понеделник, юни 22, 2026

Днес отбелязваме Националния ден на безопасността на движението по пътищата

На 29 юни отбелязваме Националния ден на безопасността на движението по пътищата, а инициативата е на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“.

В началото на лятната ваканция и в израз на съпричастност, учениците от училищата в община Тетевен отправиха призив към водачите на превозни средства – „СПРИ, детето запази!“. За целта те залепиха тематични стикери върху дрехите си, за да акцентират вниманието на обществото към безопасността на движението по пътищата. Средностатистически именно през месеците юли и август настъпват най-много инциденти със загинали и ранени на пътя.

На този ден, на територията на цялата страна, са предвидени редица прояви и инициативи, с които да се засили вниманието на обществото към проблемите на пътната безопасност. Много от инициативите неслучайно поставят фокус към децата и младежите. По данни на СЗО, нараняванията при ПТП в световен мащаб са водещата причина за смъртност във възрастовата група от 5 до 29 години. 

Реклама

Двама мъже са задържани за кражба на голяма парична сума от частен дом в с. Галата

На 28 юни около 20.00ч. в РУ Тетевен е получен сигнал, че от частен дом в с.Галата е установена липсата на голяма парична сума. Незабавно към адреса е изпратен екип на РУ Тетевен и е извършен оглед на местопроизшествието, като в хода на проведените издирвателни мероприятия по „горещи следи“, като съпричастни към кражбата са установени двама местни жители – на 23 и 28 години.

В хода на последвалите процесуално-следствените действия част от отнетата сума е намерена и иззета по съответния ред, а работата по установяване на цялостната престъпна дейност на лицата продължава. В РУ Тетевен е образувано досъдебно производство и двамата мъже са задържани за срок до 24 часа.

Реклама

Областната комисия по безопасност на движението обсъди мерки за подобряване на пътната инфраструктура

На заседание на 26 юни на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата бе обсъдено изпълнението на областната план–програма по безопасност на движението за първото и второто тримесечие на 2023 г., както и бяха обсъдени мерки за подобряване на пътната инфраструктура. Общините, Областното пътно управление (ОПУ) и Регионалното управление на образованието (РУО) докладваха извършените дейности за първото полугодие, както и предвиденото до края на годината.

Сред докладваните от общините мерки са почистване на крайпътни пространства от храстовидна и дървесна растителност с цел подобряване на видимостта, полагане на пътна маркировка, ремонт на пътни знаци и монтиране на нови, рехабилитация на улична мрежа, поставяне на изкуствени неравности за ограничаване на скоростта, изграждане на тротоари, опресняване и осветяване на пешеходни пътеки.

От ОПУ докладваха за изкърпени повредени площи, дупки и деформации по настилката, дейности по подобряване на отводняването, изсичане на храсти, ограничаващи видимостта, и косене на банкети, почистване на окопи и регули. Във връзка с изпълнението на областната план-програма по безопасност на движението са проведени открити процедури за възлагане изработване на технически проекти за извършване на основен ремонт на пътя Ловеч – Радювене – Орляне – Угърчин, пътя Плевен – Ловеч – Троян – Кърнаре, има влезли в сила решения за избор на изпълнител, предстои подписване на договори.

За изпълнение през тази година в програмата са предложени пътят Гара Бяла – о.п. Плевен – Луковит – Коритна – Ябланица; пътят Ловеч – Троян; Луковит – Дерманци – Угърчин; (о.п. Ловеч – Троян) – Орешак – (Велчево – Дебнево); (Български извор – Микре) – Борима – Дълбок дол – гара Добродан (о.п. Ловеч – Троян); (о.п. Плевен – Луковит) – Крушовица – Садовец – Дерманци – Торос – Гложене, както и ремонт на мост на пътя Пордим – Вълчитрън – Дойренци. Тези обекти за строителство са с изготвени технологични проекти, съгласувани с Института по пътища и мостове. Ще бъдат изпълнявани при наличие на финансов ресурс след включване в програмите на Агенция „Пътна инфраструктура“.

На заседанието от РУО представиха данни за обезопасяване на районите около училища, детски градини и центрове за подкрепа на личностното развитие. Сред тях са подновяване на пешеходни пътеки и поставяне на светлинна маркировка, поставяне на повдигнати пешеходни пътеки на прилежащи на училището улици и пътни знаци, указващи, че в близост преминават деца. Оказа се обаче, че не навсякъде мерките, свързани с безопасността на децата, са изпълнени, и това е препоръката на РУО към общините.

Във връзка с утрешния Ден на пътната безопасност 29 юни в общините ще бъдат проведени различни занимания, насочващи вниманието на децата към безопасността на движението.

Съгласно областната план-програма предстои и провеждане на пълномащабно учение по безопасност на движението по пътищата, тази година то ще се проведе в Троян, допълнително ще бъде обявено кога.

Реклама

Курорта Рибарица ще бъде домакин на 11-то издание на Трабант фест

На 1 юли курорта Рибарица /м. „Костина“/ ще посрещне любителите и феновете на марката трабант за 11-то издание на Трабант фест.

Събитието ще бъде открито в 10.00ч., а всички присъстващи ще станат свидетели на конкурс за автентичност, състезание по майсторско управление на Трабант до 600 и над 600 кубика, както и на зрелищното състезание – драг по двойки. Програмата ще завърши с поднасяне на венец пред паметника на Георги Бенковски.

Мероприятието се организира от „Никсметал груп“ и „Национален клуб Трабант“, със съдействието на Община Тетевен.

ПРОГРАМА:

  • 10:00ч. – Откриване на събитието и представяне на участниците;
  • 10:15ч. – Конкурс за автентичност;
  • 13:30ч. – Обявяване на резултатите и награждаване на победителите;
  • 14:30ч. – Поднасяне на венец на паметника на Георги Бенковски.
Реклама

В Тетевен бе организирана кампания по повод 26 юни – Международния ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотични вещества

Във връзка с отбелязването на 26 юни – Международния ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотични вещества, Местна комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните /МКБППМН/ при Община Тетевен организира кампания под мотото: „Няма място за наркотиците в твоя живот! Ти можеш, бъди свободен!“.

Кампанията включваше изготвяне на информационни табла с предоставени материали по темата и поставянето им на видни места, шествие на учениците по централната улица на града и символично пускане на балони с хелий. В училищата на община Тетевен бяха раздадени и тематични брошури, изготвени от МКБППМН.

Международния ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотични вещества е определен с резолюция на Общото събрание на ООН от 7 декември 1987 година. Идеята на инициативата е всички хора по света да изразят своята активна позиция и съпричастност с усилията за ограничаване разпространението на наркотиците.

С мероприятието се цели да се постави акцент върху ролята на информираността за наркотиците, младите хора да бъдат запознати с проблема от опасността и злоупотребата с наркотични вещества, както и да изразят своята съпричастност и активна позиция в битката с разпространението на наркоманията.

Реклама

Д-р Мадлена Бояджиева бе сред гостите на ежегодния събор в село Глогово

През изминалите почивни дни село Глогово отбеляза своя традиционния събор, а програмата за празника включваше както спортни така и културни мероприятия.

Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева бе сред специалните гости на събора. Тя имаше честта да награди младите футболни звезди на общината в провелия се детски футболен турнир, както и да открие състезанието по борба в памет на големия състезател – Севин Миленов.

Футболният турнир за деца и този по борба се организираха със съдействието на Община Тетевен, като част от спортния й календар за 2023г.

Реклама

Много настроение и емоции съпроводиха 7-то издание на Празника на тетевенската саламура

На 24 юни в град Тетевен се проведе 7-то издание на Празника на Тетевенската саламура. Превърнал се в традиция и заемащ специално място в културния календар, той събра множество гости от цялата страна, дошли да опитат най-вкусната рибена чорба, а именно тетевенската саламура.

Тази година събитието бе позиционирано на реновирания пл. „Сава Младенов“, който приюти участниците в празника, сред които бяха представители на кметства, читалища, хотелиери, ресторантьори, занаятчии и др.

Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева даде официалното начало на събитието. Тя приветства както присъстващите, така и участниците, отбелязвайки, че рибена чорба има навсякъде, но тук, това което се прави в Тетевен, е изключително характерно и уникално по рода си ястие, което се отличава сред останалите.

По време на откриването д-р Бояджиева получи награда от списание „Дестинация България“ – За съхраняване на българските традиции и обичаи. Община Тетевен е била отличена с наградата по време на Годишната балканска среща на туристическия бранш от България и от съседните ни страни, провела се вчера в София.

Програмата продължи с обиколка на участниците и презентиране на приготвените от тях специфични ястия от региона. Същевременно бе извършено и обичайното зарибяване в р. Бели Вит.

Всички, допринесли за организацията на празника, получиха грамоти. Бяха връчени и няколко специални награди – на „Алтън Тетевен“ ООД – „Пазители на вкуса и традициите на емблематичната тетевенска сливова ракия“, на къща за гости „Джонсън“ – „За най-атрактивно представяне“, на Кметство с. Черни Вит – „За най-автентично участие“, на Кметство с. Български извор – „За най-богата трапеза“, на кв. Полатен и къща за гости „Джонсън“ – „За дебют в празника“. Представител на „Алтън Тетевен“ връчи по едно шише тетевенска сливова ракия на всички специално отличени участници.

Финалът на празника бе сложен с пъстротата на народните ни песни, в изпълнение на певицата Яница.

Сред присъстващите бяха и зам.-кметовете на Община Тетевен – Борис Врабевски и Тони Стоев, общински съветници, представители на списание „Дестинация България“, жители и гости на Тетевен.

Спонсори на събитието бяха: „Рибена“ ООД – Цветелин Велев, инж. Емил Максимов, семеен хотел „Еница“ – гр. Тетевен, семеен хотел „ПЕП и П“ – гр. Тетевен, къща за гости „Терасите“ – с. Рибарица, снек бар „Престиж“ – с. Български извор, „Гагомебел“ ЕООД – гр. Тетевен, „Фамилия Добревски“ – с. Български извор.

Реклама

Отбелязахме 147 години от гибелта на Сава Младенов

На 21 юни се навършиха 147 години от смъртта на тетевенеца и борец за свободата на България – Сава Младенов. На лобното му място в Тетевен – м. „Козница“, традиционно се проведе възпоменателен митинг. Програмата на събитието бе подготвена от НПГГСД ,,Сава Младенов“ – гр. Тетевен, чийто патрон е безстрашният ни съгражданин, със съдействието на Община Тетевен.

Сред присъстващите, дошли да склонят глава в знак на почит и преклонение, бяха – зам.-кметът на Община Тетевен – Борис Врабевски, учители и ученици от НПГГСД ,,Сава Младенов“, представители на историческия музей в Тетевен, СВВБ – Тетевен, част от строителите на паметника на Сава Младенов, жители и гости на града.

Бяха поднесени цветя пред паметника на революционера, след което ученици от НПГГСД ,,Сава Младенов“ пресъздадоха последните часове на войводата – един достойно изживян живот с нестихващото ехо от думите му: ,,…Дързост, братя. Българското сърце няма да се уплаши от неприятелския нож. Смъртта пред юнашките очи е нищо!“.


Сава Младенов е роден през 1845 година. Участник в Белградската легия на Раковски от 1867 година. Сподвижник и куриер на Левски, изпълнител на особени поръчки: „… виж Савата да дойде…, ще се плаща на черни души…“, ще запише Левски в джобното си тефтерче. Един от единадесетте Ботеви четници от Тетевен, жертва на поредно предателство и убит на 21 юни 1876 година в м. „Козница“, в Тетевенския балкан.

Реклама

На 21 юни се навършват 147 години от смъртта на Сава Младенов

На 21 юни се навършват 147 години от смъртта на героя Сава Младенов. По случай годишнината, от 11.00 ч. на лобното му място в гр. Тетевен – м. „Козница“, ще се състои възпоменателен митинг, включващ жива картина и поднасяне на цветя пред паметника на революционера.

Програмата се организира от НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен, с подкрепата на Община Тетевен.

Реклама

От 19 до 23 юни през нощта ще се ограничава движението в тръбата за Варна на тунел „Витиня“

През нощта от днес – 19 юни, до 23 юни /петък/, ще се ограничава движението в тръбата за Варна на тунел „Витиня“ на АМ „Хемус“. За да не се затруднява пътуването през деня през нощта ще се ремонтира пожаро-известителната система на съоръжението. От няколко пожара с автомобили са унищожени елементи от системата и за да се възстановят трябва да се спре трафикът за Варна.

При извършване на ремонтните дейности от 21 ч. до 6 ч. трафикът в посока Варна ще се пренасочва от 30-ти км на АМ „Хемус“ при пътна връзка „Витинска река“ по път I-1 София – Ботевград и при 47-ми км – пътен възел „Ботевград“, автомобилите ще  продължават движението по автомагистралата.

Ограничаването на трафика ще е в четири поредни нощи:

  • от 21 ч. на 19 юни /понеделник/ до 6 ч. на 20 юни /вторник/;
  • от 21 ч. на 20 юни /вторник/ до 6 ч. на 21 юни /сряда/;
  • от 21 ч. на 21 юни /сряда/ до 6 ч. на 22 юни /четвъртък/;
  • от 21 ч. на 22 юни /четвъртък/ до 6 ч. на 23 юни /петък/.

Агенция „Пътна инфраструктура“ се извинява на шофьорите за причиненото неудобство, но ремонтно-възстановителните работи са наложителни, за да се осигури безопасното пътуване по автомагистралата. Апелът към водачите е да карат внимателно, със съобразена скорост, да спазват стриктно пътната сигнализация и да не предприемат рискови изпреварвания, с които да застрашат безопасността и живота на всички пътуващи.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
26.2 ° C
26.2 °
26.2 °
59 %
2.5kmh
9 %
пн
27 °
вт
25 °
ср
23 °
чт
26 °
пт
26 °