четвъртък, юни 25, 2026

Бойко Пъдарски оглави Областната преброителна комисия

Зам.-областният управител Бойко Пъдарски оглави състава на Областна преброителна комисия Ловеч. Тя проведе първото си заседание днес и прие правилник за работата си по организация на провеждането на преброяване на населението и жилищния фонд през 2021 година на територията на област Ловеч.

Областната преброителна комисия /ОПК/, както е предвидено в Закона, е временен орган и се състои от председател, секретар и не повече от 7 членове. В състава й се включват представители на Областна администрация, общините в областта, представител на отдел „Статистически изследвания“ (ОСИ) към Териториално статистическо бюро (ТСБ) Северозапад и териториални звена на централната администрация.

Областната преброителна комисия съдейства за провеждане на преброяването в областта в съответствие с Програмата на преброяването, инструкциите на председателя на НСИ и решенията на Централната комисия по преброяването, предприема мерки за отстраняване на пропуски и грешки в работата на органите по преброяването, контрольорите и преброителите в областта; приема докладите на общинските преброителни комисии за проведеното преброяване на териториите на общините в областта и до 20 май 2021 г. изготвя и представя на Централната комисия по преброяването доклад за извършеното преброяване на територията на областта и за основните резултати от него, с който комисията приключва дейността си.

Съставът на ОПК Ловеч е назначен със заповед на Сергей Цветарски, Председател на НСИ и е в състав: председател – Бойко Пъдарски, зам.-областен управител, секретар – Цветозария Гатева, началник ОСИ Ловеч, членове – Тони Паричев, директор Дирекция АПИО към община Ловеч, Румяна Ралчовска, главен експерт в ТЗ ГРАО, Стиляна Ружина, старши експерт Комплексно административно обслужване в сектор „Координация, административно и правно обслужване и човешки ресурси“, Виолина Симеонова, старши експерт в Служба по геодезия, картография и кадастър и Нели Митева – директор Дирекция „Административен контрол, регионално развитие и държавна собственост“ към Областна администрация Ловеч.

На първото си заседание ОПК акцентира на дейностите с обхода и актуализацията на списъците на дворните места, сградите и жилищата. На второто заседание, което се провежда не по-късно от 20 ноември 2020 година щесе състави списък на одобрените кандидати за преброители и контрольори, който се изпраща на директорите на ТСБ за сключване на граждански договори. Обсъждат се дейностите по обучението на преброителите и контрольорите, подсигуряване на помещения за окомплектоване и раздаване на преброителните материали, съдействие за осъществяване на контакт с трудно достъпни групи от населението и други. Третото заседание се провежда не по-късно от 15 януари 2021 година и на него се обсъжда готовността за провеждане на преброяването в областта. Четвъртото заседание се провежда до 10 март 2021 година и на него се приема доклад до председателя на НСИ за провеждане на преброяването на територията на областта, след което комисията се разпуска поради изчерпване на дейността си. При необходимост, комисията може да провежда извънредни заседания, а решенията й се вземат с обикновено мнозинство.

Предвидено е по предложение на председателя ОПК да взема решения и чрез провеждане на неприсъствени заседания, като в такива случаи решенията се вземат с мнозинство на повече от половината от членовете с право на глас.

Реклама

Специализирана полицейска операция за противодействие на битовата престъпност бе проведена на 18 юни на територията на общините Ловеч и Летница

Полицейските действия са осъществени под надзора на Окръжна и Районна прокуратура Ловеч и с участието на служители от РУ Ловеч и Зонално жандармерийско управление-Плевен.

В хода на операцията е извършена проверка на 99 МПС и 136 лица, установени са 35 нарушения за които са съставени 5 акта /3 по ЗДВП, 1 по Кодекса за застраховането и 1по ЗБЛД/, сътавени са и 40 глоби с фиш.

По време на операцията е разкрита кражба на телевизор от частен дом във вилната зона на Ловеч. Установен е извършителят – 19 годишен младеж от града, а отнетата вещ е иззета по съответния ред.

Образувани са две досъдебни производства за притежание на наркотични вещества. Двама мъже и една жена са задържани на адрес в Ловеч, след като при процесуално-следствените действия в жилището  са открити и иззети наркотични вещества реагиращи на канабис, с бруто тегло 1.1 грама и кетамин с бруто тегло 3.9 грама.

В къща в ловешко село, при извършено претърсване  полицаите са открили наркотично вещество реагиращо на метамфетамин. Задържан е мъж, който е обитавал имота.

В хода на специализираната полицейска операция, в с.Чавдарци са установени две лица, които са отрязали 4 дървета сребролиста липа без надлежно разрешително, а малко по-късно в района са установени 4 други лица, които също са извършвали сеч на клоните на 5 дървета липа. И по двата случая са образувани проверки и предстои материалите да бъдат докладвани по компетентност на Районна прокуратура-Ловеч.

Полицейските служители са извършили проверка и на 3 заложни къщи и 2 пункта за изкупуване на черни и цветни метали.

Реклама

След направен одит: Системата за управление на Община Тетевен е в съответствие с всички стандарти

Системата за управление на Община Тетевен е в съответствие с изискванията на стандарта според Интегрираната система за управление /ИСУ/. Това стана ясно след направен одит на 11 и 12 юни, по време на който не са идентифицирани несъответствия. Проведени са пълен вътрешен одит и преглед от ръководството. Процесите по планиране, производство, удовлетворяване изискванията на клиента, измерване и наблюдение са в съответствие с документираните регламенти и изискванията на приложимите стандарти.

Системата за управление на Община Тетевен е сертифицирана за първи път през 2007 г. Община Тетевен е разработила и внедрила ИСУ по отношение изискванията на стандартите ISO 14001:2015 /Система за управление на околната среда/, ISO45001:2018ISO /Система за управление на здравословните и безопасни условия на труд/ и 9001:2015 /Система за управление на качеството/.

Силните страни, включени в Политиката на управление на Община Тетевен, са систематично провеждан мониторинг на процесите на ИСУ; високи нива на интегрираност на ИСУ с процесите в Общината; определен ред за постоянно повишаване на компетентността на персонала; приобщена общественост към дейността на Общината. Ръководството на Община Тетевен е създало условия и осигурява ресурси за стриктно спазване изискванията на Интегрираната системата за управление.

Политиката по управление на Общината показва ангажимента на общинското ръководство за удовлетворяване изискванията на гражданите и други заинтересовани страни.

Реклама

Проведе се заседание на Областна комисия по безопасност на движението по пътищата

Заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата проведе зам.-областният управител Бойко Пъдарски. Във форума участва Анжелина Тотева, зам.-председател на Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ и експерти.

Работата ни е превантивна, а целта една – да опазим животи, Агенцията заедно с представители на МВР, МРРБ, МТИТС подготвяме напълно нов Закон за движение по пътищата, работим в много направления, като един от акцентите ни е образователна работа в партньорство с МОН, за да обхванем и започнем възпитанието как да се държим на пътя от най-ранна детска възраст. Предвидени са и възможности за финансиране на проекти на общини за създаване на площадки за обучение на децата в дворовете в детски градини и училища. Целта на това е да възпитаме у децата стремеж и правила да правилно поведение на пътя и в превозните средства, обясни Тотева в хода на заседанието. Тя се спря и на други дейности на Агенцията, като внесе яснота и по актуалния въпрос в последните дни за гражданите, които напускат страната ни. „Никой не ограничава правото за придвижване и пътуване на гражданите“, подчерта Тотева. По думите й на граничните пунктове те имат възможност при желание да платят глобите си, ако имат такива. Тя подчерта, че по-важното е, че там им се връчват фишовете, които иначе е трудно да бъдат навреме връчени при невъзможност да бъдат намерени нарушителите на посочения в личната карта адрес. „Тази информация бе манипулирана в обществото, но истината е такава – на граничните пунктове се прави проверка за неплатени глоби или за невръчени такива – след като се връчи документът, шофьорите могат да платят чрез терминал с отстъпка, да обжалват в 14-дневен срок или да изберат друг начин и време за плащане, но това не означава, че не могат да напуснат страната. Впрочем това е изключително важно и за граждани на чужди държави, които преминавайки през България, често извършват нарушения или ПТП и я напускат. Сега те няма да могат да си тръгнат преди да им бъде връчено нарушението“, подчерта още Тотева.

Анжелина Тотева изрази задоволството си от това, че Областна администрация Ловеч е една от малкото, представили в срок и без забележки Областен план за безопасност на движението по пътищата, отговарящ на всички изисквания на Агенцията. Широко бе коментирана и инициативата „Да освободим тротоарите за пешеходците“, както и трудното й реализиране. Вече повече от две години виждаме, че няма устойчив реален резултат и все още на много места в Ловеч и Троян виждаме паркирани коли по тротоарите и пешеходци, които заради това трябва да слязат на пътното платно и животът им да е застрашен от преминаващи до тях коли, коментира Пъдарски, и предостави снимки от последните дни на такива случаи. Причината затова е непостоянният и неефективен контрол.

С близо 40% са намалели пътните инциденти на територията на Област Ловеч от началото на годината. „Позитивна тенденция се наблюдава като цяло в областта, но постигнатите резултати не могат да ни успокояват“, каза Анжелина Тотева. По думите ѝ намалелият трафик по време на извънредното положение е сред факторите допринесли за намаляване на пътните инциденти, както на регионално, така и на национално ниво. „Сега е много важно всички институции да набележат и предприемат допълнителни мерки, за да не допуснем с увеличението на трафика да отбележим рязко увеличение на пътнотранспортните произшествия с ранени и загинали“, подчерта тя

По време на заседанието бяха коментирани някои от проблемите в областта, както и изпълнението на Областния план за повишаване безопасността на движението по пътищата. След пускането в експлоатация на участъка от АМ Хемус между Ябланица и Боаза се наблюдава и спад на пътните инциденти по Републикански път I-3 на територията на област Ловеч. „Това е още едно доказателство колко е важна модернизацията на инфраструктурата за намаляване на пътния травматизъм“, коментира Анжелина Тотева.

Подготвя се през тази година провеждането на учение за реакция на институциите от единната спасителна система в рамките на областта, стана ясно по време на заседанието. Сред обсъжданите варианти за него е проверка на реакцията на институциите при сериозно пътнотранспортно произшествия в тунелно съоръжение. Обсъдено бе, че именно планирането и реализирането на подобни учения са най-важният механизъм за проверка на наличните ресурси и възможностите за реакция на единната спасителна система.

Сред акцентите на срещата бе и предстоящото отбелязване на 29 юни – Националния ден за безопасност на движението по пътищата. Областната администрация, съвместно с Община Ловеч планират инициативи, с които да привлекат допълнително внимание на обществеността към проблемите на пътната безопасност.

От началото на годината на територията на Област Ловеч са настъпили 53 пътнотранспортни произшествия със загинали и ранени (намаление от около 40% в сравнение със същия период на миналата година); загинали са 5 човека (2 пъти по-малко жертви в сравнение с 2019 г.) и са ранени 81 души (около 30% намаление).

Реклама

Подписаха Националното тристранно споразумение за икономическо развитие

„С този акт на добра воля на работодателите, синдикатите и правителството проявяваме разум. Много е сложно и никой сам не може да се справи. С общи усилия, ако можем да се измъкнем от кризата, предизвикана от COVID-19, ще е добре“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов след подписването на Националното тристранно споразумение между правителството на Република България и социалните партньори, национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите.

Премиерът Борисов изрази благодарност към всички участници в процеса по подготовката и финализирането на споразумението, съдържащо мерки в пет ключови сектори за икономическото развитие на страната ни. А те са: бизнес среда и икономика; енергетика; Европейска зелена сделка; демография, образование, пазар на труда и трудова миграция; политики за социална защита.

„Благодаря и на колегите, които и в Министерски съвет работиха с Вас, и на Вас – за търпението, компромисите и разбирането в този доста объркан свят, в най-голямата криза след Втората световна война, която е с много човешки жертви и с милиарди и трилиони загуби на икономиката“, посочи премиерът Борисов пред министрите, представителите на бизнеса и на работещите. Министър-председателят бе категоричен, че сега не е време за противоречия, а за обединение в името на успешното преодоляване на социално-икономическите последици от пандемията от COVID-19.

Реклама

Изменя се програмата за безлихвени кредити, предвидени за хора загубили работата си поради пандемията от COVID-19

Правителството прие решение за изменение на „Програма за гарантиране на безлихвени кредити в защита на хора, лишени от възможността да полагат труд поради пандемията от COVID-19“.

В хода на изпълнение на Програмата се установи, че заложените в нея изисквания в известна степен затрудняват достъпа на част от нуждаещите се лица да получат безлихвен кредит. Част от предлаганите промени са свързани и произтичат и от процеса на подписване на споразумения между Българската банка за развитие и търговските банки за изпълнение на Програмата. Изменението на Програмата ще осигури по-голяма възможност и достъп на по-широк кръг от лица до осигуреното от държавата финансиране.

Предлага се достъп до Програмата да имат лица, които отговарят на изискването да са страна по трудово правоотношение в последните 6 месеца, преди кандидатстването за кредит. Това изискване се отнася само за лицата по трудов договор.

По отношение на самоосигуряващите се лица се предвижда лицето да търпи поне 20 % спад в доходите си за първото тримесечие на 2020 г., или за което и да е следващо календарно тримесечие на 2020 г., сравнено с доходите му през съответното тримесечие на 2019 г.

Създава се възможност достъп до Програмата да имат, както лица с платени осигурителни вноски, така и лица, които имат декларирани но неплатени осигурителни вноски, за период от поне 6 месеца преди кандидатстването за кредит.

Реклама

ЦПЛР Тетевен с награди от онлайн фото конкурс

При изключително голям интерес приключи първият Национален онлайн фотоконкурс “Нека бъде светлина”, посветен на Международния ден на светлината – 16 май. Конкурсът бе организиран от Общински център за извънучилищни дейности и занимания по интереси, с. Байкал, община Долна Митрополия и Съюз на физиците в България (СФБ).

Ученици от Център за подкрепа за личностно развитие/ЦПЛР/ гр. Тетевен получиха грамоти за „Най-активно участие“.

Темата на конкурса провокира 174 деца, ученици и младежи от 4 до 18 години от цялата страна да изразят своето отношение към светлината. Има участници освен от селищата в община Долна Митрополия, така и от Плевен, Русе, Сливен, Габрово, град Стамболийски, Тетевен и др. Те са запечатали по неповторим и оригинален начин своята гледна точка – освен красивите природни пейзажи с изгреви и залези много фотографи са уловили природни явления, свързани със светлината – дъга, слънчево хало, отражение и пречупване на светлината, дори и частично лунно затъмнение.

Творбите са класирани в 2 направления (общински детски градини и училища и детски градини и училища от страната), в 4 възрастови групи: детски градини, 1 – 4 клас, 5 – 7 клас и 8 – 12 клас. Журито определи специална награда от името на СФБ във всяка възрастова категория и направление, колективни грамоти  за най-активно участие и поощрителни за останалите участници.

С всички получени снимки ще бъде експонирана специална изложба по време на отложената за есента 48-ма национална конференция по физика в гр. София.

Всички участници ще получат грамоти за участие, а класираните на първо, второ и трето място и подаръци от името на кмета на община Долна Митрополия г-жа Поля Цоновска. Подаръците за специалната награда на Съюза на физиците в България са осигурени от СФБ. Те ще бъдат изпратени по пощата на адреса на детските градини и училища.

Идеята на организаторите е конкурсът да се провежда ежегодно, като се разшири обхватът на участниците, включвайки и студенти.

Имената на класираните може да видите тук и тук.

А техните снимки – на сайта на Общинския център за извънучилищни дейности и занимания по интереси, с. Байкал, във  фейсбук.

Реклама

Проведе се показно занятие за реда и действията на Групата за оповестяване и доставяне на запас в община Тетевен

Вчера в салона на НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен се проведе занятие на тема: Действия при изпълнение на задълженията от личния състав на групата за оповестяване и доставяне на запас от общината при оповестяване и доставяне на запасни и техника-запас, като част от сбора на началника на Военно окръжие I степен – Плевен.

Организатор на събитието бе Военно окръжие – Ловеч, а сред присъстващите бяха д-р Мадлена Бояджиева – кмет на Община Тетевен, Борис Врабевски – зам.-кмет на Община Тетевен, зам.-началникът на Централно военно окръжие – полковник Павлин Велков, началникът на Военно окръжие I степен – Плевен – полковник Иван Иванов, началникът на Военно окръжие II степен – Ловеч – подполковник Красимир Костов, началниците на военни окръжия – Враца, Монтана, Видин, офицери и цивилни служители.

В занятието взе участие личният състав на Групата за оповестяване и доставяне на запас от общината, които са служители на общинската администрация. Занятието получи висока оценка от полковник Велков, който изрази своята благодарност към кмета на общината, госпожа Бояджиева, за съвместната работа.

Реклама

Над 4000 стръкчета цветя бяха засадени в централната градска част на Тетевен

Община Тетевен обнови цветните градинки в централната част на града за летния сезон. Бяха засадени над 4000 стръкчета цветя, които красят градския площад, крайречната алея, обновената през 2019 г. пешеходна зона и мостовете в близост до центъра.

Жителите и гостите на града могат да се насладят на цветните лехи и саксии от калибрахое, гипсофила, бегония, катарамус, колеус и импатиенс.

Реклама

Умъртвено куче и кражба на дърва в с.Черни Вит. 35-годишен счупил 3 витрини в Тетевен

На 12 юни в РУ Тетевен е получен сигнал от 33-годишна жена, която е съобщила за кражба на 5м3 дърва за огрев в землището на с.Черни Вит и за умъртвено куче. Полицейски екип е посетил мястото, като в близост до трупа на животното са открити и разхвърляни дърва за огрев без контролна горска марка, метрови и прясно отсечени. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

35-годишен жител на Тетевен е задържан в местното районно управление на МВР по подозрение, че в нощта на 13 срещу 14 юни е счупил 3 витрини на търговски обект в Тетевен. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

В РУ Тетевен е образувано досъдебно производство и се разследват причините за възникнал пожар в складово помещение в с.Черни Вит. Сигнал за инцидента е постъпил в РС ПБЗН около 06.00ч. на 14 юни. При оглед на място е установено, че от пожара са засегнати неустановено към момента количество складирани дървени пелети и напълно е  изгоряла покривната конструкция на помещението, в което те са се съхранявали. Причините за пожара са в процес на изясняване.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
79 %
1.3kmh
5 %
чт
30 °
пт
31 °
сб
29 °
нд
28 °
пн
29 °