понеделник, юни 22, 2026

Нови 7 случая на коронавирус у нас, заразените вече са 30

В България са регистрирани 7 нови случая на коронавирус. Така заразените стават общо 30. Това обяви премиерът Бойко Борисов на брифинг след извънредното заседание на Министерския съвет в петък, съобщава Нова ТВ.

„Сред новите 7 случая с COVID-19 има семейство, пътували в Австрия на ски. Заразена е пациентка на 40 години, която е контрактна. Трети новозаразен е пациент, контактен във ВМА. Още един контактен също е на лечение във ВМА, той е свързан с лекарката, която даде положителна проба по-рано. Това е 62-годишен пациент, пътувал на конференция в Брюксел.  Всички заболели са над 40-годишна възраст. Няма млади хора“, обяви ген. Венцислав Мутафчийски.

Към настоящия момента няма промяна в състоянието на пациентите в Плевен, в Габрово и във ВМА, съобщи още ген. Мутафчийски. Той обяви, че към днешна дата 138 хиляди са случаи в света, доказани с коронавирус.

Началникът на ВМА не се ангажира с прогноза кога да се очаква ваксина срещу заразата. По думите му, най-рано есента, но най-реалистично март месец догодина. От днес всички пристигащи от Испания ще бъдат поставяни под 14-дневна карантина, заяви още Мутафчийски и посочи, че има многобройни сигнали за нарушаване на карантината. 

„Децата не са в болестно състояние. Те са здрави, но са с положителни проби. В момента са в добро здраве. Част от пациентите, за които ви съобщих, са вкъщи под карантина, въпреки, че са установени с коронавирус. Това може да се прилага и за деца“, обясни той.

Според него за сега имаме решение, както и за следващите две стъпки. Мерките ще важат до 29 март, а заповедта е подписана днес. 

„Икономическият живот продължава да върви както досега. Спират да работят само институциите, които обявих“, допълни Кирил Ананиев.

Генерал Мутафчийски обясни, че ситуацията е динамична и не може отсега да отговори дали ще се преустановят службите за Великден.

„Ние не затваряме магазини, ограничаваме достъпа до тях. Преустановява се посещението в ресторанти. Това не значи, че държавата ги закрива. Имейте предвид, че се намираме в извънредна ситуация и сме длъжни да защитим здравето на хората. Не закриваме самия магазин или ресторант. Даваме възможност да се използват съвременни форми на доставка до адрес до домове, офиси. Не сме ограничили тяхната дейност. Но разберете, че не може всичко да продължи както досега“, обясни Ананиев.

Дали ресторантите работят и са посещавани от клиенти, ще се проверява от органите на реда. Ананиев обясни, че за сега не са предвидени глоби, защото ще разчитат на съзнанието на хората.

Реклама

Здравният министър издаде заповед, с която въвежда противоепидемични мерки на територията на Р България

Във връзка с усложняващата се епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19 у нас и обявеното с Решение от 13.03.2020 г. на Народното събрание извънредно положение, както и с препоръките на Националния оперативен щаб, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев издаде заповед, с която се въвеждат следните противоепидемични мерки на територията на Р България до 29.03.2020 г.:

  • Преустановяват се посещенията в увеселителни и игрални зали, дискотеки, барове, търговски обекти и центрове, заведения за обществено хранене, с изключение на магазините за хранителни стоки, аптеките и дрогериите;
  • Преустановяват се учебните занятия и всички извънкласни мероприятия (занимални, клубове, зелени училища, екскурзии и други) в училищата, университетите и в другите обучителни институции и организации. При възможност се въвежда дистанционна форма на обучение;
  • Преустановяват се посещенията на децата в детските ясли и детските градини;
  • Преустановяват се всички групови форми на дейност и работа с деца и ученици извън системата на предучилищното и училищното образование, които се организират и провеждат от физически и юридически лица, независимо от правно-организационната им форма;
  • Преустановява се провеждането на всякакъв вид масови мероприятия, включително спортни, културно-развлекателни и научни (кина, театри, концерти, музеи, конференции, симпозиуми, спортни и СПА-центрове, фитнес зали и други);
  • Всички работодатели, в зависимост от спецификата и възможностите на съответната трудова дейност да въведат дистанционна форма на работа на служителите си. Когато това е невъзможно, работодателите организират провеждането на засилени противоепидемични мерки в работните помещения, в това число: филтър, дезинфекция и проветряване, инструктаж за спазване на лична хигиена на персонала и не допускат служители или външни лица с прояви на остри заразни заболявания;
  • Преустановяват се детските и женски консултации, профилактичните прегледи и имунизации, приемът и провеждането на планови операции, включително присаждането на органи от живи и трупни донори, както и свижданията във всички лечебни заведения;
  • Отменят се т. I, т. от 5 до 11 и т. II от Заповед № РД-01-122/11.03.2020 г. на министъра на здравеопазването.

Заповедта е съобщена на всички регионални здравни инспекции и на министрите, имащи отношение към изпълнение на съответните мерки.

Регионалните здравни инспекции трябва да уведомят областните управители, кметовете на общини, директорите на ОДМВР и всички лечебни заведения на територията на съответната област за въведените противоепидемични мерки, както и съответните регионални управления на образованието за създаване на необходимата организация.

Срокът и обхватът на мерките може да бъде променян в зависимост от развитието на епидемичната ситуация в страната.

Заповедта на министър Ананиев може да намерите тук.

Реклама

Парламентът обяви извънредно положение на територията на цялата страна от 13 март до 13 април 2020 г.

Парламентът обяви извънредно положение на територията на цялата страна от 13 март до 13 април 2020 г. Решението беше взето единодушно с 201 гласа „за“.
Политическите сили в НС декларираха подкрепа за въвеждане на извънредно положение у нас като мярка срещу ограничаване разпространението на коронавируса.

ПГ на ГЕРБ предложи парламентът да работи в извънреден режим, за да приеме всички необходими законови промени, които да ограничат инфекцията.

Реклама

9 нови случая на COVID-19 са установени днес

От изследваните днес, 12 март, общо 99 проби във Военномедицинска академия и Националната референтна лаборатория, при 9 лица е установен COVID-19. Всички те са от София и са представители на различни възрастови групи.

В момента тече процедура по издирването, карантинирането и изследването на контактните лица. Това съобщи председателят на Националния оперативен щаб генерал-майор Мутафчийски.

Реклама

Отменят съботния пазар в Тетевен

С оглед развитието на заболяването COVID-19 и регистрирането на нови случаи в страната, на основание Заповед № 194/12.03.2020 г. на Кмета на Община Тетевен, пазарът в събота в град Тетевен се отменя до второ нареждане, с цел превенция.

Телефон за справки: 0885 686 218 – Бисер Христов.

Реклама

7-ми случай на коронавирус у нас потвърди Националната референтна лаборатория

Положителен резултат за COVID-19 беше отчетен от Националната референтна лаборатория при изследване за коронавирус на 62-годишна жена.

Тя е медицинско лице, служител на столична болница. В момента е хоспитализирана във Инфекциозната клиника на Военномедицинска академия с грипоподобна симптоматика, но в добро общо състояние. Жената е била последно на работа на 22 февруари тази година, от когато е в платен годишен отпуск. Преди няколко дни се е завърнала в България след посещение на два медицински конгреса – в Англия и в Испания. Тече процедура по установяване на всички контактни лица, тяхното карантиниране и изследване за COVID-19.

Тази информация изнесе председателят на Националния оперативен щаб генерал-майор Мутафчийски в рамките на днешния късен брифинг.

Реклама

Почина 66-годишната жена, която вчера беше хоспитализирана в „Пирогов“

66-годишната жена, която вчера беше хоспитализирана в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ в изключително тежко състояние, с положителна проба за COVID-19, е починала днес в 15.42 часа.

Пациентката е имала хронични сърдечни проблеми и предходна сърдечна операция.

Жената е постъпила в „Пирогов“ с тежка двустранна пневмония. Въпреки извършените интензивни реанимационни мероприятия, лекарите не са успели да спасят живота ѝ. Екипът на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ продължава да се бори за живота на 74-годишния мъж.

Министерството на здравеопазването изказва дълбоки съболезнования на семейството и близките на починалата жена.

Повече информация ще бъде предоставена на брифинга на Националния оперативен щаб в 17 часа.

Реклама

Текат аварийно-възстановителни работи по отстраняване на възникналите проблеми с водоснабдяването в Български извор

На 10-ти март със Заповед №186/10.03.2020 г. на Кмета на Община Тетевен, бе обявено частично бедствено положение в село Български извор. Причината са причинените значителни щети на водоснабдителната инфраструктура в резултат от падналите обилни валежи на 8-ми и 9-ти март.

След сформиране на екипи и своевременна реакция от страна на всички институции, вече текат аварийно-възстановителни работи по отстраняване на възникналите проблеми с водоснабдяването. От вчера на различни места в селото са разположени 9 броя водоноски, от които жителите се снабдяват с вода. Днес бяха извършени подготвителни дейности на пътя, който води до резервоар, захранващ селото. Към момента той се пълни с вода, като по този начин ще се осигури водоснабдяване по няколко часа в денонощието. Доставени са и необходимите тръби за изграждане на временно трасе за възстановяване на водоподаването.

Същевременно всички мерки, определени със Заповед на Кмета на Община Тетевен за овладяване на бедствието, се изпълняват. Поддържа се добра комуникация между всички институции, които работят съвместно за справяне с възникналите проблеми. Осигурен е нормален обществен ред. Уведомени са Областна дирекция по безопасност на храните – Ловеч с оглед вземане на отношение по компетентност, както и РЗИ – Ловеч. Приемът и занятията в ДГ ,,Здравец“ с. Галата изнесени групи в с. Български извор, са преустановени, с цел предприемането на превантивни мерки във връзка с обявеното частично бедствено положение и регистрираните случаи на COVID-19 на територията на Република България.

Реклама

Удължава се грипната ваканция за учениците в Община Ловеч до 16 март

Удължава се грипната ваканция за учениците в  Община Ловеч след предписание от РЗИ – Ловеч. Учениците ще трябва да се явят в класните стаи на 16 март, понеделник.

РЗИ Ловеч съобщи още, че заболяемостта от грип и ОРЗ в област Ловеч е нормална. Но като  се вземе предвид усложнената епидемична обстановка относно COVID-19 в областите Плевен и Габрово и обстоятелствата, че в учебни заведения в област Ловеч има ученици от различни области, институцията с превантивна цел препоръчва удължаване на срока за неучебни занятия на територията на област Ловеч до 13 март, включително.

Същевременно РЗИ Ловеч предостави на всички общини и на областен управител „Алгоритъм на дезинфекционните мероприятия в обекти с обществено предназначение в условията на епидемично разпространение на заболяването COVID-19“, изготвен от експерти на Националния център по заразни и паразитни болести. Инструктивните материали за почистване и дезинфекция ще бъдат предоставени в детски и учебни заведения, социални структури за деца и възрастни, регионалните структури на изпълнителната власт и работодатели.

С цел опазване здравето на подрастващите и превенция разпространението на заразни заболявания, медицинските специалисти в детските градини и училищата ще оказват съдействие и контрол при приготвянето на дезинфекционните разтвори и стриктното спазване на утвърдения хигиенен и дезинфекционен режим, в т.ч. и в местата за хранене и предлагане на храни.

Алгоритъмът е предоставен на Областна дирекция по безопасност на храните и с тяхно съдействие, инструкциите за правилен хигиенен и дезинфекционен режим ще бъдат предоставени на обектите за хранене и развлечения.

Реклама

Населени места в общините Тетевен, Луковит и Ябланица са без вода заради аварии

Населени места в общините Тетевен, Луковит и Ябланица са без вода заради аварии и замътване на водоизточниците, съобщава БНР.

Днес започва изграждането на временен водопровод за село Български извор, където беше обявено бедствено положение заради прекъснат довеждащ водопровод оставил цялото село без вода.

Изпълнителният директор на „ВиК Ловеч“ АД Данаил Събевски поясни, че изграждането на временния водопровод до Български извор, което започва днес, ще продължи максимум десет денонощия.

„Ще бъдат доставени тръбите на място. Сформирали сме четири екипа, които ще лепят тръби – километър и двеста метра, с диаметър 160 мм.“

За живеещите в селото около 1500 души е осигурена питейна вода с десет водоноски. Поради замътване на извор „Глава Панега“ е нарушено водоподаването за Луковит и Червен бряг, както и селата от община Луковит Тодоричене, Петревене, Румянцево и  Беленци.

От 8.00 ч. днес заради замътване на водоизточник „Златна Панега“ на воден режим са и селата от община Ябланица, Добревци, Орешене, Батулци, Дъбравата и Златна Панега.

Реклама

Времето

Тетевен
слаб дъжд
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
52 %
2.1kmh
0 %
пн
28 °
вт
26 °
ср
23 °
чт
26 °
пт
27 °