петък, юни 26, 2026

Информационен бюлетин на РЗИ – Ловеч

Епидемиологичен надзор

Регистрираната 14-дневна заболяемост за Област Ловеч към 06.12.2021 е 429 на 100 хил. население, при 469 на 100 хил. население за предходната седмица. С най- висока и все още над 500 на 100 хил. население са общините Троян, Летница, Ловеч и Априлци. Под 500/100 хил. население са общините Луковит, Ябланица, Тетевен и Угърчин. 

В периода 29.11.2021 – 05.12.2021 година включително са диагностицирани 266 заболели, при 251 за предходния 7 дневен период.

 През седмицата за диагностицираните и карантинирани като контактни лица са издадени 346 предписания за задължителна домашна изолация, за изолация след дехоспитализация, за изолация и лечение в лечебно заведение и за поставяне под карантина съгласно изискванията на Заповед №РД-01-610/22.10.2020 година на Министъра на здравеопазването.

През изминалия период в област Ловеч общопрактикуващите лекари и специализираните имунизационни кабинети са приложили 1565 дози ваксина, като от тях с първа доза са обхванати 416. През седмицата 629 лица от областта са завършили схемата за имунизация срещу COVID-19, поставени са като трета (бустерна ) 520 дози.

Здравен контрол

За периода инспекторите от РЗИ – гр.Ловеч извършиха насочени проверки за спазване на противоепидемичните мерки въведени със заповеди на Министъра на здравеопазването, както следва:

На 02.11.2021г. са извършени 5 проверки на бензиностанции в гр. Тетевен: „Бензин-Газстанция“, „ИМ Петрол“ЕООД; Бензиностанция „Лукойл България“ ЕООД; Бензиностанция, „Милвена“ ООД;Бензиностанция, „Шел България“ ЕАД;

 При проверките не са констатирани нарушения, спазват се противоепидемични мерки.

Реклама

АПИ: През нощта в Западна България и Предбалкана дъждът ще преминава в сняг

През нощта и утре се очаква понижение на температурите и във високите полета в Западна България и Предбалкана дъждът ще преминава в сняг. По планинските проходи са възможни навявания. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои утре пътуване, да тръгват с автомобили подготвени за движение при зимни условия, да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и не предприемат резки маневри. Блокирането на движението от превозни средства с неподходящи – износени гуми, блокира пътуването на всички останали шофьори и затруднява работата на снегопочистващата техника.

Екипите на пътноподдържащите фирми следят метеорологичните прогнози и са в готовност да предприемат максимално бързо необходимите действия за обработка на настилките, за да се осигури проходимостта на пътищата. Приоритет са автомагистралите, най-натоварените направления по първокласната и второкласната пътна мрежа и проходите, осигуряващи връзките между Северна и Южна България. За повишаване безопасността на движение при необходимост е възможно да се затварят отделни участъци за обработване на настилките с химически вещества и инертни материали, а там, където се налага заради силния вятър, снегонавяванията и слаба видимост, е възможно трафикът да се ограничава временно до подобряване на метеорологичните условия и почистването на пътя.

Реклама

Мария Стойчева бе определена за представител на НСОРБ в състава на Националния съвет по въпросите на социалното включване

На своето заседание на 26 ноември 2021г. Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) определи председателя на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева за представител на Сдружението в състава на Националния съвет по въпросите на социалното включване.

На заседанията на Съвета г-жа Стойчева ще представлява НСОРБ съвместно с г-жа Албена Атанасова, съпредседател на Постоянната комисия по социална политика и заместник – кмет на Столична община и г-жа Даниела Ушатова, ръководител екип „Местни политики и финанси“ и секретар на социалната комисия.

Националния съвет по въпросите на социалното включване е колективен орган за осъществяване на координация, сътрудничество и консултация при разработването, провеждането, мониторинга и оценката на държавната политика в областта на социалното включване. Съгласно Правилника за устройството и дейността на Съвета в състава му Сдружението определя трима титулярни представители.

Реклама

18-годишен от с. Български извор катастрофирал между селата Лесидрен и Кирчево

На 04 декември около 00.30ч на пътя от с. Лесидрен към с. Кирчево, 18-годишен от с.Български извор при управление на лек автомобил е загубил контрол над превозното средство и е напуснал пътното платно, като е катастрофирал. При инцидента е пострадал 19-годишен пътник в превозното средство, който е откаран за лечение в ловешката болница. Пробата за алкохол на водачът е отрицателна, съставен му е акт за нарушение на ЗДВП.

През почивните дни на територията на областта са регистрирани още 3 пътни произшествия, при които са пострадали леко 4 човека и са нанесени материални щети по превозните средства.

Реклама

Сбиване между съседи и шофиране след употреба на алкохол в Тетевен

На 04 декември около 20.30ч. в РУ Тетевен е получен сигнал за възникнал скандал, в частен дом в града, между 60-годишния домакин и 42-годишния му съсед, който му е гостувал. По данни на подаващия сигнала, лицата са употребили алкохол, след което са се скарали и са се сбили. При инцидента са пострадали и двете лица, като 60-годишният е откаран за лечение в болнично заведение, с порезни рани по тила и гърба. По случая е образувано досъдебно производство и криминалисти от РУ Тетевен изясняват всички детайли около възникналия инцидент.

24-годишен е задържан за срок до 24 часа в РУ Тетевен, след като на 04 декември около 05.30ч. е установен да управлява лек автомобил в града след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 1.35 промила. По случая е образувано бързо производство.

На 03 декември около 22.30ч. в Тетевен автопатрул на местното РУ е спрял за проверка лек автомобил, управляван от 23-годишен и двама 19 годишни пъници. Непосредствено преди проверката един от пътниците е изхвърлил на земята опаковка, в която е открита суха, тревиста маса с тегло около 4 грама. При тестване на веществото с полеви наркотест, то е реагирало на канабис. По случая за срок до 24 часа е задържан 19-годишен младеж, а в РУ Тетевен  е образувано досъдебно производство.

Реклама

Младежите от БМЧК – Тетевен изрисуваха новото лого на организацията по случай Международния ден на доброволеца и 100 години от основаването на БМЧК

По случай навършването на 100 години от създаването на БМЧК и Международния ден на доброволеца – 5 декември, младежите от БМЧК – Тетевен изрисуваха новото лого на организацията в близост до НУ „Хаджи Генчо“ в гр. Тетевен.

ЧЕЗ Разпределение – Тетевен също оказа съдействие, разрешавайки логото да бъде поставено върху сграда, която е собственост на дружеството, а за всичко останало се погрижиха доброволците от БМЧК – Тетевен.

Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева изказа своята искрена благодарност и признателност към доброволците за тяхната всеотдайност, съпричастност и инициативност.

Дълбока признателност и благодарност към Вас млади хора. Вие сте тези, които се борят и побеждават болката и страданието на хората. Вие сте тези, които подавате ръка без да искате възнаграждение, защото усмивката и благодарността е Вашата най-голяма награда. Благодарим Ви, доброволци, каза д-р Бояджиева.

На 5 декември отбелязваме Международния ден на доброволеца. За първи път той се чества през 1985 г. по инициатива на ООН, когато Световната организация приканва правителствата и неправителствените организации във всички страни да изкажат уважението и благодарността си към доброволците и да дадат по-голяма гласност на дейността им. На този ден обществото отдава почит към хората, които с безвъзмезден труд помагат за подобряването на живота на уязвимите и нуждаещите се от помощ.

На 14 октомври 2021 г. Българският младежки Червен кръст (БМЧК) отбелязва един век от създаването си. БМЧК е неразделна част от БЧК и е националнопредставителна младежка организация, която чрез доброволците си в цялата страна и посредством своите програми, дейности и услуги, приобщава децата и младите хора към хуманитарните принципи, работи за намаляване на социалната и здравната им уязвимост, извършва застъпничество за подобряване на благосъстоянието им и насърчава толерантността. За своите 100 години, организацията подпомага милиони младежи и деца чрез обучения, промоция на хуманитарни ценности, здравна просвета и подготовка за реакция при бедствия и кризи.

Реклама

В Тетевен засияха светлините на Коледната елха

На 3 декември в гр. Тетевен грейнаха светлините на Коледната елха. Поводът събра малки и големи на пл. „Сава Младенов“, за да ги потопи в празнична атмосфера и да ги зареди с коледно настроение за предстоящите светли празници.

В навечерието на приближаващия празник – Рождество Христово, както и на Новата 2022 година, бих искала да отправя сърдечни пожелания за здраве, щастие и късмет. Вярно е, че винаги си пожелаваме здраве, но за пореден път се уверихме, че то е най-важното нещо в живота на всеки от нас, каза кметът на Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева малко преди да запали светлините на елхата.

Нека предстоящите празници бъдат изпълнени с много настроение, блясък на усмивки, радостни мигове и нестихващи човешки надежди за по-добро бъдеще, а светлината на святата Коледна нощ озарява пътя ни напред, пожела д-р Бояджиева на присъстващите.

Последва обратно броене, след което Коледната елха засия под светлините на празничната заря. Програмата на събитието включваше още музикални изпълнения и забавни игри за най-малките, подготвени от Снежанка и едно от джуджетата на Дядо Коледа. Накрая всички желаещи имаха възможността да се снимат с добрия старец.

Реклама

Д-р Мадлена Бояджиева посети центровете, работещи с деца, младежи и възрастни със специални потребности по случаи Международния ден на хората с увреждания

По случай международния ден на хората с увреждания, кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева посети центровете, работещи с деца, младежи и възрастни със специални потребности, за да ги поздрави и да им връчи подаръци.

Кметът навести Дневния център за лица с увреждания и се включи в работния процес по изработване на коледни украшения заедно с децата, които я зарадваха със специално изработени подаръци. Д-р Бояджиева посети и Центъра за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с умствена изостаналост /ЦНСТПЛУИ/ в с. Гложене.

Тя отправи пожелания за здраве, щастие, късмет и топло посрещане на предстоящите празници. Кметът изказа и своята благодарност към всички работещи в тази сфера и грижещи се за хората със специални потребности.

През 1992 година Генералната асамблея на ООН обявява 3 декември за ден на хората с увреждания – целта е да се мотивират политиците и институциите да осигурят на тези хора достъп до общата архитектурна среда, до общообразователната система, до общия пазар на труда, както и до информация.

Идеята на днешния ден е обществото да прояви съпричастност, като постави акцента върху човешката личност и нейната индивидуалност и лично достойнство, а не върху увреждането. Да се даде възможност на хората с увреждания да разгърнат потенциала си и да участват в различни сфери на обществения живот.

Реклама

Министър Личев: От 2022 г. е предвидено 20% увеличение на заплатите на служителите в националните паркове

„В бюджета за 2022 г. е предвидено увеличение с 20% на заплатите на служителите в националните паркове, с което се надявам да се постигне справедливост по отношение на заплащането с другите колеги“. Това съобщи министърът на околната среда и водите Асен Личев на тържественото отбелязване на 30-годишнината на Национален парк „Централен Балкан“, което се проведе днес в музея „Земята и хората“.

Според министър Личев голяма част от оборудването и необходимите материали за работа при тежки условия в планината не са обезпечени. „В тази връзка в края на годината успяхме да осигурим допълнително финансиране – 60 000 лева за Национален парк „Рила“ и Национален парк „Пирин“, както и 105 000 лева за Национален парк „Централен Балкан“, допълни министър Личев.

„Централен Балкан е перлата на защитените територии на Балканския полуостров, а самоотвержената работа на нашите колеги е довела международно признание“ каза министърът в поздравлението си. От 2006 година паркът е член на EUROPARC – Федерацията на природните и национални паркове на Европа. През 2009 г. паркът е отличен с Европейска диплома за защитени територии – първият и единствен в България носител на престижната международна награда, присъждана от Комитета на министрите на Съвета на Европа. Централен Балкан е включен в индикативния списък на България за обекти на световното наследство на UNESCO. По думите на министър Личев, тези високи отличия оценяват не само качествата на природното наследство, но и ефективността на защитата и системата на управление на парка. „Затова аз не мога да не отдам благодарност към екипа на дирекцията, към бившите и сегашните служители, които имат заслуга за тази престижна оценка“, каза той в заключение.

Министър Личев подари на директора на парка Станимир Маринов екземпляр от „Червената книга на България“. Дирекцията на парка представи и изложба с творбите на финалистите от националния конкурс за детска рисунка на тема „Централен Балкан през моите очи“, в която най-малкият художник е на 5 години, а най-големият – на 18.

Реклама

44 нови положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 01 декември 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани 44 души. Хоспитализираните са 8, останалите са на  домашно лечение и изолация. От новодиагностицираните 6 души са от 3 семейни огнища, 2 лица са поредни случаи в семейството, останалите нямат епидемиологична връзка помежду си.

Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 01.12.2021 е 464  на 100 хил. население.

Новодиагностициран е лекар от гр. Ловеч.

Случаите са от 7 общини на областта и са разпределени както следва:

За община Летница – с. Крушуна-1, гр. Летница – 1

За община Ловеч –18 случая – с. Дренов – 1, с. Лисец -2, гр. Ловеч –  15 случая

За община Луковит – 3 – с. Беленци – 2, Петревене – 1     

За община Троян – 17 – с. Шипково – 1, с. Калейца – 1, с. Голяма Желязна – 1, с. Орешак – 1, гр. Троян – 13

За община Тетевен –  гр. Тетевен – 1     

За община Угърчин – гр.  Угърчин – 1     

За община Ябланица –2 –  с. Батулци – 1, гр. Ябланица – 1     

Към 11,00 часа на 01 декември 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 10 087. Активните случаи са 707, от които 563 на домашна изолация и лечение и 144 хоспитализирани. Излекуваните лица са 8719, под карантина са 984 души, починалите 661.

На 01 ноември 2021 година в системата са отразени починали от и със COVID:  жена на 89 г. от с. Чавдарци със сърдечно заболяване, мъж на 66 г. от гр. Троян с диабет, сърдечно и онкологично заболяване.  

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
78 %
2kmh
3 %
пт
31 °
сб
30 °
нд
29 °
пн
31 °
вт
27 °