След проведено днес неприсъствено
заседание на Областния кризисен щаб по здравеопазване, свикано от областния
управител Ваня Събчева, се въвеждат по-строги противоепидемичните мерки.
Мотивите са „достигната
14-дневна заболяемост от COVID-19 в област Ловеч
142 на 100 хил. население за периода 13-26.10.2020г. (174 сл.),с тенденция за повсеместно
разпространение, наличие на висок здравен риск и с
цел опазване здравето на населението, съгласувано с Главен държавен здравен
инспектор и Протокол от заседание на Областния кризисен щаб по здравеопазване
от 27.10.2020г.“.
Със заповед на директора на РЗИ Ловеч считано от 28.10.2020г. до
15.11.2020г. включително влизат в сила следните ограничения:
– Преустановяване
посещенията в дискотеки, пиано-барове, нощни барове, нощни клубове и други
подобни с нощен режим на работа на открито и закрито за посочения период;
– Посещенията в кафенета, местата за хранене и ресторантите на
открито и закрито се допускат до 23 часа, при заетост на местата не повече от 1
човек на 2 кв. м. от нетната търговска площ на обекта и осигуряване на
дистанция от
1,5 м. между облегалките на най-близко разположените столове от две съседни
маси и недопускане на повече от 6 души на една маса;
–
Преустановяване на организирани събития (празненства,
семинари, конференции и др.) на закрито за посочения период;
– В ритуалните зали за сватби, кръщенета и погребения се допускат
до 10 души;
– Преустановяване на масови мероприятия на открито и закрито за
посочения период;
– Всички работодатели и органи по назначаване да организират
дистанционна форма на работа на служителите, където е приложимо;
– Задължително
носене на защитни маски за лице в администрации, офиси, предприятия и др. при
невъзможност за осигуряване на физическа дистанция от 1,5 м. между служителите/работещите;
–
Създаване на организация и контрол за недопускане в обекти с обществено предназначение,
търговски или други обекти, които предоставят услуги на гражданите на повече от
1 човек със защитна маска на лицето на 2,0 м2 площ с цел недопускане
струпване на евентуално асимптомни или болни лица;
–
Въвеждане на учестена дезинфекция в обекти с обществено предназначение,
търговски или други обекти, които предоставят услуги на гражданите минимум 4
пъти на ден по предварително изготвен график;
–
Задължително носене на защитни маски за лице от персонал в обекти с обществено
предназначение, търговски или други обекти, които предоставят услуги на
гражданите, които да покриват устата и носа, като не се допуска употребата на
приспособления, неотговарящи на изискванията, напр. пластмасови приспособления
за уста;
–
Осигуряване на физическа дистанция на пазари, тържища и други сходни места чрез
въвеждане на дистанция от 1,5 м. между сергии, маси, подвижни павилиони,
щандове и др. и създаване на организация за еднопосочно движение на гражданите;
–
Задължително носене на защитни маски за лице от лицата на пазари, тържища и
други сходни места;
–
Задължително носене на маски при струпване на чакащи граждани пред
административни и банкови офиси, социални служби и др., като за целта се
осигури контрол за спазването на мярката от съответната служба;
–
Провеждане на спортни мероприятия и състезания с присъствие на публика до 30 %
от капацитета при създаване на организация за спазване на физическа дистанция
от 1,5 м. между зрителите на открито и без публика на закрито;
–
Провеждане на културни и развлекателни мероприятия (театри, кина, сценични
прояви, концерти, занятия от танцовото, творческото и музикално изкуство) до 30
% от капацитета при създаване на организация за спазване на физическа дистанция
от 1,5 м. между зрителите;
–
Задължително носене на защитна маска за лице от публика и посетители при
провеждане на културни, спортни и други мероприятия на закрито;
–
Преустановяване посещенията в клубовете на инвалида и пенсионерските клубове;
В заповедта /Виж Заповед допълнителни мерки/ се разпорежда всички контролни органи в рамките на своите компетентности да осъществяват засилен контрол в контролираните от тях обекти и дейности и да създадат организация за изпълнението на противоепидемичните мерки.
С цел създаване на алгоритъм за действие в образователната система на територията на област Ловеч продължава ежедневното събиране, обработване и обобщаване от училищата на информация за броя на отсъстващите ученици и педагогически специалисти поради карантиниране като положителни за COVID-19 или като контактни на положителен случай или отсъстващи с грипоподобна симптоматика. След обобщаването й и при постъпил доклад от директор на училище, началникът на РУО Ловеч представя предложение до Министъра на образованието и науката за преминаване до 10 дни на обучение от разстояние в електронна среда за учениците от VIII-XII и V-VII клас в училища, в които броят на горните категории лица (ученици, преподаватели) надхвърля 20% от общия им брой. Директорите на учебни заведения трябва да преустановят достъпа на външни лица до физкултурните площадки и спортни зали за посочения период.
Със заповеди на директора на РЗИ Ловеч от 27 октомври се разпорежда и увеличаване на леглата за лечение на пациенти с COVID 19 по лечебни заведения за болнична помощ в рамките на общия брой легла, определени в правилника за лечебното заведение. /Виж Заповед – легла/, както и се преустановява плановият прием и плановата оперативна дейност в лечебните заведения за болнична помощ на територията на област Ловеч /Виж Заповед планов прием/.
Реклама