събота, юни 27, 2026

166 са случаите на COVID-19, потвърдени у нас за последните 24 часа

166 са новодиагностицираните лица с COVID-19 от изследваните 2775 проби през последното денонощие. Това показват данните в Националната информационна система. Разпределението по области по настоящ адрес на лицата е, както следва: Благоевград – 6; Бургас – 4; Варна – 8; Велико Търново – 3; Видин – 1; Враца – 1; Габрово – 2; Добрич – 1; Кърджали – 2; Кюстендил – 13; Пазарджик – 4; Перник – 1; Плевен – 5; Пловдив – 13; Разград – 5; Русе – 2; Сливен – 6; Смолян – 5; София област – 15; София град – 60; Стара Загора – 5; Шумен – 4.

Случаите на COVID-19, потвърдени в България към момента, са 4408. От тях 1827 са активни. 2370 са вече излекуваните лица, от които 107 са регистрирани през изминалото денонощие.

С доказана коронавирусна инфекция в лечебни заведения за болнична помощ се намират 384 пациенти. 16 от тях са настанени в интензивни отделения и клиники.

Националната информационна система показва, че у нас новият коронавирус е констатиран при 384 лица-медицински персонал. Осем от случаите са регистрирани през последните 24 часа. От тях 6 са установени при лекари, 1 – при медицинска сестра и 1 – при санитар.

211 са починалите лица, при които е бил потвърден COVID-19. Два са новите случаи от изминалото денонощие. Починали са мъж на 72 г. с пневмония и мъж на 81 г. с множество придружаващи заболявания.

Реклама

Информационен бюлетин ОД МВР-Ловеч

В РУ Ловеч е образувано досъдебно производство и се разследва кражбата на мотофреза, извършена в нощта на 23 срещу 24 юни от частен дом в с.Горан. Работата по случая продължава.

На 24 юни около 21.00ч. в с.Брестница, 32-годишна, неправоспособна жена при управление с несъобразена скорост на лек автомобил и извършване на маневра изпреварване на неразрешен участък от пътя е загубила контрол върху управлението и е ударила движещ се срещу нея лек автомобил. Водачката е напуснала мястото на произшествието, но малко по-късно е установена. Пробите за алкохол на двамата водачи са отрицателни. На неправоспособната водачка е съставен акт за нарушение на ЗДВП.

Четирима са задържани за притежание на наркотични вещества при специализирана операция в Троян насочена срещу битовата престъпност в малките населени места.

Полицейските действия са проведени под наблюдението на Окръжна прокуратура-Ловеч и Районна прокуратура-Троян. В операцията участие са взели служители на РУ Троян и ЗЖУ-Плевен.

Задържани за срок от 24 часа са четирима жители на с.Врабево. На първия адрес в селото обитаван от 21-годишен мъж, полицаите са се натъкнали на две растения от рода на конопа, които са засяти в дворното място. В хода на процесуално-следствените действия, в къщата е открито пакетче със суха зелена тревиста маса, с бруто тегло около 7 грама, която след изследване с полеви тест е реагирала на канабис.

На друг адрес в селото, обитаван от 25-годишен криминално проявен е установено, че в стая се държи суха зелена тревиста маса с тегло 36 грама, която след направен полеви тест е реагирала отново на канабис.

В стая към трети имот обитаван от 27-годишен, служителите на РУ Троян са открили   тревиста маса с тегло 1 грам, която след изследване с полеви тест е дала положителен резултат за канабис.

На четвърти адрес в селото обитаван от 25-годишен, полицаите са открили 11 пластмасови кофички  засети с 11 растения от рода на конопа, с размери между 10 и 15см. При изследване на листната маса с полеви тест е отчетен положителен резултат отново за канабис.

Четиримата мъже са задържани в РУ Троян, а по случаите са образувани 4 досъдебни производства и работата продължава под ръководството на РП-Троян.

Реклама

Коефициентът на заетост в област Ловеч през първото тримесечие на 2020 г. е 46.3%

През първото тримесечие на 2020 г. общият брой на заетите лица на 15 и повече навършени години в област Ловеч е 48.8 хил., от които 27.2 хил. са мъже, а 21.5 хил. са жени. В сравнение с четвъртото тримесечие на 2019 г. общият брой на заетите лица намалява с 3.1 хил., а спрямо  първото тримесечие на 2019 г. намалението е с 0.2 хиляди, сочат данните на НСИ.

Коефициентът  на заетост в областта през първото тримесечие на 2020 г. е 46.3% (при 52.4% за страната), съответно 53.7% за мъжете и 39.4% за жените. По брой на заетите лица област Ловеч е на деветнадесето място сред областите в страната, а по коефицент на заетост – на двадесето място.

През първото тримесечие на 2020 г. заетите лица на възраст 15 – 64 навършени години са 47.3 хил., като 26.2 хил. от тях са мъже, а 21.2 хил. са жени. Общият брой на заетите лица в тази възрастова група намалява с 3.2 хил. в сравнение с четвъртото тримесечие на 2019 г., а спрямо първото тримесечие на 2019 г. намалява с 0.2 хиляди.

Коефициентът на заетост за населението на възраст 15 – 64 навършени години е 65.4%, съответно 70.0% за мъжете и 60.5% за жените. В сравнение с четвъртото тримесечие на 2019 г. този коефициент намалява с 3.6 процентни пункта, а в сравнение с първото тримесечие на 2019 г. се увеличава с 1.2 процентни пункта.

Реклама

Общинска фондация „Тома Васильов“ подкрепи млади хора в неравностойно положение

За трета поредна година Общинска фондация „Тома Васильов“ подкрепи млади хора в неравностойно положение от община Тетевен, завършващи средно образование. Това написа във фейсбук Мария Стойчева – председател на ОбС – Тетевен и председател на УС на ОФ „Тома Васильов“.

„В разговора с тях разбрах, че те имат силата и куража да се изкачат нагоре по стръмната житейска стълба като герои. Разбрах, че имат вяра, че всичко е възможно, и че най-доброто за тях предстои. Пожелах им да тръгват смело напред по пътя, който са избрали, но понякога да се обръщат назад, за да видят какво са постигнали. То ще е много. Вярвам!“, гласеше останалата част от съобщението на г-жа Стойчева.

Реклама

Работодатели и самоосигуряващи се от транспорта и туризма могат да получат 290 лв. месечно за запазване на заетостта на служителите си

Работодатели и самоосигуряващи се лица от секторите „Транспорт“, „Хотелиерство и ресторантьорство“ и „Туризъм“, чиито приходи са намалели с не по-малко от 20% за определен период, ще могат да получат компенсации в размер на 290 лв. месечно за запазване на заетостта на работниците и служителите. Това реши правителството с одобряването на условията и реда за изплащане на компенсации в директно засегнатите от ограничителните мерки за борба с епидемията от коронавирус предприятия.

Очаква се около 22 000 работещи да получат такава подкрепа. Финансовите средства, необходими за изплащане на компенсациите ще бъдат осигурени от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, като определеният бюджет е в размер на 40 млн. лв. Съгласно Решението на Министерския съвет компенсациите ще се изплащат за цял календарен месец, считано от 01.07.2020 г., но за не повече от шест месеца.

Работодателите, кандидатстващи за изплащане на компенсации, следва да отговарят на няколко основни изисквания, сред които са: да не са обявени в несъстоятелност или да не се намират в производство по несъстоятелност или ликвидация; да нямат задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски към 31 декември 2019 г.; през периода на изплащане на компенсациите да не получават финансиране за възнаграждения и осигурителни вноски от държавния бюджет по стандарти, приети в изпълнение на чл. 71 от Закона за публичните финанси.

Право да получат компенсации имат самоосигуряващи се лица, които не трябва да имат задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски към 31 декември  2019 г. Друго задължително условие е да запазват дейността си, докато получават компенсации, както и за допълнителен период, равен на половината от времето, през което получават средствата. Условието за запазване заетостта е валидно и за работодателите.

Заявленията за изплащане на компенсации ще се подават в бюрата по труда, обслужващи територията по мястото на работа на работниците и служителите. 

Средствата ще се изплащат след получаване на положително решение от Европейската комисия за съвместимостта на помощта с вътрешния пазар съгласно Договора за функционирането на Европейския съюз.

Реклама

МС одобри 13 000 403 лв. за обезщетения и транспортни разходи на педагогически специалисти, близо 150 000 лв са за област Ловеч

Министерският съвет одобри допълнителни трансфери по бюджетите на общините. Те са в размер на 13 000 403 лв. и са предназначени за финансиране на дейностите по Национална програма „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала“. За възстановяване на транспортните разходи на педагогическите специалисти, работещи в детските градини в системата на предучилищното и училищното образование са предвидени 840 786 лв.

Със средствата по НП „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала“ в размер 12 159617 лв. ще бъдат изплатени обезщетения на персонала за месеците януари-април 2020 г., заради намаляването на числеността му след настъпила промяна в структурата му или при прекратяване на трудови правоотношения на друго основание. Това ще става и при преструктурирането на мрежата чрез закриване или преобразуване на образователни институции.

С останалите 840 786 лв. се възстановяват транспортните разходи за период от три месеца на 3 270 педагогически специалисти от 1 055 общински детски градини от 231 общини.

Зя област Ловеч предоставените средства за „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала“ е общо 128 418 лв, като по общини те се разпределят така: Ловеч – 66 154 лв, Луковит – 1216 лв, Тетевен – 15 185 лв, Троян – 17 827 лв, Угърчин – 25 970 лв и Ябланица – 2066 лв. Общата сума, която предоставя правителството за възстановяване на транспортни разходи е 21 037 лв. По общини средствата са: Летница – 189 лв, Ловеч – 3049 лв, Луковит – 5450 лв, Тетевен7492 лв, Угърчин – 1386 лв и Ябланица – 571 лв.

Реклама

Удължават извънредната епидемична обстановка

Удължават извънредната епидемична обстановка до 15 юли. Това бе решено на заседанието на Министерския съвет в сряда. Предложението дойде от здравния министър Кирил Ананиев, предаде Нова ТВ.

„През този период няма да налагаме нови или стари строги мерки, а ще заложим на тези, които прилагаме и в момента“, каза Ананиев. И подчерта, че в сила остават изискванията за спазване на социална дистанция и лична хигиена. Силно завишен ще бъде контролът. 

Ананиев обяви, че ръстът в броя на заболелите и носителите на коронавируса от 9 юни насам е 3,2 пъти. Правели се обаче и значително повече тестове. Преди дневният им брой бил около 1200, а сега – над 2000.

Премиерът предупреди, че ако не започнат хората да спазват дистанция и не носят лични предпазни средства по стадионите и в нощните заведения, това може да доведе до повторното им затваряне.

„Демокрацията е за дисциплинираните“, категоричен бе Борисов.

Той отбеляза и положителното в настоящата ситуация – нарастването на броя на оздравелите.

На брифинг след заседанието на МС здравният министър обясни, че удължаването на извънредната обстановка ще помогне на страната да се подготви по-добре за евентуални следващи вълни на COVID-19.

Реклама

Областният щаб по здравеопазване с апел към граждани и институции за спазване на дисциплина с цел ограничаване на разпространението на COVID 19

Областният управител Ваня Събчева, която е и председател на Областния щаб по здравеопазване се обръща с апел към гражданите и институциите за стриктно спазване на противоемидемичните мерки за ограничаване разпространението на COVID 19.

Епидемичната ситуация в страната е усложнена. Продължава тенденцията за нарастване на случаите в цялата страна. От огнищно разпространение през предходните седмици, вече се наблюдава установяване на случаи почти във всички области. Разпоредените мерки от Министъра на здравеопазването по отношение задължителното носене на маски на закрито, спазване на дистанция между хората, избягване струпването на много хора в закрити пространства, засилена дезинфекция, следва да бъдат строго контролирани от здравните власти, органите на полицията, общините, областната дирекция по безопасност на храните, се казва в писмо до общините.

Съвместни екипи на РЗИ Ловеч и ОДП Ловеч вече осъществяват засилен контрол на обекти с обществено предназначение. Кметовете на общини могат да издават заповеди за прилагането на въведените мерки в рамките на техните правомощия и да засилят контрола в самата администрация, във всички общински обекти, в обществения транспорт за носене на маски от граждани,  от служители и персонал, както и стриктно да следят за спазване изискванията за заетост до 50% от капацитета на залите и заетост на местата със спазване на дистанция между хората не по-малко от 1,5 м на културни и спортни мероприятия, организирани или подкрепяни от съответната община.

Областният щаб апелира и всички работодатели, собственици или управители на обществени обекти стриктно да спазват установените противоепидемични мерки в работните помещения, при предоставянето на стоки и услуги на клиенти, да осъществяват строг контрол за носене на маски/шлемове на закрито от персонал и клиенти, да осъществяват строг контрол на пропускателния режим за недопускане струпване на хора в обекта и физическа дистанция между хората, засилен дезинфекционен режим.

Дирекция „Инспекцията по труда – Ловеч“ и Службите по трудова медицина да засилят контрола в производствените предприятия за стриктно спазване на мерките за недопускане възникването на огнища на инфекцията и затваряне на предприятия.

Областният щаб призовава гражданите на областта да спазват дисциплина, да правят ежедневна дезинфекция, да спазват дистанция, да проявяват висока лична отговорност, а институциите – контрол, за да се постигне ограничаване на инфекцията до приемливи равнища и единични случаи.

Реклама

Информационен бюлетин ОД МВР-Ловеч

На 23 юни служители на РУ Троян са провели специализирана полицейска операция на територията на общината, в хода на която са извършили проверка на 98 лица, съставили са 3 акта по Закона за гражданската регистрация и 2 акта по Закона за българските лични документи. При проверка на адреси в Троян и съседни села не са установени вещи предмет на инкриминирани деяния.

48-годишен, криминално проявен мъж от с.Ъглен след проведени оперативно издирвателни мероприятия от служители на РУ Луковит е задържан за срок от 24 часа по подозрение, че на 23 юни около 19.30ч. в селото е нанесъл побой над 33-годишен, познат на него мъж. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

53-годишен жител на с.Златна Панега е задържан за притежание на незаконни оръжия.

След получен сигнал полицаи са извършили претърсване в автомобил собственост на лицето, където са открили пистолет без марка, модел и сериен номер, газ-сигнален пистолет, 37 боеприпаси за ловно оръжие и 15 боеприпаси със сачма. В хода на процесуално следствените действия и последвало претърсване в жилище обитавано от лицето, полицаите са открили и иззели силно корозирал револвер, цев за ловно оръжие, въздушен пистолет и боеприпаси. Мъжът не притежава разрешително за употреба и съхранение на оръжие и боеприпаси. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължават служители на РУ Ябланица.

Полицията в Троян е установила две момчета, на 16 и 17 години, които са извършили кражба на сумата от 10 лева  от автомат за топли напитки, разположен на „Кооперативен пазар“ в града. С  двете деца са проведени беседи от инспектор Детска педагогическа стая, а материалите по образуваната преписката са изпратени по компетентност на Районна прокуратура-Троян.

21-годишен жител на троянско село е установен като извършител на противозаконно отнемане на лек автомобил от с.Черни Осъм, извършено в нощта на 23 юни. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължават служители на РУ Троян.

Реклама

130 са новите случаи на COVID-19 у нас през последното денонощие

130 от изследваните през последното денонощие 2946 проби са с положителен резултат. Това сочат данните в Националната информационна система. Разпределението по области по настоящ адрес на лицата е, както следва: Благоевград – 1; Бургас – 9; Варна – 12; Видин -1; Кърджали – 1; Кюстендил – 17; Ловеч – 1; Пазарджик – 10; Перник – 4; Плевен – 2; Пловдив – 6; Разград – 2; Сливен – 12; Смолян – 1; София област – 17; София град – 25; Стара Загора – 4; Шумен – 4; Ямбол – 1.

Общо потвърдените случаи на COVID-19 в България са 4114. От тях активни са 1689. 2217 са излекуваните лица. 46 от тях са регистрирани през изминалите 24 часа.

В лечебни заведения за болнична помощ се намират 362-ма пациенти с доказана коронавирусна инфекция, от които 13 са настанени в интензивни отделения и клиники.

Националната информационна система показва, че у нас медицинските служители, при които е констатиран новият коронавирус, са общо 371. През изминалото денонощие са регистрирани нови 7 случая. От тях 4 са установени при лекари, 2 – при медицински сестри и 1 – при друг медицински персонал.

208 са починалите лица, при които е бил потвърден COVID-19. Един нов случай е регистриран през последните 24 часа. Починала е жена на 65 г. с диабет, хронично неврологично и сърдечно заболяване.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно ясно
21.9 ° C
21.9 °
21.9 °
75 %
0.9kmh
12 %
сб
29 °
нд
29 °
пн
31 °
вт
31 °
ср
31 °