Те се запознаха отблизо с работата на журналистите и разгледаха студиата на свръхмодерния студиен комплекс
Щастливи и развълнувани от срещата с любимите си лица от малкия екран, учениците от 5-ти, 6-ти и 7-ми клас на ОУ „Христо Ботев“ от село Глогово, община Тетевен, разгледаха с любопитство новата сграда на NOVA, съобщиха от медията.
Учениците с интерес са направили обиколка на новия дом на телевизията, който разполага с впечатляваща архитектура и техника, създадена специално за производството на телевизионна и радиопродукция с най-високо качество.
На 10 май в гр. Тетевен се проведе кулинарното състезание „КУХНЯТА НА ЕВРОПА“. Събитието се организира от Община Тетевен и Европа директно Габрово, съвместно с РСО „Централна Стара планина“, по случай 9 май – Ден на Европа.
Водещи на събитието бяха директорът на ЦПЛР – Тетевен – Цеца Цакова и началникът на отдел „Хуманитарни дейности, спорт и туризъм“ – Камелия Кънчева, а сред присъстващите бяха Галина Михнева – ръководител на Европа директно Габрово и Мариела Петрова – изпълнителен директор на РСО „Централна Стара планина“.
В инициативата се включиха отбори от НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен, ПГ по СЕУ – гр. Тетевен, СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен, ОУ „Васил Левски“ – с. Голям извор, ОУ „Васил Априлов“ – с. Градежница. Всеки отбор представи своите ястия и отбеляза за коя част на Европа са характерни, как са приготвени и какви съставки са използвани.
В рамките на проявата бе представена кулинарна изложба, бяха изработена апликация с подправки, като се проведоха и няколко тематични игри – Европейски кулинарни региони, Подправките в европейската кухня, Дегустация със завързани очи и др.
Всички участници получиха предметни награди, а всяко училище – и грамота за участие.
Днес в гр. Тетевен бе открит националния етап на състезанието по „Горски многобой“ за учебната 2022/2023 г. Домакин на събитието е Националната професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Сава Младенов“, а организатор е Министерството на образованието и науката, в партньорство с Лесотехническия университет.
Честта да открие състезанието имаше директорът на НПГГСД „Сава Младенов“ – инж. Златина Каталиева. Присъстващите бяха поздравени и от г-жа Мария Стойчева – председател на ОбС – Тетевен, Димитър Здравков – началник на кабинета на Министъра на образованието и науката и инж. Стоян Тошев – изпълнителен директор на Изпълнителната дирекция на горите. В програмата по откриването се включиха и учениците от ОУ „Георги Бенковски“ – с. Черни Вит.
Сред присъстващите бяха още Борис Врабевски – зам.-кметът на Община Тетевен, Наталия Михалевска – директор на Дирекция образование на българите зад граница и Училищната мрежа към Министерството на образованието и науката, Камелия Шарабова – гл. експерт в Дирекция професионално образование и обучение към Министерството на образованието, д-р Иваничка Буровска – началник на Регионалното управление на образованието в Ловеч, , инж. Петър Петров – директор на Регионална дирекция по горите – Ловеч и др.
Състезанието се провежда за 15-ти път и има за цел да се осигури на учениците възможност да демонстрират придобитите практически знания и компетентности чрез участие в състезателни прояви от национален мащаб, да демонстрират постижения и готовност за упражняване на усвоената професия, да прилагат творчество при решаване на практически задания в конкретна ситуация, да осъществяват междуучилищно сътрудничество, съревнование и изява на професионално-личностни качества: комуникативност, трудова дисциплина, работа в екип, професионална етика.
Състезанието е разделено на два етапа: Първият се състои в пробягване на маршрут с дължина 2000 м. по пресечен терен, като по него са включени пунктове по отделни дисциплини. Вторият етап включва: Поваляне, кастрене, разкройване и кубиране на иглолистно дърво; Подготовка на бензиномоторен верижен трион за работа; Комбинирано рязане на шайби.
Участие в надпреварата ще вземат 7 отбора – Професионална лесотехническа гимназия „Никола Йонков Вапцаров“ – гр. Банско, Лесотехническа професионална гимназия – гр. Берковица, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ – гр. Варна, Национална професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ – гр. Велинград, Професионална гимназия по селско и горско стопанство – гр. Кърджали, Професионална гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“ – гр. Хасково и домакините от НПГГСД „Сава Младенов“.
На 13 и 14 май 2023г. в град Тетевен, за трета поредна година, ще се проведе състезанието TETEVEN KIDS DH 2023, което ще даде началото на Детските Даунхил Серии за годината. Събитието ще събере някои от най-бързите и талантливи деца и младежи в планинското колоездене от всички краища на България.
Състезанието в родния град на Световната и Европейска шампионка по спускане за 2021 и Европейска шампионка за 2022 година – Изабела Янкова, е с главен спонсор и съорганизатор Община Тетевен заедно с бащата на Изабела – Николай Янков и разбира се СК Райдърс Юнайтед.
Очакваме Ви да се позабавляваме и открием сезона заедно. Трасето е лесно, късо, скоростно и подходящо за всяка възраст, споделя самата Изабела Янкова. Тя благодари на всички спонсори, приятели и семейството си за организацията на събитието.
Наградите за победителите са сериозни, а томбола отново ще направи някой горд собственик на нов велосипед.
На 05 май, около 10.30ч., на ул. „Здравец“ в Тетевен полицейски автопатрул е спрял за проверка лек автомобил, с водач 19-годишен младеж. Водачът е тестван с техническо средство за наркотици, като пробата е дала положителен резултат за амфетамин и метамфетамин.
Задържан е за срок до 24 часа и му е издаден талон за медицинско изследване на кръвта. Работата по случая продължава, в РУ Ябланица е започнала проверка.
На 6 и 7 май село Галата отбеляза своя традиционен събор с много емоции, настроение и изяви. Както всяка година, част от програмата на празника бяха народните борби и детския футболен турнир, които са под егидата на кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева. Тя уважи празника на селото и отправи своите пожелания за здраве лично щастие, късмет и незабравими мигове към жителите и гостите на Галата.
На 6 май д-р Бояджиева присъства на детския футболен турнир, в който победител стана отборът на ФК „Озрен“ – Голям извор. На втора позиция се нареди тимът на ФК „Пещера“ – Галата, а третата позиция си разделиха отборите на ФК „Оряхово 2021“ – гр. Оряхово и ФК „Вихър“ – Глогово. Наградите на победителите бяха връчени от кмета на Тетевен, кмета на село Галата – Адриян Маринов и общинския съветник и организатор на турнира – Младен Младенов.
На следващия ден – 7 май, се проведе състезанието по народни борби, в което взеха участие състезатели както от община Тетевен, така и от други населени места. Надпреварата бе открита от д-р Бояджиева, а сред присъстващите бяха кметът на с. Галата, общински съветници, множество жители и гости на селото. Както всяка година, така и тази, се получи оспорвано и зрелищно състезание, носещо голям заряд и емоции.
Народните борби бяха в памет на Пенчо Шутев – дългогодишен състезател по борба, шампион на Р. България, участник в много държавни и международни турнири, първи треньор и създател на много таланти от с. Галата и околността.
На 6 май – Гергьовден, в деня на храмовия празник на Гложенския манастир, с тържествена церемония бе осветено знамето на село Гложене. Тя се състоя на пл. „Васил Йонков-Гложенеца“, а ритуалът бе извършен от Негово преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил.
За мен е чест да Ви приветствам в този ден, като вярвам, че това събитие ще обедини мечтите, стремежите на предците ни и нашите най-големи желания, каза кметът на Гложене – Красимир Николов.
Той отбеляза, че за създаването на знамето във времето са работили Георги Николов и Мартин Кунчев, а окончателният му вид е дело на художника Станислав Миков. Г-н Николов благодаря на всички тях от сърце, както и на Динко Давидов, който е дарил средствата за създаването му.
Огромна е както моята, така и благодарността на всички гложенци към Негово преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил, който прие да освети знамето ни, за да се превърне то от парче плат в символ и гордост на Гложене, каза още г-н Николов.
Гости на събитието бяха кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, Динко Давидов, художника Станислав Миков, жители и гости на село Гложене.
На 6 май, когато отбелязваме Гергьовден, храма в село Дивчовото “Св. Георги Победоносец” празнува своя празник. Заедно с това бе направен и курбан за здраве.
Празникът бе уважен от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, която заедно с кмета на селото – Атанас Атанасов, посетиха храма запалиха свещи и се помолиха за здраве и благоденствие.
Община Тетевен и Европа директно Габрово, съвместно с РСО „Централна Стара планина“, ще отбележат 9 май – Ден на Европа с кулинарно състезание „КУХНЯТА НА ЕВРОПА“.
Събитието ще се проведе на 10 май, от 11.30 ч., на пл. „Сава Младенов“ в гр. Тетевен.
В инициативата ще се включат отбори от училищата на територията на община Тетевен с до 4 участника. В рамките на проявата ще бъде представена кулинарна изложба, ще бъде изработена апликация с подправки, ще се проведат и няколко тематични игри като Европейски кулинарни региони, Подправките в европейската кухня, Дегустация със завързани очи и др.
В Европейската година на уменията участниците ще покажат своите своите кулинарни знания и умения, ще научат много нови неща.
На финала на проявата всички участници ще получат предметна награда, а всяка образователна институция – и грамота за участие.
През изминалата седмица, Община Тетевен и Лесотехнически университет (ЛТУ) – София подписаха едногодишен договор за провеждане на кандидат-инженерен стаж на студенти от специалност „Горско стопанство“ в Община Тетевен. Такъв договор бе подписан и през 2021 г., а както тогава, така и сега целта е затвърждаване на познанията и придобиване на практически умения от студентите за бъдещата им работа.
Кандидат-инженерният стаж е с продължителност шест работни седмици и се провежда в два периода – за редовно обучение – втората половина на месец март и месец април и задочно обучение – от месец юни до месец септември. Той е насочен към студенти с образователно квалификационна степен „бакалавър“, в дейност „Управление и стопанисване на общински гори“.
Факултетът по „Горско стопанство“ (ФГС) при ЛТУ подготвя „Програма за кандидат-инженерен стаж“ и представя списъците на студентите на Община Тетевен за съгласуване. От своя страна, Общината се задължава да осигури – условия за безопасна работа, съгласно нормативната уредба, съдействие за изпълнение на програмата, контрол върху трудовата дисциплина и съдействие при приемане на отчет за проведения стаж.
След приключване на стажа всеки студент представя и защитава писмен отчет пред ръководител дейности „Управление и стопанисване на общински гори /УСОГ/“ в Община Тетевен или упълномощен от него служител. Въз основа на защитата на отчета се изготвя атестат с броя на отработените дни и се поставя оценка за работата на стажанта.