сряда, юни 24, 2026

Борисов: ЕС отпуска 3,3 милиарда евро на Западните Балкани

Европейският съюз ще отпусна 3.3 млрд. евро финансова помощ за бортата на Западните Балкани с коронавируса. Това са се договорили лидерите на поредното онлайн заседание. А у нас мерките ще бъдат затегнати, ако скочи сериозно броят на новите болни. Икономическата програма на кабинета няма да бъде променяна, въпреки исканията на част от бизнеса.

С колегите се съгласихме и дадохме път към ЕС на Република Северна Македония и Албания. Декларацията беше подготвена и гласувана.Това заяви премиерът Бойко Борисов на брифинг след срещата на върха ЕС-Западни Балкани, която се проведе чрез видеоконферентна връзка.

Предишната среща в този формат беше по време на Българското председателство на Съвета на ЕС през май 2018 година в София. 

„ЕС мобилизира пакет от над 3,3 млрд. евро в полза на Западните Балкани. Това е незабавна подкрепа за здравните власти. И пакет от социални помощи на стойност 730 млн. евро. Това е много голяма финансова инжекция за нашите партньори“, обясни Борисов.

Подписана е точка за свободата на словото на медиите и борбата с престъпността.

„ЕС напълно подкрепя обещанието към партньорите на Западните Балкани към приобщаващо сътрудничество. Много бях подкрепен от други колеги, защото изказах разбиране към нашите колеги, но имаше недопустими за нас изказвания. Особено ме заболя, че България била фашистка държава и не е спасила македонците, а само българските евреи. Това е гавра с българския народ и българската църква“, категоричен бе Борисов. Премиерът подчерта, че колкото твърдо подкрепя Северна Македония, толкова и твърдо държи да няма изказвания в разрез с договора за добросъседство.

Относно коронавируса, резултатите били изключително лоши, обяви Борисов. Най-големият германски институт е заявил, че пандемията не е отминала. 

„Ние сме няколко седмици пред другите колеги. Поводът да отпуснем мерките беше, че има клъстър. Всичко зависи от нас – да се пазим един друг, да спазваме дистанция. Особено в градския транспорт, маските там са задължителни. Същото потвърдиха и в Германия. Това, което в другите държави наричат разхлабване, при нас си го имаше“, каза още премиерът и добави, че само времето ще покаже дали мерките са правилни. Ако има ръст в дневните случаи на заболели от коронавирус у нас, мерките отново ще бъдат затегнати.

Относно детските градини, Борисов категорично заяви, че няма да разреши да бъдат отворени. Той твърдо подкрепя мнението на Щаба, че това би било опасно.

„Ден за ден наблюдаваме ситуацията, нищо не е отминало. Затова ме атакуват, че плаша хората. Не ги плаша. Какво направиха в Гърция? Затвориха абсолютно всички вкъщи. Във Франция още е така. Когато ти разрешат, тогава отиваш до магазина и се връщаш“, заяви премиерът. Той сподели, че искрено е ядосан на групата сезонни работници, които са блокирани в Париж.

Относно спорта и футбола, премиерът обяви, че наблюдава западноевропейските страни и спрямо тях ще се вземат мерки и у нас. За футболния клуб „Левски“, Борисов смята, че може да бъде даден кредит за спасяването на отбора, но само ако има ясна собственост.

„Винаги съм казвал, че Европа е най-доброто място за живеене, а Европейският съюз е най-голямата сила. Казвал съм и, че много бавно се организира, докато се завърти колелото. Затова поздравих Урсула фон дер Лайен, че успя да събере близо 8 млрд. евро за ваксина. Вече сме на правилния курс. Ще видите, че ще излезем от кризата по-бързо от други държави. Все още си чакаме тестовете, няма ги. Още не се знае кой от тях е надежден“, обясни Борисов.

„Всеки ни е мил и на всеки искаме да помогне, въпросът е да знаем кога. Трябва много деликатно, за никого не е приемливо да умират хора по света. Днес го каза и Путин. Той е гарантирано смел човек“, подчерта премиерът и добави, че е много лесно да излезеш от една зала и да говориш. Той призова отново гражданите да продължат да се пазят и да спазват мерките.

Реклама

За последните 24 часа са изследвани общо 1163 проби за COVID-19 – 53 са положителни

За последните 24 часа за COVID-19 са изследвани общо 1163 проби. 53 от тях са с положителен резултат, като 20 бяха съобщени вчера /6 май, към 17 ч./, а 33 са доказани към тази сутрин. Това съобщиха от Националния оперативен щаб.

Регистрираните у нас случаи на новия коронавирус към момента са 1811, като активните са 1343. 84 са починалите лица, а 384 – излекуваните.

Потвърдените през изминалото денонощие случаи на COVID-19 /общо 53/, са разпределени по области, както следва: Благоевград – 2; Бургас – 3; Враца – 2; Кюстендил – 1; Пазарджик – 5; Перник – 4; Плевен – 5; София – 19; Ямбол – 12.

В болници са настанени 353 пациенти, при които е доказана коронавирусна инфекция, като 38 от тях са в интензивни структури.

У нас към момента с потвърден COVID-19 са регистрирани 192 лица-медицински персонал. Нов случай е установен при медицинска сестра от УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.

Реклама

Близо 142 000 служители ще запазят работните си места по схемата 60/40

Близо 142 000 служители на 9850 предприятия ще запазят работните си места благодарение на схемата 60/40. До момента Агенцията по заетостта е обработила 3137 заявления на работодатели за предоставяне на държавна помощ за покриване на 60% от заплатите и осигуровките на 42 222 работници. Одобрението се прави в срок от 7 работни дни след кандидатстването.

Националният осигурителен институт (НОИ) е превел компенсации на 2841 компании в размер на близо 11 млн. лв. Със средствата са изплатени възнагражденията на 34 794 служители. Само при последния транш НОИ преведе близо 3 млн. лв. на 808 работодатели за запазване на заетостта на над 9500 работници.

Реклама

Гергьовден е! Честваме Деня на храбростта и празника на Българската армия

Днес се чества паметта на Св. Великомъченик Георги Победоносец, който е сред най-почитаните у нас светци още от покръстването на българите преди 11 века. Св. Георги е от малкото светци, почитан и славен както от християни, така и от мюсюлмани. Празникът се чества като Ден на храбростта и като празник на Българската армия.

Християнският великомъченик Св. Георги Победоносец е живял в малоазийската провинция Кападокия по времето на римския император Диоклетиан (284-305 г.).

Бъдещият светец постъпва съвсем млад във войската и проявява завидни военни способности. На 20-годишна възраст получава чин на военен трибун. Страстен привърженик и защитник на Христовата вяра, Георги е хвърлен в тъмница, подложен е на жестоки изтезания и е обезглавен през 288 г.

Според житието недалеч от гроба му се появявал змей, който опустошавал околността. Светецът успял да порази с копието си чудовището.

От тогава се ползва със славата на един от най-изявените змееборци (драконоборци) и конници в християнството, поради което е избран за светец покровител на войната и войската. В християнската иконография Св. Великомъченик Георги се изобразява възседнал бял кон, а дългото му копие е забито в устата на страшен змей.

В памет на Св. Георги (от гръцки „земеделец“) Гергьовден се почита от народа и като празник на земята, на земеделието и животновъдството. Светията е покровител на овчарите и стадата. В народните песни и легенди той е надарен с мощ и юначество, представен е като пръв змееборец, побеждаващ ламята.

Реклама

69 са случаите на COVID-19, потвърдени у нас за последното денонощие

Общо 1465 проби са изследвани през изминалото денонощие. От тях 69 са с положителен резултат, като 15 бяха съобщени вчера /5 май, към 17 ч./. Това съобщи секретарят на Националния оперативен щаб доц. Димо Димов. 

Към момента в България са регистрирани 1758 случая на новия коронавирус. Активните случаи са 1316. Излекуваните лица са 360. 

Доказаните случаи на COVID-19 за последното денонощие /общо 69/, са разпределени по области, както следва: Благоевград – 8; Бургас – 1; Видин – 7; Кюстендил – 7; Пазарджик – 14; Плевен – 1; Сливен – 2; Смолян – 1; София – 14; Стара Загора – 1; Хасково – 5; Ямбол – 8.

Пациентите, при които е потвърдена коронавирусна инфекция, настанени в болници, са 316. От тях 39 се намират в интензивни отделения или клиники.

191 са регистрираните у нас лица-медицински персонал с доказан COVID-19. Установени са нови 9 случая, от които 7 са в Пазарджик, а 2 във Видин.

С доказана коронавирусна инфекция у нас са починали 82 лица. Днес беше съобщено за починал мъж на 78 г. от Сливен, който е прекарал инсулт.

Положителен за COVID-19 e резултатът от направения PCR тест на 61-годишната жена – лекар от ЦСМП София, която почина на 2 май в УМБАЛ „Александровска“.

Реклама

От 00:00 часа на 6 май премахват КПП-тата на областните центрове

От 00:00 часа на 6 май преустановяват дейността си контролно-пропускателните пунктове, организирани от Министерството на вътрешните работи, на входно-изходните пътища на областните центрове. Това нарежда министърът на здравеопазването със своя заповед, издадена днес.

Със същата заповед се отменят и по-строгите мерки за влизане и излизане от гр. София.

Със Заповед № РД-01- /05.05.2020 г. можете да се запознаете в прикачения файл – Заповед № РД-01-251/05.05.2020 г.

Реклама

С 375 лв. подкрепят семействата на работещите в неплатен отпуск и загубилите работа

375 лв. финанасова помощ ще получат семействата на служители в неплатен отпуск, загубили работа и самотни родители. Не трябва да се правят спекулации по темата., призоваха от социалното министерство.

„За нас в МТСП е важно да предложим мерки в подкрепа на обществото в този труден момент. Именно заради това разширихме обхвата на еднократната помощ от 375 лева. С нея целим да подкрепим работещите родители, които са в неплатен отпуск, за да гледат децата си, както и такива, останали без работа и доходи след 13 март“, съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Адриана Стоименова.

Помощта е насочена и към самотни родители. Условията за получаване са следните:

  • Родителите да са осигурени в последните шест месеца
  • Да са изпращали децата си на ясла, детска градина или училище редовно преди началото на извънредното положение
  • Да са използвали полагащите им се дни платен отпуск за съответния месец и поне 20 дни да са в неплатен.

„Има опити да се създават спекулации кои групи имат право да получават тази помощ. С това се цели да се създаде обществено напрежение. МТСП категорично не дели нуждаещите се на етнически принцип“, подчерта още Стоименова.

Реклама

Минимум 1,5 метра трябва да бъде разстоянието между масите в откритите площи на ресторанти, кафенета и питейни заведения

Министърът на здравеопазването актуализира заповедта, с която от утре, 6 май, на ресторантите, кафе сладкарниците, питейните заведения и тези за бързо обслужване се разрешава да работят с клиенти на откритите си търговски площи (градини, тераси и др.) при спазване на определени противоепидемични мерки.

В актуализираната заповед на министъра се посочва, че разстоянието между масите в заведенията трябва да бъде минимум 1,5 метра. Обслужващият персонал трябва да бъде с поставена защитна маска за лице или със защитен шлем. Препоръчително е носенето на ръкавици.

С новата заповед е актуализирано и разстоянието между чадърите в самостоятелни плувни комплекси и басейни. Разстоянието между два чадъра, измерено от центъра на чадърите, в площите на открито около басейните, трябва да бъде най-малко 5 метра.

С издадената днес заповед се допускат и посещенията на музеи на открито, при спазване на изискването за социална дистанция и всички противоепидемични мерки.

Със Заповед № РД-01-250/05.05.2020 г. можете да се запознаете в прикачения файл – Заповед № РД-01-250.

Реклама

„Пирогов“ вече разполага с модерен 48-канален ядрено-магнитен резонанс

Снимката е илюстративна

„Благодаря за всичко, което правите! И се пазете, защото сте ни ценни! Много разчитаме на вас, тъй като медицината и науката трябва да ни водят в това какво правим срещу коронавируса“. С тези думи министър-председателят Бойко Борисов се обърна към лекарите, сестрите, санитарите и доброволците по време на посещението си в „Пирогов“, където инспектира ремонтирани клиники.

Спешната болница вече разполага с модерен 48-канален ядрено-магнитен резонанс, с който могат да се извършват всякакви видове изследвания. Той е на стойност 2,5 милиона лева и е закупен със средства, отпуснати от правителството през декември 2019 г. Лекарите разказаха на премиера Борисов за уникалните специфики на ядрено-магнитния резонанс, който към настоящия момент е най-добре окомплектованият в България.

Министър-председателят Борисов инспектира също сградата на Клиниката по неврохирургия, в която е извършен ремонт на стойност 2 млн. лв., отпуснати от Фонд Енергийна ефективност. А с над 3 млн. лв. по линия на Фонд Джесика е купено оборудване като уникална за България невронавигация и нови операционни маси. Началникът на клиниката проф. Николай Габровски отбеляза, че модерната апаратура е на най-високо ниво, дава изключителни възможности и голяма технологична обезпеченост.

Директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов посочи, че с 500 000 лева, отпуснати от Министерството на здравеопазването, е извършен ремонт в лицево-челюстната хирургия. Това става възможно след като болницата по лицево-челюстна хирургия се влива в „Пирогов“ през ноември 2019 г. Така бе направено подобрение на сградния фонд, който не бе ремонтиран от години, казаха лекарите.

„Аз не давам оценки, питах професорите, сестрите, докторите – прекрасно са се справили. Най-съвременната апаратурата, най-добрите скенери, а и така са конструирани, за да не се разкарват пациентите по различни отделения и болници“, заяви премиерът Борисов пред медии след огледа на извършените дейности в спешната болница. Той добави, че това, което е пуснато, вече работи на пълни обороти.

Министър-председателят Бойко Бориков изтъкна, че в България всеки нуждаещ се пациент получава необходимите медицински грижи и подчерта, че именно по тази причина в момент на безпрецедентно предизвикателство като пандемията с COVID-19, много българи от чужбина са се върнали у нас, за да разчитат на нашата здравна система.

Около 280 000 пациенти преминават годишно през спешното отделение на „Пирогов“, а за лечение в болницата остават около 52 000 души. Всяка година по тези показатели се бележи ръст.

Реклама

Шезлонги и чадъри стават безплатни

Плажните принадлежности – чадъри, шезлонги, масички, ще бъдат безплатни тази година. Това стана ясно на брифинг в МС след заседание на Коалиционен съвет във вторник.

„Ще се прилага използването на талони или купони – ваучери за туризма. Разбрали сме се те да бъдат използвани само от хора, които са плащали осигуровките си. Размерът и действието на ваучерите предстои да бъде прецизирано. Имаме единодушно мнение и позиция, че ваучерите ще се използват като средство за насърчаване на туристическия бранш. Те ще бъдат възможни и за ученици – за зелени училища, например“, каза Валери Симеоновот НФСБ.

Вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че има сериозни спорове по темата с ваучерите. „Това е едно безспорно добро намерение. Но какво правим с хората с високи доходи? На тях един ваучер за безплатна почивка не им е от полза. В следващите дни ще продължат разговорите по тази тема на политическо и професионално ниво”, заяви Дончев.

Ще се удължи и правото за строителство по морето до 15 юни. 

„По искане на ресторантьорския бизнес ще се измени последната заповед на министъра на здравеопазването и задължителното разстояние между масите в заведенията ще стане 1,5, а не 2,5 метра. Обслужващият персонал ще работи с шлемове, а не само с маски“, обяви Симеонов. 

На брифинга стана ясно още, че управляващите са се разбрали за ускорено доизграждане на магистрала „Хемус“. Ще се продължи работата по описаните и нуждаещи се от спешен ремонт мостове и виадукти. Реконструкцията на язовирите също ще се ускори.

Реклама

Времето

Тетевен
облачно
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
93 %
1kmh
100 %
ср
24 °
чт
27 °
пт
28 °
сб
29 °
нд
29 °