сряда, юни 24, 2026

Информационен бюлетин ОД МВР-Ловеч

27-годишен мъж от Троян е задържан за срок от 24 часа в РУ Ловеч, след като в 00.35ч. на 01  юни, на бул. «Блгария» в града е установен да държи две хартиени пакетчета, съдържащи бяло кристалообразно вещество, с общо тегло около 1,5гр. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

На 29 май, в хода на проведена специализирана полицейска операция за противодействие на конвенционалната  престъпност в малките населени места, в частен дом в с.Бежаново служители на РУ Луковит са открили и иззели  14 стъклени съдове с различна вместимост,  пълни с етилов алкохол,  с общо количество 150 литра. Течността е с алкохолен градус от 40 до 50 градуса. По случая е образувано досъдебно производство, а обитателят на имота е задържан за срок от 24 часа.

На 29 май за времето от 11.00 до 21.00ч. на територията на община Луковит е проведена специализирана полицейска операция от служители на РУ Луковит съвместно със ЗЖУ-Плевен, в хода на която  са обходени 12 населени места, проверени  са 110 лица и 80 МПС, констатирани са 20 административни нарушения, за които са съставени  7 акта и 12 глоби с фиш по ЗДВП и са образувани 2 досъдебни производства.

В РУ Троян е образувано досъдебно производство след получен на 01 юни сигнал, че от паркиран в ж.к. «Смирненски» лек автомобил  е отнет катализатор. Работата по случая продължава.

50-годишен мъж е подал сигнал в РУ Ловеч, че при посещение в негов необитаем имот в с.Абланица е установил,  че в дворното място има засяти   растения  от рода  на конопа.  На  място е извършен оглед от криминалисти на РУ Ловеч,  като от общо 35 растения е иззета листна маса  реагираща на канабис, с бруто тегло 1.395 кг. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

В седмицата от 25 до 31 май служители на сектор «Пътна полиция» при ОДМВР-Ловеч са установили общо 40 нарушения свързани с неправилно паркиране и престой  на МПС в града, за които са съставили 8 акта и 27 глоби с фиш. 

В РУ Ловеч е образувано бързо производство и за срок от 24 часа е задържан 38-годишен мъж от с.Сопот, който на 02 юни е установен да управлява лек автомобил в Ловеч след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 1,83 промила.

Реклама

Доброволци от БМЧК украсиха с балони площада на Тетевен по случай 1 юни

Доброволци от Българският младежки Червен кръст /БМЧК/ отбелязаха Деня на детето, като украсиха с балони площада на Тетевен, а децата от града символично пуснаха балони в чест на празника.

На гражданите бяха раздадени информационни брошури с послание: Да пазим децата на пътя!

Дейността се осъществи с подкрепата на Комисията за детето при Община Тетевен.

Реклама

25 станаха морските плажове с безплатни принадлежности за лято 2020

Вече 25 са плажовете по Българското Черноморие, които предлагат ползване на безплатни чадъри и шезлонги за активния летен сезон на 2020 г. 

През последната седмица на месец май наемателите и концесионерите на морските плажове трябваше да изпратят в Министерството на туризма предложенията си за намаляване цените на плажните принадлежности. Съгласно законовите промени понижението трябва да е с минимум 50 на сто в сравнение с цените през 2019 г.

Според постъпилите предложения безплатни ще са чадърите и шезлонгите на следните плажове:

  • Панорама-север, Ривиера (област Варна, община Варна);
  • Шкорпиловци-юг (област Варна, община Долни чифлик);
  • Бяла-юг (област Варна, община Бяла);
  • Обзор Мотела; Обзор-юг, Елените-2, Козлука; Делфин (област Бургас, община Несебър);
  • Ахелой (област Бургас, община Поморие);
  • Атанасовска коса, част 1, Бургас-север, Бургас-централен, Росенец-север (област Бургас, община Бургас);
  • Каваци-север; Каваци-юг; Дюни-юг (област Бургас, община Созопол);
  • Младост ММЦ (безплатен чадър, шезлонг по 2,50 лв.), Приморско-централен (област Бургас, община Приморско);
  • Къмпинг-юг, Мечата дупка 2, Лозенец, Попски плаж-север 5; Царево-централен, Къмпинг Нестинарка (област Бургас, община Царево).

Извън тях цените на плажните принадлежности на преобладаващата част от останалите плажове варират до 5 лева, т.е. намалението е сериозно спрямо лятото на миналата година. В Златни пясъци например плажните принадлежности ще са по 2 лв., в Слънчев бряг – по 4 лв., в Албена – по 1 лв.

Министърът на туризма уведомява стопаните на плажовете за намаление на концесионното и наемното им възнаграждение, което изцяло ще съответства на процента понижение в цените на плажните принадлежности.

Таблицата подлежи на актуализация поради продължаващо сключване на договори за концесия или наем за плажовете, за които се провеждат такива процедури.

Цени за чадъри и шезлонги на плажовете – летен сезон 2020

Реклама

От днес се регламентира работата на закритите части на заведенията

Документът е съгласуван с Министерството на здравеопазването, а в частта за хранене и с Българската агенция за безопасност на храните

Министерството на туризма публикува на сайта си допълнен вариант на указанията за дейността на хотелите и заведенията в условията след отмяна на извънредното положение у нас заради пандемията от COVID-19.

В актуализирания документ са включени указания за работа на закритите части на заведенията, които според заповедта на здравния министър Кирил Ананиев ще могат да отворят отново от 1 юни 2020 г. Текстът е утвърден от министър Николина Ангелкова и съгласуван с Министерството на здравеопазването, а частта за изхранването в ресторанти и хотели и с Българската агенция по безопасност на храните.

Разрешена е експлоатацията (в закрити и открити площи) на ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейни заведения, кафе-сладкарници, коктейл-барове, кафе-барове, бар-конгресни центрове, бар-спортни центрове (басейн, тенис, фитнес, боулинг и др.), лоби барове, бар-клубове, бар-казина и бар-вариетета. Не се разрешават посещенията в дискотеки, пиано-барове и нощни барове до промяна на епидемичната обстановка в страната и разрешаване на ползването им от компетентния орган.

В заведенията за хранене и развлечения личните предпазни средства (маски/предпазни шлемове и ръкавици) остават задължителни за персонала,  не за клиентите. Персоналът трябва да спазва „Изисквания към бизнес операторите, стопанисващи обекти за обществено хранене с търговски площи на открито“, изготвени от Българската агенция по безопасност на храните и съгласувани от министъра на здравеопазването, публикувани на техните интернет страници.

По отношение на масите, местата за сядане и организацията на самото хранене е препоръчително храната по възможност да се сервира. Допустими са два варианта за изхранване на бюфет: когато храната е подредена на бюфет зад прозрачна преграда и предоставянето й се осъществява от служител, оборудван с лични предпазни средства; когато храната е подредена на бюфет при самообслужване от клиента, то ще става при спазване на дистанция между клиентите и защита на храната от вторично замърсяване чрез ползване на ръкавици.

Разполагането на масите по начин, осигуряващ разстояние не по-малко от 1.5 м между тях и с не повече от 4 лица на маса или на едно семейство, е също съгласно указанията на министъра на здравеопазването.

В документа се уточнява, че семейните хотели и къщите за гости нямат задължение да представят сключен договор с лечебно заведение за обслужване. При случай на съмнение за коронавирусна инфекция при гост в обекта тe трябва стриктно да спазват инструкциите и препоръките на медицинските специалисти от РЗИ или Центъра за спешна медицинска помощ.

В указанията са отразени и възможностите за използване на закрити зали за занимания, зали за спектакли, място за забавни игри и други при спазване на изискванията за физическа дистанция.

Указанията към местата за настаняване и заведенията за хранене се основават на препоръките на здравното ведомство според правилата на Световната здравна организация и Европейския център за превенция и контрол на заразите, както и на насоките на ЕС за постепенно възобновяване на туристическите услуги и за санитарни протоколи в обектите в сектора на хотелиерството и ресторантьорството, огласени от Комисията COVID-19  на 13 май 2020 г.

Точно на тази дата Министерството на туризма помести на интернет страницата си подробни указания за функционирането на хотелите и ресторантите с открити пространства. В него бяха описани в детайли мерките за предпазване на персонала и посетителите на тези обекти, санитарно-хигиенните и други стъпки за предпазване от коронавируса.  

Правилата, предвидени в документа, имат характер на указания за функциониране на местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения, прилежащи  към тях или самостоятелни. Туристическите обекти са различни по своето териториално местоположение, предназначение и функции, дизайн, експлоатация и управление, ето защо адаптациите следва да се правят индивидуално, но така, че да съответстват на указанията, които подлежат на   актуализация спрямо епидемичната обстановка.

Указанията можете да прочетете – ТУК.

Реклама

Поради изместване на магистрален водопровод ще бъде нарушено водоподаването в мах. Асен, селата Градежница и Български извор

Реклама

Кметът на Тетевен провери дали са изпълнени необходимите мерки за работа с деца в детските заведения

В Деня на детето д-р Мадлена Бояджиева – кмет на Община Тетевен, посети детските градини в града и направи проверка дали са изпълнени необходимите противоепидемични мерки за работа с деца в детските заведения. Детските градини и детските ясли на територията на общината започнаха работа с деца от днес, 1-ви юни. Общият брой на посетилите ги деца е 278.

По повод празника на най-чистите същества на земята – децата, д-р Бояджиева раздаде и подаръци за игри на открито, които предварително бяха дезинфекцирани.

С подкрепата на Комисията за детето при Община Тетевен, бяха връчени подаръци на всички детски градини и детски ясли на територията на община Тетевен, както и на Дневния център за лица с увреждания, Центъра за обществена подкрепа и Център за подкрепа за личностно развитие.

Малко преди обяд, доброволци от БМЧК отбелязаха Деня на детето, като украсиха с балони площада на града, а децата на Тетевен символично пуснаха балони в чест на празника.

На гражданите бяха раздадени информационни брошури с послание: Да пазим децата на пътя!

Реклама

123 заявления за запазване на 2059 работни места са подадени в област Ловеч по мярката 60/40

За по-малко от два месеца от стартирането на  мярката 60/40, в Дирекция Бюро по труда от Ловешка област са подадени 123 заявления от 110 работодатели за компенсации на 2059 техни работници. Над 37% от работодателите са от сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ – ресторанти, заведения за бързо хранене, питейни заведения, хотели и места за настаняване. Те кандидатстват за държавна помощ за 255 работници. Една четвърт от работодателите са от сферата на производствените дейности и кандидатстват за компенсации на 1500 техни работници.

Най-много заявления и за най-голям брой лица – 56 заявления за 1532 лица, са подали работодатели, които със своя заповед, издадена на основание разпоредби от Кодекса на труда, са преустановили работата на предприятието, на част от него, или на отделни работници и служители.

Най-малко са заявленията – 17 заявления за 163 лица, от работодатели, които със своя заповед са установили непълно работно време в предприятието или в негово звено.

Останалите заявления са от работодатели, които поради извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., със своя заповед, издадена въз основа на заповед на държавен орган са преустановили работата на предприятието или на част от него.

Комисиите в четирите бюра по труда от Ловешка област са одобрили 107 заявления за компенсации за запазване заетостта на 1879 лица.

Работодателите, получили компенсации, са длъжни да изплатят пълния размер на трудовото възнаграждение на лицата, за които получават компенсации и да внесат дължимите осигурителни вноски за съответния месец, а при неизпълнение на този ангажимент, те следва да възстановят получените средства. Постановлението се изпълнява от Агенцията по заетостта и Националния осигурителен институт, а контрол по изпълнението му е възложен на Националната агенция за приходите и Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“. Работодателите имат право на компенсации, както при преустановяване на работата на предприятието, на част от него или на отделни работници и служители, така и при установяване на непълно работно време в предприятието или в негово звено.

Когато за изплащане на компенсации кандидатстват работодатели, които със своя заповед са преустановили работата на предприятието, на част от предприятието или на отделни работници и служители, или са установили непълно работно време, един от критериите за изплащане на компенсации в тези случаи е доказано намаляване на приходите от продажби с не по-малко от 20 на сто през месеца, предхождащ месеца на подаване на документите, спрямо същия месец на предходната календарна година.

За изплащане на компенсации могат да кандидатстват работодатели от всички сектори на икономиката, с изключение на секторите „Селско, горско и рибно стопанство“, „Финансови и застрахователни дейности“, „Държавно управление“, „Образование“, „Хуманно здравеопазване и социални дейности“, „Дейности на домакинства като работодатели; „Дейности на екстериториални организации и служби“.

Компенсации не се изплащат за работници и служители, които не са били в трудово правоотношение с работодателя преди 13.03.2020 г., които ползват отпуск за временна неработоспособност, за бременност и раждане, при осиновяване на дете до 5-годишна възраст или отглеждане на дете до 2-гододишна възраст, както и тези, за които работодателят получава финансиране за възнаграждения и осигурителни вноски от държавния бюджет, със средства от Европейските структурни и инвестиционни фондове или други публични средства.

С последните промени в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение и за преодоляване на последиците,  за периода от 13 март 2020 г. до 30 юни 2020 г., но за срок не по-дълъг от три месеца, Националният осигурителен институт превежда 60 на сто от размера на осигурителния доход за месец януари 2020 г. и дължимите осигурителни вноски за сметка на осигурителя за лица, осигурени по Кодекса за социално осигуряване от осигурители, отговарящи на критерии, определени с акт на Министерския съвет. Средствата се превеждат по банков път на съответния осигурител в срок до 5 работни дни въз основа на предоставена от Агенцията по заетостта писмена информация.

Работодателите се задължават да запазят заетостта на лицата, за които са получени компенсации, за допълнителен период, равен на периода, за който са изплатени компенсации и да не прекратяват трудовите договори на работниците и служителите през периода, за който им се изплащат компенсации.

Информацията бе предоставена на Областен управител в неприсъствено заседание на Областен съвет за тристранно сътрудничество на област Ловеч.

Реклама

Бойко Борисов и президентът на Сърбия Александър Вучич инспектираха участък 5 от „Балкански поток“ край Летница

Областният управител Ваня Събчева, кметът на община Летница Красимир Джонев и председателят на Общинския съвет Андрей Моврадинов посрещнаха премиера Бойко Борисов и президента на Република Сърбия Александър Вучич, които днес инспектираха изграждащия се газопровод „Балкански поток“. Двамата дадоха брифинг на участък 5, който е на територията на област Ловеч.

Изключително приятно ми беше да видя с каква скорост и колко качествено работят нашите български приятели. Сърбия обича България и благодаря за всичко което премиерът Бойко Борисов организира днес. Това заяви президентът на Сърбия Александър Вучич, който по покана на министър-председателя Бойко Борисов инспектира заедно с българския премиер изграждането на АМ „Европа“ и „Балкански поток“. Вучич определи и двата проекта като изключително важни и общи за България и Сърбия. По думите му „Балкански поток“ означава икономически растеж, ръст на промишлеността, осигуряване на важен енергиен източник за двете икономики. По отношение на магистралата изрази очакване, че скоро тя ще бъде завършена и само за три часа ще може да се пътува между София и Белград. Вучич добави, че се надява в кратки срокове да бъде реализиран и интерконекторът в района на Ниш. Президентът Вучич специално благодари на премиера Борисов за изключителната му подкрепа за Сърбия по европейския й път и напомни, че неслучайно българският министър-председател е носител на най-високото държавно отличие на Сърбия „Орденът на Република Сърбия“.

От своя страна премиерът Бойко Борисов изтъкна, че в България се работи на пълни обороти за реализацията на двата проекта и поколения наред ще се ползват от това, което се строи в момента. „Въпреки коронавируса, колкото и трудно да беше, работата не е спирала на АМ „Европа“ и „Балкански поток“, отбеляза министър-председателят. По думите му сериозно върви и строителството на гръцката връзка. Борисов посочи, че целта е диверсификация за целия регион и осигуряване на възможност да бъде докарвана газ от различни източници, така че тръбите да бъдат запълнени, веднага щом станат готови. Премиерът Борисов посочи, че изграждането на „Балкански поток“ се извършва честно, почтено и с помощта на Европейската комисия, като се спазват всички изисквания на третия либерализационен пакет.

„Символично сваляме карантината, даваме пример за българите и сърбите – да започнат да работят, да почиват и да се веселят заедно. Надявам се тази символика да помогне да забравим COVID-19”, заяви още министър-председателят Бойко Борисов. Премиерът напомни, че пандемията е нанесла огромни щети за икономиката и финансите на целия свят и че са загинали много хора, но изрази надежда, че максимално бързо ще можем да се върнем към нормалния живот.

Премиерът Борисов подчерта, че  проектът е приоритетен за българското правителство. С неговата реализацията се цели повишаване сигурността на доставки на природен газ от различни източници, засилване на конкуренцията и прозрачността на пазара с природен газ, което от своя страна ще окаже позитивен ефект върху потребителите на природен газ. Като ключов проект за пазарната интеграция, Балкански поток ще допринесе за гарантиране на доставките на природен газ за страната и за региона, като същевременно ще допринесе за създаването реални условия за диверсификация на източниците и маршрутите и възможност за пренос на допълнителни количества природен газ за и през България. „Всичко е по правилата на Европейския съюз“.

„Булгартрансгаз“ ЕАД изгражда газопровод с обща дължина 474 км. Общо са доставени във временните строителни бази 26 489 броя тръби или 324,26 км. На пристанище „Бургас“ има доставени още 10 935 броя тръби или 133,52 км, които ежедневно се транспортират към временните бази. Общият почистен хумус от сервитута на газопровода е 403,19 км. Разнесените  тръби по трасето са 281,22 км, от които са заварени 153,06 км. Изкопаната траншея за полагане на газопровода е 100,44 км. Положеният газопровод в траншеята е 91,43 км. Териториите с археологически обекти по трасето се проучват и освобождават за строителството, с оглед опазване на културното наследство на страната ни при изграждането на „Балканки поток“.

Реклама

Районна прокуратура-Тетевен предаде на съд мъж, възпрепятствал извършване на полицейска проверка

Обвинението на Районна прокуратура – Тетевен срещу Р.Л. е за това, че на 28.12.2019 г., около 21.40 часа, в град Тетевен, противозаконно попречил на орган на власт, като осуетил извършване на проверка от полицейски органи, чрез активно бягство с лек автомобил. Не се подчинил и на разпорежданията на служители от РУ МВР Тетевен за извършване на проверка на МПС.

На 28.12.2019 г., служители на РУ МВР Тетевен, при извършване на  обход в град Тетевен, спрели за проверка лек автомобил, управляван от обвиняемия, като поискали документите на водача и на автомобила. Водачът съобщил името си и уведомил полицаите, че не носи документи. След като му било разпоредено, той и спътника му, да слязат от колата, обвиняемият запалил двигателя на автомобила и внезапно потеглил. Полицейските служители последвали автомобила, докато спрял, а лицата, които били вътре първо побягнали, но след това се върнали, като  заплашително държали в ръцете си единия брадва, а другия лопата и като продължавали с неподчинението си към полицаите да им извършат проверка.

Предстои насрочване на делото за разглеждане от съда.

Реклама

Основни пътни артерии ще бъдат включени в обхвата на тола

Приходите, които имаме от толсистемата от 1 март, са в порядък, който не ни дава увереност, че с тях можем да рехабилитираме достатъчно пътища в България и да изграждаме нови.

Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова в интервю за Нова ТВ. Тя се включи в разговора от базата, от която ще започнат реалните строителни работи по трасето на пътя Мездра – Ботевград. Аврамова напомни, че в бюджета за тази година са заложени 450 млн. лв. постъпления от толтакси от тежкотоварния трафик. Имаше уговорка с бранша да се направи анализ на приходите в периода от 1 март, когато стартира системата, до 1 юни. Проблемът с епидемията от коронавирус ни попречи да имаме адекватни данни, които да анализираме, тъй като от 13 март имаше ограничения в придвижването по пътните артерии, допълни тя. Аврамова коментира, че като проблем е констатиран обхватът на тола и предстои да бъде иницииран разговор с бранша. Към момента тежкотоварният трафик плаща такса за преминаване по автомагистралите и по първокласни пътища. Има области, в които няма нито един път, който да е включен в обхвата на системата, и това означава, че всички пътища са безплатни за него, което се отразява много съществено на приходите от тол системата.

Има пътища, като Прохода на Републиката, който е второкласен и е безплатен, а там преминава и транзитен трафик. Оказва се, че се плаща по-малко от винетна такса, ако се премине вертикално през територията на България. Министър Аврамова посочи, че голяма част от второкласните пътища са основни пътни артерии, по които се придвижва трафикът, а те са извадени от обхвата на тол системата по настояване на транспортния бранш. Затова ще бъде предложено основни пътни артерии да бъдат включени в обхвата на тол системата и да се плаща за преминаване и по тях. Регионалният министър отбеляза, че всички искат да пътуват по добри пътища, а за това е необходим ресурс.

В отговор на въпрос за ремонтите по пътищата през туристическия сезон Петя Аврамова коментира, че в участъка от 13-и до 20-и км на магистрала „Тракия“ се работи усилено, за да може до 30 юни работата по горното строене на съоръженията да приключи и трафикът там да бъде освободен.

Няма да бъдат прекъснати строителните дейности в отсечката от 19-и до 37-и км на магистрала “Хемус” и ще има известни затруднения в пътуването. Петя Аврамова призова за разбиране, защото ремонтът на големите съоръжения се прави с цел безопасност.

Продължава ремонтът на тунел „Витиня“, при чието обследване бяха открити сериозни конструктивни проблеми, които трябва да бъдат отстранени. В момента се извършва укрепване. Изпълнителите са се ангажирали цялостният ремонт да приключи до края на годината.

Имаме програма и план, който финансираме. Продължаваме ремонтните дейности на всички тунели, които са строени преди години, каза още Аврамова.

Министърът отбеляза, че ако други сектори на икономиката са прекъснали или имали затруднения, строителството е в пълна мобилизация и се работи усилено по изграждането на новите участъци на АМ „Хемус“, тунел „Железница“ на АМ „Струма“ и АМ „Европа“. Мобилизирани са и МРРБ и АПИ, които администрират тези дейности.

Запис на интервюто на министър Петя Аврамова може да бъде видян ТУК.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
18.1 ° C
18.1 °
18.1 °
84 %
1.8kmh
6 %
ср
18 °
чт
28 °
пт
28 °
сб
28 °
нд
28 °