Апелативната прокуратура във Велико Търново ще иска по-тежки присъди за екскмета на Тетевен Милен Милев и заместникът му Детелин Пърлев. 7 години след обвиненията в длъжностни престъпления делото тръгва на втора инстанция в Търново идната седмица, предаде 24 часа.
През юли т.г. окръжният съд в Ловеч получи условна присъда от 3 години. Отнема му се правото и да заема държавна и общинска длъжност.
Заместникът му Детелин Пърлев, обвинен по същото дело, получи също условна присъда от 2 години лишаване от свобода. Двамата трябва да заплатят и разноски по делото.
Милев бе признат за виновен, че в качеството си на длъжностно лице – председател на Управителния съвет на общинска фондация „Тома Васильов“, в периода 15 април – 29 декември 2009 г. е присвоил 72 хиляди лева, собственост на фондацията. По това време Милев е бил и председател на Общинския съвет в Тетевен. Средствата са върнати до приключване на съдебното следствие.
Подсъдимият е признат за невинен, че не взел решение за откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка за доставка на хранителни продукти в заведенията на бюджетна издръжка на територията на Община Тетевен, с цел да набави имотна облага за фирма, като от деянието да са настъпили значителни вреди за Община Тетевен в размер на 369 202 лева.
Неговият тогавашен заместник Детелин Пърлев бе признат за виновен за документни престъпления. Издал 657 броя неистински заповеди.
По делото на първа инстанция са проведени над 200 заседания, приложени са 33 тома доказателства в досъдебното производство и 18 тома в съдебното.
Делото в Апелативен съд – Велико Търново е образувано на основание протест от Окръжна прокуратура – Ловеч и въззивни жалби от подсъдимите.
На 17 декември на площад „Сава Младенов“ се даде началото на традиционния Коледен базар в Тетевен. В него се включиха над 30 участника, сред които детски градини, училища, читалища, центрове, занаятчии и жители от цялата община.
Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и народният представител – Младен Маринов бяха сред посетителите на базара. Те направиха обиколка на всички щандове, на които бяха изложени най-различни артикули, играчки, коледни сувенири, хранителни продукти, дървени и шивашки изделия, като повечето от тях бяха ръчно изработени.
Коледният базар в Тетевен вече се утвърди като една традиция, която се припознава от все повече хора. Тази година участниците са се увеличили, което може само да ни радва и да ни кара да очакваме още повече участници догодина, каза д-р Бояджиева.
Коледният базар прави хората по-весели и усмихнати, по-безгрижни и не толкова сериозни. Той изпълва със светлина и ухание на доброта и топлота, предавайки истинският коледен дух, добави д-р Бояджиева.
Кметът поздрави всички участници в базара, отбелязвайки инициативността, креативността и уменията им, с които са създали своите невероятни коледни артикули.
На 17 декември в гр. Тетевен официално бе открит обновеният централен градски площад „Сава Младенов“. Той бе изцяло ремонтиран по проект „Реконструкция, благоустрояване и подобряване на физическата среда на „Централен градски площад“ и изграждане на фонтан с водни ефекти и художествено оформление, гр. Тетевен, етап І“, финансиран по подмярка 7.2 от ПРСР 2014-2020 г. и „Реконструкция на „Централен градски площад“, гр. Тетевен- етап II – финансиран със собствени средства.
Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева преряза лентата с представител на фирмата изпълнител, а специален гост на събитието бе народният представител – Младен Маринов. Сред присъстващите бяха и зам.-кметовете Тони Стоев и Борис Врабевски, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, граждани и др. В програмата по откриването участие взе и Етрополската духова музика.
Днес тук ни събира поредният приятен повод от историята на Тетевен – а именно успешното завършване на проекта за ремонт и благоустрояване на централния градски площад „Сава Младенов“, каза д-р Бояджиева.
Тя допълни, че ремонтът на централния градски площад е бил от важно обществено значение и е дълго чакан от тетевенци, но обещанието вече е факт. Днес проектът е успешно реализиран, като от една страна успяхме да запазим максимално автентичния дух и традиции на град Тетевен, а от друга осъвременихме и адаптирахме центъра, съобразно нуждите на населението, каза още д-р Бояджиева.
Днес, когато откриваме новия площад, следвайки заветите на будните тетевенци от миналото, ние продължаваме да градим Тетевен – с работа, с ентусиазъм, с желание и с много любов, а той става все по-красив и привлекателен, подчерта кметът.
Д-р Бояджиева отправи и поздрави към присъстващите по повод настъпващите коледни и новогодишни празници.
Реализацията на проекта придаде на пл. „Сава Младенов“ модерна визия и облик, които допринасят за разнообразяването на ежедневните форми за отдих, както и за повишаването на социалните контакти и оживлението в центъра на града.
Финансирането на етап 1 е в размер на 924 120, 05 лв. без ДДС, а на етап 2 – 257 952, 52 лв. без ДДС. Част от строително-монтажните работи по благоустрояване и реконструкция на площада включваха подмяна на старата настилка с нови бетонни плочи, блокчета и павета за пешеходно движение, замяна на съществуващите правилни геометрични фигури от мрамор с такива, отговарящи на новата концепция – изпълнени от термолющен гранит. Използваните настилки са противоплъзгащи и с товароносимост за пешеходен и автомобилен трафик, с оглед нуждите по нея да преминават различни товарни автомобили – за монтаж на сцени, временни постройки и други, а също и на пожарни коли, почистваща техника. Съществуващата растителност е запазена и обогатена с нова, а същевременно се изградиха нови зелени площи, зони за активна и пасивна почивка, както и зона за сезонни събития и преместваеми търговски обекти. Монтиране е и модерна изцяло самопочистваща се тоалетна.
Два са съществените нови акценти в оформянето на площадното пространство. Единият е изграждането на фонтан с водни ефекти с кът за отдих в близост до него. Водният ефект на фонтана е стъпаловиден, целящ да пресъздаде идеята на планинския масив, който се издига южно от площада и към който има пряка видимост, а също така e и елемент от герба на град Тетевен.
Вторият акцент на проектната разработка обхваща самото площадно пространство. Там в своя блясък се разгръща характерната за района автентична шевица от тетевенски килими, предоставена от Градски исторически музей – Тетевен. Мащабът на фигурите е подбран така, че да се възприема както от човешки ръст, така и от птичи поглед. Този детайл е изпълнен от бетонни блокчета тип паве в различни цветове, за да бъде пресъздаден колоритът на тетевенските килимени черги.
Детската площадка бе разширена, изграден бе комбиниран детски кът със съоръжения, подходящи за деца от различни възрасти, както и за деца с увреждания. Поставена е и ударопоглъщаща настилка.
Цялото обзавеждане в зоните за отдих е подменено с ново. Целта е новите седящи места да бъдат оптимален брой, за да могат да бъдат използвани и по време на мероприятия, благодарение на амфитеатралното си разположение. Елементите на градското обзавеждане са подбрани така, че да са устойчиви на вандализъм и кражба. Изграждано е ново осветление – 4 броя високи осветителни тела за осветяване на площадното пространство при необходимост и допълващи декоративни градински осветителни тела в класически стил.
Монтирани са и няколко чешми, тип фонтанки и система за капково напояване на растителността, а с оглед осигуряване на достъпна среда са предвидени изискуемите съоръжения – рампи за достъп и тактилни плочи за незрящи.
Преди да се извърши подмяна на настилката в участъка от ул. „Иван Вазов“ до музея, бе направен ремонт на водопровода, съвместно с ВиК – Ловеч, като тази дейност не е част от проекта.
След получен на 14 декември сигнал и последвали незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, служители на РУ Тетевен са установили двама 16-годишни младежи, от град Севлиево и град Перник, като извършители на кражба на 5 медни котли, от къща в землището на Тетевен.
Вещите предмет на престъпление са намерени и иззети по съответния ред, а по случая в РУ Тетевен е образувано досъдебно производство и работата продължава.
На 15 декември Черни Вит отбеляза своя празник – Подписването на Указ № 557 от Княз Фердинанд за обявяването на селото за самостоятелна единица – Община. Тази година се навършват 108 години от историческото събитие.
Честването започна в храм „Успение Богородично” в центъра на селото, където се проведе празнична служба и водосвет за здраве. Специални гости бяха кметът на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева и председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева. Кметът на с. Черни Вит – инж. Цветослава Христова, поздрави присъстващите, сред които бяха Данчо Тонев и Цветан Димитров – бивши кметове на селото. Тя припомни на всички събитията около паметния момент с подписването на Указ №557, след което обяви най-младия жител на Черни Вит – Цветина Генова, както и най-възрастните – Мария Гетова и Павел Стоев.
Д-р Бояджиева също отправи своите приветствия, след което връчи букет и поздравителен адрес на г-жа Христова. След нея това направи и г-жа Стойчева.
Събитието завърши пред църквата, където самодейците от НЧ „Христо Смирненски 1925“, с. Черни Вит зарадваха присъстващите със своите музикални изпълнения.
На 14 декември тетевенските огнеборци отбелязаха 90 години от създаването на пожарното дело в града. Събитието се проведе в салона на Община Тетевен и започна с музикален поздрав от децата от ДГ „Васил Левски“ – гр. Тетевен. След тях кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, връчи плакет и поздравителен адрес на началника на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“/РСПБЗН/, гр. Тетевен – инж. Николай Христов и поздрави всички пожарникари с юбилея им.
През далечната 1932 г. е учредено първото обединение на пожарникарите в Тетевен, а оттогава поколения наред дават своя принос за просперитета на пожарната сигурност като гаранция за ефективна борба с огнената стихия, каза д-р Бояджиева.
Радвам се, че тук работят изключителни хора и професионалисти като Вас. Ясно осъзнавам колко е отговорна Вашата работа и Ви благодаря за всеотдайността, с която я изпълнявате. Пожарната служба във Ваше лице е гарант за сигурност и надеждност. Уверено мога да заявя, че партньорството ни е безупречно и съм убедена, че то ще остане такова и занапред, подчерта кметът.
Вие доказахте, че да бъдеш пожарникар е не само професия, а и призвание, което всеки от Вас носи в сърцето си. Без почивка, до пълно изтощение, Вие се борите с огнените стихии, което понякога остава скрито и недооценено. Но искам да знаете, че всички ние – жителите на община Тетевен, ценим високо Вашия труд и саможертва в името на нашето спокойствие, отбеляза д-р Бояджиева.
На събитието присъстваха още гл. инсп. Александър Дамянов – Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, директорът на РД ПБЗН-Ловеч комисар Владимир Кацарски, зам.-кметовете Борис Врабевски и Красимир Красимиров, директорът на ДГС – Тетевен – инж. Дочо Дочев, началниците на пожарните служби в Троян – гл. инспектор Петър Петров и Ловеч – гл. инспектор Явор Абаджиев, директорът на СУ „Георги Бенковски“ – Маринела Маркова, бивши и настоящи служители на местната пожарна, граждани.
Събитието продължи с очерк на инж. Николай Христов, които запозна присъстващите със събитията, довели до създаването на първата доброволно сформирана пожаро-спасителна дружинка, нейната история, развитие, членове и създатели, стигайки до наши дни. Той показа стари фотографии и представи любопитни факти, които провокираха интереса на присъстващите.
Пожарното дело в България има богата история и достижения, сравними в много отношения с развитите европейски страни. Редица поколения са дали своя принос за просперитета на пожарната сигурност като гаранция за ефективна борба с огнената стихия, каза инж. Христов.
Той премина през годините назад, за да ни припомни за ключово събитие, което е крайъгълен камък за основополагането и развитие на пожарното дело в града ни. Това е пожарът в манастира „Св. Илия“ през 1932 г. Тогава, поради липса на техника, училището заедно с всичко каквото е било в него изгаря, а каменната манастирската църква оцелява. Този инцидент подканя Никола Йотов /инициатор, един от създателите и председател на доброволно пожаро-спасителна дружинка „Спасител“/ да започне да събира доброволци, а такива не са липсвали. Записали са се около 54 души и така е била образувана дружината и сложено началото на пожарното дело в Тетевен.
Дружината е просъществувала 3-4 години. През 1934 г. заедно с политическите партии в страната са забранени и всички обществени организации. Така завършва този своеобразно да го наречем първи етап в развитие на пожарната охрана на гр. Тетевен.
След 1944 г. в страната започва коренна реорганизация на противопожарната охрана, а през 1946 г. е приет Закон за противопожарната защита (ЗПЗ), с който противопожарната охрана в страната е одържавена и е реорганизиран фонд „Пожарно дело“. През 1946-47 год. започва изграждането на противопожарната охрана в системата на МВР.
В Тетевен пожарната се настанява в сградата, която е ползвана и за конак по време на турското робство, още и за Околийско управление, комисарство и др. и се представлява само от Васил Лалев. В последствие на това място е изградена новата сграда на бившия „Стройрайон“, а сега там е жилищна сграда.
През 1950 година пожарната е настанена в сградата на „Районна пътна служба“, а през 1994 г. се премества в сградата на бившата „Организация за съдействие на отбраната“, където е и до днес. В началото на осемдесетте години на миналия век е имало проект за изграждане на нова сграда за пожарната, намираща се в началото на града, но този проект така и не е осъществен.
Служителите преминали през редиците на службата са се стараели да работят съвестно. Затова всички, които са работили в миналото в противопожарната охрана и тези, които сега дават своя принос в благородното дело, заслужават признание, подчерта инж. Христов.
Справянето в екстремни ситуации и себеотрицанието доказват безстрашието и професионализма на тетевенските пожарникари. Те жертват живота си с едничката цел да бъдат полезни на другите. Да си пожарникар не е професия. Това е призвание – или го носиш в сърцето, или просто го нямаш, завърши началникът на РСПБЗН – Тетевен.
Последваха поздрави от гл. инсп. Александър Дамянов, комисар Владимир Кацарски, СУ „Георги Бенковски“ – Тетевен, НЧ „Съгласие 1869“ – Тетевен, а след тях звучаха музикалните изпълнения на МВГ „Вежен“ – Тетевен.
В края на събитието инж. Николай Христов връчи плакети на бившите и настоящи служители за значим принос в развитието на пожарното дело в община Тетевен. Плакети бяха връчени и на д-р Бояджиева, г-н Врабевски, г-н Красимир Красимиров и др.
На 14 декември в салона на Община Тетевен се проведе първа работна среща на заинтересованите страни по международния проект: „Подкрепа за вземане на решения за политиката и управлението на опазване и възстановяване на горското биоразнообразие в Европа: компромиси и полезни взаимодействия във връзката между горите, биологичното разнообразие, климата и водите (BIOCONSENT)“. Той е финансиран от Фонд „Научни изследвания“ по програма BiodivRestore на ERA-NET, а обект на проучване са Общините Тетевен и Велинград.
Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, поздрави присъстващите и откри срещата. Тя отбеляза, че е изключително радостна от факта, че ръководителят на проекта – проф. д-р Иван Палигоров, се е спрял именно на община Тетевен като обект на изследване.
Водещ на събитието бе инж. Цветомир Симеонов – ръководител дейност „Управление и стопанисване на общинските гори“ при Община Тетевен, а сред участниците бяха кметове на кметства и кметски наместници, представители на РИОСВ – Плевен, РДГ – Ловеч, ТП ДГС – Тетевен, служители на общинска администрация и др.
Лесотехническият университет и партньорите по проекта – университети и институти от Германия, Швеция, Австрия, Испания и Финландия, са провокирани да работят по темата, защото биологичното разнообразие е под нарастваща заплаха въпреки амбициозните политики и цели за опазване на природата на глобално равнище и на равнище ЕС. Намаляването на биологичното разнообразие и деградацията на екосистемите продължават с тревожни темпове, особено в горските екосистеми, които приютяват 80% от сухоземното биологично разнообразие по света.
Амбициозните цели за опазване и възстановяване не са достатъчни, за да променят настоящата тенденция. Съществуват силни социално-екологични и политически зависимости, отнасящи се до биологичното разнообразие, горите, климата и водите. Това предполага съгласувани действия и политики на международно, национално и местно ниво.
Собствениците на гори, мениджърите, ползвателите и другите заинтересовани лица са под влияние на разнородни фактори и са принудени да правят компромиси между различните политически и управленски цели в условия на несигурност.
Основният принос на проекта BIOCONSENT е в подкрепа при вземане на решения за опазването и възстановяването на горското разнообразие в Европа под формата на знания, методи за прогнозиране ефекта от въвеждане на алтернативни политики, инструменти за моделиране на количествения израз на резултатите от прилагане на алтернативни управленски форми и препоръки за политики.
Целта, която екипът от ЛТУ под ръководството на проф. д-р Иван Палигиров и консорциумът от университети си поставят, е да се справят с тези пропуски чрез разработването и предоставянето на подкрепа за вземане на решения, която ще позволи постигането на целите на ЕС и Целите за устойчивото развитие по отношение на биоразнообразието.
Работата по проекта ще бъде своеобразно продължение на изследванията по проект „Интегрирано, ориентирано към бъдещето управление на горските ландшафти в Европа“ (INTEGRAL), завършен през 2015 г.
Екипът по проекта се надява да получи подкрепа и съдействие за работа заедно с всички заинтересовани страни на територията на община Тетевен. Предвижда се провеждане на поредица от работни срещи със заинтересованите страни, както и тематични срещи с представители на РДГ, ДГС и УСОГ, със собственици на гори или техни представители, с представители на заинтересованите институции и др.
Горите и ресурсите от тях осигуряват съществен дял от бита и поминъка на жителите от община Тетевен. Всички имаме обща отговорност за по-доброто бъдеще на региона, като се осигури опазването и възстановяването на биоразнообразието на горите, намаляване влиянието върху измененията в климата, подобряване качеството на водата и въздуха и осигуряване на устойчиво и многофункционално използване на горите в интерес на обществото.
На 12.12.2022 г. в рамките на провеждащата се специализирана полицейска операция срещу престъпленията, свързани с наркотици, служители на РУ МВР – Тетевен са извършили претърсване на адрес в село Голям Извор, общ. Тетевен. На един от етажите в къщата, в затворено помещение, е установена работеща инсталация, предназначена за отглеждане на култивирани растения от вида на конопа. Инсталацията е снабдена с лампи, захранващи блокове и таймери за регулиране на процеса на осветление, отопление и напояване.
Намерени са 81 саксии със засадени в тях растения от рода на конопа, с различна височина от 0,61 до 1,20 метра, като при направен полеви тест са реагирали положително на наркотичното вещество канабис. В хода на процесуално-следствените действия, на различни места в имота, полицаите са намерили и иззели още 14,556 кг суха зелена тревиста маса, опакована в различни по размер чували, реагираща при направения полеви тест отново на канбис.
Наркотичните вещества, както и цялото оборудване, са иззети по съответния ред.
42-годишен мъж е задържан за срок до 24 часа в РУ МВР – Тетевен, а по случая е образувано досъдебно производство по чл. 354а ал.3 и чл.354в ал.1 от НК. Разследването продължава под ръководството на Районна прокуратура-Ловеч.
Утре се навършват 90 години от създаването на пожарното дело в град Тетевен. По този повод районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението” – гр. Тетевен отправя покана към гражданите да заповядат на събитие, посветено на годишнината.
Мероприятието ще се състои на 14 декември от 17.00ч. в салона на Община Тетевен.
На 9 и 10 декември в гр. Тетевен се проведе 27-ят Международен турнир по футзал за ветерани. Той е под патронажа на кмета на Община Тетевен – Д-р Мадлена Бояджиева и се организира от СК „Олимпиец“ – гр. Правец и Община Тетевен.
Турнирът официално бе открит от д-р Мадлена Бояджиева, която поздрави участниците и сподели своята радост от факта, че турнирът се е превърнал в традиция, която всяка година привлича голям брой участници от цялата страна в Тетевен. На откриването присъстваше и зам.-кметът на Община Тетевен – Красимир Красимиров.
В състезанието се включиха седем отбора – СК „Олимпиец“, „Успех“, „Бойчиновци“, „Златия“, „Динамо“, „Темида“ и КОМ 98.
След редица зрелищни битки и интересни игрови ситуации победител в турнира стана отборът на „Темида“, а второто място бе за играчите от отбора на „Успех“. На трето място завърши тимът на СК „Олимпиец“, а четвъртата позиция остана за клуб „Златия“.
Наградите бяха връчени от кмета на Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и зам.-кмета – Красимир Красимиров, като двамата пожелаха на всички здраве и светли коледни и новогодишни празници.