петък, юни 26, 2026

Обръщение на Областния управител Ваня Събчева

Уважаеми жители на област Ловеч,

Изтича извънредното положение, въведено от Народното събрание точно преди два месеца – на 13 март, с цел ограничаване на разпространението на COVID 19 и произлезлите от това трудности в държавата.

От няколко дни със свои заповеди Министърът на здравеопазването отмени някои забрани и на практика разреши връщането ни към нормалното положение. Много е важно обаче всички ние да осъзнаем, че ежедневието ни е променено, опасността все още е тук, сред нас и ние трябва да пренастроим ежедневието си, спазвайки известни ограничения и противоепидемични мерки. Отговорност към здравето и живота ни и този на близките ни, дисциплина на обществени места, висока лична хигиена и физическа дистанция в общуването ни е необходимо повече от всякога. Защото охлабването на въведените мерки, които ни спасиха в началото на пандемията, днес са ключ към нова вълна на коронавируса.

Лекари, медицински сестри, санитари, полицаи, социални работници и доброволци бяха хората, които на първа линия дадоха всичко от себе си в справяне с възникналата криза, като опазиха и своето здраве. Тези хора и след отпадането на извънредното положение ще продължат да бъдат на своя пост, ще продължат да изпълняват задълженията си с висок професионализъм и отдаденост. Благодаря на всички тях за силата, куража и отговорността, проявени в условия на пандемията!

Благодаря на членовете на Областния кризисен щаб по здравеопазване! Нашата обща работа продължава обаче. До момента са проведени осем заседания, като от тях три присъствени и пет неприсъствени, а от неприсъствените две извънредни. Всички протоколи от тях са на разположение на официалната интернет страница на ОА – Ловеч. Няма непроведени заседания и неразгледани въпроси.

Изказвам благодарност към всички членове на Щаба и кметовете на общини за добрата координация, адекватност, бързи решения и добър контрол на тяхното изпълнение. За тези два месеца в област Ловеч имаше само два случая на заразени пациенти, които бяха навременно излекувани и сега са напълно здрави. Това се дължи на добрата съвместна работа на всички институции.

Специално благодаря на РЗИ Ловеч – ролята на здравните инспектори бе огромна, благодарение на тях успяхме да сведем до минимум разпространението на вируса в областта. Екипът на РЗИ ще продължи да полага всички усилия, спазвайки стриктно указанията на Националния оперативен щаб, контролирайки изпълнението на заповедите на Министерството на здравеопазването, епидемиологичен надзор на заболяването, наблюдението на лица без личен лекар, методична помощ и контрол на лечебните заведения, поставяне под карантина на контактни лица, на положителни лица и пробонабиране, контрол за спазване на мерките, ограниченията и други. Благодаря ви, колеги!

Благодаря на екипа на Областна администрация, който продължи да изпълнява всички свои задачи! Благодаря на медиите за интереса към работата ни и за коректното отразяване на обстановката в областта!

Сега най-важното е да осъзнаем, че опасността не е отминала, вирусът е тук, сред нас и само ако продължим да бъдем отговорни, дисциплинирани и обединени в усилията си ще го победим!

Благодаря и на всички жители на област Ловеч, които бяха стриктни при спазването на мерките за неразпространение на заразата и с поведението си допринесоха за добрия на този етап изход от нея в област Ловеч.

Бъдете здрави!

Ваня СЪБЧЕВА

Областен управител

Реклама

Одобрени са резултатите от българското участие на неформалната видеоконференция на министрите на туризма

Министерският съвет одобри резултатите от българското участие в неформалната видеоконференция на високо ниво на министрите на туризма на Европейския съюз относно последиците от разпространението на COVID-19 върху туризма, която се проведе на 27 април в рамките на Хърватското председателство на Съвета на ЕС.

На конференцията бяха обсъдени предприетите досега мерки по отношение на туризма в държавите-членки на ЕС и тяхната ефективност за смекчаване на негативните ефекти от COVID-19, както и въздействието от предприетите от ЕС мерки за подпомагане на туристическия сектор.

Министрите на туризма на ЕС изразиха подкрепа за допълнителни мерки и засилена координация на равнище на ЕС в подкрепа на туристическия сектор, тъй като той е най-силно засегнатият сектор и за рестартирането му ще са необходими мерки не само на национално ниво. Участниците във видеоконференцията подчертаха необходимостта от общи стандарти за хигиена и безопасност в туристическия сектор на ниво ЕС, за да се гарантира увереността на потребителите и доверието им. В Директивата за пакетните пътувания министрите подчертаха важността на хармонизирано решение за възстановяване на средствата за туристически пакети, включително ваучери. Подчертано беше, че туристическият сектор изисква значителна и адекватна финансова подкрепа не само в краткосрочен, но и в дългосрочен план. Обсъдени са възможностите за създаване на план за управление на кризи на ниво ЕС, както и за цялостна стратегия за сектора на туризма.

България подкрепи ревизиране на Директивата за пакетните пътувания, тъй като настоящата криза показа наличието на ограничения на някои от разпоредбите й и предложи да се обмисли необходимостта от законодателно предложение на ЕК за предоставяне на целеви средства на туроператорите, за да възстановят сумите, платени от потребителите за неосъществени пътувания. Предложено е това да стане и чрез създаването на Европейски фонд за компенсиране на туристически бизнес.

Реклама

Премиерът Борисов разпореди изготвянето на протокол с противоепидемични изисквания за изпращането на зрелостниците през настоящата учебна година

Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката ще изготвят протокол с противоепидемични изисквания за изпращането на зрелостниците през настоящата учебна година. Решението беше взето днес след среща на министър-председателя Бойко Борисов с представители на завършващите 12-и клас.

Премиерът се срещна със Симона Бонева и Дарина Георгиева, след като те се обърнаха към него с писмо, в което отправят молба да бъде разрешено провеждането на изпращане на учениците от 12-и клас за учебната 2019-2020 година в цяла България. „Нашето желание е да се съберем в училищния двор, всеки в съответното училище, да се събере випускът на зрелостниците, да имаме възможността да отброим до 12, и да изпратим уважително изминалите години“, отбелязват в писмото си до премиера Борисов зрелостниците. Те специално подчертават, че изпращането не следва да се бърка с провеждането на абитуриентски бал. „Всички ние приемаме ситуацията зряло, отговорно, съвестно и разбираме, че абитуриентският бал ще се проведе тогава, когато обстоятелствата позволяват това“, се посочва още в писмото.

По време на разговора в Министерския съвет двете дванайсетокласнички отново изразиха желанието на своите съученици да проведат в двора на училището си тържествено изпращане на завършващия випуск, което се състои в края на всяка учебна година. Заявиха още, че имат готовност и желание да предложат на своето училище различен подход за завършването тази година, с което едновременно да бъде спазена традицията и да се съблюдават противоепидемичните мерки.

Премиерът Борисов разпореди на министрите Кирил Ананиев и Красимир Вълчев протокола да бъде изготвен в най-кратни срокове и да бъде изпратен до директорите на всички училища в страната, които изпращат своите зрелостници в края на настоящата учебна година. В срещата участваха също министърът на финансите Владислав Горанов и председателят на Националния оперативен щаб Венцислав Мутафчийски.

Реклама

Утре ще бъде извършена годишната профилактика на сиренната система за ранно оповестяване

От 14 до 19 май ще бъде извършена годишната профилактика на сиренната система за ранно оповестяване в цялата ловешка област. Съгласно изискванията, два пъти в годината се прави тестова техническа проверка чрез реално задействане.

Проверката ще се проведе по предварително съгласуван план-график, като особено внимание ще се обърне на изправността на апаратурата:

  • 14 май – Тетевен, Ябланица, Луковит , Угърчин
  • 15 май – Троян и Априлци
  • 18 май  – Ловеч
  • 19 май – Летница

Сирените ще звучат еднократно за не повече от 10-15 секунди и хората не следва да се притесняват от техния звук.

Реклама

Велосипедистка със счупен глезен след пътен инцидент

На 12 май около 11.00ч. в Тетевен, 65-годишен мъж при управление на лек автомобил и спиране за престой е отворил вратата на превозното средство и е ударил приближаваща се зад превозното средство 49-годишна велосипедистка. При инцидента жената е паднала на пътното платно и си е счупила крака в областта на глезена, след което е откарана в болнично заведение, без опасност за живота. Пробата за алкохол на водача е отрицателна. По случая е образувано досъдебно производство.

Останалите новини от ОДМВР – Ловеч:

49-годишен, криминално проявен и осъждан мъж от кюстендилско село е задържан в РУ Троян по подозрение, че в нощта на 03 срещу 04 май е отнел 315м. ел.проводници от махала Миревска. В оперативно издирвателните мероприятия по установяване на лицето съвместно със служители на РУ Троян са участвали и колегите им от РУ Тетевен. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

В РУ Ловеч е образувано досъдебно производство след получен сигнал, че вечерта на 12 май, в автосервиз в града са счупени предни стъкла на лек и на товарен автомобил, както и прозорците на офис помещение. Работата по случая продължава.

 В РУ Ябланица за срок от 24 часа е задържан 33-годишен жител на града след като е установен да управлява трактор без регистрационен номер. По случая е образувано бързо производство.

Реклама

ДДС става 9% за заведения, заведения за обществено хранене и развлекателен сектор, категоризирани по Закона за туризма

ДДС става 9% за заведения, заведения за обществено хранене и развлекателен сектор, категоризирани по Закона за туризма. За това се разбраха на работна среща министър-председателят Бойко Борисов и представители на Асоциацията на заведенията в България и Българската хотелиерска и ресторантьорска организация.

Премиерът Борисов подчерта, че решението е политически риск, но то е в подкрепа срещу загубите от COVID-19 в ресторантьорския бранш.

„Правим изключение за вас, защото с наша заповед е затворен сектора, образно казано. И така е в цял свят. Това може пък да е една мярка, която в последствие да даде добри резултати и да бъде трайна. Всичко е в нашите ръце“, изтъкна министър-председателят Борисов. Той акцентира, че с така обсъдените промени с понижения ДДС, означава, че оборотите и дейността на ресторантите и хотелите трябва да са 100% на светло.

„В това отношение ние сме длъжни да си изпълняваме ангажиментите. Финансовият министър е много против, но искам да го опровергаем в края на годината с повече приходи“, каза още премиерът Борисов.

„Поемаме този ангажимент, че това ще се случи по начина, по който сме говорили с Вас“, посочиха представителите на браншовите организации.

На срещата беше договорено още отлагане на влизането в сила на промените в Наредба Н-18 за срок от една година, в резултат на което тя ще започне да действа от 1 март 2021 г.

В рамките на срещата бе посочено, че ще бъде възложено изготвянето на анкризисен план, включващ предоставянето на кредити и грантове от ББР с участието на експерти от сектор „Туризъм“. Беше дискутирано също премахването на критерия за липса на задължения към държавата само за 2020 г. при кандидатстване за мерките за справяне с икономическите последици от коронавируса.

Промените, които бяха договорени на работната среща при премиера Борисов, ще бъдат внесени днес в Народното събрание от ПГ на ГЕРБ.

Реклама

Районна прокуратура – Тетевен привлече като обвиняем и задържа за 72 часа управител на къща за гости

Под ръководството на Окръжна прокуратура – Ловеч, във връзка с образувано от РП – Тетевен досъдебно производство за присвояване на пари (чл. 206, ал.1 от НК) и документни престъпления (чл.  308, ал. 1 от НК), на 08.05.2020 г,  е извършено претърсване и изземване на множество документи и други веществени доказателства, относими към досъдебното производство, в къща за гости собственост на едноличен търговец, с управител С. Г. и социален дом, с управител П. Г., находящи се в с. Добревци, обл. Ловеч. С оглед спецификата на разследването по време на процесуално-следствените действия са присъствали представители от  Сектор «Противодействие на икономическата престъпност» и  Сектор «НТЛ» при ОДМВР Ловеч, служители от ТД НАП – Офис Ловеч, РЗИ-Ловеч, ЦСМП-Ловеч, ТД на БАБХ – Ловеч и Дирекция «Социално подпомагане» – Ловеч.  

Установени са липса на лични документи на голяма част от 71 бр. възрастни хора в двете сгради и констатацията, че тези сгради са регистрирани под различни наименования в Министерство на туризма, Агенция «Социално подпомагане» – София и Община Ябланица, липса на необходимите документи за присъствие на тези лица в сградите, както и констатираните фрапиращи нарушения на въведените противоепидемични мерки против разпространението на COVID 19, по време на въведеното и продължаващо извънредно положение в Р. България. Поради това един от двамата управители  – С. Г. е привлечен, като обвиняем освен по горепосочените текстове от НК и по чл. 355, ал. 2 от НК, и задържан с постановление на наблюдаващия прокурор за срок от 72 часа с оглед внасяне на искане за вземане на мярка за неотклонение «Задържане под стража».

Реклама

Съобщение относно автобусна линия Тетевен – София

Реклама

Разрешени са колективните спортове за аматьори на открито

Министърът на здравеопазването издаде заповед, която позволява упражняването на колективни спортове за аматьори на открито, без състезателен характер (в т.ч. футбол, баскетбол, волейбол). 

Участниците трябва да бъдат до 10 души и да спазват противоепидемичните мерки. 

Не се допуска използването на бани и съблекални, както и присъствието на публика.

Със същата заповед здравният министър посочва, че в музеите, галериите, библиотеките и кината на закрито, не трябва да се използват климатични инсталации.

С пълния текст на заповедта можете да се запознаете в прикачения файл – Заповед № РД-01-259/11.05.2020 г.

Реклама

Разрешават провеждането на културни събития и посещенията на музеи, галерии, библиотеки и кина

Днес, 11 май, министърът на здравеопазването издаде заповед, с която разрешава посещения на музеи на закрито, галерии и библиотеки на открито и закрито, при спазване на изискването за социална дистанция и на всички противоепидемични мерки.

Заповедта позволява провеждането на културни събития – концерти и други сценични прояви, на сцени на открито, с допустима заетост на местата до 30% от максималния капацитет. Условието е също да бъдат спазвани социалната дистанция и въведените противоепидемични мерки.

Допускат се и посещения на кина,  като допустимата заетост на местата също е до 30% от максималния капацитет.

Със Заповед № РД-01-256/11.05.2020 г. можете да се запознаете тук.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
72 %
0.5kmh
1 %
пт
28 °
сб
29 °
нд
29 °
пн
31 °
вт
32 °