понеделник, юни 22, 2026

Започват дейностите по проекта за ремонт на спортен комплекс „Тетевен 2009“

Започват ремонтните дейности на спортен комплекс „Тетевен 2009“, които ще се реализират по проект „Красива България”. Това е вторият одобрен проект за облагородяване на спортно-развлекателния център.

Сегашният проект включва ремонт на вътрешни помещения в сградата на комплекса, обновяване на игрищата за тенис на корт и волейбол, както и изграждането на фитнес на открито. Чрез него ще бъде надградено започнатото с предходния проект, който обхвана част от сградата и футболното игрище. 

С откриването на строителната площадка, с цел организация и регламентиране на достъпа за времето на строително-ремонтните дейности, се забранява достъпа до спортния център за тренировъчна и състезателна дейност, както и за спортни прояви с масов характер. Забраната важи за периода на извършване на строително-монтажните работи.

Реклама

Ученици от НПГГСД „Сава Младенов“ проведоха своето второ пробно стажуване в Община Тетевен

На 29, 30 май и 1 юни бъдещите техник-лесовъди от специалност „Горско стопанство и дърводобив“ от 8, 9 и 10 клас от НПГГСД „Сава Младенов“ проведоха своето второ пробно стажуване в Община Тетевен – дейност „Управление и стопанисване на общинските гори“.

Стажът е по проект BG05M2OP001-2.014-0001 „Подкрепа за дуалната система на обучение“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.

Основната цел на проекта е да разшири обхвата на дуалната система на обучение, с оглед повишаване качеството на професионалното образование в България и засилване на връзката му с нуждите на пазара на труда. Проектът стартира през 2020 година и ще бъде финализиран през 2023 година.

Община Тетевен е единствената община в България, която участва в обучение на ученици в дуална система, а НПГГСД „Сава Младенов“ е единствената професионална гимназия, която осъществява такова обучение за специалност „Горско стопанство и дърводобив“.

Реклама

Тетевен отдаде почит към Ботев и загиналите за свободата на България

На 2 юни в гр. Тетевен се състоя възпоменателен митинг, посветен на делото на Христо Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България. Той се проведе пред Паметника на загиналите във войните тетевенци, малко преди традиционния двуминутен вой на сирените.

На събитието присъстваха Борис Врабевски – зам.-кмет на Община Тетевен, представители на ОбС-Тетевен, на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, на Съюза на ветераните от войните на България, служители на ОА, ученици от училищата в града, граждани.Цветя бяха поднесени от името на Община Тетевен, ОбС-Тетевен, ДГ „Незабравка“, ДГ „Васил Левски“ – гр. Тетевен, НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен, СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен, НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен, ПГ по СЕУ – гр. Тетевен, СОСЗР – гр. Тетевен, , Исторически музей – гр. Тетевен, НЧ „Съгласие 1869“ – гр. Тетевен, граждани.

Всяка година тетевенци скланят глави пред чистите образи на Ботевите четници и мъченици, които са се превърнали в светъл идеал за всички ни. Наш дълг е да предадем Ботевите завети на бъдните поколения за пример и упование в моменти на трудност и изпитания. Поклон пред паметта на Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България!

Реклама

Специална програма зарадва най-малките по случай Деня на детето в Тетевен

На празничния 1 юни – Деня на детето, на пл. „Сава Младенов“ в гр. Тетевен се проведе специално тържество с много игри и забавления за най-малките. В него се включиха детски градини и училища, а децата пяха, танцуваха и се веселиха заедно.

На тържеството присъстваха зам.-кметът на Община Тетевен – Борис Врабевски, учители, ученици и родители.Празникът се осъществи с помощта на доброволците от БМЧК – Тетевен, които се включиха и в раздаването на лакомства и балони на всяко дете.

Децата са нашият ориентир към бъдещето, защото несъмнено светът на възрастните жадува за чистотата и невинността на детската душа. В децата, всички ние, намираме не само утешение от носталгията по отминалите години на радост и безгрижие, но и надеждата, че доброто, което сме започнали, ще бъде продължено и умножавано от тях.

Реклама

Финансиране от Норвежки финансов механизъм за българското млекопреработвателно предприятие “Балкан БиоБГ” ЕООД в гр. Тетевен

Финансовият механизъм на ЕИП включва приноса на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия за изграждането на по-зелена, по-конкурентна и по-приобщаваща Европа.

Трите държави донори работят в тясно сътрудничество с ЕС по линия на Споразумението за Европейското икономическо пространство (ЕИП). ФМ на ЕИП се финансира съвместно от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, като финансовият принос на всяка държава е съобразен с БВП на страната. Норвежкият Финансов механизъм и ФМ на ЕИП допринасят за намаляване на социалните и икономически неравенства и укрепване на двустранните отношения с държавите бенефициери в Централна и Източна Европа и Балтийския регион.

В съответствие с приоритетите на ЕС за повишаване на енергийната ефективност България поставя енергийната ефективност на първо място и планира да постигне намаляване на потреблението на първична енергия с 27.89% и намаляване с 31.67% в крайно потребление на енергия, спрямо референтния сценарий PRIMES 2007. 

По последни данни на Евростат, енергийната интензивност на брутния вътрешен продукт (БВП) на България през 2020 г. е с 3.5 пъти по-висока от средната за ЕС (при БВП изчислен при референтна година 2010 г.) или 405 kgoe/1000 €, спрямо 117 kgoe/1 000 € в ЕС.

За да достигне нивата на ЕС и конкурентоспособността на икономиката да се подобри в дългосрочен план, е необходимо съществено подобрение по отношение на използваните технологии и производствени процеси на предприятията. Усъвършенстването на енергийните баланси, в резултат на предложените мероприятия за икономия на електрическа енергии, определя по-високото ниво на енергийна ефективност на процесите.

С Решение № Е-РД-16-179/29.03.2023 г. на ръководителя на Програмния оператор при Министерство на енергетиката  17 проектни предложения от общо 24 по малка грантова схема BGENERGY-2.003 „Енергийна ефективност в индустрията“ по Програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност и енергийна сигурност“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021г., получават безвъзмездна финансова помощ. Финансирането на проектните предложения е на обща стойност в размер на 5 838 181,47 лева или 2 985 014,79 евро. Помощта се предоставя за осъществяване на мерки за енергийна ефективност, с които да се постигне повишаване на ефективността на индустриалните процеси в производството на българските предприятия. Подобряването на енергийната ефективност в промишлеността ще окаже положително въздействие от гледна точка на икономическия растеж и създаването на нови работни места, а спестяването на енергия ще доведе и до спестяване на финансови ресурси. Проектът по настоящата процедура  ще има принос към постигане на  индикаторите посочени за изпълнение на резултатите по приоритетна ос: „Подобряване на енергийната ефективност в сградите, индустрията и общините“ по Програмата „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност“.

Бенефициент по проекта е „БАЛКАН БИО БГ” ЕООД в гр. Тетевен.

Ръководител на проекта на „Балкан Био БГ“ ЕООД е г-н Димитър Димитров, който е ръководил множество инфраструктурни  проекти с предмет енергийна ефективност.

Сключеният договор за  безвъзмездна финансова помощ с Министерство на енергетиката на РБългария е със срок на изпълнение 12 месеца, а размерът на безвъзмездната финансова помощ е 100% и възлиза на 325 537,00лв./без ДДС.

Реклама

ФК „Озрен“ спечели детския футболен турнир „За купата на Кмета 2023“

На 24 май всяка година в град Тетевен се провеждат редица събития, а едно от тях е детския футболен турнир „За купата на Кмета“. Той се проведе на Спортен комплекс „Тетевен 2009“ като бе открит от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, която е патрон на турнира.

Състезанието започна още на 23 май с приятелски мач между две от формациите на ФК „Бенковски“ – гр. Тетевен, а същинската част се състоя на следващия ден. Участие в турнира взеха отборите на – ФК „Светкавица“ – Градежница, с два състава – момичета и момчета, ФК „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен, ФК „Вихър“ – с. Глогово, ФК „Пещера“ – с. Галата и ФК „Озрен“ – с. Голям извор.

И тази година златните медали бяха спечелени от отбора на ФК „Озрен“, а на второ място се класира отборът на ФК „Вихър“. Бяха определени и две трети места, на които се класираха ФК „Георги Бенковски“ и ФК „Пещера“.

Медалите, купите, грамотите и индивидуалните награди бяха връчени от д-р Бояджиева.

Реклама

Рок група „Оркестър без име“ с втори концерт в Тетевен

На 27 май на пл. „Сава Младенов“ в гр. Тетевен местната рок група – “Оркестър без име”, отново зарадва ценителите на музиката със своя втори концерт.

Тетевенските музиканти създадоха невероятна атмосфера и настроение, радвайки своята публика. Сред присъстващите на събитието бе и кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, която заедно с присъстващите се наслади на изпълнените легендарни и неостаряващи български и чужди хитови парчета.

Концертът се проведе с помощта на Община Тетевен и бе част от културната й програма за месец май.

Реклама

За втора година в с. Голям извор отбелязаха Празника на хляба

На 27 май в Голям извор се проведе традиционния събор на селото и второто издание на Празника на хляба, имащо за цел да съхрани и възроди местните традиции и обичаи. Събитията бяха организирани от кметство с. Голям извор и НЧ „Найден Григоров 1900“, със съдействието на Община Тетевен.

Откриването се състоя в центъра на селото от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и кмета на Голям извор – Илиян Маринов. Малко по-късно се проведе кулинарна изложба на хлебни изделия, на която местните хора демонстрираха своето майсторство в приготвянето на тестени изделия, по традиционни рецепти. Всички участници получиха грамоти за своето представяне от д-р Бояджиева и г-н Маринов.

По време на празника бяха изложени и щандове с продукти и изделия на български производители.

Събитието съвсем естествено намери своето място в Културния календар на Община Тетевен, защото идеята му стои близко до народната почит към насъщния и предава на поколенията вековното преклонение на народа ни пред хляба.

Реклама

С възпоменателен митинг и жива картина бе отбелязана 147-та годишнина от Епилога на Априлското въстание и гибелта на войводата Георги Бенковски

На 25 май в с. Рибарица, местността „Костина“, традиционно се проведе възпоменателен митинг, посветен на 147-та годишнина от Епилога на Априлското въстание и гибелта на войводата Георги Бенковски. Събитието събра множество хора от цяла България, дошли за се преклонят пред подвига и делото на героя и неговите съратници.

Намираме се на мястото, което се е превърнало в сцена на последните мигове от живота на Георги Бенковски. Трагичната съдба на големия революционер, патриот и най-вече българин, е останала в историята ни сякаш, за да ни напомня, че въпреки предателствата и малодушието на малцина, е имало велики хора като Бенковски. Хора, които са готови с цената на живота си да се борят за свободата, за идеалите, за бъдещето на идните поколения, за бъдещето на България, каза кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева в словото си към присъстващите.

С действията си в навечерието и хода на Априлското въстание Бенковски на практика показва, че е възможно човек да изостави сигурния живот в името на един висш и неразбиран от мнозина идеал… Бенковски се впуска безстрашно в боя, сякаш разбрал историческата важност на епохата, сякаш предвидил своята роля в нея, усещайки безсмъртието си, добави още д-р Бояджиева.

Главата е отсечена, но мислите и делата никога не ще се покосят. Пътят към войната и към свободата е написан с кръвта на хиляди саможертвени българи. Поклон пред делото на всички знайни и незнайни воини, дали живота си за свободата и независимостта на България, завърши кметът.

Приветствие към събралите се отправи и полк. проф. д-р Мануш Христов – декан на факултет „Авиационен“ на ВВВУ „Георги Бенковски“, а след него възпитаниците от Спортно училище „Георги Бенковски“ – гр. Плевен, положиха клетва.

Венци и цветя пред паметника на войводата бяха поднесени от името на Румен Радев – президент на Република България, министър-председателя – Гълъб Донев, Росен Желязков – председател на 49-то Народно събрание, адмирал Емил Ефтимов – началника на отбраната, Димитър Стоянов – министър на отбраната, Община Тетевен, ОбС-Тетевен, ВВВУ „Георги Бенковски“ – гр. Долна Митрополия, Областният управител на Ловеч, Кметство с. Рибарица, дружества, институции, политически партии, граждани и др.

Краят на събитието бе сложен от представители на клуб „Традиция“, които пресъздадоха последните минути от живота на Георги Бенковски и верните му спътници.

Сред присъстващите на събитието бяха зам.-кметовете на Община Тетевен – Тони Стоев и Борис Врабевски, председателят на ОбС – Тетевен – Мария Стойчева, кметът на с. Рибарица – Пенка Ганева и др.

Реклама

В Тетевен се проведе тържествена заря-проверка по случай 147–та годишнина от Епилога на Априлското въстание и гибелта на войводата Георги Бенковски

На 24 май в град Тетевен се проведе тържествена заря – проверка, посветена на 147–та годишнина от Епилога на Априлското въстание и гибелта на войводата Георги Бенковски. Както всяка година, жители и гости на града сведоха глави пред паметта на загиналите герои, отдавайки почит към тяхната саможертва.

Пет века българската душа е напоена с мъка и гнет. Пет века тежки синджири виснат над нашия народ, но едно знаменито събитие през 1876г. променя съдбата ни. Това събитие, рожба на нашия народ, показа на Европа и Света, че България е жива и я има и повече не може да търпи потисниците си, че е готова на всичко за своята свобода и достойнство, каза кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева по време на своето приветствие към присъстващите.

Вече 147 години си спомняме с плам в сърцата за Априлската епопея. Спомняме си чутовния подвиг на нашите предци, на нашите герои, оставили най-милото си, дори живота си, за да тръгнат срещу тирана, за да ни има нас. Говорейки за Априлското въстание, не можем да пропуснем и името на Георги Бенковски, водачът на Хвърковатата чета, която разнесе пожара на това въстание из българската земя. Със своето безстрашие той се хвърля в боя за каузата, за Родината, за спасението, добави още кметът.

Тя завърши с думите, че всяка година, на този площад, отново възкръсват събитията от Април 1876 година и ние с чувство на патриотизъм и преклонение си спомняме българските възрожденци и революционери – Бенковски, Раковски, Ботев, Хаджи Димитър, Левски, Захари Стоянов, Каблешков, Волов както и за всички знайни и незнайни герои, жертвали живота си за отвоюването на свободата.

Приветствие към събралите се отправиха още Росица Кирова – зам.-председател на 49-то Народно събрание и полк. проф. д-р Мануш Христов – декан на факултет „Авиационен“ на ВВВУ „Георги Бенковски“.

Сред присъстващите на традиционната заря – проверка бяха народните представители Николай Нанков и Младен Маринов, инж. Светослав Славчев – Областен управител на област Ловеч, зам.-кметовете Тони Стоев и Борис Врабевски, Мария Стойчева – председател на ОбС-Тетевен.

Преди официалната част присъстващите се насладиха на музикалните изпълнения на Представителния духов оркестър на ВВС, а краят на вечерта бе сложен с красива и пъстра тържествена заря.

Поздравителни адреси бяха получени от: Румен Радев – президент на Република България, Росен Желязков – председател на 49-то Народно събрание, Иван Демерджиев – министър на вътрешните работи, Лазар Лазаров – министър на труда и социалната политика, д-р Асен Меджедиев – министър на здравеопазването, арх. Иван Шишков – министър на регионалното развитие и благоустройството, Христо Алексиев – министър на транспорта и съобщенията, инж. Благой Милев – директор на Югозападно държавно предприятие – Благоевград.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно ясно
26.3 ° C
26.3 °
26.3 °
60 %
2.1kmh
12 %
пн
27 °
вт
25 °
ср
23 °
чт
26 °
пт
26 °