понеделник, юни 22, 2026

Областният управител разпореди проверка на проводимостта на речните легла и състоянието на защитните диги

Контролна проверка на проводимостта на речните легла и състоянието на защитните диги разпореди областният управител. Със заповед Виктор Стойчев назначи междуведомствена комисия, неин председател е зам. областният управител Росен Веселинов, а членове – представители на РДПБЗН – Ловеч, Басейнова дирекция „Дунавски район“ – Плевен, РДГ – Ловеч, РИОСВ – Плевен, и на областната администрация.

Изисква се да се проконтролира още наличието на незаконни водовземания, подприщващи съоръжения, незаконни постройки, огради и складирани материали в речните легла.

Проверките ще се извършат в периода 9-17 март. Доклад за резултатите от дейността на комисията областният управител иска до края на март.

Реклама

Община Ловеч и Сдружение „Граждански инициативи“ настаниха 51 украинци

Община Ловеч и Сдружение „Граждански инициативи – гр. Ловеч“ към 07.03.2022 г. подкрепят 51 украински граждани, настанени в Ловеч. Това са 33 жени, от които една бременна, 16 деца и 2-ма възрастни мъже.

Очаква се тази вечер в града да пристигнат още 38 украински граждани. Създадена е организация за координиране на действията между институциите – Група „Миграция“ към ОД МВР – Ловеч, РУО. На хората са осигурени лични вещи от първа необходимост, медикаменти, козметика и топли напитки.

Ако искате да подкрепите кампанията, може да се заявите на електронен адрес: cop_lovech@abv.bg и на телефон 0876 55 25 72, както и чрез съобщение в социалната мрежа на FACEBOOK, страницата:

Ще се справим заедно – Ловеч.

Координационното звено към Община Ловеч, сформирано във връзка с кризата в Украйна, съобщава, че д-р Илиана Казакова – педиатър, е на разположение на малките пациенти, нуждаещи се от медицински грижи.

Реклама

Трима души от с. Български извор са задържани за кражба

Трима мъже от с.Български извор, на възраст 18, 19 и 23 години, са задържани в РУ Тетевен като съпричастни към извършена кражба на кабели и различни предмети от работно помещение в Тетевен, собственост на местна фирма.

Младежите са направили пълни самопризнания по отношение на механизма на извършеното престъпление, като в хода на работата с тях е станало ясно, че преди известен период от време от същата сграда са извършили кражба отново на меден кабел.

Част от вещите предмет на престъпление са намерени и иззети по надлежния ред. По случая в РУ Тетевен е образувано досъдебно производство и работата продължава.

Реклама

Тетевен отбеляза 144 години от Освобождението на България

Днес Тетевен отбеляза 144 години от Освобождението на България от турско робство. Празничният ден започна на пл. „Сава Младенов“, където жители от цялата община се събраха, за да се включат в световната инициатива „Пробуждане с хоро“. Събитието се организира от „Сдружение Азбукари“, а на местно ниво от НЧ „Съгласие – 1869“, гр. Тетевен. Инициативата се провежда по всички точки на планетата в едно и също време като своеобразен мост между сънародниците ни по света.

Програмата продължи със служба в двора на църквата „Св. Всях Светих“, а след нея председателят на ОбС – Тетевен – Мария Стойчева изнесе слово пред събралите се.

В знак на признателност към героизма и саможертвата на сражавалите се за освобождението на родината ни, пред паметника на загиналите руски войни за свободата на Тетевен, бяха поднесени цветя от името на: Община Тетевен, ОбС – Тетевен, ДГ „Незабравка“ – Тетевен, ДГ „Слънце“ – Градежница, НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен, СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен, НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен, ПГ по СЕУ – гр. Тетевен, НЧ „Съгласие – 1869 г.“ – Тетевен, Исторически музей – Тетевен, ЦПЛР – Тетевен, СОСЗР и СВВБ – Тетевен, Пенсионерски клуб – Тетевен, РС ПБЗН – Тетевен, НД „Традиция“ – Тетевен, политически партии, граждани.

Малко по-късно действията се пренесоха пред сградата на Общината, където зам.-кметът на Тетевен – Борис Врабевски, отправи слово, след което тържествено издигна знамето на Република България.

За мен е чест да Ви приветствам по повод Националния празник на Република България – 3-ти март и 144 години от Освобождението на страната ни от османско робство. На тази дата нашата държава отново се появява на политическата карта на Европа, а народът ни гордо и с възрожденски устрем започва да гради своята мечтана и свободна България, бе част от обръщението на кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, публикувано на сайта на Община Тетевен, която отсъстваше от днешния празничен ден поради уважителни причини.

Днес сме свидетели на това какво точно означават свободата, мира, спокойствието и сигурността, защото ги приемаме за даденост и не си даваме сметка до какво може да доведе липсата им, подчерта д-р Бояджиева. Тя отбеляза, че в последно време разединението и противопоставянето са взели превес във всички сфери от живота ни и сякаш сме забравили девиза, който гласи, че: „Съединението прави силата“.

Кметът отправи апел да запазим човещината в себе си, да станем по-отзивчиви, по-добри и съпричастни към болката и проблемите на другия, за да успяваме и да вървим напред заедно.

На днешната празнична програма присъстваха още: зам.-кметът на Община Тетевен – Красимир Красимиров, общински съветници, ученици и учители, граждани и гости на града. Зам.-кметът Тони Стоев се включи в тържествата по случай 3-ти март в с. Голям извор.

Реклама

Кирил Петков: В момента се всява паника за горивата

Без никаква причина в момента се всява паника за горивата, съобщи премиерът Кирил Петков във Фейсбук.

Един танкер разтовари днес, чакат се още два танкера за разтоварване в Лукойл. Гориво има и няма никакъв шанс да спре или да свърши, се казва още в съобщението.

Кирил Петков добавя, че ще призове КЗК да извърши проверка кой и как спекулира с цените.

Другата хибридна лъжа е, че сме щели да изпратим войници в Украйна. Поредната фалшива новина, подчертава Петков в поста си. Той завърша с това, че колкото и хибридни лъжи да се разпространят, проблемът им е, че остават лъжи, а на лъжата краката са къси.

Реклама

Сериозни опашки по бензиностанциите

Огромни опашки се извиха на бензиностанциите у нас. Вероятната причина е появил се слух за поскъпване на горивата от утре

Шофьори се наредиха да чакат, за да заредят автомобилите си с гориво, защото са притеснени, че в следващите дни петролът ще поскъпне драстично и ще има проблем с доставките на горива.

Собственици на бензиностанции потвърдиха, че вече има ограничения в квотите за закупуване на горива от базите на „Лукойл“ в страната, съобщи БНТ.

Междувременно стана ясно, че суровият петрол на световните борси надмина 110 долара за барел. 31 страни-членки на Международната организация по енергетика съгласуваха контролирана интервенция на пазара на петрол с освобождаване на 60 млн. барела от държавните резерви. Половината от това количество ще осигури САЩ от държавния си резерв.

Реклама

Първите украински граждани вече са на територията на област Ловеч

Областният управител свика съвета по сигурността, ситуацията е спокойна

На територията на област Ловеч вече има украински граждани. 14 са настанени в неделя в къщи за гости в луковитското село Дъбен, а други 27 идват тази вечер в Троян и ще бъдат посрещнати в две частни бази. Пристигащите в Троян ще бъдат подпомогнати от БЧК с храна, вода, дрехи, завивки, хигиенни принадлежности. Новината дойде днес по време на заседание на областния щаб по сигурността, свикан от областния управител Виктор Стойчев.

Целта на заседанието е да се синхронизира максимално работата на институциите, да се обмени информация за ситуацията в момента и да се конкретизират съвместните действия при пристигане на бягащи от Украйна в област Ловеч. Председател на съвета по сигурността е областният управител Виктор Стойчев, а членове – директорите на ОДМВР, РДПБЗН, ТД „Национална сигурност“, ЦСМП, РЗИ, Областно пътно управление, ВиК АД, Областна дирекция „Земеделие“, началниците на Военно окръжие II степен и Военен гарнизон, представители на областната администрация и на „ЧЕЗ разпределение България“ АД.

Областният управител информира за свършеното досега от администрацията. Проведена е среща с директора на секретариата на областния съвет на БЧК Цветомира Георгиева, на която е обсъдена стартиралата кампания на организацията за материални дарения и финансова помощ, осъществяваща се в координация и взаимодействие с българското правителство и с чиито действия Виктор Стойчев заяви вече своята солидарност. Областният управител изиска от кметовете на общини да заявят материалната база, с която могат да помогнат за настаняване на украински граждани. Отговор е получен от шест общини. От Летница и Априлци съобщават, че не разполагат с бази, общинска собственост, подходящи за подслон. Община Тетевен също няма собствени бази, но на разположение биха могли да бъдат общежитията на две училища с над 90 легла. Община Троян разполага с един обект за настаняване, общинска собственост, с капацитет 23 легла. В Троян са обявили и горещи телефони, на които всеки жител на общината, който разполага със самостоятелно жилище и има готовност да приеме в него напускащи Украйна, може да заяви своето желание. Определени са служители, които да координират процеса. От община Ловеч уведомяват, че са провели работни срещи и разговори с представители на институции, разполагащи с налична леглова база, и е уточнено състоянието и възможностите за настаняване и изхранване. В Ловеч е сформирано и координационно звено към общината, което да направи необходимата организация за настаняване, изхранване и медицинско обслужване на бежанците. В писмото си до областния управител от община Ловеч посочват, че с пълната информация за наличната база и работата на координационното звено може да се запознае на официалния сайт на общината. В Луковит общинският съвет е взел решение вчера, че предоставя за бежанци от Украйна имот общинска собственост – бившия дом за деца с физически увреждания, с капацитет за настаняване на 130 лица.

Подобна информация искат и от Държавната агенция за българите в чужбина, която може да осигури контакт между отделните институции и украинските граждани, заявили своя зов за помощ, каза още областният управител.

Той запозна присъстващите и с единния информационен портал в помощ на напускащите Украйна, открит от българското правителство. В сайта, който се намира на адрес: https://gov.bg/bg/ukraine, е поместена пълна информация за изискванията на граничния контрол при влизането в Република България. Посочени са и указания за необходимите документи за самоличност. В специална секция на портала е поместена информация за процедурата по получаване на статут за международна закрила на гражданите на Украйна, пристигайки у нас. Платформата има възможност за подаване на сигнали за помощ и евакуация на граждани. Порталът обработва информация за доброволци и дарители. Изградена е специална секция с мерките, свързани с ограниченията от COVID-19.

На заседанието директорът на ОДМВР старши комисар Станислав Великов обясни, че при пристигане на украинци у нас те трябва да се регистрират в служба „Миграция“ на районните управления. Те се водят граждани на трети страни и са с право на престой у нас до 90 дни, ако са граждани с български произход – до 6 месеца. Регистрацията в „Миграция“ не дава статут на бежанец, това трябва да бъде изрично посочено и се прави по специална процедура.

И.д.директорът на РЗИ д-р Росица Милчева съобщи, че са координирали лечебната мрежа за готовност за извънредни ситуации, изискана е проверка на електрозахранването и резервните източници, всички действия са синхронизирани с ЦСМП. Налице е окомплектованост с медицински екипи, лекарства и медикаменти. Някои ковид легла в болниците са преобразувани в легла за пациенти с други заболявания. Тя гарантира, че ще бъде осигурена качествена и навременна медицинска помощ на гражданите на Украйна, потърсили убежище у нас.

Силно се надявам да имаме само тази хуманитарна мисия, коментира областният управител, който поиска информация от институциите и за сигурността и защитата на българското население. Всички докладваха, че са прегледали военновременните си планове, имат готовност за действия. Увериха, че ситуацията в област Ловеч е спокойна и сигурността на българските граждани е гарантирана.

Следващата седмица областният щаб по сигурността ще проведе разширено заседание с участието на кметовете на общините и директорите на БЧК, Регионалната служба по заетостта и Инспекцията по труда.

Реклама

41 нови положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Новозаразени на 14-дневна база за Област Ловеч към 01.03.2022 е 513 на 100 хил. население.

На 01 март 2022 на територията на Област Ловеч са диагностицирани общо 41 случая. Хоспитализираните са 9, останалите са на  домашно лечение и изолация.

2-ма души са от 1 семейно огнище, 3-ма са поредни случаи в семейството, останалите нямат епидемиологична връзка.

Новодиагностицирана е мед. сестра от ДПБ гр. Ловеч, 2-ма учители от град Тетевен и ученик от Ловеч, Луковит, Ябланица, Скобелево и Черни Вит – при епидемиологичното проучване е установено, че не се налага предприемането на допълнителни мерки извън семейството.

Случаите са от  7 общини на областта и са разпределени както следва:

За община Априлци – гр. Априлци – 1

За община Летница – с. Кърпачево – 1

За община Ловеч –20 – с. Александрово – 2, с. Пресяка, Радювене, Смочан, Скобелево по 1, гр. Ловеч – 14

За община Луковит – гр. Луковит – 3

За община Тетевен – 9 с. Черни Вит – 1, с. Бабинци и Гложене по 2,  гр. Тетевен  – 4

За община Троян – 6 – с. Дебнево и Добродан по 1,  гр. Троян – 4

За община Ябланица – гр. Ябланица – 1

Към 10,00 часа на 02 март 2022 г. общо диагностицираните случаи в областта са 15 821. Активните случаи са 422, от които 343 на домашна изолация и лечение и 79 хоспитализирани.  Излекуваните лица са 14 548, под карантина са 547 души, починалите са 851.

На 02 март 2022 г. в системата са отразени починали от и със COVID: мъж на 87 г. от с. Кирчево с хронично бъбречно и сърдечно заболяване и мъж на 80 г. от гр. Троян с диабет и сърдечно заболяване.

Реклама

За Националния празник 3-ти март транзитното движение през Шипка ще се пренасочва към Прохода на Републиката

За честването на Националния празник на Република България на връх Шипка от 20 ч. на 2 март до 18 ч. на 3 март ще бъде ограничено двупосочното транзитно преминаване на превозни средства през Шипченския проход по път I-5/Е-85/ Габрово – връх Шипка – Казанлък.

Както всяка година транзитният трафик ще се насочва по път II-55 през Прохода на Републиката по маршрута: Русе – Велико Търново – Дебелец – Проход на Републиката – Гурково и обратно.

Шофьорите от област Габрово и пътуващите от северозапад могат да ползват маршрута: Габрово – Трявна – Белица – Вонеща вода – Проход на Републиката и обратно.

За област Стара Загора движението ще преминава към Прохода на Републиката по маршрута: път I-6 Калофер – Казанлък – път II-55 – Гурково – Проход на Републиката – Велико Търново и обратно, като пренасочването ще става при пътен възел „Мъглиж“ (пресичането на път I-5 с път I-6).

Ограничението не важи за организирания междуградски автобусен транспорт. За участниците в честването движението на 3 март ще се организира, както следва:

  • От 6 ч. до 13 ч. се осигурява еднопосочно движение на автомобилите от град Габрово и град Казанлък към връх Шипка, като паркирането ще се извършва по разпореждане на органите на ОД на МВР-Габрово и МВР-Стара Загора;
  • От 13 ч. до 18 ч. автомобилите ще преминават еднопосочно от връх Шипка до град Габрово и град Казанлък.
Реклама

БМЧК – Тетевен уважи учители и ученици от града с мартенички и картички по случай 1-ви март

На 1-ви март младежката организация на БЧК – Тетевен уважи учителите във всички училища в града с картички за доброта и мартенички за здраве. Учениците също получиха мартенички за здраве и успешна година. Младежите от БМЧК-Тетевен посетиха още „Бюро по труда“ – Тетевен и дирекция „Социално подпомагане“ – Тетевен.

Целта на акцията бе да пожелаят здраве и една по-добра и носеща надежда година, да уважат учителите за неимоверния труд в пандемичната обстановка и да напомнят, че добротата е ценността, която запазва нациите.

Инициативата се осъществи с подкрепата на Община Тетевен и МКБППМН към Общината.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно ясно
17.6 ° C
17.6 °
17.6 °
71 %
2.1kmh
14 %
пн
27 °
вт
25 °
ср
24 °
чт
25 °
пт
23 °