понеделник, юни 22, 2026

9-годишно дете от Англия е с положителен резултат за COVID-19

Случаите на COVID-19, регистрирани в България, вече са 52. Късно снощи беше доказана положителна проба на деветгодишно дете от Англия, което е на ски в Банско. Това стана ясно на брифинга на Националния оперативен щаб.

Лекарите от УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ следят състоянието на 80-годишната пациентка с новия коронавирус, настанена в лечебното заведение. Тя е с предишен инсулт, но за момента е в стабилно състояние, съобщи още генерал-майор Мутафчийски.

Той посочи, че се наблюдава отчетлива тенденция в страната за спазване на препоръките, дадени от щаба и благодари на българските граждани, които се отнасят отговорно в настоящата ситуация.

Относно разпространението на новия коронавирус на Балканския полуостров председателят на щаба посочи, че в Гърция за последното денонощие са доказани още 103 случая на COVID-19, с което броят на заразените става 331. Гръцките власти обмислят да въведат пълна забрана за излизане от дома, допълни генерал-майор Мутафчийски.

В световен мащаб 169 хил. са доказаните случаи на COVID-19, а възстановилите се след заболяването са 77 хил. души.

Реклама

Загуби за Йонузова и Русинов на старта на олимпийската квалификация в Лондон

Мелис Йонузова и Кирил Русинов загубиха на старта на олимпийската квалификация в Лондон. В категория до 69 килограма Йонузова падна от Надине Апец (Германия) с 0-5 съдийски гласа.

Мачът на Русинов в категория до 61 килограма срещу Азера Явид Паршив бе малко по-оспорван, като и двамата боксьори получиха по едно официално предупреждение. Те си размениха първите два рунда, но в крайна сметка съдиите предпочетоха Паршив и дадоха 4-1 за него.

Реклама

Община Тетевен продължава да извършва административно обслужване на гражданите, като са взети всички необходими предпазни мерки

Във връзка с обявеното с Решение от 13.03.2020 г. на Народното събрание на Република България извънредно положение и Заповед № РД-01-124/13.03.2020 г. на Министъра на здравеопазването и с оглед защита здравето на гражданите и предотвратяване разпространението на коронавируса COVID-19, Община Тетевен апелира гражданите да се възползват от заявяване, заплащане и получаване на административни услуги чрез лицензирани пощенски оператори или чрез Системата за сигурно електронно връчване през потребителски интерфейс на адрес: https://edelivery.egov.bg/.

Достъпът през интерфейса се осъществява след регистрация чрез средство за идентификация на потребителите (квалифициран електронен подпис, ПИК на НОИ и други, приети с държавен акт).

Информация за административните услуги, извършвани в Община Тетевен, може да намерите на официалната интернет страница на общината в секция „Административни услуги“- Вижте тук

Заявки за административни услуги могат да се подават и по електронна поща, с приложени всички необходими документи, както и документ за платена такса. Приходната банкова сметка със съответните кодове за плащане са обявени на сайта на община Тетевен – Вижте тук. Изготвеният документ ще бъде връчен чрез лицензиран пощенски оператор за сметка на заявителя.

Жалби и сигнали, както и запитвания при необходимост от консултации могат да се подават и по електронна поща на официалните имейли на общината mayortn@abv.bg и mayor@teteven.bg. или на телефон 0678/5 22 00.

Реклама

Осем нови случая на COVID-19 бяха доказани у нас

Още 8 нови случая на COVID-19 бяха установени у нас след лабораторни изследвания, извършени във Военномедицинска академия и Националната референтна лаборатория. С тях случаите, доказани в рамките на днешния ден, са общо 10.
Регистрираните до момента в България случаи на новия коронавирус са 51, два от които смъртни. Това съобщи председателят на Националния оперативен щаб генерал-майор Мутафчийски.

От думите му стана ясно, че едната от положителните проби, изследвани в Националната референтна лаборатория за потвърждение, е на 47-годишния мъж от Варна, за когото по-рано днес съобщи лечебното заведение в областния град.

Мъжът е пътувал до Италия и Испания. В момента е поставен под карантина в инфекциозното отделение на Университетска болница „Св. Марина“.

По отношение на пациентите, при които е потвърден COVID-19 и проявяват средно тежка към тежка клинична картина, началникът на ВМА обясни, че остават под болнично наблюдение както следва: 10 души във ВМА, петима в държавната белодробна болница в София, един в „Пирогов“, един в „Александровска“, един в университетската болница във Варна, четирима в тази в Плевен и двама в областното лечебно заведение в Габрово.

Реклама

Законите за изменение и допълнение на Закона за здравето и за изменение на Наказателния кодекс са обнародвани в извънреден брой на Държавен вестник

Законите за изменение и допълнение на Закона за здравето и за изменение на Наказателния кодекс, приети от Народното събрание на 13 март 2020 г., са обнародвани на 14 март 2020 г., в извънреден брой на Държавен вестник.

Текстовете са достъпни на сайта на Държавен вестник /вижте тук/.
Промените са във връзка с обявеното с решение на НС извънредно положение и нарастващото разпространение на вируса COVID-19 за предприемане на необходимите мерки за неговото ограничаване на територията на Република България.

В закона за изменение и допълнение на Закона за здравето се правят следните промени: в чл. 63 се създава ал. 6 – „мерките по ал. 1 могат да включват и забрана за влизане на територията на страната на граждани на други държави в случаи на обявено извънредно положение по чл. 84, т. 12 от Конституцията на Република България, с изключение на гражданите с постоянно дългосрочно или продължително пребиваване на територията на Република България, както и членовете на техните семейства“.
В чл. 215 изречение 1 се изменя така: „Болен от заразна болест, посочена в чл. 61, както и контактно лице, което чрез изследване е с потвърдено носителство на заразна болест, посочена в чл. 61, който откаже задължителна изолация и лечение, се наказва с глоба в размер на 5 000 лева“.

В Закона за здравето са предвидени и промени в Закона за обществените поръчки: в чл. 13, ал. 1 се създава т. 21 – „при закупуване от възложителите на медицински изделия и лични предпазни средства, необходими за осигуряване на противоепидемичните мерки, въведени с акт на министъра на здравеопазването или директор на регионална здравна инспекция, в случаите на обявено извънредно положение по чл. 84, т. 12 от Конституцията на Република България“.

Законът за изменение и допълнение на Закона за здравето влиза в сила от деня на неговото обнародване – 14 март 2020 г.
В Закона за изменение на Наказателния кодекс в чл. 355 се правят следните изменения и допълнения“:

  • В ал. 1 след думата „наредба“ се добавя „правила или мерки“, а думите „с пробация или с глоба от сто до триста лева“ се заменят с „с лишаване от свобода до три години и глоба от хиляда до десет хиляди лева“.
  • Ал. 2 се изменя така: „(2) Ако деянието е извършено по време на епидемия, пандемия или извънредно положение, свързано със смъртни случаи, наказанието е лишаване от свобода до пет години и глоба от десет до петдесет хиляди лева“.
Реклама

От Външно министерство призовават да не предприемаме пътувания

За пореден път призоваваме българските граждани да не пътуват извън или към България, да отменят вече планирани пътувания и да спазват указанията на институциите у нас и в чужбина, да бъдат отговорни към себе си, близките си и обществото.

Ситуацията на сухопътните границите на европейските страни се променя непрекъснато и драстично, което прави пътуването към или от България с всички видове транспорт невъзможно. Във връзка с превенциите срещу разпространението  на коронавируса почти няма държава в Европа, която към този момент да не е въвела ограничителни мерки – затваряне на граници или на отделни ГКПП, засилване на граничния контрол, спиране на самолетни полети, затваряне на летища.

По основните сухопътни маршрути в посока България проблеми има или е невъзможно преминаването  на сухопътните граници от Италия, Австрия,  Словения, Хърватия, Унгария, Сърбия, Албания, Република Северна Македония, Румъния. Ситуацията се променя всяка минута, сочат данни на дипломатическите ни представителства.

Австрия – Затворена е границата с Италия и е въведена пълна забрана на влизане на пътници от Италия. По данни на посолството ни във Виена официално няма затворени ГКПП на границата с Унгария, но хората са връщани от границата по неизвестни към момента причини.

Унгария – По официални данни няма напълно затворени граници. Съветваме гражданите да следят информацията и на сайта www. police.hu .

На словенско-унгарската граница са се образували километрични опашки. На границата с Италия Словения пуска пропуска кордони, но процесът на преминаване е много бавен и несигурен.

Сърбия – Късно снощи сръбското правителство разшири списъка на страните, от които не пропуска граждани, идващи от тяхна територия.  Граждани, идващи от Франция, Германия, Словения, Австрия, Испания, Гърция и Швейцария, няма да бъдат допускани да преминават на територията на страната, включително транзит. Тези страни допълват досегашния списък, състоящ се от Италия, Иран и Румъния, както и от отделни градове и провинции на Китай и Република Южна Корея. За транзитно преминаващи товарни автомобили от Италия към Турция през Словения, Хърватия, Сърбия и България е предвиден коридор.

Хърватия – Режимът на работа на ГКПП е в тясна връзка с този на Сърбия – ако сръбските власти спрат да допускат транзитно преминаващи пътници от определени страни, то и Хърватия автоматично спира допускането им в страната.

Република Северна Македония –  Взето е решение за затваряне на сухопътните ГКПП на Република Северна Македония с изключение на Табановце, Деве Баир, Кяфасан, Богородица и Блаце. Пунктовете се затварят за преминаващите граждани (включително автобуси), но не и за товарен трафик. Така се затварят два ГКПП с България – при Петрич – ГКПП Златарево – Ново село, и при Благоевград –  ГКПП Логодаж (Станке Лисичково- Делчево). Отворени на границата с България остават гранично пропусквателни пунктове  Гюешево/Деве баир. Също така временно се затваря летище „Св. Апостол Павел“ в Охрид.

Албания – От 00:00 часа на 15.03.2020 г. Албания затвори за вход всички сухопътни ГКПП . Мярката не засяга транспорта на стоки. По данни на посолството ни в Тирана за всички граждани, желаещи да напуснат Албания, се изисква да се свържат с местните полицейски власти с цел получаване на разрешение да може да пътуват до границата с частни транспортни средства, с изключение на автобуси.

Румъния – Считано от 14 март 2020 г., 16 часа, за един месец бяха затворени ГКПП с 5 държави – България, Сърбия, Унгария, Украйна,Молдова:

ГКПП с България:  Черна вода – Кардам, Добромир – Крушари, Липница – Кайнарджа, Свищов – Зимнича (повреда във фериботна връзка), Турну Мъгуреле – Никопол, Бекет – Оряхово.

ГКПП със Сърбия: Жимболия (ГКПП Железни врата и Найдъш са затворени, считано от 12 март 2020 г.).

ГКПП с Унгария: Турну, Салонта, Съкуени, Валя луй Михай.

ГКПП с Украйна: Сигету Мармацией.

ГКПП с Република Молдова: Радъуц-Прут, Оанчя.

Министерството на външните работи тази сутрин направи преоценка и коригира нивата на риск за редица държави. Актуалните нива на риск са:

Ниво 5 – Китай, Иран

Ниво 4 – Бангладеш, Индия, Малдиви, Непал, Шри Ланка, Испания, Италия, Северна Корея (КНДР), Република Корея, Обединено кралство.

Ниво 3 – Швейцария, Норвегия, Швеция, Нидерландия, Дания, Белгия, Австрия, Франция, Япония, Германия.

Реклама

Ваня Събчева и старши комисар Милен Маринов посетиха общини от област Ловеч

Областният управител Ваня Събчева и директорът на ОД на МВР старши комисар Милен Маринов посетиха общините Луковит, Тетевен, Ябланица и Угърчин, обиколиха заедно и община Ловеч, в съвместна проверка как се спазват указанията на Националния оперативен щаб и заповедта на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев за ограничаване на разпространението на COVID 19. С тях в проверката участваха и полицейски служители.

Наблюденията им сочат, че указанията в голямата си част са изпълнени – затворени са обекти, където се събират много хора, няма струпване на големи групи и пред магазини за хранителни стоки. Междувременно те проследиха и брифинга в МС, където бе обявено, че след 17 ч. днес ще заработят телефони за консултации на номер 112. Там експерти ще дават ясни отговори какви обекти и при какви условия могат да работят и кои не. Стана ясно още, че МВР ще бъде безкомпромисно към търговци, които не организират правилно работата в своите обекти и допуснат струпването на много хора в тях. Това са предимно магазини за хранителни стоки. Ясно бе разпоредено, че те ще бъдат затваряни, ако не спазват указанията за противоепидемични мерки и не ограничат възможностите за разпространението на коронавируса.

Искам да благодаря на кметовете на общините, които посетихме, защото на място видяхме добрата организация, която е направена и на служителите на МВР, които са на предна линия и следят за спазването на реда и дисциплината, коментира Събчева след завръщането си. Тя подчерта, че нейните наблюдения сочат още, че и жителите на област Ловеч проявяват самодисциплина и отговорност – това, за което тя апелира по време на заседанието на Областния кризисен щаб по здравеопазване.

Идват трудни дни, които ще ни научат на нови умения – да планираме по-добре домакинството си, ежедневието си като цяло, да бъдем по-внимателни по отношение на личната си хигиена – има хора, които често забравят уроците, научени още в детската градина – като това кога, как и по-често да си мием ръцете например, но се надявам, че дните на изпитание ще ни направят по-чувствителни, по-толерантни, по-смирени и по-съчувствени към човека до нас, сподели още Ваня Събчева. Тя и днес призовава за отговорност, за внимание и стриктно спазване на указанията на Националния оперативен щаб, за да можем да излезем от тази криза живи, здрави и по-силни духом.

Областният управител призовава гражданите, които имат близки приятели, съседи и познати – възрастни, болни и самотни хора, да им укажат съдействие за връзка с общините, където ще бъдат създадени възможности за подпомагане на болни и самотни хора, в невъзможност да се погрижат сами за себе си. Сигнали за такива възрастни и нуждаещи се от подкрепа хора могат да се подават и в страницата на Областна администрация във Фейсбук – точен адрес и от какво имат нужда.

Съвместните проверки на областния управител и директора на ОД на МВР ще продължат и в следващите дни. Отново се призовават хората да запазят спокойствие, да не се изпада в паника и стриктно да се спазват указанията – да няма струпване на много хора на едно място, добра лична хигиена – много важно условие! и при необходимост от здравна помощ първо да се звъни по телефона на личния лекар.

Реклама

Присъствените учебни занятия се преустановяват до 29 март

Във връзка препоръки на Националния оперативен щаб на територията на Република България, свързани с разпространение на COVID-19 в световен план, се обръщаме към всички ученици, родители, учители, директори и други педагогически специалисти:

  1.  Уважаеми ученици, предвид опазване на здравето Ви, следва да ограничите максимално достъпа си до обществени места, в които има струпване на хора. Добре е да избягвате физическия контакт при среща с връстници и други хора, от типа близко общуване, ръкостискане, прегръдка. Приканвам Ви да използвате активно средствата за лична хигиена, които са осигурени от семейството Ви, като ръцете се мият или се дезинфекцират периодично и задължително преди храна и след използване на тоалетна. Оставането Ви вкъщи ще ограничи възможността за заразяване и предаване на вируса. Времето у дома може да бъде успешно използвано от Вас за упражняване на преподадени вече уроци, както и за запознаване с ново учебно съдържание, което Вашите учители ще ви предоставят по различни канали: чрез обучителна платформа, имейл, групи в социални мрежи и др.
  2.  Уважаеми родители, вярваме, че е Ваша първостепенната грижа и отговорност да подготвите децата си, като им осигурите лични предпазни средства. Сигурни сме, че като отговорни родители ще следите за здравословното състояние на своето дете и при най-малко съмнение за влошаване на здравето му, ще му осигурите нужната медицинска помощ. Разчитаме на подкрепата Ви в усилията ни да мотивираме децата да се запознават с ново учебно съдържание, предоставено им по различни канали от учителите в тяхното училище. Предвид дългия период на преустановени учебни занятия, се надяваме, че макар и от дистанция, комуникацията с училището и възможността за усвояване на знания, няма да бъдат прекъснати.
  3. Уважаеми директори, педагогически специалисти и непедагогически персонал, в образователните институции информираме Ви, че са осигурени условия за дезинфекция на всички повърхности, като за целта се предприемат действията по дезинфекция и почистване с необходимите препарати, консумативи и материали.

Като хора, упражняващи една от най-благородните професии, вярваме, че любовта към децата и отговорността Ви към бъдещето на нацията, ще Ви стимулира да направите възможното, за да:

  • стигне до всеки Ваш ученик съдържанието на новите уроци;
  • да подготвите и предоставите за ползване от учениците на различни информации, тестове, работни листове и други материали;
  • да консултирате и отговорите на въпросите от учебния материал, които затрудняват децата.

Информираме ви, че от понеделник, 16.03. 2020 г. до 29.03.2020 г. учебните занятия във всички училища на територията на Република България ще бъдат прекратени.

 Вижте заповедта

Реклама

Два нови случая на COVID-19 показват резултатите от първите проби, излязли днес

Два нови случая на COVID-19 показват резултатите от първите изследвани днес, 15 март, проби. Така общият брой на регистрираните в България случаи вече е 43, два от които смъртни.

Засилва се контролът по границата и се разширява кръгът на лицата, които ще бъдат поставяни под домашна карантина. Това съобщи председателят на Националния оперативен щаб генерал-майор Мутафчийски на брифинг във ВМА. Причината е, че у нас вече са регистрирани и случаи на новия коронавирус при лица, завърнали се не само от държавите с високо разпространение на заболяването, но и от Дания, Нидерландия, Франция и Австрия.

На органите на граничния контрол е дадено указание да съдействат на гражданите за попълването на анкетни карти при влизане в страната. Целта е да се избегне подаването на невярна или нечетливо изписана информация, в това число телефонни номера и адреси. Последното е необходимо, за да бъдат улеснени служителите на вътрешното министерство и здравните власти, които имат ангажимент по издирване и установяване на контактни лица. Това стана ясно още от думите на началника на ВМА.

Реклама

Предупреждението за Нурофена се оказа фалшива новина

Информацията, че лекарствата, съдържащи нестероидни противовъзпалителни средства като например ибупрофен и кортизон, могат да влошат състоянието на болните с коронавирус, се оказа недостоверна, съобщават от Нова ТВ.

Първоначално в социалните мрежи се появи публикация, в която министърът на здравеопазването на Франция Оливие Веран предупреждава за действието на определен тип лекарствата върху заразените с COVID-19. Оказа се, че профилът на министъра е бил хакнат и информацията, която е разпространена, не е вярна.

Очаква се здравните власти у нас да съобщят официално кои лекарства са ефективни срещу заразата и кои не.

Реклама

Времето

Тетевен
умерен дъжд
23.7 ° C
23.7 °
23.7 °
77 %
1.3kmh
0 %
пн
21 °
вт
26 °
ср
23 °
чт
26 °
пт
27 °