Работна среща с институциите, ангажирани с подготовката и провеждането на изборите на 2 април, свиква областният управител инж. Светослав Славчев. Тя ще се проведе на 9 март с участието на директорите на областната дирекция на МВР, териториалната дирекция „Национална сигурност“, регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, „Информационно обслужване“ – клон Ловеч, и председателя на Районната избирателна комисия.
Ще бъде обсъдена създадената досега организация и предстоящите ангажименти за организирането на честни и прозрачни избори. Очаквам пълна координация между ведомствата, ангажирани с провеждането на вота, за да бъде обезпечен изборният процес, както и да не бъдат допуснати нарушения на изборното законодателство, коментира областният управител.
От 7-ми до 9-ти март, в периода 8:30 ч. – 16:30 ч. движението в тръбата за Варна на тунел „Витиня“ на АМ „Хемус“ ще е в една лента. За изпълнение на дейности по текущ ремонт и поддържане се ограничава преминаването в аварийната и активната лента. Трафикът ще се осъществява в изпреварващата лента.
От днес до 9 ч. на 9 март ще бъде ограничено и движението в посока София в тунел „Траянови врата“ на АМ „Тракия“. Временната организация е за измиване на стените и пътната настилка на съоръжението. Трафикът ще преминава двупосочно в тръбата за Бургас, с по една лента във всяка посока.
Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание, като следват стриктно поставената пътна сигнализация и ограничението на скоростта до 50 км/ч.
На 06 март около 23.10ч. в РУ Тетевен е получен сигнал за пътен инцидент в града. Автопатрул на място е установил, че 20-годишен от с. Галата при управление на лек автомобил е напуснал пътното платно и се е ударил в дърво.
Водачът не е пострадал. Полицейските служители са забелязали, че в купето на превозното средство са разпилени 8 опаковки сгънати по специфичен начин. Общото бруто тегло на веществото е 1.87 грама. Последвал е оглед на местопроизшествието, а водачът е тестван за употреба на наркотични вещества, като техническото средство е отчело наличие на метамфетамин.
Издаден му е талон за медицинско изследване и е задържан в РУ Тетевен за срок до 24 часа.
На 3-ти март българският народ отбелязва своя национален празник. Тази година се навършват 145 години от подписването на Санстефанския мирен договор, с който се слага край на петвековното турско робство, а България възкръсва отново на картата на Европа.
Празничният ден в град Тетевен започна с панихида в двора на църквата „Св. Всях Светих“. След службата, пред паметника на загиналите руски войни за свободата на Тетевен, бяха поднесени цветя в знак на признателност към героизма и саможертвата на сражавалите се от името на: Община Тетевен, ОбС – Тетевен, ДГ „Васил Левски“ – гр. Тетевен, ДГ „Незабравка“ – Тетевен, ДГ „Слънце“ – с. Градежница, ДГ „Детелина“ – Тетевен, НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен, СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен, НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен, ПГ по СЕУ – гр. Тетевен, НЧ „Съгласие – 1869 г.“ – Тетевен, Исторически музей – Тетевен, СОСЗР и СВВБ – Тетевен, Национална асоциация Сигурност, НД „Традиция“, РСПБЗН – Тетевен, политически партии, граждани и др.
Програмата продължи с шествие от църквата до пл. „Сава Младенов“, където тържествено бе издигнато знамето на Република България от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева.
Трети март е ден от календара на българската история, който носи тежестта от битките и пролятата кръв за нашето освобождение. Ден, в който развяваме българското знаме и отдаваме почит на безстрашните герои, дали живота си в името на нашата свобода. 145 години, в които никога не сме забравяли храбрите подвизи на славния и борбен български народ, изпълнени с върховна саможертва, каза д-р Бояджиева в своето слово към присъстващите.
Вечна слава и дълбок поклон към всички безсмъртни и велики герои, осеяли с костите си родната земя, за да бъдем свободни и щастливи днес! Трябва да бъдем горди с кръвта, която тече във вените ни – на един славен и борбен народ, каза още кметът.
В програмата по случай 3-ти март взе участие и МВГ „Вежен“ – Тетевен, а краят й бе сложен с празничен концерт на оркестър „Плам“.
На събитието присъстваха зам.-кметовете на Община Тетевен – Борис Врабевски, Тони Стоев и Красимир Красимиров, председателят на ОбС – Тетевен – Мария Стойчева, общински съветници, ученици и учители, граждани и гости на града.
За честването на Националния празник на Република България на връх Шипка от 20 ч. на 2 март до 18 ч. на 3 март ще бъде ограничено двупосочното транзитно преминаване на превозни средства през Шипченския проход по път I-5/Е-85/ Габрово – връх Шипка – Казанлък.
Както всяка година транзитният трафик ще се насочва по път II-55 през Прохода на Републиката по маршрута: Русе – Велико Търново – Дебелец – Проход на Републиката – Гурково и обратно.
Шофьорите от област Габрово и пътуващите от северозапад могат да ползват маршрута: Габрово – Трявна – Белица – Вонеща вода – Проход на Републиката и обратно.
За област Стара Загора движението ще преминава към Прохода на Републиката по маршрута: път I-6 Калофер – Казанлък – път II-55 – Гурково – Проход на Републиката – Велико Търново и обратно, като пренасочването ще става при пътен възел „Мъглиж“ (пресичането на път I-5 с път I-6).
Ограничението не важи за организирания междуградски автобусен транспорт.
За участниците в честването на 3 март движението ще се организира:
От 6 ч до 12:30 ч се осигурява еднопосочно движение на автомобилите от град Габрово и град Казанлък към връх Шипка, като паркирането ще се извършва по разпореждане на органите на ОД на МВР-Габрово и МВР-Стара Загора;
От 12:30 ч. до 18 ч. автомобилите ще преминават еднопосочно от връх Шипка до град Габрово и град Казанлък.
Днес – 1-ви март, се навършват 222 г. от опожаряването на Тетевен от кърджалиите. Това е най-черната дата в историята на града – близо 5 000 души са избити и изклани, а след погрома оцеляват няколко стари къщи и манастира „Свети Илия“.
В знак на признателност бяха поднесени цветя пред паметния знак „1801г.“ от името на Община Тетевен и Исторически музей – Тетевен. На преклонението присъстваха зам.-кметът на Община Тетевен – Борис Врабевски, Цонка Петкова – директор на Исторически музей – Тетевен, служители на общинска администрация.
1 март 1801 г. – ОПОЖАРЯВАНЕТО НА ТЕТЕВЕН ОТ КЪРДЖАЛИИТЕ
ХVІІ и ХVІІІ в. са период на разцвет на Тетевен – в икономическо и културно отношение. Хората от съседните селища започват да го наричат „Алтън Тетевен, алтън кьой” (Златен Тетевен, златно селище).
Този „златен” Тетевен привлича погледа на кърджалиите и на 1 март 1801 г. градът е опожарен почти до основи. Близо 5 000 души са избити и изклани, останалите забягват в различни краища на България и извън нея.
Привлечени от богатствата на Тетевен, кърджалиите правят няколко опита да влязат в града откъм с. Гложене. Преди това изпращат известие за откуп до местните първенците, което те отхвърлят. В замяна на това тетевенци правят укрепления и поставят стражи на местата, откъдето предполагат, че могат да влязат разбойниците. Озлобени от отказа, кърджалиите се връщат в Гложене, и през Градежница и Бабинци атакуват Тетевен.
Според спомените на дядо Ничо Удренов Табака, свидетел на събитията, и според народните песни от този период, жестокостта на кърджалиите била предизвикана и от факта, че смели тетевенци (Дели Пало, Дишо Гложков, Димо Гагов и др.) организират чети и успяват до освободят пленените при първите набези моми и невести.
1 март 1801 г. – най-черният ден в историята на Тетевен. За него четем в летописите на поп Грозю и поп Велчо. Нахлуването на кърджалийската орда става с обичайната за случая тържественост: биене на барабани и свирене на музика. Обзетото от ужас население прибира по-ценните си вещи и покъщнина и хуква към околните и непристъпни върхове, за да търси спасение, а по-смелите грабват оръжие, за да продължат борбата. Част от жителите, милеещи за домовете си, остава в града, надявайки се на милостта на нападателите, но веднага след влизането си в града, кърджалиите започват своята вакханалия. Докато една част от тях грабят, друга тръгва да преследва избягалите. Според преданията част от местното население бяга през Козница до Платуница, друга към Джедвар, а трета търси защита на непристъпния Трескавец. Кърджалиите обсаждат върха и чакат да настъпи глад и обсадените да се предадат. Една хитрост ги спасява: събират по малко от хранителните припаси на всяко семейство и нахранват до насита едно теле, след това го хвърлят от скалата. Храната, която се показва от търбуха на животното, заблуждава кърджалиите, („че ако те хранят и добитъка си с жито и царевица, сигурно имат храна в изобилие за себе си”) и те напускат обсадата.
Три седмици кърджалиите колят и грабят в Тетевен. И след всичко това пристъпват към унищожението на Тетевен с огън. Градът е запален от няколко места и вероятно е изгорял бързо, като се има предвид, че къщите му са били предимно дървени и застроени близо една до друга. Изгаря и църковният храм. Като по чудо оцеляват манастирът „Св. Илия”, Йорговата къща и няколко къщи в махала „Манастирски дол“, които, според преданията, са спасени от българин-кърджалия от тази махала (Караджи Асан – Сокол, възпят в едноименната поемата и на чието име е наречена местността Соколов зъб).
Разорен и опустошен, Тетевен дълго време се съвзема. Още повече, че голяма част от останалите живи тетевенци напускат града. Някои заминават и се установяват в „мирната земя Влашка”, предимно в градовете Слатина, Крайова, Питещи, Александрия и Турну Мъгурели. Според Мильо П. Табаков в Крайова и Слатина е имало улици, наречени „Тетевянолуй” (Тетевенска). Друга част от жителите та Тетевен се преселват в Южна Русия – с. Терновка, Херсонска губерния. Много тетевенци остават и в селата по пътя за Румъния – Кула, Зайчар и Велики извор.
Възстановяването на града, особено през първите две – три десетилетия, върви сравнително бавно. Едва в едно писание от 1835 г. четем: „Тетевен, велико село без турци, посред тече Вита река…”, т.е. Тетевен вече заема подобаващото му се място. През 1846 г. завършва и строителството на църквата „Св. Всях Светих”, на мястото на опожарения стар храм. Изграждането се извършва с доброволен труд и дарени средства от тетевенци, в т.ч. и от тези, които живеят извън града. Веднага след построяването на църковния храм започва и строежът на мъжкото класно училище в двора на църквата.
Постепенно се възраждат занаятите, откриват се първите частни училища, оживява се търговията и Тетевен тръгва напред.
Младежите от трите средни училища на град Тетевен, които са представители на БМЧК – Тетевен, зарадваха жителите на града като украсиха арка с червени и бели балони и раздадоха мартеници по повод Баба Марта, с пожелания за здраве и щастие.
Доброволците и дори самата Баба Марта закичиха с мартеници кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и си пожелаха много здраве, щастие и незабравими мигове с любимите хора.
Първи март е един от най–любимите празници на малки и големи. С него ние поставяме символичното начало на новата стопанска година, пролетта и прераждането на природата.
На този ден всеки се окичва не само с мартениците, които най–близките хора са му подарили, но и с усмивка и надежда за едно ново, по–добро начало.
Училищният тормоз и насилие постепенно се осъзнава като един от най-важните проблеми на съвременните образователни системи. Важно е чрез превантивни мерки и сътрудничество по прилагането на механизъм за противодействие на училищния тормоз между учениците да се намали агресивното поведение сред учащите се, да се преодолее страха, създавайки пространство, в което да се чувстват сигурни да говорят по темите свързани с тормоза.
В противодействие на агресията сред учениците в училищата от община Тетевен, по покана на МКБППМН, се изнесоха лекции с интерактивни игри на тема „Агресията в училище“. Лектор бе г-жа Мария Михайлова – магистър по клинична психология с практически стаж в Le centre „Alfred Binet“ и Le centre de psychanalyse et de psychothérapie „Evelyne et Jean Kestemberg“, Париж, Франция.
16 години г-жа Михайлова е част от екипа на Института по психология – МВР. В професионалното портфолио на г-жа Михайлова е обучение по „Водене на преговори“, реализирано от Отдела по водене на преговори на Академията на ФБР на САЩ, към който е и сертифициран преговарящ.
Сертифициран обучител е към Дейл Карнеги България, методолог и супервизор, разработващ и провеждащ интерактивни обучения по програми и проекти, финансирани от Европейския съюз. Работи също към Дружеството на психолозите в България.
Г-жа Михайлова вярва, че въвлечеността в творчески проекти, позволяващи споделянето на креативни идеи и решения е ключово за ефективността и удовлетвореността на всеки един отделен човек. Това е и в основата на обмяната на опит с жени лидери от Кралство Мароко през последните 5 години, където има възможността да затвърждава веруюто си, че няма невъзможни неща.
Учениците с интерес изслушаха основните фактори причини за агресията в училище, видовете агресия и причини за агресивно поведение, симптоми за агресивност, как да реагираме и избягваме ситуации на агресия и при нужда към кого да се обърнем. Дискутираха се проблемите относно повишаване на агресивното поведение сред учащите и начините за намаляване на агресията.
Разширяването на знанията на учениците, за същността и последствията от тормоза и агресията има за цел да създаде атмосфера на доверие и толерантност в училищата и да бъдат сведени до минимум проявите на тормоз и насилие сред учениците от общината.
По случай Националния празник на България – 3-ти март, Община Тетевен организира програма, с която да бъде почетена паметта на героите, дали живота си за освобождението.
Програма:
10.30 ч. – Панихида пред паметника на загиналите за освобождението на Тетевен руски войни в двора на църква ,,Св. Всех Святих“ – гр. Тетевен;
10.50 ч. – Шествие до пл. „Сава Младенов“;
11.15 ч. – Тържествено издигане на знамето на Република България на пл. „Сава Младенов“;
МКБППМН при Община Тетевен организира кампания срещу насилието с разнообразни мероприятия като се обявиха категорично срещу проявите на агресия и тормоз. В кампанията се включиха училищата на територията на общината, както и детските градини „Незабравка“ и „Детелина“, работещи с ЦПЛР – Тетевен.
В България Световният ден против тормоза в училище се отбелязва от 2012 година. В последната сряда от месец февруари деца от цялата страна символично изразяват своята позиция и казват заедно: “Не на насилието в училище”.
Жертва на тормоз в училище стават момчета и момичета, независимо от тяхната възраст, показват статистиките по темата.
Различните форми на агресия трябва да бъдат остро осъждани и да се търси начин за преустановяването им, необходима е активна работа с децата, които са жертва и с тези, които причиняват агресия.
Целта е да се намерят оптимални форми за подобряване на училищната среда, както и да се предотвратят агресивните прояви на малолетни и непълнолетни.
Инициативите в общината имат за цел да напомнят, че от всички ни зависи какъв ще бъде животът ни занапред! Всички ние, обединени срещу насилието и тормоза, сме силата, която може да направи този свят по-добър!