петък, юни 26, 2026

Д-р Мадлена Бояджиева внесе за одобрение в Общинския съвет програмата за културните събития за 2022 година

На 17 декември ще се проведе 28-то заседание на ОбС-Тетевен, на което кметът д-р Мадлена Бояджиева ще представи проект на „Програма 2022“ за културни прояви, годишнини и чествания на територията на община Тетевен.

В изготвянето на програмата са заложени концерти, спектакли и други културни прояви. Сред основните ни приоритети са стимулирането на самодейността в общината и подпомагане участието на самодейни състави в събори, конкурси и местни инициативи, каза д-р Бояджиева.

Тя подчерта, че през изминалите години са проведени някой позабравени празници, като същевременно са организирани и съвсем нови събития, които да разнообразят културния живот, осигурявайки забавления за местните жители, туристите и гостите на община Тетевен.

Сред основните събития, заложени в програмата за 2022 г. са: Празник на тетевенската саламура, Национален фолклорен събор „От Тимок до Вита“ в с. Черни Вит, Национален фестивал на народните обичаи и автентичната носия в с. Рибарица, честванията по повод Празника на града – 1 ноември, с историческа възстановка на освобождението на Тетевен, традиционната тържествената заря – проверка, посветена на епилога на Априлското въстание, както и отбелязването на възпоменателния митинг в м. „Костина“ в памет на войводата Георги Бенковски.

Други по-значими събития са Традиционният есенен панаир, Коледните и Новогодишни празници, „Козуренски“ празник, летните кинопрожекции и др.

Кметът добави, че през 2022 г. за пръв път ще се проведе „Фестивал на духовата музика“. Идеята на това събитие е да се запали искрата на младите по традиционната за нашия край духова музика и същевременно да се възроди градския духов оркестър, коментира д-р Бояджиева.

Трябва да отбележим, че културният живот в общината протича с активното участие на училищата, читалищата и младите хора от всички населени места, каза още д-р Бояджиева.

Реклама

Временно се закриват леглата за неусложнени случаи на Covid-19 в МБАЛ-Тетевен

Със заповед на ИД Директор на РЗИ-Ловеч, считано от 13.12.2021 г., временно се закриват леглата за неусложнени случаи на Covid-19 в МБАЛ-Тетевен поради заболяване на двамата лекари и част от останалия персонал в отделението.

Отделението, в което са разкрити 18 легла за неусложнени случаи на заболели с коронавирус, ще остане затворено, докато заразените двама лекари се възстановят от инфекцията, поясни директорът на РЗИ – Ловеч д-р Росица Милчева пред БНР.

Тя допълни, че обстановката в региона след четвъртата вълна на заразата постепенно се успокоява и в момента хоспитализираните са под 120 души.

Новооткритите случай от Община Тетевен, нуждаещи се от болнично лечение, ще се пренасочват към останалите ковид отделения на територията на областта.

Реклама

В Тетевен ще се проведе традиционният Коледен базар

На 18 декември в гр. Тетевен ще се проведе традиционният Коледен базар. Събитието ще се състои на пл. „Сава Младенов“ и е с начален час 10.00ч.

В базара ще се включат над 20 участника – детски градини, училища, читалища, центрове, занаятчии и жители от цялата община. Всички те ще представят ръчно изработени играчки, коледни сувенири, хранителни продукти, дървени и шивашки изделия.

Коледният базар ще се проведе при стриктно спазване на въведените от Министерството на здравеопазването противоепидемични мерки.

Реклама

ФК „Олимпик“ – Тетевен спечелиха XXIV-ят футболен турнир в памет на проф. Иван Славков

От 10-ти до 12-ти декември в Тетевен се проведе XXIV-ят футболен турнир за момчета и момичета, родени 2007 – 2008 г., в памет на проф. Иван Славков. Наградите бяха осигурени от Община Тетевен БФС и БОК, a турнирът бе под патронажа на кмета на града – д-р Мадлена Бояджиева.

Събитието бе открито именно от д-р Бояджиева и зам.-кмета на Община Тетевен – Красимир Красимиров, които поздравиха присъстващите и пожелаха успех на отборите.

Турнирът се проведе в спортна зала ,,Георги Бенковски“ на комплекс ,,Олимп“ Тетевен. Играха се две полувремена по 12 минути, а финалът – две по 15 минути. В състезанието се включиха 8 футболни тима: ФК „Бенковски“ – Тетевен, ФК „Озрен“ – Голям извор, ФК „Светкавица“ – Градежница (момичета), ФК „Олимпик“ – Тетевен, ФК „Козаро“ – Ботевград, ФК „Орловец 2015“ – София, ФК „Орловец 2015 II“ – София, ФК „Вихър“ – Глогово.

До финала стигнаха отборите на ФК „Олимпик“ – Тетевен и ФК „Светкавица“ – Градежница, които предложиха на зрителите красиви изпълнения и много емоции. Срещата бе оспорвана, но победителят бе един, а именно – съставът на ФК „Олимпик“ – Тетевен. Трети в класирането се подреди отборът на ФК „Вихър“ – Глогово, а четвърти останаха състезателите на ФК „Бенковски“ – Тетевен.

Наградите бяха връчени от д-р Бояджиева и г-н Красимиров, които изразиха своята радост от проявения интерес към турнира и желанието на участниците да се включат в него. Те подчертаха, че младите трябва да спортуват, защото спортът е здраве и учи на ред и дисциплина.

Ето и индивидуалните отличия:

  • Най-добър вратар – Десислава Руменова (ФК „Светкавица“);
  • Най-добър защитник – Илия Огнянов (ФК „Олимпик“);
  • Голмайстор на турнира – Станимир Асенов (ФК „Олимпик“);
  • Най-техничен състезател – Силвия Найденова (ФК „Светкавица“);
  • Най-полезен за отбора си – Камен Ангелов (ФК „Орловец 2015“);
  • Най-малък участник – Биляна Кавалска (ФК „Светкавица“)
  • Спортсмен на турнира – Радослав Василев (ФК „Козаро“);
  • Отбор спортсмен – ФК „Озрен“;
  • Най-добър съдия – Петко Филипов;
  • Най-добър треньор – Алекси Гигов (ФК „Светкавица“, ФК „Олимпик“)
Реклама

Започва приемът на документи за обезщетение за отчуждените за АМ „Хемус“ имоти в Дренов, Владиня, Слатина, Александрово и Чавдарци

Започва приемът на документи за изплащане на парично обезщетение за имотите, отчуждени за изграждане на автомагистрала „Хемус“, намиращи се в землищата на с. Дренов, с. Владиня, с. Слатина, с. Александрово и с. Чавдарци.

За целта собствениците на отчуждените имоти трябва да подадат заявление, придружено с документ за собственост, скица на имота, актуално удостоверение за наследници, удостоверение за тежести и др.

Документите се подават на гише „Административно обслужване“ в областната администрация.

Обявлението и изискуемите документи може да видите тук

Реклама

Две училища от област Ловеч сред най-активните у нас в спорта

Две учебни заведения от област Ловеч са сред най-активните у нас в Европейския ден на спорта в училище. Инициативата да се отличат най-активните училища, за което допринася най-много именно спортът, за седма поредна година е на сдружение „БГ Бъди активен“, а областна администрация – Ловеч, за втори път е партньор, който подкрепя и популяризира събитието.

Европейският ден на спорта в училище е посветен на насърчаването на физическата активност сред учениците, като се залага на елемента на забавлението и се изпробват нови начини за физическа активност и спорт, за да се повиши усещането за „принадлежност към училището“ на всеки участник. На 24 септември т. г. в близо 400 учебни заведения в цялата страна бяха организирани множество различни събития с участието на над 85 000 ученици и близо 9500 преподаватели. И тази година разнообразната програма включваше всякакви видове физическа активност, спорт и игри с широкото им отразяване в социалните медии. Повече от половината от участващите учебни заведения бяха организирали тематично празника, като основните теми бяха активни пространства и  училище без отпадъци.

В инициативата от област Ловеч се включиха над 1900 ученици и 150 преподаватели от 11 учебни заведения. След получаването на отчетите, проведеното задълбочено проучване на данните и според критериите на „БГ Бъди активен“ сдружението отличи за област Ловеч СУ „Васил Левски“ – с. Черни Осъм (националното училище за планински водачи, за което общинският съвет в Троян наскоро прие да се преименува на средно училище за планински водачи „Минко Занковски“), и ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Ловеч.

В СУ „Васил Левски“ – Черни Осъм, е организиран целодневен  спортен празник с участието на 70% от учениците и 24 преподаватели в 18 различни активности. Проведен е целодневен преход до Козя стена, а в учебното заведение за друга част от учениците – катерене по външна катерачна стена, изграждане и спускане по алпийски тролей над реката, щафетни игри, разпъване и събиране на палатки (състезание), аеробика, народни танци, колоездене, слек лайн, тръгване на преход към Северен Джендем. За отразяване на една от основните теми на инициативата – „Активни пространства“, в учебното заведение е  изрисуван компас – атрактивно дворно пространство, и направено озеленяване.

В ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Ловеч, е организиран двучасов спортен празник с участието на 62% от учениците. Проведени са и физзарядка – упражнения преди началото на часовете, флашмоб – предаван на живо по социалните мрежи, „Пътека на здравето“, футбол за учениците и  народна топка. 

Учебните заведения, участвали в Европейския ден на спорта в училище, получиха от „БГ Бъди активен“ електронни сертификати за участие, както и онлайн достъп до ресурси – наръчници, презентации и други,  в помощ на организирането на спортни празници.

Победителите от област Ловеч ще бъдат наградени и от областния управител, ангажимент, поет от инж. Светослав Славчев при обявяването и промотирането на инициативата. Той пък получи специалната благодарност на „БГ Бъди активен“ и сертификат за подкрепата и популязиризането на събитието.

Европейският ден на спорта в училище е част от кампанията NowWeMove и Европейската седмица на спорта #BeActiv. Събитията от кампанията са официално подкрепени от Министерството на образованието и науката и Министерството на младежта и спорта.

Реклама

Сираци и полусираци от община Тетевен получиха коледни пакети от Българския червен кръст

В навечерието на най-светлите християнски празници в община Тетевен бяха раздадени подаръци на деца и младежи, които са сираци и полусираци. За област Ловеч бяха предвидени общо 104 коледни пакети с лакомства и плюшени играчки, като 42 от тях бяха раздадени на ученици, посещаващи трите средни училища в гр. Тетевен.

Благотворителната инициатива се реализира от Българския червен кръст – гр. Ловеч, със съдействието на Български младежки червен кръст при Община Тетевен.

Реклама

Откриваме Галерия на ловешките областни управители

На днешния 9 декември се навършват 30 години от създаването на институцията областен управител на Ловеч. В тази връзка в областната администрация е организирана галерия на ловешките областни управители. Инициативата е на настоящия областен управител инж. Светослав Славчев с идеята да се покаже уважение към хората, провеждали държавната политика на регионално ниво и допринесли за развитието на областта.

Галерията, в която портретите са подредени в хронологичен ред, разказва историята на институцията областен управител в Ловеч. Тя е разположена на първия етаж в администрацията.

Ловешка област е създадена с указ на Държавния съвет от август 1987 г. в съответствие със Закона за създаване на нови административно-териториални единици. Тя е с административен център Ловеч и включва 32 общини от бившите Ловешки, Плевенски, Великотърновски и Габровски окръг. Управляващ орган е областният народен съвет с изпълнителен комитет. Първи негов председател от 1987 г. до 1991 г. е Кунчо Кунев.

Като орган на държавната власт от август 1990 г. функционира временен областен изпълнителен комитет. От април до юни 1991 г. председател е инж. Младен Младенов, а от юли до декември същата година – д-р Гето Джурковски.

От декември 1991 г. с решение на Министерския съвет областните народни съвети се закриват и на тяхно място се изграждат областни администрации с областен управител. Първият областен управител е инж. Цоньо Ботев (декември 1991 г. – април 1993 г.). След него се нареждат инж. Венцислав Йотов (юни 1993 г. – февруари 1995 г.), доц. д-р Владимир Попов (февруари 1995 г. – февруари 1997 г.), инж. Илиян Обретенов (февруари 1997 г. – януари 1999 г.).

С указ на президента на републиката от януари 1999 г. и във връзка със Закона за административно-териториалното устройство се утвърждават границите на административните центрове у нас, които стават 28. Създава се област Ловеч с административен център гр. Ловеч, в която се включват осем общини – Априлци, Летница, Ловеч, Луковит, Троян, Тетевен, Угърчин и Ябланица. И от 1 февруари 1999 г. областен управител става д-р Гето Джурковски, който е на длъжността до юли 2001 г. От август 2001 г. до края на август 2003 г. ръководството поема Мариян Балев. След него две години – от септември 2003 г. до септември 2005 г., на поста е Зафир Зарков. Първата жена областен управител на Ловеч – Сурай Велиева, е начело на администрацията от септември 2005 г. до август 2009 г., когато е заменена от Николай Нанков (август 2009 г. – септември 2011 г.). От септември 2011 г. до юни 2013 г. областен управител е инж. Ваня Събчева, която се връща на поста и през януари 2019 г. и остава до май тази година.

От юни 2013 г. до декември 2014 г. областната администрация оглавява Милко Недялков, след него за година – д-р Мадлена Бояджиева (декември 2014 г. – ноември 2015 г.). След това управляват Ирина Митева (ноември 2015 г. – февруари 2017 г.), инж. Пенка Николова (февруари – май 2017 г.) и Георги Терзийски (май 2017 г. – януари 2019 г.).

От май тази година областен управител става инж. Светослав Славчев. Той е 18-ият поред начело на администрацията в Ловеч.

Реклама

50-годишен без книжка е катастрофирал. Отказал да бъде тестван с дрегер

На 07 декември, около 02.00ч., 50-годишен мъж от с.Глогово, без книжка, е загубил контрол над управлявания от него автомобил, напуснал е пътното платно, ударил се е в мантинела и се е преобърнал. Инцидентът се е случил на ПП I-4 при км. 53+000, с посока на движение към Варна.

Водачът е отказал да бъде тестван с техническо средство за наличие на алкохол и при видими наранявания е отказал медицински преглед.

Съставени са му 3 акта за нарушения на ЗДвП и му е издаден талон за медицинско изследване.

Реклама

Йохан Георгиев получи плакет „Доброволец на 2021 г.“ от Министерството на младежта и спорта

Министерството на младежта и спорта награди победителите в ежегодния конкурс „Мисията доброволец – (не)възможна“. Инициативата се провежда за шеста поредна година по случай 5 декември – Международен ден на доброволчеството и цели да популяризира и да насърчи участието в доброволчески инициативи.

В тазгодишното издание на анкетата участваха 14 доброволчески организации, 17 доброволци и 11 доброволчески мисии. Сред наградените бе и един от будните и инициативни младежи на гр. Тетевен – Йохан Георгиев. Той, също така, е зам.-председател на БМЧК при Община Тетевен и председател на Ученическия съвет при Средно училище „Георги Бенковски“- гр. Тетевен.

Министърът на младежта и спорта Андрей Кузманов поздрави всички доброволци и изказа благодарност за тяхната всеотдайност и благородство.

„Скъпи млади хора, Министерство на младежта и спорта Ви е длъжник. За краткото ни управление анализирахме младежките политики и предприехме адекватни промени за максимална ефективност в реализирането на вашите инициативи, проекти и политики. Смятам, че поставихме стабилна основа, за да бъдат удовлетворени потребностите на младите хора в България”, заяви министър Кузманов в своето приветствие.

За мен беше чест в навечерието на Международния ден на доброволеца да бъда отличен с почетен плакет „Доброволец на 2021 г.“, отбеляза Йохан.

Той благодари за оценката на Министерството на младежта и спорта, както и за номинацията и подкрепата на Община Тетевен, младежката организация на БМЧК – Тетевен и областната структура на БЧК – Ловеч.

Уверявам Ви, че ще продължа да следвам мисията си, подчерта Йохан.

В конкурса бяха номинирани хора и организации, които активно са се включвали в доброволчески инициативи и кампании през изминалата 2021 г. Участниците бяха разпределени в 3 категории – „Доброволец“, „Доброволческа мисия“ и „Доброволческа организация“, а победителите бяха избрани чрез онлайн анкета. Наградите бяха връчени от министър Кузманов, заместник-министъра на труда и социалната политика Надя Клисурска и изпълнителният директор на Център за развитие на човешките ресурси Михаил Балабанов.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
19.6 ° C
19.6 °
19.6 °
83 %
1.9kmh
2 %
чт
19 °
пт
31 °
сб
30 °
нд
29 °
пн
31 °