На 9 юли се свика заседание на Областния щаб по здравеопазване. На него бе представена актуалната информация за епидемичната обстановка в областта за COVID 19, както и разгледана заповедта на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев за възстановяването на някои мерки с цел ограничаване разпространението на коронавируса.
Към 14 часа на 9 юли в област Ловеч
карантинираните лица са 232. По общини разпределението е както следва – Априлци
9, Летница 8, Ловеч 63, Луковит 31, Тетевен 43, Троян 51, Угърчин 18 и Ябланица
9. Общо диагностицираните случаи са 21, като от тях 5 са активни – 2 на домашно
лечение и 3 хоспитализирани, излекуваните са 16, докладва д-р Росица Милчева от
РЗИ. Тя подчерта, че към момента област Ловеч е в групата от три области с
най-малък брой диагностицирани случаи. Д-р Милчева подчерта още, че и в
следващите дни ще продължат масираните проверки по спазване на
противоепидемичните мерки в производствени предприятия и институции, лечебни и
здравни заведения, както и ще продължи по график изследването за вирусоносители
в детските градини на областта.
Считано от 10 юли не
се разрешават посещенията на закрито в дискотеки, пиано-барове, нощни барове,
нощни клубове и други подобни нощни заведения за развлечения. Посещенията в
тези обекти на открито се допускат при заетост до 50 % от общия капацитет на
заведенията и при спазване на въведените противоепидемични мерки.
На основание същата
заповед не се разрешават групови празненства с присъствие над 30 души на открито
и на закрито (в т.ч. сватби, балове, кръщенета и др.).
Здравният министър
разпорежда още всички колективни и индивидуални спортни мероприятия с тренировъчен
и състезателен характер, за всички възрастови групи, на открито и на закрито,
да се провеждат без публика.
В заповедта е
разписано още, че министрите и държавните органи, съгласно функционалната си
компетентност, е необходимо да предприемат незабавни контролни мерки на
територията на цялата страна, като усилията да бъдат насочени към задължително
прилагане и спазване на противоепидемичните мерки.
Всички прояви и
събития следва да се организират при засилен предварителен и текущ контрол.
Областните щабове, кметствата и областните администрации създават необходимата
организация за контрол по спазване на въведените мерки на територията на
страната, като могат да въвеждат и допълнителни такива при отчитане на
спецификата и данните за разпространението на COVID-19 в съответните населени
места.
Към момента на
територията на област Ловеч не се въвеждат други ограничения, освен разписаните
в заповедта на министъра.
Областният щаб апелира
гражданите и институциите да бъдат стриктни при спазване на мерките за ограничаване
разпространението на заболяването. Областният управител е в непрекъсната връзка
с болниците и РЗИ, следи се състоянието на хоспитализираните, както и
ежедневните данни за констатирани случаи и при увеличаването им ще се коментира
и въвеждането на допълнителни ограничения.
С пълния текст на
Заповед № РД-01-393/09.07.2020 г., която влиза в сила от 10 юли, можете да се
запознаете тук.
Реклама