сряда, юни 24, 2026

Министър Ангелкова издаде заповед да се преустановят организираните пътувания на българи в страната и в чужбина, както и на организирани чуждестранни туристи у нас

Апелирам към всички да бъдем отговорни, за да преминем през всичко това, тежко е за мен да няма туризъм в света, но сега трябва да спасим живота на хората

Временно се преустановяват организираните пътувания на български граждани в чужбина, организираните пътувания на чуждестранни граждани у нас, както и всички организирани туристически посещения в рамките на вътрешния туризъм. Временно се преустановяват също организираните посещения, представляващи допълнителни туристически услуги по смисъла на Закона за туризма. Това разпореди със своя заповед от днес министърът на туризма Николина Ангелкова и обяви решението си на брифинг в Министерския съвет. Срокът за преустановяване на организираните пътувания е до 13 април 2020 г. включително.

Причината е сериозната ситуация с разпространението на COVID-19 у нас и в чужбина, а също и необходимостта да бъдат взети най-строги мерки за ограничаване на вируса и запазване живота и здравето на гражданите. Туристическите посещения, започнати до влизането в сила на заповедта, се прекратяват по най-бързия възможен начин, предвижда още документът.

Правим това с оглед на ситуацията и предвид липсата на отговорност у някои наши съграждани. Апелирахме да се внимава. Безотговорно е да се пътува в тази ситуация. Това е много важно за здравето на хората.

Министърът на туризма заяви, че разчита на отговорното поведение на всички, за да можем заедно да се борим и да продължим напред. В момента 483 български граждани са на екскурзия в чужбина, заминали са през март.

За мен е много тежко да виждам, че няма туризъм, но така е по целия свят, призна тя и апелира към всички да бъдем максимално отговорни и да бъдем заедно, за да можем по бързо да преминем през всичко това. Трябва да проявим отговорност и се надявам след заповедта да намерим сили да продължим напред. Засегната е цялата икономика и трябва да намерим баланса, като приложим всички възможни мерки. Трябва да се гледа общата картина, няма как да действаме самосиндикално. Министърът подчерта, че ситуацията е изключително динамична. Всяка държава предлага различни мерки всеки ден. Към момента резервации за юли и август не се отказват, но утре може да е различно.

Заповедта може да видите – тук.

Реклама

На територията на община Тетевен са въведени противоепидемични мерки във връзка с усложнената епидемична обстановка

Всички мерки, предприети от Община Тетевен са съобразени с наредените от Националния оперативен щаб и Заповедта на МЗ.

1.Създаден е общински кризисен щаб с оперативен и разширен състав, включващ представители на всички ангажирани институции в общината;

2.Осигурена е публичност на всяка информация, касаеща превантивни мерки и изпълнение разпореждания на МС, МЗ, Национален оперативен щаб и общински кризисен щаб към граждани, институции, фирми на официалния сайт на община Тетевен;

3.Обявен е денонощен телефон за сигнали от граждани във връзка с извънредното положение – 0678/5 22 00; вътр. 100;

4.Преустановена е дейността на Детски градини, Детска ясла, Детска млечна кухня, училища, Общински спортен център, Център за подкрепа и личностно развитие, Дневен център за лица с увреждания, а Центърът за обществена подкрепа работи само за спешен прием;

5.Домашен социален патронаж продължава да работи. Всички възрастни хора, които не са потребители на ДСП, но имат нужда от доставка на пакетирани хранителни продукти, могат да се обърнат за съдействие към служители на Домашен социален патронаж на тел.: 0678/5 2361 за гр. Тетевен, а в населените места към кметовете на Кметства и кметски наместници.;

6. Преустановена е организацията и провеждането на всички събития от културна, спортна, младежка и туристическа програми на Община Тетевен;

7. Дадени са указания за преустановяване посещенията в пенсионерските клубове;

8. Отменени са съботния пазар в гр. Тетевен и пазарите в с. Галата и с. Глогово;

9. Спрян е достъпа до всички открити детски площадки, на които са поставени табели и обезопасителни ленти;

10. Извършва се системно дезинфекциране на терена на Кооперативния пазар и на обществени места пред хранителни магазини, аптеки и спирки на градския транспорт.

11. Създава се организация за започване поетапно измиване на уличната мрежа в града.

12. Въведена е препоръчаната от МС и МЗ организация на административно обслужване в Община Тетевен и кметствата, с осигурен пропусквателен режим и изпълнение на всички мерки за дезинфекция и ползване на предпазни средства. Публикувани са указания за гражданите относно извършването на административното обслужване в Община Тетевен и кметствата, като е препоръчано на гражданите да се възползват от заявяване, заплащане и получаване на административни услуги чрез лицензирани пощенски оператори или чрез Системата за сигурно електронно връчване през потребителски интерфейс на адрес: https://edelivery.egov.bg/;

13. Разпоредени са действия относно стриктно спазване на санитарно-хигиенни мерки и ползване на предпазни средства и дезинфектанти, изискуеми в период на извънредно положение, във връзка с епидемиологична и ситуация във всички общински институции и звена, фирми, търговски обекти, банкови и други институции;

14. Проведени са срещи с превозвачите за стриктно спазване на санитарно-хигиенните норми и изисквания за ползване на предпазни средства в автобусите. Създава се организация за термоконтрол на пристигащите с автобуси от населени места с установени случаи на коронавирус.

15. Дадени са указания на Кметовете и кметски наместници да съдействат на институциите, ангажирани с изпълнение на разпоредените от МС и МЗ мерки, вкл. информация за пристигнали от чужбина лица;

16. Поддържа се постоянен контакт с всички институции, ангажирани с изпълнение на разпоредените от МС и МЗ мерки и действия.

Всички мерки, въведени от държавата и информация, свързана с епидемичната обстановка, може да следите на официалния сайт на Община Тетевен www.teteven.bg.

Държавата е в извънредно положение. Сега най – важното е да запазим спокойствие, да бъдем отговорни и дисциплинирани. Трябва да спазваме правилата, за да опазим себе си и околните! Призоваваме за търпение, толерантност, загриженост и отговорност.

Реклама

Министър Ананиев издаде заповед за временно забраняване влизането на граждани от трети страни в България

Министър Ананиев издаде заповед, с която временно забранява влизането на граждани от трети страни на територията на Р България. Със заповедта се въвеждат следните ограничения:

1. Временно се забранява влизането на територията на Република България, считано от 00:00 часа на 20 март до 17.04.2020 г., включително, на всички граждани на трети страни през всички гранични пунктове и с каквито и да са транспортни средства, включително въздухоплавателни, морски, железопътни и шосейни.

2. Остава в сила забраната за влизане на територията на Република България на лица, пристигащи от следните държави-членки на ЕС и страни от Шенгенското пространство: Италия, Испания, Франция, Великобритания и Северна Ирландия, Германия, Нидерландия и Швейцария, с изключение на български граждани, членове на семействата на български граждани и лица със статут на постоянно и продължително пребиваване на територията на Република България. На гражданите от тези държави-членки на ЕС и страни от Шенгенското пространство и членовете на техните семейства се позволява транзитно преминаване през територията на Република България с цел да се завърнат в държавата, където живеят или пребивават.

З. Забраната по т. 1 не засяга граждани на държави-членки на ЕС и страните от Шенгенското пространство и членовете на техните семейства с изключение на тези по т. 2.

4. Настоящата забрана не обхваща:

  • здравни специалисти, здравни изследователи и специалисти по грижата за възрастни хора;
  • транспортен персонал, ангажиран с превоз на товари, екипажи на въздухоплавателни средства, извършващи търговски въздушен превоз, и друг транспортен персонал при необходимост;
  • дипломати, служители на международни организации, военнослужещи и хуманитарни работници при изпълнение на техните задължения;
  • лица, пътуващи по хуманитарни причини; граждани на трети страни, които имат разрешение за дългосрочно пребиваване в държава-членка на ЕС и преминават през България с цел да се завърнат в държава, в която живеят и пребивават.

С целия текст на заповедта можете да се запознаете тук.

Реклама

Община Тетевен започна действия по дезинфекция на публични площи

Община Тетевен започна действия по дезинфекция на публични площи.  От 19 март започна дезинфекцията на обществени места пред хранителни магазини, аптеки и спирки на градския транспорт. Продължава дезинфекцията и на кооперативния пазар.

Това е само една от мерките на създадения със Заповед №11/12.03.2020 г. Общински кризисен щаб. Щабът работи ежедневно, като на неговите заседания се обсъждат и координират всички мерки и действия на ангажираните по време на обявеното извънредно положение институции: Община, РУ на МВР, РС ПБЗН, РЗИ, МБАЛ, ФСМП, „ВиК“ АД.

На проведеното на 18.03.2020 г. заседание бяха поканени и управителите на аптеки в община Тетевен. Обсъдени бяха регулярността на доставки на лекарства и консумативи, въведените мерки с оглед предотвратяване струпване на граждани, съдействието от институциите и режима на работа.

В тази връзка уведомяваме гражданите, че аптеките в гр. Тетевен работят от понеделник до петък.

В почивните дни работят следните аптеки:

  • Аптека, с. Рибарица –  събота и неделя, от 9:00 – 17:00 ч., тел. за контакт и предварителна проверка за наличност на лекарства и консумативи: 0899355543;
  • Аптека, с. Български извор – събота и неделя от 9:00 – 18:00 ч.; тел. за контакт: 0882242969;
  • Аптека, с. Галата – неделя от 10:00 – до 13:00 ч., тел. за контакт: 0869760702.

Община Тетевен призовава гражданите, завърнали се от държави с установено разпространение на COVID-19 да спазват задължителната домашна карантина, както и лицата, с които са имали контакт.

Припомняме, че е обявен денонощен телефон  за сигнали от граждани във връзка с извънредното положение – 0678/5 22 00; вътр. 100, както и че всички възрастни хора, които не са потребители на ДСП, но имат нужда от доставка на пакетирани хранителни продукти, могат да се обърнат за съдействие към служители на Домашен социален патронаж на  тел.: 0678/5 2361 за гр. Тетевен, а в населените места към кметовете на Кметства и кметски наместници.

Реклама

Двама задържани за сбиване в Тетевен

На 18 март около 20.30ч. на частен адрес в гр.Тетевен е възникнал скандал, прераснал в сбиване между двама мъже на 44 и 17 години от една страна и 63-годишна жена и 72-годишен мъж от друга. В резултат на инцидента са пострадали по-възрастния мъж и жената, които са прегледани в ЦСМП-Тетевен и са освободени за домашно лечение. Другите двама тетевенци са задържани са срок от 24 часа и работата по установяване на всички обстоятелства около инцидента продължава, уведомена за случая е и Районна прокуратура-Тетевен.

На 18 март около 08.50ч. в с.Голяма Желязна, 23-годишен мъж при управление на заден ход на лек автомобил е блъснал 82-годишна пешеходка от селото. Възрастната жена  е откарана за преглед във ФСМП-Троян, където е установено, че е със  счупване на шийката на раменна става. По случая е образувано досъдебно производство.

Останалите новини:

В РУ Ловеч за срок от 24 часа е задържана 19-годишна жена от града, която на 18 март около 08.00ч. е установена да управлява лек автомобил по бул. «България» след употреба на наркотични вещества амфетамин и метамфетамин. По случая е образувано досъдебно производство.

61-годишен мъж от Ловеч е задържан за срок от 24 часа в местното районно управление след като вчера около 10.00ч. на път 401 Ловеч-Угърчин е установен да управлява лек автомобил без регистрационни табели и след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 1,52 промила. По случая е образувано досъдебно производство.

През вчерашния ден служители на РУ Луковит са иззели  от търговски обект в града 26 кутии с цигари без акцизен бандерол. Полицейските действия са проведени в рамките на операция насочена срещу разпространението на акцизни стоки без бандерол. Задържана за срок от 24 часа е 61-годишната собственичка на обекта. По случая е образувано досъдебно производство.

Реклама

Жена на 80 години е третата жертва на коронавируса у нас

2 са новите случаи на COVID-19 у нас. Към момента в България общо потвърдените случаи са 94, три от които смъртни. 80-годишната жена с инсулт и положителна проба за COVID-19, хоспитализирана в УМБАЛСМ „Пирогов“, е починала тази сутрин. Това съобщи генерал-майор Мутафчийски на брифинга на Националния оперативен щаб във ВМА.Министерството на здравеопазването изказва съболезнования на семейството и близките на починалата жена.

По отношение на лицата, при които е потвърден новият коронавирус и са под лекарско наблюдение в болница, генерал Мутафчийски уточни, че във ВМА са настанени 11 души, в УМБАЛСМ „Пирогов“  – трима (като за един от тях се очаква потвърждение на пробата), в МВР болница – един, в столичната болница „Софиямед“ – един, в УМБАЛ „Александровска“ – един, в Плевен – 4, в Габрово – двама, в Благоевград – двама, в Смолян, Велико Търново, Ловеч, Бургас и Перник има по един хоспитализиран пациент.

Реклама

Препоръки за предпазване от интернет измами

По повод предпазване от интернет измами свързани с разпространението на COVID-19 и пазаруването на медикаменти и предпазни средства, специалисти отправят препоръки към всички Интернет потребители:

  • С  повишено внимание да се избира интернет сайта, от който ще се пазарува и да се избягват мними/фалшиви  и непознати сайтове
  • При възможност да се проверяват отзивите на предишни клиенти, за това дали са получили поръчаната стока, какво е нейното качество и т.н.
  • Да се внимава при извършването на плащания към банкови сметки, които не са разположени в страната на търговеца
  • Ако имате съмнение, че сте жертва на измама,незабавно уведомете обслужващата си банка, с цел спиране на плащането
  • Не отваряйте линкове и приложения, изпратени от непознати потребители
  • Да се внимава при получаването на e-mail  от непознати лица, предлагащи медицинско защитно оборудване
Реклама

Магдалена Маркова от Тетевен със заслужено първо място в Националния конкурс „Малкият принц“

Стартира поредното издание на Националния конкурс и среща на малките философи „Малкият принц“ в Селановци. В конкурса взеха участие  73 ученици от цялата страна  от 18 области на страната, съобщава БНР.

Вече са известни победителите в първия кръг сред децата  от втори до четвърти клас. Първо място заслужено получи четвъртокласничката  Магдалена  Маркова от Тетевен, Силвана Стоева се нарежда на второ място, от Пловдив, трето място е за Мартин Станков, от Тетевен, каза организаторът на конкурса Петя Русинова, директор на ОУ „Н.Й. Вапцаров” в село Селановци:

„Тази година, признавам си, избраният цитат се оказа много труден. Седем-членно жури оценяваше есетата. Оценява се независимо един от друг. Предстои втори кръг, факт е ,че няма да се случи на 12 април. Деца от цяла България са поканени да участват, има и от нашата област от Софрониево, от Врачанска област. Конкурсът се организира само от дарения. Нашите спомоществуватели и тази година се отзоваха. Община Оряхово издаде книжка с есета… На всички пожелавам да посрещаме спокойно всичко, защото това е като онези гъсеници, които трябва да преодолеем, за да видим пеперудите.“

Учениците във втората възрастова група, от пети до седми клас, ще пишат по една от петте предварително обявени теми, която предстои да бъде изтеглена: „Властта трябва преди всичко да се крепи на разума“; „Човек е самотен и сред хората – отговори змията“; „Какво значи „да опитомиш“?“;  „Бодлите не служат за нищо, цветята показват с тях само лошотията си!“; „- Пустинята е хубава – каза малкият принц, – защото крие някъде кладенец…“ 

Представяме ви есето на Магдалена Миленова Маркова от  Начално училище „Хаджи Генчо“ – град Тетевен, на тема  „Ако искам да видя пеперуди, първо трябва да изтърпя една – две гъсеници“. Четвъртокласничката е първа в своята възрастова група:

„Пеперудата е нежно и красиво създание, което преди да разкрие цялата си прелест, е само една не особено приятна на външен вид гъсеница. Пеперудата е  мечтата на Малкия принц да не бъде сам на своята планета. Той иска да има приятел, с когото да сподели живота си и е узнал тайната, че да дочакаш пеперуда, трябва да си преживял и изтърпял няколко гъсеници. За да се сбъдне тази мечта, той ще трябва да е положил необходимите усилия, да е нащрек с всички опасности, да не забравя към какво се стреми. Нужни са му постоянство и внимание към не толкова привлекателните гъсеници, но за да отгледа приятели, той трябва да приеме гъсениците като част от своя път. Необходимо е време, за да узрее и да се осъществи всяка голяма мечта. Също като при пеперудите, тя трябва да извърви своя жизнен път. За да разцъфнат мечтите ни  като красиви и нежни пеперуди са нужни грижи, търпение, постоянство и много вяра. Не е лесно да отгледаш приятел.  Трябва да си платил цената. Важно е да извървиш своите крачки към него, да си показал, че си готов да  помагаш, да споделяш, да прощаваш, да отстъпваш. Нужно е време да опитомиш лисицата, която се крие във всеки от нас. Необходими са усилия да преодолееш неприятния вид на гъсеницата. Трябва само да помниш и да вярваш, че тя ще стане красива пеперуда.

И тогава няма да си сам на своята планета. И приятелят ти ще ти бъде много, много ценен, защото ще си отделил време и усилия, за да го спечелиш. И тогава той ще бъде винаги с теб, дори когато не е наблизо. Винаги ще е в сърцето ти, и винаги ще чуваш неговия смях.

Също като малка пеперудка в своето началото и аз съм била една голяма мечта. Мечта като малка гъсеничка. Мама ми е казвала, че когато ме е родила, аз съм била педя и половина.  Била съм напълно зависима и безпомощна. Вече съм в четвърти клас и моите родители много ми се радват. Често ми казват, че съм тяхната гордост. И тогава аз се чувствам лека и щастлива като пеперуда! Чувствам се като сбъдната мечта – мечтата на мама и татко да имат добро и умно дете. Аз съм тяхната пеперудка!  

Като всяко дете, имам много мечти. След срещата ми с Малкия принц започнах да мисля за мечтите си като за  красиви летящи пеперуди, които трябва да уловиш. Но за да извървя пътя до красивата  пеперудена поляна, готова съм изтърпя две – три гъсеници. Всеки има своята желана „пеперуда“. За да достигне до нея трябва да извърви различен път, да научи различни уроци. Пътят и трудностите по този път са „гъсениците“, с които се налага да се справим. 

Силно вярвам, че си струва да изтърпим всяка една от тях, за да запазим надеждата си, че напролет няма да сме сами!
Как иначе ще се движим напред и ще се оглеждаме за пеперуди?
Желая от цялото си сърце  всеки да види своите добри и красиви приятели, своите скъпи и чакани пеперуди!“

Реклама

Изпратиха до работодателските организации в страната допълнителни указания за COVID-19

Главният държавен здравен инспектор изпрати до работодателските организации в страната допълнителни указания, съдържащи противоепидемични мерки с цел предотвратяване разпространението на COVID-19 сред работници и служители.

Здравните власти препоръчват организирането на дистанционна форма на работа за служителите, когато и където това е приложимо. При невъзможност за откъсване от работния процес е необходимо да бъде извършена промяна на работните места и дейностите, така че да бъде осигурена дистанция от 1 метър между отделните служители.

Трябва да бъдат въведени засилени противоепидемични мерки на работното място, в. т. ч. филтър преди започване на работа, дезинфекция, проветряване, инструктаж за спазване на лична хигиена на персонала, недопускане на служители или външни лица с прояви на остри заразни заболявания и др.

Всички предходни указания, изпратени до работодателските организации, са изготвени на база препоръките на Световната здравна организация.

Реклама

81 са общо потвърдените случаи на COVID-19 към 17 март

81 са общо потвърдените случаи на COVID-19 към 17 март. Това съобщи председателят на Националния оперативен щаб генерал-майор Венцислав Мутафчийски на брифинг във ВМА.

Той посочи, че днес в лабораториите на ВМА, Стара Загора, Варна и в Националната референтна лаборатория са изследвани общо над 250 проби.

Под карантина е поставена столичната университетска болница „Софиямед“, след като пациент на лечебното заведение е дал положителна проба за COVID-19. Състоянието на пациента е стабилно. Той остава за лечение в болницата. На място вече са здравните власти и органите на реда, които имат за задача да ограничат достъпа до лечебното заведение и да започне процедурата по тежка дезинфекция. Под карантина в лечебното заведение остава и персоналът, който е работил с пациента. Това стана ясно още от думите на генерал-майор Мутафчийски.

Вече е стартирана процедура по установяване и издирване на контактните лица.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно облачно
21.9 ° C
21.9 °
21.9 °
74 %
0.7kmh
66 %
ср
20 °
чт
27 °
пт
28 °
сб
28 °
нд
28 °