сряда, юни 24, 2026

Кметът на Община Тетевен разпореди превантивни мерки, свързани с ограничаване разпространението на COVID–19 (КОРОНАВИРУС)

Във връзка с регистрираните случаи на COVID-19 на територията на България и Заповед РД-01-117/08.03.2020 г. на Министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, д-р Мадлена Бояджиева – Кмет на Община Тетевен, разпореди превантивни мерки, свързани с ограничаване разпространението му.

Със Заповед № 182/09.03.2020 г. се отменят всички обществени събития на територията на община Тетевен, включително театрални постановки, концерти, културни и спортни мероприятия и др. Това важи и за събитията на открито, предвид събирането на много хора на едно място. Забранява се провеждането на всякакви масови мероприятия, в които участват деца. Препоръчително е още и ограничаването на частните мероприятия с масов характер, на открито и на закрито.

Всички помещения на институции, които работят с граждани, да бъдат дезинфекцирани по 3-4 пъти на ден. Препоръчва се във всички обществени сгради, в това число търговски обекти, банки, центрове за обслужване на клиенти и др., също да се предприемат мерки за почистване с дезинфектанти 3-4 пъти дневно.

В Общинския център за услуги и информация на гражданите и отдел МДТ да се обслужват граждани при повишени мерки за биологична сигурност.

Детските градини да работят със засилен филтър на вход за проверка на здравословното състояние на децата и персонала. Въвежда се и допълнителна дезинфекция. Същите мерки се въвеждат и за общинските социални услуги.

Заповед № 182/09.03.2020 г. вижте тук

Как да предпазим себе си и другите? вижте тук

Реклама

Здравният министър издаде заповеди във връзка с регистрираните случаи на COVID-19 на територията на България

Във връзка с регистрираните случаи на COVID-19 на територията на България министърът на здравеопазването Кирил Ананиев издаде заповеди, с които нарежда:

Въвежда се карантинен режим на работа в УМБАЛ „Д-р Георги Странски“, Плевен и МБАЛ „Д-р Тота Венкова“, Габрово. Това включва ограничаване достъпа на външни лица до сградите на лечебните заведения, преустановяване на детските и женските консултации, на приема и плановите операции, както и на свижданията.

Въвежда се 14-дневна карантина в отделенията, в които са хоспитализирани и изолирани пациентите с потвърдени проби за COVID-19. Преустановяват се приемът в и изписването на пациенти от съответните отделения. Нарежда се засилен дезинфекционен режим.

Лечебните заведения следва стриктно да спазват както мерките за превенция и контрол на инфекциите, съгласно Наредба № 3 от 2013 г. за утвърждаването на медицински стандарт по превенция и контрол на вътреболничните инфекции, така и насоките на Световната здравна организация.

Областните управители, кметовете на общини и органите на МВР оказват пълно съдействие като създадат организация за осъществяването на контрол по изпълнение на разпоредените мерки.

В областите Габрово и Плевен до второ нареждане:

  • Преустановяват се учебните занятия и извънкласните занимания в училищата, университетите и в другите обучителни институции и организации;
  • Преустановяват се детските и женските консултации, профилактичните прегледи, профилактичните имунизации, приемът и провеждането на планова оперативна дейност и свижданията във всички лечебни заведения;
  • Преустановяват се посещенията в детските ясли и детските градини;
  • Преустановяват се всички масови мероприятия, вкл. спортни и културни (кина, театри, концертни зали, фитнес-зали и други, в които се събират много хора на закрито).

На територията на всички други административни области:

  • Преустановяват се посещенията на културни мероприятия, в това число и кина;
  • Спортните мероприятия да се провеждат без публика;
  • Забранява се провеждането на всякакви масови мероприятия, в които участват деца;
  • На регионалните здравни инспекции е разпоредено да създадат организация съвместно с лечебните заведения за осигуряване на леглови резерв, както и за организация на работа на медицинския персонал.

Заповедта е съобщена на всички регионални здравни инспекции и на министрите, имащи отношение към изпълнение на съответните мерки.

Регионалните здравни инспекции трябва да уведомят областните управители, кметовете на общини, директорите на ОДМВР и всички лечебни заведения на територията на съответната област за въведените противоепидемични мерки, както и съответните регионални управления на образованието за създаване на необходимата организация.

Реклама

Правителството одобри допълнителни мерки относно заболяването COVID-19

На извънредно заседание на Министерския съвет вяера бяха приети допълнителни мерки относно заболяването COVID-19, съобразно предложенията на Националния оперативен щаб с цел координиране, организиране на действията на компетентните държавни органи във връзка с обявената от Световната здравна организация спешност за общественото здраве от международно значение по отношение на заболяването COVID-19.

Правителството реши министърът на здравеопазването, на основание чл. 63, ал. 1 от Закона за здравето, да издаде заповед за преминаване към карантинен режим на работа на болничните заведения с пациенти с установено наличие на заболяването COVID-19, като заведенията приемат нови пациенти само с необходимост от спешна хирургическа помощ и спешни случаи на сърдечно-съдови и неврологични заболявания.

Министърът на здравеопазването чрез главния държавен здравен инспектор ще осигурява информиране на всички болнични заведения в страната относно нови клинични протоколи за лечение и диагностика на заболяването COVID-19.

Министерството на здравеопазването също така ще обезпечи доставянето на предпазни средства на държавните лечебни заведения за болнична помощ в областите Габрово и Плевен и ще координира и създаде организация за осигуряване на допълнителни болнични легла за лечение на COVID-19 на територията на цялата страна при необходимост.

На днешното правителствено заседание беше одобрен и проект на договор с USHAŞ International Health Services Inc., Република Турция, за доставка на медицински изделия за предотвратяване, установяване и изолиране на вируса на заболяването COVID-19. Министерският съвет възложи на извънредния и пълномощен посланик на Република България в Република Турция да сключи договора от името на Министерството на здравеопазването на Република България.

На основание член 36 от Договора за функционирането на Европейския съюз и член 10 от Регламент (ЕС) 2015/479 се забранява износът на наличните запаси от предпазни медицински средства (еднократни гащеризони, маски с филтър, хирургични маски, защитни очила, латексови/нитрилови ръкавици и калцуни), притежавани или дистрибутирани от физически и юридически лица, до осигуряване на наличните нужди на територията на страната. Физическите и юридическите лица, притежаващи предпазните средства, следва да съдействат при условията на форсмажорни обстоятелства на основание чл. 34 и 35 от Закона за защита при бедствия.

Правителство реши още министърът на здравеопазването, на основание чл. 63, ал. 1 от Закона за здравето, да издаде заповед за: преустановяване на присъствените форми на учебни занятия и извънкласните занимания в училищата, университетите и другите обучителни институции и организации в областите Габрово и Плевен; преустановяване на културни събития и мероприятия на закрито и масови културни събития и мероприятия на територията на страната; преустановяване на всички спортни мероприятия в областите Габрово и Плевен; провеждане на спортни мероприятия в страната само при закрити врати (без публика).

Реклама

Вече четирима българи са заразените с коронавирус

Пробите за коронавирус на четирима българи са положителни. Това потвърдиха тестове, направени в Националната референтна лаборатория. Резултатът бе обявен на извънреден брифинг на Националния оперативен щаб в неделя, съобщават от Нова ТВ.

От Оперативния щаб обявиха, че 75-годишна жена от Габрово и 27-годишен мъж от Плевен са заразени с COVID-19. Те са хоспитализирани от няколко дни с остри респираторни заболявания. Състоянието им вече е добро.

Пробите им за коронавирус са взети в двете местни болници. След като се оказали положителни, те били изпратени в София, където резултатите били потвърдени. 

От Плевен са изпратени общо 24 проби на контактни с пациента лица, а от Габрово – 46 проби на хора, общували с тамошната болна. По една от въпросните проби от двата града също дали положителен резултат. Вторият заболял от Плевен е 61-годишен мъж от отделението, в което е бил настанен първия заразен пациент. В Габрово положителна проба за коронавирус дала жена от персонала на местната болница.

Вече тече процедура по установяване на контактните лица с вторите двама заболели, съобщи началникът на Военномедицинска академия (ВМА) генерал-майор Венцислав Мутафчийски. Той поясни, че продължава изследването и на други пациенти, които имат симптоми на остри респираторни заболявания. „За днес, само във ВМА, са заложени 20 нови проби“, каза ген.-майор Мутафчийски.

Той съобщи още, че подозрителни пациенти ще се извозват до лечебни завдения със специализирани линейки, който след това щателно се дезинфекцират. Медицинските екипи са снабдени с предпазно облекло.

На пациентите под карантина в момента са осигурени добри условия за живот – в стаите им има телевизори и интернет.

В София Александровска болница и „Пирогов“ отделят две звена за хора, които евентуално ще бъдат поставени под карантина в столицата, каза още шефът на ВМА.

Той каза още, че грипната ваканция за учениците ще бъде удължена, само ако броят на болните от грип Б продължи да расте. За Плевен и Габрово ще бъдат препоръчани конкретни мерки в тази насока.

Предстоящите мерки за ограничаване на заразата ще бъдат обсъдени на извънредно заседание на Министерския съвет, което започва в 11.00 ч.

Очаквайте подробности!

Реклама

Първи случаи на коронавирус в България

Коронавирус вече има и в България. Тревожната новина съобщи на извънреден брифинг специално сформираният оперативен щаб за борба със заразата, който събра извънредно медиите в Министерския съвет.


Положителни са две проби – взети на хора от Плевен и Габрово, съобщиха ген. Мутафчийски и проф. Кантарджиев. Става въпрос за един мъж и една жена.

Нашата страна беше една от последните, където заразата не беше навлязла.

Реклама

Доброволците от БМЧК – гр. Тетевен посетиха своите приятели от ДЦЛУ

Както всяка година така и тази година на 5 март доброволците от БМЧК – гр. Тетевен, с подкрепата на МКБППМН Тетевен, посетиха своите приятели от Дневен център за лица с увреждания/ДЦЛУ/- Тетевен.

Децата от Дневния център поздравиха присъстващите с подготвена програма.

Реклама

С усилващи мрежи се изгражда част от облицовката на тръбата за София на тунел „Витиня“ на АМ „Хемус“

С усилващи мрежи се изгражда част от третата конструктивна облицовка на тръбата за София на тунел „Витиня“ на АМ „Хемус“. След като тя бъде поставена ще се положи хидроизолацията и последната четвърта облицовка на съоръжението. Преди да се достигне до този етап от работата тръбата бе укрепена с 55 км анкери. Дължината на един е 12 метра и се вкарва в стените за връзка между отделните облицовки и скалния масив. При стартирането на ремонтните дейности в тръбата за София бяха открити множество пукнатини в облицовката и кухини. За запълването им и за да се заздрави съоръжението са използвани над 2500 куб. метра бетон. „Витиня“ е най-дългият пътен тунел – 1195 м, и е в експлоатация от 1984 г.

На съоръжението през миналата година бяха направени множество проучвания и експертизи, въз основа на които се предприеха аварийно-възстановителни дейности, за да се приведе съоръжението в съответствие с европейската директива 2004/54/ЕО за минималните изисквания за безопасност на тунелите на Трансевропейската пътна мрежа (TEN-T). В тази връзка ще бъдат направени и три напречни връзки – две пешеходни и една пътна, които ще свързват двете тръби на тунела, които ще се използват в случай на пътен инцидент. По този начин съоръжението изцяло ще отговаря на европейските изисквания.

Изпълнителят на обекта „Автомагистрали“ ЕАД работи изключително мобилизирано. Очаква се строителните дейности да завършат през втората половина на 2020 г. Индикативната стойност на аварийно-възстановителните работи е около 50 млн. лв. Ремонтираната тръба ще е с нова облицовка, хидроизолация, отводнителна и дренажна система, асфалтова настилка, пожароизвестяване, вентилация, видеонаблюдение, светофарна уредба, осветление и система за светлинно водене, каквито има в ремонтираната тръба за Варна.

Реклама

Бойко Борисов инспектира напредъка на АМ „Хемус“ в участъците между Ловеч и Плевен

Министър-председателят Бойко Борисов инспектира напредъка по строителството на автомагистрала „Хемус“ в участъците между Ловеч и Плевен и трасето в района на Търговище.

„Видя ли багерите, знам, че ще стане“, заяви премиерът Борисов при огледа на изграждащия се път Ловеч-Плевен. В инспекцията участва също заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Той информира министър-председателя, че в това трасе подготвителните дейности, както и махането на хумусния пласт, вървят успешно. А всяка сутрин работниците преминават през инструктаж за безопасност на труда.

„Ако е било лесно, да са го направили досега. Но те стоят на жълтите павета, а после ще минават за минути и няма да знаят какъв къртовски труд е положен“, посочи премиерът Борисов. 

Изграждането на „Хемус“ е водещ приоритет на правителството, защото ще осигури развитие на Северна България по начина, по който „Тракия“ подпомогна икономическата активност на южната част на страната ни. Целта е аутобанът да е готов до 2024 г.

По време на огледа с премиера Борисов заместник-министър Нанков подробно се спря на напредъка при изграждането на различните подучастъци от трасето.

Най-сложен е близо 19-километровият участък при Угърчин. „За него Министерският съвет миналата седмица взе решение за отпускане на 668 747 лева за отчуждителни процедури“, акцентира Николай Нанков.

Очаква се другото лято да е завършено строителството в района на Търговище и Шумен – между пътните възли „Белокопитово“ и „Буховци“.

Другото трасе, инспектирано от премиера Борисов днес между Плевен и Ловеч, ще е с дължина близо 52 км от пътен възел „Боаза“ до пътен възел „Плевен“. Трасето е разделено на три подучастъка.

В първия – до „Дерманци“, ще има 4 моста, 2 виадукта и 2 пътни възела. По протежението на втория участък – до пътен възел „Каленик“, ще има тунел с две тръби за движение, и с дължина 387 м. Ще бъдат построени и девет виадукта като най-дългият ще е 1193,2 м и максимална височина на стълбовете 42 м. Ще се изграждат още 7 големи надлеза и подлеза, селскостопански връзки и площадка за отдих.

Третият участък – до п.в. „Плевен“, ще е с 6 виадукта, 9 подлеза и надлеза. В него ще има и две площадки за отдих и места за паркиране на тирове и леки коли  – от двете страни на магистралата.

Реклама

Районна прокуратура Тетевен предаде на съд двама за притежание на наркотици

Районна прокуратура Тетевен предаде на съд Ф.А. за това, че  на 03.09.2019 г. в с. Български Извор, Ловешка област, в лек автомобил, без надлежно разрешително по Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите,  държал високо рискови наркотични вещества – коноп /марихуана/  с тегло 1,422 грама /престъпление по чл.354а,ал.3,т.1 от НК/. Обвиняемият е осъждан шест пъти за престъпления от общ характер, едно от които за държане на наркотици. В следобедните часове на 03.09.2019 г., в РУ МВР Тетевен бил получен сигнал, че лице, управляващо лек автомобил фолксваген, с чужда регистрация, който се движи в посока от с.Градежница към с.Глогово, продава наркотични вещества. При извършената проверка полицейските служители открили марихуаната.

Районна прокуратура – Тетевен предаде на съд и И. А. за това, че на 03.01.2020 г. в град Тетевен, Ловешка област, у себе си, без надлежно разрешително, държал високо рискови наркотични вещества – метаамфетамин  с тегло 0,07 грама /престъпление по чл.354а,ал.3,т.1 от НК/. Обвиняемият е осъждан шест пъти за престъпления от общ характер, два пъти от които за държане на високорискови наркотични вещества.

В следобедните часове на 03.01.2020г., служители на РУ МВР Тетевен при  обход в град Тетевен, установили обвиняемият, за който имали информация, че е лице, което държат у себе си наркотични вещества. При проверката открили метаамфетамин.

Предстои насрочване на делата за разглеждане от съда.

Реклама

Информационен бюлетин ОД МВР-Ловеч

На 05 март на територията на РУ Луковит е проведена полицейска операция, в хода на която са обходени 12 населени места в общината, проверени са 27 лица и 22 МПС, като за установени нарушения полицейските служители са съставили 8 акта и 10 глоби с фиш.

Полицейска операция през вчерашния ден е проведена и на територията обслужваа от РУ Троян. Проверени от полицейските служители са 81 лица и 78 МПС и за констатирани нарушения са съставили 1 акт и 20 глоби с фиш.

Служители на РУ Троян са установили 25-годишен мъж, като извършител на кражба  от 14 ноември 2019 год., при която от паркиран лек автомобил в с.Дебнево са отнети 4 джанти с монтирани на тях гуми и акумулатор. Мъжът е привлечен и разпитан в качеството на обвиняем пред служебен защитник и е направил пълни самопризнания. Работата по досъдебното производство продължава.

В РУ Троян за срок от 24 часа е задържан 32-годишен мъж, който на 05 март около 22.15 ч. в града е спрян за полицейска проверка при която е установено, че държи в дрехите си две полиетилетиленови пликчета, съдържащи бяло прахообразно вещество, с общо тегло 3 грама. При извършен полеви тест субстанцията е реагирала на наркотичното вещество –  кетамин. В РУ Троян е образувано досъдебно производство и работата продължава.

Реклама

Времето

Тетевен
облачно
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
93 %
1kmh
100 %
ср
24 °
чт
27 °
пт
28 °
сб
29 °
нд
29 °