понеделник, юни 22, 2026

Община Тетевен с програма по случай Националния празник на България – 3-ти март

По случай Националния празник на България – 3-ти март, Община Тетевен организира програма, с която да бъде почетена паметта на героите, дали живота си за освобождението.

Програма:

  • 10.00ч. „Пробуждане с хоро“ – инициатива на „Сдружение Азбукари“, организирано от НЧ „Съгласие – 1869“, гр. Тетевен – пл. „Сава Младенов“, гр. Тетевен;
  • 10.30 ч. Панихида – пред паметника на загиналите за освобождението на Тетевен руски войни в двора на църква ,,Св. Всех Святих“ – гр. Тетевен;
  • 11.00 ч. Тържествено издигане на знамето на Република България на пл. „Сава Младенов“, гр. Тетевен.

Събитието ще протече при спазване на всички противоепидемични мерки.

Реклама

Днес се навършват 221 г. от опожаряването на Тетевен от кърджалиите

Днес – 1-ви март, се навършват 221 г. от опожаряването на Тетевен от кърджалиите. Това е най-черната дата в историята на града – близо 5 000 души са избити и изклани, а след погрома оцеляват няколко стари къщи и манастира „Свети Илия“.

В знак на признателност бяха поднесени цветя пред паметния знак „1801г.“ от името на Община Тетевен, ОбС-Тетевен и Исторически музей – Тетевен. На преклонението присъстваха зам.-кметовете на Община Тетевен – Борис Врабевски, Красимир Красимиров и Тони Стоев, председателят на ОбС – Тетевен – Мария Стойчева и Цонка Петкова – директор на Исторически музей – Тетевен.

1 март 1801 г. – ОПОЖАРЯВАНЕТО НА ТЕТЕВЕН ОТ КЪРДЖАЛИИТЕ

ХVІІ и ХVІІІ в. са период на разцвет на Тетевен – в икономическо и културно отношение. Хората от съседните селища започват да го наричат „Алтън Тетевен, алтън кьой” (Златен Тетевен, златно селище).

Този „златен” Тетевен привлича погледа на кърджалиите и на 1 март 1801 г. градът е опожарен почти до основи. Близо 5 000 души са избити и изклани; останалите забягват в различни краища на България и извън нея.

Привлечени от богатствата на Тетевен, кърджалиите правят няколко опита да влязат в града откъм с. Гложене. Преди това изпращат известие за откуп до местните първенците, което те отхвърлят. В замяна на това тетевенци правят укрепления и поставят стражи на местата, откъдето предполагат, че могат да влязат разбойниците. Озлобени от отказа, кърджалиите се връщат в Гложене, и през Градежница и Бабинци атакуват Тетевен.

Според спомените на дядо Ничо Удренов Табака, свидетел на събитията, и според народните песни от този период, жестокостта на кърджалиите била предизвикана и от факта, че смели тетевенци (Дели Пало, Дишо Гложков, Димо Гагов и др.) организират чети и успяват до освободят пленените при първите набези моми и невести.

1 март 1801 г. – най-черният ден в историята на Тетевен. За него четем в летописите на поп Грозю и поп Велчо. Нахлуването на кърджалийската орда става с обичайната за случая тържественост: биене на барабани и свирене на музика. Обзетото от ужас население прибира по-ценните си вещи и покъщнина и хуква към околните и непристъпни върхове, за да търси спасение, а по-смелите грабват оръжие, за да продължат борбата. Част от жителите, милеещи за домовете си, остава в града, надявайки се на милостта на нападателите, но веднага след влизането си в града, кърджалиите започват своята вакханалия. Докато една част от тях грабят, друга тръгва да преследва избягалите. Според преданията част от местното население бяга през Козница до Платуница, друга към Джедвар, а трета търси защита на непристъпния Трескавец. Кърджалиите обсаждат върха и чакат да настъпи глад и обсадените да се предадат. Една хитрост ги спасява: събират по малко от хранителните припаси на всяко семейство и нахранват до насита едно теле, след това го хвърлят от скалата. Храната, която се показва от търбуха на животното, заблуждава кърджалиите, („че ако те хранят и добитъка си с жито и царевица, сигурно имат храна в изобилие за себе си”) и те напускат обсадата.

Три седмици кърджалиите колят и грабят в Тетевен. И след всичко това пристъпват към унищожението на Тетевен с огън. Градът е запален от няколко места и вероятно е изгорял бързо, като се има предвид, че къщите му са били предимно дървени и застроени близо една до друга. Изгаря и църковният храм. Като по чудо оцеляват манастирът „Св. Илия”, Йорговата къща и няколко къщи в махала „Манастирски дол“, които, според преданията, са спасени от българин-кърджалия от тази махала (Караджи Асан – Сокол, възпят в едноименната поемата и на чието име е наречена местността Соколов зъб).

Разорен и опустошен, Тетевен дълго време се съвзема. Още повече, че голяма част от останалите живи тетевенци напускат града. Някои заминават и се установяват в „мирната земя Влашка”, предимно в градовете Слатина, Крайова, Питещи, Александрия и Турну Мъгурели. Според Мильо П. Табаков в Крайова и Слатина е имало улици, наречени „Тетевянолуй” (Тетевенска). Друга част от жителите та Тетевен се преселват в Южна Русия – с. Терновка, Херсонска губерния. Много тетевенци остават и в селата по пътя за Румъния – Кула, Зайчар и Велики извор.

Възстановяването на града, особено през първите две – три десетилетия, върви сравнително бавно. Едва в едно писание от 1835 г. четем: „Тетевен, велико село без турци, посред тече Вита река…”, т.е. Тетевен вече заема подобаващото му се място. През 1846 г. завършва и строителството на църквата „Св. Всях Светих”, на мястото на опожарения стар храм. Изграждането се извършва с доброволен труд и дарени средства от тетевенци, в т.ч. и от тези, които живеят извън града. Веднага след построяването на църковния храм започва и строежът на мъжкото класно училище в двора на църквата.

Постепенно се възраждат занаятите, откриват се първите частни училища, оживява се търговията и Тетевен тръгва напред.

Реклама

Община Тетевен ще се включи в кампанията на БЧК за набиране на дарения за пострадалото население в Украйна

Поради непрестанно нарастващите нужди от подкрепа за пострадалото население в Украйна, по молба на Украинския Червен кръст и в координация и взаимодействие с правителството на Република България, Българският Червен кръст обяви кампания за набиране на дарения, която започна на 27 февруари 2022г.

В кампанията ще се включи и Община Тетевен, която съвместно с БЧК – Тетевен и дирекция „Социално подпомагане“ – Тетевен, отваря пункт за събиране на дарения, който ще започне работа от днес – 1 март. Той се намира на адрес: гр. Тетевен, ул. „ Трети март“ №17 / Млечна кухня /. Пунктът ще работи по следния график: От понеделник до петък, в часовете от 10.00ч. до 12.00ч. и от 14.00ч. до 16.00ч.

Най-неотложни са нуждите от:

  • нови мъжки, дамски и детски дрехи и обувки (с етикет на производителя);
  • спално бельо;
  • топли завивки;
  • хигиенни материали.

БЧК се обръща към български фирми-производители за съпричастност към пострадалите, като ги призовава да подкрепят кампанията както с изброените по-горе артикули от първа необходимост, така и според възможностите си с:

  • палатки, отоплителни уреди за палатки, фенери, батерии и генератори.

В съответствие със строгите мерки за изпращане на стоки и дарения с хуманитарен конвой по време на пандемия, се спазват специални изисквания на СЗО и Международния Червен кръст, според които всички дрехи и обувки, спално бельо, топли завивки и хигиенни материали трябва да бъдат нови и с етикет на производителя.

За дарения на употребявани дрехи, БЧК предоставя възможност за депозирането им в специално предназначени за целта контейнери, с логото на организацията. БЧК разбира значението на предоставяните дрехи не просто като базова потребност, но и като важни за запазване на човешкото достойнство. БЧК поддържа бедствен резерв, който може да бъде допълнително предоставен при продължаваща нужда от хуманитарно подпомагане. Тези запаси са третирани, съгласно всички санитарни изисквания.

Обявена е и специалната банкова сметка в лева за финансово подпомагане на пострадалите от кризата в Украйна: БЧК, Уникредит Булбанк АД, BG23UNCR76301077778563, UNCRBGSF. Банковата сметка е публикувана на сайта на БЧК: www.redcross.bg, ще бъде активирана и допълнителна опция за онлайн дарения през сайта на организацията.

Реклама

Областният управител и директорът на БЧК призоваха за подкрепа за пострадалите в Украйна

Пострадалите в Украйна се нуждаят от нашата помощ, нека ги подкрепим! Този апел отправят днес областният управител Виктор Стойчев и директорът на секретариата на областния съвет на БЧК – Ловеч, Цветомира Георгиева. Освен за морална подкрепа двамата призовават и за материални дарения, кампанията за набирането на които БЧК стартира вчера в координация и взаимодействие с българското правителство. Днес вече е обявена и специалната банкова сметка в лева за финансово подпомагане на пострадалите от кризата в Украйна: БЧК, Уникредит Булбанк АД, BG23UNCR76301077778563, UNCRBGSF. Банковата сметка е публикувана на сайта на БЧК: www.redcross.bg, ще бъде активирана и допълнителна опция за онлайн дарения през сайта на организацията.

Следя с тревога ситуацията в Украйна и изразявам своето състрадание към украинския народ. Освен че трябва категорично да заявим не на войната, ние като хора сме длъжни да проявим милосърдие и съпричастност и да окажем хуманитарна помощ, коментира областният управител. Той изрази своята солидарност с действията на Българския червен кръст, който денонощно работи на терен и благодари за това на Георгиева. Тя уточни, че БЧК поддържа непрекъсната връзка с Украинския Червен кръст, Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец, както и с Международния комитет на Червения кръст, за да се информира за обстановката в засегнатите райони, както и за постоянно увеличаващите се нужди от хуманитарна помощ.

Цветомира Георгиева съобщи, че десетки хора са се обаждали с предложение да дарят дрехи, а четири общини вече – Априлци, Тетевен, Троян и Летница, са в готовност да открият пунктове за събиране на територията на местните администрации. Необходими са мъжки, дамски и детски дрехи и обувки, спално бельо, топли завивки, санитарни принадлежности, хигиенни материали. Всички те трябва да бъдат нови и с етикет на производителя в съответствие със строгите мерки за изпращане на стоки и дарения по време на пандемия на Световната здравна организация и Международния Червен кръст. БЧК разбира значението на предоставяните дрехи не просто като базова потребност, но и като важни за запазване на човешкото достойнство, изтъкна Георгиева. Даренията ще се приемат в областната структура на БЧК – Ловеч, ул. „Отец Паисий“ 9, като при събиране на големи количества има готовност за отваряне на допълнителен пункт, който ще бъде обявен своевременно. Иначе БЧК в Ловеч поддържа бедствен резерв, който може да бъде допълнително предоставен и да подпомогне 50 човека, като запасите са третирани съгласно санитарните изисквания.

При нужда от настаняване убежища може да бъдат предоставени от общините и в тази връзка днес областният управител поиска от кметовете на осемте общини информация каква материална база биха могли да предложат на бягащите от войната в Украйна. Вече има и доброволци, които са готови да предоставят при нужда безвъзмездно собствени жилища.

Областният управител призова още териториалните структури и бизнеса, особено производители на артикули от първа необходимост, в област Ловеч да се включат в дарителската кампания.  Стойчев и Георгиева се обръщат и към фирми производители на палатки, отоплителни уреди за палатки, фенери, батерии и генератори също да подкрепят кампанията на БЧК, като предоставят дарения според възможностите си.

Директорът на БЧК – Ловеч, увери, че имат готовност при нужда да разкрият палаткови лагери, които ще бъдат тип трапезария, където да се предоставят храна и дрехи.

Реклама

Близо 900 машини обработват републиканските пътища. Шофьорите да тръгват с подготвени за зимни условия автомобили

899 снегопочистващи машини обработват пътните настилки в районите със снеговалеж, за да се осигури безопасно пътуване на шофьорите по републиканските пътища. Обработката на настилките продължава, особено по усойните места и съоръженията, където има предпоставки за хлъзгавост и заледяване.

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия, да карат със скорост, съобразена с пътните условия, да не предприемат рискови маневри, както и изпреварване на снегопочистващата техника. Блокирането на движението от превозни средства, които не са подготвени за зимни условия, затруднява пътуването на всички останали шофьори и работата на снегопочистващата техника.

Поради обилен снеговалеж и снегонавявания е ограничено движението на всички моторни превозни средства през най-високия старопланински проход „Троянски“ и през Дюлинския проход в област Бургас. За снегопочистване е ограничено преминаването на тежкотоварните автомобили над 12 тона по републиканските пътища в област Смолян, както и през проходите „Печинско“, „Рожен“ и „Превала“. Движението на останалите автомобили по републиканската пътна мрежа в област Смолян се осъществява задължително с вериги. Около 35 см е падналият сняг в района.

За снегопочистване е ограничено преминаването на МПС над 12 тона с ремаркета и полуремаркета по път II-84 Велинград – Юндола, II-37 Батак – Доспат, път III-198 Гоце Делчев – Катунци през „Попови ливади“, по път III-197 Гоце Делчев – Доспат, път III-358 Шипково – Рибарица, както и по път III-865 Кърджали – Ардино. Движението през ГКПП „Гюешево“ в посока Република Северна Македония временно е спряно за камиони над 12 тона поради снеговалеж и ограничение от съседната държава.

Екипите на пътноподдържащите фирми следят метеорологичните прогнози и предприемат необходимите действия за обработка на трасетата, за да се осигури проходимостта на пътищата при зимни условия.

Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка и зимното поддържане на републиканската мрежа от интернет страницата на АПИ – www.api.bg, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20 в АПИ. В агенцията целогодишно при 24-часов режим работи Ситуационен център, който събира и обобщава данните за състоянието по републиканските пътища.

Реклама

Петков: Ще поискам оставката на министър Янев

Премиерът Кирил Петков обяви, че ще поиска оставката на военния министър Стефан Янев. Предложението ще бъде обсъдено днес на извънреден Министерски съвет. Министър-председателят посочи, че ще настоява оставката да бъде гласувана на извънредно заседание на Народното събрание във вторник, предаде Нова ТВ.

Петков обясни и причините за това да поиска оставката на Янев: „Никой министър в това правителство няма право на собствена външна политика, особено във Facebook. Второ – никой министър не може да казва на правителството, че неговото оставане е функция на стабилността на правителството. Това правителство няма да гони стабилност, а ще гони правилни действия и принципни позиции. Трето – мой военен министър не може да използва думичката „операция”, вместо „война”, категорично заяви премиерът.

„Българският интерес не е да сведем глава, защото „преклонена глава сабя не я сече”. Когато виждаме нещо, с което не сме съгласни, което е толкова очевадно, ние не можем да кажем, че българският интерес е да си мълчим. Българският интерес е когато използваме гласа на България, гласа на правителството остро да осъжда политики и действия, дори на великите сили”, добави премиерът.

Петков отчете, че Европейският съюз никога не е бил по-единен. „Когато виждаме, че една славянска страна напада друга славянска страна в една братоубийствена война, без реален повод, ние трябва да заявим с ясен глас: „Тази война трябва да спре!”. Мирните хора не могат да бъдат под риск от обстрел. Ние, като ЕС, като България, трябва да направим всичко възможно това да приключи. Това са причините, заради които ще поискам оставката на министър Янев”, уточни министър-председателят.

Предложението за нов министър на отбраната ще бъде обявено след заседанието на Министерския съвет по-късно днес и след съгласуване с коалиционните партньори, каза Петков и поясни, че коалицията е единна по отношение на исканата оставка. „Снощи разговарях с всички лидери на коалиционните партньори и всички ме подкрепят”, допълни той.

В неделя Янев написа във Facebook, че няма да подаде сам оставка. И уточни: „Доколкото оставката ми е въпрос вече единствено на процедура, разчитам на коалиционните „партньори“ и политическата сила, която уж ме подкрепяше, да придвижат нещата по съответния ред”, отбеляза той в социалната мрежа. Критиките към министърa започнаха след негови думи за военните действия на Русия в Украйна.

Реклама

При полицейска операция в Тетевен са съставени 4 акта и 6 глоби

Тетевен – на 25 февруари служители на местното районно управление на МВР са извършили проверка на 42 лица и 32 МПС, като за установени нарушения са съставили 4 акта и 6 глоби с фиш.

На 25 февруари в РУ Тетевен е образувано досъдебно производство по чл. 216 ал.1 от НК и се изясняват причините за нанесени материални щети  на лек автомобил в с.Български извор. Счупено е предно ляво и панорамно стъкло и има видими интервенции по предна броня и ляв преден калник. Работата по случая продължава.

Реклама

Община Тетевен взе участие в 38-то издание на Международната туристическа борса „Ваканция и Спа Експо“

Община Тетевен взе участие в най-голямото туристическо изложение в България – Международната туристическа борса „Ваканция и Спа Експо“, провело се в Интер Експо Център – София. Събитието се организира за 38-ми път и е под егидата на Министерство на туризма на Република България и бе официално открито от министър Христо Проданов.

Изложението се проведе в периода 24-25 февруари 2022 г. и е най-мащабният туристически форум в България. В два вълнуващи дни своите покани за пътувания и нови преживявания отправяха туристически компании, хотели, културни обекти, национални и регионални представителства, местни и национални власти от България, Гърция, Великобритания, Индия, Испания, Ирак, Монголия, Финландия и др. Общините бяха сред най-многобройните участници, предлагащи информация за своите дестинации и активно промотиращи културни събития и забележителности.

Програмата на изложението включваше изключително интересни събития, засягащи всички сектори на туристическата индустрия – новите технологии, защитата на компании и клиенти при кризи, проблемите с кадрите и професионалната подготовка, тенденциите при създаване на туристически продукти и много други.

В рамките на Международното туристическо изложение „Ваканция и Спа Експо“ се проведе и открито заседание на Постоянната комисия по местно самоуправление, икономическа политика и туризъм на НСОРБ. Заседанието протече в рамките на два основни панела – „Развитие на туризма в общините“ и „Местно икономическо развитие“. Участие взеха както членове на комисията, така и представители на всички общини, сред които бе и представител на Община Тетевен, проявили интерес към темите.

Реклама

38 нови положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 25.02.2022 е 681 на 100 хиляди население, при 724 на 100 хиляди за вчерашния ден.

На 24.02.2022 година на територията на Област Ловеч са доказани като положителни 38 случая. От тях хоспитализирани в лечебно заведение за болнична помощ са пет, останалите са на домашно лечение и изолация.

От семейните огнища две са с двама заболели едновременно и три са с пореден случай.

От медицинските специалисти е регистриран лекар, от педагогически персонал в учебни заведения –няма, карантинират клас от училище в гр. Луковит поради контакта с диагностициран положителен ученик от класа.

Случаите са от пет общини и са разпределени както следва:

За община Априлци – един положителен.

За община Ловеч – 12 случая и саот селата Александрово и Деветаки по 1 и от гр. Ловеч случаите са 10.

За община Троян – 10 случая – за Врабево – трима, за селата Орешак, Горно Трапе и Добродан по един и 4 за гр. Троян.  

За община Тетевен – 8 случая – от селата Глогово, Градежница и Гложене по един и от гр. Тетевен –  пет положителни.

За община Луковит – 7 положителни случая – от селата Румянцево и Петревене по един и 5 от гр. Луковит.

От общините Летница, Угърчин и Ябланица –няма .

За 24.02.2022 година от област Ловеч са съобщени починали от Ковид с придружаващи сърдечни заболявания двама мъже от с. Торос и от гр. Ловеч, съответно на 73 и 83 години.

За деня са приложени 59 дози ваксина срещу COVID-19, половината от които са трета – бустерна доза

Към 10,00 часа на 25 февруари 2022 г. общо диагностицираните случаи в областта са 15696. Доказаните положителни са 493, от които 392 на домашна изолация и лечение и 101  хоспитализирани.  Излекуваните лица са 14360, под карантина са 666 души, починалите са 843.

Реклама

59 нови положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Новозаразени на 14-дневна база за Област Ловеч към 22.02.2022 е 775 на 100 хил. население.

На 22 февруари 2022 на територията на Област Ловеч са диагностицирани общо 59 случая. Хоспитализираните са 13, останалите са на  домашно лечение и изолация.

10 души са 5 семейни огнища, останалите нямат епидемиологична връзка.

Новодиагностицирани са учител от гр. Троян и с. Румянцево – без  карантина на паралелки.

Новодиагностицирана е медицинска сестра от гр. Ловеч.

Случаите са от  6 общини на областта и са разпределени както следва:

За община Летница – с. Горско Сливово- 1

За община Ловеч – 25 –  с. Казачево, Малиново, Радювене, Слатина, Смочан по 1, с. Горно Павликене, Дъбрава по 2, гр. Ловеч – 16;

За община Луковит – 6 – с. Ъглен -1, ДПБ Карлуково – 2, гр. Луковит – 3

За община Тетевен – 12 – с. Български извор, Гложене по 1, с. Рибарица – 2, гр. Тетевен  – 8

За община Троян -11- с. Врабево, Орешак, Патрешко по 1 случай, гр. Троян – 8

За община Угърчин – 4 –с. Кирчево – 1, с. Лесидрен – 2, гр. Угърчин – 1

Към 10,30 часа на 23 февруари 2022 г. общо диагностицираните случаи в областта са 15 603. Активните случаи са 554, от които 439 на домашна изолация и лечение и 115 хоспитализирани.  Излекуваните лица са 14 211, под карантина са 787 души, починалите са 838.

На 23 февруари 2022 г. в системата са отразени починали от и със COVID: жена на 61 г. от с. Малиново  с придружаващо сърдечно заболяване.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
79 %
1kmh
0 %
пн
28 °
вт
26 °
ср
24 °
чт
28 °
пт
24 °