вторник, юни 23, 2026

Областният управител свиква работна среща с институциите по подготовката на изборите

Работна среща с институциите, ангажирани с подготовката и провеждането на изборите на 2 април, свиква областният управител инж. Светослав Славчев. Тя ще се проведе на 9 март с участието на директорите на областната дирекция на МВР, териториалната дирекция „Национална сигурност“, регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, „Информационно обслужване“ – клон Ловеч, и председателя на Районната избирателна комисия.

Ще бъде обсъдена създадената досега организация и предстоящите ангажименти за организирането на честни и прозрачни избори. Очаквам пълна координация между ведомствата, ангажирани с провеждането на вота, за да бъде обезпечен изборният процес, както и да не бъдат допуснати нарушения на изборното законодателство, коментира областният управител.

Реклама

От днес до 9 март шофьорите да се движат с повишено внимание в тунел „Траянови врата“ на АМ „Тракия“ и в тунел „Витиня“ на АМ „Хемус“

От 7-ми до 9-ти март, в периода 8:30 ч. – 16:30 ч. движението в тръбата за Варна на тунел „Витиня“ на АМ „Хемус“ ще е в една лента. За изпълнение на дейности по текущ ремонт и поддържане се ограничава преминаването в аварийната и активната лента. Трафикът ще се осъществява в изпреварващата лента.

От днес до 9 ч. на 9 март ще бъде ограничено и движението в посока София в тунел „Траянови врата“ на АМ „Тракия“. Временната организация е за измиване на стените и пътната настилка на съоръжението. Трафикът ще преминава двупосочно в тръбата за Бургас, с по една лента във всяка посока.

Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание, като следват стриктно поставената пътна сигнализация и ограничението на скоростта до 50 км/ч.

Реклама

20-годишен от с. Галата се блъска в дърво. Тестът му за употреба на наркотици е отчел наличието на метамфетамин

На 06 март около 23.10ч. в РУ Тетевен е получен сигнал за пътен инцидент в града. Автопатрул на място е установил, че 20-годишен от с. Галата при управление на лек автомобил е напуснал пътното платно и се е ударил в дърво.

Водачът не е пострадал. Полицейските служители са забелязали, че в купето на превозното средство са разпилени 8 опаковки сгънати по специфичен начин. Общото бруто тегло на веществото е 1.87 грама. Последвал е оглед на местопроизшествието, а водачът е тестван за употреба на наркотични вещества, като техническото средство е отчело наличие на метамфетамин.

Издаден му е талон за медицинско изследване и е задържан в РУ Тетевен за срок  до 24 часа.

Реклама

Община Тетевен отбеляза националния празник 3-ти март

На 3-ти март българският народ отбелязва своя национален празник. Тази година се навършват 145 години от подписването на Санстефанския мирен договор, с който се слага край на петвековното турско робство, а България възкръсва отново на картата на Европа.

Празничният ден в град Тетевен започна с панихида в двора на църквата „Св. Всях Светих“. След службата, пред паметника на загиналите руски войни за свободата на Тетевен, бяха поднесени цветя в знак на признателност към героизма и саможертвата на сражавалите се от името на: Община Тетевен, ОбС – Тетевен, ДГ „Васил Левски“ – гр. Тетевен, ДГ „Незабравка“ – Тетевен, ДГ „Слънце“ – с. Градежница, ДГ „Детелина“ – Тетевен, НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен, СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен, НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен, ПГ по СЕУ – гр. Тетевен, НЧ „Съгласие – 1869 г.“ – Тетевен, Исторически музей – Тетевен, СОСЗР и СВВБ – Тетевен, Национална асоциация Сигурност, НД „Традиция“, РСПБЗН – Тетевен, политически партии, граждани и др.

Програмата продължи с шествие от църквата до пл. „Сава Младенов“, където тържествено бе издигнато знамето на Република България от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева.

Трети март е ден от календара на българската история, който носи тежестта от битките и пролятата кръв за нашето освобождение. Ден, в който развяваме българското знаме и отдаваме почит на безстрашните герои, дали живота си в името на нашата свобода. 145 години, в които никога не сме забравяли храбрите подвизи на славния и борбен български народ, изпълнени с върховна саможертва, каза д-р Бояджиева в своето слово към присъстващите.

Вечна слава и дълбок поклон към всички безсмъртни и велики герои, осеяли с костите си родната земя, за да бъдем свободни и щастливи днес! Трябва да бъдем горди с кръвта, която тече във вените ни – на един славен и борбен народ, каза още кметът.

В програмата по случай 3-ти март взе участие и МВГ „Вежен“ – Тетевен, а краят й бе сложен с празничен концерт на оркестър „Плам“.

На събитието присъстваха зам.-кметовете на Община Тетевен – Борис Врабевски, Тони Стоев и Красимир Красимиров, председателят на ОбС – Тетевен – Мария Стойчева, общински съветници, ученици и учители, граждани и гости на града.

Реклама

За Националния празник транзитното движение през Шипка ще се пренасочва към Прохода на Републиката

За честването на Националния празник на Република България на връх Шипка от 20 ч. на 2 март до 18 ч. на 3 март ще бъде ограничено двупосочното транзитно преминаване на превозни средства през Шипченския проход по път I-5/Е-85/ Габрово – връх Шипка – Казанлък.

Както всяка година транзитният трафик ще се насочва по път II-55 през Прохода на Републиката по маршрута: Русе – Велико Търново – Дебелец – Проход на Републиката – Гурково и обратно.

Шофьорите от област Габрово и пътуващите от северозапад могат да ползват маршрута: Габрово – Трявна – Белица – Вонеща вода – Проход на Републиката и обратно.

За област Стара Загора движението ще преминава към Прохода на Републиката по маршрута: път I-6 Калофер – Казанлък – път II-55 – Гурково – Проход на Републиката – Велико Търново и обратно, като пренасочването ще става при пътен възел „Мъглиж“ (пресичането на път I-5 с път I-6).

Ограничението не важи за организирания междуградски автобусен транспорт.

За участниците в честването на 3 март движението ще се организира:

  • От 6 ч до 12:30 ч се осигурява еднопосочно движение на автомобилите от град Габрово и град Казанлък към връх Шипка, като паркирането ще се извършва по разпореждане на органите на ОД на МВР-Габрово и МВР-Стара Загора;
  • От 12:30 ч. до 18 ч. автомобилите ще преминават еднопосочно от връх Шипка до град Габрово и град Казанлък.
Реклама

Отбелязваме 222 г. от опожаряването на Тетевен от кърджалиите

Днес – 1-ви март, се навършват 222 г. от опожаряването на Тетевен от кърджалиите. Това е най-черната дата в историята на града – близо 5 000 души са избити и изклани, а след погрома оцеляват няколко стари къщи и манастира „Свети Илия“.

В знак на признателност бяха поднесени цветя пред паметния знак „1801г.“ от името на Община Тетевен и Исторически музей – Тетевен. На преклонението присъстваха зам.-кметът на Община Тетевен – Борис Врабевски, Цонка Петкова – директор на Исторически музей – Тетевен, служители на общинска администрация.


1 март 1801 г. – ОПОЖАРЯВАНЕТО НА ТЕТЕВЕН ОТ КЪРДЖАЛИИТЕ

ХVІІ и ХVІІІ в. са период на разцвет на Тетевен – в икономическо и културно отношение. Хората от съседните селища започват да го наричат „Алтън Тетевен, алтън кьой” (Златен Тетевен, златно селище).

Този „златен” Тетевен привлича погледа на кърджалиите и на 1 март 1801 г. градът е опожарен почти до основи. Близо 5 000 души са избити и изклани, останалите забягват в различни краища на България и извън нея.

Привлечени от богатствата на Тетевен, кърджалиите правят няколко опита да влязат в града откъм с. Гложене. Преди това изпращат известие за откуп до местните първенците, което те отхвърлят. В замяна на това тетевенци правят укрепления и поставят стражи на местата, откъдето предполагат, че могат да влязат разбойниците. Озлобени от отказа, кърджалиите се връщат в Гложене, и през Градежница и Бабинци атакуват Тетевен.

Според спомените на дядо Ничо Удренов Табака, свидетел на събитията, и според народните песни от този период, жестокостта на кърджалиите била предизвикана и от факта, че смели тетевенци (Дели Пало, Дишо Гложков, Димо Гагов и др.) организират чети и успяват до освободят пленените при първите набези моми и невести.

1 март 1801 г. – най-черният ден в историята на Тетевен. За него четем в летописите на поп Грозю и поп Велчо. Нахлуването на кърджалийската орда става с обичайната за случая тържественост: биене на барабани и свирене на музика. Обзетото от ужас население прибира по-ценните си вещи и покъщнина и хуква към околните и непристъпни върхове, за да търси спасение, а по-смелите грабват оръжие, за да продължат борбата. Част от жителите, милеещи за домовете си, остава в града, надявайки се на милостта на нападателите, но веднага след влизането си в града, кърджалиите започват своята вакханалия. Докато една част от тях грабят, друга тръгва да преследва избягалите. Според преданията част от местното население бяга през Козница до Платуница, друга към Джедвар, а трета търси защита на непристъпния Трескавец. Кърджалиите обсаждат върха и чакат да настъпи глад и обсадените да се предадат. Една хитрост ги спасява: събират по малко от хранителните припаси на всяко семейство и нахранват до насита едно теле, след това го хвърлят от скалата. Храната, която се показва от търбуха на животното, заблуждава кърджалиите, („че ако те хранят и добитъка си с жито и царевица, сигурно имат храна в изобилие за себе си”) и те напускат обсадата.

Три седмици кърджалиите колят и грабят в Тетевен. И след всичко това пристъпват към унищожението на Тетевен с огън. Градът е запален от няколко места и вероятно е изгорял бързо, като се има предвид, че къщите му са били предимно дървени и застроени близо една до друга. Изгаря и църковният храм. Като по чудо оцеляват манастирът „Св. Илия”, Йорговата къща и няколко къщи в махала „Манастирски дол“, които, според преданията, са спасени от българин-кърджалия от тази махала (Караджи Асан – Сокол, възпят в едноименната поемата и на чието име е наречена местността Соколов зъб).

Разорен и опустошен, Тетевен дълго време се съвзема. Още повече, че голяма част от останалите живи тетевенци напускат града. Някои заминават и се установяват в „мирната земя Влашка”, предимно в градовете Слатина, Крайова, Питещи, Александрия и Турну Мъгурели. Според Мильо П. Табаков в Крайова и Слатина е имало улици, наречени „Тетевянолуй” (Тетевенска). Друга част от жителите та Тетевен се преселват в Южна Русия – с. Терновка, Херсонска губерния. Много тетевенци остават и в селата по пътя за Румъния – Кула, Зайчар и Велики извор.

Възстановяването на града, особено през първите две – три десетилетия, върви сравнително бавно. Едва в едно писание от 1835 г. четем: „Тетевен, велико село без турци, посред тече Вита река…”, т.е. Тетевен вече заема подобаващото му се място. През 1846 г. завършва и строителството на църквата „Св. Всях Светих”, на мястото на опожарения стар храм. Изграждането се извършва с доброволен труд и дарени средства от тетевенци, в т.ч. и от тези, които живеят извън града. Веднага след построяването на църковния храм започва и строежът на мъжкото класно училище в двора на църквата.

Постепенно се възраждат занаятите, откриват се първите частни училища, оживява се търговията и Тетевен тръгва напред.

Реклама

Арка с червени и бели балони зарадва тетевенци по случай 1-ви март

Младежите от трите средни училища на град Тетевен, които са представители на БМЧК – Тетевен, зарадваха жителите на града като украсиха арка с червени и бели балони и раздадоха мартеници по повод Баба Марта, с пожелания за здраве и щастие.

Доброволците и дори самата Баба Марта закичиха с мартеници кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и си пожелаха много здраве, щастие и незабравими мигове с любимите хора.

Първи март е един от най–любимите празници на малки и големи. С него ние поставяме символичното начало на новата стопанска година, пролетта и прераждането на природата.

На този ден всеки се окичва не само с мартениците, които най–близките хора са му подарили, но и с усмивка и надежда за едно ново, по–добро начало.

Реклама

В училищата от община Тетевен бяха изнесени лекции на тема „Агресията в училище“

Училищният тормоз и насилие постепенно се осъзнава като един от най-важните проблеми на съвременните образователни системи. Важно е чрез превантивни мерки и сътрудничество по прилагането на механизъм за противодействие на училищния тормоз между учениците да се намали агресивното поведение сред учащите се, да се преодолее страха, създавайки пространство, в което да се чувстват сигурни да говорят по темите свързани с тормоза.

В противодействие на агресията сред учениците в училищата от община Тетевен, по покана на МКБППМН, се изнесоха лекции с интерактивни игри на тема „Агресията в училище“. Лектор бе г-жа Мария Михайлова – магистър по клинична психология с практически стаж в Le centre „Alfred Binet“ и Le centre de psychanalyse et de psychothérapie „Evelyne et Jean Kestemberg“, Париж, Франция.

16 години г-жа Михайлова е част от екипа на Института по психология – МВР. В професионалното портфолио на г-жа Михайлова е обучение по „Водене на преговори“, реализирано от  Отдела по водене на преговори на Академията на ФБР на САЩ, към който е и сертифициран преговарящ. 

Сертифициран обучител е към Дейл Карнеги България, методолог и супервизор, разработващ и провеждащ интерактивни обучения по програми и проекти, финансирани от Европейския съюз. Работи също към Дружеството на психолозите в България.

Г-жа Михайлова вярва, че въвлечеността в творчески проекти, позволяващи споделянето на креативни идеи и решения е ключово за ефективността и удовлетвореността на всеки един отделен човек. Това е и в основата на обмяната на опит с жени лидери от Кралство Мароко през последните 5 години, където има възможността да затвърждава веруюто си, че няма невъзможни неща. 

Учениците с интерес изслушаха основните фактори причини за агресията в училище, видовете агресия и причини за агресивно поведение, симптоми за агресивност, как да реагираме и избягваме ситуации на агресия и при нужда към кого да се обърнем. Дискутираха се проблемите относно повишаване на агресивното поведение сред учащите и начините за намаляване на агресията.

Разширяването на знанията на учениците, за същността и последствията от тормоза и агресията има за цел да създаде атмосфера на доверие и толерантност в училищата и да бъдат сведени до минимум проявите на тормоз и насилие сред учениците от общината.

Реклама

Програма по случай Националния празник на България – 3-ти март

По случай Националния празник на България – 3-ти март, Община Тетевен организира програма, с която да бъде почетена паметта на героите, дали живота си за освобождението.

Програма:

  • 10.30 ч. – Панихида пред паметника на загиналите за освобождението на Тетевен руски войни в двора на църква ,,Св. Всех Святих“ – гр. Тетевен;
  • 10.50 ч. – Шествие до пл. „Сава Младенов“;
  • 11.15 ч. – Тържествено издигане на знамето на Република България на пл. „Сава Младенов“;
  • 11.30 ч. – Празничен концерт на оркестър „Плам“
Реклама

Община Тетевен отбеляза Световния ден за борба срещу тормоза в училище

МКБППМН при Община Тетевен организира кампания срещу насилието с разнообразни мероприятия като се обявиха категорично срещу проявите на агресия и тормоз. В кампанията се включиха училищата на територията на общината, както и детските градини „Незабравка“ и „Детелина“, работещи с ЦПЛР – Тетевен.

В България Световният ден против тормоза в училище се отбелязва от 2012 година. В последната сряда от месец февруари деца от цялата страна символично изразяват своята позиция и казват заедно: “Не на насилието в училище”.         

Жертва на тормоз в училище стават момчета и момичета, независимо от тяхната възраст, показват статистиките по темата.

Различните форми на агресия трябва да бъдат остро осъждани и да се търси начин за преустановяването им, необходима е активна работа с децата, които са жертва и с тези, които причиняват агресия. 

Целта е да се намерят оптимални форми за подобряване на училищната среда, както и да се предотвратят агресивните прояви на малолетни и непълнолетни. 

Инициативите в общината имат за цел да напомнят, че от всички ни зависи какъв ще бъде животът ни занапред! Всички ние, обединени срещу насилието и тормоза, сме силата, която може да направи този свят по-добър!

Реклама

Времето

Тетевен
предимно ясно
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
94 %
1.3kmh
18 %
вт
26 °
ср
23 °
чт
26 °
пт
27 °
сб
21 °