сряда, юни 24, 2026

От 12 до 18 септември ще се проведе Седмица на пожарната безопасност

Въпреки напрегнатата оперативна обстановка в страната, за поредна година пожарникарите ще организират и проведат Седмица на пожарната безопасност.

В рамките на инициативата, която стартира на 12 септември, ще бъдат реализирани инициативи, посветени на правилата за безопасно поведение при пожар и други инциденти. През тези седем дни в пожарните служби ще се състоят дни на отворените врати, демонстрации, учебни евакуации, беседи, исторически изложби, срещи с ветерани и различни обществени кампании.

Традиционно кулминацията на Седмицата ще бъде празникът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“, който ще бъде отбелязан тържествено на 14-и септември.

Планирани събития от РСПБЗН-Тетевен:

Дни на отворени врати – през цялата “Седмица на пожарната безопасност” от 12.09.2022 г. до 18.09.2022 г. Свободен достъп на граждани в РСПБЗН – Тетевен.                                                                                    РСПБЗН-Тетевен ул.”Иван Вазов” №89от 12.09.2022 год.-18.09.2022. Свободен достъп на граждани в работно време от 8.30 – 17.30 часа
На 13.09.2022 г. от 10.00 ч. в заседателната зала на общината да се проведе щабна тренировка с членовете на общинския щаб за изпълнение на плана за защита при бедствия на тема: „Действия на общинския щаб за изпълнение на плана за защита при бедствия при възникване земетресение на територията на община Тетевен”.Зала в Общинска администрация Тетевен Пл.”Сава Младенов №113.09.2022 год.
Извършване на водосвет за здраве на бивши и настоящи служителите и техните семейства от 10.00 ч. по случай, 14-ти септември – празника на българския огнеборец.РСПБЗН-Тетевен ул.”Иван Вазов” №8914.09.2022 год.
Провеждане на срещи – беседи с пенсионирани служители / ветерани /, работили за осигуряване на пожарната безопасност на гражданите, утвърждаване и развитие на пожарното дело на територията на общината.РСПБЗН-Тетевен ул.”Иван Вазов” №8914.09.2022 год.
Реклама

Тетевенското ловно-рибарско сдружение отбеляза 125-годишен юбилей

На 10 септември Сдружение „Ловно-рибарско дружество /СЛРД/ – Тетевен“, отпразнува 125-годишнина от своето създаване, осъществило се през август 1897 г.

Сред официалните гости на тържеството бе и кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева. Тя поздрави членовете на сдружението по случай празника и връчи плакет, поздравителен адрес и картина на председателя на СЛРД – Тетевен – Иван Георгиев.

Приемете моите най-сърдечни поздрави по случай 125-годишния юбилей на ЛРС – гр. Тетевен. Използвам приятния повод, за да изкажа своите адмирации към Вас за неуморните усилия и работа, които полагате, за да съхраните и продължите традициите към дивечовото и рибно богатство на региона, каза д-р Бояджиева в своя поздрав към присъстващите.

Продължавайте да пазите и съхранявате прекрасната ни природа, водени от страстта, която Ви събира – практикуването на ловния и риболовния спорт. Отправям пожелания за здраве, лично и семейно щастие, просперитет и много успехи, завърши кметът.

Сред останалите гости на събитието бяха – зам.-кметът на Община Тетевен – Борис Врабевски, инж. Светослав Славчев – областен управител на Ловеч, инж. Васил Василев – председател на УС на НСЛРД, Милен Станоев  – директор на „Златна Панега Цимент“ АД, инж. Найден Найденов – кмет на Община Ябланица, г-н Младен Маринов, инж. Дочо Дочев – директор на ДГС – Тетевен и др.  

Реклама

Д-р Мадлена Бояджиева откри традиционния събор в село Градежница

Скъпи жители и гости на Градежница, най-сърдечно Ви поздравявам по случай традиционния събор на селото. За мен е огромна радост да съм тук сред Вас и заедно да дадем началото на това дългоочаквано събитие от всички Вас. Това каза днес кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева в словото си при откриването на събора.

Времето е показало, че имаме нужда от празници като днешния. Празници, в които всичко е по-оживено от всякога, хората се прибират, за да се съберат със семействата си и да се видят със стари приятели, каза още д-р Бояджиева.

Вие, всички заедно, поддържате жив духа на с. Градежница и успешно предавате обичта си към родното на младото поколение. Вашата топлота и гостоприемство са превърнали селото в едно спокойно и привлекателно място за живот и почивка, подчерта кметът и отправи пожелания за здраве, щастие, късмет и голяма доза празнично настроение през дните на събора.

На откриването присъстваха още – кметът на селото – Митко Русинов, зам.- кметът Красимир Красимиров, общински съветници, жители и гости на селото.

След официалната част, програмата продължи с музикални изпълнения на ФГ „Кенар“ към НЧ „Изгрев 1946“ – с. Градежница.

Събитието започна днес /9 септември/ и ще продължи до 11 септември, като през празничните дни ще звучат музикални изпълнения от местен оркестър, ще има заря, ще се проведат три футболни и един шахматен турнир.

Реклама

От 15 септември се въвеждат временни противоепидемични мерки в училищата, в детските ясли и градини

От 15 септември до 14 октомври със заповед на министъра на здравеопазването се въвеждат временни противоепидемични мерки в детските ясли и градини, училищата и центровете за специална образователна подкрепа (ЦСОП).

Считано от четвъртък, 15 септември, в детските ясли и градини при възможност работата с деца трябва да се организира в една и съща група и с един и същи персонал. Работата на психолозите, логопедите и ресурсните учители в детските градини се организира индивидуално или в малки групи. При възможност сутрешният прием на децата трябва да се осъществява през всички възможни входове на детската градина/ясла, по предварително изготвен график, с цел недопускане смесването на деца от различни групи.

Съгласно заповедта от 15 септември в училищата и центровете за специална образователна подкрепа трябва да се спазва физическа дистанция между учениците от отделни паралелки; между педагогическия персонал и между родителите и персонала. При възможност трябва да се въведе различно начало на учебните занятия и различен график за междучасията за отделните паралелки, класове; да се премине на двусменен режим на присъствено обучение с оглед намаляване на броя на паралелките в даден период от деня; да се определи отделна класна стая за всяка паралелка; да се ограничат учениците в групите за целодневна организация на учебния ден в рамките на паралелката; приемът на учениците да се осъществява през повече входове (за училищата/ЦСОП с повече от 100 ученици). Храненето в училище/ЦСОП трябва да се осъществява по график, без струпване на ученици от различни паралелки.

До 14 октомври провеждането на родителски срещи в детските ясли и градини, в училищата и в центровете за специална образователна подкрепа трябва да се осъществява от разстояние, а при необходимост от пряка комуникация – да се спазват изискванията за физическа дистанция от 1,5 м. Също така е необходимо провеждане на засилен сутрешен филтър за недопускане на ученици с клинични симптоми за COVID-19, както и за други остри заразни болести.

С целия текст на заповедта може да се запознаете в прикачения файл – Заповед № РД-01-435/09.09.2022 г.

Реклама

Провела се е полицейска операция за подобряване на пътнотранспортната обстановка на територията на областта

На 08 септември, в хода на полицейска операция за подобряване на пътнотранспортната обстановка на територията на областта, служители от районните поделения на МВР в Ябланица, Тетевен, Ловеч и Угърчин са извършили проверка на общо 242 лица и 206 МПС.

За установените нарушения са съставили 14 акта и 52 глоби с фиш.

Реклама

Литекс ще играе домакинските си мачове в Тетевен

Спортно – техническата комисия на БФС реши, че тимът на Литекс ще играе домакинските си мачове на стадион „Георги Бенковски“ в Тетевен, поради ремонтни дейности на Градския стадион в Ловеч.

„Поради извършващи се ремонти на стадион Градски – гр. Ловеч, ФК Литекс Ловеч ще играе домакинските си срещи на стадион Георги Бенковски – град Тетевен. Предвид горното, срещата от IX-ти кръг на Втора лига между отборите на ФК Литекс Ловеч и ПФК Монтана 1921 Монтана ще се играе по програма на 11.09//неделя/2022 г от 17.00 часа, вместо от 19.00 на ст. Г.Бенковски- гр.Тетевен“, се казва в съобщението на СТК към БФС.

Реклама

Започна работата по изготвяне на областната аптечна карта

Областната комисия, назначена със заповед на министъра на здравеопазването за разработване на областна аптечна карта, проведе днес първото си заседание. Неин председател е областният управител, членове са директорите на Регионалната здравна инспекция, Районната здравноосигурителна каса, представители на регионалната фармацевтична колегия, регионалната колегия на Българската асоциация на помощник-фармацевтите, на сдружението за развитие на българското здравеопазване и на общините.

На заседанието днес бяха изяснени ангажиментите на всички заети с изготвянето на документа. Според методиката за изработването на областната аптечна карта тя трябва да съдържа систематизирана и обобщена информация за демографската структура, броя, видовете дейности и разпределението на откритите аптеки, броя на работещите магистър-фармацевти и помощник-фармацевти и потреблението на лекарствени продукти за домашно лечение на населението на територията на областта.

До края на септември в РЗИ трябва да бъде подадена информацията от съсловните организации и общините, а в първите дни на октомври ще се проведе следващо заседание на комисията.

Областната аптечна карта трябва да бъде изготвена до края на октомври и да бъде представена на министъра на здравеопазването заедно със становище за необходимия минимален брой аптеки по видове дейности, минималния брой работещи магистър-фармацевти и помощник-фармацевти, определени съобразно потребностите на населението в областта.

На днешното заседание стана ясно, че основният проблем пред аптеките е кадровият.

Реклама

Българската православна църква почете Рождеството на Пресвета Богородица

На 8 септември Българската православна църква почита църковния празник Рождество на Пресвета Богородица. Денят е известен и като Малка Богородица и е един от 12-те най-големи християнски празници. Божията майка е почитана като пазителка на християнското семейство и дома, както и като покровителка на родилките и децата.

Тетевенци отбелязаха празника с водосвет на оброчния камък в началото на града. Присъстващите, сред които бe председателят на ОбС – Тетевен – Мария Стойчева, запалиха свещи и се помолиха, а отец Борис отслужи литургия за здраве и благоденствие.

Според българските традиции Рождество на Пресвета Богородица се отбелязва предимно от жени, за да им помага Богородица в беда или тежка работа. Малка Богородица е един най-предпочитаните празници, на който се провеждат ежегодни събори из цяла България.  Редица църкви и манастири празнуват патронен празник именно на този ден.

Реклама

Обръщение на кмета на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева по случай 6-ти септември

Уважаеми съграждани,

Днес се навършват 137 години от едно от най-съдбоносните и паметни събития в българската история – Съединението на разделените Княжество България с Източна Румелия.

6-ти септември е бележита дата в нашата история, а за да разберем трудностите и перипетиите на днешния ден, трябва да се върнем в далечната 1878 г., когато Берлинският конгрес разкъсва територията на България. Въпреки това, връзките между разделените области не спират, а между тях бързо се заражда общонационално движение, което подготвя обединението на двете територии.

Следват бунтове и военен преврат на 6 септември 1885 г., очаквано подкрепен от българския княз Александър Първи Батенберг. Бунт, желан от всички българи и преминал без кръвопролития. Бунт, който показва, че макар Берлинския конгрес да разпокъсва земите на България, той не успява да прекъсне духовната нишка на народа ни.

6-септември е доказателството, че нас – българите, трудностите не могат да ни разединят, а напротив – обединяват ни още повече, защото сме горд и свободолюбив народ, народ с история и национално самочувствие!

Приемете моите искрени поздрави по повод Деня на Съединението!

Честит празник!

Да живее България!

Реклама

Приключи ремонтът на няколко улици в селата Глогово и Градежница

Приключиха ремонтните дейности на четири улици на територията на община Тетевен. Три от тях се намират в с. Градежница – „Александър Стамболийски“, „Люляк“ и „Юри Гагарин“, а една е в с. Глогово – ул. „Христо Кърпачев“.

Единствено на ул. „Александър Стамболийски“ в с. Градежница бе положена настилка от трошен камък, а останалите три улици бяха асфалтирани.

Част от улиците бяха разрушени от голямото наводнение през 2018 г.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно облачно
18.8 ° C
18.8 °
18.8 °
90 %
1.1kmh
76 %
ср
27 °
чт
28 °
пт
27 °
сб
28 °
нд
24 °