С настъпващото лято и първите слънчеви лъчи, дойде време
за традиционното почистване на община Тетевен. На 5-ти юни – Световен ден на
околната среда, служители от всички отдели на общинска администрация се
включиха в екологичната акция и почистиха различни райони в град Тетевен.
Бяха почистени и окосени речни корита, крайпътни
пространства, места за почивка и отдих, детски площадки, паметници, градинки и
др. Сред тях бяха:
Детска площадка, ул. Ключ – ремонт на ограда;
Сервитути и прилежащи общински терени към републикански път III – 358, кв. Пладнището – почистване от отпадъци;
Общински терен, „Четпром“ и тротоари двустранно към републикански път III – 358, участък от „Четпром“ до мост за „Воловиите“- косене, почистване на прораснали храсти в парапет, треви по тротоара, наноси от кал и пясък до бордюри;
Общински терени и прилежащи площи двустранно, път към кв. Пеновото, детска площадка – почистване на отпадъци;
Стъпалата за болницата – косене и почистване от отпадъци;
Стъпалата към църквата ,,Всех Святих“ – почистване.
През изминалата седмица бяха окосени и почистени и стъпалата
за гробищния парк и дворното място на манастир ,,Св. Илия“ в Тетевен.
Нека не забравяме, че наш дом не са само жилищата ни, но и всичко, което ни заобикаля и виждаме ежедневно. Да направим нашия град по-чист е един от най-лесните начини да покажем, че не сме безразлични към бъдещето му.
Днес, 04.06.2020г., главният прокурор на Република България Иван Гешев посети град Ябланица след проведена акция на МВР и прокуратурата по линия на битовата престъпност в района.
„Това е рутинна операция. Целта ни е до края на годината нивата на битовата престъпност да са по-ниски от миналата година. През 2019 година казахме, че ще направим всичко възможно да намалим телефонните измами. В края на миналата година те паднаха с 40-50 %. От януари до юни са налице само инцидентни случаи. Смятаме, че проблемът с битовата престъпност може да бъде решен. Хората, които цял живот са работили и са си плащали данъците, не заслужават да бъдат убивани, изнасилвани, запалвани в къщите си, да прекарват отредените им години в страх. Държавата е длъжна да изпълни дълга си към тези хора, както те са изпълнили дълга си към нея. Целта на тези действия е да покажем, че държавата, прокуратурата и МВР ще се опитат да защитят тези хора“, заяви Иван Гешев в Ябланица, където бе заедно с главния секретар на МВР Ивайло Иванов, окръжния прокурор на Ловеч Валентин Вълков и районния прокурор на град Тетевен Калина Кънчева.
Главният прокурор отговори на въпрос, зададен от журналисти, свързан с осъдения Джок Полфрийман. „Вчера постъпи писмо от защитата на убиеца на Джок Полфрийман, който беше осъден на 20 години затвор и излезе след 12 години. Работата на прокуратурата не е да решава дали да възобновява или не дадено дело. Главният прокурор определя приоритетите и целите на прокуратурата. Главният прокурор не следи отделни досъдебни производства“, заяви Гешев и допълни, че не е постъпвало искане от бащата на Андрей Монов за възобновяване на делото.
На въпрос за обвиняемия Васил Божков, Иван Гешев отговори: „Освен във Фейсбук е постъпил сигнал по имейл от обвиняемия Божков до главният прокурор, постъпил е и сигнал от едно издание, близко до Цветан Василев. И двата сигнала са разпределени към съответния прокурор, който да прецени какви действия може да се извършат. Прокуратурата е длъжна да провери всички обстоятелства, независимо дали представляват анимация, дали са комикси или нещо друго забавно. Фейсбук не е нормалния начин за подаване на информация. Всеки сам преценява по какъв начин да изгради защитната си стратегия. Така, както други подсъдими или обвиняеми, които имат медийно влияние като г-н Ивайло Прокопиев, г-н Огнян Донев и г-н Цветан Василев, преценяват кога и как да защитават медийно г-н Божков. Конкретните преценки по конкретните казуси са на наблюдаващия прокурор. Така, както даден съдия решава дали да намали присъдата с 8 години на убиец“, заяви още главният прокурор и поясни, че всички решения, които се взимат, ще са на база на обективен анализ на доказателствата, събрани в рамките на досъдебното производство.
Относно информацията, че Сърбия за поред път отлага делото за екстрадицията на Цветан Василев, главният прокурор заяви: „Причината на Цветан Василев да се укрива в Сърбия е основно политическа. Решение на сръбските власти е да реши кога да го екстрадира. Българските власти са си свършили работата. Интересът на обвиняемите е да има слаба прокуратура, за да може да бъде командвана, да може да си крадат, както досега 30 години, безнаказано, да не бъдат издирвани, да не бъдат прибирани в арестите. Тези хора е нормално да развиват фалшивите новини как българската прокуратура не си е свършила работата и затова се укриват“.
Иван Гешев не подмина и темата за новосъздаденото направление към Върховната касационна прокуратура за взаимодействие с Европейската прокуратура. „Българската прокуратура, както и аз , подкрепяме г-жа Лаура Кьовеши и Европейската прокуратура. Г-жа Кьовеши е компетентна да разследва само измами с евросредства и то над определени размери. Принципното ми мнение е, че трябва да бъде разширен обхватът на Европейската прокуратура в посока международен трафик на наркотици, транснационални организирани престъпни групи, транснационално пране на пари, но това са неща, които ще преценят европейките институции“.
Преди да отиде в Ябланица, главният прокурор, заедно с главния секретар на МВР Ивайло Иванов, се срещнаха с кметовете на село Златна Панега и село Малък извор. „Трябва да работим в екип, за да решаваме бързо проблемите. Един от основните въпроси са камерите, трябва да ги има в началото и в края на селата. Щом в София се научихме да не караме в буслентата, значи камерите вършат работа. С колегата Иванов сме тук, за да покажем, че има ли проблеми, ние идваме на място и ги решаваме. Хората заслужават да живеят спокойно и това е нашата работа. Надявам се да се върнат онези времена, в които не се заключваха вратите на домовете, ако стане това, ще е идеално“, допълни Гешев.
В края на визитата си, главният прокурор запали свещ в Гложенския манастир, който е бил едно от скривалищата на Васил Левски.
Специализирана операция на прокуратурата и полицията срещу битовата престъпност стартира тази сутрин в района на Ябланица. Проверяват се общо четири населени места, предаде Нова ТВ.
В Ябланица на място пристигнаха главният прокурор Иван Гешев и главният секретар на МВР Ивайло Иванов.
„В спецоперацията са включени четири населени места, в които има засилено полицейско присъствие. Проверяваме лица и адреси. Това са Брестница, Малък извор, Ябланица и Златна Панега. Операцията е стартирала в 9.30. Имаме едно образувано досъдебно производство за длъжностно престъпление досега”, заяви тарши комисар Младен Маринов – директор на Областна дирекция на МВР-Ловеч.
„Това е поредната рутинна операция, която се провежда съвместно с прокуратурата. Тя е по линия на това, което е приоритет на МВР и прокуратурата, а именно – битовата престъпност. Целта ни е към края на годината нивата на битова престъпност да са чувствително по-ниски от миналата година“, заяви Гешев.
Считано от 10.06.2020 г. се разрешават колективни и индивидуални спортни мероприятия с тренировъчен и състезателен характер за всички възрастови групи, на открито, с публика, при заетост на местата до 30% от общия им капацитет, при настаняване на зрителите най-малко през 2 седалки или при спазване на дистанция от 1,5 м.
Считано от 15.06.2020 г. се разрешават колективни и индивидуални спортни мероприятия с тренировъчен и състезателен характер за всички възрастови групи, на закрито, с публика, при заетост на местата до 30% от общия им капацитет и при настаняване на зрителите най-малко през 2 седалки.
Това нарежда министърът на здравеопазването със своя заповед, издадена днес.
Издадената днес Заповед № РД-01-302/03.06.2020 г. отменя Заповед № РД-01-289/02.06.2020 г.
С пълния текст на заповедта можете да се запознаете тук.
Утре – 4 юни,
движението в тунел „Топли дол“ на автомагистрала „Хемус“, в посока София, ще се
осъществява временно в една лента поради ремонт на осветителната и пожароизвестителната
системи.
От
9 ч. до 13 ч. трафикът ще се извършва в изпреварващата лента, а от 13:30 ч. до
16 ч. – в двете активни ленти на тръбата.
Необходимо е шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост като спазват стриктно поставената сигнализация.
НУ „Хаджи Генчо“ град Тетевен, е едно от петте училища в страната, което в инициативата „Мартеница с кауза“ спечели голямата награда за участие в Европейски обмен на инициативи, съвместно с ННЕК- Юнеско, съобщават от учебното заведение.
През месец март учители и ученици заедно стартираха кампанията, като изработиха около 1000 мартеници на стойност 2 лв. Така бе събрана сумата от 2193,70 лв.
Най-големите дарители, закупили мартеници, са:
ЗЛАТНА ПАНЕГА ЦИМЕНТ АД
ХАРМОНИЯ ТМ- АД
ЧЕТПРОМ ООД
ОБЩИНА ТЕТЕВЕН
КАЛИНЕЛ ЕООД – клон ТЕТЕВЕН
КАМАКС ООД
ХИРУРГИЧНО ОТДЕЛЕНИЕ при МБАЛ „Ангел Пешев“ гр. Тетевен
ВАЛЕНТИНА ДИМИТРОВА – учител в НУ „Хаджи Генчо“
От училището изказват искрени благодарности на учениците и техните родители, които са реализирали сами продажбата на мартеници, на стойност над 1400 лв.
Сумата, която Инициативата в национален мащаб събра, е 20 180, 60 лв. 10% от тези средства е принос на НУ „Хаджи Генчо“ град Тетевен. С общата сума ще се стартира началото по построяване на защитено жилище за майки с деца, пострадали от домашно насилие.
Директорът на ОД МВР-Ловеч старши комисар Милен Маринов бе награден с „Почетен знак на МВР“ III степен.
Високото отличие се връчва на областния директор със заповед на министъра на вътрешните работи Младен Маринов и е за осигуряването на добър обществен ред, висок професионализъм при изпълнението на служебни задачи, постигнати успехи в дейността на дирекцията и за продължителна служба в МВР.
На 1-ви юни, на среща в Общината, д-р Мадлена Бояджиева – кмет на Община Тетевен, награди Иван Стоянов от „Спортен клуб по борба Бенковски – Тетевен“, като му пожела здраве и сили и още множество успехи. Наградата бе връчена след Решение на Комисия, назначена със Заповед на кмета на Община Тетевен, за еднократно финансово подпомагане за постигнати резултати в областта на спорта.
Поводът бяха последните успехи на талантливия борец – класиране на трето място в Държавно лично първенство за юноши по борба класически стил – гр. Сливен и класиране на трето място на Държавно лично първенство за мъже по борба – гр. София.
От своя страна Иван Стоянов връчи плакет на кмета на Община Тетевен за принос в развитието на клуба, за който се бори и прославя. Плакети от представители на Управителния съвет на клуба бяха връчени и на Красимир Красимиров – Зам.-кмет на Община Тетевен и на отдел ,,Хуманитарни дейности, спорт и туризъм“. През годините Община Тетевен подкрепя младежкия спорт и оценява труда на спортуващите и техните треньори.
Иван Стоянов е само на 20 години, но вече има множество отличия – носител е на 67 медала и 10 купи от турнири, повечето от които в чужбина. Избиран е за най-добър борец на турнири в Сърбия и Босна, за най-техничен в Сърбия, Отборен шампион на Сърбия с отбора на Цървена Звезда за мъже и др.
Днес здравният министър издаде заповед, с която, считано от 05.06.2020г., разрешава провеждането на първенството за първа и втора професионална футболна лига пред публика, при заетост на местата до 30% от общия им капацитет и при настаняване на зрителите най-малко през 2 седалки.
Издадената днес Заповед № РД-01-289/02.06.2020 г. отменя Заповед № РД-01-287 от 30.05.2020 г.
С пълния текст на заповедта можете да се запознаете тук.
На 2-ри юни в мълчание и спомен за великите безстрашни
подвизи на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България, д-р
Мадлена Бояджиева – Кмет на Община Тетевен, склони глава и поднесе цветя в знак
на почит към героизма им.
Под звуците на сирените почит отдадоха и Мария Стойчева –
Председател на ОбС-Тетевен, Борис Врабевски – Зам.-кмет на Община Тетевен, Тони
Стоев – Зам.-кмет на Община Тетевен, Красимир Красимиров – Зам.-кмет на Община
Тетевен, служители на ОА, ученици от СУ ,,Георги Бенковски“ – Тетевен,
представители от Съюза на офицерите и
сержантите от запаса и резерва и граждани.
Всяка година тетевенци скланят глави пред чистите образи на Ботевите четници и мъченици, които са се превърнали в светъл идеал за всички ни. Наш дълг е да предадем Ботевите завети на бъдните поколения за пример и упование в моменти на трудност и изпитания. Поклон пред паметта на Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България!