потребители на социални услуги и служители във ферми за норки. В трета фаза – служители, участващи в дейности по поддържането на ключова инфраструктура в държавата, служители на МВР, а в четвърта фаза – възрастни на и над 65 г. и хора с придружаващи заболявания. В пета фаза – уязвими групи от населението поради високия епидемиологичен риск от инфектиране, свързан с начина им на живот.

По данни на Единния информационен портал към 12 януари в област Ловеч са имунизирани вече 115 човека, като 100 от тях са с първата пратка на ваксината, а 15 след получаването на втората пратка.

Реклама

АПИ съветва шофьорите да тръгват с автомобили, подготвени за зимни условия

Във връзка с очакваното понижение на температурите и преминаването на дъжда в сняг Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите да тръгват на път с автомобили подготвени за зимни условия, да карат внимателно, със съобразена скорост и да не предприемат рискови изпреварвания.

Областните пътни управления следят метеорологичните прогнози по райони и предприемат обработка на настилките. За повишаване безопасността на движение, ако метеорологичните условия го изискват, е възможно затваряне на определени участъци за обработване на настилките с химически вещества и инертни материали.

Всички машини на пътноподдържащите фирми са в пълна мобилизация за снегопочистване на републиканските пътища. По опорните пунктове има инертни материали – сол, пясък, калциев двухлорид.

Реклама

Разрешават се само практически присъствени дейности на учениците от 5 до 12 клас и на студентите. Онлайн обучението им остава до 31 януари

Разрешава се извършването само на практически присъствени дейности на учениците от 5 до 12 клас и на студентите, които не могат да се проведат в електронна среда, а останалите им занятия остават онлайн до 31 януари т.г. бе решено на работно съвещание при премиера Бойко Борисов. В него участваха министърът на здравеопазването Костадин Ангелов, министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, министърът на младежта и спорта Красен Кралев, министърът на вътрешните работи Христо Терзийски и представители на Националния оперативен щаб и на ваксинационния щаб.

В началото на заседанието здравният министър докладва на премиера, че епидемичната ситуация в страната продължава да се подобрява. „По отношение на заболеваемостта България вече е на 26-о място от страните в Европейския съюз, а като добавим към тях и страните от Балканите, ние сме на 31-о място по заболеваемост и на 7-о място по смъртност от държавите членки на ЕС“, посочи министър Ангелов. Той отбеляза, че в лечебните заведения се отчита трайна тенденция за намаляване на използваемостта на болничните легла както в интензивните отделения, така и извън тях. Броят на излекуваните също категорично остава по-голям от броя потвърдени нови случаи на дневна база.

Въз основа на направените анализи и проведени срещи, министърът на здравеопазването предложи на премиера и членовете на Министерския съвет да се разреши присъственото провеждане на определени практически дейности и изпити за учениците от 5 до 12 клас и на студентите във висшите училища, но обучението им в електронна среда да продължи до 31 януари. Ще бъде подготвен списък с точно посочените практически занимания, които по изключение ще се извършват присъствено.

„Относно другите противоепидемични мерки в страната, считаме, че те трябва да продължат да действат до края на месец януари т.г.“, категоричен бе министърът на здравеопазването Костадин Ангелов. Той бе подкрепен от образователния и спортния министър Красимир Вълчев и Красен Кралев.

„Данните от последните седмици са отговор на всеки, който казва дали са ни били правилни и навременни така наложените точни мерки“, отбеляза министър-председателят Бойко Борисов. Премиерът изрази благодарност към всички лекари и медицински работници, както и към Националния оперативен щаб за добрите резултатите в битката с новия вирус, постигнати с възможно най-меките противоепидемични мерки на фона на ограниченията в Европа. „В същото време много хора разбраха, че с дистанцията и маските, и ако пазят себе си и близките си – това е само добре за тяхното здраве. Голям плюс е и че децата ходят на ясли, детски градини и на училище до 5-и клас, за да не губят своите навици“, изтъкна министър-председателят.

Премиерът Борисов добави, че предстои да се разгледат различни варианти за възстановяването на класните занятия при по-големите ученици от 5 до 12 клас.

Акцент на работното съвещание при министър-председателя бе ходът на ваксинацията срещу коронавируса у нас. До момента иминузираните са 14 161 души. „Утре очакваме първата доставка от втората разрешена за употреба ваксина на компанията „Модерна“. Количеството, което ще пристигне, е 2400 дози като доставката се извършва едновременно във всички европейски държави“, посочи Богдан Кирилов, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата. Следващата доставка ще бъде на 18 януари, когато България ще получи 35 000 дози от ваксината на „Пфайзер/ Бионтех“, следват още около 4000 дози на 25 януари отново на „Модерна“, а на 2 февруари – 35 000 дози на „Пфайзер/ Бионтех“.

„Колкото се може по-бързо повече хора да се ваксинират на първата линия, освен докторите и учителите. Създайте точен и строг график, както и максимално добра организация за поставянето на ваксините. Случаи като този в Сандански повече да не се повтарят“, изиска премиерът Борисов от здравния министър. Министър-председателят подчерта, че с пристигането на различни партиди на ваксините срещу COVID-19 по различно време се дава възможност за използването на целия потенциал на системата.

Реклама

Ситуацията в страната се нормализира, институциите са в пълна координация и готовност за незабавна реакция във връзка с метеорологичната обстановка

Ситуацията в страната се нормализира, обстановката във връзка с метеорологичната условия се следи непрекъснато, наблюдават се нивата на язовирите и където е необходимо се изпускат контролирано. Всички отговорни институции са в пълна координация помежду си и в готовност за реагиране, включително и на сигнали на граждани. Превантивно започва обработка на пътните настилки по републиканската пътна мрежа заради очакваното застудяване. Това беше докладвано на министър-председателя Бойко Борисов по време на работно съвещание, което той свика във връзка с усложнената метеорологична обстановка на някои места в страната.

„Максимално бързо Фондът за бедствия и аварии да окаже помощ, когато кметовете са готови. Всеки по своя ресор да вземе мерки. В петък зимата идва с пълна сила, така че да се внимава много“, заяви премиерът Борисов.

По време на съвещанието министърът на околната среда и водите Емил Димитров информира, че са предприети всички действия по отношение на наблюдение на нивата на язовирите, като съседните държави – Гърция и Турция са уведомени, за да могат да предприемат превантивни мерки.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова  изтъкна, че всички пътни управления са получили указания превантивно да започнат обработка на пътните настилки поради очакваното падане на температурите. Ведомството работи в пълен синхрон с министерството на вътрешните работи.

Електропреносната система в страната е под контрол, местата, на които електрозахранването е било прекъснато, вече е възстановено, докладва министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя увери, че аварийните екипи са усилени и имат пълна готовност да поемат сигнали.

Към момента няма язовири, които да предизвикват риск за живота на хората, информира министърът на икономиката Лъчезар Борисов. От миналата седмица е създаден щаб към Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, който следи денонощно нивата на водоемите, посочи още министърът.

Министърът на вътрешните работи Христо Терзийски информира премиера Борисов, че ведомството е в постоянен контакт и координация с всички отговорни институции във връзка с метеорологичната обстановка и екипите незабавно реагират на всички подадени сигнали. Министърът добави, че през последното денонощие най-тежко е било положението в Смолян, където има срутване на къща в следствие на активирано свлачище, но след бързата реакция на екипите на полицията и пожарната обитателите на дома – двама възрастни и две деца са евакуирани незабавно и няма загинали.

Министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева заяви, че „Напоителни системи“ оказват пълно съдействие на Столична община. Следят се язовирите, стопанисвани от дружеството, и има контролирано изпускане на някои от тях. Министър Танева информира, че има малко залети земеделски площи в Югозападна България, но екипи работят по места.

Реклама

5 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Към 11 часа 12 януари 2021 г. общо диагностицираните случаи в област Ловеч са 2396, активните случаи са 230, като 47 от тях на болнично лечение, а 183 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 2027. Общият брой на карантинираните лица в областта е 317.

На 11  януари са новодиагностицирани 5 случая, разпределени както следва:

За Община Троян – 2 случая

  • 2 жени на 22 и 69 г. от гр. Троян

За Община Тетевен – 1 случай

  • жена на 76 г. от с. Голям извор

За Община Летница – 1 случай

  • мъж на 56 г. от гр. Летница

За Община Ябланица – 1 случай

  • жена на 62 г. от гр. Ябланица

Лицата нямат епидемиологична връзка помежду си,  2 лица са хоспитализирани, останалите поставени са на домашна изолация и лечение. Няма новорегистрирани медицински лица и няма починали за денонощието.

Реклама

Няма наводнени населени места в област Ловеч през изтеклото денонощие

За изтеклото денонощие на територията на област Ловеч няма наводнени населени места, няма данни за блокирани и аварирали МПС, няма пострадали и нуждаещи се от евакуация граждани, както и откъснати населени места или такива без електрозахранване.

В РД ПБЗН-Ловеч са постъпили 3 сигнала за отводняване на мазе /от Луковит, Угърчин и Ловеч/, 5 сигнала за отстраняване на паднали дървета /с.Голям извор, с.Соколово, с.Борима, Киркова махала и Троян/ и 2 сигнала за гасене на сажди в непочистени комини /гр.Троян и с.Румянцево/.

Реклама

Времето

Тетевен
разкъсана облачност
21.2 ° C
21.2 °
21.2 °
72 %
1.6kmh
39 %
пт
20 °
сб
28 °
нд
29 °
пн
31 °
вт
32 °