неделя, юни 28, 2026

Обявени са 160 войнишки длъжности във военни формирования от Сухопътните войски

Със заповед № ОХ-789/30.09.2020 г. на министъра на отбраната са обявени 160 / сто и шестдесет / войнишки длъжности за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и в чужбина, във военни формирования от Сухопътните войски, както следва: в.ф. 28610 – София – 8 бр., в.ф. 24150 – Стара Загора – 26 бр., в.ф. 52740 – Хасково – 7 бр., гарнизон Ямбол – 14 бр., в.ф. 34750 – Карлово – 78 бр., в.ф. 54060 – Шумен – 5 бр., в.ф. 24490 – Асеновград – 8 бр., в.ф. 44220 – Пловдив – 6 бр. и в.ф. 42600 – Мусачево – 8 бр.

Кандидатите за участие в конкурса, трябва да отговарят на следните изисквания: Към датата на приемане на военна служба, да не са по-възрастни от 40 години, а лицата отговарящи на чл. 141, ал. 6 от Закона за отбраната и въоръжените сили, не по-възрастни от 41 години за упражнилите правото си на пенсия и не по-възрастни от 44 години за неупражнилите правото си на пенсия. Да са годни за военна служба. Да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер, независимо от реабилитацията. Срещу тях да няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер. Да нямат друго гражданство. Да не са освобождавани от военна служба поради наложено дисциплинарно наказание „уволнение”. Да покриват нормативите за физическа годност, определени с акт на министъра на отбраната. Да са психологично пригодни.

Срок за подаване на заявления във Военно окръжие ІІ степен –Ловеч: 03.11.2020г.

Информация за вакантните длъжности, необходимите документи, условията и реда за кандидатстване може да се получи от:

ВОЕННО ОКРЪЖИЕ ІІ СТЕПЕН – ЛОВЕЧ

гр. Ловеч, ул. „Д-р Съйко Съев” № 31 тел.068/ 603 973 ; 0886 558 614, в интернет-страниците на: Министерство на отбраната,Централно военно окръжие и мобилното приложение на Централно военно окръжие.

Реклама

Стартира раздаването на хранителни продукти по Оперативна програма за храни

Община Тетевен уведомява гражданите, че стартира раздаването на хранителни продукти по Оперативна програма за храни от 20.10.2020 г. до 27.11.2020 г. на адрес гр. Тетевен, ул. ,,Трети март“ № 17.

РАБОТНО ВРЕМЕ:

ПОНЕДЕЛНИК, ВТОРНИК, СРЯДА, ЧЕТВЪРТЪК, ПЕТЪК

от 10:00 до 12:00 часа и от 13:00 до 17:00 часа

В списъците са включени лица и/или семейства, отговарящи на следните основания:

Реклама

Нови 5 положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

В Националната информационна система са регистрирани 5 (пет) положителни случаи на COVID-19 за област Ловеч.

Четири от тях са от Ловеч, хоспитализирани в Инфекциозно отделение на МБАЛ Ловеч.

Мъж на 56 г., преподавател в училище във Велико Търново. Мерките в училището се предприемат от РЗИ Велико Търново, на които е предаден случаят. В семейството има едно контактно лице, карантинирано.

Жена на 45г., придружителка на възрастна пациентка, положителна и съобщена, хоспитализирана в Инфекциозно отделение. При съобщаване на първия случай в семейството са обхванати с карантина всички лица в семейното огнище. Придружителката ще бъде поставена под домашна карантина.

Третият случай от Ловеч е на 81-годишен мъж, хоспитализиран в МБАЛ-Ловеч. В семейството е установено едно контактно лице, което ще бъде изследвано и карантинирано.

Четвъртият случай е жена на 63 г., медицинска сестра в детската градина и училището в кв.Гозница. При епидемиологичното проучване и оценката на риска на работното място е установено, че последният работен ден е 9 октомври. Медицинската сестра използва на работното си място лични предпазни средства. Извършена е крайна огнищна дезинфекция в училището и детската градина.  Няма да се предприемат други мерки в училището и детската градина. В семейството е установено едно контактно лице, което е карантинирано.

Петият случай е мъж на 42 г. от Априлци, постоянно живеещ в София. Няма контактни лица на територията на област Ловеч. Предаден е на Столична РЗИ за карантиниране и наблюдение.

На 14.10.2020 г. е починал мъж на 79 г. с придружаващо сърдечно заболяване и хронична мозъчно-съдова болест, хоспитализиран на 13.10.2020 г. в Инфекциозно отделение на МБАЛ-Ловеч. Към 10 часа на 15 октомври общият брой диагностицирани случай в област Ловеч е 119, от които активните случаи са 41, от тях хоспитализирани са 19, излекуваните са  75.

Реклама

Млада жена е загинала при тежък пътен инцидент при разклона за с.Кирчево

На 14 октомври около 14.20ч. на ПП I-4, в района на разклона за с.Кирчево са се ударили насрещнодвижещи се товарен автомобил «Скания» и лек автомобил «Мерцедес», пътуващ в посока София. При сблъсъка на място е починала 27-годишна жена от София, а 34-годишния водач на «Мерцедес»-а и 41-годишна жена пътуваща в същия автомобил са с различни наранявания. Пробите за алкохол на двамата водачи са отрицателни. По случая е образувано досъдебно производство и работата по установяване на причините за произшествието продължава РУ Угърчин.

Останалите новини от ОД МВР – Ловеч:

В РУ Тетевен е образувано досъдебно производство след получен сигнал, че в периода от 02 до 14 октомври от двор към частен дом в Тетевен е отнет мотопед. Работата по случая продължава.

Специализирана полицейска операция срещу битовата престъпност е проведена на 14 октомври на територията на община Угърчин.Полицейските действия са осъществени под ръководството на Окръжна прокуратура-Ловеч и Районна прокуратура –Ловеч.

Специализираната полицейска операция е реализирана с участието на служители от РУ-Угърчин, ОДМВР-Ловеч и Зонално жандармерийско управление-Плевен. В хода на предприетите действия са обходени 7 населени места,  профилактирани са лица обитаващи 5 адреса, проверени са 127 лица и 87 МПС, като за  установени общо 28 административни нарушения са съставени 14 глоби с фиш и 12 акта по ЗБЛД и ЗДВП. За срок до 24 часа са задържани 3 лица. В хода на полицейската операция от търговски обект в Угърчин са иззети 380 къса цигари, без български акцизен бандерол, какъвто се изисква по закон.

19-годишен младеж от с.Румянцево е задържан за срок до 24 часа в РУ Ябланица, след като на 15 октомври около 01.25часа в с.Златна Панега е установен да управлява лек автомобил, без да притежава свидетелство за управление на моторно превозно средство и в едногодишен срок от наказването му по административен ред за същото нарушение. По случая е образувано бързо производство.

44-годишен мъж от Перник, водач на товарен автомобил е задържан за срок до 24 часа в РУ Ловеч, след като на 14 октомври около 10.30ч. при полицейска проверка на ПП I-4 в района на с.Малиново е установено, че шофира след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 2,13 промила. По случая е образувано бързо производство.

Реклама

В Тетевен отбелязаха празника Петковден

На днешния ден – 14 октомври, православната християнска църква посвещава на преподобна Параскева или Петка Българска. Петковден е един от големите народни празници, с които българите отбелязват края на топлото време и настъпването на зимата.

В Тетевен празникът започна в църквата „Св. Всех Святих“, където се проведе Тържествена света литургия за здраве. По-късно през деня тетевенци се събраха пред оброчния камък на Света Петка, намиращ се в стената на НУ ,,Хаджи Генчо“. От освещаването на оброка през 2016 г. досега, се провежда Божествена литургия за здраве и благоденствие на всички жители. Кметът на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева присъства и на двете събития, където заедно със събралите се християни запали свещи за здраве и благополучие.

Реклама

6 нови положителни случаи на COVID-19 за област Ловеч

В Националната информационна система са регистрирани 6 (шест) положителни случаи на COVID-19 за област Ловеч, с което общият брой диагностицирани лица става 114.

Четири от случаите са от Ловеч, двама хоспитализирани в Инфекциозно отделение на МБАЛ Ловеч и двама в СБАЛББ Троян. Касае се за двама мъже на 80 г., на които предстои да се установят контактнте в семействата.

Третият случай от Ловеч е мъж на 47 г. По месторабота не се определят контактни лица, т.к. последният работен ден е 2 октомври. В семейството е установено 1 контактно лице.

Четвъртият случай е жена на 57 г., деловодител в ОДП Ловеч, която работи самостоятелно в офис и при епидемиологичното проучване и оценката на риска на работното място се определят 7 контактни лица, които ще бъдат изследвани. В семейството е установено 1 контактно лице, което е карантинирано.

Петият случай е мъж на 37г. от Троян, зъболекар, който е на домашно лечение и изолация. Лекарят е спазвал всички изисквания за биобезопасност, с пълен комплект лични предпазни средства. Последният случай е жена на 33 г. от Априлци, хоспитализирана в СБАЛББ Троян. Няма контактни по месторабота, в семейството са 7 контактни лица, от които две деца в първи и пети клас на ОУ Априлци, трето дете в 8 клас в СУ „Васил Левски Троян“. Всички са карантинирани и предстои изследването им.

Реклама

Община Тетевен получи Европейски етикет за иновации и добро управление на местно ниво

Община Тетевен получи Европейски етикет за иновации и добро управление на местно ниво. Призът бе връчен на д-р Мадлена Бояджиева – кмет на Община Тетевен от министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова и председателя на парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление Искрен Веселинов. Това се случи на 12 октомври – Ден на българската община, на официална церемония, организирана от НСОРБ.

Европейският етикет за иновации и добро управление на местно ниво е сертификат за качество на цялостното управление в общините, като се оценява по единни критерии и индикатори, разработени от Съвета на Европа, валидни за всички държави членки. Присъждането на Европейския етикет е инициатива, приета от Република България, която се прилага успешно в продължение на повече от 12 години. Организацията и провеждането на процедурата се осъществява в партньорство между Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Националното сдружение на общините в Република България.

Тази година Европейски етикет получиха 23 общини. Те бяха оценявани на базата на 12 принципа: честно провеждане на избори; представителност и гражданско участие; отзивчивост, ефикасност и ефективност; откритост и прозрачност; върховенство на закона; етично поведение; компетентност и капацитет; иновации и отвореност за промени; устойчивост и дългосрочна ориентация; стабилно финансово управление; човешки права, културно разнообразие и социално единство; отчетност.

Удостояването с престижната награда на Съвета на Европа е признание за постигнато високо качество на управление съгласно утвърдения европейски стандарт, основан на принципите за иновативно и добро демократично управление на местно ниво. Валидността на Европейския етикет е две години, за периода 2020 – 2022 г. Общините, на които е присъден етикета, имат право да използват за свои представителни цели названието ,,Присъден Европейски етикет за иновации и добро управление на Съвета на Европа за периода 2020 – 2022 г.“.

Получаването на сертификат за Европейския етикет за иновации и добро управление на местно ниво е резултат от дългогодишното провеждане на целенасочени и последователни политики за развитие на района от страна на кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева. Европейският етикет е награда за всички граждани на община Тетевен, но най-вече отразява работата на Общинска администрация за подобряване на демократичното и иновативно управление на местно ниво.

Реклама

Актуална информация за разпространението на COVID-19 в област Ловеч

В Националната информационна система са регистрирани 8 (осем) положителни случаи на COVID-19 за област Ловеч.

Три от случаите са от Ловеч, съответно мъжe на 76г. и 63г. (единият е контактен от семейството на положителен и съобщен случай) и жена на 61г., учител в ДГ“Слънце“ Ловеч, хоспитализирани в Инфекциозно отделение на МБАЛ Ловеч. При епидемиологичното проучване се установява, че учителката е била на работа до петък включително, като оплакванията са започнали от същия ден. С оглед извършената епидемиологична оценка на риска по случая, от днес се карантинира цялата подготвителна група от 20 деца и останалите три лица от персонала, обслужващ групата. Издадено е предписание до директора на детската градина за крайна огнищна дезинфекция в помещенията на групата, за засилен входящ контрол на персонала и да не се допускат лица с оплаквания на работа, както и засилен вътрешен контрол за спазване на противоепидемичните мерки.

Пет от случаите са на лица на различна възраст от Троян, с грипоподобни оплаквания и белодробна находка. Всички са хоспитализирани в СБАЛББ Троян. До момента епидемиологичното проучване на тези случаи показва следното:

В единия случай се касае за жена на 54г., учител в СУ „Климент Охридски“ Троян, която за последно е била на работа на 5 октомври. Предвид отдалечеността във времето и липса на контакт с учениците повече от една седмица, учениците от класа не подлежат на карантиниране. Уведомени са родителите да проследяват здравословното състояние на децата си и при най-малки оплаквания да уведомят личния си лекар и РЗИ.

Вторият случай от Троян е мъж на 52г., учител в СУ „Васил Левски“ в града, с оплаквания от 2-3 дни. Не е бил на работа от 5 октомври и аналогично на предходния случай, допълнителни мерки в училището не се предприемат.

Следващият случай касае мъж на 45г., служител в Районно управление на МВР Троян с оплаквания от 2-3 дни, не е бил на работа от петък. Изискани са данни за всички лица, отговарящи на дефиницията за близък контакт с цел преценка карантиниране и изследване. Разпоредена е крайна огнищна дезинфекция на помещенията.

Четвъртият случай от Троян е мъж на 55г., няма контактни  по месторабота.

Петият случай е мъж на 41г., работник в МБАЛ Троян, има двама колеги по месторабота и 6 лица в семейството, от които двама ученици, които ще бъдат карантинирани и изследвани.

Установени са всички контактни лица в семействата на положителните случаи, които подлежат на карантиниране и изследване. Към 11,00 часа на 13 октомври общият брой на диагностицираните случаи за област Ловеч са 108. Активните случаи са 32, от които 16 са на домашна изолация и 16 лица са хоспитализирани.

Реклама

Кризисният щаб по здравеопазване заседава присъствено, област Ловеч на последно място по заболеваемост от COVID 19 в страната

Областният кризисен щаб по здравеопазване заседава в Областна администрация. Той бе председателстван от областния управител Ваня Събчева. В дневния ред бе предвидено представяне на актуална информация за заболеваемостта в общините от директора на РЗИ д-р Анета Винева, която ежедневно се предоставя и на обществеността, информация от общините в област Ловеч за предприетите мерки за ограничаване разпространението на коронавирусната инфекция, както и информация от Областна дирекция „Безопасност на храните“ за извършените проверки.

Да припомним, че съгласно чл. 209, ал. 1 от Закона за здравето административнонаказателната отговорност за нарушения или неизпълнение на мерките се реализира от РЗИ, МВР и кметовете на общините. Заболеваемостта се увеличава в цялата страна, което налага и да се засили контролът по спазването на разписаните вече противоепидемични мерки, апелира Събчева в началото на срещата. Тя представи на вниманието на участниците и последно писмо на Министъра на здравеопазването от днес, 12 октомври. В него също се подчертава: С цел ефективното прилагане на мерките и постигането на реално ограничаване на разпространението на коронавирусната инфекция е необходимо осъществяването на засилен контрол от компетентните органи“.

Към момента общо диагностицираните случаи на COVID 19 в областта са 100, активни са 24, като от тях 15 са на домашно лечение и 9 са настанени за лечение в двете болница – Белодробната в Троян, където има 5 пациенти и Инфекциозно отделение на МБАЛ – Ловеч, където се лекуват 4 болни, излекувани са 74. В община Ловеч 7 са на домашно лечение, 5 в болница, в община Тетевен – 3 на домашно лечение и едно лице е хоспитализирано, в общините Троян и Априлци има по едни на домашно лечение и един в болница, в Луковит един пациент е на домашно лечение, в Угърчин – две лица са на домашно лечение, в община Ябланица няма диагностицирани случаи на този етап, отчете д-р Винева. Тя акцентира, че към 11 октомври за последните две седмици общо диагностицираните случаи в област Ловеч са 26, което на база броя на населението е прави 21, 2 на 100 000. От началото на епидемията до преди две седмици ние бяхме в зеления периметър с ниска заболяемост – под 20 на 100 000, след последните доказани случаи вече сме на границата между зеления и жълтия сектор – за средна заболяемост, докладва още директорът на РЗИ. Тя подчерта, че в област Ловеч заболеваемостта е най-ниска в сравнение с другите области в страната, като все още няма преминала област във високите стойности – повече от 120 на 100 000 население. Д-р Винева акцентира, че екипът й продължава непрекъснато да извършва и проверки за спазване на противоепидемичните мерки, като подчерта, че в ученически и педагогически колективи ситуацията е спокойна.

Проверки извършват и ОД на МВР, ОДБХ, като по време на срещата стана ясно, че най-често нарушения се наблюдават в малките хранителни магазини. Тези проверки ще продължат и в изпълнение на писмото на Министъра на здравеопазването: „С цел превенция на COVID 19 и запазване живота и здравето на работещите и техните семейства на индивидуално ниво, както и правилното функциониране на критични инфраструктури и други със значение за обществото обекти и услуги на национално ниво – в т.ч. търговски обекти, обществен транспорт, масови мероприятия и т.н. – е необходимо да създадете организация по места, в т.ч. в регионалните подразделения за правилното въвеждане, стриктното придържане и контрол на прилагането на временните противоепидемични мерки на работните места“.

Коронавирус има, той е сред нас, опасността не е отминала, напротив – с идването на есента и зимата тя се засилва. Апелирам всички вие – общини, структури, които имат разпореждането да осъществяват проверки, да се активизират и наистина да създадем среда, в която да ограничим разпространението на инфекцията. За целта контролът е най-важен, за да не допуснем рязък скок на заболелите, което ще натовари системата на здравеопазването от една страна, но което е най-важно – ще доведе и до тежки случаи, апелира областният управител.

Реклама

Навършиха се 165 години от рождението на активния обществен деец и крупен дарител Тома Васильов

Днес с тържествена програма бяха отбелязани 165 години от рождението на активния обществен деец и крупен дарител – тетевенеца Тома Васильов. Събитието се състоя пред барелефа на възрожденеца, намиращ се на сградата на Община Тетевен, където своята почит отдадоха представители на местната власт, учители, ученици и граждани.

Учениците от СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен представиха на присъстващите житието, изграденото и завещаното от Тома Васильов. Делото на благодетеля се отъждествява ежегодно с финансова глътка въздух за училища, читалища, църкви, пчелари, овощари, лесовъди, ученици и др. За да засвидетелства благодарността от името на всички стипендианти, своята кратка реч изнесе Якослав Кънчев – ученик в НПГГСД „Сава Младенов“ град Тетевен.

Председателят на Общинска фондация „Тома Васильов“ – Мария Стойчева изтъкна, че завещаното от Тома Васильов е красноречив пример за живот и дейност, които са отдадени и насочени в подкрепа на обществото. Тя представи накратко част от подкрепените от фондацията проекти в последните години и подчерта, че животът и делото на Тома Васильов очертават пътя към вечността на една личност, която продължава да живее и днес.

Най-малките следовници на големия тетевенец тези от НУ „Хаджи Генчко“ – гр. Тетевен, завършиха програмата с музикални изпълнения.

Цветя в знак на признателност към делото и живота на Тома Васильов бяха поднесени от: Общински съвет Тетевен, Община Тетевен, НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен, СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен, НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен, Национална професионална гимназия по строителство, електротехника и услуги – гр. Тетевен, НЧ „Съгласие 1869“ – гр. Тетевен, Исторически музей – гр. Тетевен, СОСЗР – Тетевен, Съюз на ветераните от войните – Тетевен, ДГ „Васил Левски“ – гр. Тетевен.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
17.7 ° C
17.7 °
17.7 °
83 %
1.3kmh
0 %
нд
29 °
пн
31 °
вт
31 °
ср
31 °
чт
26 °