Украинските граждани на територията на област Ловеч са 210. Това стана ясно по време на заседание днес на областния съвет по сигурността, свикан от областния управител инж. Светослав Славчев по разпореждане на министър-председателя. В община Ловеч са петима, в община Троян – 33-има плюс един временно пребиваващ, в община Тетевен – 168, и в община Луковит – трима.
Изясняването на броя на пребиваващите към момента и възможностите за настаняване в областни, общински и ведомствени сгради са нужни за планиране на допълнителни дейности по приемане и интегриране на украински граждани в България.
На заседанието днес стана ясно, че общините не разполагат с подходящ собствен фонд за предоставяне на подслон. Единствено от община Тетевен обявиха, че военно-почивният комплекс в с. Рибарица, база на изпълнителната агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“, може да поеме още 60 души, там в момента се намират 166-има.
За пореден път Община Тетевен даде изява на събитието АРТ ПЛЕНЕР – ВИЛА ЧЕРВЕН. В периода 22-25.09 2022г. художничките Милена Атанасова и Милена Стамболийска, със съдействието на НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен, проведоха творчески работилници в училището и в салона на Общината.
По време на пленера, на деца от 3 клас бе представена текстилна техника „Сухо плъстене на вълна“, което е нещо като „рисуване“ с вълна и вълнени конци. В залата на Община Тетевен бе показана и друга много интересна за учениците техника – „Сито печат“ върху текстил или в случая ленени торбички, които децата изработиха сами и си взеха за спомен.
След големия интерес от страна на деца, родители и учители, Милена Стамболийска ще проведе още няколко часа с децата от 3-ти и 4-ти клас. Групата ММ предложиха да направят мобилно ателие и да посетят училища от селата в община Тетевен в края на учебната 2022г.
На 25 септември в с. Гложене бе открита новата „Зона за детски игри на открито“. Тя бе реализирана чрез дарителска кампания и одобрен проект в рамките на националната кампания „Чиста околна среда – 2022“, на тема „Обичам природата – и аз участвам“, организирана от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) към МОСВ.
На събитието присъстваха: кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, председателят на ОбС – Тетевен – Мария Стойчева, кметът на с. Гложене – Красимир Николов, проф. Атанас Семов, инициативната група на майките от с. Гложене и много дечица, доброволците работили по проекта, представители на Сдружение за възраждане и Европейско Развитие на с. Гложене, жители и гости на селото.
Това е прекрасен пример за добро взаимодействие между местната власт в лицето на Община Тетевен и Кметство с. Гложене и гражданите, каза д-р Бояджиева при откриването.
Благодаря на родителите на деца от селото за тяхната инициатива и успешна работа, на гложенци за тяхната подкрепа, както и на всички частни лица, фирми и неправителствени организации, съпричастни към реализирането на този проект, добави още кметът.
С реализацията на проекта бе облагороден общински терен, разположен до стадиона в селото, който бе превърнат в място за детски игри на открито. С него се цели да се насърчи физическата активност, връзката с природата и прякото общуване между децата, както и да се стимулира местното население да опазва и поддържа чиста околната среда около облагородената зона.
Идеята за изграждане на зоната за игри в селото започна с набиране на финансови средства чрез Коледната благотворителна кампания на местните жители през 2021г. След проведени разговори с кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и факта, че събраните средства са крайно недостатъчна за изграждане на модерна детска площадка за игра, бе изработен проект за участие в конкурса на МОСВ и ПУДООС. Той е колаборация между Община Тетевен, Кметство с. Гложене и родителите на деца от селото, като срещна голяма подкрепа от страна на граждани, частни лица и фирми, неправителствени организации и др.
След одобряването на проекта /на стойност 14 999.48 лв./ и добавяне на събраните средства от благотворителност, в размер на 7 611,92 лв., общата сума възлизаше на 22 611,40 лв. Тя бе инвестирана в следните дейности: материали за изграждане на 2 бетонови площадки и ударопоглъщаща настилка върху тях, монтаж на предпазна ограда около площадката с 2 бр. вратички, на комбинирано детско съоръжение, детска люлка, батут и съоръжение за катерене и баланс. Монтираха се и кошчета за отпадъци, пейки и къщички-хранилки за птички. Бяха закупени още тревни смески, предназначени за терени с интензивно натоварване и се засадиха дръвчета.
С доброволен труд бе извършено следното: строително-монтажни работи по изграждането на бетоновите площадки, почистване и изравняване на терена, озеленяване, затревяване на терена след приключване на строителните работи, боядисване на съществуващата метална ограда и др.
На 24 септември в село Черни Вит се проведе събитието „Празник на домашните сирена“. Това е второто му издание, което събра хора от цялата страна, предоставяйки им уникалната възможност да се докоснат до сирена, които не са на пазара, но съхраняват традициите и онзи дух от миналите поколения.
Организатори на събитието са Община Тетевен, Кметство с. Черни Вит и Цветан Димитров – производител на популярното Зелено сирене, със съдействието на доброволци от цялата страна, които милеят за запазване на традиционната храна като наше богатство.
Празникът бе открит от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, която поздрави присъстващите и подчерта, че не е случаен фактът, че с. Черни Вит е домакин на събитието. Тук е домът на Зеленото сирене, което не е просто млечен продукт, а специален деликатес без аналог на Балканите, каза д-р Бояджиева.
Тя отбеляза, че днешният празник ще ни направи свидетели на интересни демонстрации на приготвяне на сирена, на изложби, на дискусии и екологични практики. Кметът добави още, че събитието обединява в себе си различни по своя характер теми, но основната му цел е да се издирят и запазят традиционните сирена, които са застрашени от изчезване.
„Празникът на домашните сирена“ не е обикновено изложение, то е форум за обмен на идеи, за представяне на иновативни проекти и инициативи. Тук бита и традицията оживяват по един нов и специален начин, начин тясно свързан с миналото ни, завърши д-р Бояджиева.
Своите приветствия отправиха още Георги Събев – зам.-министър на земеделието, кметът на село Черни Вит – Цветослава Христова и г-н Цветан Димитров, който разказа малко повече за събитието и представи интересни детайли около неговата програма.
Сред присъстващите бяха още г-жа Мария Стойчева – председател на ОбС – Тетевен, общински съветници, много жители и гости на селото, както и топготвачът – шеф Андре Токев.
По време на празника бяха изложени различни видове сирена, вино, мед, сол и всичко, което има отношение към сиренето. Всеки щанд имаше възможността да представи своя продукт и да каже в какво се крие неговата уникалност.
Тази година се проведе и Кръгла маса, чиято основна тема бе как хората да могат да приготвят храна в домашни условия и да я предлагат на пазара. Организираните „Изложба на български готварски книги от 19 и до средата на 20 век“ и „Млекарството в България“ запознаха присъстващите с великолепните традиции за направа на ястия от мляко, както и с това как са се появили българските сирена.
Бе направена демонстрация на приготвяне на прясно сирене от биволско мляко и кешкек – обредно ястие от района на с. Могилица и вероятно пренесено през 18 век от Армения. Бутеницата от село Лъкатник направи „премиера“ на Празника, а практиката за направа на сирене в стомна бе една от атракциите.
Посетителите имаха възможност да опитат сирена, приготвени от студенти в УХТ – Пловдив и да се срещнат с представители на Селскостопанска академия. Състоя се дегустации на меки сирена, от групата на крокмачите, от Северна и Южна България, на сирена със зеленчуци, билки и ядки. Българската асоциация на винените професионалисти организирали два мастъркласа за съчетаване на вино и сирене.
На 22 септември в историческата местност „Костина“, курорта Рибарица, бе отбелязана 114-та годишнина от Независимостта на България и 179 години от рождението на революционера Георги Бенковски. Събитието бе организирано от Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва /СОСЗР/ – Тетевен и кметство Рибарица, с подкрепата на Община Тетевен.
На честванията присъстваха Мария Стойчева – председател на ОбС-Тетевен, Борис Врабевски – зам.-кмет на Община Тетевен, Пенка Ганева – кмет на село Рибарица, представители на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва /СОСЗР/ и Съюза на ветераните от войните, Дружество на военноинвалидите и военнопострадалите – Тетевен, общински съветници, ученици от ОУ ,,Георги Бенковски“ – с. Рибарица и СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен, родолюбиви граждани и гости на община Тетевен.
Председателят на СОСЗР – Благовест Пандурски поздрави събралите се и припомни исторически факти около двете бележите събития. Своите приветствия отправиха г-н Врабевски и г-жа Мария Стойчева.
Пред паметника на Бенковски бяха поднесени цветя от името на Община Тетевен, ОбС – Тетевен, кметство с. Рибарица, СОСЗР – Тетевен, Съюза на ветераните от войните – Тетевен, ОУ ,,Георги Бенковски“ – с. Рибарица, СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен, Дружество на военноинвалидите и военнопострадалите – Тетевен, граждани и политически партии.
Цветя бяха поднесени пред паметника на ген. Владимир Вазов в с. Рибарица, както и пред Паметника на загиналите във войните тетевенци в гр. Тетевен. И на двете места бяха изнесени слова – в Рибарица от г-жа Пенка Ганева, а в Тетевен от зам.-кмета Тони Стоев.
На 24 септември в село Черни Вит ще се проведе второто издание на „Празник на домашните сирена“. Организатор на събитието е Цветан Димитров – производител на популярното Зелено сирене, със съдействието на Община Тетевен, Кметство с. Черни Вит и доброволци от цялата страна, които милеят за запазване на традиционната храна като наше богатство. Основната цел на събитието е да се издирят и запазят традиционни сирена, които са застрашени от изчезване.
На форума ще бъдат представени домашни сирена от различни региони на България, сирена от малки мандри, хляб, мед, вино и българска сол. Организаторите са подготвили интересни демонстрации на направа на сирена и запознаване с млечнокисели бактерии в дивата мая за хляб. Ще се проведат и демонстрации на различни екологични практики.
Тази година ще се организира и Кръгла маса, чиято основна тема ще е – Как хората да могат да приготвят храна в домашни условия и да я предлагат на пазара. В програмата са планувани и „Изложба на български готварски книги от 19 и до средата на 20 век“ и „Млекарството в България“, които имат за цел да ни запознаят с великолепните традиции за направа на ястия от мляко и как са се появили българските сирена.
Бутеницата от село Лъкатник ще има своята „премиера“ на Празника, а практиката за направа на сирене в стомна ще е още една от атракциите. Черноморската сол е друг елемент от направата на качествено сирене и ще може да се види, закупи и опита, а за по-екстравагантните вкусове ще има зелена сол, която ще разкрива други тайни. Всички желаещи ще имат възможността да се запознаят и с дивата мая, която се използва за направа на хляб и която можем да си направим сами вкъщи.
Българската асоциация на винените професионалисти е подготвила два мастъркласа за съчетаване на вино и сирене, а в часовете след събитието в местността „Скрибътна“, в гр. Тетевен, се организира дегустация на тетевенски сирена и вина от български изби.
Извор „Борисова чешма“, намиращ се малко над с. Рибарица, вече разполага с информационна табела, указваща химичния състав на водата. Поставянето на табелата е част от 13-то издание на „Дни на планинската вода“, което се организира от проф. д-р Игнат Игнатов със съдействието на Община Тетевен.
На събитието присъстваха кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, зам.-кметът Борис Врабевски, Стефан Стефанов – гл. експерт „Култура“, Татяна Кръстева – директор на ОУ „Георги Бенковски“ – с. Рибарица, учители и ученици от училището.
Д-р Бояджиева поздрави присъстващите, разказа за съвместната й работа с проф. Игнатов, както и за събитието „Дни на планинската вода“. След това проф. Игнатов даде подробна информация за чешмата и проведе образователна игра с учениците, а те получиха награди за своите знания.
На 22 септември, от 11.30ч., в с. Рибарица, м.,, Костина“, ще бъдат отбелязани 114 години от обявяването на независимостта на България и 179 години от рождението на Георги Бенковски.
Честванията се организират от Общинската организация на СОСЗР – гр. Тетевен и Община Тетевен.
Ще бъде организиран и безплатен транспорт за всички желаещи да посетят събитието, със следния график:
Тръгване към с. Рибарица – 10.15ч., място – зад сградата на Община Тетевен;
На 19.09.2022 г. децата от детските градини на общината участваха в спортно образователна кампания, с насоченост към предпазването им от пътно-транспортни произшествия. Инициативата се организира с участието на Община Тетевен и подкрепата на Сдружение БГ Бъди активен.
Събитието бе открито от зам.-кметът на Община Тетевен – Борис Врабевски и гл. експерт „Образование“ – Петя Вълова. Децата имаха възможност да се забавляват и под формата на игра с актьорите от Театър Пан, да се запознаят с основните правила за безопасност на движението по пътищата, които са важни да спазват в своето ежедневие.
Общата цел на събитието е да се насърчи участието на децата в спортно-образователни игри, които да повишат тяхната осведоменост и да засилят вниманието им, като формират правилно поведение на пътя от най-ранна възраст.
Двама са шофирали след употреба на наркотици, а третият е управлявал мотопед без регистрационен номер
На 16 септември около 11.00 часа в с. Глогово, полицейски автопатрул е спрял за проверка лек автомобил, с водач 38-годишен, жител на същото село. Водачът е тестван с техническо средство за алкохол, като пробата му е била отрицателна, но тестването за наркотични вещества е отчело наличие на метамфетамин. Мъжът е задържан за срок до 24 часа в РУ Тетевен, по случая е образувано досъдебно производство и са съставени 3 акта за нарушение на ЗДвП.
21-годишен от с.Глогово е задържан за срок до 24 часа в РУ Тетевен, след като на 17 септември около 12.00ч. при управление на лек автомобил по пътя за с.Гложене е спрян за полицейска проверка и е установено, че шофира след употреба на наркотични вещества. По случая е образувано досъдебно производство и работа продължават служителите на РУ Тетевен.
45-годишен от Глогово е задържан за срок до 24 часа в РУ Тетевен след като в петък, в хода на провеждаща се операция по пътна безопасност, при управление на мотопед без регистрационен номер е спрян за проверка и е установено, че не притежава и свидетелство за правоуправление. По случая е образувано досъдебно производство и работа продължават служителите на РУ Тетевен.