понеделник, юни 22, 2026

„Здравословното хранене“ -тема на проведеното обучение на професионалните приемни родители по Проект „Приеми ме 2015“

Професионалните приемни семейства от област Ловеч, общините Ловеч, Тетевен и Троян–партньори на проект „Приеми ме 2015“, участваха в обучение за позитивното възпитание на децата, настанени в техните домове. Здравословното хранене и редовната физическа активност като превенция на метаболитните заболявания, хранителните разстройства и емоционалното хранене, се дискутираха с професионалните родители.

Обучението има за цел да разшири познанията на участниците, свързани със здравословното хранене при децата и подрастващите, насърчаване на здравословен хранителен режим и редовна физическа активност. Храненето като водещо въздействие върху физическото и психическото развитие на децата, както и фокусиране върху области като приготвяне и съхранение на храна, социални и културни аспекти на храната и храненето и укрепване на самочувствието.

Засегнати са темите за затлъстяването сред децата-епидемията на 21 век и другата крайност- анорексията, като хранителни разстройства, причинени от фактори, влияещи на емоционалното здраве на подрастващите. Предоставени са здравни съвети за приемните родители, свързани с диабет от тип 1 и тип 2 често срещано хронично заболяване. Важен акцент се постави за модела на поведение, който възрастните предаваме на децата.

Реклама

Спортен клуб по борба „Бенковски“ – гр. Тетевен жъне успехи на национална и международна сцена

Новосъздаденият преди почти 5 месеца спортен клуб по борба „Бенковски“ – гр. Тетевен, който има всички необходими лицензи от Министерство на младежта и спорта на Р България и Българската федерация по борба, вече трупа успехи.

Идеята за възникването му, казват основателите, е да запълни създалата се празнина в сферата на борбата и да възроди интереса към традиционния спорт в гр. Тетевен. Към момента в клуба тренират почти 40 деца и младежи на възраст от 8 до 20 г., вкл. мъже, а треньори са небезизвестните Веселин Алексиев и Марио Алексиев, които са подкрепени и от своя помощник Тодор Христов.

Само за последната седмица Преслав Христов, на 9 г., завоюва първо място на престижното национално състезание Купа „Самоков“. На международния турнир за Купа „Победник“ в Сърбия също имаше победи. При юношите – Валери Алексиев и Игнат Севинов взеха златни отличия, като вторият е и най-добър борец на турнира, а Юлиян Маринов си тръгна от надпреварата със сребро.

Най-големият успех на клуба е представянето на Марин Маринов, юноша на школата. Той е на 16 г. и към момента се състезава едновременно за СКБ „Бенковски“ – гр. Тетевен в България и за БК „Црвена звезда“ – гр. Белград, Сърбия. Марин стана шампион на Република Сърбия, като част от мъжкия тим на „Црвена звезда“ в края на изминалата седмица на турнир на т.нар. Първа лига – мъже на Сърбия, състояла се в гр. Петровац на Млава. Той е и вторият тетевенец, след Иван Стоянов, който вдига купата на отборен шампион в западната ни съседка.

Реклама

Ученици посетиха Районна прокуратура – гр. Тетевен

Ученици от СУ „Георги Бенковски“ – Тетевен, паралелка профил „Софтуерни и хардуерни науки“, посетиха Районна прокуратура – гр. Тетевен, а поводът бе организирания Ден на отворените врати в институцията.

Събитието има за цел да популяризира дейността на прокуратурата, да повиши правната култура на гражданите и осигури по-добра информираност за работата на съдебната система.

Реклама

Кметът на Община Тетевен присъства на празничния юбилеен спектакъл на НЧ „Съгласие 1869 г.“ – гр. Тетевен

На 3 декември 2019 г.  се състоя празничният юбилеен спектакъл на Народно читалище „Съгласие 1869 г.“ – гр. Тетевен, което чества 150 г. от създаването си. Специален гост на събитието бе и д-р Мадлена Бояджиева – Кмет на Община Тетевен, която връчи плакет на Община Тетевен и картина на тетевенеца Цветолюб Лазаров на председателя на институцията Димчо Диков, благодари на всички читалищни дейци и съвременни будители през годините за техния принос към запазването културата, духовното наследство и просветата на Тетевен и региона и им пожела енергия, здраве, креативност и вдъхновение. Поздравителен адрес и почетен знак НЧ „Съгласие 1869 г“ получи и от Мария Стойчева, Председател на Общински съвет – Тетевен и Общинска фондация „Тома Васильов“ – гр. Тетевен, която бе възпрепятствана да присъства. От името на Председателя на Съюза на народните читалища, Николай Дойнов, почетен знак,  почетни медали за читалищните дейци и поздравителен адрес бяха връчени от Даниел Лалев – Зам.-председател на СНЧ. Получени бяха поздравителни адреси и от читалища от други градове, училища, общински съветници и др.   

На сцената на театралния салон, се изявиха  МВГ „Вежен“, самодейна танцова формация „Ева“, фолклорна формация „Алтън Тетевен“, фолклорна формация „Кенар“, танцов състав „Пъстроцвет“, мажоретен състав „Ейнджълс“, група за автентичен фолклор „Тетевенски божурчета“ и театралния състав на читалището, които изпълниха публиката с прекрасни емоции и настроение.

Вече век и половина читалище „Съгласие 1869 г.“ – гр. Тетевен, променя съдби, крепи надежди за бъднините, обогатява завещаното културно наследство на Тетевен и региона. То е доказала във времето стойността си институция, в която думите възрожденски дух, просвета, нравственост, хуманизъм и култура придобиват най-висша стойност, прекланяме се пред делото на родолюбивите и будни тетевенци, дръзнали да създадат огнището, което и до днес брани българщината, идентичността ни и нашите традиции.

Реклама

281 литра алкохол е иззет при полицейска операция в Тетевен

На 03 декември служители на РУ Тетевен съвместно с представители на Териториална дирекция Дунавска са провели специализирана полицейска операция в Тетевен за противодействие на незаконната дейност с акцизни стоки.

Извършено е претърсване в частен дом в с.Бабинци, обитаван от 54-годишен мъж, където е установено техническо съоръжение за производство на алкохол и 281 литра наливен етилов алкохол, съхраняван в туби с различна вместимост. Техническото съоръжение и алкохола са иззети по надлежния ред, а по случая е образувано досъдебно производство.

Реклама

РЗИ-Ловеч проведе кампания за отбелязване на 21 Ноември – Международния ден без тютюнопушене

През месец Ноември, РЗИ-Ловеч проведе кампания за отбелязване на 21 Ноември – Международния ден без тютюнопушене.

Фокусът на кампанията е да се повиши информираността на цялата общественост за вредното влияние на тютюнопушенето като основен рисков фактор за възникване на социално-значими заболявания като сърдечно-съдовите, онкологичните, белодробните болести и други здравословни проблеми.

Мероприятията обхванаха ученици и здравни специалисти от професионални гимназии в град Ловеч и средни училища на територията на областта, деца от детски градини в градовете Тетевен, Луковит и Ябланица и дейности с граждани от общините-Троян, Тетевен и Луковит.

На желаещите млади пушачи от професионалните гимназии в град Ловеч-ПМГ, ПГВМ, ПГМЕТ, ПГИТУ и на учениците от средните училища в областта: СУ“Васил Левски-гр.Троян, СУ“Бачо Киро“-гр.Летница и СУ“Васил Левски“-гр.Ябланица се проведоха изследвания с апарат смокерлизер за нивата на въглероден оксид в издишан въздух и карбоксихемоглобин.

С учениците се проведоха презентации на тема – „Влияние на тютюнопушенето върху младият организъм“, дискусии и видеопрожекция на филма – „Денят на Яна“ за вредата от пасивното пушене, което носи голям здравословен риск за непушачите.

Под формата на интерактивни занимания младите хора имаха възможност да изкажат своето мнение „какво печелим когато не пушим и какво губим, когато пушим“.

Учениците взеха активно участие в определяне на твърденията „вярно или грешно“ по темата за тютюнопушенето. Целта е да се повиши информираността на младото поколение за пагубното въздействие на тютюнопушенето върху подрастващият организъм.

В хода на кампанията се проведоха индивидуални обучения на здравни специалисти от здравните кабинети в основни, средни училища и професионални гимназии на територията на град Ловеч и в градовете центрове на общини: гр.Троян, гр.Тетевен, гр.Луковит, гр.Ябланица и гр.Угърчин, относно прилагане на методи за профилактика на тютюнопушенето, недопускане формирането на зависимост и отказване от тютюнопушене сред ученици.

С деца от детски градини в градовете центрове на общини: ДГ„Звънче“-гр.Луковит, ДГ“Васил Левски“-гр.Тетевен и ДГ“Райна Княгиня“-гр.Ябланица се проведоха интерактивни занимания под формата на картинен материал -„Защо животните не пушат“ и нареждане на пъзели по темата за тютюнопушенето.

В изнесена акция на Консултативният кабинет за отказ от тютюнопушене, на желаещи граждани в общините Троян, Тетевен и Луковит, експерт на РЗИ Ловеч извърши мониториране на издишвания въглероден монооксид и карбоксихемоглобин в кръвта на активни пушачи.

Важен момент на мероприятието е да се промотира и дейността на кабинета за оказване на подкрепа и консултиране в процеса на преодоляване на никотиновата зависимост.

На цялата общественост бяха предоставени информационни брошури и към всички граждани и ученици беше отправен призив за намаляване употребата на тютюневи изделия и послания за здравословен начин на живот без тютюнев дим.

Реклама

След полицейски операции са съставени 20 акта и 11 глоби с фиш, а едно лице е задържано

Полицейски операции

РУ Тетевен – в периода от 25 ноември до 02 декември на територията обслужвана от РУ Тетевен е проведена полицейска операция, в хода на която е извършена проверка на 385 лица и 294 МПС, проверени са 3 търговски обекти и 4 места за подслон. Констатирани са нарушения, за които са съставени 20 акта, 11 глоби с фиш, посетени са 31 сигнали, задържано е 1 лице и са образувани 1 досъдебно и 2 бързи производства.

23-годишен мъж от гр.Свиленград е задържан за срок от 24 часа в РУ Тетевен след като на 03 декември около 00.30ч. е установен да управлява лек автомобил в Тетевен след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 1,23 промила. По случая е образувано бързо производство.

Реклама

Тетевен ще зимува като лидер в група Е при юношите U20

Отборът на Тетевен Волей за юноши под 20 години ще зимува като лидер в група Е на държавното първенство за тази възраст, съобщава сайтът BGvolleyball.com.

Волейболистите на Илиян Иванов заеха първото място в класирането още в миналия кръг, а след победата над Локомотив (Червен бряг) в неделя с 3:0 (25:11, 25:17, 25:20), се бетонираха на позицията си.

„Зеленият“ тим е с пълен актив от 15 точки (5 победи), без загубен гейм до момента. Локомотив е четвърти с 6 точки (2 успеха, 2 поражения) и мач по-малко.

Отборите на Град (Белоградчик) и Монтана също се поздравиха с категорични победи в пети кръг, като надиграха съответно Троян Волей и Ботев (Враца). Двата тима имат еднакъв точков актив (9 точки), като заемат втората и третата позиция в класирането до момента с различен баланс.

Преди пролетния полусезон предстои да се изиграе последната среща от групата за тази година – отложен мач от първи кръг между Локомотив (Червен бряг) и Монтана, на 8 декември (неделя).

Няма директна квота за държавни финали в тази група. Първият ще добие право за участие на квалификации за държавни финали.

Резултати и класиране в група Е – ТУК

Реклама

Над 1800 машини са в готовност за обработване на републиканските пътища при започналия снеговалеж

Над 1800 машини са в готовност да обработват настилките на републиканските пътища, за да се осигури безопасно пътуване на шофьорите при започналия снеговалеж. Съоръженията и настилките по проходите се обработват превантивно срещу обледяване, където предпоставките за хлъзгавост и заледявания са по-големи.

В поддържането на 20 000 км републикански пътища през зимните месеци ще участват около 3000 снегопочистващи машини – снегорини, техника за разпръскване на пясък и т. н. В опорните пунктове има нужните количества сол, пясък и химикали и машини за посрещане на първия сняг.

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване през планинските проходи, да не тръгват с автомобили с летни гуми и да карат със скорост, съобразена с метеорологичните условия.

Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка и зимното поддържане на републиканската мрежа от интернет страницата на АПИ – www.api.bg, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20 в АПИ. В агенцията целогодишно при 24-часов режим работи Ситуационен център, който събира и обобщава данните за състоянието по републиканските пътища.

Реклама

На гражданите се предоставя възможност да подават заявления за предсрочно издаване на техни лични документи, изтичащи през 2020 г.

Сектор „Български документи за самоличност“ при ОДМВР – Ловеч и звената БДС към Районните управления на МВР, уведомяват гражданите, че във връзка с изтичане срока на валидност на голям брой документи за самоличност през 2020 г. и очаквания увеличен прием на заявления за издаване и подмяна на български лични документи е създадена необходимата организация подмяната на лична карта и/или паспорт  да се осъществи и преди изтичане срока им на валидност. С оглед улесняване на административното обслужване, избягване на натрупване на хора и загуба на време при обработката на подадените заявления, призоваваме гражданите да не изчакват изтичането на крайния срок на валидност на документите им и да се възползват от възможността за предсрочната им подмяна. 

Гражданите, чиито документи подлежат на подмяна през 2020 г., могат да посетят звената „Български документи за самоличност“ сега, през месеците януари, февруари и март, когато изтича валидността на по-малък брой документи. Очаква се второто полугодие на 2020 година да бъде значително по-натоварено. 
Напомняме, че действа мярка за облекчаване на режима за издаване на лични документи, според която българските граждани с постоянен адрес на територията на област Ловеч могат да подават заявления за издаване на лична карта и/или паспорт с обикновена услуга (до 30 дни) в сектор БДС при ОДМВР – Ловеч и   във всяко Районно управление ,РУ – Троян, РУ – Тетевен и РУ – Луковит. Получаването на готовите документи ще се извършва в звената, където са подадени заявленията.  

Работното време на сектор БДС в ОД МВР-Ловеч, в РУ Троян и РУ Тетевен е от понеделник до петък от 08.30ч. до 17.30., а в РУ Луковит от понеделник до петък от 08.30ч. до 12.00ч. и от 13.00ч. до 17.30ч.

Гражданите, които притежават валиден електронен подпис, могат да ползват и услугата издаване на лична карта и/или паспорт чрез електронните административни услуги.

Сектор „Български документи за самоличност“ при ОДМВР – Ловеч ще създаде необходимата организация за осъществяване на прием на заявления за издаване на български лични документи по постъпили искания за организиран прием от институции, предприятия, фирми и организации на територията на Област – Ловеч. Организираният прием ще се извършва в звената БДС по предварително изготвени  графици.

От сектор БДС напомнят, че съгласно изискванията на Закона за българските лични документи, всеки гражданин е длъжен след изтичане срока на валидност на личната му карта да подаде заявление за издаване на нова в срок от 30 дни. След изтичане на този едномесечен срок гражданите подлежат на санкция.

Телефони за контакти: 068668355 и 068668405, и e-mail адрес: lovech@mvr.bg

Реклама

Времето

Тетевен
предимно ясно
19 ° C
19 °
19 °
86 %
2.4kmh
19 %
пн
18 °
вт
26 °
ср
23 °
чт
26 °
пт
27 °