вторник, юни 23, 2026

Дистанционното обучение на учениците вероятно ще продължи до 13 април

Министърът на просветата Красимир Вълчев изпрати 7 насоки към директорите – за преподаване на нов материал, проектно-базирано обучение, без оценки, но с проследяване на активността, съобщава БГНЕС. Дистанционното обучение вероятно ще продължи до 13 април.

„Към днешна дата, това което можем да кажем с висока степен на вероятност е, че преустановяването на присъствената форма на обучение в училищата ще продължи поне до 13 април“, пише в писмото си министър Вълчев. Той препоръчва да се започне преподаване на нови знания там, където това още не е направено.

„През изминалата седмица стартирахме обучение в електронна среда. През първите дни целта беше да осигурим организационно и технологично обучението и да компенсираме част от пропуснатите вече дни за упражнение и затвърждаване на знания. Никой от нас не беше готов за тази ситуация, но благодарение на вас се справихме. Благодарим ви за усилията, енергията и ентусиазма, които вложихте. Към днешна дата, това което можем да кажем с висока степен на вероятност е, че преустановяването на присъствената форма на обучение в училищата ще продължи поне до 13 април 2020 година. Това ни изправя пред задачата да направим електронната форма на обучение още по-пълноценна. В тази връзка в следващите дни усилията ни трябва да са насочени към:

  1. Да започнем, там където това не е направено, с преподаването на нови знания. Тъй като синхронната форма на дистанционно обучение се сблъсква с редица ограничения (достатъчно електронни устройства във всяко семейство, наличен и достатъчно бърз интернет, здравословно допустимо време за работа с екран и др.), препоръчваме редуването й с асинхронна форма. По преценка на учителите могат да се редуват с уроци за упражнения, повторение, обобщение и т.н., както и преподаването на нови знания чрез синхронна и асинхронна форма. Препоръчваме по-пълноценно използване на възможностите на проектно-базираното обучение, при което на учениците се поставя конкретна задача – дневна, седмична или с по-дълъг срок, която може да бъде изпълнена само след извършването на предварителна подготовка – търсене, подбор, анализ и използване на информация от различни източници, и е възможност за придобиване и проявление на редица ключови умения.
  2. Подобряване на организацията с оглед оптимална дневна натовареност за учениците и покоординирано възлагане на задачи от различните учители в 5.-12. клас. Директорите и класните ръководители е необходимо да направят още веднъж анализ на организацията на работа (кой учител с кои ученици по кое време и колко работи), така че дневната натовареност на учениците 1.-7. клас да е до 6 астрономически часа, а на учениците 8.-12. клас – до 7 астрономически часа, като се има предвид, че част от това време не е в електронна среда. Извън тези часове учениците могат да бъдат насърчени да ползват допълнителни образователни ресурси. Разпределението на часовете от разстояние не е необходимо да повтаря седмичното разписание. Няма необходимост от утвърждаване на това разпределение, целта е да се направи координация между учителите на съответната паралелка, така че да не се допуска струпване на часове. Препоръчваме приоритетно да се залагат уроци по български език и литература, математика, природни науки, обществени науки, но това не отхвърля възможността да се включат и часове по чужд език или друг предмет, който за конкретния клас или випуск е от особено значение. Работата в областта на изкуствата и технологиите може да е ефективна и чрез проектно-базирано обучение, при което се поставят индивидуални или екипни задачи за създаване на продукт, за изготвяне на проект, за изработване на презентация и т.н., а в областта на спорта – чрез препоръки за поддържане на физическата активност и изпълнение на леки физически упражнения в домашни условия между отделните уроци по останалите предмети. Необходимо е максимално да се ограничат задачите, които изискват разпечатване на материали.
  3. Запазване и усилване на положителните нагласи за учене в електронна среда, като на този етап не се отбелязват оценки в училищната документация, а учителят следи ангажираността и активността на всеки свой ученик. Преподавателите могат да си водят бележки за работата и за напредъка на учениците си и при необходимост да предоставят обратна връзка на родителите.
  4. Преминаване към работа с електронни платформи от учителите, които досега не са ги използвали, тъй като те предоставят възможност за по-пълноценно обучение и улесняват отчетността. Интернет приложения, социални мрежи или електронна поща могат да продължат да се използват за връзка с родителите. Училищата по техен избор могат да продължат да работят с познатите им платформи и ресурси. Обръщаме внимание, че в бъдеще чрез създадените профили на учителите и учениците в домейна на МОН edu.mon.bg ще се осигурява всяка интеграция с информационните системи на Министерството. Ето защо препоръчваме създадените акаунти на учениците и учителите да им бъдат предоставени в разумен срок. Важно е да отбележим, че самите профили са в МОН, а не в Майкрософт. Министерството на образованието и науката осигури интеграция на тези профили и безплатна поддръжка за платформата Майкрософт Тиймс, като ползването й не е задължително в този момент, а възможност.
  5. Да създадем още по-интензивна среда за взаимопомощ между учителите и училищата чрез споделяне на опит, практики, електронни ресурси, консултации за работа в електронна среда и др. Директорите следва да намерят подход за подкрепа на учителите, които не са включени (изцяло или пълноценно) в електронна форма на обучение.
  6. За професионалните гимназии е подходящо да се организират интегрирани уроци по теория и практика, да се даде приоритет на теоретичните учебни часове и да се редуцират практическите до практико-приложни разработки, проекти, чертежи, изследователски дейности и др. и/или отложи за по-късен етап групиране на учебните часове за учебна практика в зависимост от спецификата на професията. Подготовката на 12-ти клас за ДИППК е водеща, но основно върху вече взетия материал до края на първия срок.
  7. За учениците, които не са обхванати в обучение от разстояние, ще пренастроим проекта “Подкрепа за успех” с цел включването им в допълнителни присъствени занимания след възстановяване на учебния процес в училищата“.
Реклама

220 са случаите на COVID-19, потвърдени в България

2 нови случая на COVID-19 бяха регистрирани у нас. Така общият брой на потвърдените случаи на новия коронавирус в България към тази сутрин достигна 220. 

Новите положителни проби са установени при пациенти в Пловдив. Едната е регистрирана при мъж от Пловдив на 35 г., а другата – при жена на 60 г. Пациентите са хоспитализирани в инфекциозна клиника. Това съобщи председателят на Националния оперативен щаб генерал-майор Венцислав Мутафчийски по време на редовния брифинг на Щаба.

Реклама

Земеделци и животновъди ще могат да преминават през КПП

Земеделски стопани и животновъди ще бъдат допускани до ниви, овощни градини, лозя, оранжерии и други земеделски земи, както и до животновъдни обекти, пчелини и водни обекти за отглеждане на аквакултури за извършване на необходимите мероприятия по сеитба, пръскане, почвообработка, грижи за животните, рибата и други.

Това е разпоредено със заповед РД-01-143/20.03.2020 г. на министъра на здравеопазването и ще става след легитимиране с един от следните документи:

  • Удостоверение за регистрация по Наредба 3, като земеделски стопанин (зелено картонче). Ако не е заверено за 2020 година важи заверката и за 2019 г. или
  • Служебна бележка, издадена от земеделски производител, удостоверяваща че преминаващото лице е негов служител или;
  • Удостоверение за регистрация на животновъден обект (ферма, рибовъден обект или пчелин).

Ще се допуска преминаването на превозни средства, които превозват семена, посадъчен материал, торове, препарати, полева техника, фуражи и други, необходими за извършване на земеделските, животновъдните и рибовъдните дейности.
Земеделските стопани и животновъди ще бъдат допускани до областните центрове при необходимост от подаване на документи в ОД „Земеделие”, ОС ”Земеделие”, ОД на ДФ”Земеделие” и Областните дирекции по безопасност на храните, или при необходимост от посещение на агро-аптеки, магазини за резервни масти, техника и оборудване, както и други, необходими за осъществяване на земеделска дейност.

До 23 март в Регионална здравна инспекция – Ловеч са постъпили 128 формуляра за събиране на данни на пристигащи от зони с разпространение на COVID-19 и предписания за поставяне под карантина. Общо карантинираните лица от областта са 362, отпаднала е карантината 2 лица.

Припомняме, че лицата без избор на личен лекар се наблюдават от Регионалната здравна инспекция – в момента те са 31, а останалите се обхващат от общопрактикуващите лекари. Към момента не са постъпвали данни за оплаквания или симптоматика от карантинираните лица.

Земеделци и животновъди ще могат да преминават през КПП
Земеделски стопани и животновъди ще бъдат допускани до ниви, овощни градини, лозя, оранжерии и други земеделски земи, както и до животновъдни обекти, пчелини и водни обекти за отглеждане на аквакултури за извършване на необходимите мероприятия по сеитба, пръскане, почвообработка, грижи за животните, рибата и други.

Това е разпоредено със заповед РД-01-143/20.03.2020 г. на министъра на здравеопазването и ще става след легитимиране с един от следните документи:

  • Удостоверение за регистрация по Наредба 3, като земеделски стопанин (зелено картонче). Ако не е заверено за 2020 година важи заверката и за 2019 г. или
  • Служебна бележка, издадена от земеделски производител, удостоверяваща че преминаващото лице е негов служител или;
  • Удостоверение за регистрация на животновъден обект (ферма, рибовъден обект или пчелин).

Ще се допуска преминаването на превозни средства, които превозват семена, посадъчен материал, торове, препарати, полева техника, фуражи и други, необходими за извършване на земеделските, животновъдните и рибовъдните дейности.
Земеделските стопани и животновъди ще бъдат допускани до областните центрове при необходимост от подаване на документи в ОД „Земеделие”, ОС”Земеделие”, ОД на ДФ”Земеделие” и Областните дирекции по безопасност на храните, или при необходимост от посещение на агро-аптеки, магазини за резервни масти, техника и оборудване, както и други, необходими за осъществяване на земеделска дейност.

До 23 март в Регионална здравна инспекция – Ловеч са постъпили 128 формуляра за събиране на данни на пристигащи от зони с разпространение на COVID-19 и предписания за поставяне под карантина. Общо карантинираните лица от областта са 362, отпаднала е карантината 2 лица.

Припомняме, че лицата без избор на личен лекар се наблюдават от Регионалната здравна инспекция – в момента те са 31, а останалите се обхващат от общопрактикуващите лекари. Към момента не са постъпвали данни за оплаквания или симптоматика от карантинираните лица.

Реклама

Парламентът подкрепи президентското вето върху текстове от Закона за извънредно положение

Парламентът подкрепи президентското вето върху текстове от закон за мерките и действията по време на въведеното на 13 март извънредно положение. На извънредно заседание на Народното събрание 14 депутати гласуваха „за“ закона, 118 бяха „против“, 56 се въздържаха. Така оспорваните от държавния глава текстове бяха отхвърлени с гласовете на ГЕРБ, БСП и ДПС. От „Обединени патриоти“ трима бяха против ветото.

Държавният глава наложи вето върху пределните цени на стоките и върху разпоредбата, която предвижда наказание за предаване на невярна информация за разпространяването на заразна болест.
Законът беше приет в петък, след близо 14 часа дебати в пленарната зала.

Реклама

Пренасочват над 40 млн. лева от OПРР за респиратори, предпазни средства и тестове за COVID-19

Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще пренасочи 40,4 млн. лв. чрез Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. към Министерството на здравеопазването за осигуряване на най-необходимото медицинско оборудване и консумативи за борба с  коронавируса (COVID-19) в страната и за реакция по време на кризи в системата на здравеопазването. С ресурса ще бъдат купени респиратори за нуждите на лечебните заведения, които приемат пациенти с COVID-19, предпазни средства (защитни маски, облекла, очила, ръкавици, шлемове и дезинфектанти) и тестове за изследване на коронавирус. Апаратурата и консумативите са определени от министъра на здравеопазването. Средствата са осигурени от недоговорен и спестен ресурс по четири от приоритетните оси на Оперативната програма и насочени към МЗ като бенефициент на  Приоритетна ос 4 „Регионална здравна инфраструктура“.

Решението трябва да бъде гласувано и от Комитета за наблюдение на оперативната програма, с което да се направи изменение на ОПРР  2014-2020 г.  на неприсъствено заседание.

Предложението за подпомагане на здравните власти е направено след обстоен анализ от Управляващия орган на Програмата и е в изпълнение на предложението на Европейската комисия за промяна на общия Регламент (ЕС) 1303/2013, което позволява на държавите да мобилизират допълнителни средства за справяне с кризата в рамките на техните оперативни програми. Изменението предвижда извършените разходи да бъдат допустими, считано от 1 февруари 2020 г.

Реклама

МРРБ стартира процедурата за покупка на два медицински хеликоптера

Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Управляващ орган на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., публикува процедурата за купуване на два медицински хеликоптера на стойност 20 млн. лв. Безвъзмездната финансова помощ се предоставя директно на Министерството на здравеопазването по процедурата „Регионална здравна инфраструктура – 2“ по Приоритетна ос 4 „Регионална здравна инфраструктура“ на европейската програма.

С осигуряването на въздушни линейки ще се подобри достъпът до спешна медицинска помощ в страната. Те ще се ползват за превоз на пострадали от мястото на инцидента до лечебно заведение, за транспорт между лечебни заведения, транспорт на пациенти при инциденти с масов характер и др. Медицинските превозни средства за транспорт по въздух ще бъдат използвани при спешни ситуации, при трансплантационни ситуации, както и за реакции по време на бедствия и аварии. Предвидено е хеликоптерите да бъдат оборудвани със съвременно медицинско оборудване и да бъде осигурена необходимата инфраструктура за експлоатацията им. Заложените дейности включват и изграждане и ремонт, както и лицензиране на съпътстващата инфраструктура, необходима за функционирането на въздушните превозни средства. Предвидено е и обучение за експлоатация на пилотен екипаж и медицински екипи.

Мярката е в съответствие с Плана за действие за изпълнение на Концепцията за развитие на системата за спешна медицинска помощ в Република България. С реализацията на проекта ще бъде постигнато цялостно обновяване на спешната помощ чрез допълване на финансирания със средства от ОП „Региони в растеж“ голям проект за ремонт на всичките спешни центрове в страната и доставка на 400 нови линейки.

Пълният пакет документи за кандидатстване и приложенията към тях са публикувани на интернет страниците на оперативната програма и на МРРБ, както и в Единния информационен портал за обща информация за управлението на Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз в Република България.

Крайният срок за подаване на проектното предложение е 19:00 часа на 29.05.2020 г.

Реклама

362 лица от област Ловеч са поставени под карантина

За 23.03.2020 година в Регионална здравна инспекция гр. Ловеч са постъпили 128 формуляра за събиране на данни на пристигащи от зони с разпространение на COVID-19 и предписания за поставяне под карантина по Заповед №РД-01-130/17.03.2020 година на министъра на здравеопазването от здравните пунктове на граничните контролно-пропусквателни пунктове на страната.

Общо 362 лица от област Ловеч са поставени под карантина към 24.03.2020 година. До 23.03. включително е отпаднала карантината за 2 лица.

Лицата без избор на личен лекар и които ще се наблюдават от Регионалната здравна инспекция са 31, а останалите се обхващат от общопрактикуващите лекари. Към момента не са постъпвали данни за оплаквания или симптоматика от карантинираните лица.

Реклама

Медицински съвет ще консултира държавните институции и информира обществеността за COVID-19

Със заповед на министър-председателя Бойко Борисов започна работа Медицинският съвет към Министерския съвет с председател проф. д-р Коста Костов. В състава му са 16 експерти, представители на основните медицински специалности, които имат отношение към диагностиката и лечението на COVID-19 и неговите органни усложнения.

Целта на новосъздадения орган е консултиране на държавните институции и информиране на обществеността във връзка с пандемията, причинена от COVID-19. Медицинският съвет ще изпълнява функции, свързани с изготвяне на алгоритми за поведение при пациенти с коронавирус.

„Нашата цел е да подготвим препоръки за лечение на COVID-19, ще помагаме на Министерския съвет да взима най-правилните решения“, заяви проф. Костов по време на брифинг в Министерския съвет. Медицинският съвет ще работи и за засилване на информираността на обществото по отношение на важните медицински дейности, водещи до ограничаване и справяне със заболяването. Заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков отбеляза също, че здравната система в страната разполага с достатъчно инфекциозни легла, които при нужда веднага могат да бъдат удвоени.

По време на брифинга експертите изтъкнаха, че ще фокусират усилията си върху алгоритми на диагностика, които да определят най-добрите и ефективни практики. А психиатри и психолози ще разработят механизъм как пациентите могат да си помогнат сами, както и всички специалисти, работещи на преден план.

Реклама

Изградени КПП на входно-изходните пътища на град Ловеч

Във връзка с въведените нови мерки, свързани с извънредното положение и разпространeнието на COVID-19, от 00:00 часа на 21 март се разкрити следните КПП – та на територията на град Ловеч:

  • КПП- на път II-35 в посока гр.Троян, в района на бензиностанция „Газпром“;
  • КПП – на път II-35 в посока гр.Плевен, в района на разклона за с.Горан;
  • КПП – на път III- 401 в посока с.Микре;
  • КПП- на път III-301 Ловеч – Левски;на изхода от гр.Ловеч при км 48+000.
  • КПП- на пътя за гр.Севлиево, стария севлиевски път;
  • КПП- кв.Гозница, на изхода за с.Радювене;
  • От 24 март в Ловеч е обособен още един пропускателен пункт:
  • КПП – на изхода на гр. Ловеч, в района на Затвор-Ловеч и преди разклона за Плевен.

През контролно-пропускателните пунктове се допуска влизането и излизането на граждани само при възникнала неотложна необходимост – полагане на труд, здравословни причини или завръщане на постоянния или настоящ адрес, изброени в заповед РД- 01-143 от 20.03.2020г. на министъра на здравеопазването, като те се удостоверяват с документ.

Реклама

Служители на РУ Тетевен са задържали две лица от с.Галата за кражби

След проведени оперативно издирвателни мероприятия служители на РУ Тетевен са установили двама жители на с.Галата, на възраст 18 и 20 години, които на 19 март са разбили и отнели монетниците на два автомата за горещи напитки, разположени на различни места в с.Български извор.

В хода на работата с двамата млади мъже е установено, че на същата дата от два паркирани в село Български извор леки автомобили са отнели флекс, дрелка, винтоверт, чифт маратонки, мобилен телефон и CD плеър.

Двете лица са направили пълни самопризнания по случаите, а в РУ Тетевен са образувани досъдебни производства и работата продължава.

Реклама

Времето

Тетевен
разкъсана облачност
21.7 ° C
21.7 °
21.7 °
86 %
0.7kmh
33 %
вт
27 °
ср
24 °
чт
26 °
пт
28 °
сб
27 °