неделя, юни 28, 2026

От днес влиза в сила мярката за носене на маска на открити обществени места, на които има струпване на хора

От днес, 22 октомври, се въвежда противоепидемична мярка за носенето на маска или друго средство, покриващо носа и устата, на открити обществени места. При струпване на хора и невъзможност за спазване на физическа дистанция от 1,5 м. гражданите трябва да носят маска или друго средство, покриващо носа и устата (в т.ч. кърпа, шал, шлем и др.). Изключения са клиентите в местата за хранене и в питейните заведения; спортуващите на открито и закрито; участниците в конгресно-конферентни мероприятия и др. подобни по време на изказванията си; водещите и гостите в телевизионни предавания. Изключения са и децата до 6-годишна възраст.  

Обществени са местата, които са достъпни за гражданите и/или са предназначени за обществено ползване.

Това нарежда министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов със издадена днес Заповед № РД-01-609/21.10.2020 г.

Съгласно същата заповед лицата, предоставящи административни и други услуги на граждани, следва да използват средствата на информационните и комуникационните технологии и при възможност да предоставят съответните услуги в електронна среда.

С пълния текст на заповедта можете да се запознаете тук.

Реклама

„Европа в моя град: промяната в Тетевен“

Европейският информационен център „Европа директно“, Областният информационен център – Габрово, Регионалното сдружение на общини „Централна Стара планина“ организират събитие под надслов: „Европа в моя град: промяната в Тетевен“. То се реализира с активното съдействие на Община Тетевен и се съфинансира от Генерална дирекция „Регионална и селищна политика“ (DG REGIO) на ЕК, като ще се състои на 27 – ми октомври от 15:00 часа в салона на Общината.

В отбор по четирима, ученици от тетевенските училища трябва да открият определен обект, реновиран с европейско финансиране, да се запознаят с неговата история и да си направят атрактивно и оригинално селфи. На 27-ми октомври отборите ще представят своите снимки и ще разкажат за обектите, които са посетили. Ще имат възможност да споделят свои идеи и предложения, за които да се инвестират европейски средства през следващия програмен период 2021-2027 г. Жури, съставено от организаторите, ще оцени тяхното представяне.

След събитието снимките, направени от отборите, ще бъдат публикувани във фейсбук страницата на Европа Директно – Габрово, където всеки желаещ може да гласува за най-добрата снимка, която да получи Наградата на публиката.

Наградите за всички участници в отборите победители на събитието „Европа в моя град: Промяната в Тетевен“ ще бъдат под формата на ваучери за пазаруване в книжарница на стойност 40 лв.

Реклама

Над 2,1 милиона пенсионери ще получат добавка към пенсиите си за месец ноември

2 118 500 пенсионери ще получат добавка от 50 лв. към пенсиите си за месец ноември. Допълнителната сума ще се изплаща на всички пенсионери, независимо от размера на техните пенсии.

За изплащането на добавките за месец ноември правителството ще отпусне допълнителни 105 925 000 лева по бюджета на държавното обществено осигуряване. Средствата са осигурени за сметка на преструктуриране на разходите и/или трансферите по централния бюджет за 2020 г.

Изплащането на добавката от 50 лв. към пенсиите за ноември е стъпка за подкрепа на пенсионерите, планирана в пакета със социално-икономически мерки на правителството.

Реклама

Премиерът Борисов: Tочно и ясно да бъдат описани изискванията за носене на маски на открито

„Обществата по света са разделени и процентът на тези, които не вярват, че има COVID-19, се увеличава. В същото време броят на заразените върви нагоре в цяла Европа, затова независимо, че са в защита на здравето на хората, всички мерки биват подлагани на съмнение“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на заседанието на правителството.

От утре ще влезе в сила заповед на министъра на здравеопазването за задължително носене на маски на открито. „Настоявам в нея да бъде описан всеки един детайл! Точно и ясно трябва да се обясни на хората, че когато човек върви сам по улицата, кара колелото, разхожда се в парка или е на открити места, където няма струпване, не е необходимо да носи маска. Ако иска – може да го стори, но по негово желание“, категоричен бе премиерът Борисов. Той разпореди на здравния министър Костадин Ангелов много точно в заповедта да се опише кога трябва да се носи маска на открито.

„Болниците са претоварени в момента, пациентите с COVID-19 са все повече, заразява се медицински персонал. Трябва да мислим и за лекарите, които са на първа линия“, изтъкна министър-председателят Борисов. Той добави, че много държави в Европа въведоха задължителни маски, в сила са извънредни положения, затворени са училища, ресторанти, обекти. „Ние искаме на базата на убеждението и със стриктен контрол да запазим живота на медицинския персонал, на всички служители на първа линия в битката с COVID-19 и на всички български граждани“, посочи премиерът Борисов. Затова днес правителството обезпечи доставките на лекарствения продукт ремдeсивир, с които се осигурява лечението на пациентите с COVID-19 до края на март 2021 г.

Реклама

Нови 17 положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На територията на Област Ловеч са диагностицирани нови 17 положителни случаи за COVID-19, разпределени както следва:

За Община Ловеч

10 лица от Ловеч на домашна изолация на различна възраст, 7 от тях са контактни на положителен и съобщен случай от семейството. Всички са карантинирани още при установяване на първия случай в семействата.

Две лица са също контактни на положителен и съобщен случай в Паспортна служба Ловеч, които се карантинират днес. Останалите изследвания на персонала в службата са орицателни и продължават работата си. Очаква се резултат за още едно лице от колектива.

Последният случай е лекар в лечебно заведение в Плевен, от Ловеч, на 48г., ще провежда карантината в с.Патрешко, общ.Троян.

За община Луковит

1 лице, хоспитализирано в МБАЛ Ловеч – мъж от Луковит на 72г.

1 лице на домашна изолация – жена на 80 г. от с.Дъбен, контактна в семейството на положителен и съобщен случай.

За Община Троян

5 лица от Троян на домашна изолация, от които:

  • двама са контактни на положителен съобщен случай от РУ на МВР Троян. Изследван е персонала на цялото Районно управление, всички останали проби са отрицателни.
  • един случай на жена на 51г. от Троян, контактна на положителен случай в семейството.
  • един случай на жена на 73г., установено е едно контактно лице в семейството.
  • един случай на мъж на 48г., зам.директор в ОУ „Иван Хаджийски“ Троян, мерки в училището не се предприемат, т.к. лицето няма преподавателска дейност.

Установени са контактните лица от първи ред на новодиагностицираните случаи, които днес ще бъдат карантинирани и на база оценка на риска, изследвани.

Новодиагностицираните случаи на домашна изолация и лечение са без или с леки оплаквания и провеждат лечението си в дома. Хоспитализираният случай е в задоволително общо състояние със симптоматика и белодробна находка.

Реклама

Маските задължителни и на открито от утре

Маските стават задължителни и на открито от четвъртък. Това стана ясно от думите на здравния министър проф. Костадин Ангелов, който бе на посещение в Ловеч.

„Очакваме намаляване на заболеваемостта ако се спазват стриктно мерките. В други държави това е факт. Ще дадем един ден възможност на българските граждани, за да се снабдят с маски и считаме, че от четвъртък маските на открито ще бъдат задължителни за всички“, заяви проф. Ангелов.

„Целта ни е броят на заразените българи да бъде намален, за да може по-малко от тях да бъдат приемани в болници и по-малко да умират, добави Ангелов. В Ловешка област 6 болници са ангажирани с лечение на COVID симптоматика. Две са основните болници активно участващи при лечение на пациенти с COVID – в Ловеч и болницата в Троян. Там има достатъчно свободни легла. Учебният процес ще продължи присъствено в училищата в Ловеч“, добави той.

За последните две седмици в област Ловеч има повишаване на случаите на COVID-19 и областта вече попада в оранжевия код, т.е. премината е заболяемостта от 60.0 на 100 хил. души, каза още здравният министър.

По думите му на територията на областта могат да бъдат разкрити общо 278 легла за консервативно лечение. Към момента хоспитализираните пациенти в неусложнено състояние са 34, няма настанени в интензивни структури.

От началото на пандемията до сега общият брой на случаите на коронавирусна инфекция в областта е 174, а излекуваните са 80. Към 20 октомври с доказан COVID-19 са общо 11 медицински служители, от които 4-ма лекари, 3 медицински сестри, 2-ма санитари и 2 друг персонал. Активните случаи са 4 (2 медицински сестри и 2 друг персонал).

Реклама

Ученици от СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен с награда от конкурс за ученическа разработка на тема „Моят зелен град”

Заслужени награди получиха ученици от СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен от IX „б“ клас, профил „Софтуерни и хардуерни науки”, за участието им в обявения от Център за развитие на човешките ресурси, Европейски информационен център „Европа – директно” – София и Европейски потребителски център – България, конкурс за ученическа разработка на тема „Моят зелен град”. Той беше посветен на Европейската година на „по-зелените градове“ 2020 и насочен към училищата, работещи по европейски проекти и европейска тематика.

Учениците Ванеса, Ванеса, Зорница, Йоанна, Йохан, Румен и техният ментор в проектните и задачите г-жа Йоана Кънчева, бяха наградени за творческия им принос върху изработения дигитално-медиен продукт по възложената тема.

Община Тетевен оказа пълна подкрепа на екипа от СУ „Георги Бенковски“, като за нуждите на проекта се проведе и дискусия – интервю с кмета на Общината – д-р Мадлена Бояджиева, зам.-кмета Тони Стоев и гл. експерт „Образование“ – Петя Георгиева.

„Получихме редица разработки, акцентиращи върху красотата на нашите градове, както и на дейностите, провеждани за тяхното запазване и развиване в екологична посока. Чрез подготвените от вас текстове вие представихте оригинален подход към тази значима тема, която провокира мечтите и се превръща в истинско зелено предизвикателство. Всички ваши материали са резултат и от своя страна предизвикват размисъл за значимостта на всяко действие или бездействие на човека. Провокират също готовност за промяна и за заемане на позицията на Защитници на нашата планета“, това съобщиха организаторите по повод на получените ученически проекти.

Наградата – участие в Еко лагер 2020, който ще се проведе под формата на Зелени еко дни през месец септември 2020 година, получават следните училища:

  • ПМГ „Проф. Емануил Иванов“ (2 отбора) – Кюстендил
  • ЗПГ „Климент Тимирязев“ – Сандански
  • СУ „Васил Левски“ – Троян

Награда за творчески принос, под формата на информационни и рекламни материали, получават екипите на:

  • ППМГ „Акад. проф. д-р Асен Златаров“ – Ботевград
  • 157 гимназия с изучаване на чужд език „Сесар Вайехо” – София
  • ПГ по икономика „Алеко Константинов“ – Кърджали
  • ПГ по туризъм „Д-р Васил Берон“ – Велико Търново
  • СУ „Георги Бенковски“ – Тетевен
  • Средно училище ,,Антим I’’ – Златоград
  • СУ „Никола Вапцаров“ – Хаджидимово
  • Професионална гимназия по електротехника и електроника – Пловдив
Реклама

Нови 7 положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 20 октомври в Националната информационна система са регистрирани 7 нови  положителни случаи за COVID-19 на територията на Област Ловеч, разпределени както следва:

За Община Ловеч

Мъж  на 60 г. и жена на 64 г. от Ловеч на домашна изолация – новооткрити.

Хоспитализирани 2-ма мъже: на 72 г. в МБАЛ Ловеч и на 88 г. в УМБАЛ Русе

За Община Троян

Жена на 27 г. от Троян, контактна на положително и съобщено лице, на домашна изолация.

Мъж на 74 г. от с. Дълбок Дол хоспитализиран в СБАЛББ Троян.

За Община Угърчин

Жена на 71 г. от с.Кирчево, хоспитализиран в МБАЛ Ловеч.  

Всички хоспитализирани са постъпили с оплаквания и изразена типична клиника и след проведен тест са дали положителни резултати.

Починал е мъж на 76 г. от Троян с множество придружаващи заболявания. Общо диагностицираните към 20 октомври 2020 г. са 173. Активните случаи са 89, като 56 са на домашна изолация и 33 са хоспитализирани, излекуваните са 80, а общо карантинираните са 196.

Реклама

Информационен бюлетин ОД МВР-Ловеч

В седмицата от 12 до 18 октомври ловешките пътни полицаи са провели специализирана операция, с цел подобряване на пътнотранспортната обстановка в града. В хода на предприетите действия са констатирали общо 20 нарушения, за които са съставили 5  акта и 15 глоби с фиш.

В РУ Ябланица е образувано досъдебно производство и за срок до 24 часа е задържан 51-годишен жител на с.Златна Панега, който на 19 октомври в с.Брестница е установен да управлява лек автомобил без да притежава свидетелство за правоспособност,  в срока на изтърпяване на принудителна административна мярка за временно отнемане на свидетелство за управление на моторно превозно средство. По случая е образувано досъдебно производство.

На 19 октомври в РУ Ловеч е образувано досъдебно производство след като служители на ЧЕЗ АД са установили, че от частен адрес в Ловеч е осъществено неправомерно присъединяване  към електропреносната мрежа, с което са създадени условия за непълно отчитане на потребената енергия.                     

35-годишен мъж от с.Джурово е установен като извършител на кражбата на ъглошлайф от частен дом в Тетевен. Работата по случая продължава.

Реклама

Преминахме границата от 1000 новозаразени за денонощие

Нов рекорд в броя на заразените за последното денонощие. По данни на Националния информационен портал, бройката на новорегистрираните надхвърли психологическата граница от 1000 като в понеделник са регистрирани 1024 положителни теста от направени общо 4 406 теста, което представлява 23,2%, съобщава Нова ТВ.

Броят на починалите също се доближава до досегашния рекорд, отбелязан на 12 октомври. През изминалото денонощие са починали 22 души като общия брой надхвърли 1000 и след понеделник е 1008.

В болница се намират 1562 души, от които 88 са в интензивни отделения. Броят на активните в момента случаи е 12 366. Най-много заразени има в София, 292, следвани от Пловдив със 109 и Бургас – 63. Излекуваните са 210 души.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
18.2 ° C
18.2 °
18.2 °
78 %
1.8kmh
0 %
нд
29 °
пн
31 °
вт
32 °
ср
30 °
чт
22 °