четвъртък, юни 25, 2026

Маските остават задължителни в градския транспорт, а границите за трети страни – затворени

Маските остават задължителни в градския транспорт, границите за трети страни продължават да са затворени, а капацитетът при масови мероприятия на закрито ще е 50 процента. Това оповести здравният министър Ананиев във връзка с удължаването на извънредната епидемична обстановка с 15 дни, съобщиха от Нова ТВ.

Удължаването стана при спазване на изискванията, в които се предвижда главният държавен здравен инспектор да представи оценка и доклад, обясни Ананиев.

„Докладът е изключително подробен. Освен него, се проведе и среща при премиера Бойко Борисов. Искам да ви уведомя, че от доклада на доц. Кунчев ясно се вижда, че разпространението на коронавируса продължава да бъде сериозна опасност за здравето на хората. В такава посока говорят и цифрите“, обясни Ананиев. В България броят на заразените е 2889, а починалите са 167. Според министъра това ниско равнище се дължи на предприетите мерки.

Третата мярка е свързана с въвеждането на ограничение на масовите мероприятия. Новото е, че на закрити места капацитетът ще е 50% – или заемане на местата през една седалка.

Броят на медицинския персонал, носител на коронавирус, е 302. Има нови 5 случая, от които има двама лекари и три сестри.

Според Ананиев мярката, която ограничава посещението в магазините на хора до 60 години, трябва да отпадне. Министърът е на мнение, че обществото вече е достатъчно дисциплинирано.

„Знаете, че специално в Доспат, клъстърът тръгна от цеха за детски играчки. Обхванати са всички, които са били в контакт със заразените. По този начин се свива обръчът на потенциални заразители на хората там. В Сърница вирусът дойде от Доспат“, обясни Ананиев.

Здравният министър изрази надежда, че няма да се наложи да се въвеждат КПП-та и да се връщат по-строгите правила. 

„Нека не говорим за затваряне на градове и граници. Това е мярка, за която всяка държава трябва да е предварително готова. Мислим за такива случаи, ако се стигне дотам. За мен затварянето на цяло населено място е много строга мярка“, обясни Ананиев.

Относно вероятно ново огнище на коронавирус край Стара Загора, доц.д-р Ангел Кунчев обясни, че ситуацията не е толкова драматична.

„Има още 3-4 места освен Доспат и Сърница. Стара Загора е едно от тях, там имаме няколко проби“, заяви главният държавен здравен инспектор.

Реклама

Удължават извънредната епидемична обстановка с 15 дни

„За да не се стигне до нова ескалация и болниците да не могат да приемат пациенти, с 15 дни предлагаме да се удължи извънредната епидемична обстановка. Тя ще продължи до 30 юни. Ако се налага ще удължим пак“. Това заяви премиерът Бойко Борисов.

„Нищо положително не се е случило, нищо различно то месец или два няма. Няма и нищо, което да стресне хората, дори отваряме кината и театрите. Заболелите се увеличават. Увеличават се и излекуваните”, посочи премиерът.

„Повишението на заболелите с коронавирус считаме, че се дължи на клъстърите – Доспат, Сърница, Ясенец. По най-бързия начин ги овладяваме, без да затваряме градовете, без да създаваме паника и страх“, каза още Борисов.

„Дисциплината, дистанцията, дезинфекцията са най-важното, което хората трябва да спазват в този момент”, категоричен бе той.

„Всичко зависи от нас. Ако продължим да спазваме дистанцията, ще продължим да живеем и работим в почти такава среда, в каквато сме живеели преди вируса. Ние имаме най-либералните мерки, никъде в света ги няма. Ако нация успеем да устоим, ще сме за пример. Не ми се иска да мисля за варианти, в които болниците няма да могат да приемат пациентите”, коментира премиерът.

Реклама

Осъдиха мъж за използване на фалшиви документ пред НОИ

По внесен обвинителен акт от Районна прокуратура – Ловеч, РС-Ловеч осъди мъж за използване на неистински документ пред НОИ, с цел получаване на пенсия за инвалидност.

 Съдът е признал К. С. за виновен за това, че през периода от 19.02.1998 г. до 31.07.2019 г. в град Ловеч, чрез използване пред ТП на НОИ-Ловеч, на неистински документ – Експертно решение от 22.06.1998 г. на ТЕЛК-Ловеч получил без правно основание от пенсионните фондове на НОИ – София, чуждо движимо имущество, в големи размери – пари на стойност 41 302.96 лева, представляваща пенсия за инвалидност поради общо заболяване, в размер на 24 696.86 лева; добавка за чужда помощ в размер на 15 530.90 лева и други добавки в размер на 1 075 лева, с намерение противозаконно да ги присвои – престъпление по чл.212 ал.4пр.1 във вр. с ал.1 пр.2 от НК.

 За това деяние е осъден на две години лишаване от свобода, което е отложено с изпитателен срок от три години.

Присъдата подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Ловеч.

Реклама

Ангел Кунчев ще поиска удължаване на извънредната епидемиологична обстановка

Главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев ще поиска удължаване на извънредната епидемична обстановка до 30 юни или още цял месец. Това заяви самият той пред Нова ТВ в Пловдив. 

Причината е увеличението на броя на заразените с COVID-19. Най-много са инфектираните в Доспат. 35 случая има в съседния град Сърница.

Според главния  държавен здравен инспектор извънредната епидемична обстановка трябва да остане, тъй като ако тя бъде премахната няма да има основание за налагане на граничните мерки. И увери, че ако това се случи няма да бъдат въвеждани нови ограничения. 

Ангел Кунчев ще поиска да се удължи и задължителната карантина за влизащите от определени страни у нас и след 15 юни. Сред тях са Северна Македония и Босна и Херцеговина. Според него все още не е ясно от къде е пламнала заразата в цеха в Доспат, където работят около 250 души.

Реклама

Задържаха мъж от Тетевен за кражба на множество предмети

22-годишен жител на Тетевен е установен като извършител на кражба на гардероб, газов котлон, ракла и домашна посуда от къща в града. Всички вещи предмет на престъпление са установени в дома на тетевенеца. Работата по случая продължава, образувано е досъдебно производство.

Останалите новини от ОД МВР-Ловеч:

53 нарушения са установили служителите на сектор «Пътна полиция» при ОД МВР-Ловеч в седмицата от 01 до 07 юни, в рамките на всекидневен контрол провеждан в Ловеч, с цел подобряване на пътнотранспортната обстановка. Пътните полицаи са съставили 6 акта и 43 глоби с фиш.

В РУ Ловеч е образувано досъдебно производство и за срок от 24 часа е задържана 34-годишна жена, която на 08 юни около 01.00ч. е установена да управлява лек автомобил в Ловеч след употреба на наркотични вещества – амфетамин и матамфетамин. Работата по случая продължава.

Реклама

83 нови случая на COVID-19 са потвърдени у нас през последното денонощие

От изследваните за изминалото денонощие 1406 проби 83 са дали положителен резултат, сочат данните в Националната информационна система. Разпределението по области по настоящ адрес на лицата е, както следва: Благоевград – 2; Ловеч – 1; Пазарджик – 3; Плевен – 1; Разград – 3; Сливен – 1; Смолян – 52; София област – 4; София – 14; Стара Загора – 1; Шумен – 1.

Към момента у нас са потвърдени 2810 случая на новия коронавирус. 1059 от тях са активни. 1587 са излекуваните лица, 39 от които са регистрирани през последните 24 часа.

Пациентите с доказана коронавирусна инфекция, настанени в лечебни заведения за болнична помощ, са 152-ма. 15 от тях се намират в интензивни структури.

Националната информационна система показва, че регистрираните медицински служители с потвърден COVID-19 у нас са 297. През изминалото денонощие са установени 3 нови случая в София.

Починалите лица, при които е бил констатиран новият коронавирус, у нас са 164. За последните 24 часа са регистрирани 4 нови смъртни случая. Касае се за:

Жена на 60 години с пневмония и с придружаващо заболяване диабет;

Мъж на 76 години без придружаващи заболявания;

Мъж на 61 години с пневмония и с придружаващи заболявания, сред които диабет;

Жена на 73 години със сърдечно заболяване.

Министерството на здравеопазването изказва съболезнования на семействата и близките на починалите.

Актуални данни за разпространението на COVID-19 по света можете да видите – ТУК.

Реклама

Безработните ще запазят социалните си помощи, ако се включат в сезонна работа

Безработните, които сключат трудов договор за краткотрайна сезонна селскостопанска работа съгласно влезлите в сила от 14 май промени в Закона за здравето, ще запазят правото си на месечни социални помощи. Те ще имат право и на помощи за отопление, ако отговарят на всички други условия и изисквания за получаването им. Запазването на правото на подкрепа се гарантира с промени в Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане, които бяха одобрени от правителството.

Съгласно измененията в срок до 31 октомври 2020 г. трудови възнаграждения и свързаните с тях плащания от сключени трудови договори за краткотрайна сезонна селскостопанска работа няма да се считат за доход при определяне на размера на социалните помощи. Това гарантира на безработните, започнали такава работа, че няма да бъдат лишени от месечно социално подпомагане, което са получавали до този момент. Ако подадат заявление-декларация за целева помощ за отопление, превишението на доходната граница в резултат на получените възнаграждения, няма да бъде основание да им се откаже помощта.

С измененията се създават условия за насърчаване на трудовата активност на безработните и включването им на пазара на труда, както и за повишаване на техните доходи, без да губят правото си на социално подпомагане. Същевременно се подпомагат земеделските производители за по-лесното намиране на работници в сезона на прибиране на реколтата.

Във връзка със задължението на получаващите месечни социални помощи да полагат обществен труд 14 дни в месеца по 4 часа е необходимо до 3 дни след сключването трудов договор за краткосрочна сезонна заетост безработните да уведомят Дирекция социално подпомагане по настоящ адрес. По този начин ще се гарантира запазването на правото на месечна социална помощ. За улеснение на гражданите ДСП ще ги уведоми писмено за тези условия.

Реклама

Направиха първа копка в участък от АМ „Хемус“ в отсечката Каленик – Славяни

Тази магистрала минава през сърцата ни и през нашето държавническо чувство, каза кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова на 6 юни 2020 г., когато участва в скромна церемония по първа копка на един участък от строящата се АМ „Хемус“. Става дума за лот 3.1 от третия участък, който е от пътен възел „Каленик“ до пътен възел „Славяни“, където е връзката с отсечката Ловеч – Плевен. Дължината на лота е 10 км и 160 м, а целият участък е 17 км.  Събитието на Държавното дружество „Автомагистрали“ се състоя на обяд, близо до пътя Баховица – Николаево, който магистралата ще „прескача“ с надлез.

Първата копка събра ръководството на общината в лицето на кмета и неговите заместници Цветан Георгиев и Даниел Колев. Присъстваха още главният архитект на общината арх. Минчо Петков, кметовете на селата Лисец и Баховица. Тук бяха и инж. Георги Грозданов, директор на ОПУ Ловеч, старши комисар Милен Маринов, директор на ОД на МВР Ловеч, Митко Митев, директор на Инспекцията по труда в Ловеч и други. Водосвет отслужи ставрофорен  свещеник Вениамин в  съслужение с иподякон Петър.

От името на изпълнителите говори Тенчо Пасков, изпълнителен директор, който пожела всички да са живи и здрави, за да изпълнят успешно и предсрочно строителните работи и без инциденти.

В своето изказване кметът Корнелия Маринова припомни какъв огромен скок е магистралата за Ловеч. „Малцина си спомнят как преди 60 -70 години целият автомобилен поток  по линията София – Варна минаваше през Ловеч, и то през самия Покрит мост. Днес искаме удобни и сигурни пътища. И още преди да бъде завършен този участък, той даде принадена стойност за Ловеч, защото вече имаме четири нови инвеститори“, каза кметът на Ловеч Корнелия Маринова.

Реклама

Планирани прекъсвания на електрозахранването на територията на община Тетевен за периода от 08.06 – 12.06.2020 г.

На 08.06.2020 г. /14:00 – 17:00 ч./   На 09.06.2020 г. /14:00 – 17:00 ч./ – Галата:   Васил Левски 108, 125, 115, 117, 105, 131, 124, 126, 135, 119, 104, 122, 136, 106, 109, 113, 134, 112, 90, 118, 130, 141, 111, 137, 101, 102, 133, 138, 116, 121, 123, 129, 127, 139, 107, Вела Пеева 13, 15, 2, 3, 6, 4, 7, 5, 1, 11, Габаре 3, 11, Георги Кирков 1, Гергана 1, 3, 4, 2, Димитър Полянов 13, 3, 2, 6, 5, Йордан Йовков 22, 13, 5, 26, 17, 15, 11, 20, 27, 24, Пейо К.Яворов 15, 13, 31, 7, 27, 19, 10, 25, 11, 1, 2, 23, 33, 4, 21, 12, 8, 6, Пещера 2, 10, 6, 9, 11, 8, 3, 7, 13, 1, 4, 5, Христо Ботев 42, 77, 58, 95, 68, 63, 59, 79, 62, 85, 54, 40, 71, 48, 44, 89, 34, 56, 91, 57, 60, 67, 50, 87, 66, 70, 64, 69, 36, 72, Христо Смирненски 15, 4, 7, 13, 5, 6, 2, 9, 8, 17

На 09.06.2020 г. /14:00 – 17:00 ч./ – Български и звор:   112005 , Александър Стамболийски 9, 17, 20, 34, 4, 24, 11, 36, 28, 30, 19, 13, 32, 14, 7, 26, 18, 10, 1, 3, 2, 12, 15, 16, 6, 22, 5, Васил Левски 20, 14, 24, 25, 6, 38, 19, 13, 17, 23, 5, 1, 7, 26, 18, 4, 12, 15, 9, 11, 3, 8, 28, 16, 10, Георги Бенковски 23, 7, 22, 3, 31, 16, 30, 15, 14, 5, 21, 28, 18, 4, 19, 29, 32, 6, 1, 8, 36, 10, 13, 34, 17, 26, 35, 33, 20, 27, 24, Мах.Солун , 2, 1 ПИ 076019, Никола Вапцаров 6, 5, 1, 7, 3, Отец Паисий 11, 1, 8, 4, 5, 6, Райна Княгина 14, 27, 8, 33, 31, 35, 10, 29, 25, 18, 37, 39, 16, 12, Хемус 7, 5, 12, 6, 8, 3, 13, 10, 4, 1, 2

На 10.06.2020 г. /14:00 – 17:00 ч./ – Черни Вит:   М. Нешевци

На 11.06.2020 г. /14:00 – 17:00 ч./ – Черни Вит:   Васил Левски 95, 276, 93, 270, 254, 242, 67, 264, 69, 71, 262, 272, 101, 83, 77, 99, 236, 266, 73, 258, 280, 97, 75, 85, 79, 282, 278, 91, 244, Дружба 1, Капитан Войновски 38, 45, 43, 40, 42, 47, Райна Княгиня 1

На 12.06.2020 г. /14:00 – 17:00 ч./ – Голям извор, Общ. Тетевен:   Дидьо Пеев Галевски 46, 18, 5, 30, 44, 2, 24, 8, 14, 22, 34, 32, 3, 1, 16, 26, 10, 28, Къща, 48, 12, 6, Димитър Крачунов 29, 35, 57, 55, 25, 41, 23, 87, 37, 53, 43, 49, 51, 10, 33, 14, 12, 18, 21, 8, 19, 59, 27, Пейо Пеев Галевски 38, Равна 42, 9, 5, 3, 13, 19, 1, 18, 10, 17, 22, 20, 38, 28, 25, 24, 26, Рендашка 6, 8, 4, 2

На 12.06.2020 г. /14:00 – 17:00 ч./ – Черни Вит:   80902.18.151 , Васил Левски 107, 151, 145, 125, 131, 324, 113, 334, 141, 139, 153, 298, 119, 111, 330, 336, 129, 127, 147, 308, 115, 322, 143, 320, 318, 149, 294, 296, 137, 326, 123, 316, 155, 121, 302, 117, 135, 332, 109, Хан Крум 6, 4

Реклама

Проведе се традиционната кампания за почистване на община Тетевен

С настъпващото лято и първите слънчеви лъчи, дойде време за традиционното почистване на община Тетевен. На 5-ти юни – Световен ден на околната среда, служители от всички отдели на общинска администрация се включиха в екологичната акция и почистиха различни райони в град Тетевен.

Бяха почистени и окосени речни корита, крайпътни пространства, места за почивка и отдих, детски площадки, паметници, градинки и др. Сред тях бяха:

  • Детска площадка, ул. Ключ – ремонт на ограда;
  • Сервитути и прилежащи общински терени към републикански път III – 358, кв. Пладнището – почистване от отпадъци;
  • Общински терен, „Четпром“ и тротоари двустранно към републикански път III – 358, участък от „Четпром“ до мост за „Воловиите“- косене, почистване на прораснали храсти в парапет, треви по тротоара, наноси от кал и пясък до бордюри;
  • Общински терени и прилежащи площи двустранно, път към кв. Пеновото, детска площадка – почистване на отпадъци;
  • Стъпалата за болницата – косене и почистване от отпадъци;
  • Стъпалата към църквата ,,Всех Святих“ – почистване.

През изминалата седмица бяха окосени и почистени и стъпалата за гробищния парк и дворното място на манастир ,,Св. Илия“ в Тетевен.

Нека не забравяме, че наш дом не са само жилищата ни, но и всичко, което ни заобикаля и виждаме ежедневно. Да направим нашия град по-чист е един от най-лесните начини да покажем, че не сме безразлични към бъдещето му.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
18.1 ° C
18.1 °
18.1 °
84 %
1.8kmh
6 %
ср
18 °
чт
28 °
пт
28 °
сб
28 °
нд
28 °