неделя, юни 28, 2026

Тетевен отбеляза двоен празник – 143 години от освобождението на града от османско владичество и Деня на народните будители

Днес в Тетевен бяха отбелязани 143 г. от освобождението на града и Деня на народните будители. Специални гости на събитията бяха г-жа Таня Михайлова – зам.-министър на образованието и науката, Еленко Начев – началник на Регионалното управление на образованието – Ловеч, почетните граждани на град Тетевен – Мария Милева и Свилен Русинов.

Началото на празничния ден бе поставено в двора на църквата „Св. Всех Святих“, където отец Павел отслужи панихида пред паметника на загиналите за Освобождението на Тетевен руски воини. В знак на признателност бяха поднесени цветя от името на Община Тетевен, Общински съвет – Тетевен, Таня Михайлова – зам.-министър на образованието и науката, СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен, НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен, НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен, НЧ „Съгласие 1869“ – гр. Тетевен, Исторически музей Тетевен, Общинска организация на Съюза на ветераните от войните в България – Тетевен, Общинска организация на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва – Тетевен, представители на общинските структури на ПП ГЕРБ, БСП, ВМРО, граждани.

След това на пл. „Сава Младенов“ кметът на Тетевен д-р Мадлена Бояджиева издигна знамето на града, а по-късно събитията се пренесоха в салона на НЧ „Съгласие 1869 г.“. Там се състоя Тържествената сесия на ОбС – Тетевен, която бе открита от Мария Стойчева – председател на Общинския съвет. Тя произнесе тържествено слово, след което това направи и д-р Мадлена Бояджиева. Своето обръщение направи и зам.-министърът на образованието и науката – Таня Михайлова, която връчи на кмета на Тетевен плакет от името на Министерство на образованието и науката.

С решение на Общински съвет – Тетевен – За принос в развитието на Община Тетевен чрез дарителската си дейност и заслуги от обществена значимост, Васил Александров бе удостоен с титлата „Почетен гражданин на град Тетевен“. Отличието бе връчено от д-р Бояджиева и г-жа Стойчева.

На Тържествената сесия със Заповед на Кмета на Община Тетевен, бяха връчени Грамоти за дарител на Община Тетевен и плакети на проф. Иван Гаврилов, господин Искър Искров, ,,Златна Панега Цимент“ АД и ,,Биоминерал“ ООД – гр. Ябланица, които през динамичната 2020 г. оставиха отпечатък в името добруването на гражданите на общината. Грамота за принос в развитието на град Тетевен и плакет получиха инж. Емил Максимов и госпожа Лиляна Рунева, които като общественици дълги години доказват обичта си към Тетевен. Грамота за принос в развитието на образованието в град Тетевен и плакет, д-р Бояджиева връчи на господин Еленко Начев – началник на РУО – Ловеч, който неведнъж е съдействал за различни инициативи и извършени подобрения в образователните институции.

От името на ОбС-Тетевен г-жа Стойчева връчи плакети на

  • Петко Петков – За принос в съхраняване и популяризиране на историческата памет на град Тетевен;
  • Ирена Филипова – За цялостен принос в учебно-образователната работа;
  • Димитър Пандурски – За принос и съпричастност към съхранение и развитие на духовността в град Тетевен.

От името на общинска фондация ,,Тома Васильов“, г-жа Стойчева награди учители и деца, предложени от ръководствата на училищата, които със своя талант и воля доказват, че в Тетевен живеят достойни българи:

  • Анаид Асенов – За активно участие и съпричастност към културния и обществен живот на град Тетевен;
  • Бони Руснакова – За постигнати отлични резултати в образованието и активно участие в обществения живот на град Тетевен;
  • Ванеса Боевска, Ванеса Тодорова, Зорница Иванова, Йоанна Стоянова, Йохан Георгиев, Румен Георгиев, с ментор: Йоана Кънчева – За постигнати отлични резултати в образованието и активно участие в обществения живот на град Тетевен;
  • Никола Филипов – За постигнати отлични резултати в образованието и активно участие в обществения живот на град Тетевен;
  • ДВГ “Славейче” / НЧ “Хаджи Генчо”/ – с ръководител: Станислава Стоянова – За активно участие в културния живот на град Тетевен.

Д-р Бояджиева и г-жа Стойчева връчиха Благодарствен адрес за пореден дарителски жест на дългогодишната учителка и писателка – Мария Милева. Тя дари на Община Тетевен ръчно ушит гоблен на Тома Васильов.

Поздравителни адреси по повод празника на града бяха получени от Цвета Караянчева – Председател на 44-то Народно събрание на Република България, Десислава Танева – министър на земеделието, храните и горите, Корнелия Маринова – кмет на Община Ловеч, Донка Михайлова – кмет на Община Троян, Таня Христова – кмет на Община Габрово, Валери Ролански – кмет на Община Роман, Иван Иванов – кмет на Община Силистра, бригаден генерал Юлиян Радойски – н-к на Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски“ – Долна Митрополия, полковник Петър Банков – командир на Военновъздушна учебна база – Долна Митрополия, Янка Такева – председател на синдикат на българските учители, Мариела Петрова – изпълнителен директор на РСО „Централна Стара планина“ и др.

Реклама

Д-р Мадлена Бояджиева с награда от националния конкурс ,,Кмет на годината 2020“

Кметът на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева бе отличена за ,,Кмет на годината 2020“ в раздел ,,Средна община“, категория ,,Спорт и младежки политики“. Наградата бе връчена от министъра на младежта и спорта Красен Кралев. Конкурсът се организира от Портала на българските общини Kmeta.bg

В раздел „Малка община“ в същата категория, наградата получи кметът на Долна Баня Владимир Джамбазов, а в раздел „Голяма община“ – кметът на Варна Иван Портних.

,,За да останат младите хора и да се развиват, те трябва да имат условията за това. Акцентът при нас е детско-юношеският спорт. Тази награда е обща за всички граждани на Тетевен. Благодаря на всички, които отново ни гласуваха доверие и оцениха работата ни! Благодаря и на екипа на Общинска администрация, с които неуморно работим за бъдещето на нашата община!“ – сподели д-р Бояджиева по време на церемонията.

През 2016 г. кметът на Тетевен бе удостоен с наградата „Кмет на годината“ в категория „Природа за бъдещите поколения“, раздел „Средна община“.

Реклама

Планирани прекъсвания на електрозахранването на територията на община Тетевен

Планирани прекъсвания на електрозахранването на територията на община Тетевен за периода 02.11. – 06.11.2020 г.

На 03.11.2020 г. /09:31 – 14:00 ч./ – Дивчовото:   20996.12.27 , 20996.7.50 , 20996.8.94 , Ангел Крачунов 1 Хижа, Боровец 8, 3, 21, Георги Бенковски 16, 38, 42, 56, 52, 10, 30, 21, 32, 2, 46, 3, 5, 36, 1, 40, 27, 44, 11, 19, 58, 20, 22, 6, 18, 3а, 24, 26, 48, 76, 62, 57, 59, 60, 39, 68, 47, 73, 69, 78, 77, 58, 81, 55, 35, 83, 80, 132, 45, 65, 41, 74, 126, 128, 61, 90, 75, 43, 29, 37, 53, 88, 67, Йото Генков 5, 11, 50, 13, 9, 2, 63, 5, 4, 1, Капитан Никола Войновски 18, 11, 33, 2, 7, 12, 16, 14, 4, 26, 1, 9, 8, 24, 13, Мах.Зеленика Къща Стойо, Къща Христо, Къща Начко, Вила, 38, Къща Стоян, Къща Михал, Къща Петко, Къща Трайко, Мах.Косица 6, Вила, Местн.Боатин 2, 1, 3, Къща Сашо, Горски Дом Кордела, Сава Младенов 9, 2, 7, 5, 35, 19,    0, Хижа

На 05.11.2020 г. /09:30 – 15:30 ч./ – Тетевен:   Махала Жидевица Къща Павел, Къща Марин, Къща Васил, Къща Кольо, Къща Гана, Къща Пена, Къща Мата, Къща Петко, Къща Йото, Къща Андрьо,    Вила

Реклама

10 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч, сред които е и мъж от с. Г. Извор

Към 10,00 часа на 30 октомври общо диагностицираните случай в област Ловеч са 382, активните случаи са 230, като 43 от тях на болнично лечение, а 187 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 114. Общият брой на карантинираните лица в областта е 370.

Новодиагностицираните случаи са 10 разпределени както следва:

За Община Ловеч – 6 случая

На домашно лечение и карантина:

Ловеч – 4  мъже на възраст 31-71 г. и 2 жени на възраст 39 и 50 г.  

За Община Троян – 2 случая

На домашно лечение и карантина:

1  жена на възраст 49 г. от Троян

1 жена на 56 г. от с. Орешак

За Община Тетевен – 1 случай

На домашно лечение и карантина:

1 мъж на 28 г. от с. Г. Извор

За Община Угърчин – 1 случай

На домашно лечение и карантина:

1 мъж на 29 г. от Угърчин

За всички новорегистрирани лица е извършено епидемиологично проучване и всички контактни лица ще бъдат поставени под карантина. Новодиагностицираните лица нямат епидемиологична връзка помежду си.

Реклама

От 01 ноември стартира акция „Зима“

Периодът на провеждането й е от 1 до 30 ноември.

Преминаването към зимния сезон води до увеличаването на броя на произшествията, характеризиращи се освен с несъобразена или превишена скорост и с подценяване на необходимостта от подготовка на автомобилите за зимни условия, сочат данните до този момент. Това е причината за организирането на традиционната акция „Зима“ от Главна дирекция „Национална полиция”, в партньорство със Съюза на българските автомобилисти , Български Червен кръст, Изпълнителна агенция “Автомобилна администрация“ и Агенция „Пътна инфраструктура“.

 С цел превенция над поведението на водачите, пътниците и пешеходците при движение по пътищата при зимни условия в рамките на акцията е предвидено провеждането на три кампании:

Кампания „С безопасно пътно превозно средство през зимата”, насочена към водачите на пътни превозни средства – велосипеди, превозни средства с животинска тяга и т.н.  ще се проведе от 01 до 10 ноември. За този период акцент в действията на служителите по пътен контрол ще бъде превенция над поведението на водачите на ППС – велосипеди, ППС с животинска тяга и др. Активно ще се следи за спазването на въведените ограничения за движение на велосипеди, индивидуални електрически превозни средства, ППС с животинска тяга и селскостопанска техника по определени пътища или участъци от републиканската пътна мрежа; изправността на осветителните им системи и сигнализация, както и спазването на задължението по Закона за движение по пътищата от страна на велосипедистите – да носят светлоотразителни жилетки в тъмната част от денонощието, извън населените места и при намалена видимост.При извършване на регистрация и пререгистрация на ППС ще се прави проверка на светлините и тяхната изправност в съответствие с нормативните изисквания.

Втората кампания ще протече под мотото „Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя” и ще бъденасочена към пешеходците, пътниците и поведението на водачите спрямо тяхпешеходците. Провеждането и е планирано от 11 до 20 ноември, а 15 ноември е обявен за Световен ден за възпоменание на жертвите от пътни инциденти . В този период дейността на служителите с правомощия за работа по Закона за движение по пътищата ще бъде насочена основно към превенция над поведението на пешеходците, както и над водачите, неосигуряващи предимство на пешеходците. Ще се извършва активен контрол за спазване  от пешеходците на правилата за безопасно пресичане, както и за даване на предимство на пешеходците на пешеходни пътеки. При регистриране на нарушения ще бъдат налагани ефективни санкции. Специално внимание ще бъде обърнато на пешеходците в тъмната част на денонощието/ при сумрак или на неосветени или слабо осветени участъци/, движещи се неправилно особено извън населените места. Полицейските служители ще взимат отношение и спрямо пътници, пътуващи в нарушение на ЗДвП и с поведението си създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия.

Заключителната, трета кампания „Безопасно шофиране през зимата“ ще е насочена към водачите на моторни превозни средства, техническата изправност на автомобилите и поведението на водачите спрямо пешеходците и ще се проведе от 21 до 30 ноември.По време на трета кампания дейността на пътните полицаи ще е насочена към контрол над техническата изправност на автомобилите и на осветителните им системи. Ще се провеждат специализирани полицейски операции на подходящи места край пътя, като по възможност ще се извършват проверки с уредите за проверка на фаровете. Пътните полицаи ще насочат вниманието си към водачите, които се движат с включени допълнителни светлини за мъгла, без да е налице намалена видимост, снеговалеж, дъжд или други подобни условия.

Независимо от обявените теми на кампаниите при установяване но време на акцията на нарушения на ЗДВП и на други нормативни актове спрямо нарушителите ще се взима незабавно отношение.

  • За периода от 01.10.2018г. – 01.03.2019 г. на територията обслужвана от ОД МВР-Ловеч са настъпили общо 220 пътнотранспортни произшествия, от които 79 тежки, при които са загинали 14 човека, а 104 са ранени. За сравнение през изминалия зимен период от 01.10.2019 год. до 01.03.2020 год. регистрираните ПТП са 250, от които 89 тежки, с 10 загинали и 139 ранени.

Основна причина за възникване на тежките произшествия през посочения период от 01.10.2019 год. до 01.03.2020 год. са нарушенията на водачите на моторни превозни средства. Най-честите нарушения са:

НарушениеБрой тежки ПТПБрой загиналиБрой ранени
Несъобразена скорост с пътните условия35759
Навлизане в насрещното движение7019
Неправилно завиване в обратна посока307
Неспазване на дистанция607
Отнемане предимство на пешеходец615
Друго нарушение на водача827

За същия период, по линия на административно-наказателната дейност служителите на ОД МВР-Ловеч са съставили 1970 акта, 9114 глоби  с фиш и 9102 ел. фиша.

Реклама

Учениците излизат в есенна ваканция от днес до 2 ноември

Есенната почивка на учениците тази година ще е 4 дни – от днес до 2 ноември. Засега не се предвижда по-дълга Коледна ваканция, но ситуацията е динамична, а от министерство на образованието я следят с готовност за реакция, предаде Нова ТВ.

Вчера министърът на образованието заяви, че засега се следва плана да се учи присъствено в началния курс. Гимназистите учат дистанционно. Продължават да се затварят паралелки, или училища само локално, в определени населени места, където броя на болните е завишен. 

Реклама

Нови положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Към 10,00 часа на 29 октомври общо диагностицираните случай в област Ловеч са 323, активните случаи са 214, като 43 от тях на болнично лечение, а 171 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 103. Общият брой на карантинираните лица в областта е 370.

Новодиагностицираните случаи са 33, разпределени както следва:

За Община Ловеч – 7 случая

На домашно лечение и карантина:

Ловеч – 4  жени на възраст 28-64 г. и 1 мъж на възраст 40 г.  

Хоспитализирани:

жена на 73 г. от с. Малиново, хоспитализирана в СБАЛББ Габрово

жена на 71 г. от Ловеч, хоспитализирана в СБАЛББ Троян

За Община Троян – 20 случая

На домашно лечение и карантина:

11  жени на възраст 22-56 г.и 4 мъже на възраст от 61 до 77 г.  от Троян

Мъж на 79 г. от с. Терзийско

Мъж на 64 г. от с. Г. Желязна

Жена на 51 г. от с. Старо село

Хоспитализирани:

2 жени на 64 и 79 г. от Троян, хоспитализирана в СБАЛББ Троян

За Община Тетевен – 1 случай

Хоспитализирани:

жена на 54 г. от Тетевен, хоспитализирана в СБАЛББ Троян

За Община Луковит – 3 случая

На домашно лечение и карантина:

Мъж на 51 г. от Луковит

Мъж на 58 г. от с. Торос 

Хоспитализирани:

Мъж на 59 г. от Луковит в МБАЛ „Сърце и мозък“ Плевен в тежко състояние, с придружаващи заболявания, интубиран

За Община Угърчин – 2 случая

На домашно лечение и карантина:

Жена  на 64 г. от Угърчин

Хоспитализирани:

жена на 70 г. от с. Лесидрен, хоспитализирана в СБАЛББ Троян

За всички новорегистрирани лица е извършено епидемиологично проучване и всички контактни лица ще бъдат поставени под карантина.

Реклама

Да пазим Живота!

Това послание излъчиха тази вечер медици от Ловешката многопрофилна болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“, от Белодробната болница в Троян, от общинските болници в Тетевен и Луковит. Те се събраха пред сградите на лечебните заведения със запалени светлини, за да призоват хората да спазват противоепидемичните мерки, за да се ограничи разпространението на коронавируса и по този начин да се съхрани здравето и животът!

Ковид е силен вирус, изправи ни пред много неизвестни, постави не само държавата и хората, но и нас – спешните медици, лекарите, медицинските сестри, санитарите, болниците пред огромно изпитание. Но ние можем да го победим! Трябва само да сме единни и дисциплинирани! Нека взаимно си помогнем – Вие на нас, като пазите нашето здраве и живот, и ние на Вас като се погрижим да спасим всеки, до когото се е добрал вирусът!

Не забравяйте, че лекарите не сме безсмъртни, ние сме хора като Вас – със семейства, деца и внуци, близки и приятели, родители, със своите радости и проблеми, ние сме в един отбор с нашите пациенти в тази война за Живот, нека уважението и грижата бъдат взаимни! С тези думи лекарите от болниците в област Ловеч, които приемат и лекуват пациенти с COVID 19, призовават гражданите от областта да бъдат отговорни!

ЗАПОМНЕТЕ! Маска, дистанция, дезинфекция, дисциплина, навреме потърсена лекарска помощ при нужда!

Ще се справим, ако сме единни и отговорни! Защото Животът винаги трябва да победител!

Ние сме с Вас, бъдете и Вие с нас!, призовават лекарите.

Реклама

Средната пенсия ще се повиши до 489 лв. през 2021 г.

Правителството одобри законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2021 г. С проекта се предлага от 1 януари 2021 г. увеличаване на минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст от 250 лв. на 300 лв. От 1 януари 2021 г. се увеличава и максималният размер на получаваните една или повече пенсии от 1200 лв. на 1440 лв. месечно. За пенсиите, отпуснати до 31 декември 2020 г. се предвижда осъвременяване с 5% по т.нар. швейцарско правило.

Средният размер на пенсията на един пенсионер през 2021 г. се предвижда да достигне 488,97 лв., което е ръст с близо 77 лв. или 18,6 на сто спрямо сегашната й стойност. През 2021 г. за изплащане на пенсии са предвидени 12,346 млрд. лв., което е с 1,770 млрд. лв. повече в сравнение с разходите през настоящата година. През първите три месеца на 2021 г. ще продължии изплащането на допълнителни суми към пенсиите на всички 2,104 млн. пенсионери в размер на 50 лв.

Увеличава се минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица от 610 лв. на 650 лв. Минималният осигурителен доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители се запазва на 420 лв. Запазва се и размерът на максималния осигурителен доход за всички осигурени лица – 3 000 лв.

За 2021 г. не са договорени минимални осигурителни доходи (МОД) по икономически дейности и квалификационни групи професии. Без налагане на административно увеличение на МОД и при планирано увеличение на минималната работна заплата с 6,6 на сто от 610 лв. на 650 лв., средното увеличение на МОД през 2021 г. се очаква да бъде с около 4,5 на сто.

С проекта на Закон за бюджета на ДОО за 2021 г. се правят изменения в Кодекса за социално осигуряване. С тех се предлага в периода от 1 януари до 30 юни 2021 г. всички хора, които са пропуснали 5-годишния срок за промяна на избора на осигуряване в универсален пенсионен фонд, да могат да упражнят това свое право. В същия период, лицата, на които вече е отпусната пенсия без да са успели да променят осигуряването си, ще могат да поискат преизчисляването й без намаление на индивидуалния коефициент, ако прехвърлят във фонд „Пенсии“ средствата си от индивидуалната партида в универсален пенсионен фонд. Новите разпоредби предвиждат още, че при определяне на редукцията на индивидуалния коефициент, когато кандидат-пенсионерът се осигурява и в универсален пенсионен фонд, се взема предвид и трансферът от държавния бюджет в бюджета на ДОО в размер 12 на сто върху сбора на осигурителните доходи на всички осигурени лица за всяка календарна година в периода от 2009 година до 2015 година. При определянето на размера на намалението на индивидуалния коефициент ще се отчитат и годините  осигурителен стаж със и без осигуряване в универсален пенсионен фонд. С оглед гарантиране правата на всички пенсионери, пенсиите, отпуснати с намален индивидуален коефициент също ще бъдат преизчислени.

Реклама

МОН предлага нова Стратегия за висшето образование

Министерството на образованието и науката предлага Стратегия за развитие на висшето образование в Република България, която да очертае визията и да осигури устойчиво развитие на системата на висшето образование за периода 2021 – 2030 година. С нея се поставят нови цели, съответстващи на актуалните предизвикателства, свързани с ускореното развитие на дигиталните технологии и с интензивната дискусия в глобален мащаб за целите на висшето образование и за ролята на висшите училища в новите условия.

Водещите принципи в Стратегията са: приемственост, основана на академичните традиции и установените добри практики, иновативност при прилагането на ефективни решения на проблемите, гарантиране на академична автономия, съчетана със сътрудничество между държавните институции, висшите училища и потребителите на кадри, отговорност, прозрачност, отчетност.

Приоритетните области за развитие на висшето образование, заложени в Стратегията са: повишаване на качеството на висшето образование чрез осъвременяване на съдържанието, методите и формите на обучение; ускорено модернизиране и дигитализиране на образователните подходи, методи и практики; осигуряване на достъп до висше образование и учене през целия живот, което подпомага личностното развитие и професионалната реализация на младите хора. Наред с това се предвижда засилване на ролята на научните и научно-приложните изследвания, иновациите и предприемаческите умения на студентите и преподавателите.

Стратегията предвижда още ускорено интегриране на висшите училища в европейските образователни и изследователски мрежи и привличане на качествени мотивирани млади преподаватели. Също така се залага на подобряване на структурата, управлението и системата за акредитация на висшите училища, осигуряване на финансова устойчивост на висшите училища и на финансови стимули за развитие на качествено образование и научноизследователска дейност. Конкретните цели за развитие на висшето образование до 2030 г., заложени в Стратегията са: осъвременяване на съществуващите и създаване на нови учебни планове и програми, въвеждане на съвременни, гъвкави и ефективни форми и методи на обучение, които да повишат качеството и да допринесат за изграждане на ефективна връзка между образованието, науката и бизнеса. Стремежът е към осигуряване на пазара на труда с добре подготвени кадри чрез провеждане на научни изследвания и качествено, достъпно и продължаващо през целия живот образование и обучение.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
28.4 ° C
28.4 °
28.4 °
48 %
1.1kmh
0 %
нд
28 °
пн
32 °
вт
31 °
ср
29 °
чт
24 °