неделя, юни 28, 2026

Служители на РУ Тетевен са извършили проверка на ловна дружинка в с. Рибарица

През почивните дни служители на РУ Тетевен са извършили проверка на ловна дружинка в с.Рибарица, в хода на която 8 участници в ловния излет са проверени за употреба на алкохол, с техническо устройство «Дрегер».

Пробите им са отрицателни и няма констатирани нарушения по Закона за лова.

Реклама

Два нови положителни случая за коронавирус са регистрирани в Област Ловеч

На територията на Област Ловеч са диагностицирани 2 (два) нови положителни случая за COVID-19. И в двата не се съобщава за контакт с болен или съмнително болен от коронавирусна инфекция.

Касае се за мъж на 71 г. от гр.Априлци, оставен на домашно лечение, няма контактни лица в семейството.

Вторият случай е мъж на 29 г. от с. Дерманци, той също е на домашно лечение и изолация, с лека симптоматика. В семейството има 4 контактни лица, подлежащи на карантиниране. По месторабота не се определят контактни, последният работен ден на лицето е 17 октомври.

Нови 14 случаи на COVID-19 в област Ловеч бяха регистрирани вчера (25.10.2020г.). 6 от тях са хоспитализирани в Инфекциозно отделение на МБАЛ Ловеч и 1 лице в СБАЛББ Троян. Всички хоспитализирани лица са с изразена белодробна находка, в задоволително състояние. Разпределени са както следва:

За Община Ловеч

Общо 9 лица, от които 7 от Ловеч на различна възраст, едно от тях е ученик на 16 г. от карантинирания 10а клас на Математическа гимназия, както и мъж на 78 г. от с. Лисец и мъж на 56 г. от с. Горан.  

За Община Троян

Две лица – жена на 38 г. от Троян и жена на 72 г. от с. Дълбок дол, и двете жени са от семейства с установен вече положителен случай.

За община Луковит

Три жени, съответно на 21 г., 46 г. и 69 г., контактни на положителен и съобщен случай.

След проведено епидемиологично  проучване са установени контактните лица от първи ред, които днес ще бъдат карантинирани.

Към 10,00 часа общо диагностицираните случаи в областта са 252.

Реклама

Напредва изграждането на АМ“Хемус“ в участъка между Боаза и връзката с пътя Плевен-Ловеч

Напредва изграждането на автомагистрала „Хемус“ в участъка между Боаза и връзката с пътя Плевен-Ловеч, съобщават от агенцията „Пътна инфраструктура“. В момента по трасето се правят изкопи и насипи, работи се по големите съоръжения – мостове, виадукти, пътни възли, подлези и надлези. На обекта са мобилизирани 69 верижни, 23 комбинирани и седем колесни багера, 33 булдозера, 14 бетоновоза, пет бетонпомпи, 31 валяка, 13 влекача, шест грейдера, 18 водоноски, 11 дъмпера, два кулокрана, 12 крана, два камиона с кран, три телескопични товарача, 21 фадроми, три трошачки, 257 самосвала и др.

Поетапното изграждане на трасето между Боаза и връзката с пътя Плевен-Ловеч е разделено на три участъка. В 51,5-километровата отсечка ще има 17 виадукта, пет моста, пет пътни възела, девет надлеза и подлеза и един тунел.

Участък 1 с дължина 15,26 км започва от Боаза и ще е до пресичането с пътя Луковит-Угърчин, включително пътен възел „Дерманци“. Предвижда се в него да има два пътни възела, четири мостови съоръжения и два виадукта.

Участък 2 започва в края на пътния възел „Дерманци“ и е до връзката с пътя Радювене-Катунец, включително пътен възел „Каленик“. Дължината му е 19,2 км и в него ще има два пътни възела, девет виадукта, мост над р. Каменица и тунел с две отделни тръби.

Участък 3 е с дължина 17,08 км. Ще има един пътен възел – „Плевен“, който ще е в края на тази отсечка, която ще стига до връзката с пътя Плевен-Ловеч. В него ще има шест виадукта и девет надлеза и подлеза. Изпълнени са около 7,5 на сто от предвидените строително-монтажни работи на това трасе.
Цялостното изграждане на автомагистрала „Хемус“ до 2024 г. е основен приоритет в управленската програма на правителството, посочват от АПИ.

Реклама

Проект ,,Скокливци“ – детски усмивки и забавления в НУ ,,Хаджи Генчо“

За поредна година Вила Червен, със съдействието на Община Тетевен, организира художествен пленер, част от Културната програма 2020 на Общината. Той се състоя в НУ ,,Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен под формата на проект, наречен ,,Скокливци“.

Автор на проект ,,Скокливци“ е Пенка Минчева, която заедно с Милена Стамболийска, превърна двора на началното училище в едно още по-забавно и приятно място за децата. През изминалата седмица те създадоха скачаща пътека от разнообразни образователни рисунки.

На официалното откриване на скачащата пътека присъства кмета на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева, която благодари на талантливите автори за труда и креативсността, на директора на училището – Ирена Филипова за съдействието и пожела на всички здраве, късмет и отлични успехи.

Най-радостни от осъществяването на проект ,,Скокливци“ бяха малчуганите от училището, които с голям интерес се впуснаха по скачащата пътека. Всички деца получиха лакомства от Община Тетевен.

Реклама

Нови 11 положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На територията на Област Ловеч са диагностицирани 11 положителни случаи за COVID-19, разпределени както следва:

За Община Ловеч

Диагностицирани са общо 4 лица, съответно:

– мъж на 40г., от Ловеч, лекар в във филиала на ЦСМП Ловеч, като последното му дежурство е на 17 октомври, без оплаквания, на домашна изолация;

– жена с оплаквания от 2-3 дни, хоспитализирана в СБАЛББ Троян, предстои установяване на контактните лица;

– жена на 23г.от с.Баховица – поради грешно подадени телефонни данни в Информационната система, лицето е подадено на РУ Ловеч за издирване;

– жена на 39г. от с.Брестово, на домашна изолация с двама контактни в семейството, карантинирани от днес.  

За община Луковит

1 лице, жена на 39г., без оплаквания, контактна на положително и съобщено лице.

За Община Троян

Общо 3 лица, от които:

  • мъж на 57г. от Троян, хоспитализиран в СБАЛББ Троян, с оплаквания от една седмица, пенсионер по болест, с 1 контактно лице в семейството, придружител в болницата;
  • жена на 36г. от Троян, с оплаквания от 3-4 дни, 3-ма контактни в семейството;
  • мъж на 57г. от с.Голяма Желязна, контактен на положителен и съобщен случай в семейството.
  • За община Угърчин

Диагностицирано 1 лице – мъж на 51г. с характерни оплаквания от 1 седмица, на домашно лечение и изолация. Не е бил на работа преди повече от една седмица и мерки по месторабота не се предприемат. Установени са контактните лица в семейството, подлежащи на карантиниране. От съобщените 11 положителни случая за област Ловеч, 9 са лица с постоянен адрес на територията на областта, 1 лице от София и 1 лице от Севлиево, не живеят и нямат контактни лица на територията на област Ловеч. Предадени са на съответните РЗИ за карантиниране и наблюдение.

Реклама

Информационен бюлетин ОД МВР-Ловеч

Специализирана полицейска операция срещу битовата престъпност е проведена на 22 октомври на територията на община Луковит. Полицейските действия са осъществени под ръководството на Окръжна прокуратура-Ловеч и Районна прокуратура –Луковит. Специализираната полицейска операция е реализирана с участието на служители от РУ-Луковит и Зонално жандармерийско управление-Плевен. В хода на предприетите действия са обходени 12 населени места, проверени са 110 лица и 79 МПС, като за  установени административни нарушения са съставени 14 глоби с фиш и 14 акта по ЗБЛД и ЗДВП.  Образувано е 1 досъдебно производство и е задържано 1 лице. По време на операцията не са допуснати нарушения на обществения ред и извършването на престъпления  в обслужваната територия.

През вчерашния ден на територията обслужнана от РУ Ловеч също е проведена полицейска операция,  насочена към превенция на противообществените прояви и престъпленията от и срещу малолетни и непълнолетни лица. Полицейските служители са обходили 16 села, проверили са 15 МПС и 32 лица. Установили са 7 нарушения, за които са съставили 1 акт по ЗБЛД и 6 глоби по фиш, проверили са и две питейни заведения, като нарушения не са констатирани.

На 22 около 16.20ч на ул.«Васил Левски» в Троян, 20 годишен жител на града при управление на лек автомобил от центъра към ж.к. «Младост» е бъснал 83-годишен пешеходец. Потърпевшият е откаран за преглед в болнично заведение, след което е освободен. Пробата за алкохол на младия мъж е отрицателна, съставен му е акт за нарушение на ЗДВП.

19-годишна от с.Брестница е задържана за срок до 24 часа в РУ Ябланица, след като при получен сигнал и последвало претърсване, в дамската и чанта полицаите са открили пластмасова мелничка, съдържаща суха зелена тревиста маса, с бруто тегло 1 грам. Полеви наркотест използван на място от полицейските служители е отчел , че откритото вещество е канабис. По случая е образувано досъдебно производство.

Реклама

Областният кризисен щаб по здравеопазване проведе неприсъствено заседание, взе важни решения за общините Ловеч и Троян

Във връзка с наблюдаващия се съществен ръст на заболели от COVID-19 на територията на общините Ловеч и Троян, на 22.10.2020 г. областният управител Ваня Събчева проведе неприсъствено заседание на Областния щаб по здравеопазване.  

Взимане на решение за издаване на Заповед от Регионална здравна инспекция-Ловеч /РЗИ/, относно въвеждане на допълнителни противоепидемични мерки за общините Ловеч и Троян бе основната тема, като проектът на Заповед на директора на РЗИ Ловеч д-р Анета Винева и съгласуван с главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

В документа се казва: „поради достигната 14-дневна заболяемост от COVID-19 в област Ловеч 99,5 на 100 хил. за периода 08-21.10.2020г., като регистрираните случаи са предимно от общините Ловеч и Троян, с тенденция за повсеместно разпространение, наличие на висок здравен риск и с цел опазване здравето на населението…“.

В рамките на указания срок не са постъпили коментари от членовете на Областен кризисен щаб по здравеопазване, поради което се счита, че Заповедта на РЗИ Ловеч се приема.

Заповедта на РЗИ Ловеч може да видите ТУК.

Ето какво се разпорежда за общините Ловеч и Троян:

Считано от 24 октомври до 8 ноември се въвеждат следните противоепидемични мерки: – Всички работодатели и органи по назначаване да организират дистанционна форма на работа на служителите, където е приложимо;

– Задължително носене на защитни маски за лице в офиси, предприятия и др. при невъзможност за осигуряване на физическа дистанция от 1,5 м. между служителите/работещите;

– Създаване на организация и контрол за недопускане в обекти с обществено предназначение, търговски или други обекти, които предоставят услуги на гражданите на повече от 1 човек със защитна маска на лицето на 2,5 м2 площ с цел недопускане струпване на евентуално асимптомни или болни лица;

– Въвеждане на учестена дезинфекция в обекти с обществено предназначение, търговски или други обекти, които предоставят услуги на гражданите минимум 4 пъти на ден по предварително изготвен график;

– Създаване на организация за осигуряване на дистанция от 1,5 м. между облегалките на най-близко разположените столове от две съседни маси и недопускане на повече от 6 души на една маса в заведенията за хранене;

– Задължително носене на защитни маски за лице от персонал в обекти с обществено предназначение, търговски или други обекти, които предоставят услуги на гражданите, които да покриват устата и носа, като не се допуска употребата на приспособления, неотговарящи на изискването, напр. пластмасови приспособления за уста;

– Осигуряване на физическа дистанция на пазари, тържища и други сходни места чрез въвеждане на дистанция от 1,5 м. между сергии, маси, подвижни павилиони, щандове и др. и създаване на организация за еднопосочно движение на гражданите;

– Задължително носене на защитни маски за лице от лицата на пазари, тържища и други сходни места;

– Ограничаване броя на лицата, посещаващи дискотеки, пиано-барове, нощни барове, нощни клубове и други подобни нощни заведения за развлечения на закрито и на открито до не повече от един човек на 2,5 м2;

– Провеждане на организирани масови мероприятия на открито и закрито след предварително съгласуване с Областния кризисен щаб по здравеопазване;

– Ограничаване броя на лица, участващи в организирани събирания на закрито до 30 лица (за празненства) и до 50 лица (за семинари, конференции и т.н.);

– Провеждане на спортни мероприятия и състезания с присъствие на публика до 30 % от капацитета при създаване на организация за спазване на физическа дистанция от 1,5 м. между зрителите на открито и без публика на закрито;

– Провеждане на културни и развлекателни мероприятия (театри, кина, сценични прояви, концерти, занятия от танцовото, творческото и музикално изкуство) до 30 % от капацитета при създаване на организация за спазване на физическа дистанция от 1,5 м. между зрителите;

– Задължително носене на защитна маска за лице от публика и посетители при провеждане на културни, спортни и други мероприятия на закрито;

– Преустановяване посещенията в клубовете на инвалида и пенсионерските клубове.- Всички контролни органи (общини, МВР, ОДБХ, Дирекция Инспекция по труда Ловеч, РЗИ), в рамките на своите компетентности да осъществяват засилен контрол в контролираните от тях обекти и дейности и да създадат организация за изпълнението на противоепидемичните мерки.

Заповедта да се сведе до знанието на Областен управител Ловеч, кметове на общини, директора на ОД на МВР, директора на ОДБХ-Ловеч, директора на Дирекция Инспекция по труда Ловеч и други заинтересовани лица за сведение и изпълнение.

Реклама

Д-р Мадлена Бояджиева посети най-новата туристическа дестинация в Тетевен – вила „Арборетум“

Кметът на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева получи специална покана от Георги Димитров – собственик на най-новата туристическа дестинация в Тетевен – вила „Арборетум“. Д-р Бояджиева разгледа обекта, като бе запозната с услугите, атракциите и даденостите, с които той разполага. Информацията бе публикувана в личния блог на кмета – https://madlenaboyadjieva.blog.

Кметът поздрави г-н Димитров за труда и усилията, които е вложил, защото резултатите са впечатляващи. Тя добави, че вилата се намира на уникално място, а създаденият уют, комфорт и изискано обзавеждане, я превръща в една от най-добрите дестинации в района.

Г-н Димитров коментира, че преди около две години е посетил това потънало в зеленината на природата райско кътче, което е било полуразрушено.

Видях сантимента на хората към мястото и вместо да го разруша и изградя нова сграда, реших да го обновя, за да запазя духа и спомените, които носи, каза още собственикът на луксозната вила. Той подчерта, че с много труд, любов и внимание към детайла е успял да възроди и осъвремени мястото, през неговото усещане за уют, стил и вкусна храна.

В края на обиколката д-р Бояджиева пожела на г-н Димитров бъдещи успехи и му подари икона за здраве и късмет.

Луксозната вила „Арборетум“ е новото име на вече обновения Туристически дом. Обектът разполага със стаи за гости, малък ресторант, луксозен СПА център, Бар-библиотека, WiFi във всяка стая и безплатен паркинг. От прекрасната панорамна тераса се разкриват величествените гледки и изключителната красота на Тетeвенския Балкан.

Реклама

Министър Ангелов: Апелираме специалистите в доболничната помощ да подпомогнат медицинските екипи в болниците

„Навлизаме в доста сериозна фаза на разпространение на COVID-19 в страната. Най-големият проблем, пред който сме изправени, е свързан с медиците, които са на първа линия. Всички са изморени, част от тях са болни, някои са и в реанимация, други са карантинирани. Имаме нужда от помощ. Решение виждаме в активното участие на лекарите в доболничната помощ и по-специално тези в специализираната извънболнична помощ – специалистите в ДКЦ-тата. Лекарите в лечебните заведения работят 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата, за всички, които имат нужда от тях“. Това заяви министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов на брифинг в МЗ.

Той посочи, че ще настоява кметовете на общините, където има сериозен недостиг на медицински специалисти, да проведат срещи с директорите на лечебните заведения и с лекарите в извънболничната помощ. Целта е да бъдат намерени варианти те да бъдат назначавани в болниците, за да подпомагат колегите си, като съответно за това ще получават възнаграждения.

„Ще направим конферентна връзка с ректорите и деканите на медицинските университети и факултети в страната, за да обсъдим възможността студентите, които са шести курс, да помагат на лекарите в лечебните заведения и това да се признава като стаж. Ще проведем разговори и с медицинските колежи, където се обучават специалистите по здравни грижи, за да търсим решения и за недостига тези кадри“, допълни проф. Ангелов.

Общо 33335 са случаите на новия коронавирус, доказани в България. 14689 от тях са активни, а 17598 са излекуваните лица. С най-голям брой хоспитализирани с коронавирусна инфекция пациенти са следните пет области: София-град – 425, Пловдив – 208, Благоевград – 197, Бургас – 97 и Шумен – 82.

От началото на пандемията броят на медицинските служители с доказан COVID-19 е 1727 – 626 лекари, 579 медицински сестри, 240 санитари, 36 фелдшери и 246 друг персонал. Активни към 21 октомври са 590, от които 513 са на домашно лечение, 74 са хоспитализирани, а 3-ма са настанени в интензивни структури.

„Въпреки повишаването на заболяемостта през последните 14 дни, запазваме мястото си в Европа. По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията в рамката Европейски съюз, Обединено кралство и Европейското икономическо пространство, България се нарежда на 21-во място от 31 страни по заболеваемост, или 136,53 на 100 хил. души население, и на 9-то място по смъртност с 2,24 на 100 хил. души население. Сред страните от Балканския полуостров България е на 4-то място и заболяемост, и по смъртност“, съобщи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Относно седмичния брой тестове той посочи, че в България вече е над 500 на 100 хил. души население.

Доц. Кунчев обясни, че шест са областите в страната, които попадат в червената зона, т.е. премината е заболяемостта от над 120 на 100 хил. души: Благоевград, Габрово, Сливен, София-град, Търговище и Шумен. „За изтеклите 14 дни остана само една област, която е в зелената зона – Видин, със заболяемост под 20 на 100 хил. души. Част от областите преминаха в оранжевата зона, като там са най-много – 14. Най-вероятно този процес ще продължи и по-голямата част от тези области следващата седмица ще попаднат в червената“.

„Да гориш маски е зловещо. Тогава, когато има лечебни заведения в страната, които биха могли да ползват тези маски, да спасят лекарите, сестрите и санитарите на първа линия, това е безотговорно поведение. Всеки има право на протест. Всеки може да изразява гражданската си позиция и това е принцип на демокрацията. Ако някой счита, че заповедта на министъра противоречи на закона, може да подадат искане за нейната отмяна и съдът ще се произнесе“, посочи министър Ангелов в отговор на журналистически въпрос.

Реклама

Нови положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Нови 20 положителни случаи на COVID 19 са диагностицирани в Област Ловеч, разпределени както следва:

За Община Ловеч

Диагностицирани са общо 7 лица, от които 6 лица от Ловеч на различна възраст, от които 1 лице е хоспитализирано в СБАЛББ Троян и 1 мъж на 72г. от с.Малиново, който е хоспитализиран в Инфекциозно отделение.  Останалите са на домашна изолация. Установени са всички контактни лица в семействата, подлежащи на карантиниране.  

Едно от лицата е контактно на положителен и съобщен случай в Паспортна служба Ловеч, с което общия брой положителни лица в колектива са три.

За община Луковит

3 лица, съответно мъже на 26г. и 30г. и жена на 54г., които са работници в магазин „Лидл“ Луковит и са били контактни на положително лице извън област Ловеч. И тримата са без оплаквания и са на домашна изолация.

За Община Троян

Общо 4 лица, от които:

  • Мъж на 42г. от Троян, хоспитализиран в СБАЛББ Троян, с оплаквания от една седмица, не е бил на работа от 16 октомври. Установени контактните в семейството, подлежащи на карантиниране;
  • Жена на 56г. от Троян с оплаквания от 3-4 дни, 4-ма контактни в семейството;
  • Ученик на 15г., контактен на положителен и съобщен случай в семейството, без оплаквания, от с. Врабево. Учи в 10а клас на ПМГ Ловеч, последният ден в училището е на 19 октомври, поради което целият клас ще бъде карантиниран.
  • Жена на 51г. от с.Голяма Желязна, контактна на положителен и съобщен случай в семейството. Хоспитализирана е в СБАЛББ Троян. Последният работен ден е на 15 октомври, мероприятия по месторабота не се предприемат.  

За община Угърчин

Диагностицирани 5 лица, от които:

–    Мъж на 74г. от с.Лесидрен, хоспитализиран на 13 октомври в МБАЛ Лозенец София със сърдечна симптоматика, по повод на което постъпва за лечение.

–    4 лица с постоянно местоживеене в София, семейство, което ще провежда карантината си в с.Лесидрен.

За община Ябланица

1 лице – мъж на 45г. от с.Брестница, без оплаквания, изследвал се по повод предстоящо пътуване в чужбина. Не работи, има едно контактно лице в семейството, подлежащио на карантиниране.

От съобщените 20 положителни случая за област Ловеч, 16 са лица с постоянен адрес на територията на областта, 4 лица от София и провеждат карантина в областта.

На 21 октомври е починал мъж на 86г.от с.Дъбен, общ.Луковит, в УМБАЛ Плевен, положителен за COVID-19, с множество придружаващи заболявания. Общият брой на починалите за област Ловеч стана пет.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
41 %
2.8kmh
0 %
нд
29 °
пн
31 °
вт
31 °
ср
31 °
чт
23 °