четвъртък, юни 25, 2026

Информационен бюлетин на ОД МВР-Ловеч

За времето от 19.00ч. на 10 април до 05.00ч. на 11 април на територията обслужвана от РУ Луковит е проведена полицейска операция, в хода на която са обходени 12 населни места,  проверени са 49 лица и 32 МПС, установени са 12 административни нарушения, съставени са 3 акта и 9 глоби с фиш по ЗДВП.                                         

На 12 април около 10.00ч. в с. Голяма Желязна е настъпил пътен инцидент между товарен и лек автомобил. При извършена проба на водачите с техническо устройство Дръг чек, пробата на 38-годишния водач на товарния автомобил е дала положителен резултат за наличие на наркотични вещества – метамфетамин.  Мъжът е дал и кръвна проба за химически анализ във ФСМП-Троян. По случая е образувано досъдебно производство, а лицето е задържано за срок от 24 часа.

В  РУ Троян е образувано досъдебно производство и за срок от 24 часа е задържан 20-годишен мъж от града, след като в обитавано от него  жилище в Троян полицаите са открили 86 грама суха, зелено-кафяна тревиста маса, със специфичен мирис. Работата по случая продължава.

На 12 април в РУ Ловеч за срок от 24 часа е задържан 27-годишен мъж от Троян, който при извършване на полицейска проверка е изхвърлил опаковка, в която е установено бяло, прахообразно вещество, с общо тегло 0.9 гр.  При полеви тест веществото е реагирало  на кетамин. По случая е  образувано  досъдебно производство.

Реклама

1273 лица регистрирани като безработни в месеца на извънредното положение, 34 са завърнали се от чужбина

1273 лица са се регистрирали в Бюрата по труда в област Ловеч в периода на извънредното положение – от 13 март до 7 април. 43 са случаите на завърнали се от чужбина граждани, които са регистрирани с право на парично обезщетение, което ще получават в България.

Най-голям е броят на регистрираните от община Ловеч – 446 лица и 16 завърнали се от други държави. В община Троян регистрираните в периода са 361 човека и 4 души завърнали се в България след работа с друга държава. В общините Тетевен и Луковит новорегистрираните са съответно 203 и 109 човека, като хората, които досега са работили извън страната са съответно 1 и 2-ма души. В община Априлци са регистрирани 23 лица като безработни след съкращения, по 40 човека са регистрирани в общините Летница и Угърчин, а в община Ябланица те са 51 човека, като само един е завърналият се наскоро в страната.

Данните са предоставени по Регионалната служба по заетостта по искане на Областен управител.

Реклама

Здравният министър издаде заповед, касаеща обработващите селскостопански площи и собствени земеделски имоти

Водачите на транспортни средства, превозващи сезонни земеделски работници до обработваемите селскостопански площи, представят служебна бележка от работодателя на сезонните работници, в която е посочен маршрутът и списък на пътниците. Работодателите са длъжни да осигурят на работниците лични предпазни средства, в т.ч. защитни маски за лице и ръкавици. Превозвачът е задължен да дезинфекцира транспортното средство преди отпътуването.

Това нареждане даде здравният министър със своя Заповед № РД-01-196/10.04.2020 г.

В заповедта се казва още: „Лицата, обработващи собствени земеделски имоти, намиращи се извън населеното място, в което живеят, за да преминат през контролно-пропускателния пункт, представят служебна бележка, издадена от кмета на съответната община или упълномощено от него лице, в която се намира обработваемият от тях имот“.

С текста на заповедта можете да се запознаете тук.

Реклама

Борисов: Най-трудното ни предстои. До полунощ ще направим задължително носенето на маски навън

„Ще говоря с Ананиев от полунощ да направим задължително носенето на маски навън. В цял свят е така. Всеки от вас е убеден, че маска или шал биха свършили работа. Поръчали сме още един милион маски. Отделно всеки може да си ушие, ако иска“, заяви по време на брифинг премиерът Бойко Борисов.

“Най-трудното ни предстои. Под 1% се движим в момента. В тъгата си мога да кажа, че добрата новина е, че тези починали хора са все с тежки заболявания. Но ние имаме много такива хора в страната, рисковата група е много голяма и ако я изпуснем да влязат всички в болницата, тогава ще понесем катастрофална щета”, отбеляза той.

„Вчера сме поръчали 30 000 PCR теста и сме ги платили на Южна Корея, защото казват, че там са едни от най-добрите. Кръстосвайки методите и на пуловете, и на индивидуалните тестове, мисля, че с такива количества ще понесем първата вълна на масовите тествания“, заяви министър-председателят. 

Премиерът призова хората да си останат у дома на Великден. „Моля ви, който не умира да отиде на църква, да не го прави. Убеден съм, че Господ ще ни чуе заради това, че сме действали умно. Аз самият ще изляза на двора вечерта на Великден, но нека го направим от вкъщи, от дворовете си. Длъжни сме да направим това. Вие виждате – в другите страни затвориха църквите. Ние със Синода заложихме на вярата, съзнанието и самодисциплината“, каза още премиерът.

„Всички възможни механизми, които сме сметнали, показват, че в следващите 2 седмици ще ни е много трудно“, заключи Борисов.

Реклама

62-ма са вече излекуваните пациенти от COVID-19 в България

13 са новите случаи на COVID-19, потвърдени у нас. Това стана ясно тази сутрин, по време на редовния брифинг на Националния оперативен щаб. 

За изминалото денонощие са регистрирани общо 24 положителни проби. С тях потвърдените случаи на коронавирусна инфекция в България стават 648. От тях 62-ма са излекувани и изписани от лечебни заведения, като средната им възраст е 48 г.

Пациентите с доказан COVID-19, които са под лекарско наблюдение в болнични условия, са 231. От тях 32-ма са настанени в интензивни структури. 26 са починалите пациенти с коронавирусна инфекция. Пробите на починал преди два дни пациент на 65 г. в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ са дали положителен резултат за COVID-19.Нови положителни проби са дали още три лица, които са медицински служители. Става дума за 24-годишен санитар, който работи в зона с COVID-19 в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“; за лаборантка на 61 г. от РЗИ – Кърджали, която взима проби на заразени пациенти и санитарка на 52 г. в МБАЛ- Кърджали, която работи в отделението по неврология.

С новите положителни проби общият брой на лицата-медицински служители с доказан COVID-19 става 36. В момента се провеждат няколко акции по тестване на медици от общински болници.

Предстои да бъдат тествани и доброволци, служители на общинска полиция и други групи.

Реклама

Лазаровден е!

Лазаровден е християнски празник, който носи името на Свети Лазар. Името Лазар е символ на здраве и дълголетие.

Лазар е бил приятел на Иисус Христос. Когато умира, четири дни след неговата смърт, той е възкресен. Бог казва „Лазаре, излез вън!“, и съживява Лазар, който излиза от гробницата си.

На този ден се изпълнява обичаят Лазаруване. Младите жени, наречени „лазарки“, берат цветя за венците, които ще оплетат за празника Цветница (на следващия ден). Момите са пременени в традиционни фолклорни носии. Те обикалят къщите, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет. Стопанинът на дома ги дарява с яйца, пари, плодове и дребни подаръци. В миналото, на Лазаровден момците са искали ръката на своята избраница.

Основните песни на Лазаровден са благослов за здраве, плодородие и благополучие на дома. В къща, където има ерген или мома за женене, в песните се вмъкват и любовно-женитбени мотиви.

Вярва се, че мома, която не е лазарувала, не може да се омъжи. Затова е било задължително всяко момиче да лазарува.

Реклама

До 13 май се удължава срокът на въведените противоепидемични мерки на територията на България

Във връзка с разпространението на COVID-19 у нас здравният министър, със своя заповед, подписана днес, 10 април, удължава срока на въведените противоепидемични мерки на територията на Р България до 13.05.2020 г.

Със заповедта можете да се запознаете в прикачения файл – Заповед

Реклама

Осигурява се допълнително финансиране от оперативните програми за справяне с пандемията от коронавирус в страната

На днешното извънредно правителствено заседание беше одобрен проект на Договор между Министерството на здравеопазването и OSANG Healthcare Co., Ltd за доставка на PCR тестове

Министър-председателят Бойко Борисов и членовете на Министерския съвет проведоха чрез видеоконферентна връзка извънредно правителствено заседание.

Министерският съвет прие Постановление за допълнение на Постановление № 162 на МС от 2016 г. за определяне на детайлни правила за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по програмите, финансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове за периода 2014 – 2020 г. Допълнението се налага във връзка с въведеното извънредно положение заради пандемията от коронавирус COVID-19 и изпълнение на предвидените в законодателството мерки. Целта на нормативната промяна е осигуряването на допълнителни средства за справяне с епидемиологичната обстановка в страната.

Правителството одобри също да бъде осигурен и заплатен транспортът на закупените от Китай и одобрени с Решения на МС 1 176 770 бр. предпазни маски тип KN95 за еднократна употреба, 50 респираторни апарата и 1 000 000 бр. медицински маски тип KN95. Със същия транспорт ще бъдат доставени и получените до момента дарения от Китай за България.

На извънредното заседание Министерският съвет одобри още и проект на Договор между Министерството на здравеопазването и OSANG Healthcare Co., Ltd за доставка на тестове за COVID-19. Правителството упълномощава министъра на здравеопазването да проведе преговорите и да подпише договора, както и да закупи 300 комплекта (всеки по 100 теста), или общо 30 000 теста на стойност 303 000 щатски долара. Със своето Решение МС се съгласява да бъдат заплатени допълнително транспортните разходи и прилежащите мита, данъци и такси. Причина за сключване на договора е, че бързото разпространение на вируса в световен мащаб многократно увеличи търсенето на тестове за откриване и диагностика на COVID-19, като всички държави, в това число и България, към настоящия момент изпитват затруднения при осигуряването на реактивите. Тестовете, които ще бъдат закупени, са Real-time PCR и притежават сертификат за употреба в Европейския съюз за диагностика на COVID-19. Договорът не е с фиксирани крайни количества и по него могат да се правят допълнителни заявки за доставка на тестове в зависимост от необходимостта.

Съгласно друго правителствено решение министърът на здравеопазването следва да внесе промени в издадените заповеди за извънредното положение, с което да бъде осигурен безпрепятствен достъп на транспортните средства, превозващи сезонни земеделски работници, до обработваемите селскостопански площи. Транспортните средства следва да бъдат дезинфекцирани от населените места, от които тръгват, а работодателите да осигурят лични предпазни средства – ръкавици и маски. Целта на промените е да се осигури засаждането, отглеждането и прибирането на земеделската продукция в условията на обявената пандемия от COVID 19.

Министерският съвет одобри и позицията на Република България за участие в неформална видеоконференция на Съвета по образование, младеж, култура и спорт, част „Образование“, на 14 април. Председателството на Съвета на ЕС ще проведе политически дебат на тема „Последствия от новия коронавирус (COVID-19) върху образованието и обучението“. По време на обсъждането България ще постави акцент върху използваното в момента обучение в електронна среда от разстояние в различните сектори на образованието – средно, професионално, приобщаващо и висше образование. Ще бъдат посочени прилагани практики от този вид обучение, което към момента се осъществява успешно в България. Ще бъде представена информация за осъществяване на непрекъснатост на оценяването и предвижда ли се отлагане, анулиране или промяна на изискванията по отношение на изпити (НВО и ДЗИ) и записването в училища и университети. В допълнение ще бъдат посочени и използваните средства от ЕС, с които ще бъде подпомагано образованието и обучението след последствията от коронавируса.

Реклама

Пациентът в троянската Белодробна болница е в много добро състояние

Пациентът, настанен за лечение с доказан COVID 19 в Белодробната болница в Троян, е много добро общо състояние. Това съобщи управителят на лечебното заведение д-р Цветомила Дудевска.

Както вече е ясно, със заповед на Министъра на здравеопазването, „СБАЛББ-Троян“ бе определено за лечение и наблюдение на пациенти с COVID-19 в неусложнено състояние. Към 10 април във Физиатрично отделение, което отговаря на изискванията за разкриване на инфекциозна структура, са настанени за диагностика и лечение общо 5 пациента – двама мъже и три жени. Един от тези пациенти, настанен на 3 април и приет с диагноза „Двустранна пневмония“,  на следващия ден бе потвърден с PCR-тест за РНК на SARS-CoV-2 от Националната референтна лаборатория.

По думите на д-р Дудевска стартира се лечение в съответствие с Националното ръководство за лечение на COVID-19. Днес пациентът е в много добро общо състояние, подобрени са лабораторните му показатели, рентгеновите  изменения, с нормална кислородна сатурация е и е афебрилен. Вторият пациент, съмнителен за COVID-19 е приет на 8 април (завърнал се от Великобритания на 29.03.2020 г. и под карантина) с диагноза „Двустранна пневмония“. Резултатът от PCR-тест, проведен във Вирусологичната лаборатория на  УМБАЛ – Плевен е негативен от 9 април. Пациентът продължава да бъде лекуван, съобразно приемната си диагноза и е в стабилно общо състояние към момента. Останалите трима пациенти, също са с негативни резултати от Националната референтна лаборатория от миналата седмица, но двама  от бяха съмнителни при проведен бърз тест, а един беше с положителен тест за IgG. В добро общо състояние са и през следващата седмица предстои изписването им, информира още управителят на лечебното заведение.

Персоналът на отделението, обслужващ денонощно пациентите, се състои от двама лекари специалисти: д-р Мирослав Субашки „Пневмология и фтизатрия“ и д-р Владимир Карамфилов по „Вътрешни болести“, две мед. сестри и двама санитари. Екипът е преминал обучение за диагностика и лечение на COVID-19 и денонощно мониторира всички жизнени и параклинични показатели, което е гаранция за недопускане на усложнения и добър изход от лечението. Екипът е снабден с всички необходими предпазни средства и дезинфектанти.

Погрижихме се лекарите, мед. сестри, лаборанти и санитари, които обслужват потвърдените и съмнителните случаи да бъдат изследвани с PCR -тест и за щастие на 9 април резултатите им са негативни. Благодаря за високия професионализъм, самоотвержената  и  достойната работа на целия екип на „СБАЛББ-Троян“, за грижата и вниманието с което обслужват пациентите, подчертава д-р Дудевска.

Областният управител Ваня Събчева също изпрати своите благодарности към екипа на Белодробната болница в Троян за отличната работа и високия професионализъм и човечност при изпълнението й.

Припомняме, че в област Ловеч към момента двама пациенти са доказани с коронавирус, като първия вече бе излекуван и изписан от Инфекциозно отделение на МБАЛ Ловеч.

Там към момента по информация от д-р Румяна Нановска лечебното заведение е получило един респиратор, предоставен от дарител на МЗ, откъде е изпратен в Ловеч, очакват се още два също от дарители. Болницата вече е получила 100 000 лв дарение от братя Домусчиеви, 300 000 лв дарение от сдружение, пожелало анонимност, 7000 лв от Окръжен съд, 3300 лв от „За Доброто“, 25 200 лв от ББР, както и дарения в материали – маски, шлемове, дезинфектанти, както и от РЗИ са разпределени спирт, очила и други консумативи.

Реклама

Продължава раздаването на храни в област Ловеч

Продължава раздаването на храни в област Ловеч. Хранителните пакети съдържат боб, леща, олио, консерви, и други хранителни продукти. До момента те са стигнали до нуждаещите се в 7 общини от областта.

Пакетите, подготвени от доброволци на БЧК и „Екомисия 21“ и раздадени с подкрепа на общините и доброволци на БЧК, са раздадени на 14 самотно живеещи хора над 65 в Троян, 12 карантинирани, по програмата Топъл обяд на 57 човека, а по проект Патронажна грижа – на 122.

В Тетевен и шест села на общината храна са получили 18 човека самотни над 65 години, 6 карантинирани, 52 човека, ползващи Патронажна грижа и 50 човека по програмата Топъл обяд.

В Угърчин и пет села от общината храна са получили 19 самотно живеещи над 65, Априлци, Велчево и Скандало – общо 52 души над 65 години.

В Ябланица и пет села на общината са разпределени така – 33 души над 65 години, двама под карантина, 26 човека самотни над 65 години са подпомогнати в Летница, а в Ловеч трима карантинирани и 163 ползватели на Патронажна грижа също са получили хранителните пакети.

В момента се подготвят за раздаване в понеделник хранителни пакети за Ловеч, ща бъдат доставени на трима души под карантина и един човек над 65 години и за Луковит, където ще бъдат подпомогнати 29 човека над 65 години, 7 човека под карантина и 33 човека от проект Патронажна грижа и 400 по програмата Топъл обяд.

Реклама

Времето

Тетевен
разкъсана облачност
25.4 ° C
25.4 °
25.4 °
75 %
0.7kmh
49 %
чт
22 °
пт
31 °
сб
28 °
нд
29 °
пн
31 °