Започват ремонтните дейности на спортен комплекс „Тетевен 2009“, които ще се реализират по проект „Красива България”. Това е вторият одобрен проект за облагородяване на спортно-развлекателния център.
Сегашният проект включва ремонт на вътрешни помещения в сградата на комплекса, обновяване на игрищата за тенис на корт и волейбол, както и изграждането на фитнес на открито. Чрез него ще бъде надградено започнатото с предходния проект, който обхвана част от сградата и футболното игрище.
С откриването на строителната площадка, с цел организация и регламентиране на достъпа за времето на строително-ремонтните дейности, се забранява достъпа до спортния център за тренировъчна и състезателна дейност, както и за спортни прояви с масов характер. Забраната важи за периода на извършване на строително-монтажните работи.
На 29, 30 май и 1 юни бъдещите техник-лесовъди от специалност „Горско стопанство и дърводобив“ от 8, 9 и 10 клас от НПГГСД „Сава Младенов“ проведоха своето второ пробно стажуване в Община Тетевен – дейност „Управление и стопанисване на общинските гори“.
Стажът е по проект BG05M2OP001-2.014-0001 „Подкрепа за дуалната система на обучение“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Основната цел на проекта е да разшири обхвата на дуалната система на обучение, с оглед повишаване качеството на професионалното образование в България и засилване на връзката му с нуждите на пазара на труда. Проектът стартира през 2020 година и ще бъде финализиран през 2023 година.
Община Тетевен е единствената община в България, която участва в обучение на ученици в дуална система, а НПГГСД „Сава Младенов“ е единствената професионална гимназия, която осъществява такова обучение за специалност „Горско стопанство и дърводобив“.
На 2 юни в гр. Тетевен се състоя възпоменателен митинг, посветен на делото на Христо Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България. Той се проведе пред Паметника на загиналите във войните тетевенци, малко преди традиционния двуминутен вой на сирените.
На събитието присъстваха Борис Врабевски – зам.-кмет на Община Тетевен, представители на ОбС-Тетевен, на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, на Съюза на ветераните от войните на България, служители на ОА, ученици от училищата в града, граждани.Цветя бяха поднесени от името на Община Тетевен, ОбС-Тетевен, ДГ „Незабравка“, ДГ „Васил Левски“ – гр. Тетевен, НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен, СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен, НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен, ПГ по СЕУ – гр. Тетевен, СОСЗР – гр. Тетевен, , Исторически музей – гр. Тетевен, НЧ „Съгласие 1869“ – гр. Тетевен, граждани.
Всяка година тетевенци скланят глави пред чистите образи на Ботевите четници и мъченици, които са се превърнали в светъл идеал за всички ни. Наш дълг е да предадем Ботевите завети на бъдните поколения за пример и упование в моменти на трудност и изпитания. Поклон пред паметта на Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България!
На празничния 1 юни – Деня на детето, на пл. „Сава Младенов“ в гр. Тетевен се проведе специално тържество с много игри и забавления за най-малките. В него се включиха детски градини и училища, а децата пяха, танцуваха и се веселиха заедно.
На тържеството присъстваха зам.-кметът на Община Тетевен – Борис Врабевски, учители, ученици и родители.Празникът се осъществи с помощта на доброволците от БМЧК – Тетевен, които се включиха и в раздаването на лакомства и балони на всяко дете.
Децата са нашият ориентир към бъдещето, защото несъмнено светът на възрастните жадува за чистотата и невинността на детската душа. В децата, всички ние, намираме не само утешение от носталгията по отминалите години на радост и безгрижие, но и надеждата, че доброто, което сме започнали, ще бъде продължено и умножавано от тях.
Финансовият механизъм на ЕИП включва приноса на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия за изграждането на по-зелена, по-конкурентна и по-приобщаваща Европа.
Трите държави донори работят в тясно сътрудничество с ЕС по линия на Споразумението за Европейското икономическо пространство (ЕИП). ФМ на ЕИП се финансира съвместно от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, като финансовият принос на всяка държава е съобразен с БВП на страната. Норвежкият Финансов механизъм и ФМ на ЕИП допринасят за намаляване на социалните и икономически неравенства и укрепване на двустранните отношения с държавите бенефициери в Централна и Източна Европа и Балтийския регион.
В съответствие с приоритетите на ЕС за повишаване на енергийната ефективност България поставя енергийната ефективност на първо място и планира да постигне намаляване на потреблението на първична енергия с 27.89% и намаляване с 31.67% в крайно потребление на енергия, спрямо референтния сценарий PRIMES 2007.
По последни данни на Евростат, енергийната интензивност на брутния вътрешен продукт (БВП) на България през 2020 г. е с 3.5 пъти по-висока от средната за ЕС (при БВП изчислен при референтна година 2010 г.) или 405 kgoe/1000 €, спрямо 117 kgoe/1 000 € в ЕС.
За да достигне нивата на ЕС и конкурентоспособността на икономиката да се подобри в дългосрочен план, е необходимо съществено подобрение по отношение на използваните технологии и производствени процеси на предприятията. Усъвършенстването на енергийните баланси, в резултат на предложените мероприятия за икономия на електрическа енергии, определя по-високото ниво на енергийна ефективност на процесите.
С Решение № Е-РД-16-179/29.03.2023 г. на ръководителя на Програмния оператор при Министерство на енергетиката 17 проектни предложения от общо 24 по малка грантова схема BGENERGY-2.003 „Енергийна ефективност в индустрията“ по Програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност и енергийна сигурност“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021г., получават безвъзмездна финансова помощ. Финансирането на проектните предложения е на обща стойност в размер на 5 838 181,47 лева или 2 985 014,79 евро. Помощта се предоставя за осъществяване на мерки за енергийна ефективност, с които да се постигне повишаване на ефективността на индустриалните процеси в производството на българските предприятия. Подобряването на енергийната ефективност в промишлеността ще окаже положително въздействие от гледна точка на икономическия растеж и създаването на нови работни места, а спестяването на енергия ще доведе и до спестяване на финансови ресурси. Проектът по настоящата процедура ще има принос към постигане на индикаторите посочени за изпълнение на резултатите по приоритетна ос: „Подобряване на енергийната ефективност в сградите, индустрията и общините“ по Програмата „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност“.
Бенефициент по проекта е „БАЛКАН БИО БГ” ЕООД в гр. Тетевен.
Ръководител на проекта на „Балкан Био БГ“ ЕООД е г-н Димитър Димитров, който е ръководил множество инфраструктурни проекти с предмет енергийна ефективност.
Сключеният договор за безвъзмездна финансова помощ с Министерство на енергетиката на РБългария е със срок на изпълнение 12 месеца, а размерът на безвъзмездната финансова помощ е 100% и възлиза на 325 537,00лв./без ДДС.
На 24 май всяка година в град Тетевен се провеждат редица събития, а едно от тях е детския футболен турнир „За купата на Кмета“. Той се проведе на Спортен комплекс „Тетевен 2009“ като бе открит от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, която е патрон на турнира.
Състезанието започна още на 23 май с приятелски мач между две от формациите на ФК „Бенковски“ – гр. Тетевен, а същинската част се състоя на следващия ден. Участие в турнира взеха отборите на – ФК „Светкавица“ – Градежница, с два състава – момичета и момчета, ФК „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен, ФК „Вихър“ – с. Глогово, ФК „Пещера“ – с. Галата и ФК „Озрен“ – с. Голям извор.
И тази година златните медали бяха спечелени от отбора на ФК „Озрен“, а на второ място се класира отборът на ФК „Вихър“. Бяха определени и две трети места, на които се класираха ФК „Георги Бенковски“ и ФК „Пещера“.
Медалите, купите, грамотите и индивидуалните награди бяха връчени от д-р Бояджиева.
На 27 май на пл. „Сава Младенов“ в гр. Тетевен местната рок група – “Оркестър без име”, отново зарадва ценителите на музиката със своя втори концерт.
Тетевенските музиканти създадоха невероятна атмосфера и настроение, радвайки своята публика. Сред присъстващите на събитието бе и кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, която заедно с присъстващите се наслади на изпълнените легендарни и неостаряващи български и чужди хитови парчета.
Концертът се проведе с помощта на Община Тетевен и бе част от културната й програма за месец май.
На 27 май в Голям извор се проведе традиционния събор на селото и второто издание на Празника на хляба, имащо за цел да съхрани и възроди местните традиции и обичаи. Събитията бяха организирани от кметство с. Голям извор и НЧ „Найден Григоров 1900“, със съдействието на Община Тетевен.
Откриването се състоя в центъра на селото от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и кмета на Голям извор – Илиян Маринов. Малко по-късно се проведе кулинарна изложба на хлебни изделия, на която местните хора демонстрираха своето майсторство в приготвянето на тестени изделия, по традиционни рецепти. Всички участници получиха грамоти за своето представяне от д-р Бояджиева и г-н Маринов.
По време на празника бяха изложени и щандове с продукти и изделия на български производители.
Събитието съвсем естествено намери своето място в Културния календар на Община Тетевен, защото идеята му стои близко до народната почит към насъщния и предава на поколенията вековното преклонение на народа ни пред хляба.
На 25 май в с. Рибарица, местността „Костина“, традиционно се проведе възпоменателен митинг, посветен на 147-та годишнина от Епилога на Априлското въстание и гибелта на войводата Георги Бенковски. Събитието събра множество хора от цяла България, дошли за се преклонят пред подвига и делото на героя и неговите съратници.
Намираме се на мястото, което се е превърнало в сцена на последните мигове от живота на Георги Бенковски. Трагичната съдба на големия революционер, патриот и най-вече българин, е останала в историята ни сякаш, за да ни напомня, че въпреки предателствата и малодушието на малцина, е имало велики хора като Бенковски. Хора, които са готови с цената на живота си да се борят за свободата, за идеалите, за бъдещето на идните поколения, за бъдещето на България, каза кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева в словото си към присъстващите.
С действията си в навечерието и хода на Априлското въстание Бенковски на практика показва, че е възможно човек да изостави сигурния живот в името на един висш и неразбиран от мнозина идеал… Бенковски се впуска безстрашно в боя, сякаш разбрал историческата важност на епохата, сякаш предвидил своята роля в нея, усещайки безсмъртието си, добави още д-р Бояджиева.
Главата е отсечена, но мислите и делата никога не ще се покосят. Пътят към войната и към свободата е написан с кръвта на хиляди саможертвени българи. Поклон пред делото на всички знайни и незнайни воини, дали живота си за свободата и независимостта на България, завърши кметът.
Приветствие към събралите се отправи и полк. проф. д-р Мануш Христов – декан на факултет „Авиационен“ на ВВВУ „Георги Бенковски“, а след него възпитаниците от Спортно училище „Георги Бенковски“ – гр. Плевен, положиха клетва.
Венци и цветя пред паметника на войводата бяха поднесени от името на Румен Радев – президент на Република България, министър-председателя – Гълъб Донев, Росен Желязков – председател на 49-то Народно събрание, адмирал Емил Ефтимов – началника на отбраната, Димитър Стоянов – министър на отбраната, Община Тетевен, ОбС-Тетевен, ВВВУ „Георги Бенковски“ – гр. Долна Митрополия, Областният управител на Ловеч, Кметство с. Рибарица, дружества, институции, политически партии, граждани и др.
Краят на събитието бе сложен от представители на клуб „Традиция“, които пресъздадоха последните минути от живота на Георги Бенковски и верните му спътници.
Сред присъстващите на събитието бяха зам.-кметовете на Община Тетевен – Тони Стоев и Борис Врабевски, председателят на ОбС – Тетевен – Мария Стойчева, кметът на с. Рибарица – Пенка Ганева и др.
На 24 май в град Тетевен се проведе тържествена заря – проверка, посветена на 147–та годишнина от Епилога на Априлското въстание и гибелта на войводата Георги Бенковски. Както всяка година, жители и гости на града сведоха глави пред паметта на загиналите герои, отдавайки почит към тяхната саможертва.
Пет века българската душа е напоена с мъка и гнет. Пет века тежки синджири виснат над нашия народ, но едно знаменито събитие през 1876г. променя съдбата ни. Това събитие, рожба на нашия народ, показа на Европа и Света, че България е жива и я има и повече не може да търпи потисниците си, че е готова на всичко за своята свобода и достойнство, каза кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева по време на своето приветствие към присъстващите.
Вече 147 години си спомняме с плам в сърцата за Априлската епопея. Спомняме си чутовния подвиг на нашите предци, на нашите герои, оставили най-милото си, дори живота си, за да тръгнат срещу тирана, за да ни има нас. Говорейки за Априлското въстание, не можем да пропуснем и името на Георги Бенковски, водачът на Хвърковатата чета, която разнесе пожара на това въстание из българската земя. Със своето безстрашие той се хвърля в боя за каузата, за Родината, за спасението, добави още кметът.
Тя завърши с думите, че всяка година, на този площад, отново възкръсват събитията от Април 1876 година и ние с чувство на патриотизъм и преклонение си спомняме българските възрожденци и революционери – Бенковски, Раковски, Ботев, Хаджи Димитър, Левски, Захари Стоянов, Каблешков, Волов както и за всички знайни и незнайни герои, жертвали живота си за отвоюването на свободата.
Приветствие към събралите се отправиха още Росица Кирова – зам.-председател на 49-то Народно събрание и полк. проф. д-р Мануш Христов – декан на факултет „Авиационен“ на ВВВУ „Георги Бенковски“.
Сред присъстващите на традиционната заря – проверка бяха народните представители Николай Нанков и Младен Маринов, инж. Светослав Славчев – Областен управител на област Ловеч, зам.-кметовете Тони Стоев и Борис Врабевски, Мария Стойчева – председател на ОбС-Тетевен.
Преди официалната част присъстващите се насладиха на музикалните изпълнения на Представителния духов оркестър на ВВС, а краят на вечерта бе сложен с красива и пъстра тържествена заря.
Поздравителни адреси бяха получени от: Румен Радев – президент на Република България, Росен Желязков – председател на 49-то Народно събрание, Иван Демерджиев – министър на вътрешните работи, Лазар Лазаров – министър на труда и социалната политика, д-р Асен Меджедиев – министър на здравеопазването, арх. Иван Шишков – министър на регионалното развитие и благоустройството, Христо Алексиев – министър на транспорта и съобщенията, инж. Благой Милев – директор на Югозападно държавно предприятие – Благоевград.