вторник, юни 23, 2026

ЦИК ще назначи РИК – Ловеч, партиите се споразумяха само за председател

След като партиите не се разбраха на проведените днес консултации, съставът на Районната избирателна комисия (РИК) в Ловеч ще бъде определен от Централната избирателна комисия (ЦИК). До споразумение не се стигна, тъй като и „Продължаваме промяната“, и „Възраждане“, и „Демократична България“ държаха на своето предложение за зам.-председател – съответно Ивелина Иванова, Евгения Иванова и Клара Баросова. А ДПС и „БСП за България“ поискаха секретарското място, като издигнаха кандидатурите на Севдие Кулаалиева и Петко Петков.

Партиите обаче приеха единствената номинация за председател, направена от коалиция ГЕРБ-СДС, и така начело на РИК – Ловеч, отново ще застане Валентина Недялкова.

Иначе РИК се състои от 13 членове, включително председател, двама зам.-председатели и секретар, като се спазва съотношението между партиите и коалициите: за ГЕРБ-СДС – 4-има членове, за „Продължаваме промяната“ – 3-има, за ДПС – 2-ама, за „Възраждане“ – 1, за „БСП за България” – 1, за „Демократична България – Обединение“ – 1, и за „Български възход“ – 1.

Консултациите за състава на РИК с представителите на парламентарно представените партии и коалиции в 48-ото Народно събрание бяха свикани днес от областния управител инж. Светослав Славчев във връзка с насрочените на 2 април избори.

Протоколът от проведените консултации е изпратен на ЦИК, откъдето се чака решението за назначаването на РИК – Ловеч.

Реклама

Областният управител насрочи за 5 февруари консултациите за състава на РИК – Ловеч

Консултации за състава на Районна избирателна комисия (РИК) – Ловеч, във връзка с насрочените на 2 април парламентарни избори свиква областният управител инж. Светослав Славчев. Той кани представителите на парламентарно представените партии и коалиции в 48-ото Народно събрание.

Консултациите ще се проведат на 5 февруари в зала 101 на областната администрация от 10.30 ч. В тях може да участват и други партии, които не са парламентарно представени.

Реклама

Двама мъже от Тетевен са задържани за кражба на ламарина

Двама мъже от Тетевен, на възраст 32 и 18 години, са установени след проведени оперативно-издирвателни мероприятия от служителите на РУ Тетевен, като съпричастни към извършването на кражба на 12 листа ламарина от покрива на едноетажна сграда в града.

Кражбата е извършена в периода от 24 до 31 януари 2023 год., а отнетата ламарина е открита и иззета по съответния ред. По случая е образувано досъдебно производство и РУ Тетевен продължава работа.

Реклама

38-годишен от с.Глогово е задържан в РУ Тетевен за притежание на незаконно огнестрелно оръжие

Вчера, служители на местното районно управление са спрели за проверка лек автомобил, управляван от 44-годишен мъж от Глогово и пътник 38-годишен жител на същото село. При проверка на превозното средство полицейските служители са открили гладкоцевно ловно оръжие, с неустановен сериен номер, като пътникът в превозното средство е информирал, че е негово и не притежава документи, каквито се изискват по закон.

По случая в РУ Тетевен е започнало бързо производство, а мъжът е задържан за срок до 24 часа. Работа по случая продължават служителите на РУ Тетевен.

Реклама

Проведе се заседание на Общинския съвет за намаляване на риска от бедствия на територията на община Тетевен

На 27 януари се проведе заседание на Общинския съвет за намаляване на риска от бедствия на територията на община Тетевен, на което бе разгледан и приет Годишният план за намаляване на риска от бедствия и организиране на дейностите за защита на населението при бедствия и аварии през 2023 г.

Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, откри срещата и благодари на всички за проявената отговорност и ангажираност към работата на съвета.

Кметът отбеляза още, че приемането на плана има за цел да постигне правилно функциониране на системата за защита при бедствия, чрез създаване на по-добра координация и разпределение на отговорностите по изпълнението на дейностите, свързани с превенцията, готовността, реакцията и възстановяването при бедствия, с по-активно участие на всички заинтересовани страни на национално, регионално и местно ниво.

Плана не е константа и може да бъде променян във времето, каза зам.-кметът Борис Врабевски. Той допълни, че ще се разчита на кметовете по населени места своевременно да подават сигнали, по които да бъдат взети бързи и адекватни действия.

Годишният план за намаляване на риска от бедствия и организиране на дейностите за защита на населението при бедствия и аварии за 2023г. има за цел да създаде ефективна организация в Община Тетевен за осигуряване защитата на населението, инфраструктурата и националното стопанство при възникване на бедствия. Чрез него се цели още да се осигури организирането и контрола на превантивна дейност, с оглед недопускане и намаляване на последиците от бедствия, както и да се улесни управлението на процесите за подпомагане и възстановяване при бедствия.

Планът предвижда и повишаването на подготвеността на институциите и населението за защита и самозащита при бедствия, осигуряване на готовността на органите на управление в общината и населението за поведение и ефективни действия за защита и помощ в засегнатите райони от бедствени ситуации, организация, координация и ръководство на звена, службите и структурите на Единната спасителна система (ЕСС) при подготовката за реагиране при бедствия и при необходимост за провеждане едновременно на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи (СНАВР) от две или повече нейни части и др.

С реализирането на Годишния план и конкретните дейности, заложени в него, рискът от идентифицираните съществени опасности за общината ще бъде намален или ликвидиран. Това от своя страна ще доведе до намаляване броя на потенциално застрашени или пострадали хора, минимизиране на здравния и екологичния риск, запазване целостта на инфраструктурата, понижаване загубите за културното и историческо наследство и т.н.

На заседанието присъстваха още зам.-кметът – Красимир Красимиров, ст. експерт ССИ, ОМП, МИС и БК в Община Тетевен – Петър Кавалски, началникът на РСПБЗН – Тетевен – гл. инсп. Николай Христов, директорът на МБАЛ – Тетевен – Михаил Николовски, началникът на РУ Тетевен – гл. инспектор Илия Нешев, кметове на кметства и кметски наместници, представител на ВиК и др.

Реклама

Ученици от СУ „Георги Бенковски“ проведоха своята практика в Община Тетевен

През изминалата седмица, ученици от СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен посетиха Община Тетевен и по-точно отдел „Местни данъци и такси“, където проведоха своето практическо занятие на тема: „Данъци и такси съгласно ЗМДТ, данъчно задължени лица, видове данъци и такси събирани от общините, регистрация и срокове“.

Те бяха посрещнати от началника на отдела – Искра Иванова, която ги запозна с дейността на отдела, както и с други интересни и полезни практики, чрез които учениците да разширят своята подготовка и да придобият практически познания в тази област.

Младежите проследиха някой от процесите на работещите в отдела и взеха активно участие в практическото занятие.

Реклама

Кметът на Община Тетевен проведе среща с директора на НПГГСД „Сава Младенов“ и партньори на училището по международен проект

Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева се срещна с директора на НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен – Инж. Златина Каталиева и партньори на училището по проект по Еразам + – „Добри практики в използването на дигитални образователни ресурси в професионалното образование в областта на горското стопанство и околната среда“.

В работата по проекта НПГГСД „Сава Младенов“ си партнира с Фондация „Avantia“ от Испания, Дружество „Bodi svetloba“ от Словения и Професионална и техническа гимназия Gürpınar – Истанбул, Турция.

Д-р Бояджиева приветства присъстващите и отбеляза, че това е един изключително полезен и вълнуващ проект, насочен към развитието на учениците и техния потенциал.

Много се радвам, че именно училище от гр. Тетевен е привлякло Вашият интерес, като се надявам да продължите успешно това сътрудничество и занапред, каза още д-р Бояджиева.

Гостите отбелязаха, че са избрали НПГГСД „Сава Младенов“ като партньор на база на предишни впечатление, както и от факта, че училището е надеждно и перспективно.

Те представиха накратко проекта, като отбелязаха, че в самото началото той е бил онлайн, а след време се е разширил. В рамките на проекта вече са се провели и няколко работни срещи, в които всеки от участниците е представил своите добри практики.

Целта на проекта е да се съберат повече ресурси и иновации, които да имат отношение към природата и да бъдат използвани от възможно повече училища.

Гостите благодариха за приемствеността и подчертаха, че е изключително важно информацията за проекта да се разпространява и достига до повече хора и училища, които да се запознаят с това какво се извърша и какви са неговите ползи.

По време на срещата бе представено и партньорството между Община Тетевен и НПГГСД „Сава Младенов“ в реализирането на дуално обучение, което да осигури на учениците практически знания и умения по изучаваните специалности и да се адаптират по-лесно към работната среда след завършване на училище.

Проектът има за цел да отговори на необходимостта от прилагане на иновативни методически стратегии в професионалното образование. В срок от две години партньорите идентифицират добри практики за използване на нови технологии в секторите на горското стопанство, околната среда и в професионалното образование. Продукт на проекта е банка от образователни ресурси, които да се използват в професионалното образование. Създал се е стабилен консорциум, който обобщава добрите практики в четирите държави и има за цел да ги разпространи и мултиплицира.

Като част от проекта ще се проведат 4 работни срещи, а всяка организация представя събраната информация. Първата работна среща между партньорите се е провела в Любляна, Словения през март 2022г. Втората среща се е провела през юли 2022г. в Истанбул, Турция, а НПГГСД „Сава Младенов“ е домакин на сегашната трета по ред среща. Заключителната среща ще се проведе в Испания.

Реклама

2892-ма в област Ловеч са сменили личния си лекар за 2022 г.

Личния си лекар са сменили през 2022 г. 2892-ма души в област Ловеч, съобщават от Районната здравноосигурителна каса (РЗОК). От тях 2493-ма са се регистрирали в РЗОК, 399 са се преместили в друга здравна каса, а 200 са дошли в Ловеч с направен избор за смяна на джипи. Общият брой на осъществилите избор по пациентска листа, тоест с личен лекар в област Ловеч, за 2022 г. е 123 159, от които 100 611 са здравноосигурени, а 22 548 неосигурени.

През изминалата година от РЗОК са извършили 617 пълни, тематични и по жалби и сигнали проверки. 121 са те на лекари за специализирана извънболнична медицинска помощ, 198 на лекари за първична извънболнична помощ и 136 на стоматолози. Направени са 25  проверки на медицински центрове, 14 на лаборатории, 70 на болници и 53 на аптеки. За констатирани нарушения са наложени санкции в размер на 76 380 лв. Установени са и неправомерно получени суми, които подлежат на възстановяване, в размер на 118 хил. лв.

Реклама

За късмета да случиш на преподавател

Автор: Анелия Славейкова

Когато си роден в семейството на лесовъди от Тетевен, обучението и професионалната ти реализация е в много голяма степен е предопределена. Точно тази неизбежност е споходила Александра Иванова – една от стипендиантките на Националния ловно – рибарски съюз „Съюз на ловците и риболовците в България”, която се обучава в Лесотехнически университет в София.

Нейният дядо – Иван Христов и баща й Христо Христов са били лесовъди, които са възпитали у Александра и брат й Иван любовта към гората. От майка си Илияна Христова, която е педагог по образование и призвание, наследяват влечението да научават новостите от книгите и научно да си ги обясняват. Затова и двете деца в семейството, точно като бащата Христо и дядото Иван, завършват  националната професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване в Тетевен.

Алекс е първата във фамилията, която надгражда в областта на горското стопанство. За разлика от своя брат, който избира правото, като обучение и реализация, тя завършва бакалавърската степен в образованието си по специалността „Горско стопанство” в Лесотехнически университет. 

За това, че е стипендиант на НЛРС-СЛРБ научава от публикация във Фейсбук на Студентския съвет в ЛТУ. Признателна е и казва: „Стипендията ми дава стимул да продължа да се занимавам с това, което правя в момента и ми доставя голямо удоволствие.”

По време на това си обучение в трети курс на учебна практика по ловно стопанство в учебното опитно горско стопанство на ЛТУ в Юндола доц. Стоян Стоянов така увлекателно разказвал за ловното стопанство, че Алекс решава да продължи да се обучава и след като се дипломира като бакалавър.

„Доц. Стоянов беше този, който ме увери, че заедно ще се справим. Той е единственият човек в университета, който ми подаде ръка.”, благодарна е за подкрепата Алекс.

Сега тя се обучава във втори курс на магистърската програма „Ловно и рибно стопанство”  на ЛТУ и пише дипломна работа  на тема: „Плътност и структура на популацията на благороден елен на територията на ДЛС „Воден-Ири Хисар”, а доц. Стоянов е неин научен ръководител. Това лято е извършила своята теренна работа, като заедно с доц. Стоян Стоянов, гл. ас. Градимир Груйчев и част от екипа на ТП ДЛС Воден – Ири Хисар са поставили фотокапани в стопанството. Така е станало възможно събирането на информация за научното изследване, което подготвя в момента. Дипломната работа е на етапа на обработка на данните със специализиран софтуер, а защитата е планирана за месец март 2023г.

Остава й още да стане ловец. Вече е подала документи и щом се дипломира ще започне усилена подготовка за успешно полагане на държавните практически изпити за придобиване правото на лов. От декември 2022г. работи в регионалната дирекция по горите в Ловеч като старши горски инспектор. Освен, че й е напрегнато от новата работа и новото обкръжение, в което се реализира професионално, е и малко разочарована, че не ходи на терен в гората.

Александра Иванова и научният й ръководител доц. Стоян Стоянов поставят фотокапани в ДЛС „Воден – Ири Хисар”, като част от теренната работа за придобиване на магистърска степен от обучението по „Ловно и рибно стопанство”

По време на залесяване за Седмицата на гората със своя баща Христо Христов

Когато не е в гората Алекс изглажда и така зешеметяващо

На първия си групов лов на дива свиня, на който младата надежда в ловното и рибното стопанство е все още само гонач.

Реклама

Кметове от област Ловеч се срещнаха с ръководството на “Електрохолд България”

Кметове и представители на общини от Ловешка област поставиха пред регионалните мениджъри на „Електрохолд България“ ЕООД проблемите с електрозахранването в региона. Срещата бе инициирана от областния управител на Ловеч инж. Светослав Славчев, предаде БТА.

Кметът на Община Троян Донка Михайлова каза пред медиите след срещата, че проблемите се поставят за пореден път. „Първият и най-важен е безконтролните и без видима причина прекъсвания на електрическия ток, макар и за кратко. Вторият проблем е свързан с поддържането на сервитутите около инфраструктурните съоръжения, особено в планинската част на нашата община“, посочи кметът. 

Другите два поставени от нея проблеми са комуникацията между дружеството и гражданите при спирането на тока и нереализираните инвестиции, за които е поет ангажимент от “Електрохолд България”.  

Кметът на Община Априлци Тихомир Кукенски добави, че в града има лъчево захранване и при проблем с някоя точка от лъча, токът спира навсякъде.

Представителите на електроразпределителното дружество отказаха да коментират с мотива, че не са оторизирани да дават изявления пред медиите.

Областният управител Светослав Славчев уточни, че жалбите за проблеми със захранването са десетки и сподели какво са отговорили от дружеството. „Отговориха, че дружеството полага грижи за подмяна, за обслужване на линиите, за подобряване на качеството, но отчитат като проблем и това, че е нараснало потреблението в някои жилищни райони, а в същото време електропреносната мрежа е остаряла и не е изчислена за по-високи мощности. Тепърва предстои подновяване, преизчисление на мощностите и подобряване на качеството. Те препоръчаха, където има проблеми гражданите да подават жалби“, посочи Славчев.

На срещата е уточнено още при проблеми със захранването кметовете да уведомяват регионалните мениджъри на дружеството за по-бързото им отстраняване.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно облачно
16.9 ° C
16.9 °
16.9 °
89 %
1.8kmh
62 %
вт
27 °
ср
24 °
чт
26 °
пт
28 °
сб
26 °