сряда, юни 24, 2026

Министър Иван Шишков: АМ „Хемус“ е „зазимена“ напролет

Автомагистрала „Хемус“ е „зазимена“ в началото на пролетта заради липса на плащане. Последното е направено от предишния служебен кабинет в края на месец ноември 2021 г. Това каза служебният министър на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков след инспекция на първите два от оставащите за изграждане участъци на инфраструктурния обект. В проверката участваха също заместник-министър Захари Христов и председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ Иво Иванов.

Инспекцията се извършва, за да вземем съответното решение и да може тази част от АМ „Хемус“, която има строителни книжа, да се построи в максимално кратки срокове, каза още Шишков.

Очаквахме, че участък 1 – от Боаза до п. в. „Дерманци“ е в по-напреднала фаза. Строителството на втория – между пътните възли „Дерманци“ и „Каленик“, е в съвсем ранен етап. На него няма много изкопни работи, струпана е строителна техника, но без работници. Изпълнителите на различните участъци са различни, въпреки че по документи строителят е държавното дружество „Автомагистрали“ ЕАД, каза още регионалният министър. И заяви, че ще поиска от държавната компания информация за плащанията към строителните фирми.

Независимо от това дали ги има в бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“ или не, ще се търси възможност средствата да бъдат изплатени, така че строителният процес да продължи, ангажира се Иван Шишков. И допълни, че ще поиска по възможност сроковете да не бъдат удължавани.

Участък 1 е много напреднал като строителство и ако критичните точки се отстранят, ще се приближим до завършване на строителството. Строителят трябва да компенсира забавянето. Той ще бъде длъжен да извърши определени строителни дейности до зимния период, защото част от големите мостови съоръжения в него са напреднали. Трябва да бъдат завършени, за да не се компрометират, ако още една зима останат недовършени, информира министърът.

Изграждането на първия участък трябва да завърши до средата на следващата година. Пускането в експлоатация на първите три отсечки – до п. в. „Каленик“, зависи от строителството на втория, което започна най-късно. Затова работата по него не трябва да се забавя, категоричен бе той.

Иван Шишков посочи, че не е направено нищо за узаконяване в полза на държавата на констатираното от предишния служебен кабинет незаконно строителство в участъци 4 и 5, за да не се налага да бъде разрушено и да трябва да се прави отново.

От изключителна важност беше да бъде одобрено изменение в Закона за устройство на територията и да бъде обявено за търпимо незаконното строителство, което отговаря на нормите. Бяхме предложили текст на ръководството на МРРБ в редовния кабинет. Това не се случи. Затова в момента не мога да коментирам, че има механизъм, по който да започне да се строи в тези два участъка, каза регионалният министър.

Ще направим всичко възможно не само да контролираме започналото строителство на големите инфраструктурни обекти, а да дадем тласък на нови, поне като планиране, за да може да имаме проходими пътища, а не „тапи“ по тях, заяви арх. Шишков. Необходимо е да започне ударно проектиране. Оста север – юг в България е на практика неразработена, включително и проектно. В последните 10 – 15 години строителството на инфраструктурата е много закъсняло и е с изключително бавни темпове. Строяха се малки участъци и се ползваха за политически цели, каза министърът. Инфраструктурата не трябва да е за политически цели, а да се строи за всички граждани и да е по-безопасна, категоричен бе арх. Шишков.

След проверка на работата в тунел „Витиня“ регионалният министър изказа разочарованието си, че се правят евакуационните изходи, без да се извършват и необходимите довършителни работи. Това може да доведе до сериозно забавяне. Затова предстои разговор с ръководството на „Автомагистрали“ ЕАД, за да се установят причините за забавянето и да се ускорим процесът.

Предстои проверка на строителството и на АМ „Струма“, обяви Иван Шишков. Сериозен проблем там е активираното свлачище преди виадукта и тунел „Железница“. Ще направим опит за въвеждане на временна организация на движението по възможност, така че участъкът да бъде пуснат в експлоатация, съобщи той.

Ще се инспектира и скоростният път Видин – Ботевград.

Реклама

Жена губи контрол над автомобила си и се блъска в пътна мантинела

Вчера, около 13.30ч., в с.Черни Вит 43-годишна жена е загубила контрол над превозното средство, което е управлявала, след което се е ударила в предпазна мантинела.

Водачката е от плевенско село, а пробата й за алкохол е отрицателна.

Прегледана е в ФСМП-Тетевен и е освободена, като й е съставен акт за нарушение на ЗДвП.

Реклама

Областният управител и председателят на РИК представиха свършеното по организационно-техническата подготовка на изборите

Моята главна задача е организирането на честен и прозрачен изборен процес. Така обяви днес на среща с медиите основния си приоритет като областен управител инж. Светослав Славчев, който пое поста преди десет дни, назначен от служебното правителство. Той и председателят на Районната избирателна комисия (РИК) в Ловеч Валентина Недялкова представиха свършеното досега по организационно-техническата подготовка на парламентарния вот на 2 октомври.

Инж. Славчев съобщи, че е определен съставът на техническия екип, който ще е отговорен за дейностите по провеждане на изборите, утвърден е планът му за действие. Проведена е среща с представители на общините, МВР и „Информационно обслужване“, на която институциите заявиха готовността си за провеждането на легитимни избори и гарантираха добро взаимодействие помежду си. По тяхна препоръка областният управител изпрати писмо до ЦИК и Министерския съвет с искане за по-добра координация на представителите на фирмата, доставчик на машините за гласуване, с органите на полицията и общините, които трябва да осигурят присъствие на място в СИК в деня преди вота. На срещата помолих кметовете да осигурят в избирателните секции подходящо място за служителите на МВР, които ще охраняват запечатаните помещения в деня преди изборите, каза инж. Славчев и благодари, че вече е намерено решение.

Той изтъкна още, че е изискал от служителите в администрацията успоредно с организацията на изборите да изпълняват в срок и качествено и всички текущи преписки и процедури и да обработват постъпилите сигнали и жалби.

Областният управител призова гражданите и политическите сили при съмнение за порочни практики като купуване на гласове да подават сигнали, като гарантира, че те веднага ще бъдат предадени на прокуратурата и полицията. Той посочи още, че изборите, организирани миналата година, са показали, че гласуването с машини, както и добрата организация и работа по сигналите за купен вот допринасят за драстичното намаляване на недействителните и купените гласове. Затова призова за активна информационна кампания за ползите от машинното гласуване. Обяви, че пробно гласуване ще се организира в пазарния ден на всеки от градовете в областта в специално обособено място. Демонстрационно гласуване ще има и във всяко населено място, където вотът ще се дава с машина, допълни председателят на РИК, като графиците и местата ще бъдат оповестени допълнително.

Валентина Недялкова съобщи, че вече са публикувани предварителните избирателни списъци, според които избирателите в област Ловеч са 116 775. Образувани са избирателните секции в осемте общини, те са 262, като в 176 ще се гласува машинно, а в останалите 86 – с хартиени бюлетини. Най-малката секция е в с. Славщица – 21 избиратели, най-голямата – в с. Кирчево – 965.

Все още не е приключил срокът за регистрацията на партиите и коалициите в ЦИК – до утре, 17 август, а 30 август е крайният срок за регистрация на кандидатските листи в РИК. Срокът за регистриране на инициативни комитети е 22 август. Вписване в списък по настоящ адрес, различен от постоянния, избирателят може да поиска до 17 септември. Пак дотогава може да се заяви желание и за гласуване с подвижна избирателна кутия от избиратели с трайни увреждания.

Реклама

Филмът „Рибена кост“ бе втората прожекция на София Филм Фест в Тетевен за ценителите на лятното кино под звездите

На 13 август жители и гости на гр. Тетевен имаха възможността да се насладят на лятно кино под звездите с втората прожекция на София Филм Фест на път. Присъстващите в двора на НУ „Хаджи Генчо“ се насладиха на филма на режисьора Драгомир Шолев – „Рибена кост“, в който участват актьорите Деян Донков, Сузи Радичкова, Валентин Андреев – Рафе, Мариана Антонова, Мария Суфиева, Глория Петкова.

Преди самата прожекция зам.-кметът на Община Тетевен – Тони Стоев и Преслава Преславова – представител на София Филм Фест, поздравиха публиката и пожелаха приятно гледане.

Филмът „Рибена кост“ е получил отличието Златна роза ‘21 – Награда за операторско майсторство, както и награда на СБФД за най-добър филм. В него се разказва за случайно откритото тяло на умиращ делфин на брега на морето и драматичните истории на хората, огледали се в окото му. Девет ситуации, в които хората са притиснати да реагират, а те са объркани, изплашени, всеки потънал в своите грижи и проблеми. Девет гледни точки към един абсурден свят, в който хората са като умиращия делфин, за който никой не знае как да се погрижи.

Тази година гр. Тетевен бе една от новите дестинации в програмата на София Филм Фест на път. В китното планинско градче бяха направени две прожекции – първата на 16 юли с филма „Предателят“, а втората на 13 август с филма „Рибена кост“. Инициативата се реализира в партньорство с Община Тетевен и с подкрепата на Europa Cinemas и Национален фонд „Култура“.

Реклама

Нидал Алгафари представи новия си роман „Рано или късно“ в Тетевен

Един от най-интересните български писатели в момента – Нидал Алгафари, представи новия си роман в два тома – „Рано или късно“, пред тетевенската публика.

По един изключително увлекателен начин г-н Алгафари запозна читателите си с идеята и с това какво точно го е провокирало, за да напише романа. Книгата е базирана на много действително случили се събития, преплетени в сюжетна линия, криволичеща между три исторически периода – третото българско царство, опита за изграждане на социализъм и времето след разпада му.

По думите на автора някои от героите ще са разпознаваеми, други са събирателни образи, а трети са с реалните им имена. В романа се разказва за изключителни личности като Димитър Талев – най-големия български писател, Ива Ваня – звездата на немското нямо кино, за Аспарух Лешников-Ари – певецът, покорил сърцата на милиони почитатели на шлагерната музика в Европа и Америка, както и за мракобесни човеци.

В романа побеждава любовта между двама души, преминали през крайностите на омразата, но открили сродната си душа. Любов, успяла да се промъкне през наслоената омраза, тоталните различия и наложения данък „обществено мнение“.

В края на срещата г-н Алгафари получи подарък и специални благодарности от името на кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, а след това всички желаещи можеха да закупят романа и да получат автографи. Това е втора среща на автора с тетевенската публика.

При предишната си визита в града край река Вит, г-н Алгафари представи книгите си „Боже, защо Господ лъже“ и „Аллах, милост нямаш ли“.

Реклама

Община Тетевен започна почистване на речното корито от растения и храсти

Община Тетевен започна почистването на речното корито на река Вит от буйните растения и храсти. Това ще осигури проходимост на коритото, за да може водата да минава безпрепятствено, предотвратявайки евентуално наводнение от обилните дъждове през есенния сезон.

Дейностите от първия етап на почистването започнаха малко над моста, водещ към НПГГСД „Сава Младенов“ и ще продължат до моста на автогарата. Вторият етап ще започне от началната точка на първия етап и ще продължи към кв. Пеновото.

Междувременно се извърша и почистване на крайречните улици. Отстраняването на растенията и храстите е започнало от обръщалото в кв. Пеновото като е планирано да приключи при моста на автогарата.

Реклама

Проведе се XXXVI-то издание на традиционния шахматен фестивал в град Тетевен

От 6 до 12 август се проведе XXXVI-то издание на традиционния шахматен фестивал в гр. Тетевен. Събитието бе открито от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева в конферентната зала на НПГГСД „Сава Младенов”. След като поздрави участниците, д-р Бояджиева получи плакет от всички шахматисти с благодарност към усилията й за развитието на шаха в града.

По време на фестивала се проведоха три турнира – основен, блиц и за деца. В основния турнир взеха участие 39 човека, в блиц турнира – 20 състезатели, а в детския – 21 деца от цяла България. Имаше участници от Казахстан, Германия и Румъния.

Честта да наградят победителите в края на турнира имаха кметът на Тетевен д-р Бояджиева и зам.-кметът Красимир Красимиров. Те поздравиха всички състезатели за тяхното представяне и им пожелаха здраве, щастие и много бъдещи професионални и лични успехи.

Наследниците на Алекси Милев /създател на турнира в Тетевен през 1979г./ дариха 600 лв., разпределени като специални награди за няколко от участниците. Организаторите удостоиха фамилия Милеви с плакет за опазване на шахматните традиции в гр. Тетевен.

Фестивалът се организира от Община Тетевен, ШК „Пловдив“ и ШК „Боби Фишер“ – Тетевен.

Класирането и всички награди може да видите – ТУК.

Реклама

МРРБ публикува снимки на недовършени обекти по трасето на газовата връзка Гърция-България

Снимките в галерията са направени по време на инспекцията на българската част на Междусистемната газова връзка Гърция-България в сряда, 10 август, от министъра на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков и вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев.

Двамата посетиха Газоизмервателна станция Стара Загора, Кранов възел 6, разположен до село Тракия, както и канал на Напоителни системи и Диспечерски център в село Стамболийски и установиха недовършени строително-монтажни дейности.

Газовата връзка с Гърция не е готова. Обектът  изглежда като луксозна сграда с мебели, до която обаче няма ток и добър достъп. Това каза пред журналисти министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков след инспекция на Междусистемната газова връзка на българска територия.

Министър Шишков потвърди, че за по-бързото завършване на обекта ще има всекидневни проверки от регионалните структури на ДНСК в Хасково и Стара Загора. Ежедневно те ще докладват за извършените строително-монтажни работи. На практика надзорната фирма ще получи офис в централата на ДНСК. Така ще може заедно с  началника на дирекцията да събират всички необходими документи за пускането на конектора в експлоатация. „Искаме, докато строителят си завършва недовършените строителни дейности, надзорът и ДНСК да проверят всички документи за готовите сегменти,  за да няма забавяне в последствие“, отбеляза арх. Шишков. Това ще позволи да се спечели време и когато строежът бъде готов, още на следващия ден да бъде сформирана приемателна комисия и газопроводът да се въведе в експлоатация.

Министърът информира още, че МРРБ е в постоянен контакт с изпълнителя на проекта. Част от дейностите, които бяха отчетени като недовършени, вече са почти готови. Сред тях са ключов противопожарен водопровод. На инспекцията бе установено обаче, че все още има недовършена замазка по конструкцията на газоизмервателната станция в  Стара Загора. След завършването ѝ сградата ще бъде разчистена, защото сега е като строителна площадка.

Министър Шишков подчерта, че приоритетно ще се работи за пускането на газовата връзка, а всички довършителни дейности, като изграждане на обслужващи пътища, възстановяване на щети по напоителни канали и др., ще се завършат на втори етап. Това, което няма да попречи обектът да се ползва, ще бъде реализирано на първи етап, увери регионалният министър.

Според арх. Шишков най-проблематична остава компютърната връзка на газопровода със съоръженията в Гърция. Тя е от съществено значение, за да потече газ.

„Няма да създаваме напрежение около обекта като търсим пропуски от строителя, защото от това никой няма нужда. Гледаме позитивно на нещата. Считаме че той е разбрал отговорността на  времето, на това че трябва да завърши обекта и разполага с комфорта цялата държава да помага да завърши най-важните части от него, за да го въведем в експлоатация и да работи. Разрешението за ползване не е само документ, то е гаранция, че обектът може да се ползва“, посочи арх. Шишков.

В проверката на Междусистемната газова връзка Гърция – България участваха началникът на Дирекцията за национален строителен контрол арх. Деляна Панайотова, областните управители на Стара Загора и Хасково – Иван Чолаков и Минко Ангелов, заместник-министърът на околната среда и водите Петър Димитров, изпълнителният директор на ICGB Теодора Георгиева, главният инженер на обекта Стефан Пипков и др.

Реклама

„Булгаргаз“ ЕАД получава 800 млн. лв. заем от държавата за закупуване на природен газ

Правителството прие постановление, съгласно което „Булгаргаз“ ЕАД ще получи заем в размер на 800 млн. лв. от държавата за закупуване на природен газ. Средствата са необходими, за да се осигури непрекъснатост на доставките на природен газ за нормалното функциониране на икономиката и отоплението на домакинствата в страната, както и за изпълнение на ангажиментите на България като държава член на ЕС за гарантиране сигурността на енергийните доставки, в контекста на настоящата усложнена международна обстановка.

С приетото Постановление на Министерския съвет се осигуряват условия за реализиране на държавната политика за гарантиране сигурността на доставките на природен газ за страната през зимата на 2022-2023 г. при условията на военен конфликт между Русия и Украйна.

С Постановлението се одобряват допълнителни плащания по бюджета на Министерството на енергетиката за 2022 г., които ще бъдат предоставени на „Булгаргаз“ ЕАД. Впоследствие средствата ще бъдат възстановени от „Булгаргаз“ ЕАД, съгласно условията на сключен договор между дружеството и Министерството на енергетиката.

Реклама

19 глоби с фиш и 1 акт след специализирана операция за подобряване на пътнотранспортната обстановка

На 11 август в Тетевен е проведена специализирана операция за подобряване на пътнотранспортната обстановка на територията на града.

В хода на операцията са проверени 48 лица и 41 МПС, като за установени нарушения са наложени 19 глоби с фиш и 1 акт по ЗДВП.

Реклама

Времето

Тетевен
облачно
17.2 ° C
17.2 °
17.2 °
96 %
0.4kmh
94 %
ср
25 °
чт
30 °
пт
28 °
сб
29 °
нд
27 °