Министерският съвет одобри Програма за изграждане, пристрояване,
надстрояване и реконструкция на детски ясли, градини и училища за периода
2020-2022 г.. Индикативният бюджет за настоящата година е до 70 млн. лв. Същият
размер средства са прогнозните бюджети и за всяка една от следващите две години
(2021 и 2022г.)
По програмата ще се финансира изграждане на материална база, която
гарантира здравословните и качествени условия на обучение в системата на
предучилищното и училищното образование. Предвижда се строеж на нови детски
ясли, градини и училища в страната, както и пристрояване, надстрояване и
реконструкция на съществуващи. По този начин ще бъде намален недостигът на
свободни места. Ще се създадат и предпоставки за успешното въвеждане на
задължителното предучилищно образование на децата, навършили 4-годишна възраст.
В резултат на изпълнението на програмата се очаква и повече училища да
преминат към едносменен режим на обучение.
Изпълнението на програмата ще се наблюдава и координира от Министерството
на образованието и науката.
Зам.-областният управител Илиян Тодоров участва в работна среща на зам.-министър Таня Михайлова с директорите на училищата от област Ловеч. Тя бе организирана от народния представител Иван Миховски, а целта й бе да се чуят всички мнения относно работата в електронна среда и предизвикателствата пред новата учебна година.
„Благодаря на всички учители от област Ловеч, които в условията на карантина и с много неизвестни успяха да организират работата си така, че учебната година завърши успешно. Пред какви трудности сте били изправени в тази безпрецедентна криза и какво трябва да се направи през новата учебна година ще се говори днес. Само с диалог и чуваемост може да се постигне добър резултат. Надявам се мерките, които предприема държавата, решенията, които взема Министерството на образованието и вашите виждания да съвпаднат, за да стартираме на 15 септември по-спокойни и уверени“, каза при откриването Тодоров. Той сподели впечатленията си като родител на абитуриентка, като подчерта, че в електронна среда не само учителите са работили много повече, за да си подготвят за уроците, но и децата са учили много повече.
Срещата на зам.-министър Михайлова се проведе в залата на Езиковата гимназия, а участниците в нея бяха разделени в две групи – директори на основни и начални училища, и директори на профилирани и професионални гимназии. Различни са били проблемите, пред които са били изправени ръководствата на училищата, но общото е, че всички учители са намерили своите решения, за да провеждат занятията си, използвайки различни платформи за целта. Михайлова подчерта, че след анализ е станало ясно, че всяко училище трябва да избере своята платформа за работа, а не всеки клас да работи на различна.
Друг проблем, който бе изтъкнат, е че в началото учителите са давали по-голям обем задачи, а учениците трудно са организирали своето време пред компютрите, особено ако в семейството е имало едно устройство и повече от едно дете. Чуха се и наистина полезни идеи, като предложението на новоизбрания директор на математическата гимназия Венцислав Георгиев, който подчерта, че наличието на интерактивни дъски в училищата би повишило качеството на преподаване в електронна среда.
Безопасното отваряне на училищата в новата учебна година е от първостепенна важност за всички с оглед на обстановката, в която се намираме и разпространението на Ковид 19. Нашата задача е да изготвим рамка, каквато представихме на отрасловия съвет за това как всяко едно училище да може да реагира в определени ситуации. Безспорно, когато говорим за физическа дистанции между учениците, особено при по-малките, това е фактически невъзможно, както и в детските градини. Но всички разумни мерки – дезинфекция, да се избягва струпването, идентификация на критичните места и разработването на специфични правила всяко училище ще може да се справи. Това обясни на колегите си зам.-министър Михайлова, като преди това и тя изрази искрената си благодарност към съсловието за справянето с тази учебна година, която приключи.
„Със сигурност да си учител днес е предизвикателство и не само защото всяка година се сменят учениците и родителите, с които работим, а след това, което ни се случи в извънредното положение още повече се затвърждава, че да си учител днес е предизвикателство. Българският учител за пореден път доказа, че нищо не може да го спре, когато с възрожденски плам осъществява своите задачи. Знам, че всички са работили много повече отколкото в класната стая, че сте били под непрекъснатото наблюдение на родителите, и аз горещо ви благодаря за това, което направихте, беше впечатляващо, защото всички започнахте в неизвестното, а се справихте“, каза Михайлова пред колегите си.
„Спокойна съм за новата учебна година, защото вие сте в класната стая и увличате след себе си децата“, увери тя директорите на училищата от областта. По думите на зам.-министър Михайлова решението е засега новата учебна година да започне присъствено, всяко училище само да прецени дали да бъде всеки клас в определена класна стая, наясно сме, че всяко училище е различно и не може да има универсален модел. Много материал, недотам доброто стиковане на времето и други малки проблеми ще се решат от всеки от вас след натрупания опит, но важното е, че в следващите месеци вече няма да бъдем пред толкова неизвестни, колкото в началото на пандемията, каза още тя.
Зам.-министър Михайлова поясни, че се обсъжда и провеждането на тържествено откриване на новата учебна година поне за учениците от първи, пети и осми клас, които трябва да се запознаят с нови класни ръководители. Срещата бе водена от началника на Регионално управление по образование в Ловеч Еленко Начев.
Той подчерта, че 91 % от учениците в област Ловеч са били обхванати от обучението в електронна среда и имат готовност, ако се наложи отново да работят по този начин. „Този формат на разговор е изключително полезен, ще предложа такива срещи да проведем и в другите областни центрове, за да можем по-лесно и бързо да намерим най-верните решения за новата учебна година“, подчерта след работната среща зам.-министър Михайлова.
Министерският съвет одобри допълнителни трансфери в
размер на 24,6 млн. лв. по бюджетите на общините за 2020 г. Средствата са
предназначени за финансиране на приетите от правителството по-високи стандарти
за делегираните от държавата дейности във функциите „Здравеопазване“ и
„Социално осигуряване, подпомагане и грижи“.
За област Ловеч предвидените средства са общо 551 338 лв, като функция „Здравеопазване“ по общини те се разпределят, както следва: Априлци – 808 лв, Летница 2271 лв, Ловеч 81 680 лв, Луковит 22 742 лв, Тетевен 23 606 лв, Троян 48 743 лв, Угърчин 3591 лв и Ябланица 5251 лв.
За функция „Социално осигуряване, подпомагане и трижи“ средствата са: Априлци 18 083 лв, Летница 15 638 лв, Ловеч 165 703 лв, Луковит 50 522 лв, Тетевен 42 567 лв, Троян 52 455 лв и Угърчин 17 678 лв.
Изменението е обвързано с мярката за увеличение на
стандартите за делегираните от държавата дейности, считано от 01.08.2020 г. за
училищното и детското здравеопазване и здравните кабинети за достигане на
размерите на възнагражденията до определените по Колективния трудов договор в
отрасъл „Здравеопазване“, както и стандартите в социалната сфера (домове за
възрастни хора, домове за хора с увреждания, домове за резидентни услуги,
дневни центрове за деца, центрове за настаняване от семеен тип и др.) за
увеличение на възнагражденията на заетите в този сектор. Мярката е включена в
пакета от нови социално икономически мерки на правителството до края на 2020 г.
Средствата се осигуряват чрез преструктуриране на
разходите и/или трансферите по централния бюджет за 2020 година.
На 27 юли Областен информационен център – Ловеч проведе първата от серия „Открити приемни“ в град Тетевен. Мобилният щанд бе разположен на централния площад в града, в близост до сградата на Община Тетевен. Експертите от ОИЦ – Ловеч предоставяха информация относно различни актуални в момента и предстоящи възможности за кандидатстване по мерки и процедури, съ-финансирани от ЕСИФ.
Акцент в тази открита приемна беше финансирането на проектни идеи по Програмата за развитие на селските райони и възможностите за кандидатстване по под-мерките 4.1.2 „Инвестиции в земеделски стопанства“ по Тематичната подпрограма от мярка 4, Целеви прием за земеделски стопани в сектор „Животновъдство“ по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от мярка 4, както и различните процедури по ОП „Иновации и конкурентоспособност 2014-2020“ и ОП „Развитие на човешките ресурси 2014-2020“, насочени към бизнеса и работодатели за справяне с последиците от пандемията COVID19.
Приемната на Областен информационен център – Ловеч бе посетена от 19 души, представители на общинска администрация, секретаря на НЧ „Развитие – 1931“ – с.Рибарица, земеделски производители и граждани. Традиционно и тази година откритата приемна на ОИЦ – Ловеч бе уважена лично от зам.-кмета на Община Тетевен Тони Стоев, с когото са обсъдени различни проектите, които общинското ръководство изпълнява в момента по Програмата за развитие на селските райони и такива, чието стартирането се очаква скоро.
ОИЦ – Ловеч е част от Мрежата от 27 областни информационни центрове за популяризиране на политиката на ЕСИФ в Р България.
2
120 867 пенсионери ще получат добавка от 50 лв. към пенсиите си за месец август.
Допълнителната сума ще се изплаща на всички пенсионери, независимо от размера
на техните пенсии.
За
изплащането на добавките за месец август правителството ще отпусне допълнителни
106 043 350 лева по бюджета на държавното обществено осигуряване. Средствата са
осигурени за сметка на преструктуриране на разходите и/или трансферите по
централния бюджет за 2020 г.
Изплащането
на добавката от 50 лв. към пенсиите за август е първата стъпка за подкрепа на
пенсионерите, планирана в новия пакет със социално-икономически мерки на
правителството. Изплащането на добавки в същия размер е предвидено и за
месеците септември и октомври.
Министерският
съвет на Република България прие Решение за удължаване срока на обявената
извънредна епидемична обстановка, считано от 1 август 2020 г. до 31 август 2020
г.
Пандемията
от COVID-19 представлява тежка извънредна ситуация, свързана с общественото
здраве в национален и световен мащаб. По данни на Европейския център за
превенция и контрол на заболяванията, към 26.07.2020 г. в света са регистрирани
16 018 105 заболели от COVID-19, вкл. 644 832 починали. От тях 1 670 732 случая
или 10,43% са заболелите на територията на Европейския съюз (ЕС)/Европейското
икономическо пространство (ЕИП) и Обединено кралство Великобритания и Северна
Ирландия, с общ брой починали – 181 568 или 28,16% от всички докладвани смъртни
случаи от новия коронавирус.
В
България към 26.07.2020 г. са съобщени 10 312 заболели и 338 починали от
COVID-19. От 09.06.2020 г. до момента се наблюдава значително завишаване на
броя на дневно регистрираните случаи в страната.
Удължаването на извънредната епидемична
обстановка, свързана с разпространението на COVID-19 на територията на
страната, ще даде възможност да се засили прилагането на временни
противоепидемични мерки, с цел ограничаване разпространението на заболяването и
опазването на живота и здравето на гражданите.
Правителството
одобри законопроект за промени в Кодекса на труда, които гарантират в по-голяма
степен правата и интересите на работещите и работодателите, съобразно
съвременните икономически условия, повишават ефективността на контролната
дейност за недопускане на недеклариран труд и насърчават развитието на
социалния диалог и колективното трудово договаряне.
Предвижда
се възможност при повторно нарушение, свързано с недеклариран труд, наказанието
за работодателя да е имуществена санкция или глоба в размер от 15 000 до 20 000
лв., а за виновното длъжностно лице – глоба в размер от 5 000 до 10 000 лв. По
този начин ще се отстрани констатираната празнота в Кодекса на труда, която не
предоставя право на контролните органи да налагат по-висок размер на санкцията
при повторно нарушение при наемане на работник или служител без предварително
сключен и регистриран в НАП писмен трудов договор.
Със
законопроекта се предлага и повишаване на административната санкция за системни
нарушения, свързани с използването на недеклариран труд и за неплащане в срок
на дължимите от работодателя трудови възнаграждения и обезщетения. За
осигуряване на превенцията и гарантиране на спазването на трудовото
законодателство в това отношение е необходимо размерът на административната
санкцията да е възпиращ, поради което се предлага работодателят да се наказва с
имуществена санкция или глоба в размер от 20 000 до 30 000 лв., а виновното
длъжностно лице – с глоба в размер от 10 000 до 20 000 лв. Изброените нарушения
засягат в значителна степен интересите на работниците и служителите, като имат
за последствие ощетяване на социалноосигурителната система и създават условия
за нелоялна конкуренция между предприятията, поради което са с висока степен на
обществена опасност, особено ако се допускат системно от един и същи
работодател.
Със
законопроекта се гарантира, че работодателите няма да имат основание за
прекратяване на трудовите договори на учителите поради придобито право на ранно
пенсиониране от Учителския пенсионен фонд. Дава се и възможност чрез колективно
трудово договаряне синдикатите и работодателите на браншово и отраслово равнище
да договарят по-голяма продължителност на извънредния труд на работник или
служител, но не повече от 300 часа в рамките на една календарна година.
Паралелно с това се запазва заложеното в Кодекса на труда ограничение за
извънреден труд до 150 часа годишно, когато няма сключен колективен трудов
договор. Предложението има за цел да подпомогне развитието на индустриалните
отношения в страната, като се осигуряват повече възможности на социалните
партньори да намерят по-добър баланс при организиране на работното време,
отчитайки спецификите на отделния отрасъл или бранш. Изискването колективният
трудов договор да е на ниво отрасъл или бранш, а не на ниво предприятие, ще
гарантира равнопоставеност между работодателите и справедлива конкуренция между
тях.
С
предложените промени в Кодекса на труда се усъвършенстват трудовите отношения с
международен елемент, включително при командироване. Регламентира се по ясен
начин, че приложимият закон към трудовите правоотношения с международен елемент
е Кодекса на труда, като той ще се прилага за трудовото правоотношение между
работодател и работник или служител, чието място на работа е в България или в
чужбина, доколкото не е предвидено друго в закон, или в международен договор,
който е в сила за Република България. Целта е да се гарантира равнопоставеност
на работниците и служителите, както и възможност да се ползват от закрилата на
трудовото законодателство, независимо от тяхното гражданство.
В
друга разпоредба се предвижда тютюнопроизводителите също да могат да наемат
работници с еднодневни договори за краткотрайна селскостопанска работа по време
на прибирането и обработката на реколтата. Включването на тютюнопроизводителите
в обхвата на работодателите, които могат да сключват такива договори ще
допринесе за по-доброто функциониране на пазара на труда в определени региони
на страната, където това производство е традиционен сектор.
Правителството
отпусна 2 432 684 лева за физическо възпитание и спорт за общинските и частни
детски градини и училища, и за държавните училища, финансирани от
Министерството на образованието и науката (МОН). С предоставените средства ще
се финансират одобрените проекти за физическо възпитание и спорт за 2020
година, като 2 199 931 лв. ще се разпределят по бюджетите на общините, а 232
753 лв. – по бюджета на МОН.
Средствата
се осигуряват за подпомагане на дейностите, свързани с подготовката и участието
в учебната и спортносъстезателната дейност на децата и учениците. Те се
определят за бюджетна година на базата на разработени от общинските, частните и
държавните детските градини и училища проекти за подпомагане на физическото възпитание
и спорта на децата и учениците в тях.
Целта на проектите е повишаване на здравната
култура, укрепване нагласите и създаване на мотивация сред децата и учениците
за системни занимания с физически упражнения и спорт.
За
област Ловеч предвидените средства са общо 40 328 лв. По общини
разпределението е, както следва: Априлци – 646 лв, Летница 1188 лв, Ловеч 13052
лв, Луковит 7035 лв, Тетевен 5962 лв, Троян 7600 лв, Угърчин 1880 лв и Ябланица
2965 лв.
На
28 юли в Националната информационна система са регистрирани 5 положителни случаи
на COVID-19
за област Ловеч.
Двата
случая са от семейството на съобщения от събота положителен случай от гр.Ловеч,
без оплаквания са, поставени са под домашна изолация и нямат други контактни.
Две
положителни лица са от семейството на съобщения от неделя случай от гр.Луковит.
И двете лица са под карантина. Едното лице няма контактни по месторабота поради
отсъствие по болест от м.май. Установени са контактните лица по месторабота на
второто положително лице, които предстои да бъдат изследвани.
Петият
случай е на мъж на 47 год. от гр.София, който ще изпълнява карантината на адрес
в гр.Ябланица. Няма контактни на територията на област Ловеч.
Община Тетевен взе активно участие в информационното събитие по проект „Подкрепа на дуалната система на обучение“. По време на форума бяха представени добри практики за популяризиране на дуалната система на обучение и насърчаване на сътрудничеството между училищата и бизнеса. Проведоха се интересни дискусии, бе споделен опит, свързан с трудности от неадаптираната действаща нормативна уредба и променящата се икономическа обстановка, която поставя различни предизвикателства за новата форма на обучение.
В събитието, което се състоя в гр. Луковит, взеха участие представители на професионалните гимназии от областите Ловеч, Плевен и Враца, както и работодатели партньори. Сред присъстващите бяха и г-жа Таня Михайлова – зам.-министър на Министерство на образованието и науката, г-н Еленко Начев-началник РОУ-Ловеч и г-жа Маргарита Гатева-държавен експерт професионално образование в МОН.
На срещата присъства и инж. Цветомир Симеонов – ръководител дейност „Управление и стопанисване на общински гори“ (УСОГ) при Община Тетевен, който имаше възможността да сподели своя опит. Три поредни години НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен се радва на много ползотворно партньорство с Община Тетевен при провеждането на двуседмична производствената практика на ученици от 11 клас, от специалности „Горско стопанство и дърводобив“ и „Горско и ловно стопанство“. Производствената практика протича на много високо ниво, а учениците ефективно формират трайни умения и компетентности в реална работна среда.
От 2019/2020г. в учебното заведение се провежда дуална система на обучение в специалността „Горско стопанство и дърводобив“, като се осъществява сътрудничество с няколко работодателя. Основни партньори са: Община Тетевен (Общинска структура УСОГ), която прие да участва в обучението на 7 ученици, ДГС Тетевен – 7 ученици, както и 4 дърводобивни фирми с по 3 ученици.
Проектът „Подкрепа на дуалната система на обучение“ има за цел да разшири обхвата на дуалната система на обучение, с оглед повишаване качеството на професионалното образование в България и засилване на връзката му с нуждите на пазара на труда. Целевите групи, към които е насочен, са учениците от професионални гимназии и училища с паралелки за професионална подготовка, учещи в специалности с недостиг от специалисти на пазара на труда, защитени специалности и специалности в обхвата на ИСИС – Стратегията за интелигентна специализация.