събота, юни 27, 2026

Разликата в заплащането между жените и мъжете в България е намаляла до 13,5%

Разликата в заплащането на жените и мъжете в България намалява за четвърта поредна година – от 15,4% през 2015 г. до 13,5% през 2018 г. Това показват данни на Евростат, цитирани в Доклад за равнопоставеността на жените и мъжете за 2019 г., който беше приет от правителството. Средната разлика в заплащането в ЕС през 2018 г. е 15,7%.

Докладът за равнопоставеността на жените и мъжете отразява и резултатите от изпълнението на политиките за повишаване на участието на жените на пазара на труда,  насърчаването на равенството в процесите на вземане на решения. Сред приоритетните области в документа са още борбата с насилието, основано на пола и промяната на обществените стереотипи спрямо жените и мъжете.

В доклада се посочва, че през 2019 г. безработните лица на възраст 15 и повече  години са 142 800 души. От тях 82 300 са мъже, а 60 500 са жени, което е с 30 500 (17,6%) по-малко от 2018 г.

Акцент в доклада е поставен върху изпълнението на Закона за равнопоставеност между мъжете и жените, който регламентира институционалната рамка, стратегическите и оперативни документи за управление на политикатa по равнопоставеност на жените и мъжете. Докладът отчита също дейността на Националния съвет по равнопоставеността на жените и мъжете към Министерския съвет, който е орган за осъществяване на консултации, сътрудничество и координация между централните и териториалните органи на изпълнителната власт и структурите на гражданското общество.

Реклама

Областният управител проведе работна среща с Диана Янчева, зам.-председател на НСИ по Преброяване 2021

Областният управител Ваня Събчева проведе работна среща с Диана Янчева, зам.-председател на Национален статистически институт /НСИ/. На срещата бе обсъден извършващият се в момента предварителен обход на страната за актуализиране на информацията за жилищните сгради и адресите, необходима за Преброяване 2021.

В разговора между Събчева и Янчева стана ясно, че на територията на област Ловеч са извършени всички дейности, предвидени по график към момента и всички общини са подготвени за преброяването.

По време на този предварителен обход, който ще приключи до 15 септември, обучени регистратори ще съберат информация за географските координати и характеристиките на сградите. Обект на наблюдение са жилищни сгради, нежилищни сгради, в които живеят хора, места за настаняване, болници, общежития, затвори, манастири, места за предоставяне на социални услуги, локации, които е възможно да се използват от лица без дом за обитаване или пренощуване.

Целта на изследването е да бъде осигурена информация за всички сгради в райони, където липсва утвърдена цифрова кадастрална карта. По този начин ще бъдат получени актуални и коректни адресни цифрови данни, които ще подпомогнат подготовката на Преброяване 2021 при съставянето на контролни райони и преброителни участъци, стана ясно още на срещата.

За първи път в историята на преброяванията предварителният обход се провежда чрез използване на мобилни устройства. Регистраторите няма да посещават домакинствата и жилищата. Те ще комуникират с граждани единствено и само ако се налага да изяснят дали сградата се използва за жилищни цели, както и да установят точността на адресната информация.

58 за регистраторите за област Ловеч и те могат да бъдат идентифицирани чрез служебната карта, която всеки от тях е длъжен да носи със себе си по време на обхода.

В срещата участва и Цветозария Гатева, началник отдел „Статистически изследвания“ – Ловеч към ТСБ – Северозапад.

Реклама

През изминалото денонощие в област Ловеч са регистрирани 3 пожара

През изтеклото денонощие на територията на областта са регистрирани 3 произшествия, с материални щети:

  • В 10.51 ч. служители на РСПБЗН – Тетевен са гасили пожар в лек автомобил на ул.“Здравец“ в града. Унищожена е пластмасова кора на двигателя, но превозното средство е спасено. Причина за пожара е техническа неизправност. 
  • В 13.47 ч. огнеборци от РСПБЗН – Луковит са реагирали на пожар в лек автомобил на ул.“Възраждане“ в града. Превозното средство е унищожено, но са спасени 2 други леки автомобила и сграда, които са се намирали в непосредствена близост. Причина за пожара е късо съединение в ел. инсталацията на превозното средство.
  • В 16.26 ч. служители на РСПБЗН – Ловеч са гасили пожар в лятна кухня в с.Йоглав. Унищожени са покривна конструкция  25 м2, черна и бяла техника и домашно имущество. Спасена е сграда. Причина за пожара е късо съединение.
Реклама

Нов положителен случай на COVID-19 в област Ловеч

На 21 юли в Националната информационна система е регистриран 1 положителен случай на COVID-19 за област Ловеч на мъж от гр.Априлци, контактен на положителен случай от област Враца. Лицето е без оплаквания и няма други контактни лица, връчено е предписание за домашна изолация за 14 дни.

Отрицателни са резултатите на всички 14 контактни лица на потвърдените случаи от 19 юли. Отрицателен е и резултатът на 1 лице с изтекла карантина, което се счита за излекувано.

Към 16,00 часа на 21 юли диагностицираните случай в област Ловеч са 35, активните случаи са 16, излекуваните са 18, починали 1.

Реклама

Премиерът Борисов договори близо 29 млрд. евро за България по новата Многогодишна финансова рамка и по Пакета „Следващо поколение ЕС“

България е една от страните, които ще получат повече пари, над 1 млрд евро повече в новия бюджет на ЕС и за първи път за страната ни са предвидени и допълнителни 200 млн евро за най-слабо развитите региони – за засилването на конкурентоспособността, растежа и създаването на работни места. Това обяви министър-председателят Бойко Борисов след края на продължилия пет дни Европейски съвет. В условията на тежката криза, породена от COVID-19  в целия свят и при изключително трудни преговори в Брюксел българският премиер защити за България и запазването на европейското финансиране за Кохезионната и Селскостопанската политика, като за кохезионна политика са заложени 9 млрд евро, което е с 800 млн повече от настоящата Многогодишна финансова рамка.

Всички колеги казаха, че тази подкрепа за България е заслужена, отбеляза премиерът Бойко Борисов, на когото европейските държавни и правителствени ръководители благодариха за конструктивността и помощта, която той е оказал в хода на преговорите в Брюксел. Лично председателят на Европейския съвет Шарл Мишел благодари на българския министър-председател за ползотворното участие, след като рано тази сутрин европейските лидери се поздравиха за успеха. От своя страна премиерът Борисов благодари на редица лидери, които са подкрепили помощта за страната ни, предназначена за по-слабо развитите региони – германския канцлер Ангела Меркел, австрийския канцлер Себастиан Курц и холансдкия премиер Марк Рюте. „Всички се убедиха, че това е правилно“, посочи българският министър-председател.

Общият размер на средствата предвидени за България по новата Многогодишна финансова рамка и по Пакета „Следващо поколение ЕС“ е близо 29 млрд евро. „Ние сме една от малкото страни, които ще получат повече пари по новата рамка. И това при положение, че общият размер на новата многогодишна финансова рамка е с 62 млрд евро по-малко от настоящата“, изтъкна премиерът Борисов. Друг много важен момент за България е финансирането по Фонда за справедлив преход – половин милиард евро са предвидени за България по него. За защита на външната граница на ЕС, България ще получи общо над 200 млн евро за миграция и сигурност по МФР. В новия европейски бюджет се потвърждава и ангажиментът на ЕС към страните от Западните Балкани, за което България винаги е настоявала.

По Пакета „Следващо поколение ЕС“ България ще може да разчита на над 7,7 млрд евро грантове. Основната част от тези средства в размер на над 6 млрд евро са в рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост, чрез който ще се финансират публични инвестиции и реформи с цел възстановяване от кризата и за постигането на устойчива, климатично неутрална, дигитализирана и ниско въглеродна икономика. В допълнение към средствата за Кохезионна политика от МФР, България ще получи и над 650 млн евро по Инструмента REACT-EU, който влиза в Пакета „Следващо поколение ЕС“. Те са предвидени за преодоляване на социално-икономическите последици от кризата. В допълнение към средствата предвидени за нашата страна по Фонда за справедлив преход по МФР, в Пакета „Следващо поколение ЕС“ така са включени и над 600 млн евро за България.

По отношение на целия ЕС, общият размер на Многогодишната финансовата рамка за следващите 7 години ще бъде 1 трилион и 74 млрд евро, а общият размер на Пакета „Следващо поколение ЕС“ ще бъде 750 млрд евро. Така в следващите 7 години ЕС ще има възможност да мобилизира общо 1 трилион 824 млрд евро. В Пакета „Следващо поколение ЕС“ 390 млрд евро ще бъдат предоставени на държавите членки безвъзмездно, което са т.нар. грантове. Държавите членки ще могат да ползват и 360 млрд евро под формата на заеми, при възможно най-благоприятните условия, произтичащи от високия кредитен рейтинг на ЕС.

По темата за върховенството на закона се постигна съгласие, прецизиране каква точно трябва да е обвързаността между финансирането и върховенството на закона – това трябва да е прозрачен процес зачитащ принципа на обективност, недискриминация и еднакво третиране на всички страни членки, въз основа на подход почиващ на доказателства. След настояването на премиера Борисов и многократните му призиви да бъде акцентирано и върху медицинския аспект на пандемията от COVID-19, европейските лидери стигнаха до съгласие да се върви напред с общи решения чрез европейския комисар, в чийто ресор е здравеопазването. Министър-председателят Бойко Борисов специално поздрави френския президент Еманюел Макрон, който подкрепи българския премиер по тази изключително важна тема за Европа.

Реклама

Манастир „Св. пророк Илия“ отбеляза своя храмов празник

На датата 20 юли, когато Православната църква прославя Свети пророк Илия – Илинден, манастирът в гр. Тетевен, носещ името на светеца, отбелязва своя храмов празник. Бе отслужена тържествена литургия, а жители и гости на града запалиха свещи и се помолиха за здраве и благоденствие.

На тържествената литургия, изнесена от ставрофорен свещеноик. Павел, в която се включи и църковния хор на тетевенската църква „Всях Светих“, присъстваха кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и председателят на ОбС Тетевен – Мария Стойчева.

По предание манастирът е основан през 11 в., а според друго цар Иван Шишман му дарил дървен кръст със сребърна обковка, на която са изобразени евангелски сцени. Преди Освобождението Тетевенският манастир е бил книжовен център с килийно училище и библиотека. Посещаван е от дейци на националноосвободителното движение. Манастирът е действащ без монаси.

През 2017 година бе реализиран проект, чрез който светинята и дворното й пространство бяха напълно обновени, а през 2019 г. кметът на Тетевен и общински служители посадиха цветя по повод Международния ден за опазване на паметниците на културата.

Реклама

Почина мъж от Ловеч с COVID-19

На 19 юли в Националната информационна система са регистрирани 2 положителни случая на COVID-19 за област Ловеч.

В първият случай се касае за мъж на 49 години от гр. Ловеч със съпътстващи заболявания. Преди 3-4 дни постъпва в болница в гр.Велико Търново по повод спешно състояние – кръвоизлив в стомашно-чревния тракт и необходимост от кръвопреливане. При рутинен PCR тест излиза положителен за Ковид. Мъжът е починал в болницата.   

Във вторият случай се касае се за жена на 44 години от гр. Ловеч, установена като положителна от направен по желание PCR тест. Жената не е открита на посоченият от нея адрес, при провеждане на епидемиологичното проучване е заявила, че не се намира в Ловеч и е подадена на органите на МВР за издирване.

Извършва се епидемиологично проучване за издирване на  всички контактни на починалият мъж лица съвместно с РЗИ-В.Търново за предприемане на мерки.

Реклама

Кметът на Тетевен бе избран за зам.-председател на Постоянната комисия по здравеопазване в НСОРБ

Кметът на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева е избрана за заместник-председател на Постоянната комисия по здравеопазване в Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) за мандат 2019-2023 г.

Избирането ми за заместник-председател на Постоянната комисия по здравеопазване в НСОРБ е чест и голяма отговорност, каза д-р Бояджиева. Тя допълни още, че като член на тази комисия и в предходния мандат е участвала в подготвянето на предложения за усъвършенстван на нормативната база в здравеопазването, в обмен на положителен опит между общините и общинските болници. В този мандат освен нерешените дотук проблеми пред нас ще има и нови предизвикателства, сподели кметът на Тетевен.

Комисията по здравеопазване е експертно-консултативен орган на НСОРБ, в който протича активен дебат и се търсят решения на проблемите в сферата на общинското здравеопазване – общинските болници, детското и училищно здравеопазване. За председател през мандат 2019-2023 г. бе избран кметът на Търговище д-р Дарин Димитров.

Предвижда се и формиране на позиция на НСОРБ за програмиране на допълнителните средства от Европейския съюз за насърчаване на възстановяването от кризата с COVID-19. На първото заседание на Комисията, проведено на 17 юли, обърнахме внимание на значителните усилия, положени от всички общини и общински болници в условията на извънредно положение и кризата с COVID-19 и изтъкнахме успехите в общинското здравеопазване, постигнати с добра организация и мобилизиране на собствен и привлечен ресурс. В хода на кризата възникна необходимостта и от допълнителен ресурс за общинските болници, подчерта д-р Бояджиева.

Реклама

В село Голям извор отбелязаха 183 г. от рождението на Васил Левски

На 18 юли 2020 г. в тетевенското село Голям извор, тържествено бяха отбелязани 183 г. от рождението на Васил Левски и 148 г. от създаването на Първия окръжен революционен комитет в Българско. Жители и гости на селото, сред които д-р Мадлена Бояджиева – кмет на Община Тетевен, Мария Стойчева – председател на ОбС-Тетевен и Илиян Маринов – кмет на село Голям извор, се събраха пред къщата музей, кръстена на великия български революционер.

С тържествени слова поздрави поднесоха кметът на Тетевен, председателят на Общинския съвет и кметът на селото. Те напомниха, че пред паметта на Апостола всички сме длъжни да не забравяме, че дори в най-тъмните дни на нашата история българщината е останала жива и сме длъжни да се борим за по-добро бъдеще, за доброто на всеки човек, за всяко село и всеки град. Животът и делото на Васил Левски остават за бъдещите поколения като пример за всеотдайност. Той е личност, която не трябва да бъде забравяна. Личност, която трябва гордо да носим в нас и да предаваме заветите, които ни е завещала, на идните поколения.

Барелефът на Васил Иванов Кунчев бе отрупан от поднесените венци и цветя в знак на признателност към саможертвата в името на България, а вечерта завърши с тържествена заря.

Реклама

От началото на месец юли се приемат заявления за отпускане на целева помощ за отопление

От началото на месец юли дирекциите „Социално подпомагане“ на територията на област Ловеч приемат заявления-декларации за отпускане на целева помощ за отопление. Заявленията се подават по настоящ адрес на лицата.

Към днешна дата приетите заявления-декларации за областта са 1100, които са в обработка.

Със заповед на министъра на труда и социалната политика е определен нов месечен размер на целевата помощ за отопление за отоплителен сезон 2020/2021 г. – 99,16 лв. или общо за 5-те месеца – 495,80 лв.

Условията за подпомагане с целева помощ за отопление са следните:

Лицата и семействата да отговарят на условия на Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане (ППЗСП), а именно:

-да не са регистрирани като еднолични търговци и да не са собственици на капитала на търговско дружество;

-да не притежават движима и недвижима собственост и/или идеални части от нея, която може да бъде източник

на допълнителни доходи;

-да нямат сключен договор за предоставяне на собственост срещу задължение за издръжка и/или гледане (това изискване не се прилага в случаите, когато поелите задължения за издръжка и/или гледане са учащи се, безработни, в нетрудоспособна възраст или хора с увреждания);

-да не са прехвърляли жилищен, вилен, селскостопански или горски имот и/или идеални части от тях срещу заплащане или чрез договор за дарение през последните 5 години (общата стойност на сделките не трябва да надвишава 60-кратния размер на гарантирания минимален доход за съответния период – 4 500 лв.);

-безработните лица в трудоспособна възраст трябва да са регистрирани в дирекциите „Бюро по труда“ най-малко 6 месеца преди подаване на заявлението и др.

В заявление-декларацията задължително се посочва видът на ползваното отопление – електроенергия или твърдо гориво. При заявено отопление с електроенергия се прилага за справка актуален клиентски/абонатен номер.

Крайният срок за прием на заявленията за отпускане на целева помощ за отопление за предстоящия отоплителен сезон е 31 октомври 2020 г.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно облачно
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
70 %
2kmh
74 %
сб
25 °
нд
29 °
пн
31 °
вт
32 °
ср
31 °