Областният
кризисен щаб по здравеопазване заседава в Областна администрация. Той бе
председателстван от областния управител Ваня Събчева. В дневния ред бе
предвидено представяне на актуална информация за заболеваемостта в общините от
директора на РЗИ д-р Анета Винева, която ежедневно се предоставя и на
обществеността, информация от общините в област Ловеч за предприетите мерки за
ограничаване разпространението на коронавирусната инфекция, както и информация
от Областна дирекция „Безопасност на храните“ за извършените проверки.
Да припомним,
че съгласно чл. 209, ал. 1 от Закона за здравето административнонаказателната
отговорност за нарушения или неизпълнение на мерките се реализира от РЗИ, МВР и
кметовете на общините. Заболеваемостта се увеличава в цялата страна, което
налага и да се засили контролът по спазването на разписаните вече
противоепидемични мерки, апелира Събчева в началото на срещата. Тя представи на
вниманието на участниците и последно писмо на Министъра на здравеопазването от
днес, 12 октомври. В него също се подчертава: С цел ефективното прилагане на
мерките и постигането на реално ограничаване на разпространението на
коронавирусната инфекция е необходимо осъществяването на засилен контрол от
компетентните органи“.
Към момента
общо диагностицираните случаи на COVID 19 в областта са 100, активни са 24, като от тях 15 са на домашно лечение
и 9 са настанени за лечение в двете болница – Белодробната в Троян, където има
5 пациенти и Инфекциозно отделение на МБАЛ – Ловеч, където се лекуват 4 болни,
излекувани са 74. В община Ловеч 7 са на домашно лечение, 5 в болница, в община
Тетевен – 3 на домашно лечение и едно лице е хоспитализирано, в общините Троян
и Априлци има по едни на домашно лечение и един в болница, в Луковит един
пациент е на домашно лечение, в Угърчин – две лица са на домашно лечение, в
община Ябланица няма диагностицирани случаи на този етап, отчете д-р Винева. Тя
акцентира, че към 11 октомври за последните две седмици общо диагностицираните
случаи в област Ловеч са 26, което на база броя на населението е прави 21, 2 на
100 000. От началото на епидемията до преди две седмици ние бяхме в
зеления периметър с ниска заболяемост – под 20 на 100 000, след последните
доказани случаи вече сме на границата между зеления и жълтия сектор – за средна
заболяемост, докладва още директорът на РЗИ. Тя подчерта, че в област Ловеч
заболеваемостта е най-ниска в сравнение с другите области в страната, като все
още няма преминала област във високите стойности – повече от 120 на
100 000 население. Д-р Винева акцентира, че екипът й продължава
непрекъснато да извършва и проверки за спазване на противоепидемичните мерки,
като подчерта, че в ученически и педагогически колективи ситуацията е спокойна.
Проверки
извършват и ОД на МВР, ОДБХ, като по време на срещата стана ясно, че най-често
нарушения се наблюдават в малките хранителни магазини. Тези проверки ще
продължат и в изпълнение на писмото на Министъра на здравеопазването: „С цел
превенция на COVID 19 и запазване живота и здравето на работещите и техните семейства на
индивидуално ниво, както и правилното функциониране на критични инфраструктури
и други със значение за обществото обекти и услуги на национално ниво – в т.ч.
търговски обекти, обществен транспорт, масови мероприятия и т.н. – е необходимо
да създадете организация по места, в т.ч. в регионалните подразделения за
правилното въвеждане, стриктното придържане и контрол на прилагането на
временните противоепидемични мерки на работните места“.
Коронавирус
има, той е сред нас, опасността не е отминала, напротив – с идването на есента
и зимата тя се засилва. Апелирам всички вие – общини, структури, които имат
разпореждането да осъществяват проверки, да се активизират и наистина да
създадем среда, в която да ограничим разпространението на инфекцията. За целта
контролът е най-важен, за да не допуснем рязък скок на заболелите, което ще
натовари системата на здравеопазването от една страна, но което е най-важно –
ще доведе и до тежки случаи, апелира областният управител.
Реклама