вторник, юни 23, 2026

Министър Ананиев издаде заповед за временно забраняване влизането на граждани от трети страни в България

Министър Ананиев издаде заповед, с която временно забранява влизането на граждани от трети страни на територията на Р България. Със заповедта се въвеждат следните ограничения:

1. Временно се забранява влизането на територията на Република България, считано от 00:00 часа на 20 март до 17.04.2020 г., включително, на всички граждани на трети страни през всички гранични пунктове и с каквито и да са транспортни средства, включително въздухоплавателни, морски, железопътни и шосейни.

2. Остава в сила забраната за влизане на територията на Република България на лица, пристигащи от следните държави-членки на ЕС и страни от Шенгенското пространство: Италия, Испания, Франция, Великобритания и Северна Ирландия, Германия, Нидерландия и Швейцария, с изключение на български граждани, членове на семействата на български граждани и лица със статут на постоянно и продължително пребиваване на територията на Република България. На гражданите от тези държави-членки на ЕС и страни от Шенгенското пространство и членовете на техните семейства се позволява транзитно преминаване през територията на Република България с цел да се завърнат в държавата, където живеят или пребивават.

З. Забраната по т. 1 не засяга граждани на държави-членки на ЕС и страните от Шенгенското пространство и членовете на техните семейства с изключение на тези по т. 2.

4. Настоящата забрана не обхваща:

  • здравни специалисти, здравни изследователи и специалисти по грижата за възрастни хора;
  • транспортен персонал, ангажиран с превоз на товари, екипажи на въздухоплавателни средства, извършващи търговски въздушен превоз, и друг транспортен персонал при необходимост;
  • дипломати, служители на международни организации, военнослужещи и хуманитарни работници при изпълнение на техните задължения;
  • лица, пътуващи по хуманитарни причини; граждани на трети страни, които имат разрешение за дългосрочно пребиваване в държава-членка на ЕС и преминават през България с цел да се завърнат в държава, в която живеят и пребивават.

С целия текст на заповедта можете да се запознаете тук.

Реклама

Община Тетевен започна действия по дезинфекция на публични площи

Община Тетевен започна действия по дезинфекция на публични площи.  От 19 март започна дезинфекцията на обществени места пред хранителни магазини, аптеки и спирки на градския транспорт. Продължава дезинфекцията и на кооперативния пазар.

Това е само една от мерките на създадения със Заповед №11/12.03.2020 г. Общински кризисен щаб. Щабът работи ежедневно, като на неговите заседания се обсъждат и координират всички мерки и действия на ангажираните по време на обявеното извънредно положение институции: Община, РУ на МВР, РС ПБЗН, РЗИ, МБАЛ, ФСМП, „ВиК“ АД.

На проведеното на 18.03.2020 г. заседание бяха поканени и управителите на аптеки в община Тетевен. Обсъдени бяха регулярността на доставки на лекарства и консумативи, въведените мерки с оглед предотвратяване струпване на граждани, съдействието от институциите и режима на работа.

В тази връзка уведомяваме гражданите, че аптеките в гр. Тетевен работят от понеделник до петък.

В почивните дни работят следните аптеки:

  • Аптека, с. Рибарица –  събота и неделя, от 9:00 – 17:00 ч., тел. за контакт и предварителна проверка за наличност на лекарства и консумативи: 0899355543;
  • Аптека, с. Български извор – събота и неделя от 9:00 – 18:00 ч.; тел. за контакт: 0882242969;
  • Аптека, с. Галата – неделя от 10:00 – до 13:00 ч., тел. за контакт: 0869760702.

Община Тетевен призовава гражданите, завърнали се от държави с установено разпространение на COVID-19 да спазват задължителната домашна карантина, както и лицата, с които са имали контакт.

Припомняме, че е обявен денонощен телефон  за сигнали от граждани във връзка с извънредното положение – 0678/5 22 00; вътр. 100, както и че всички възрастни хора, които не са потребители на ДСП, но имат нужда от доставка на пакетирани хранителни продукти, могат да се обърнат за съдействие към служители на Домашен социален патронаж на  тел.: 0678/5 2361 за гр. Тетевен, а в населените места към кметовете на Кметства и кметски наместници.

Реклама

Двама задържани за сбиване в Тетевен

На 18 март около 20.30ч. на частен адрес в гр.Тетевен е възникнал скандал, прераснал в сбиване между двама мъже на 44 и 17 години от една страна и 63-годишна жена и 72-годишен мъж от друга. В резултат на инцидента са пострадали по-възрастния мъж и жената, които са прегледани в ЦСМП-Тетевен и са освободени за домашно лечение. Другите двама тетевенци са задържани са срок от 24 часа и работата по установяване на всички обстоятелства около инцидента продължава, уведомена за случая е и Районна прокуратура-Тетевен.

На 18 март около 08.50ч. в с.Голяма Желязна, 23-годишен мъж при управление на заден ход на лек автомобил е блъснал 82-годишна пешеходка от селото. Възрастната жена  е откарана за преглед във ФСМП-Троян, където е установено, че е със  счупване на шийката на раменна става. По случая е образувано досъдебно производство.

Останалите новини:

В РУ Ловеч за срок от 24 часа е задържана 19-годишна жена от града, която на 18 март около 08.00ч. е установена да управлява лек автомобил по бул. «България» след употреба на наркотични вещества амфетамин и метамфетамин. По случая е образувано досъдебно производство.

61-годишен мъж от Ловеч е задържан за срок от 24 часа в местното районно управление след като вчера около 10.00ч. на път 401 Ловеч-Угърчин е установен да управлява лек автомобил без регистрационни табели и след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 1,52 промила. По случая е образувано досъдебно производство.

През вчерашния ден служители на РУ Луковит са иззели  от търговски обект в града 26 кутии с цигари без акцизен бандерол. Полицейските действия са проведени в рамките на операция насочена срещу разпространението на акцизни стоки без бандерол. Задържана за срок от 24 часа е 61-годишната собственичка на обекта. По случая е образувано досъдебно производство.

Реклама

Жена на 80 години е третата жертва на коронавируса у нас

2 са новите случаи на COVID-19 у нас. Към момента в България общо потвърдените случаи са 94, три от които смъртни. 80-годишната жена с инсулт и положителна проба за COVID-19, хоспитализирана в УМБАЛСМ „Пирогов“, е починала тази сутрин. Това съобщи генерал-майор Мутафчийски на брифинга на Националния оперативен щаб във ВМА.Министерството на здравеопазването изказва съболезнования на семейството и близките на починалата жена.

По отношение на лицата, при които е потвърден новият коронавирус и са под лекарско наблюдение в болница, генерал Мутафчийски уточни, че във ВМА са настанени 11 души, в УМБАЛСМ „Пирогов“  – трима (като за един от тях се очаква потвърждение на пробата), в МВР болница – един, в столичната болница „Софиямед“ – един, в УМБАЛ „Александровска“ – един, в Плевен – 4, в Габрово – двама, в Благоевград – двама, в Смолян, Велико Търново, Ловеч, Бургас и Перник има по един хоспитализиран пациент.

Реклама

Препоръки за предпазване от интернет измами

По повод предпазване от интернет измами свързани с разпространението на COVID-19 и пазаруването на медикаменти и предпазни средства, специалисти отправят препоръки към всички Интернет потребители:

  • С  повишено внимание да се избира интернет сайта, от който ще се пазарува и да се избягват мними/фалшиви  и непознати сайтове
  • При възможност да се проверяват отзивите на предишни клиенти, за това дали са получили поръчаната стока, какво е нейното качество и т.н.
  • Да се внимава при извършването на плащания към банкови сметки, които не са разположени в страната на търговеца
  • Ако имате съмнение, че сте жертва на измама,незабавно уведомете обслужващата си банка, с цел спиране на плащането
  • Не отваряйте линкове и приложения, изпратени от непознати потребители
  • Да се внимава при получаването на e-mail  от непознати лица, предлагащи медицинско защитно оборудване
Реклама

Магдалена Маркова от Тетевен със заслужено първо място в Националния конкурс „Малкият принц“

Стартира поредното издание на Националния конкурс и среща на малките философи „Малкият принц“ в Селановци. В конкурса взеха участие  73 ученици от цялата страна  от 18 области на страната, съобщава БНР.

Вече са известни победителите в първия кръг сред децата  от втори до четвърти клас. Първо място заслужено получи четвъртокласничката  Магдалена  Маркова от Тетевен, Силвана Стоева се нарежда на второ място, от Пловдив, трето място е за Мартин Станков, от Тетевен, каза организаторът на конкурса Петя Русинова, директор на ОУ „Н.Й. Вапцаров” в село Селановци:

„Тази година, признавам си, избраният цитат се оказа много труден. Седем-членно жури оценяваше есетата. Оценява се независимо един от друг. Предстои втори кръг, факт е ,че няма да се случи на 12 април. Деца от цяла България са поканени да участват, има и от нашата област от Софрониево, от Врачанска област. Конкурсът се организира само от дарения. Нашите спомоществуватели и тази година се отзоваха. Община Оряхово издаде книжка с есета… На всички пожелавам да посрещаме спокойно всичко, защото това е като онези гъсеници, които трябва да преодолеем, за да видим пеперудите.“

Учениците във втората възрастова група, от пети до седми клас, ще пишат по една от петте предварително обявени теми, която предстои да бъде изтеглена: „Властта трябва преди всичко да се крепи на разума“; „Човек е самотен и сред хората – отговори змията“; „Какво значи „да опитомиш“?“;  „Бодлите не служат за нищо, цветята показват с тях само лошотията си!“; „- Пустинята е хубава – каза малкият принц, – защото крие някъде кладенец…“ 

Представяме ви есето на Магдалена Миленова Маркова от  Начално училище „Хаджи Генчо“ – град Тетевен, на тема  „Ако искам да видя пеперуди, първо трябва да изтърпя една – две гъсеници“. Четвъртокласничката е първа в своята възрастова група:

„Пеперудата е нежно и красиво създание, което преди да разкрие цялата си прелест, е само една не особено приятна на външен вид гъсеница. Пеперудата е  мечтата на Малкия принц да не бъде сам на своята планета. Той иска да има приятел, с когото да сподели живота си и е узнал тайната, че да дочакаш пеперуда, трябва да си преживял и изтърпял няколко гъсеници. За да се сбъдне тази мечта, той ще трябва да е положил необходимите усилия, да е нащрек с всички опасности, да не забравя към какво се стреми. Нужни са му постоянство и внимание към не толкова привлекателните гъсеници, но за да отгледа приятели, той трябва да приеме гъсениците като част от своя път. Необходимо е време, за да узрее и да се осъществи всяка голяма мечта. Също като при пеперудите, тя трябва да извърви своя жизнен път. За да разцъфнат мечтите ни  като красиви и нежни пеперуди са нужни грижи, търпение, постоянство и много вяра. Не е лесно да отгледаш приятел.  Трябва да си платил цената. Важно е да извървиш своите крачки към него, да си показал, че си готов да  помагаш, да споделяш, да прощаваш, да отстъпваш. Нужно е време да опитомиш лисицата, която се крие във всеки от нас. Необходими са усилия да преодолееш неприятния вид на гъсеницата. Трябва само да помниш и да вярваш, че тя ще стане красива пеперуда.

И тогава няма да си сам на своята планета. И приятелят ти ще ти бъде много, много ценен, защото ще си отделил време и усилия, за да го спечелиш. И тогава той ще бъде винаги с теб, дори когато не е наблизо. Винаги ще е в сърцето ти, и винаги ще чуваш неговия смях.

Също като малка пеперудка в своето началото и аз съм била една голяма мечта. Мечта като малка гъсеничка. Мама ми е казвала, че когато ме е родила, аз съм била педя и половина.  Била съм напълно зависима и безпомощна. Вече съм в четвърти клас и моите родители много ми се радват. Често ми казват, че съм тяхната гордост. И тогава аз се чувствам лека и щастлива като пеперуда! Чувствам се като сбъдната мечта – мечтата на мама и татко да имат добро и умно дете. Аз съм тяхната пеперудка!  

Като всяко дете, имам много мечти. След срещата ми с Малкия принц започнах да мисля за мечтите си като за  красиви летящи пеперуди, които трябва да уловиш. Но за да извървя пътя до красивата  пеперудена поляна, готова съм изтърпя две – три гъсеници. Всеки има своята желана „пеперуда“. За да достигне до нея трябва да извърви различен път, да научи различни уроци. Пътят и трудностите по този път са „гъсениците“, с които се налага да се справим. 

Силно вярвам, че си струва да изтърпим всяка една от тях, за да запазим надеждата си, че напролет няма да сме сами!
Как иначе ще се движим напред и ще се оглеждаме за пеперуди?
Желая от цялото си сърце  всеки да види своите добри и красиви приятели, своите скъпи и чакани пеперуди!“

Реклама

Изпратиха до работодателските организации в страната допълнителни указания за COVID-19

Главният държавен здравен инспектор изпрати до работодателските организации в страната допълнителни указания, съдържащи противоепидемични мерки с цел предотвратяване разпространението на COVID-19 сред работници и служители.

Здравните власти препоръчват организирането на дистанционна форма на работа за служителите, когато и където това е приложимо. При невъзможност за откъсване от работния процес е необходимо да бъде извършена промяна на работните места и дейностите, така че да бъде осигурена дистанция от 1 метър между отделните служители.

Трябва да бъдат въведени засилени противоепидемични мерки на работното място, в. т. ч. филтър преди започване на работа, дезинфекция, проветряване, инструктаж за спазване на лична хигиена на персонала, недопускане на служители или външни лица с прояви на остри заразни заболявания и др.

Всички предходни указания, изпратени до работодателските организации, са изготвени на база препоръките на Световната здравна организация.

Реклама

81 са общо потвърдените случаи на COVID-19 към 17 март

81 са общо потвърдените случаи на COVID-19 към 17 март. Това съобщи председателят на Националния оперативен щаб генерал-майор Венцислав Мутафчийски на брифинг във ВМА.

Той посочи, че днес в лабораториите на ВМА, Стара Загора, Варна и в Националната референтна лаборатория са изследвани общо над 250 проби.

Под карантина е поставена столичната университетска болница „Софиямед“, след като пациент на лечебното заведение е дал положителна проба за COVID-19. Състоянието на пациента е стабилно. Той остава за лечение в болницата. На място вече са здравните власти и органите на реда, които имат за задача да ограничат достъпа до лечебното заведение и да започне процедурата по тежка дезинфекция. Под карантина в лечебното заведение остава и персоналът, който е работил с пациента. Това стана ясно още от думите на генерал-майор Мутафчийски.

Вече е стартирана процедура по установяване и издирване на контактните лица.

Реклама

Най-строги мерки за ограничаване разпространението на COVID19 поиска Областният щаб по здравеопазване в Ловеч

Най-строги мерки за ограничаване разпространението на COVID19 поиска Областният кризисен щаб по здравеопазването в Ловеч, който заседава днес. На него бе съобщена и неприятната новина за установен и доказан първи случай на коронавирус в Ловеч. Първата положителна проба е за пациент, който е от Троян и е работил в Банско. Здравословното му състояние се влошава на 10 март, информира д-р Анета Винева, директор на РЗИ – Ловеч. По думите й той е прегледан за първи път на 14 март в Разлог, направена му е ренгенова снимка с диагноза „вирусна пневмония“. На 15 март пътува и пристига в Троян. Единствените му контакти са със семейството му в града. Бива прегледан в неотложния кабинет на МБАЛ Троян и след консултация с инфекционист е приет в неделя в Инфекциозното отделение на ловешката болница.

Доказани и установени са и контактните лица – 6 души в семейството му и 8 души извън този кръг – две семейства, гостували му в Банско на 12 и 13 март, както и още двама души – служителка на бензиностанция в Троян, и лекаря осъществил прегледа в неотложния кабинет в Троян. Пациентът е в задоволително състояние с пневмония, със самостоятелно дишане, чувства се добре, не се налага апаратна вентилация. Обслужващият персонал в Инфекциозно отделение – двама лекари, четири сестри и един санитар, д-р Румяна Нановска, която осъществява консултациите на съмнителни случай, са поставени под карантина в лечебното заведение. Самото отделение също е карантинирано.

Общо 22-ма души е кръгът от лица, които са поставени под карантина и от които са взети проби и те са изпратени в София, стана ясно още на заседанието.

Решено бе РЗИ-Ловеч да изпраща своевременно до общините списъците на поставените под карантина лица. Да бъде внесено предложение до Националния оперативен щаб за прилагане на възможно най-твърдите мерки и в цялата страна да работят единствено магазините за хранителни стоки, аптеките, бензиностанциите, банките и застрахователните компании, както и да се разшири обхватът на страните в заповедта на министъра на здравеопазването, касаеща достъпа на чужди граждани до територията на България.

Реклама

Министерството на здравеопазването откри дарителска сметка за подпомагане дейността на лечебните заведения

Министерството на здравеопазването откри дарителска сметка за набиране на средства за подпомагане дейността на лечебните заведения в условия на извънредна ситуация, свързана с COVID-19. Дарените средства ще се използват за осигуряване на цялостни предпазни комплекти за работещия медицински персонал, за консумативи и апаратура, в това число и респиратори.

Дарителска сметка на МЗ:

IBAN BG91BNBG96613300129302

BIC BNBGBGSD

В подкрепа на Министерството на здравеопазването Българският червен кръст е създал организация за приемане и съхраняване на дарения – лични предпазни средства, консумативи, апаратура и други, с цел ограничаване разпространението на COVID-19, ранно откриване и лечение на новия коронавирус. Даренията се приемат в централната складова база на БЧК в с. Лозен, ул. Половраг 29.  

Реклама

Времето

Тетевен
предимно ясно
19 ° C
19 °
19 °
86 %
2.4kmh
19 %
пн
18 °
вт
26 °
ср
23 °
чт
26 °
пт
27 °