събота, юни 27, 2026

Отборът на „Пожарникарите“ с бронзови медали от турнира „Банкя рита“

През изминалият уикенд, в курортният град Банкя, се проведе изключително силният турнир по мини футбол „Банкя рита“, под патронажа на кмета – Рангел Марков.

На турнира отбора на АФК „Пожарникарите“ – Тетевен постигна един от най-големите си успехи на национално ниво. Тетевенци стигнаха до трето място и бронзовите медали, а техният мениджър – Румен Трифонов бе избран за най-добър мениджър на турнира.

През първият ден бяха квалификациите, в които отбора от Тетевен стана най-категоричният победител в групите и след две гръмки победи над класни отбори съставени от бивши и настоящи звезди на ЦСКА 1948, Левски, Банско и т.н., се класира за финалите в неделя и заслужено стана любимец на местните феновете. В неделният ден „Пожарникарите“ победиха по впечатляваш начин, силният отбор на „EGT“ с 4 на 0 и така стигнаха до финалната четворка. След загуба с 4 на 2 от пълният с национали по футзал и минифутбол отбор на „СПАРТА“ (станал и шампион на турнира), нашите момчета абсолютно заслужено стигнаха до бронзовите медали.

След като за две години от създаването си АФК „Пожарникарите“ станаха шампиони на лигата в Троян, взеха супер Купата на БАМФ – ТРОЯН, станаха вицешампиони на Супер турнира на Хотел Дива, участваха в шампионската лига по мини футбол и изиграха два четвъртфинала на Турнири в Сърбия, момчетата от Тетевен записаха нов голям успех на национално ниво. Още по впечатляващо е, че отбора е съставен изцяло от момчета от региона, които показват много майсторство, красива игра и повече от успешно се противопоставят на грандовете по мини футбол.

Реклама

180 са новодиагностицираните с COVID-19 лица през последното денонощие

180 са новодиагностицираните с COVID-19 лица през последното денонощие. PCR тестовете, направени за изминалите 24 часа, са 2591. Това показва Националната информационна система. Разпределението по области по настоящ адрес на лицата е, както следва: Благоевград – 3; Бургас – 8; Варна – 16; Велико Търново – 16; Добрич – 2; Кюстендил – 6; Пазарджик – 9; Плевен – 8; Пловдив – 11; Разград – 2; Русе – 1; Сливен – 11; Смолян – 5; София област – 11; София град – 58; Стара Загора – 4; Търговище – 1; Хасково – 1; Шумен – 5; Ямбол – 2.

Към момента у нас са потвърдени общо 5677 случая на новия коронавирус, като 2538 от тях са активни. Излекуваните лица са 2898. От тях 6 са регистрирани през последното денонощие.

В лечебни заведения за болнична помощ се намират 463-ма пациенти с доказана коронавирусна инфекция. 29 от тях са настанени в интензивни структури.

Според Националната информационна система у нас COVID-19 е констатиран при 446 лица-медицински служители. Нов случай на лекар е установен през изминалото денонощие.

Починалите лица, при които е бил потвърден новият коронавирус, са 241. Два от случаите са от последните 24 часа. Починали са жена на 70 г. със сърдечно заболяване и диабет и мъж на 57 г. със сърдечно и белодробно заболяване.

Реклама

За 8-ма поредна година Тетевен събра любителите на ретро автомобилите на марката „Трабант“

На 4-ти юли, за 8-ми пореден път, Тетевен събра любителите на ретро автомобилите на традиционния Трабант фест. Над 100 превозни средства от страната и чужбина се включиха в събитието, което се организира от „Никсметал груп“ и „Национален клуб Трабант“, със съдействието на Община Тетевен.

Кметът на Тетевен д-р Мадлена Бояджиева откри събитието на пл. „Сава Младенов“, където се бяха събрали всички участници, жители и гости на града. Сред присъстващите бяха и зам.- кметовете на Община Тетевен – Борис Врабевски и Красимир Красимиров.

Щастлива съм от факта, че гр. Тетевен отново събра любители на ретро автомобилите. Днес бяха паркирани рекорден брой редки возила, а това говори за нарастващия интерес към събитието, което всяка година става все по-мащабно, каза д-р Бояджиева.

Тя благодари на организаторите на феста и на всички ентусиасти, запленени от магията на немските автомобили, за създадената невероятната ретро-атмосфера, за емоциите и настроението, които съпътстват събитието.

На феста бяха изложени напълно реставрирани разновидности на ретро марката “Трабант”, а също така можеха да се видят модели, които удивяваха със своя външен вид и тунинг. Освен представители на немската марка, на площада в Тетевен имаше и собственици на други марки соц возила – „Москвич“, ГАЗ и „Вартбург“.

След обстоен оглед на автомобилите д-р Бояджиева връчи Купата на Кмета на Лазар Добрев, а самата тя получи подарък от организаторите на феста. Останалите специални награди бяха за: Най-малък участник, Най-добър салон, Трабант с най-малък пробег, Най-стар трабант, Карък на феста, Най-добър външен вид и др.

След оценяването и награждаването, автомобилите направиха обиколка по улиците на Тетевен, след което се отправиха към трасето за състезанията по майсторско управление и т.нар. драгове по двойки с елиминации. Състезателите бяха разделени в два класа – коли до 600 куб.см и над 600 куб. см.

Събитието се проведе при спазване на всички епидемични мерки, съгласно заповедта на министъра на здравеопазването.

Реклама

Информационен бюлетин ОД МВР-Ловеч

32-годишен мъж от Ябланица е задържан за притежание на наркотични вещества. На 02 юли около 17.40ч. в землището на град Ябланица полицейски служители са извършили проверка на 32-годишен мъж, водач на лек автомобил.  В хода на предприетите действия и последвало претърсване, в превозното средство между предните седалки на автомобила полицаите са открили пакетче с бяло кристалообразно вещество. При извършен полеви тест веществото е реагирало на амфетамин, с бруто тегло 0.25 грама. По случая е образувано досъдебно производство.

На 02 юли на територията на общините Троян и Априлци е проведена полицейска операция, с цел  освобождаване на пътното платно от неправилно спрели и паркирани автомобили по улиците в населените места.  За установени нарушения троянските пътни полицаи са съставили 3 акта и 20 глоби с фиш.

Специализирана полицейска операция насочена срещу битовата престъпност е проведена на 02 юли на територията на община Ябланица. Полицейските действия са ръководени от Окръжна прокуратура Ловеч и Районна прокуратура-Тетевен.  В хода на операцията полицейските служители са проверили 55 МПС и 63 лица, установили са общо 33 нарушения, за които са съставили 1 акт  по ЗБЛД, 8 акта и 24 глоби с фиш по ЗДВП, образувано е 1 досъдебно производство и е задържано 1 лице.

На 02 юли в 17.30ч. в с. Дебнево автопатрул на РУ Троян е извършил проверка на лек автомобил, при което в багажното отделение е открито пликче с прахообразно вещество. Превозното средство е управлявано от 27-годишна жена и пътници 20-годишна и 22-годишен, и тримата от гр. Севлиево. При извършен полеви тест откритото вещество е реагирало на метамфетамин и кокаин, с количество 0,71 гр.  Водачката на превозното средство е задържана за срок от 24 часа в РУ Троян, а по случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

Реклама

Проведе се заседание на работната група за безвъзмездно прехвърляне на язовири към държавата

При стриктно спазване на противоепидемичните мерки в Областна администрация се проведе поредното заседание на работната група за разглеждане на преписките за безвъзмездно прехвърляне на държавата на язовири – публична общинска собственост. На заседанието се обсъдиха и протоколираха направените бележки по отношение на язовирите в община Ловеч – 20 обекта – язовирите в землищата на селата Лисец – три обекта, по един в селата Малиново, Прелом, Радювене, и Умаревци, по два обекта Скобелево и Стефаново и по три обекта в селата Славяни, Слатина и Тепава.

Работната група разгледаха и допълнително представените документи от общините Луковит – за язовир в с. Тодоричене, и от Тетевен допълнително представените документи за прехвърлянето на язовир „Малка Желязна“. 

Направените по време на заседанието препоръки ще бъдат предоставени на общините, за да предприемат необходимото за окомплектоване на цялата документация за предаване на язовирите.

Припомняме, чеобластният управител Ваня Събчева свика първото заседание на работна група за безвъзмездно прехвърляне на язовири от общините към държавата в края на януари. Задачите пред експертите от ДП „Управление и стопанисване на язовири“, ОД „Земеделие“ – Ловеч, Централно управление на напоителни системи, Регионален отдел „Надзор на язовирните стени“ и Областна администрация са свързани с проверки на представените в изпълнение на разпоредби на Закона за водите документации от кметовете на общини на територията на област Ловеч – заявления за безвъзмездно прехвърляне на държавата на язовири-публична общинска собственост, както и представените такива по реда Закона за изменение и допълнение на Закона за водите от министъра на икономиката.
Първоначално бяха подадени документи за 51 язовири от област Ловеч за прехвърляне на държавата, разпределени по общини – по един от общините Летница и Тетевен, по 4 от общините Луковит и Угърчин, 5 от община Троян и 36 от община Ловеч.
На първата среща още се разгледаха документите, предоставени от общините Летница, Луковит, Тетевен, Троян и Угърчин от гледна точка на изискванията на закона и методиката за приемане на язовирите от Държавното предприятие „Управление и стопанисване на язовири“. Документите, предоставени от община Ловеч бяха разгледани на последващи заседания на работната група.

Към момента със заповед на Областен управител е отказано да бъдат прехвърлени на държавата три язовира в община Луковит и един в община Ловеч, а един на община Летница вече и приет.

Реклама

Началникът на РСПБЗН-Тетевен Николай Христов бе награден с „Почетен знак ІІІ степен“

Началникът на РСПБЗН-Тетевен Николай Христов бе награден с едно от най-високите професионални отличия в МВР – „Почетен знак ІІІ степен“. Той се дава на служители, които имат високи резултати, отличават се с инициативност и професионализъм при решаването на служебните задачи и имат не по-малко от 5 години стаж в МВР.

„Една от най-високите награди в МВР – „Почетен знак на МВР III степен“! Но каквито и качества да има човек, то тя не би била постижима без моите колеги от пожарната на Тетевен, тя е и за всички вас!“, написа във фейсбук г-н Христов.

С „Почетен знак“ министърът на вътрешните работи награждава служители за проявен героизъм, смелост и себеотрицание, за конкретен съществен принос и висок професионализъм при изпълнението на служебни задачи с изключително значение в борбата срещу престъпността, опазването на обществения ред и сигурността в Република България, както и опазването на живота и здравето на гражданите, на имущество, исторически и културни ценности от пожари и престъпни посегателства.

Реклама

Нови два положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 02 юли в Националната информационна система са регистрирани 2 положителни случая на COVID-19 за област Ловеч.

При първия случай се касае за жена на 66 години от с.Голец, медицинска сестра в МБАЛ Ловеч, отделение по неонатология. Жената е без оплаквания.  Ще бъде под задължителна домашна изолация за 14 дни. Няма контактни лица в семейството от област Ловеч. Била е в отпуск от 01 юни до 21 юни, първата й работна смяна е след обед на 22 юни, практически и по дефиниция на заповедта на Министъра на здравеопазването, близък контакт с първия потвърден случай от отделението не е имала, а само предаване на смяната.

Последната й работна смяна е на 30 юни. Отделението по неонатология е затворено със заповед на директора на РЗИ за 24 часа, считано от 19ч. на 2 юли за щателно почистване и крайна огнищна дезинфекция. Персоналът с отрицателен резултат продължава да полага грижи за новородените при спазване на всички мерки за безопасност. Осъществена е координация със ЦСМП, МБАЛ Троян и МБАЛ Луковит с родилни отделения, в случай, че се налага хоспитализация на новородени с усложнения в този 24 часов интервал, да бъдат насочвани към УМБАЛ Плевен. Издадено е предписание на Изпълнителния директор на МБАЛ Ловеч за въвеждане на предварителен контрол на медицински и немедицински персонал преди всяка смяна с документиране на температура и/или наличие на оплаквания, стриктно спазване на инструкциите за поставяне и сваляне на ЛПС, спазване на дистанция между самия медицински персонал в общите помещения.

Всички останали проби от персонал от вчера са отрицателни. Останалият персонал в отделението ще бъде изследван днес и няма да бъде допуснат на работа до получаване на отрицателен резултат. Отрицателни са и пробите от семейството на лекарката, както и на прегледаните от нея деца, очакваме резултат за последните две деца от гр.Угърчин, чиито проби са взети вчера.

Случаят е докладван в Министерство на здравеопазването.

Вторият случай е на мъж от гр.Ловеч, на 24 години. Изследването е проведено на 2 юли в лаборатория в гр.София. предстои установяване на контакт с лицето, намира ли се на територията на област Ловеч, негови контактни. В случай на карантиниране на адрес в гр.София, ще бъде предаден на Столична РЗИ за наблюдение.

Към 8,00 часа на 03 юли диагностицираните случай в област Ловеч са 19, активните случаи са 4, излекуваните са 15.

Реклама

Специализирана операция срещу битовата престъпност бе проведена в Тетевен и околните села

Специализирана полицейска операция срещу битовата престъпност е проведена на 30 юни на територията на община Тетевен. Полицейските действия са преминали под ръководството на Окръжна прокуратура-Ловеч и Районна прокуратура –Тетевен.
Специализираната полицейска операция е реализирана с участието на служители от РУ-Тетевен и Зонално жандармерийско управление-Плевен. В хода на предприетите действия са проверени 115 лица и 80 МПС, като за  установени административни нарушения са съставени 21 глоби с фиш, 1 акт по Кодекса на застраховането, 1 акт по ЗБЛД и 4 акта по ЗДВП.

По време на специализираната операция е извършено претърсване  в три жилища в  тетевенско село, като от първия дом полицаите са иззели боен пистолет и 37 различни боеприпаси. Установено е, че 22-годишния обитател на имота не притежава разрешение за носене и съхранение на оръжие. Във втората къща, обитавана от 20-годишен мъж, полицаите са открили пневматична пушка, за която собственикът не е представил разрешително. От трета къща в същото село служителите на реда са иззели  гладкоцевна ловна пушка, за която 29-годишния обитател на имота няма разрешително за носене и съхранение. Тримата мъже са задържани за срок от 24 часа в РУ Тетевен, а по случаите са образувани 3 досъдебни производства.

В хода на операцията, в двор към имот в с.Глогово служителите на РУ Тетевен са се натъкнали на около 10м3 дърва за огрев от различни видове, без да са придружени с превозен билет и контролна горска марка. Дървесината е иззета по съответния ред, а по случая е образувано досъдебно производство.

Досъдебно производство е образувано и след като на адрес в Тетевен полицаите са установили съхранение на цветни метали – кабелен отпадък, без да е налице разрешително за извършването на подобен вид дейност. Металните отпадъци са иззети и работата продължават служителите на РУ Тетевен.

Реклама

Община Тетевен осигури безплатен интернет достъп на различни обществени места

Община Тетевен осигури безплатен интернет достъп на различни обществени места. Това стана възможно чрез спечелен проект от Община Тетевен, която кандидатства по инициативата „WiFi4EU“ на Европейската комисия. Чрез нея е осигурен безплатен достъп до безжичен интернет – Wi-Fi за граждани и посетители на обществени места, като паркове, площади, обществени сгради, библиотеки, здравни центрове, музеи и др. Съгласно изискванията на инициативата от ЕК директно се превежда ваучер в размер на 15 000 евро на компанията, която монтира оборудването. От своя страна Община Тетевен обезпечава финансово доставката на интернет връзката към монтираните устройства за разпространение на безжичния интернет.

Д-р Мадлена Бояджиева – кмет на Община Тетевен, заяви, че това е придобивка, която предоставя безплатен интернет както на гражданите, така и на туристите с цел подобряване и улесняване на комуникацията.

Безплатната интернет връзка е осигурена чрез поставяне на 11 устройства (рутера) в следните райони на гр.Тетевен и с.Рибарица:

1. Площад „Сава Младенов“ – гр. Тетевен, включително пространството пред магазин „Т-Маркет“, Исторически музей – Тетевен – пред чешмичката, НЧ „Съгласие 1869“- гр.Тетевен.

2. Ул. „Иван Вазов“ – от Исторически музей – Тетевен до Банка ДСК.

3. Площад „Първи ноември“ до градинката с розариумите.

4. Манастир „Св. Илия“ – гр.Тетевен – цялото дворно пространство на манастира.

5. Детска площадка в ж.к.. „Пеновото“ на гр.Тетевен.

6. Площада пред Кметство с. Рибарица и НЧ „Развитие – 1931 г.“ с. Рибарица – включително детска площадка и зелена площ.

Достъпът за гражданите и гостите на община Тетевен е абсолютно безплатен, като се осъществява по следния начин:

1. На посочените по-горе локации избирате мрежа “WIFI4EU“ от вашето мобилно устройство

1

2. След като се свържете към мрежата и се опитате да отворите интернет сайт, еднократно ще ви излезе прозорец на инициативата „WIFI4EU”. Натиснете бутон „Свързване“.

2
Реклама

Работодателите ще получават средства от държавата за запазване на заетостта и след 30 юни 2020 г.

Правителството прие Постановление за определяне на условията и реда за изплащане на средства на работодатели с цел запазване на заетостта на работниците и служителите след периода на извънредното положение и извънредната епидемична обстановка.

За всеки работник или служител предприятията ще могат да получат средства в размер на 60 на сто от осигурителния доход за месец май 2020 г. и 60 на сто от дължимите от работодателя осигурителни вноски. Средствата ще се изплащат за не повече от три месеца в периода от 1 юли – 30 септември 2020 г.Работодателите, получили средства за запазване на заетостта, ще изплащат на работниците и служителите трудово възнаграждение в размер, не по-малък от осигурителния доход за май 2020 г. Работодателите от сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“, получили средства за наети след 1 юни 2020 г. работници, ще изплащат трудово възнаграждение, което е не по-малко от минималния осигурителния доход за съответната длъжност.

Право на компенсации за запазване на заетостта имат работодатели от всички икономически сектори с изключение на: Селско, горско и рибно стопанство, Финансови и застрахователни дейности, Държавно управление, Образование, Хуманно здравеопазване и социална работа, Дейности на домакинства като работодатели, недиференцирани дейности на домакинства по производство на стоки и услуги за собствено потребление, Дейности на екстериториални организации и служби.

Работодатели от сектор Образование, с код на икономическата дейност 85.5 „Други образователни дейности“ и от сектор Хуманно здравеопазване и социална работа, с кодове на икономическите дейности 85.10 „Предучилищно образование“ (частен сектор), 88.91 „Дневни грижи за малки деца“ (частен сектор), 86.23 „Дейност на лекари по дентална медицина“ и 86.90 „Други дейности по хуманно здравеопазване“ ще могат да кандидатстват за получаване на средства за запазване на заетостта на техните работници и служители.

Работодателите, кандидатстващи за средства, не трябва да са обявени в несъстоятелност или да се намират в производство по несъстоятелност или ликвидация. Друго условие е да нямат задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски към държавата или общината преди 1 януари 2020 г. и да не съкращават персонал през периода на получаване на средствата.

Заявленията за изплащане на средствата ще се подават в дирекция „Бюро по труда“, която обслужва територията по месторабота. Към заявлението ще се прилагат документи, необходими за определяне на размера на средствата. Комисия, определена със заповед на директора на дирекция „Бюро по труда”, ще разглежда представените документи и в срок до 10 работни дни от тяхното подаване ще се произнася дали работодателят отговаря на критериите за получаване на средствата. Информацията ще се изпраща от Агенцията по заетостта по електронен път на Националния осигурителен институт, който ще изплаща средствата. Необходимите средствата за работодателите ще бъдат осигурени от фонд „Безработица“ на държавното обществено осигуряване.

Реклама

Времето

Тетевен
облачно
24.3 ° C
24.3 °
24.3 °
67 %
0.4kmh
99 %
сб
29 °
нд
29 °
пн
31 °
вт
30 °
ср
31 °